Plezierdichters in bibliotheek Kinder- jury 2001 Budget dS+V naar deelgemeenten Boekenverkoop Nieuwjaarstoespraak Opstelten den tot alle voor het publiek toegankelijke plaatsen. Het heimelijk "wederrechtelijk ver- vaardigen van een afbeelding van een persoon met behulp van een daartoe aangebracht technisch hulpmiddel" kan worden bestraft met een maximum straf van twee maanden hechtenis of een geldboete van maximaal 10.000 gul den. Dat staat in een wetsvoorstel van minister Korthals waarmee het kabinet heeft ingestemd. Het voorstel wordt om advies aan de Raad van State gestuurd. De strafbaarstelling van heimelijk came ratoezicht heeft tot gevolg dat toezichts- camera's alleen zijn toegestaan indien dit duidelijk, bijvoorbeeld door een bord wordt aangegeven. Op deze wijze wordt het grondrecht op bescherming van de persoonlijke levenssfeer ook in de publieke ruimte zoveel mogelijk gewaarborgd. Journalistiek Met het vervaardigen van afbeeldingen wordt niet alleen het vastleggen van beelden bedoeld. Ook het weergeven bijvoorbeeld via een monitor van live- beelden valt onder de bepaling. De straf baarstelling maakt het gebruik van ver- borgen camera s in de journalistiek niet onmogelijk. Het recht op vrije nieuws- garing kan onder omstandigheden de aantasting van de persoonlijke levens sfeer van een met een verborgen came ra gefilmde persoon rechtvaardigen. Het gebruik van webcams die gericht zijn op voor het publiek toegankelijke plaatsen en niet kenbaar zijn gemaakt is evenmin per definitie strafbaar als gevolg van de wetswijziging. Zij zijn in de regel niet bedoeld om een persoon in beeld brengen maar bieden veelal beel den van een openbare ruimte zonder herkenbare personen. Als een webcam wel is aangebracht met het doel heimelijk afbeeldingen van een persoon te vervaardigen is degene die de camera aanbrengt uiteraard wel straf baar. Ook andere camera s die niet zijn aangebracht met het doel personen te filmen vallen niet onder de strafbepa- ling. Hierbij valt te denken aan camera s die zijn aangebracht voor het ver- keerstoezicht. Camera s die niet op een of andere manier zijn ge'fnstalleerd of op andere wijze aangebracht vallen even min onder de strafbepaling. Dit bete- kent dat degene die gewoon op straat met een camera opnamen maakt buiten het bereik van de strafbepaling blijft. Ook de bestaande bepaling (artikel 139f Wetboek van Strafrecht) die betrekking heeft op het heimelijk vervaardigen van een afbeelding van een persoon in een woning of een niet voor het publiek toe- gankelijk lokaal wordt in het wetsvoor stel aangepast. Voorgesteld wordt de bepaling niet langer alleen voor niet- publieke lokalen te laten gelden maar voor niet-publieke plaatsen (een afgeslo- ten tuin bijvoorbeeld). Hierdoor sluiten beide strafbepalingen beter op elkaar aan. ROTTERDAM - Cameratoezicht zonder dat dit duidelijk kenbaar is gemaakt wordt strafbaar. Naar huidig recht is dit slechts straf baar wanneer het plaatsvindt in winkels of horecagelegenheden (artikel 441b Wetboek van Strafrecht). Voorgesteld wordt deze strafbaarstelling uit te brei- ROTTERDAM - Donderdag 25 januari is het weer Landelijke Gedichtendag. Ook in de Centrale Bibliotheek Rotterdam vinden die dag verschillende activiteiten plaats. Het programma start om 12.00 uur met: 'toon je ware gezicht met een snel gedicht'. Groot en klein lezen in vier minuten tijd door de bibliotheek aange- ROTTERDAM - De deelgemeenten krijgen de beschikking over een deel van het budget van de dienst Stedebouw en Volkshuisvesting (dS+V), in totaal f 24,5 miljoen. reikte gedichten voor. Belangrijk hierbij is, dat in die paar minuten zoveel moge lijk regels 'correct' voorgedragen wor den. ledere deelnemer krijgt punten voor het aantal voorgedragen regels en voor het voordragen. Degene met het hoogste puntenaantal wint een boekenbon van 25 gulden en een toegangskaartje voor een voorstel- ling van 'de Plezierdichters' op 20 mei in het Bibliotheektheater. Het gaat om geld waarvoor de deelge meenten opdrachtgever zijn aan de dienst. Het bestuur dat de bevoegdhe- den heeft om producten te bestellen en te laten uitvoeren ook de beschikking heeft over het geld om deze producten te laten maken. Zotheid In opdracht van Poetry International hebben Tien Nederlandse dichters een hedendaagse Lof der Zotheid geschre- ven, ge'fnspireerd op het beroemde werk van Erasmus. Een gedicht over de zegeningen van de dwaasheid, over menselijke idioterieen, maatschappe- lijke gekheid of andere voorkomende zotheden van vandaag de dag. Tien acteurs van de Arnhemse toneelschool De opdrachtgeverschap van deelge meenten past in het uitvoeringsprogram- ma 'Ondernemende Overheid' uit het Collegeprogramma 1998 - 2002 'Met Raad en Daad'. In overleg met de deel gemeenten zal de directeur dS+V een voorstel doen over hoe het geld exact zullen deze nieuwe versies tussen 15.00 en 16.30 uur op het informatie- plein voordragen. Verder is onder de titel Poezie in lood' op het informatieplein in twee vitrines een presentatie te zien van studenten van de Willem de Kooning academie. Voor meer informatie kan men kijken op internet: http://www.poetry.nl- /gedichtendag. over de verschillende deelgemeenten wordt verdeeld. De Gemeenteraad beslist hierover bij de behandeling van de begroting 2002, zodat de deelge meenten vanaf volgend jaSr de beschik king hebben over het budget. SP en Stadspartij stemden tegen het voorstel. ROTTERDAM - Op 1 februari gaat de Nederlandse Kinderjury alweer voor de veertiende keer van start. Alle Nederlandse kinderen van zes tot en met twaalf jaar die veel van lezen houden, kunnen hieraan meedoen. Het is de bedoeling dat kinderen duide lijk maken wat zij het beste boek van 2001 vinden. In alle Rotterdamse bibliotheken kun nen kinderen meedoen met de Nederlandse Kinderjury. Alleen de boeken die in 2000 nieuw zijn ver- schenen doen mee. De boeken zijn te herkennen aan de roze Kinderjurysticker. Eind april moet het stemformulier in de bibliotheek worden ingeleverd. De bibliotheek stuurt de stemformuiieren op naar de Stichting Nederlandse Kinderjury. Er zijn twee leeftijdscategorieen: zes tot en met negen jaar en tien tot en met twaalf jaar. In de derde week van mei zal de uitslag via de NPS bekend gemaakt worden. Er kan ook gestemd worden via het internet: www.stem- lokaal.nl. ROTTERDAM - Zaterdag 10 februari 2001 houdt de Rotterdamse uitgeverij Lemniscaat een grote uitver- koop op het informatieplein van de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat 110. Het betreft een partij fondsrestanten en licht beschadigde boeken, waaronder jeugd- en prentenboeken, maar ook boeken op het gebied van psychologie en pedagogiek. Daarnaast bieden vier Rotterdamse boekhandels hun winkelrestanten aan. Alle boeken zullen tussen de f 2,50 en f 15,- gaan kosten. De verkoop begint om 10.00 uur en gaat door tot alles is uitverkocht, doch uiterlijk tot 17.00 uur. De toegang is gratis. ROTTERDAM - Burgemeester mr. Ivo Opstelten heeft in zijn nieuwjaarstoespraak aangekondigd in het nieuwe jaar vooral de leuze: "Rotterdam keert het tij" te zullen uitdragen. Hij ziet in toenemende mate het beeld van een stad waar de grootste proble- men worden aangepakt in een omvattende wijkaanpak en strategische programma's, waar wordt gebouwd, de stadseconomie opleeft, het aantal banen aanzienlijk groeit en het aantal uitkeringen daalt. De burgemeester noemde de onveiligheid het groot ste maatschappelijke probleem en gaf aan dat een indringende herorientatie gaande is op vragen als: waar kan het beter, zijn de prioriteiten voldoende scherp, sorteert de aanpak voldoende effect. Bij het thema 'modernisering van de overheid' pleitte Opstelten voor een minder ingewikkelde organisatie van het gemeentelijk beleid. Hij gaf de Gemeenteraad de raad om, waar hij met het oog op de nieuwe raads- periode moet nadenken over de vraag hoe verder te gaan met de programma's, te kijken naar mogelijkhe- den voor vereenvoudiging. 18 JANUARI 2001 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 8 Heimelijk cameratoezicht wordt snel straf baar Het is nu al ver- boden om gehei- me camera's te plaatsen in horecagebieden zoals het Oude Haventje in Rotterdam. De wet wordt uit- gebreid en het zal overal verboden worden. (Foto: Archief Postiljon)

Postiljon | 2001 | | pagina 8