Spelactiviteiten bij Scouting Tono-groep DOKTER T in de praktijk Jubileumconcert Muziekvereniging Harpe Davids Hoor, de wind waait Pieter Vlasveld SCHIEDAM - De Christelijke Muziekvereniging Harpe Davids is op 5 juli 1921 opgericht. Het bestuur van Harpe Davids heeft het hele jaar 2001 uitgekozen om dit 80-jarig bestaan te vie- ren. Zaterdag 7 april aanstaande staat de muziekvereniging met een jubileumconcert met mede- werking van Jan Vayne in het Theater aan de Schie. In juni en oktober staan er nog een aantal concerten gepland, onder ander met medewerking van oud- leden. Harpe Davids is als fanfare-orkest opge richt in 1921. Na enkele jaren werd de bezetting van een harmonie-orkest aan- genomen. In de 50-er jaren werd de vereniging uitgebreid met een drum- band en mochten er voor het eerst vrou- wen meespelen in het orkest. In de jaren zeventig kwamen er majorettepe- letons bij en werd de rumband omge- vormd tot een dfumfanfare. Halverwege de jaren tachtig kreeg Harpe Davids een eigen verenigingsge- bouw in Schiedam-Noord, voor menig Schiedammer een reden om zich aan te sluiten bij de muziekvereniging. Christelijke vereniging "Wij zijn tot op de dag van vandaag een bloeiende vereniging", vertelt Hans Loendersloot, voorzitter van Harpe Davids, met gepaste trots. Ook Erik van Leeuwen- bestuurslid - steekt zijn liefde voor 'de Harpe' niet onder stoelen of banken. "Onze 150 leden zijn verdeeld over diverse afdelingen. Een aantal van deze afdelingen treedt zelfstandig op, zoals het Harmonieorkest, het B-orkest, de Drumfanfare met Majorettes en Minirettes/Twirlteams en de Zwarte Pieten Band. We zijn een Christelijke muziekvereniging en dat predicaat zal er niet af gaan. We beginnen de repeti- ties met het spelen van een gezang en eindigen hier ook mee. Een gezang of koraal is mooie inspeelmuziek. Harpe Davids gaat met zijn tijd mee, iedereen die lid wil worden kan zich aanmelden bij de vereniging, ook al ben je 'niks'." Lidmaatschap Hans Loendersloot en Erik van Leeuwen zijn zelf op jonge leeftijd lid geworden van de muziekvereniging. Het feit, dat het lidmaatschap inhield dat ze een instrument in bruikleen kre- gen, meteen les kregen en na korte tijd al mee konden spelen in het B-orkest, sprak hen erg aan. "De gemiddelde leef tijd van onze leden is 20 jaar, dat zegt toch wei wat. Aan de andere kant is het zo, dat als iemand eenmaal lid van onze vereniging is, dat ook heel lang blijft. Penningmeester Machiel Jongste bij- voorbeeld is al bijna 25 jaar lid van Harpe Davids. Jubileumprogramma Het bestuur en de leden hebben lange tijd gewerkt aan het programma voor de viering van het 80-jarig jubileum. Het eerst jubileumconcert wordt gegeven op zaterdag 7 april in het Theater aan de Schie. Om 19.30 uur begint het B-orkest te spelen in de foyer van het theater, iedere afdeling van Harpe Davids ver zorgt een optreden. Hoogtepunt van het concert is een optreden van Jan Vayne. De bekende pianist treedt solo op maar verzorgt ook een gezamenlijk optreden met het orkest van Harpe Davids. Bijzonder detail in het concert van harpe Davids is het finale nummer 'Feestmars'. Deze feestmars is geschre- ven door Bart Verhallen, Kapelmeester van de Schutterij, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Schiedamse Officieren-Vereniging den Heeren bestuurderen H.A.M. Roelants en W.A. Beukers, opgedragen 13 juni 1901. Andr6 Leer - lid van Harpe Davids - arrangeerde de feestmars die tijdens de finale ten gehore zal worden gebracht. Het Jubileumconcert van Chr. Muziekvereniging Harpe Davids begint zaterdag 7 april om 19.30 uur. zijn ver- krijgbaar aan de zaal op de avond zelf (f 25,-) of via telefoonnummer (010) 4491591. In de voorverkoop kosten de kaarten f 20,-. In het kader van het 80-jarig bestaan verzorgt Harpe Davids op 16 juni nog een jubileumtaptoe op het Bachplein in Schiedam-Noord. 23 juni wordt er een concert gegeven in de St.Martinuskerk in Schiedam-Noord in samenwerking met onder andere Harmonie St. Radboud. Tot slot vindt er op 13 okto ber in wijkcentrum de Blauwe Brug een concert plaats met onder andere oud- leden. Kathy Korporaal-Huitema SCHIEDAM - Scouting Tono- groep vierde afgelopen zaterdag 24 maart de Nationale Scoutingdag met een groot spel en de installatie van drie stafle- den. Tijdens de jaarlijkse open dag mochten de scouts vriend- jes en vriendinnetjes meene- men om kennis te maken met de scoutingactiviteiten. De in 1921 opgerichte en in T934 heropgerichte scoutinggroep richt zich op jongens en meisjes uit Schiedam- Noord en Vlaardingen Ambacht in de leeftijd van 5 tot en met 21 jaar. Op de Nationale Scoutingdag kunnen de kin- deren een indruk krijgen van wat er te beleven valt op een 'normale' scouting zaterdag. Dit jaar was gekozen voor 66n groot spel in en rondom het clubhuis aan de Sweelincksingel, een achteraf gelukkige keuze. Veel scoutinggroepen hadden namelijk een speurtocht georga- niseerd door de natuur, maar moesten de tochten afgelasten omdat de natuur- gebieden afgesloten waren vanwege de Mond- en Klauwzeerbesmetting. Na het spel mochten de jonge gasten een kijkje nemen bij de verschillende leeftijdsgroe- pen van Scouting Tono-groep. Ook wer- den de drie leidsters Simone, Kim en Joke geinstalleerd als staflid. Het drietal is al meer dan tien jaar lid en geeft nu leiding aan groepen waar ze zelf ooit ook lid van zijn geweest. Belangstellenden die ook een kijkje wil- len nemen bij Scouting Tono-groep kun nen contact opnemen met Marja van Heest (010) 4715959 of met Richard Spruit (010) 2467270. 29 MAART 2001 DE POSTILJOrtJ'dffftlE 12 Een paar dagen geleden werd ik gebeld, vijf minuten voor het verstrij- ken van de dienst op de dokterspost. De man aan de andere kant van de lijn klonk behoorlijk paniekerig. "U moet komen, dokter, zo durven we de nacht niet in." "Vertelt u eens wat er aan de hand is?", vroeg ik de beller. "Het gaat om mijn vader",zei de man. "Hij is vroeger zee- kapitein geweest en is nu dement. Sinds zijn pensionering woont hij aan de vaste wal, maar hij waant zich nog steeds op een schip. En mijn moeder..., nou, het gaat echt niet meer. Komt u alstublieft." Om 7 minuten na middernacht arri- veerde ik bij het opgegeven adres. De architect wist dat bij vier of meer eta- ges een lift verplicht was. Vandaar dat dus drie etages waren neergezet en ik moest natuurlijk op de bovenste zijn. Ik belde aan bij een voordeur met een klopper in de vorm van een anker. De deur zwiepte open en het geluid van een fluitende wind en het gebulder van een onrustige zee stormde me tege- moet. Een man, gestoken in een geel oliepak en een zuidwester op, nodigde mij uit om binnen te komen. "Ik heb u net gebeld", riep hij. Waarop ik ant- woordde: "Oh, ik had u niet zo gauw herkend." "Ja", zei de man, "het is hier wat vreemd. Maar zonder deze 'spiele- rei' kunnen we mijn vader niet in bedwang houden. Kom even mee naar de kombuis." Ik volgde de man naar een ruimte, die evenzogoed een keuken had kunnen zijn. In de 'kombuis' kreeg ik koffie in een ijzeren kroes. Bij het aanpakken brandde ik mijn vingers aan het oortje. Nieuwsgierig keek ik rond. Tegen een deurpost naar de andere woonruimte leunde een oudere man.gekleed in een lang hemd en een lange onderbroek. Hij stond net zijn urine te lozen. "Mijn vader", stelde de olieman voor. Drinkend van de koffie werd ik uitge- nodigd de woning wat verder te bekij- ken. Ook de huiskamer was heel bij- zonder. Een wandplaat van 5 bij 4 meter met daarop een onrustige zee met schuimkragen sierde een van de wanden. De ruimte werd verlicht door olielampen en in het midden van de kamer hing een hangmat. "Hij slaapt's nacht hier, anders krijgt mijn moeder geen rust", verklaarde de zoon. De oude zeekapitein was klaar met het begieten van de deurpost en kwam naar ons toe. "Wat mot die vent hier?", vroeg hij zijn zoon. "Die komt even met u praten, pa", "Niks praten", riep de oude, "gooi'm van de schuit af." Het werd tijd om met de zeekapitein contact te leggen. "Stormt het hier altijd zo", riep ik hard, in een poging boven het gebulder uit te komen. De ogen van de zeebonk draaiden onheil- spellend in het rond, terwijl hij riep: "Hoor! De wind waait.." Zoonlief trok we mee naar een andere kamer. "U begrijpt, dokter", zei hij", het gaat zo niet meer." "Waar is uw moeder eigen- lijk?", vroeg ik. De oliejas ging me voor naar een kamer die opvallend normaal was ingericht met tafels, stoelen, bed en televisie. Op een van de stoelen zat een dame van rond de zeventig te hui- len. Helaas kon ik op dat moment wei- nig voor haar doen. Wei de volgende dag. De eigen huisarts moest er aan te pas komen om de oude zeekapitein 'tijdelijk' naar een opvang te sturen. "U wordt zo meteen weggebracht in een reddingssloep", had hij gezegd. "Dit schip heeft averij en moet in het dok." De oude had het geloofd en was even later met een taxi naar een verpleegte- huis gebracht. De man had daar's mor- gens heel stil op een stoel gezeten Maar's middags hielp hij in de keuken en bracht hij koffie en thee rond Alleen kon hij het bij het serveren niet laten om met ronddraaiende ogen de mensen op de hoogte te brengen van de weersomstandigheden. "Hoor, de wind waait..." huisarts Tachtig jaar muzikale topprestaties De leden van Harpe Davids zijn de laatste weken voor 7 april druk aan het repeteren voor het jubileumconcert. (Foto:Van Det Fotoproducties) Scouting Tono-groep nam zaterdag 24 maart deel aan de Nationale Scoutingdag. (Foto: Scouting Tono-groep)

Postiljon | 2001 | | pagina 5