fb Onderzoek naar kwaliteit paalfunderingen Ultieme domheid belicht op literaire avond e Inventarisatie vooroorlogs woningenbestand Voorleesproject '50+ Leest Voor' van start Project Waternet geopend AUTO SERVICE EIGENRAAM Vloedsteen opnieuw onthuld SCHIEDAM Op vrijdag 9 februari zal de heer R. Scheeres, burgemeester van Schiedam, samen met de dijkgraaf van het Hoogheemraadschap van Delfland, de heer P.H. Schoute, een vloedsteen onthullen aan de Voorhaven. De steen is 6£n van de twee zogenaamde vloed- stenen die in 1995 aan de Historische verenigjng Schiedam waren aangebo- den. De stenen werden destijds inge- metseld in de Hoofdstraat en geven met peilstreepjes de hoogst gemeten water- standen aan. Na de sloop van de panden aan het Hoofd zijn de stenen in particu- lier bezit genomen. De steen die het hoogste peil aangeeft op 9 februari 1889 en 31 januari 1877 is nu weer ingemet- seld in de waterkering op nagenoeg dezelfde plaats aan de Voorhaven. De steen zal op 9 februari om 14.00 uur met een feestelijke handeling worden onthuld. Vrijstelling voor noodlokalen SCHIEDAM - Bij de gemeente is een aanvraag ingediend voor een vrijstelling van het bestemmingsplan. De aanvraag betreft het plaatsen van vijf noodlokalen voor de Sint Willibrordusschool op de locatie Havendijk-Maasboulevard. Burgemeester en wethouders overwe- gen op grond van artikel 17 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening de gevraag- de vrijstelling te verlenen voor de aan de Portugaalsestraat gevestigde basis- school. Het vrijstellingsverzoek ligt tot en met 25 januari ter inzage bij de balie Bouwen, wonen en Milieu van de Stadswinkel in het stadskantoor. Tot deze tijd kunnen schriftelijke bezwaren ingediend worden tegen de aanvraag voor de vergunning. Bezwaren kunnen gestuurd worden naar de directeur van de sector VROM, Postbus 1501, 3100 EA in Schiedam. Hoop voor molens SCHIEDAM - Stichting De Schiedamse Molens zet zich in voor een exploitatie- probleem met drie van de vijf molens uit de gemeente. De stichting zet zich al zo'n twintig jaar in voor het behoud van de molens en werkt er nu hard aan het molenaarsambacht voor de stad te kun nen behouden. Molenaarsbedrijf Aeolus uit Vlaardingen exploiteerde tot voor kort drie van de molens maar wegens omstandigheden stopte zij de 'maalacti- viteiten'. Na een periode van zesen- twintig jaar lijkt nu een eind te komen aan de maalfunctie van molen: 'De Vrijheid'. De stichting wil de maalfunc tie - zij het in kleinere vorm - voor Schiedam in stand houden en over- weegt voor het voorjaar een stadsmole- naar aan te stellen, die een gedeelte van de tijd maalt voor bakkers en branderij- en en tevens het molenaarsambacht laat zien aan bezoekers en toekomstige molenaars. v< (A CL SCHIEDAM - In opdracht van de gemeente zal deze maand de hindering van dertig pan den in de wijken Oost, Zuid en West onderzocht worden. Het onderzoek moet de staat van de vooroorlogse paalfunderin gen in kaart brengen. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het technisch onderzoeksbureau Wareco Amsterdam bv. Op basis van een steekproef zullen woningeigena- ren benaderd worden met het verzoek mee te werken aan het onderzoek. Deelname aan het onderzoek geschiedt op vrijwillige basis. Bij de betrokken panden zullen aan de voor- of achtergevel graafwerkzaamheden worden verricht; hierdoor kan over- last ontstaan voor bijvoorbeeld voet- gangers. Het funderingsonderzoek wordt uitge voerd omdat de gemeente meer inzicht wil krijgen in de kwaliteit van de paalfunderingen. De paalfunderin gen van de onderzochte woningen zijn van hout en kunnen in de loop der jaren zijn aangetast. Met het oog op een op te stellen herstelplan voor deze funderingen moet het onderzoek duidelijk maken hoe het met de kwa liteit van de paalfunderingen is gesteld. In het kader van het groteste- denbeleid heeft Schiedam aangegeven dat de stad forse investeringen zal moeten plegen om de funderingspro- blematiek in de vooroorlogse stadswij- ken op te kunnen lossen. Door een tij- dige aanpak kan voorkomen worden dat op termijn te veel woningen gesloopt moeten worden als gevolg van een slechte hindering. Het onder zoek zal belangrijke gegevens opleve- ren over de mogelijkheden tot herstel van paalfunderingen en de kosten hiervan. SCHIEDAM - Op de Sint Jozefschool is don derdag 11 januari het project '50+ Leest Voor' officieel van start gegaan. Vijftien oudere Schiedammers gaan de komende maanden op basisscholen voorlezen aan kinderen van groep 5 tot en met 8. Het voorleesproject is georganiseerd door de Stichting Ouderenwerk en de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek. Bij de officiele start van het project waren donderdag- middag wethouder A.G. Wiegman en de kinderboe- kenschrijver Thijs Goverde aanwezig. Goverde schreef onder meer 'De Purperen Koningsmantel'. Het project heeft verschillende doelstellingen. Enerzijds wordt het lezen bij kinderen bevorderd en anderzijds biedt het voorlezen een leuke en zinvolle tijdsbesteding voor ouderen. Bovendien wordt het contact tussen ouderen en kinderen door het voorle zen bevorderd. De ouderen die komen voorlezen zijn afkomstig van het door Ouderenwerk geformeerde voorleesteam. Hierin zitten vijftien 50-plussers die de komenden 12 weken de scholen langs zullen gaan om voor te lezen. De elf dames en vier heren hebben eerst een workshop gevolgd en vervolgens een aantal leuke boeken uitgezocht. Vanaf deze maand gaan de deelne- mers van het voorleesteam op pad om kinderen uit de groepen 5 tot en met 8 verhalen voor te lezen. SCHIEDAM - Matthijs van Boxsel verzorgt tijdens de Schrijversavond op vrijdag 26 januari in De Blauwe Brug aan het Bachplein een lezing die geheel gewijd is aan de dom heid. Van de auteur verschenen in de afgelopen anderhalf jaar twee boeken met als onder- werp 'domheid'. Aan de totstandkoming van De encyclo pedic van de domheid en Morosofie, de dwaze wijzen en wijze dwazen in Nederland, ging twintig jaar van onder zoek en speurwerk vooraf. Het onder- werp dat Van Matthijs van Boxsel zo intensief heeft onderzocht levert in De encyclopedic van de domheid uiteenlo- pende bewijzen van dom gedrag op. Het boek kent geen systematisch opzet waarin een argument wordt ontvouwen maar min of meer een reeks gedachten die vanuit verschillende invalshoeken een nieuw licht werpen op het feno- meen domheid. Foto's en tekeningen in de publicatie tonen op onthullende SCHIEDAM - Burgemeester Scheeres heeft woensdag 17 januari officieel de waternetstei- ger aan de Maasboulevard in Schiedam geopend. De steiger bestaat uit een drijvend pon ton met een bijna tweeentwintig meter lange loopbrug. Hierop is een informa- tiepaneel aangebracht, met een luchtfo- to uit 1937 en foto's van toeristische attracties in Schiedam. Waternet is de naam voor een netwerk van pontons in de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg. De gemeente neemt deei aan het regionale project Waternet, omdat zij dit een goede manier vindt via het water toeristen naar Schiedam te trekken. Het project heeft tot doel histo rische kenmerken en andere toeristi sche attracties met elkaar te verbinden, zodat de toerist door het gebied kan 'hoppen'. Hierdoor wordt tevens de bereikbaarheid van de toeristische attracties in Rotterdam en de regio sterk verbeterd; niet alleen zijn de toeristen verlost van vertragingen in het drukke stadsverkeer, ook de boottocht zelf is al een toeristische attractie. In het kader van het project zijn inmiddels acht stei- gers in Rotterdam gerealiseerd. Aanleggen is mogelijk in: Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland, de Maeslantkering en nu ook Schiedam. De steigers kwamen tot stand, dankzij subsidie van Economische Zaken, Verkeer en Waterstaat, de provincie Zuid-Holland en de Europese regeling Konver. wijze hoe dom een mens kan zijn. Het boek is opgedeeld in een aantal hoofd- stukken als de Blunderclub, de Genealogie van de sufferds en de Zwarte vlag. De stelling van waaruit Van Boxsel zijn onderzoek begon luid- de: geen mens is intelligent genoeg zijn eigen domheid te begrijpen. Volgens de schrijver is domheid geen gebrek maar een zelfstandige eigenschap met een geheel eigen logica. Men moet eerst falen om kennis te verzamelen waar- mee het falen begrepen kan worden. Het klinkt allemaal nogal zwaar op de hand en filosofisch maar de voorbeelden van dat falen zorgen desalniettemin voor leesplezier. Domste stad In het hoofdstuk de Blunderclub krijgt Kampen het predikaat domste stad van Nederland. De Kampenaren hadden een kerk gebouwd maar waren de trap vergeten. Daarom werd er later een bui- tentrap tegen de toren geplaatst. Matthijs van Boxsel raadt de lezer nadrukkelijk af een strijd te beginnen tegen de eigen domheid. Want de intel- ligentie die de eigen domheid aanvalt, raakt verstrikt in het web van denkpa- tronen. Preventie helpt niet. Wie een domheid begaat constateert dit per defi- nitie te laat. Net zoals de jonge vader die tijdens een stoeipartijtje met zijn vrouw over de gedekte tafel springt en met zijn gewicht de baby verplettert. De literaire avond in de Openbare biblio theek aan het Bachplein begint om 20.15 uur. Toegangskaarten kosten f 7,50. Onder de aanwezigen wordt een gesigneerd boek en een jaarabonnement op maandblad Musis verloot. U vindt ons ook in Vlaardingen en Naaldwijk 18 JANUARI 2001 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 3 CM Editie 12: Schiedam Verschijnt wekelijks op donderdag huis-aan-huis in een oplage van 43.500 ex. Verkoop: 015 3615050 Henk Priem, verkoopleider Gerrie Visser, John Priem, Regio accountmanager Ed Geneugelijk, Productmanager Redactie: 015 3615050 Lucas Muis l.muis@grafia.nl Elma Gortworst, hoofd redactie Deze editie maakt deei uit van 13 huis-aan-huis bladen die J verschijnen in een groot gedeelte van Zuid-Holland en Utrecht. Uitgever: Grafia Print&Media Groep Postbus 85, 2640 AB Pijnacker Internet: www.grafia.nl Tel. 015 3615050 Fax 015 3615052 Bezoekadres: Ambachtsweg 4, Pijnacker Bezorgklachten 079 3312923 Grafia Print&Media Groep is een onderdeel van Janssen/Pers B.V. 1-1-2001 Ouderen lezen voor Donderdag ging in de Sint jozefschool het project '50+ Leest Voor' van start. Hierbij las de auteurThijs Goverde voor aan de kinderen van de groepen 5 tot en met 8. (Foto:Van Det Fotoproducties) Officieel Peogeot-dealer Fokkerstraat 576, Schiedam. Telefoon OlO - 462 20 22

Postiljon | 2001 | | pagina 3