Rotterdam investeert in verenigingsport Structuurplan Ruimtelijk Plan Rotterdam 2010 PAGfistA 8 ROTTERDAM - De subsidie voor leer- lingbouwplaatsen kan voortaan ook worden ingezet bij nieuwbouw van en ingrijpende voorzieningen voor gebou- wen met een andere bestemming dan wonen. Vorig jaar was er alleen subsidie voor de leerlingbouwplaatsen bij parti- culiere woningverbetering, maar leerlin- gen werken ook bij andere projecten. De leerlingbouwplaatsen blijken een succes: de opleiding komt tegemoet aan de vraag naar vakbekwaam personeel, de leerlingen krijgen ook begeleiding op een breder front, de opleiding is een ide- aal vervolg op de LBO en 16 procent van de leerlingen is van buitenlandse afkomst; veel hoger dan bij rechtstreek- se instroming naar bouwbedrijven. In de afgelopen acht jaar hebben 183 leer lingen 402 woningen gebouwd. Zeventig procent van hen is als bouw- vakker aan de slag gebleven. Activiteiten Boe ken week ROTTERDAM - Van 14 tot en met 24 maart is het weer Boekenweek. Dit jaar is het thema Het land van herkomst; schrijven tussen twee culturen. Bibliotheek Rotterdam organiseert daar- om in maart de Multiculturele boeken- maand. Op 4 maart wordt dit evene- ment feestelijk geopend in de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat: met Lulu Wang, the Brassbabes, de Surinaamse verhalenverteller Guillaume Pool en Turkse Saszspelers. Verder is er de gehe- le maand maart op het Informatieplein van de Centrale Bibliotheek een ten- toonstelling te zien van Korans. Het gaat hierbij om vertalingen van de Koran in 54 verschillende talen. Naast het literair ontbijt op 18 maart met Lulu Wang organiseert de Bibliotheek op maandag 19 maart opnieuw het Literair Jongerenontbijt voor leerlingen in de tweede fase. Het literair gedeelte wordt verzorgd door Said El Haji, die in 2000 debuteerde met zijn roman 'De dagen van Sjaitan'. De 24 jarige schrijver is geboren in Marokko maar groeide op in Nederland. In 1995 haalde hij zijn Havo-diploma op het Caland-Lyceum in Rotterdam. Daarnaast is er in alle vestigingen en de bibliobussen van de Bibliotheek Rotterdam natuurlijk aandacht voor dit jaarlijkse evenement en in sommige vestigingen zijn zelfs extra activiteiten. ROTTERDAM - Het College van B&W stelt voor om vier miljoen uit de Stedelijke Visie te beste- den ter stimulering van de ver enigingsport. Samen met een subsidie van 2,6 miljoen van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Sport en 6,7 miljoen uit de begroting van de gemeentelijke dienst Sport en Recreatie zal tot 2004 13,3 miljoen gei'nvesteerd worden in de Rotterdamse sportverenigingen. De nota 'Verenigingsport' zal op 8 maart in de gemeenteraad worden besproken. Verantwoordelijk Sportwethouder Nico Janssens: "Ruim 28 procent van de Rotterdammers tussen 16 en 75 jaar is lid van tin of meer sportverenigingen. Sportbeoefening in georganiseerd ver- band is dus nog steeds een belangrijke vorm van vrijetijdsbesteding. Het is mij vanwege de maatschappe- lijke waarde er veel aan gelegen sport verenigingen de nodige steun in de rug te bieden bij het verwerven van een stevigere positie." Samenhangend pakket De ondersteuning van de verenigings port staat de afgelopen jaren hoog op de politieke agenda. Zo is in 2000 al besloten 975 duizend gulden ter beschikking te stellen voor sanering van schulden van sportverenigingen. Ook hoeven sinds dit jaar de buiten- sportverenigingen geen OZB meer betalen. Met de extra middelen wil het College van B&W dat de komende jaren een samenhangend pakket van maatrege- len wordt uitgevoerd die de positie van de Rotterdamse sportverenigingen moeten versterken. De belangrijkste maatregelen, die mede door het Rijk worden geflnancierd, zijn de opzet van een centraal Servicepunt Verenigingsondersteuning, de inzet van tijdelijke professionele ondersteuning voor sportverenigingen, schoolsport- activiteiten gericht op de doorstroming van de deelnemers naar sportverenigin gen, de invoering van een Jeugd- sportpas om de toetredingsdrempel naar sportverenigingen te verlagen, het terugbrengen van sportverenigingen of hun activiteiten naar de binnenstad/ oude wijken, de werving en inzet van allochtoon kader in het stimuleren van de gehandicaptensport. Bredere subsidie leerlingwezen Croen Licht Platform Arbeidsmarkt ROTTERDAM - De Gemeenteraad is met waardering akkoord gegaan met de ondertekening van het convenant Platform Arbeidsmarkt Rijnmond (PAR). Veel gemeenten (43 in totaal) in het Rijnmondgebied, samen goed voor meer dan tien procent van de Nederlandse beroepsbevolking, hebben afgesproken het PAR op te richten. Binnen het platform gaan gemeenten, werkgeversorganisaties en uitkeringsin- stellingen concrete afspraken maken over werkgelegenheid. Het platform gaat ook een databank aanleggen van alle werkgelegenheidsplannen in de regio en onderzoek op dit gebied coor- dineren. De oprichting van het platform komt voort uit de kabinetsplannen voor een nieuwe organisatie van de sociale zekerheid. De kans is groot dat het Rijnmondse model elders in het land navolging krijgt. Rijnmond is namelijk tin van de vijf gebieden die op verzoek van de minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid proefdraaien met een regionaal overlegplatform. De schaal waarop wordt samengewerkt en de hele nieuwe opzet maken de Rijnmondse aanpak sterk vernieuwend. De raad stelt als bijdrage in de kosten voor 2001 (maximaal) fl. 413.000,- beschikbaar. ROTTERDAM - Het College van B&W legt het ontwerp Ruimtelijk Plan Rotterdam 2010 (RPR2010) op 8 en 22 maart ter besluitvorming aan de Gemeen teraad voor. Het RPR2010 is de ruimtelijke uitwerking van het integrale gemeentelijke beleid, zoals vastgelegd in de Toekomstvisie 2005 en het Collegeprogramma Ruimte voor Rotterdammers. Het plan is een overkoepelend kader voor het gemeentelijk ruimtelijk beleid voor de perio- de tot 2010 waarin de vele plan- nen, initiatieven en ruimte- claims zijn afgewogen en op elkaar afgestemd tegen de achtergrond van de beschikbare ruimte en financiele middelen. Aan de totstandkoming van het RPR 2010 ging een dialoog met de Rotterdamse bevolking en maatschappelijke organisaties vooraf. De twee belangrijkste beleidsspeerpunten die in het RPR worden uitgewerkt zijn 'Sterke Stad' en 'Wijken van Waarde". In het RPR zijn drie centrale ambities geformuleerd die voortkomen uit de beleidsdoelstellingen van de gemeente en de wensen van bewoners, organisa ties en bedrijven die zich hebben uitge- sproken over de ruimtelijke ontwikke- ling van de stad en die mede zijn geba- seerd op prognoses. De drie ambities zijn: Rotterdam als gevarieerde en aantrekkelijke stad, waarmee wordt uitgesproken dat de stad leefbaar en aantrekkelijk moet zijn voor een brede doelgroep. Het gaat daarbij niet alleen om wonen, maar ook om werken en recreeren. Rotterdam als centrum in de Zuidvleugel. De positie van Rotterdam in de Zuidvleugel (het aaneengesloten stedelijk gebied tussen Leiden en de Drechtsteden) moet worden versterkt. Dit vereist dat Rotterdam vanuit de voornaamste centra in de Zuidvleugel en vanuit de regio goed bereikbaar is. Het aanbod van voorzieningen, werklo- caties, recreatiemogelijkheden en bij- zondere woonmilieus moet worden ver sterkt en uitgebreid. Rotterdam als Europese stad met een wereldhaven. Rotterdam moet zich in Europa, samen met de andere steden van de Randstad profileren als onder- deel van de 'Deltametropool'. Daarbij is het van belang dat de Rotterdamse haven haar toppositie ziet te behouden. De identiteit van de haven kan de dien- steneconomie en het toerisme helpen versterken. Strategisch In het RPR 2010 zijn acht strategische gebieden benoemd die zich er bij uit- stek toe lenen om de ambities en wen- sen waar te maken. Het betreft de zes strategische wijkaanpakgebieden en twee stedelijke strategische gebieden. De twee stedelijke strategische gebie den zijn 'Centrum op twee oevers', waarbij de belangrijkste troeven het Centraal Station en de rivieroevers zijn, en 'de Noordrand', het gebied dat kan worden ontwikkeld als een bijzonder milieu voor wonen, werken en recree ren. Daarnaast zijn er in het RPR 2010 projecten benoemd die de komende 10 jaar in aanmerking komen voor een extra impuls. Het betreft het Zuiderpark, Ahoy, Zuidplein, de oevers van de Oude Maas in Hoogvliet, knoop- punt Kralingse Zoom en knooppunt Alexander. De deelgemeenten Charlois, Delfs- haven, Kralingen-Crooswijk, Hoogvliet, Overschie en de Wijkraad voor Pernis die gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheid schriftelijk op het RPR 2010 te reageren, stemmen in grote lij- nen in met het plan. De reaches hebben in een enkel geval tot wijzigingen geleid. Het ontwerp RPR 2010 heeft ter visie gelegen als een structuurplan in de zin van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. In totaal hebben 322 burgers en organi saties schriftelijk hun zienswijze ken- baar gemaakt. De commissie Ruimtelijke Ordening en Grondzaken hield op 9 januari 2001 een hoorzitting over de zienswijzen die in een enkel geval tot wijzigingen in het RPR 2010 hebben geleid. De gevraagde wijzigingen met betrekking tot de tram- pluslijn, het verplaatsen van volkstui- nen, sportclusters en een groen netwerk op de plankaart, mobiliteit en openbaar vervoer werden niet gehonoreerd. 1 MAART 2001 DE POSTILJON EDITIE 12 OT Rotterdam moet in de toekomst beter op de kaart komen te staan, nationaal en inter- nationaal. (Foto: Archief Postiljon)

Postiljon | 2001 | | pagina 8