Jaartje Canada DOKTER in de praktijk In goede en in slechte tijden Pieter Vlasveld huisarts Dianne Kaelen neemt deel aan een uitwisselingsproject van Rotary International. Sinds augustus 2000 verblijft ze voor een jaar in de Canadese stad Saskatoon. Regelmatig schrijft zij in de Postiljon over haar ervaringen. "Ik zit nu ruim een half jaar in Canada en ik heb het nog steeds erg naar mijn zin. Ik mis alleen mijn familie. Maar ik heb net een droomreis achter de rug. Ik heb een hele week samen met mijn ouders en zusje Lotti doorgebrachtin de Amerikaanse staat Colorado. Een fan- tastisch weerzien. In eerste instantie was ik van plan om alleen naar Colorado te gaan op uitno- diging van een collega van mijn vader die daar woont. Ik mocht komen loge- ren en we zouden met zijn gezin gaan skien. Mijn gastzus die voor Air Canada werkt, had voor mij voor zestig dollar een standby ticket geregeld. Allemaal perfect dus. Bellen mijn ouders op met de verrassende mededeling dat zij naar Colorado komen om mij te zien. Helaas kon mijn oudere zus Mieke niet meeko- men vanwege een al eerder geplande wintersportvakantie met haar vriend. De vakantie duurde 7 dagen en-het zou achteraf de kortste week van mijn leven worden. Pech Tijdens de vakantie hebben we veel geluk, maar ook veel pech gehad. Mijn vliegtuig vertrok om 8.00 uur vanuit Saskatoon naar Toronto. Omdat ik een standby ticket had, kon ik alleen mee als er een plaatsje vrij was. Gelukkig lukte dat en om 12.00 uur stond ik op het vliegveld van Toronto. De vlucht naar Denver, Colorado, zou om 15.25 uur vertrekken. Nadat ik opnieuw mijn bagage had ingecheckt, probeerde ik de tijd te doden met een boek en een lunch. Ik zou precies twee minuten na mijn ouders in Denver aankomen. Maar ik had natuurlijk weer de pech dat de vlucht afgeladen vol zat, ik kon er niet meer bij. Daar baalde ik enorm van. De volgende vlucht vertrok pas om 18.00 uur. Ik heb dus in totaal acht uur met hetzelfde boek, in hetzelfde restau rant op het vliegveld doorgebracht. Gelukkig zijn er, als je alleen aan een tafeltje zit, altijd wel mensen die bij je komen zitten om een praatje te maken. Op die manier heb ik weer veel ver- schillende mensen ontmoet. Vertraging In de tussentijd waren mijn ouders met anderhalf uur vertraging aangekomen in Denver. Ze hadden een goede vlucht gehad, mijn moeder en zusje hadden zelfs bussinessclass mogen zitten. We hadden in Denver op een bepaalde tijd bij een autoverhuurbedrijf afgesproken. Europese mobiele telefoons werken niet in Amerika en ik kon ze op geen enkele wijze bereiken. Tegen de tijd dat ik aan- kwam, waren mij ouders behoorlijk ongerust. Mijn naam was al verscheide- ne keren over de intercom van het vliegveld omgeroepen. Mijn ouders waren net van plan om naar het hotel te gaan, toen ik, terwijl ik op mijn koffers stond te wachten, mijn naam hoorde via de omroepinstallatie. Dus ik op een drafje naar het informatiecentrum. Daar stond een zielig groepje familieleden gespannen op mij te wachten. Het weerzien was echt heel fljn. Mijn moeder vloog me in tranen om de hals en ik werd ook flink geknuffeld door mijn zusje en vader. Ik had ze allemaal z6 gemist. Nadat ze me goed bekeken hadden en nadat ik had uitgelegd waar- om ik zo laat was, liepen we naar de bagageband om mijn twee koffers op te halen. Maar ik had weer pech. M'n kof- fer met kleren was er, maar die met cadeautjes, foto's en ski-uitrusting, was er niet. Dus op naar de informatiebalie, waar we na drie uur wachten en dis- cussieren uiteindelijk het adres van ons hotel maar achterlieten. Vervolgens reden we in een buitengewoon smerige huurauto naar ons hotel. Nachtbraken De volgende morgen werden we rond 10.00 uur wakker. Ik was niet echt uit- gerust omdat ik met mijn zusje een bed deelde. Behalve dat zij het hele bed in beslag nam en ik met mijn kont buiten het bed sliep, werd mijn zusje ook nog eens om twee's nachts wakker met de mededeling dat het voor haar nu negen uur's ochtends was. Ze kon niet meer slapen en ging televisie kijken. Dat werd door mij en mijn ouders niet echt op prijs gesteld. Gelukkig viel Lotti na een tijdje toch weer in slaap. Na het ontbijt verkenden we Denver. Er waren veel leuke winkels en er was veel te zien. Ik kreeg van mijn ouders een prachtige jurk voor mijn 'graduation prom' (een bal na het slagen voor Highschool). Het was echt de mooiste jurk die ik ooit heb gehad en ik was er enorm blij mee. Na het shoppen was het tijd om terug te gaan naar het vliegveld om te zien of mijn koffer was aangekomen. Uiteinde lijk werd duidelijk, na uren vragen, zoe- ken, bellen en mopperen, dat mijn kof fer inmiddels naar het hotel gestuurd zou zijn. Ik was tegen die tijd behoorlijk pissed off. Als 'schadevergoeding' kre gen we bonnen ter waarde van 90 dol lar die we op het vliegveld aan eten of drinken konden besteden. We kregen ook voor 125 dollar aan kortingsbonnen voor vluchten met United Airlines. Hebben we dus helemaal niets aan, omdat United Airlines niet in Nederland of in Canada vliegt. Terug in ons hotel bleek, tot onze niet geringe verbazing, dat daar mijn koffer inderdaad op ons stond te wachten. Die avond kon ik mijn ouders en zusje ein- delijk hun cadeautjes geven en alle foto 's uit Canada laten zien. Helaas was er, volgens mij, gevoetbald met mijn koffer, want twee van de cadeautjes hadden de reis niet overleefd. Later die avond wilde ik mijn prachtige jurk nog een keer aandoen om foto's te maken. En ja hoor, daar was het pech- duiveltje weer. Blijkbaar had ik die mid- dag een broodje te veel gegeten, bij het aantrekken knapte de rits. Mijn prachtige jurk was helemaal naar de mallemoer. Hij kon niet meer gemaakt worden, we moesten hem terugbren- gen. Skien in Vail De volgende dag, na weer een onrusti- ge nacht dankzij zuslief, pakten we onze koffers voor een roadtrip naar Vail, het meest luxueuze skioord van de VS. Maar eerst stopten we bij de winkel om mijn jurk terug te brengen. Ik had het geluk dat ik daar opnieuw een prachtige nieuwe jurk vond. Onderweg naar het gehuurde appartement in Vail, genoten we van het prachtige uitzicht en bezochten we een oud indianenreser- vaat. Maar volgens mijn moeder was de oude hoop stenen die we daar zagen het geld van de entree niet waard. Vail viel wel mee. Het is echt een prachtig plaatsje op meer dan 3.300 meter hoog- te in de Rocky Mountains. We reser- veerden onze skilessen voor de volgen de dag en na heerlijk gesmuld te hebben van de door mij lang gemiste kookkunst van mijn moeder, begon het nachtelijke gevecht met mijn zusje weer. Ik werd de volgende ochtend met zwar- te kringen onder mijn ogen wakker, maar Lotti verklaarde dat ze heerlijk had geslapen. Skiles Mijn vader kan goed skien, maar mijn moeder, Lotti en ik hadden nooit eerder op de lange latten gestaan. Daarom waren we ingedeeld in het 'Never Ever' klasje (absolute beginners). Mijn vader ging de grote heuvel op en wij gingen naar het oefenbultje waar een oude, lelijke skileraar ons stond op te wach ten. Ik was teleurgesteld, omdat ik had gehoopt op de knappe, jonge, sportieve skileraar waar mijn vriendinnen het altijd over hadden als ze terugkwamen van wintersport. Gelukkig was onze leraar wel heel aardig. We begonnen op 66n ski met het oefe- nen van bochtjes en remmen. Toen we dat na en uur op twee ski's mochten proberen, paste mijn ene ski niet meer. Later bleek dat ik de ski met die van mijn moeder had omgewisseld. Terwijl ik me concentreerde op het nemen van een linkerbocht, zag ik opeens mijn moeder languit in de sneeuw liggen. Door de inspanning in de ijle berglucht was ze flauwgevallen. Dat betekende dus het einde van mijn moeders skiles. Na de twee uur durende skiles gingen mijn zusje en ik van het 'Bunny heuvel- tje' af, een hele overwinning. Later op de avond dook ik, na serieus de bank overwogen te hebben, toch maar weer bij mijn zusje in bed. Op naar beneden De volgende dag werd ik chagrijnig door slaapgebrek wakker. Op de piste nam mijn moeder een nieuwe les, mijn vader ging weer van de echte piste af en Loti en ik hielden het maar bij het 'Bunnyheuveltje'. Na een paar uur zei het meisje van de skilift tegen me, dat ik nu wel klaar was om de echte piste te nemen. Ikzelf vond dat ook, dus ik leen- de mijn vaders jas, met zijn skipas, en stapte in de grote skilift. In de lift dacht ik: O nee, waar ben ik nu weer aan begonnen! Eenmaal boven op de berg, die heel wat hoger was dan ik verwachtte, moest ik natuurlijk wel naar beneden. Vraag me niet hoe, maar ik ben uiteindelijk na een anderhalf uur durende martelgang beneden gekomen. Onderweg viel ik een paar keer. Ook verloor ik mijn stok- ken. Ik was te uitgeput om ze te pak- ken. Dus daar lag ik dan midden op de piste. Twee mannen kwamen naar me toe met mijn stokken. Een van hen bleek de skileraar. Hij vroeg me of ik met de sneeuwscooter naar 'beneden wilde, maar ik wilde koste wat het kost op eigen kracht naar beneden. Onderaan de heuvel stond mijn zusje ongerust op mij te wachten, omdat ik wel heel erg lang weg bleef. Mijn moe der was uiteindelijk ook, begeleid door de skileraar, van het 'Bunnyheuveltje' gegaan, wat voor haar (en voor hem) een hele overwinning was. Boerenkool met worst Eenmaal terug in het appartement at ik de lekkerste maaltijd ooit: zelfgemaakte boerenkool met rookworst. Onbegrijpe- lijk hoe erg je de Nederlandse kost gaat missen als je het niet krijgt voorgezet. 's Avonds doken we in de hottub en we maakte een wandeling door het gezelli- ge, drukke stadje. Die nacht bereikte de nachtelijke mar- teling een climax. Toen ik mijn knieen optrok, stootte ik per ongeluk tegen mijn zusjes rug. Persoonlijk zag ik daar het kwaad niet van in, omdat ik al vier nachten met haar knieen in mijn rug of haar kont in mijn maag had geslapen. Mijn zusje daarentegen schrok wakker en begon te schreeuwen dat ik mijn knieen weg moest halen. Ze kneep en krabde me. Ik wilde geen ruzie, dus rea- geerde niet, totdat mijn zusje begon te schoppen. Ik werd kwaad en sloeg terug, waarop zij nog harder begon te schreeuwen en te huilen. Mijn ouders werden wakker, gelukkig ging mijn moeder nu bij mijn zusje liggen. Zo kreeg ik de kans op de eerste rustige uren slaap die ik tot nu toe in mijn vakantie had gehad. 's Ochtends pakten we onze koffers voor de terugreis naar Denver. Onderweg stopten we in Colorado Springs, waar we de natuurlijke bron- nen zagen. Een leuk idee dat daarin celebrities zoals Jesse James en Clint Eastwood hadden gebaad. Terug in het hotel fristen we ons op om buiten de deur te gaan eten. Mijn moe der bestelde voor mij een glas witte wijn, waarop de ober mijn identiteits- kaart wilde zien. Mijn moeder, die dacht dat je negentien moest zijn om alcohol te mogen drinken, zei dat ik twintig was, waarop de ober antwoord de dat je pas met eenentwintig een glaasje wijn mocht drinken. 's Avonds gingen we na een potje kla- verjassen slapen. Deze nacht was min der erg. Elke keer als Lotti overdwars ging liggen maakte ik haar gewoon wak ker. Vrijdagochtend was het dus mijn zusje die moe wakker werd omdat ik haar om het half uur wakker had gemaakt. Van de laatste dag samen maakten we een winkeldag. We waren nu eenmaal met drie vrouwen, dus mijn vader had niet zoveel in te brengen. We hadden eerder een 'outlet mall' gezien. Dat is een winkelcentrum met alleen maar B- choice merkwinkels, met extra goedko- pe kleding. Hier waren we dus wel een dagje zoet. Helaas brak zaterdag de tijd aan om afscheid te nemen. Mijn vlieg tuig vertrok een half uur eerder dan dat van mijn ouders. Mijn ouders en Lotti liepen met mij mee. Het afscheid nemen bleek minder moeilijk dan in Nederland. Misschien omdat ik nog maar vier en een halve maand te gaan heb. Na flink geknuffeld te hebben liep ik naar mijn gate en stapte ik, zonder problemen dit keer, op het vliegtuig terug naar Saskatoon. We hadden alle maal een fantastische vakantie achter de rug. Ik was voor het eerst in Amerika geweest, had voor het eerst van mijn leven geskied 6n mijn ouders en Lotti weer gezien. In het vliegtuig bedacht ik dat ik er hele fijne herinneringen bij had. En stof voor een artikel.' Dianne Kaelen 26 APRIL 2001 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 Weerzien in Colorado Dianne Kaelen beleefde een geweldige vakantie in Colorado. (Foto: Dianne Kaelen) Een paar dagen geleden kregen mijn vrouw en ik's avonds laat nog bezoek van oomTheo. Eigenlijk behoor ik oud- oom tegen hem te zeggen, maar vanaf mijn jeugd is het al 'oom'. Heel veel fijne herinneringen heb ik aan de logeerpartijen als kind bij hem en tante Dirkje. Hij was altijd vrolijk en zat vol grappen. Nog steeds eigenlijk; mijn kin- deren zijn dol op hem. Een bezoek van oom en tante zorgt altijd voor een hoop gezelligheid. Nu kwam hij evenwel op een tijdstip waarop m'n kroost al in dromenland vertoefde. Zijn gezicht stond zorgelijk. Bea maakte vlug koffie en zette koppen met dampend bruin vocht op tafel. Oom Theo keek eens aandachtig naar z'n kop en zei: "Zo, hebben jullie nog steeds dat boerenbont?" Bea lachtte en antwoordde: "Alleen wat er nog heel is." Oom Theo moest ook even lachen, maar dan werd zijn gezicht weer ernstig. "Sorry dat ik zo laat nog langskom, maar ik wilde jullie even zeg gen dat we volgende week niet mee- kunnen naar het koninginnefeest in de wijk." Bea en ik hadden met oom afgespro- ken dat we met z'n alien dit jaar de oranjefestiviteiten zouden bezoeken. "Is er iets met tante Dirkje?", vroeg ik vanwege haar afwezigheid tijdens dit bezoek. Wat heet, antwoordde oom, "er is heel wat aan de hand, vrees ik." Het vermoeden dat ze een ernstige, lichamelijke kwaal zou hebben, werd snel weggenomen. "Maar haar geest gaat achteruit", wist hij te vertellen. Nu was het ons de afgelopen tijd opvallen dat tante Dirkje enigszins ver- geetachtig was. Dat bleek onder ande- re uit gesprekken met haar, waarbij zij, zeker het laatste jaar, een soort afwe zigheid ten toon spreidde. Ook haar doen en laten werd erdoor beinvloed. Tijdens een visite, een paar maanden geleden, had ze voor de koffie een ketel zonder water op het gasstel gezet. Gelukkig vergat ze het gas aan te steken. Sinds dat moment zorgde oom Theo voor het 'keukengebeuren', zoals hij dat zelf uitdrukte. Oom Theo was altijd al zorgzaam. Hij nam graag huishoudelijke werkjes van zijn vrouw over. Dat deed hij om haar te 'plezieren'. Dat hij dat ooit om vei- ligheidsredenen zou moeten doen, nee, dat had hij nooit gedacht. En nu, ging m'n oom verder, was er eigenlijk heel langzaam en heel sluipend een ander, vervelend aspect bijgekomen. "Je tante laat weleens, tja, hoe zal ik dat zeggen, wat lopen. Ja, begrijp me goed, iedereen op die leeftijd verliest wel eens wat urine. Maar tante Dirkje heeft er geen grip meer op." Het werd stil in de kamer. "Heeft u er weleens aan gedacht om hulp te vra- gen?", doorbrak ik na een tijdje de stil- te. "Enerzijds kan Maatzorg u een handje helpen met het huishouden, anderzijds is er via het Riagg een mogelijkheid om je vrouw te laten testen op die vergeetachtigheid en het mogelijk verlies van vaardigheden. Het zou ook kunnen zijn dat ze een onder- liggende ziekte heeft; iets met haar sui- ker of met de schildklier." Mijn oom leek even na te denken. Na enige aar- zeling zei hij: "Weet je, ik wil haar beslist niet laten vallen. Toen we trouwden hebben we gezegd dat het voor goede en slechte tijden zou zijn. Maar het lijkt of het allemaal een beetje te zwaar is. Het belast me zo..." Oom Theo wist eigenlijk niet meer hoe hij verder moest. Maar hij wilde zijn vrouw beslist niet kwijt en zo moest het ook niet overkomen. Omdat ik zelf een familielid ben (en omdat het daarom niet wijs is om hem als arts te helpen), beloofde ik dat ik contact zou opnemen met zijn eigen huisarts; die zou bekijken wat de mogelijkheden voor ondersteuning waren om hem en tante te helpen. Om ook de slechte tijden leefbaar te hou- den.

Postiljon | 2001 | | pagina 7