n DOKTER in de praktijk Vormgever Jackie Habets 'Ik gez-f de. p* Vijf gulden kortingsbon door roos I3M 'C PAGINA 5 Vrijheid Pieter Vlasveld Jackie Habets: "Maxima mag van mij ook een trend zetten met hoeden want volgens mij is ze een hele sterke persoonlijkheid". SCHIEDAM - Na de lagere school wist Jackie Habets zeker dat ze naar de textielschool wilde. Toen ze achttien was, verruilde ze Zuid-Limburg voor Zuid-Holland. In Delft volgde ze een studie Duits en textiele werkvormen. Jackie: "Stel je voor, van Doenrade naar Delft. Ik had nog nooit een tram gezien, laat staan dat ik erin had gezeten. Mijn eerste tramritje, wat een sensatie, ik voelde me heel verloren in die lange tram maar spannend dat ik het vond". Op de werktafel in Jackies atelier staat een hoedje dat half af is op een mal. De kleurencombinatie is gewaagd; rood met oranje. "Deze hoed draag ik tijdens mijn bezoek aan de expositie: TOO jaar uitgaan' in het Schielandhuis in Rotterdam. Daar staan ook hoeden van mij geexposeerd. Ik draag eigenlijk altijd een hoed", aldus Jackie. Ze drapeert de nog losliggende deeltjes rond de hoed op de mal. "Een hoed", gaat ze verder, "staat op zichzelf en mag absoluut niet ondergeschikt zijn aan kle- ding. Het moet eerder andersom zijn. Je koopt een hoed en daar kies je kleding en accessoires bij, zoals oorbellen, schoenen, tas en handschoenen", ver- telt Jackie, die het fantastisch zou vin- den als iedere vrouw een hoed zou dra- gen. Jackie staan hoeden overigens hart- stikke mooi. 'Oranjehoeden' Hoeden dragen is weer in, vooral tij dens speciale gelegenheden, als een bruiloft, receptie of begrafenis. "Ik zou het een eer vinden hoeden te mogen ontwerpen voor koningin Beatrix. Het nadeel is dat je dan niet zo veel mag doen of zeggen, terwijl ik zo graag praat", aldus Jackie. Ze verwacht dat er straks met het huwelijk van prins Constantijn en zijn verloofde Laurentien mooie hoeden worden gedragen. "Mixima mag van mij ook een trend zetten want volgens mij is ze een hele sterke persoonlijkheid. Ik vond haar rode robe mooi, heel eenvoudig. Als ze er een hele brutale rode schoen bij had gedragen, had ze die trend al gezet." Janet Jackson Jackie heeft onlangs een hoedenplat- form opgericht met als doel de hoed terug te brengen in het modebeeld. Verder houdt ze evenementen, als de eerste, Nederlandse Hoedenprijs, die eens in de twee jaar wordt uitgereikt. Gedurende moederdag is er een 'moe- derdag-/hoedendagbrunch' in restau rant De Harmonie in Rotterdam. Daar showen volwassenen en kinderen hoe den. "Ik heb ooit een hoed ontworpen voor Janet Jackson. Daar heb ik een nacht voor doorgewerkt maar het was de moeite waard. Het is een zwarte, vilten hoed geworden en ze was er erg blij mee", vertelt Jackie, die ook opdrachten krijgt hoeden te maken voor prinsjes- dag. "Leuk hoor; naar de televisie kijken en dan ineens komt je eigen hoed close- up in beeld. De derde dinsdag in Sep tember is al spraakmakend maar over de hoeden van de dames wordt toch ook het nodige gezegd." Kaalhoofdigheid Op dit moment is Jackie intensief bezig met het ontwerpen van hoofdbedekking voor vrouwen die lijden aan kaalhoof digheid. "Er zijn heel veel vrouwen die hieraan lijden, door ziekte of erfelijk- heid, wat de oorzaak ook is. Voor deze doelgroep is haast geen leuke hoofdbe dekking te vinden. Ik start een postor- derbedrijf op Internet. Via de site kun je shoppen en bestellen." De site toont verschillende leuke, vlotte hoofdtooien, die de kaalheid bedekken. "De site is nog niet helemaal rond maar binnen afzienbare tijd heb ik het helemaal voor elkaar. Tussendoor ben ik bezig met de hoedenparade en hoedenmarkt, die zondag 14 oktober op het Binnenrotteplein in Rotterdam wordt gehouden." De hoeden in Jackies atelier zien er prachtig uit; er zit geen steekje los en er is geen steekje te zien. "Dat heb ik op de academie du Couture geleerd, op de Westersingel in Rotterdam", vertelt Jackie met een beetje gepaste trots. "Ze waren er heel degelijk en streng, daar heb ik zo veel geleerd." Jackie vindt hoedenvormgever een prachtig vak. "Je moet je er alleen bewust van zijn dat je nooit lange nagels kunt hebben; ze breken op een stukje onwillige stof, een speld of een naald en je handen hebben altijd de kleur van de stof waar je mee bezig bent. Voor mij geeft dat niet, als ik uitga of exposeer draag ik gewoon handschoentjes", aldus Jackie. Jackie Habets geeft de pen door aan kunstenaar Jack Tange. Kathy Korporaal-Huitema Ieder mens kent in zijn of haar omgeving wel iemand met een boeiend verhaal. Voor de serie: 'Ik geef de pen door' tekent Kathy Korporaal-Huitema deze verha- len op. De gei'nterviewden geven vervolgens de pen weer door. Op deze manier ontstaat een serie portretten van boeiende, interessante plaatsgenoten. Deze keer aandacht voor hoedenvormgever Jackie Habets. Ze is geboren en getogen in het Zuid-Limburgse Doenrade maar heeft haar eigen atelier in Schiedam. Hier maakt ze hoeden en geeft ze drie keer in de week les in hoedenvorgeving. op 'Huisarts in Praktijk' Pieter Vlasveld vertelt wekelijks in 'Huisarts in praktijk' over zijn belevenissen als praktiserend huisarts. Begin mei verschijnt een bundel met in de Postiljon gepu- bliceerde columns en verhalen. U kunt dit boekje nu bestellen. De bundel gaat f 17,50 kosten. Maakt u gebruik van deze voorintekenbon, dan ontvangt u vijf gulden korting. U betaalt dus f 12,50. Voor het toezenden berekenen wij u f 4,50. Hierbij bestel ik maal de bundel 'Huisarts in praktijk' h f 17,- per stuk, inclusief verzendkosten. Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Ik betaal door: a. het bijvoegen van een cheque- of girobetaalkaart (gd£n bank- of giro-over- schrijving). b. het 66nmalig machtigen van Grafia Print Media Groep B.V. om het bedrag van mijn bank- of girorekening af te schrijven. (Vul onderstaande gegevens in en vergeet niet uw handtekening te plaatsen). Bankrek. nr: Postbankrekmr: datum:Bedrag f Handtekening: (Stuur deze bon naar in een voldoende gefrankeerde envelop naar Grafia Print Media Groep BV, 'Huisarts in Praktijk', Postbus 85, 2640 AB Pijnacker. Het boekje wordt na verschijning uiterlijk 7 mei a.s. naar u toegestuurd). AS/1IDA'4 3 MEI 2001 3ITIQ3 I/10LJIT2QS 3G DE POSTILJON EDITIE 12 Vier mei; bij de visites die ik tussen de middag doe, zit een bezoekje aan een patiente die op de twaalfde etage van een flatgebouw woont. In de lift die mij naar de gewenste verdieping zal bren- gen, heb ik voldoende tijd om het inte- rieur te bekijken. Zo te zien is de kooi onlangs flink gerenoveerd. De wanden zijn bekleed met glanzende aluminium platen. Het geheel ziet er onberispelijk uit. Het plafond heeft echter al een eerste aanval van baldadigheid te ver- duren gekregen. De glazen plaat ter bescherming van de verlichting is aan gruzelementen. Daarnaast heeft iemand met verf uit een spuitbus geschreven: 'Freedom man, Freedom'. Terwijl ik naar deze uiting van een identiteitscrisis kijk, vraag ik me af of het woord vrijheid voor de klodderaar misschien een andere betekenis heeft dan die ik eraan geef. Rond acht uur 's avonds zitten mijn vrouw, ik en de kinderen, op de bank voor de televisie. We kijken naar de uitzending over de Nationale Dodenherdenking vanaf de Dam in Amsterdam. We hebben geprobeerd onze kinderen uit te leggen wat deze herdenking betekent. "Jullie kunnen naar school, mogen buiten spelen als je dat wilt, we hebben voldoende te eten en we gaan zo nu en dan op vakantie. Dat komt omdat er geen mensen zijn die ons dat verbieden. Dat noemen we vrijheid. Maar soms is dat niet van zelf- sprekend; soms moet er eerst voor gevochten worden, soms moet er eerst oorlog plaatsvinden." Op de televisie klinkt nu het geluid van de trompet, wat aangeeft dat de twee minuten stilte eraan komen. Zachtjes zeg ik: "Zo meteen zijn we stil om te denken aan de mensen die gevochten hebben en hun leven gaven voor ons, zodat we vrij kunnen zijn." Onze Tom vraagt: "Waren dat allemaal soldaten die dood zijn, pappa?". Bijna fluisterend antwoord ik: "Niet allemaal. Maar nu moeten we stil zijn." Op het scherm is een grote, stilzwij- gende menigte te zien. Mannen, vrou- wen, kinderen, groot en klein. Stilte, geen beweging. Maar toch... als je goed luistert hoor je, al is het heel zacht op de achtergrond, het geluid van knette- rende brommers en schallende radio's. Waarschijnlijk mensen die niets weten van dodenherdenking. Of die er niets mee te maken willen hebben, want dat is ook vrijheid. Stom eigenlijk dat de geluidstechnicus de microfoon niet gewoon afsluit voor geluiden... Plotseling realiseer ik me dat ikzelf deze stilte ook niet bepaald opdraag aan de gevallenen.Terwijl ik als volwas- sene kan weten hoe waardevol vrijheid is: niet onder het juk van anderen zit ten, een leven hebben dat geleefd kan worden, een toekomst... Bevrijdend klinkt even later de trom pet waarna het Wilhelmus wordt gezongen. De mensen op de Dam zin- gen mee. Basje is de eerste bij ons die de stilte doorbreekt. "Nou zijn ze weer levendig, he Pap!" zegt hij. "En nu gaan we feestvieren." Onze Bastiaan had het waarschijnlijk toch moeilijk met die twee minuten stilte. Bea pakt hem glimlachtend beet en zegt: "Dat gaan we morgen doen. Nu gaan we fris en koffie drinken." Ze tilt de kleine op schoot, waarna Bas allerlei fijne dingen opnoemt die hij morgen van plan is te gaan doen; op het feest van de vrijheid. Weten we alleen nog wel wat vrijheid betekent? huisarts "Hoed weer terug in het modebeeld" JB ackie Habets leerde het hoedenvak op de academie de Couture aan de Westersingel in Rotterdam. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie) hierlangs afknippen

Postiljon | 2001 | | pagina 5