Karel Leeuwangh loopt 75ste marathon Sponsorloop voor kunstgrasveld Hardloper in hart en nieren flCTIUITEITEn voor ouderen Vijf gulden kortingsbon Ambtenaren VROM in Rijnmondloop SCHIEDAM - Op zondag 22 april wordt in Rotterdam de jaarlijkse marathon gelopen. Behalve deze hardloopwed- strijd over ruim 42 kilometer kan ook worden deelgenomen aan de Radio Rijnmondloop. Elf Schiedamse ambte naren van de sector Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) hebben de stoute schoenen aangetrokken en lopen mee in de prestatieloop over vijf Engelse mijlen. De Schiedamse ambtenaren zullen te herkennen zijn aan de donkerblauwe shirts met het opschrift VROM Vormt en de naam van sponsor Sveaparken Schiedam. Vijftien collega's reizen naar Rotterdam om de lopers te steunen en aan te moedigen. Voetbaltoernooi jeugd SVVSMC SCHIEDAM - De Schiedamse voetbal- vereniging SVVSMC houdt op Koninginnedag maandag 30 april een groot internationaal jeugdtoernooi. Het toernooi voor A en B elftallen begin torn 10.30 uur. Deelnemende verenigingen ?ijn: Eendracht Aalst, Excelsior, Genk, Germinal Beerschot, SC Heerenveen, Helmond Sport, Verbroedering Geel, Fortuna Sittard, Willem II en de thuis- club zelf. Lampionnentocht SCHIEDAM - De Stichting VNFG orga- niseert op vrijdag 27 april een Stertocht. De lampionnentocht start's avonds om 21.00 uur vanuit de wijken Nieuwland, Oost, Zuid en West. Onder begeleiding van drumbands gaan de kinderen in een vrolijke optocht op weg naar het Stadserf. Omstreeks 21.20 uur verza- melen alle lampionnentochten en drumbands hier. De Jeugdrijnmondband speelt op het Stadserf vanaf 20.45 uur. Alle bands verzorgen dan nog een optre- den. Als afsluiting spelen alle muziek- korpsen gezamenlijk 'the longest day' en twee coupletten van het Wilhelmus. De startplaatsen voor de Stertocht zijn: Dr. W. Dreesplein, Boerhaavelaan 79, Jan van Avennesstraat 32, en de St. Jozefschool Nassaulaan. Bijeenkomst Glaucoom- vereniging REGIO - De jaarlijkse landelijke bijeen komst van de Glaucoomvereniging wordt dit jaar gehouden op zaterdag 21 april in het Party- en Congrescentrum Engels in Rotterdam. Glaucoom is hon- derden jaren voor het eerstedoeschreven als ziektebeeld en de naam is afgeleid van het Griekse woord glaukoseis. Dit betekent 'blauw-groenig' en verwijst naar de typische verkleuring van de pupil. De Nederlandse term is 'groene staar'. In Nederland zijn er op dit moment ruim 100.000 mensen bekend die glaucoompatient zijn. De ziekte treedt meestal op oudere leeftijd op en kan, als ze niet tijdig wordt herkend, lei- den tot blindheid. Het programma begint zaterdag om 10.00 uur en ein- digt rond 18.00 uur. Wie meer informa- tie wil kan bellen naar (071) 5174242, email secrserv@tref.nl. SCHIEDAM - Karel Leeuwangh is pas 62 jaar jong en heeft reeds 74 marathons achter zijn naam staan. Een zeer bijzonder aantal dat voor slechts weinigen is weggelegd. De Schiedammer die pas in 1979 begon met hard- lopen, hoopt komende zondag voor de 75ste maal de finish in goede gezondheid te bereiken. De atleet van AV Fortuna uit Vlaardingen heeft namens de lokale radio-omroep honderden sporters gei'nterviewd. Nu is het de beurt aan Karel Leeuwangh zelf, hardloper in hart en nie ren. Karel Leeuwangh loopt en traint het liefst in Schiedam en Vlaardingen. Veertig jaar woont hij nu in de Jeneverstad. De marathonloper is gebo- ren en getogen in Rotterdam, de stad waar hij komende zondag zijn jubi- leummarathon hoopt te volbrengen. Maar liefst 74 maal volbracht hij een loop over 42 kilometer en 194 meter. Wellicht haalt Leeuwangh de honderd marathons en treedt hij toe tot het selecte gezelschap dat Centurions wordt genoemd. "Het lijkt me wel leuk, laat dat duidelijk zijn. De laatste jaren loop ik echter nog maar twee maal per jaar. Het herstel duurt langer en mijn spieren en gewrichten worden stram- mer. Wil ik per se die honderd mara thons halen, dan moet ik dus nog 22 jaar doorlopen. Ik zou best tien mara thons in een jaar kunnen lopen, maar dan kom ik telkens uit op een tijd rond de 3,5 uur. Dan zou ik de klassieke loop in een rustig tempo afleggen en dat ligt nu niet bepaald in mijn aard. Ik ben er eerlijk gezegd nog niet aan toe om in een rustig tempo te lopen. Die tijd zal misschien nog wel aanbreken, dus blijft die honderdste marathon een toekomst- droom." Trainingstips Op veertigjarige leeftijd had de sporter het voetballen bij HBSS vaarwel gezegd. Zijn dochter was lid geworden van Atletiek Vereniging Fortuna en de mee- reizende vader stond zich anderhalf uur lang af te vragen of hardlopen niets voor hem zou zijn. Van het een kwam het ander en Leeuwangh sloot zich aan bij veertien andere hardlopers van wie een enkeling nu ook nog steeds actief is. Een jaar later, in Apeldoorn, liep de lichtvoetige loper zijn eerste marathon. Karel Leeuwangh is sinds jaar en dag nauw betrokken bij de sportuitzendin- gen van Omroep Schiedam. Doorde- weeks neemt de man die sinds twee jaar van de VUT geniet interviews af die bijvoorbeeld op zaterdagmiddag in de reguliere sportuitzendingen worden uit- gezonden. "We hebben ook een aantal vaste rubrieken waar ik me mee bezig houd. Elke vrijdag komt Sander Sonnemans langs en bespreken we een bepaald onderwerp. De marathon is zo'n onderwerp. Hij heeft ook twee maal de klassieke afstand afgelegd en weet waar hij over praat. De laatste weken geef ik in mijn rubriek ook tips voor de mensen die komende zondag aan de start zullen staan. Vooral voor de mensen die voor het eerst meedoen of die nog niet zoveel ervaring hebben opgebouwd, kunnen deze hints best waardevol zijn." Drinken Zo drinkt Leeuwangh zelf bijvoorbeeld altijd vlak voor de start nog 0,3 liter van een sportdrank, maar gaat hij daarna nog even naar het toilet. Hij adviseert de mensen ook altijd een plastic zakje mee te nemen, want wanneer je lang in een startvak staat te wachten, is er geen gelegenheid nog even snel naar het toi let te rennen. Leeuwangh: "De mensen moeten mijns inziens ook blijven drinken. Zorg voor voldoende vrienden, kennissen en fami- lieleden lans het parcours zodat zij je kunnen voorzien van de juiste materia- len. Na het dertig kilometerpunt kan het, met neerslag tijdens de loop, heel prettig zijn wanneer iemand je droge kleding geeft zodat je de laatste twaalf kilometer goed voorbereid kunt vervol- gen." Temperatuur "Met de temperaturen van deze week is het raadzaam je goed voor te bereiden. We zijn nu gewend geraakt aan negen, tien graden. Maar enkele weken gele- den was het opeens achttien graden en voelde je direct de verschillen tussen de dagen er voor en er na. Het kan voor hardlopers funest zijn wanneer de ther mometer zondag opeens begint te stij- gen naar die waarden. Tussen de tien en dertien graden is best ideaal, zeker wan neer er weinig wind staat", vertelt Leeuwangh. De best winderige Maasboulevard is dit jaar uit het par cours gelaten en dat kan volgens de kenners een belangrijk voordeel opleve- ren. Leeuwangh hoopt zondag weer een tijd onder de drie uur te lopen. "Onlangs, tijdens een tien kilometer in Dordrecht, zat ik op schema met 38.25 minuten. Elke 21 minuten vijf kilome ter afleggen, dat is zondag mijn doel- stelling", aldus de sportliefhebber die zondag met startnummer 16125 op de borst en rug te herkennen zal zijn. Cor Hulsbus Beste tijden Karel Leeuwangh liep zijn persoonlijk record (2.42.46) reeds in 1986. In het Duitse Essen liet hij een tijd klokken die tot nu toe als zijn beste te boek staat. In Rotterdam eindigde hij tien jaar geleden als 240e. Prestaties die er niet om liegen. Anno 2001 kan Leeuwangh terugkijken op zestien vol- brachte marathons van Rotterdam. Twee jaar geleden bleef zijn chrono- graaf steken op twee uur en 56 minu ten. Daarmee finishte de atleet, die in zijn leeftijdsgroep als snelste eindigde, bij de beste en dus snelste 500 lopers. Vorig jaar had hij zich wat minder goed voorbereid. De Schiedammer moest. met een 'tegenvallende' tijd van 3.05 uur genoegen nemen met 753e plaats. Hij werd wel tweede in zijn leeftijdscategorie. "In de loop der jaren heb ik aan de eindklasseringen en bij- behorende tijden gemerkt dat het niveau ieder jaar wat minder wordt. Er komen wel steeds meer deelnemers, maar de groep lopers die onder de drie uur loopt, wordt kleiner." SCHIEDAM - Bij SHCC Spirit in Schiedam staat de hele vereni ging in het teken van actie 'Lap de Mat'. De bedoeling van deze actie is voldoende geld bij elkaar te krijgen voor de aanleg van een tweede kunstgrasveld. De jonge leden van de vereni ging hebben op paaszaterdag 14 april hun beste beentje voorge- zet om door middel van een sponsorloop geld in te zamelen voor de nieuwe mat. Een tweede kunstgrasveld is voor de vereniging met meer dan 500 leden absoluut bittere noodzaak, met name om de jeugdige aanwas goed te kunnen De Stichting Ouderenwerk Schiedam organiseert de komende tijd de volgende activiteiten voor 55-plussers: OPEN ZONDAG - In dienstencen- trum de Woudhoek wordt op 22 april een Open Zondag gehouden. Iedereen is welkom van 13.30 tot 16.30 uur. De toegang is gratis. BINGO - Op dinsdag 24 april wordt er in dienstencentrum Oost bingo gespeeld. Deelname kost f 7,- voor 6 ronden. Van 14.00 tot 16.30 uur. De zaal is open vanaf 13.30 uur. ORANJEBAL - Dienstencentrum de 4 Molens staat op zondag 29 april in het teken van Koninginnedag. Van 13.30 tot 16.00 uur wordt het Oranjebal gehouden. De toegang bedraagt f 3,50. opvangen. De loop was bedoeld voor de jongste jeugd van 6 tot 8 jaar en werd georganiseerd door de oudste jeugd. A1 weken geleden hadden de oudere jeugdleden sponsorformulieren uitge- deeld aan de 'kleintjes'. Enthousiast gin- gen deze op stap om zoveel mogelijk sponsors te verzamelen. Sommige had den aan een formulier van 20 sponsors niet genoeg. Op 14 april was men 's morgens al in alle vroegte het parcours aan het uitzetten. Het was nog een hele klus om alle tachtig kinderen te note- ren, een stempelformulier uit te reiken en hun te wijzen waar de sponsorloop zou plaatsvinden. Maar alles ging goed en om 11.45 uur begon de groep te lopen onder luide aanmoediging van de ouders, Spiritleden en de Paashaas. De eerste rondjes gingen vrij snel, langza- merhand echter begon de vermoeidheid toe te slaan en werd het tempo bedui- dend lager. Behalve de jeugdige spelers waren er ook trainers van de partij, die de kinderen flink stimuleerden en zelf ook nog een duit in het zakje deden. Na afloop werd uitgerekend wie de win- naar of winnares was van deze loop was geworden. Uiteindelijk bleek Kim Schotting met f 1192,50 het hoogste bedrag bij elkaar gelopen te hebben. Een geweldig resultaat, waarvoor zij dankzij sponsor Jawa een mooie stick ontvangt. De komende weken moet al het geld opgehaald worden. De organi- satoren rekenen op een totaal van onge- veer f 7000,- en dat brengt het tweede kunstgrasveld weer een stukje dichter- bij. op 'Huisarts in Praktijk' Pieter Vlasveld vertelt wekelijks in 'Huisarts in praktijk' over zijn belevenissen als praktiserend huisarts. Begin mei verschijnt een bundel met in de Postiljon gepu- bliceerde columns en verhalen. U kunt dit boekje nu bestellen. De bundel gaat f 17,50 kosten. Maakt u gebruik van deze voorintekenbon, dan ontvangt u vijf gulden korting. U betaalt dus f 12,50. Voor het toezenden berekenen wij u f 4,50. Hierbij bestel ik maal de bundel 'Huisarts in praktijk' a f 17,- per stuk, inclusief verzendkosten. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Ik betaal door: a. het bijvoegen van een cheque- of girobetaalkaart (geen bank- of gro-over- schrijving). b. het ddnmalig machtigen van Grafia Print Media Groep B.V. om het bedrag van mijn bank- of girorekening af te schrijven. (Vul onderstaande gegevens in en vergeet niet uw handtekening te plaatsen). Bankrek. nr: Postbankrek.nr: datum:Bedrag f Handtekening: (Stuur deze bon naar in een voldoende gefrankeerde envelop naar Grafia Print Media Groep BV, 'Huisarts in Praktijk', Postbus 85, 2640 AB Pijnacker. Het boekje wordt na verschijning uiterlijk 7 mei a.s. naar u toegestuurd). 19 APR)1^2Q01 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINAL Karel Leeuwangh loopt zondag 22 april in Rotterdam zijn 75e marathon. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) afknippen

Postiljon | 2001 | | pagina 11