DORTER in de praktijk Ballet- en danslessen bij Tosca Balm oU CURSUSSEH activiteiten dooi c\c*y\. Doordrammen Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Tosca Balm is een geboren en getogen Schiedamse. Op haar vijftiende begon ze met het geven van bal- letlessen en dat doet ze nu nog twee tot drie uur per dag. Al op heel jonge leeftijd begon ze met dansen. Toen ze nog maar net kon lopen kreeg ze van haar moeder een paar pantoffeltjes. Dat ze in de wieg gelegd is om te dansen blijkt wel uit het feit dat ze er kranten 4n stopte en er de hele dag op haar tenen mee door de kamer liep. Na haar tijd op de Agnesschool ging Tosca Balm eerst naar de Mulo waarna ze al heel jong op de balletacademie in Den Haag terecht kwam. "Ik wilde twee dingen: balletles en uitvoeringen geven. Die uitvoeringen gaf ik al toen ik nog op de Mulo zat, tussen de middag. Mijn eerste balletles gaf ik toen ik vijftien was. Ik zei tegen mijn vader dat ik aan de slag ging en zette een advertentie in de krant. Mijn vader was heel sportief, hij zei 'Ik betaal je eerste zaalhuur, ver- der doe je alles zelfvertelt Tosca. Eerste zaaltje Tosca huurde een zaaltje bij de OLV- Visitatiekerk in Schiedam. Op de adver tentie kwamen drie mensen af. Aangezien Tosca haar vijf oudere zussen ook had opgetrommeld voor de eerste ies dansten die eerste keer acht cur- sisten onder leiding van Tosca de ster- ren van de hemel. "Dat was fantastisch, mijn droom ging in vervulling, ik startte mijn eigen dansschool. De dansschool op de Grote Markt heb ik nu al 32 jaar. Eind jaren zestig was ik de eerste school die les gaf in beatballet, een prachtige tijd. Ik was heel creatief, maakte mijn eigen discobollen en had op die manier een prachtige verlichting. In die tijd hadden we ook de 'Tosca go-go girls', we dansten wat af. Toen prinses Margriet verloofde met Pieter van Vollenhove - een Schiedammer - werd er ter gelegenheid hiervan een groot feest gegeven in Musis Sacrum. Mijn 'go-go girls,' waarin ik zelf overigens ook meedanste, werden hiervoor uitge- nodigd." Passage Theater "In 1964 begon ik uitvoeringen te geven in het Passage Theater, prachtig. Stadsgenoten konden zien welke vorde- ringen mijn leerlingen maakten. we voerden 'Alice in Wonderland' op en een gedeelte uit 'Westside Story'. De zaal was uitverkocht. Ieder mens kent in zijn of haar omgeving wel iemand met een boeiend verhaal. Voor de serie 'Ik geef de pen door' tekent Kathy Korporaal-Huitema deze verhalen op. De gei'nterviewden geven op hun beurt de pen weer door. Op deze manier ontstaat een serie por- tretten van boeiende, interessante plaatsgenoten. Inmiddels had ik ook een zaal in Dordrecht. Het was hard werken, maar ik heb een ongelooflijk mooie tijd gehad, en nog natuurlijk. In de tijd dat ik meerder balletscholen had waren er wel duizend leerlingen. Nu heb ik alleep nog de balletstudio met zo'n vijf- honderd leerlingen. De jongste leerlin gen zijn 2,5 jaar oud, mijn oudste leer- ling is 69. Met de kleintjes kun je hele leuke dingen doen, ze pikken alles heel snel op. Kabouter Plop of de Teletubbies, alles doen de kinderen onmiddellijk na. In ieder kind zit ritme, niet ieder kind heeft talent maar dat geeft niet. Ze mogen zichzelf zijn in mijn dansschool. Dansstijlen Samen met haar secondanten Marinka Bilan en Jenny Khainovky geeft Tosca de hele week les voor elk wat wils. Momenteel is Tosca Balm met haar Dance en Balletcenter bezig met de voorbereiding van de eind juni te hou- den dansmarathon. Van donderdag tot en met zondagavond start er ieder uur een nieuwe dansgroep, te beginnen met de peuters en eindigend bij de wat oudere leerlingen. Tosca danst nog steeds alle stijlen mee, hip-hop, free style, klassiek ballet. "Fysiek ga ik nog als een trein en ik denk dat ik dit tot in lengte van jaren vol kan houden, ik ben nog lang niet van plan te stoppen. Zo jong als ik begonnen ben, zo oud zal ik zijn als ik stop, hoop ik. En van het ver haal dat je van langdurig dansen op spit- sen rare tenen krijgt, daar klopt in mijn geval helemaal niets van", besluit ze lachend. Tosca Balm j*eeft de pen door aan Jackie Habets van 'What's up'. Jackie is hoedenvormgever. Kathy Korporaal-Huitema TAE BO - In Kluphuis Zuid starten op donderdag 5 april de lessen Tae Bo. Van 20.30 tot 21.30 uur. Kosten f 25,- per maand. Info: (010) 4267297. GRAAUWE HENGST - Donderdag- avond 5 april treedt vanaf 21.30 uur het Barend Petersen Sextet op bij poppodi- um De Graauwe Hengst aan de Lange Haven 28. Zaterdag 7 april speelt Vixy om 22.00 uur. AFSLUITING VASTENAKTIE - De Oecumenische Vastenaktie wordt op zaterdag 7 april afgesloten met een fancy-fair en rommelmarkt bij gebouw De Ark aan het Hargplein. De dag duurt van 10.30 tot 16.00 uur. Met de actie wordt geld ingezameld voor de bouw van een gemeenschapshuis in Kalwala in Zambia. 1NLOOPCONCERT - In de Grote Kerk van Schiedam wordt op zaterdag 7 april een inloopconcert verzorgd door Boukje Thomasse (piano) en Sandra Desabandu (cello). Het concert begint om 15.00 uur en is vrij toegankelijk. FANCY FAIR - Openbare Basisschool De Peperklip organiseert op zaterdag 7 april de jaarlijkse fancy-fair/rommel- markt. Van 10.30 tot 13.30 uur kan men aan de Fahrenheitstraat 2-4 terecht voor kinderspelletjes, schminken en lekkere hapjes. Voor volwassenen is er van alles te koop op de rommelmarkt. Ook is er een tombola met mooie prij- zen. HARPE DAVIDS - In het Theater aan de Schie vind top zaterdag 7 april het jubileumconcert plaats van muziekvere- niging Harpe Davids. Alle orkesten, drumfanfares em twirlteams treden op vanaf 19.30 uur. Speciale gast is pianist Jan Vayne. Kaarten kosten f 20,- in de voorverkoop (010) 4491591 en f 25,- aan de kassa. DANSMIDDAG - In Kluphuis Oost kunnen 40-plussers op zondag 8 april terecht op de maandelijkse gezellige dansmiddag. Bezoekers kunnen aan de Boerhaavelaan 79 tussen 13.30 en 16.00 uur stijldansen, linedansen of voor de gezelligheid langskomen. Kaarten kosten op de dag zelf f 2,50; vooraf aan de balie f 2,-. Info (010) 2451818. RUILBEURS - In het dienstencen- trum de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan kan op zondag 8 april vanaf 13.30 uur een ruilbeurs bezocht wor den. Er kunnen postzegels, munten, telefoonkaarten en ansichtkaarten geruild worden. De toegang is gratis. TRIO MUSTANG - Trio Mustang houdt op zondag 8 april in samenwer- king met Zaal Beatrix de laatste dan smiddag van het seizoen. Iedereen is van 14.00 tot 18.00 uur welkom aan de Lange Kerkstraat 70. In de pauze wor den twee rondjes bingo gespeeld. Na afloop is er gelegenheid om te dineren of na te praten aan de bar. Entree f 7,50. Info: Zaal Beatrix (010) 4267909. SAMENZANG - Zondag 8 april om 19.30 uur is er weer samenzang in de Hoeksteenkerk, hoek Warande/- B.K.laan. Thema is: 'Passie Pasen'. Iedereen - geoefende of ongeoefende zanger(es) - is van harte welkom. De toegang en de koffie zijn gratis. Info: (010) 4712838. ZAKENKRING - Zakenlieden uit Schiedam en omgeving kunnen op maandag 9 april deelnemen aan een avond van de Zakenkring Schiedam en omstreken. De deelnemers verzamelen bij restau rant Le P§cheur en vertrekken dan naar de Artoteek. Gasten zijn hier kunst- historicus/kunstenares Alma Brev6 en kunstenares Inge van Hastert. Telefonische aanmeldingen: (010) 4745826. WORKSHOP HOMMELKASTJES De afdeling natuurontwikkeling van NV ONS Ibor organiseert samen met Arbeidscentrum De Boei uit Vlaardingen op woensdag 11 april een workshop hommelkasten maken. De activiteit voor jong en oud start om 19.00 uur op De Groene Raat aan de Harreweg 19. Deelname is gratis. Voor f 15,- kan de hommelkast mee naar huis worden genomen. Info: (010) 2465522. ZOS-RADIO - Ziekenomroep schie- dam zendt op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur ZOS op zaterdag uit, een pro- gramma met nieuws en een activiteite- nagemda. Op maandag is er van 10.00 tot 12.00 uur ZOS 55+, van 18.00 tot 19.00 uur ZOS-Laudate en van 20.00 tot 22.00 uur Langs de Waterweg. ZOS is te vin- den op 91,5 FM op de kabel. ACTIVITEITEN DE KLINKER - Basisschool De Klinker presenteert op woensdag 11 april van 13.00 tot 15.45 uur een overzicht van de naschoolse activiteiten. Toegang f 1,-. Van 19.00 tot 20.00 uur is er aan de Warmoezenierstraat 38 een optreden van het Klinker kinderkoor. Gratis toe- gangskaarten zijn verkrijgbaar op de school. AVONDMUZIEK DORPSKERK - Het Haags Kleinkoor voert op zondag 8 april in de Dorpskerk Kethel een door diri- gent Hans Jansen zelf gecomponeerde Johannes Passion uit. Een instrumentaal ensemble zal medewerking verlenen. Aanvang 19.00 uur, eind om 20.00 uur. De liturg is Ds.J.J.A. van de Peppel. De toegang is vrij, na afloop is er een col- lecte. 5 APRIL 2001 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Het was enorm druk in de huisarts- praktijk. Zo druk zelfs, dat ik tussen de middag niet alle aangevraagde visites kon rijden. In bijna alle gevallen kon ik uitwijken naar het einde van het mid- dagspreekuur (dat tot acht uur uitliep). Een visite was helaas te ver weg om nog 's avonds te doen, namelijk een controle bij boerVan Dorp, die ergens aan een oude polderweg woont. Denkend aan de vriendelijke ontvang- sten die mij in het verleden ten deel waren gevallen, waarbij de boerin kof- fie met krentenmik serveerde, belde ik Van Dorp op om te zeggen dat ik zaterdag zou langskomen. Als hij geen bezwaar had zou ik kleine Bastiaan meenemen, want die had ik al tijden een fietstochtje beloofd. Van Dorp vond het prima. Afgelopen zaterdag fietsten dus een vader met kind voorop en een dokter- stas onder de snelbinders achterop door de polder. Basje zong uit voile borst, de vogels kwetterden in de bomen en ik, ik was in een opperbeste bui. Na een kwartiertje reden we het erf van Van Dorp op. "Wat een schattig manneke, is die van u?", vroeg de boe rin. "Ja", lachte ik, "en ik heb er nog veel meer." Ik liet Bastiaan goed verzorgd bij haar achter, terwijl ik naar de boer in de woonkamer ging. De controle betrof zijn benen, waarvan de bloedva- ten ernstig waren vernauwd. De vele aderen op zijn benen waren diepblauw gekleurd, hetgeen een onheilspellende aanblik gaf. De vaatchirug had hem geadviseerd om met koud water te spoelen, zodat de bloedstroom wat in beweging gezet zou worden. Daarom was mijn eerste vraag dan ook: "En,Van Dorp, lukt het met de koude waterba- den?". De boer keek nukkig op: "Werme zul je bedoelen." "Nee", ver- beterde ik hem, "volgens de specialist moet u juist koude baden nemen, dat stimuleert de bloedvaatvoorziening." De boer reageerde nors. "Als ik zeg dat het wermte goed voor mijn benen is, dan is dat goed?". "Maar beste man", probeerde ik weer, "door warmte gaan je bloedvaten juist openstaan, waardoor het bloed nog langzamer stroomt." "Ja maar", reageerde de boer, "'t is wel lekkerder." Het drong tot me door dat hier niet veel winst te behalen viel. Toch pro beerde ik nogmaals: "Door die warmte vallen je benen er straks af." De boer werd nu zichtbaar bozer. "En als ik zeg dat ik warme baden beter vind, dan vind ik dat. Je mot je er niet mee bemoeien, anders ga je d'ruut." In de wetenschap dat dit bezoek nut- teloos was, zei ik berustend: "Nou, dan heeft het niet veel zin dat ik langskom. Maar koud water..." Nu werd de boer fel. "Weet jij wat je bent? Een door- drammer, een vervelende doordram- mer. Ga er maar uutl", en hij wees me de deur. Er zat niets anders op dan er vandoor te gaan. Bastiaan was net klaar met de traktaties die de boerin hem gegeven had.Voor mij was er echter geen koffie en ook geen krentenmik; helemaal niets. Buiten op het erf tilde ik Basje in het zitje aan het stuur, deed de dokterstas achterop en wilde er eigenlijk vandoor gaan. Maar..., ik kon het niet laten om nog even op het raam van de woonka mer te bonken en keihard "Koud water!" te roepen. De boer kwam op de herrie af, stak z'n vuist in de lucht en roep nogmaals: "Doordrammer, een vuule doordrammer ben jij." Basje had zich tot dan stilgehouden, maar draaide zich nu om en vroeg met een lief stemmetje: "Pappa, wat zegt'ie meneer? Is-ie boos?" Ik moest nu toch wel lachen en zei: "Later, Basje, dat komt later, heel veel later. Overigens belde Van Dorp gisteren met de vraag wanneer ik weer langs- kwam om "Effe naar de benen te kij- ken." te dansen Geboren om 9 Leerlingen van dans/balletschool Tosca Balm in actie tijdens de lessen. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie)

Postiljon | 2001 | | pagina 7