DORTER t Feestelijk open huis in musea Vijf gulden kortingsbon Topmerken in nieuwe showroom De Veld in de praktijk Zaterdag 21 en zondag 22 april Nationaal Museumweekend Erfgoed op 'Huisarts in Praktijk' ,00«A^ Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Het Nationaal Museumweekend komt eraan. Ook in Schiedam wappert op 21 en 22 april bij de diverse deelne- mende musea de speciale witte vlag met blauw en rode letters. Het is de kans voor iedereen om eens gratis (of tegen geredu- ceerd tarief bij Gedistilleerd Museum) een plaatselijk museum binnen te stappen. Het Molenmuseum, het Gedistil leerd Museum, het Stedelijk museum en het Nationaal Cooperatie Museum zetten hun deuren open. Elk museum geeft op zijn eigen wijze vorm aan het landelijk thema voor dit jaar: 'Even te zien: verborgen schat- ten uit eigen depots'. Proeven van snoep, jenever, wind of moderne kunst? Alles is aan- staand weekend in de Schiedamse musea mogelijk. In het Molenmuseum de Nieuwe Palmboom aan de Noordvest 34 is de expositie wind/kracht/metingen te zien. Op dit moment is schone energie volop in de belangstelling, daarom alleen al is het de moeite waard eens te komen kijken hoe en ander werkt. Stroom uit zonlicht, stroom uit wind, lucht weegt wel wat, een filmpje van Klokhuis, je ziet het op zolder in het 'laboratorium'. Ook is er aandacht voor zaken als: Wat is wind, hoe ontstaat wind?, windhozen en orkanen. De mole- naar vertelt graag over de werking van de molen. De molen maalt gerst, de grondstof voor de moutwijnjenever die Pieter Vlasveld vertelt wekelijks in 'Huisarts in praktijk' over zijn belevenissen als praktiserend huisarts. Begin mei verschijnt een bundel met in de Postiljon gepu- bliceerde columns en verhalen. U kunt dit boekje nu bestellen. De bundel gaat f 17,50 kosten. Maakt u gebruik van deze voorintekenbon, dan ontvangt u vijf gulden korting. U betaait dus f 12,50. Voor het toezenden berekenen wij u f 4,50. Hierbij bestel ik maal de bundel 'Huisarts in praktijk' h f 17,- per stuk, inclusief verzendkosten. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Ik betaal door: a. het bijvoegen van een cheque- of girobetaalkaart (g£6n bank- of giro-over- schrijving}. b. het 66nmalig machtigen van Grafia Print Media Groep B.V. om het bedrag van mijn bank- of girorekening af te schrijven. (Vul onderstaande gegevens in en vergeet niet uw handtekening te plaatsen). Bankrek. nr: Postbankrek.nr: datum:Bedrag f Handtekening: in het Gedistilleerd Museum gestookt wordt. Het museum is zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur open en zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Borrel Het Gedistilleerd Museum aan de Lange Haven 74-76 houdt het Schiedamse ver- leden van branderijen en distilleerderijen levend. De opstelling 'Van korrel tot bor rel' toont het productieproces van jene- vers, bitters en likeuren. Het museum stookt moutwijnjenever. Na het bezoek aan het museum kan de jenever geproefd en gekocht worden. Ook de expositie 'Ach vader, niet meer: alcohol in de spot- prent' is een kijkje Waard. De ope- ningstijden zijn: zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Cooperaties Het Nationaal Cooperatie Museum aan de Lange Haven 84 vertelt over vroegere gebruikscooperaties van Schiedam van rond 1900. Winkeliers van voedingsmid- delen, tabak en textiel werkten samen in. cooperaties, hetgeen gezamenlijke inkoop en fabricage betekende. De klant was naast klant ook lid van de coopera tie. Winst van een zaak werd deels in de winkel geinvesteerd en deels aan de klant uitbetaald in de vorm van divi dend. Klanten beslisten ook mee over het bestuur van een cooperatie. Het museum heeft een leuke speurtocht uit- gezet en vertoont een film over oud- Schiedam met oude beelden. Je wandelt zo een huiskamertje anno 1900 binnen en koopt bij het snoepwinkeltje snoep voor een stuiver. Zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur kunt je er zo binnenlopen. Moderne kunst Het Stedelijk Museum van Schiedam exposeert moderne kunst van de hand van schilder Jaap van den Ende. Het museum heeft een langdurige band met de kunstenaar. Sinds 1972 toen het museum de eerste museale solotentoon- stelling van Van den Ende organiseerde, heeft het zijn werk op de voet gevolgd door aankopen en exposities. De ten- toonstelling toont Van den Endes recen te schilderijen, waarin abstracte rasterpa- tronen samengaan met figuratieve stads- gezichten. Vanwege de vele referenties aan eerder werk is er ook een keuze gemaakt uit vroegere schilderijen. Ook is er in het Stedelijk Museum Schiedam Lijst op zicht te zien. Wouter Altena vond enkele jaren terug op de zolder van een oud landhuis een 17e eeuwse hand- gesneden lijst. Hij nodigde negen kunste- naars uit om speciaal voor deze lijst een werk te vervaardigen. Elke week is er een week lang een ander kunstwerk te zien. "We hebben altijd hele mooie ten- toonstellingen, verzekert de directrice. En als het mooi weer is hebben we een terras en gaat de Branderskelder open en serveren we graag een heerlijke cappuc cino. We hebben het mooiste terras van Schiedam." Het Stedelijk aan de Hoogstraat 112 is zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur en zohdag van 12.30 tot 17.00 uur open. Op de website www.museum.nl is infor- matie over alle deelnemende musea te vinden. Dit jaar doen er in Nederland in totaal meer dan 500 musea mee aan het Museumweekend. Ook bij het VW ANWB kantoor aan de Rotterdamsedijk 302 is informatie verkrijgbaar over het museumweekend. Annette Vink (Stuur deze bon naar in een voldoende gefrankeerde envelop naar Grafia Print Media Groep BV, 'Huisarts in Praktijk', Postbus 85,2640 AB Pijnacker. Het boekje wordt na verschijning uiterlijk 7 mei a.s. naar u toegestuurd). SCHIEDAM - Al veertig jaar is De Veld een begrip in Schiedam op het gebied van beeld, geluid en huishoudelijke apparatuur. De topmerken, waaronder Bang&Olufsen, kunnen sinds 1 maart bewonderd worden in de nieuwe showroom aan de Noordmolenstraat 17 te Schiedam. De Veld is 66n van de oudste bedrijven in Schiedam op het gebied van beeld-, en geluid- en huishoudelijke apparatuur in het betere marktsegment. Na jaren gevestigd te zijn geweest aan de Parkweg, is De Veld onlangs verhuisd naar Het Glazen Pand, gevestigd aan de Noordmolenstraat 17 te Schiedam. Dit stijlvolle pand heeft haar deuren sinds 1 maart geopend. De Veld is gespeciali- seerd in Bang&Olufsen, het topmerk in beeld en geluid. Het uitgangspunt is hierbij de aandacht voor design, de col- lectie komt dan ook in Het Glazen Pand geheel tot zijn recht. Behalve Bang&Olufsen zijn de andere kwalitatief hoogstaande merken zoals Philips, Bose en Metz aan de Noordmolenstraat te vinden. Op de entresol van Het Glazen Pand heeft De Veld een afdeling voor de huishoudelijke apparatuur van de bete re merken zoals Miele, Siemens en Asko. In Het Glazen Pand zijn tevens gevestigd Schneider Wonen, voorheen ruim 70 jaar gevestigd aan de Groenelaan en Style Masters projectin- richting, voorheen gevestigd aan de Lugt te Overschie. Het idee om geza menlijk onder een dak te gaan was al reeds jaren eerder geboren tijdens de succesvolle paasshows welke in de Groenelaan werden gehouden en een perfecte combinatie bleken. In novem- ber werd de mogelijkheid geboden om deze droom te verwezenlijken en gre- pen de bedrijven hun kans. Het Glazen Pand werd in drie maanden tijd smaak- vol omgetoverd in een waar woonpa- leis, met woon-, kijk en luisterplezier. De totale verbouwing werd geheel in eigen beheer gerealiseerd, onder leiding van eigenaar Henk Groenendaal, interi- eurvormgever van Style Masters en Schneider Wonen. In Het Glazen pand kunt u terecht voor totaal wonen en indien u wilt voor u ontworpen, gete- kend en gerealiseerd. Het Glazen Pand is van dinsdag tot en met zaterdag geo pend en elke eerste zondag van de 1&APRIL 2001 Als de wekker mij om half zeven met z'n monotone geluid tot de werkelijk- heid dwingt, denk ik maar aan een ding: hoe leg ik dat onding zo snel mogelijk het zwijgen op. Makkelijk is anders. De wekker staat namelijk niet aan mijn kant van het bed, maar naast mijn vrouw, die overigens nog steeds in slaaptoestand verkeerd. Er zit niets anders op dan als een speer tussen de warme lappen uit te schieten en een sprintje om het ledikant te trekken, zodat ik mij op het piepend monster kan werpen dat me zojuist uit m'n nachtrust heeft gehaald. Stilte; ik sluip terug naar m'n plekje, dat nog niets aan warmte heeft ingeboet. Even strek ik mijn lichaam om te con- troleren of het voeteneinde van het bed er nog aanzit. Daarna probeer ik opnieuw een aangename lighouding te vinden. Bij het zoeken naar de ideale pose ondervind ik opeens weerstand aan mijn rechterzijde. Het blijkt het armpje van Basje te zijn. Bastiaan heeft de gewoonte om 's nachts na een eventuele toiletgang niet meer naar zijn eigen bed terug te keren, maar zijn heil tussen zijn ouders in te zoeken. (Overigens mogen onze andere zonen dat ook doen, maar dat gebeurt helaas veel te weinig). Ik draai me naar m'n kind toe om in de vroege morgen te genieten van zijn aanblik. Hij ligt daar als een klein pak- ketje, met opgevouwen armen en benen, nog heerlijk in dromenland. Z'n ademhaling is kalm en regelmatig, hoe- wel hij soms met zijn mond kleine smakgeluidjes produceert. Het aller- leukste zijn z'n haartjes. Haal je je hand erdoor, dan voel je de zachtheid. Je kunt het alle kanten uit moduleren. Net een kuikentje. Wat hier tussen ons in ligt is zo ont- zettend kostbaar, maar ook zo ontzet- tend teer.Als ik overdag vervelende of nare situaties meemaakt, geeft de her- innering aan deze aanblik me veel kracht en troost. Als je je kind zo bekijkt, zo onschuldig en zo vertrouwend op jouw bescher- ming, dan vraag je je als ouder toch weleens af of je dat vertrouwen wel waard bent.Vooral in een maatschappij, waarin het eigenbelang, het eigen ik, zo'n grote plaats inneemt. In hoeverre zijn wij als ouders in staat om onze eigen belangen opzij te zetten voor het eigen kroost? Geven we hen wel genoeg aandacht? En om het gelijk maar breed te trekken: wat maken we eigenlijk van deze wereld? Kunnen we die straks nog vol trots aan onze kin- deren overdragen? Ja, we maken wel iets; we maken een hoop kapot. Geld en bezit nemen bij ons een belangrijker plaats in dan de zorg voor het erfgoed. Voorbeelden genoeg. Kijk maar naar wat er in Volendam is gebeurd of wat we nu doen met een deel van onze veestapel. En wat dacht u van genetische manipu late: rommelen met zaken die moe- dernatuur ons gratis en in ruime mate ter beschikking stelt. Honger? Hebt u weleens gezien wat er op veilingen wordt doorgedraaid, omdat er geen 'goede' prijs voor wordt neergeteld? Ergens 'van binnen' weten we, als vol- wassenen, dat we het niet goed doen. Misschien moeten wij onze hoop juist daarom op onze kinderen richten. In de verwachting dat zij wel hun gezon de verstand zullen gebruiken; dat zij wel snappen dat onze wereld alleen dan vrucht draagt, als we gezamenlijk werken aan een opbrengst die we delen. Waarbij het 'en ik dan' wordt vervangen door 'en wij dan'... Basje merkt zeker dat ik naar hem kijk. Hij draait zich wat houterig op de ander zijde om weer gewoon in dro menland voort te gaan. Ja, slaap maar zacht, lief kuikentje. Neem genoeg rust voor de taak die jou straks in deze wereld wacht. De tentoon- stelling 'Denkbeeld en waarneming, recente schilde- rijen' van Jaap van den Ende is tijdens het Nationaal Museumweekend te zien in het Stedelijk Museum Schiedam. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) hierlangs sMppen_35^? DeVeld is in maart verhuisd naar Het Glazen Gebouw aan de Noordmolenstraat 17. (Foto:Van Det Fotoproducties)

Postiljon | 2001 | | pagina 5