CDA wil stadsgesprekken met burgers cuRsussen a Dansen en skaten bij Dynamix DORTER in de praktijk Bijdragen VVD en CDA aan kerntaken discussie (2) activiteiten Geen touw aan vast te knopen In een avonddienst werd ik opgebeld door een man die, zo te horen, geen lid was van de club van geheelonthouders. "Dokter, begon hij, "nou moet u eens goed luisterrren." Alsof ik dat anders niet zou doen. "M'n frouw belazert me. En de hele boel. Ze drinkt gewoon. En nou (op de achtergrond was het geluid van krakend houtwerk te horen) is ze de boel aan het afbreken. U mot kom- men... Begrijp me goed, ik doe het voor jou." (Dat laatste was hopelijk aan Jiet adres van de vrouw gericht). Niet echt verheugd pakte ik m'n spullen, zocht in het telefoonboek het nummer van de politie (je weet maar nooit) en reed naar het - mij nog haastig nageroepen - adres. In de stad waar ik woon heb je nette en minder nette buurten. Het pand waar- voor ik mijn auto parkeerde behoorde tot geen van beide. De deur werd al opengegooid, terwijl ik nog bezig was de auto via een ingewikkelde manoeu vre tussen twee andere wagens in te parkeren. "Nee dokter, het gaat zo niet", riep de man mij toe, terwijl ik in plaats van een deftige entree te maken bijna onderuit ging over een paar strategisch neerge- legde lege sherryflessen. Binnen was het een enorme ravage. Tussen stukgesla- gen meubels lagen etensresten die, gezien de groene vegetaties op de broodkorsten, kaasplakken en aardap- pelresten, weken oud moesten zijn. Al dit fraais was opgesierd met een ruime hoeveelheid vuile was dat in hopen langs de kant lag en waaruit een inten se schimmelgeur opsteeg. In een hoek van de kamer zat een slon- zige vrouw. "Kijk d'r eens zitten", riep de man smalend. "Wat een ssssloerie!" En dan tegen de vrouw: Praat nou n's met de dokter." Mogelijk bemerkte de vrouw, net als ik, de verandering in zijn stem van aardig naar cynisch. In elk geval koos de vrouw eieren voor haar geld en vluchtte de toilet in het nabijge- legen gangetje in. Een klik was hoor- baar. De vrouw liet daarmee vastbeslo- ten weten geen toenadering te wensen. De man begon op de deur van het toilet te bonken en riep: "Kom d'r uit, de dok ter is er voor jou!" Even later zat ik dan toch met de vrouw op de bank te praten. Haar man had ons alleen gelaten en was naar buren twee huizen verderop gegaan. Het lukte zowaar met haar een goed gesprek te hebben. De vrouw gaf toe per dag zo'n anderhalve fles sherry naar binnen te werken. Ze kon het leven niet aan. De kinderen waren niet in de hand te hou- den, de hond was wild en het huishou- den kwam teveel op haar af. Ze leek wat op te monteren toen ik haar voor- stelde om hulp in huis te regelen. Samen met het Riagg zou dan gepro- beerd kunnen worden om haar leven weer op de rails te krijgen. Enthousiast geworden wilde ze nu dat haar man ook zou delen in dit positieve toekomstbeeld. Verheugd haastte ik mij naar twee huizen verderop om de man bij het gesprek te betrekken. Een dame in nachtpon deed open. "Die vent", riep ze, "die is naar de kroeg!" Ondanks deze tegenslag liep ik toch nog hoopvol gestemd terug. Ik tikte tegen het raam omdat de deur inmiddels was gesloten. De vrouw zag me, kwam naar het raam en riep: "Gek die je er bent, maak dat je wegkomt, anders roep ik de politie." letwat gedesillusioneerd stapte ik in m'n auto, drie kwartier bezig geweest en waarvoor? Alhoewel, ik kon er eigenlijk best om grinniken. Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - De gemeenteraad van Schiedam komt maandag 29 januari bijeen voor een discus sie over de taken van de gemeente. In de zogenaamde kerntakendiscussie komen de partijen met hun visie op de organisatie van de gemeente Schiedam en de taken die deze zou moeten uitvoeren. Alle grote partijen hebben in een eerste schriftelijke bijdrage hun GROENBEHEER - In natuurcentrum De Boshoek aan het Bospad 3 in Schiedam-Noord wordt op donderdag 18 januari aandacht besteed aan bijen en ecologisch groenbeheer. De bijeen- komst duurt van 20.00 tot 22.00 uur. Info: KNNV(010) 4601988. GRAAUWE HENGST - Podiumcate de Graauwe Hengst aan de Lange Haven 28 heeft vrijdag 19 januari de eerste voorronde van de Schiedamse popprijs op hfet programma staan. Vanaf 21.20 uur spelen om de 40 minuten de bands The Riaggs, Room to Move, Ophiel, Bra, Hooftpijn en Count Ziggenpus. Op zaterdag 19 januari is cabaret te zien met Zappar@ speelt Zapperette, een wervelende show met sketches en liedjes. CARNAVALSBAL - Carnavals- vereniging De Rietzeilers uit Schiedam organiseert op zaterdag 20 januari het jaarlijkse Stekenbal. In De Blauwe Brug aan het Bachplein 590 komen verschil- SCHIEDAM - In het Theater aan de Schie wordt op donderdag 25 januari de virtuele choreografie Dynamix van Krisztina de Chatel op de planken gebracht. De productie is een choreogra fie voor vijf dansers, twee ska ters en twee ronddraaiende pro- jectieschermen. Eerder zette Krisztina de Chatel de dynamiek van dansers af tegen die van American football spelers en computer - figuren. In de nieuwste voorstelling onderzoekt ze de dynamiek tussen dan sers en skaters. Daarbij komen twee ronddraaiende projectieschermen waar- op graphics geprojecteerd worden. Dynamix is samen gemaakt met Marco Gerris (theatermaker/freestyle skater), visie op het functioneren van de gemeente naar voren gebracht. De WD heeft in een eerste voorzet een aantal taken benoemd die volgens de partij veranderd moeten worden of moeten stoppen en een aantal taken die uitgebreid of nieuw gestart zouden moeten worden. Als kerntaak deflnieert de WD 'alles waar je de regie over wilt houden'. Uitvoering is geen kerntaak maar besluiten ter uitvoering kunnen wel zelf ter hand worden genomen. lende carnavalsverenigingen uit de regio vanaf 20.30 uur bijeen. Behalve de disco van Rock Dice zorgen liefst vijf blaaskapellen voor de muzikale begelei- ding. Ook de bekende Carnavalsband't Zooi zal aanwezig zijn. Kaarten zijn ver- krijgbaar aan de zaal en kosten f 11,-. Carnavalskleding is niet vereist. EXPOSITIE INSTALLATIES - De van origine Cubaanse kunstenaar Ricardo Brey exposeert van 21 januari t/m 18 februari in Pand Paulus aan de Korte Haven 125. Onder de titel '...and other stories' toont de kunstenaar zijn weer- barstige, hybride installaties die zijn opgebouwd uit onorthodoxe en alle- daagse materialen als autobanden, glas- platen, chocolade, beddengoed en ven- tilatoren. Tevens zijn schilderijen op groot formaat te zien. Info: (010) 4261557. LEZING CONFLICTEN - Harry Schram geeft op maandag 22 januari vanaf 20.00 uur een lezing met als trale bibliotheken. Ontmoetingsplaatsen voor de jeugd moeten door SWS geor- ganiseerd worden, de SWS moet de vraag en het aanbod in evenwicht bren- gen. Theater de Teerstoof kan wat betreft de WD gesloten worden. Meer aandacht zou het wijk- en buurt- beheer moeten krijgen, dit kan meer decentraal geregeld worden. Andere punten die extra aandacht nodig heb ben zijn het onderhoud van de openba- re ruimten, het openbaar groen en de structuur- en bestemmingsplannen. onderwerp 'Geweidloos omgaan met conflicten. Schram is doopsgezind pre- dikant en secretaris van de werkgroep Geweidloos Samenleven. De lezing vindt plaats in het gebouw van de Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam aan de Westvest 90-92. Toegang bedraagt f 10,- (leden f 7,50). Info: Henk Nieuwenhuis (010) 4260756. SPREEKUREN - In januari kunnen individuele patienten terecht op de pati- entenspreekuren in het Vlietland Ziekenhuis locatie Schiedam. De spree- kuren zijn gratis en vrijblijvend te zoe- ken voor belangstellenden. Op de bij- eenkomsten kan men terecht voor infor- matie en het uitwisselen van ervarin- gen. 22/1, 14.00-16.00 uur Stichting Pijn-Hoop; 23/1, 14.00-16.00 uur Astma Fonds; 25/1, 10.00-12.00 uur Ned.Ver. Rugpatienten; 25/1 14.00- 16.00 uur Ned.Ver. Slechthorenden. CONCERT EN WANDELING - De Bond Heemschut organiseert op zater dag 27 januari 2001 een klassiek gitaar- cocnert met vooraf een stadswandeling. Het concert van gitarist Frank Brekelmans wordt gehouden in de Visie CDA Het CDA benadrukt dat de bijdrage slechts een begin is van de kerntaken discussie. De discussie zou niet alleen gevoerd moeten worden tussen de raad, het College en de ambtenaren. Later in het proces dienen ook de inwoners van Schiedam en het maatschappelijk middenveld in de discussie betrokken te worden. Dit zou kunnen door het hou den van stadsgesprekken op het moment dat er een concreet voorstel is. Met dergelijke initiatieven wordt de betrokkenheid van de burgers bij de politiek vergroot. Het CDA is van mening dat de doelstel- ling van de kerntakendiscussie nog niet helemaal duidelijk is: gaat het om een periodieke herbezinning van de taken van de gemeente of om de bestrijding van dreigende tekorten of het creeren van financiele ruimte voor nieuwe plan- nen van de raad? De partij heeft een viertal principiele uitgangspunten benoemd waarmee de discussie benaderd zal worden. Dit zijn solidariteit en emancipatie van minder- heden; rentmeesterschap, investeren in jongeren en zorgvuldige invulling van de openbare ruimte; gespreide verant- woordelijkheid, zowel particulier initia- tief als verantwoordelijkheid van onder- nemers voor bijvoorbeeld het toeristisch beleid; gerechtigheid, gepast inzetten van de voorzieningen en goed handha- vingsbeleid van algemene plaatselijke verordeningen (APV). Gekroonde Brandersketel, het Gedistilleerd Museum Schiedam aan de Lange Haven 74-76. Vanaf deze locatie start om 12.15 uur een stadswandeling. Na de wandeling (om 13.45 uur) zal Brekelmans optreden. Kaarten kosten f 25,- (leden f 15,-) en zijn te bestellen via de website van Heemschut: www.heemschut.nl. Ook telefonisch kan er gereserveerd worden: (020) 6225292. EXPOSITIE UNISONO - In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112 kan tot 4 maart 2001 de tentoon- stelling Unisono 10 bezocht worden. Gerco de Ruijter toont foto's die hij vanaf een vlieger maakte van het Hollandse landschap. Tevens is een videopresentatie te zien. In het museum is ook Unisono:polyfoon te zien, een overzicht van aangekocht werk van deelnemers aan de Unisono-reeks. ZOS-RADIO - De Ziekenomroep Schiedam zendt op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur ZOS op Zaterdag uit. Het programma kan beluisterd worden op 91.5 FM op de kabel. Verzoekplaten, groeten doen of een leuk verhaal: (010) 4260000. Geert Mul (art directie), Daniel Dekkers (computer graphics) en Dirk Haubrich (muziek). De voorstelling begint om 20.15 uur. 'Bernhard' is de titel van het toneelstuk van Toneelgroep Amsterdam dat op zaterdag 20 januari te zien is in het Theater. Voorafgaand aan de voorstel ling wordt er om 19.15 uur een inlei- ding gehouden. De inleiding duurt 45 minuten en is gratis voor bezoekers van 'Bernhard'. Eef Coo brengen hun cabaretpro- gramma 'Mierenneuken' op woensdag 24 januari om 20.15 uur. Acda en de Munnik spelen hun nieuw ste programma Kleinkunst op vrijdag 26 en zaterdag 27 januari in Schiedam. De voorstelling start om 20.15 uur. De voorstellingen van Youp van't Hek eind deze maand zijn alien uitverkocht. De Uitbesteden is een andere mogelijkheid. Overige aange- legenheden kunnen als zodanig nooit een kerntaak zijn. Taken die in de ogen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie moeten minde- ren, stoppen of anders georgani- seerd dienen te worden zijn onder meer de bibliotheken. Nieuwland en Zuid kunnen sluiten, Stadserf en Blauwe Brug zijn dan de cen- 18 JANUARI 2001 DE POSTILJON EDITIE 12PAGINA 5 De VVD was afgelopen zaterdag aanwezig in winkel- centrum Hof van Spaland. Wethouder L. Hafkamp en raads- lid A. Elenbaas gin- gen het gesprek aan met de Schiedamse bevol- king over zaken als het erfpacht- regime. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) combinatie van dansen en ska- ten is op 25 januari te zien in de voorstelling Dynamix. (Foto: Deen van Meer)

Postiljon | 2001 | | pagina 5