Kleintje kunst om zo mee te nemen HCTIUITEITEI1 voor oude eren Beheerder kinderboerderij stopt na 30 jaar KRTHY column Afrika podium- kunst in De Erker SCHIEDAM Wijkcentrum De Erker staat zondag 21 januari in het teken van Afrikaanse podiumkunsten. Solomon Solarin zal Afrikaanse verhalen vertel- len. Op de foto-expositie kunnen bezoe- kers kennis nemen van het leven in Afrika. Bij de workshop Afrikaans dan- sen bestaat de mogelijkheid om de Afrikaanse ritmes om te zetten in een aantal dansen. De muziekgroep Lamine Drame uit Senegal zal net als de band dat eerder deed op de culturele manife- statie in oktober jl. zorg dragen voor een adembenemend optreden. De aanvang van de middag vol Afrikaanse podium kunsten is om 14.00 uur. De toegang van de activiteiten aan de Jan van Avennesstraat 32 is gratis. Het wijkcen trum is bereikbaar met het openbaar vervoer met lijn 52, 54, 80, 125 en 126. Meer informatie: (010) 4267767. Boerenkool- maaltijd bij PvdA-afdeling SCHIEDAM - De PvdA-afdeling Schiedam houdt op zaterdag 20 januari de traditionele Boerenkoolmaaltijd. De maaltijd vormt een goede gelegenheid om elkaar alsnog een goed nieuwjaar toe te wensen. De bijeenkomst vindt plaats vanaf 13.00 uur in de zaal van de Anbo in het Blaauw Huis aan de Lange Nieuwstraat 181b. Wethouder Peter Groeneweg zal met een toespraak het nieuwe jaar voor de afdeling inluiden. Belangstellenden wordt gevraagd zich vooraf op te geven via Jos van Setten, (010) 4708382, schiedam@pvda.nl. Zaal Anbo is bereikbaar met de buslij- nen 52 en 54 van Connexxion. Het Blaauw Huis is te vinden achter het postkantoor op de Lange Nieuwstraat. Voor mensen die slecht ter been zijn kan vervoer geregeld worden. Parkeerplaatsen SCHIEDAM - Burgemeester en wethou- ders hebben op 9 januari 2001 op grond van de Verordening parkeerbelastingen 1998 besloten om de parkeerplaatsen op het terrein aan de Boterstraat (69) en Kreupelstraat (16) tijdelijk weer aan te wijzen als (betaalde) parkeerplaatsen. Het besluit is op maandag 15 januari 2001 van kracht geworden. Het betaald parkeerregime zal hier gelden tot dat met de voorbereidende werkzaamhe- den voor het bouwplan Land van Belofte zal worden begonnen. De Stichting Ouderenwerk Schiedam organiseert de komende tijd de volgen- de activiteiten voor 55-plussers. THE-DANSANT - DJ Leon komt op 21 januari op bezoek in dienstencen- trum de 4 Molens bij het th6-dansant. Het thd-dansant duurt van 13.30 tot 16.00 uur. Kosten f 3,50. CONTACTZONDAG - In diensten- centrum de 4 Molens wordt op zondag 21 januari een gratis toegankelijke con- tactzondag gehouden. Bezoekers kun nen langskomen van 13.00 tot 16.00 uur. BINGO - In dienstencentrum oost wordt op dinsdag 23 januari van 14.00 tot 16.00 uur bingo gespeeld. Kosten voor 6 ronden f 7,-. KAART-AVONDEN - Elke donderdag vindt er in dienstencentrum Oost een kaart-avond plaats. Tussen 19.00 en 22.00 uur kan men klaverjassen en jokeren. Kosten f 5,- per maand. GYMNASTIEK - In wijkpost Zuid wordt elke donderdag van 9.00 tot 11.00 uur aan gymnastiek gedaan. Kosten f 10,- per maand. GEHEUGENSPEL - Iedere vrijdag wordt in dienstencentrum Oost een geheugenspel gespeeld van 14.00 tot 16.00 uur. Kosten f 1,- per keer. SCHIEDAM - Piet van Mil, de beheerder van kinderboerderij 't Hoefblad in het Beatrixpark, neemt op 31 januari 2001 na 30 jaar afscheid. Jarenlang was Piet van Mil het gezicht van de kin derboerderij en velen weten niet beter dan dat Piet bij de kinderboerderij te vinden is. Voorafgaand aan zijn afscheid kijken Piet en enkele mensen die hem goed kennen terug op de achterliggende periode. De beheerder is in 1939 geboren en al sinds 1964 werkzaam bij de gemeente Schiedam. Hij begon op de grasmachi- ne, daarna werd hij aangesteld als ver- zorger van het hertenkamp in het Beatrixpark. Na het uitbreken van 'hoef- rot' moest het hertenkamp met acht damherten de hekken sluiten. Ook de voliferes met vogels en fazanten moesten weg. "Jammer", zegt Piet, "maar er kwamen kippenhokken voor terug met kippen van oud Hollands ras. Kippen verzorg ik nog, Welsumers, Kraaienkoppen. De kinderen die hier komen helpen rapen nogal eens een eitje". Piet is in al die jaren dat hij de zorg heeft gehad over kinderboerderij 'het Hoefblad' geen dag met tegenzin naar zijn werk gegaan. Langzaam maar zeker is de kinderboerderij geworden tot wat hij nu is. Een mooie overzichtelijke plek waar tevreden beesten rondlopen". Trots Piet is best een beetje trots op wat hij voor elkaar heeft gekregen. Voor alle hokken waar beesten verblijven staat een zuiltje met een foto van en een beschrijving over het beest dat erin ver- blijft. De kinderboerderij is zes dagen per week open. Piet werkt er met 10 vrijwilligers. "Elke medewerker weet zijn taak, dat werkt fantastisch. Kinderen komen hier graag, ze kijken graag naar de beesten. Thuis heb ik geen beesten, dan ben je net een met- selaar, die met een emmertje specie naar huis gaat. Wat ik na 31 januari ga doen weet ik nog niet, daar heb ik nog geen moment over nagedacht." Piet van Mil klimt voor de foto even naar de zolder van de hooiberg. "Dat is weer eens wat anders, dan met de geit op de foto". Met een tevreden btik in zijn ogen kijkt hij naar een meisje met een zakje in haar handen. Ze probeert alle konijnen een stukje brood te laten eten. "Mooi he" zegt Piet. SCHIEDAM - In de Artoteek aan 's Gravelandseweg 802 hangen tot en met 10 februari kunst- werken met een klein formaat. Het kleinste exemplaar heeft een afme- ting van negen bij vierenhalve centime ter en werd nog nooit uitgeleend. Dit lot deelde nog meer kleintjes uit de col- lectie van de Artoteek Dit was aanlei- ding om deze categorie misdeelden de komende weken eens meer aandacht te schenken. Op een grote wand in de kunstuitleen hangen sinds 12 januari de kleintjes als 66n grote familie bijeen. Piet over de boerderijdieren "Er is hier een konijnenberg geweest. Prachtige, maar foute constructie. Er zitten hier nu heel veel konijnen in hok ken en in de schuur. We hebben hier zelfs een pension voor konijnen. Tijdens de vakanties wordt daar nogal eens gebruik van gemaakt. Er wonen twee koeien en een kalf in de stal van de kinderboerderij. De dames maken zo af en toe een uitstapje naar Groot Ammers, worden daar gedekt en komen drachtig terug. We houden de kalveren bij de moeder, dan hoeven ze ook niet gemolken'te worden." Er lopen verschillende soorten schapen rond: Tesselaars, Drentse heideschapen en blessoorten. 's Zomers grazen ze aan de Harreweg. Op't Hoefblad zijn ook paarden te vinden. Piet: "Pebbles, de Shetland pony heeft een veulen: Pippi. Ze loopt hier samen met Cheeta, een paard dat gebracht is door een particu- lier. Cheeta is een attractie voor de kin derboerderij. Ik zadel haar geregeld en dan mogen de kinderen er op rijden." Gizmo - het zwarte hangbuikzwijn - liep zomaar ineens op het parkeerterrein bij Excelsior'20. Piet werd gebeld of hij 'zijn' hangbuikzwijn even binnen wilde halen. "Ik ben met een kruiwagen naar het parkeerterrein gegaan en heb me over haar ontfermd. Ze kan het hele- maal niet vinden met haar roze vrien- dinnen maar verder heeft ze het hier enorm naar de zin." De cavia's hebben een hoge aaibaar- heidsfaktor volgens de beheerder. "Iedereen wil zo'n beestje beetpakken en knuffelen. Dat kan niet altijd, maar leuk zijn ze." Momenteel zitten er zes geiten in het hok en een angora bok. "De geiten zijn allemaal gedekt maar niet door deze bok. Straks in het voorjaar lopen hier weer veel jonkies rond. We laten schoolkinderen zien hoe de geit wordt gemolken en ze mogen het zelf ook proberen", besluit Piet beschrijving van de dieren. Anderen over Piet De directeur van De Wegwijzer vindt Piet een kanjer. "De wijze waarop jij altijd met onze stagiairs bent omgegaan is perfect. Nooit deden we tevergeefs een beroep op je." Mieke Stuij-Poot en alle kleuters van basisschool 'de Wieken': "Ieder jaar kwamen wij met de kleuters en jij bracht ons naar de schuur waar de klompjes stonden. Zittend op een hooi- baal luisterden we naar jouw verhaal over de geit die werd gemolken. We mochten de melk zelfs proeven. Je har- telijkheid zullen we ons altijd blijven herinneren." Gerard Heijdra vond ooit een met olie besmeurde reiger en ging met het beest naar het hoofd van de Jacobusschool die wel raad wist: 'Roep de hulp van Piet van Mil maar in en het komt goed'. Piet bracht het dier naar het Vogelhospitaal in Overschie waarna het helemaal is goed gekomen met de reiger. Marjolein Zwaan komt al sinds haar peutertijd in de kinderboerderij. "Af en toe kom ik nu nog eens langs. Alles is er veranderd, maar Piet niet. Een paar weken geleden ben ik er voor het eerst met mijn dochter geweest. Het voelde geweldig om haar de kinderboerderij te laten zien waar ik zoveel dierbare momenten heb doorgebracht." Carolina (17) was zes jaar toen ze Piet leerde kennen. In de tussenliggende jaren heeft ze heel wat konijntjes geknuffeld op de kinderboerderij, kippen gevoerd en eieren geraapt. "Ik mocht een keer kijken en meehelpen toen er lammetjes werden geboren. Drie kwamen vanzelf, de vierde mocht ik 'halen'. Best een beetje eng, maar heel mooi." Paula vindt het jammer dat Piet stopt met werken op de kinderboerderij 't Hoefblad. "Hij had altijd een luisterend oor, voor jong, oud, rijk of arm. Veel ple- zier in je vrije tijd en... je kan altijd op de lijst van vrijwilligers worden geplaatst." Kathy Korporaal-Huitema Daaronder bijvoorbeeld een werk van Helma Pantus (45 x 35 cm) Oogappel genaamd, een naakte vrouw op de rug getoond. Voorts zijn uiteenlopende kunstuitingen te zien zoals etsen, teke- ningen, foto's, aquarellen en objecten. De grootste meet 50 x 50 cm. Om het publiek duidelijk te maken hoe het effect is van een klein kunstwerk op een lege wand krijgen kleintjes tot en met 10 februari afwisselend een plek op een aparte muur. De Artoteek is geopend van woensdag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.30 uur, zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en iedere eerste zondagmiddag van de maand. Kapje 18 JANUARI 2001 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Afscheid Piet van Mil Piet van Mil, Danielle Bronwasser en Johan Steens op de hooizolder van kinderboerderij't Hoefblad. De beheerder van de kinderboerderij neemt eind deze maand na dertig jaar trouwe dienst afscheid. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) Ik zit aan de woonkamertafel met een broodzakje van de grootgrutter waar nog drie gesneden boterhammen in zitten. Ik heb de tafel gezellig gedekt met een fleu- rig broodbordje, bestek, groot glas melk, lekker beleg, een kaarsje en ik leg de boterhammen in een rieten broodmand- je. Een van mijn kinderen komt binnen- lopen en wil mee-eten. "Neem jij het kapje maar", zeg ik. Hij kijkt. "Dat is geen kapje, dat is een zwaargewicht onder de broden, helemaal fout uit de snijmachine gekomen. Of de machine staat niet goed afgesteld, of het brood wordt er niet goed onder gezet", constateert hij praktisch. In een flashback zie ik ineens de grote tafel in het midden van de woon- kamer op de boerderij waar ik als kind woonde. Mijn moeder staat aan de tafel, de broodplank ligt erop, zij heeft een groot gekarteld mes in haar linkerhand en er staan twee broden klaar om gesneden te worden. Ze heeft een kraakhelder gesteven wit schort voor en ze slaat links- handig met het mes een kruis over een brood. Dan begint ze te snijden. "Kijk maar eens hoe dat moet," zegt ze tegen mij. "Er moeten zesen- twintig boterhammen uit dit brood, dan zijn ze mooi dun." Kaarsrecht snijdt ze het brood. "Nou jij!", zegt ze. Onhandig sla ik ook een kruis over het brood met dat voor mij veel te grote mes. Ik ben nog geen zes boter hammen ver of ze roept: "Dat gaat helemaal scheef, en veel te dik". Ik laat me niet uit het veld slaan: "Ik heb jouw schort niet voor, ik sta veel te laag en ik ben ook niet linkshandig zoals jij, logisch dat het niet lukt." Ze snijdt het brood recht, geeft mij met een royaal gebaar haar schort, schuift een stoof aan en zegt: "Wees maar blij dat je niet linkshandig bent, als de schooljuf in een boze bui is, slaat ze je met een liniaal op je 'foute hand'." We eten die avond een aantal normale boterhammen en exemplaren waarvan mijn vader grapt dat hij ze niet kan behappen. Mijn grote broers en zussen gaan zelfs met mes en vork in de slag om de 'missnijdsels' tot hapklare brokjes te vormen om zodanig toch hun honger te stillen. Mijn jongste broer vindt het prettig: 'Dikke boterhammen, dik beleg'. Hij smeert de appelstroop er duimendik op. "Ik wil het kapje", hoor ik mezelf ineens zeggen tegen mijn zoon. Ik leg er hele dikke plakken kaas op en ik proef 'thuis' als ik het met smaak opeet.

Postiljon | 2001 | | pagina 7