Eindnota 30km maatregelen DOKTER in de praktijk Bezorgdheid om lot egeltjes 10 DErP^jLJfet!)Itlk 12 pA&INA'^ >r Een waardige beloning SCHIEDAM - Aan de Hargsingel in Tuindorp staat sinds een week een blok van elf wonin- gen in de steigers. Afgelopen maandag 7 mei werd het officie- le startschot gegeven voor het Groot Onderhoud in de wijk. De werkzaamheden bestaan uit het vervangen de gevelbekle- ding door een bekleding van polyester betonnen panelen op een houten regelwerk. Annemieke Gijtenbeek, Tuindorpbewoonster, is bezorgd dat het onderhoud het de rust in het leefgebied van de egels in de tuinen verstoord. In een spe- ciale egelkast vangt ze daarom de verdwaalde egeltjes op. Van 241 Airey-, Welschen- en Fundo- woningen (genoemd naar architecten) zal de gevelbekleding worden vervan gen. Het grootste deel van de werk zaamheden vindt plaats buiten de woning. De bewoners kunnen - tegen een huurverhoging - kiezen voor een keuken/douche/toilet renovatie. Volgens planning moet het onderhoud medio 2002 zijn afgerond. Mevrouw Bep v.d. Nagel is bewoonster van de Hargsingel en gaf maandag samen met de heer Ger Droge, voorzit- ter van de werkgroep Groot Onderhoud, op de steiger het startsein voor de werkzaamheden. Staand op de steiger en onder het toeziend oog van de medebewoners en genodigden gaf ze een paar ferme klappen tegen de gevel van de eerste woning. De start van het Groot Onderhoud werd hierna feestelijk gevierd in wijkgebouw't Schooltje aan de Perenlaan. Ciselle Elgers zorgde voor een speciale lekkernij bij de koffie: ze ontwierp vijf taarten waarin peren, seringen, kersen, rozen en goudenregen (straatnamen) waren verwerkt. Egeltjes Annemieke Gijtenbeek is Tuindorpbewoonster. Zodra zij hoorde van de onderhoudsplannen in de wijk sprong ze in de bres voor haar favoriete 'tuindier', de egel. Annemieke ontdekte een egel in haar tuin en belde naar de egelopvang in Rotterdam en kon het dier daarheen brengen. Na behandeling ontving Annemieke een telefoontje; of ze de egel weer in de tuin wilde uitzetten. "Het- was belangrijk dat de egel terug- kwam in mijn tuin, stel je voor dat hij of zij 66n van een koppel is. Zou je het beest niet terugzetten, dan verstoor je de populatie. Deze egel zit al jaren in mijn tuin en ik weet dat er door heel Tuindorp nog meer egels zitten. Tijdens de renovatie wordt er langs de gevels een put gegraven. Die egel begrijpt dat natuurlijk niet en niets- vermoedend gaat hij - vooral 's avonds - op pad en kan hij pardoes in een put vallen. De egel raakt versuft en in de stress en weet niet meer wat hij moet doen. Over deze dieren ontferm ik me. Mocht het zo zijn, dat bewo ners 's morgens 'egels in onmacht' vinden, dan zou ik heel graag willen dat ze con tact met mij innemen. Zelf heb ik al jaren een egelkast in de tuin staan. Pas werd ik gebeld door Stichting IPSE. Ze hadden van mijn bezorgdheid voor egels gehoord en ze schonken spontaan via Arbeidscentrum De Boei in Vlaardingen nog een kast." Bewoners die egels in nood tegenkomen kunnen contact opnemen met Annemieke Gijtenbeek, telefoon (010) 4711250. Annemieke haalt de egel op en zorgt dat het dier weer bij de 'beesten' komt. Kathy Korporaal Huitema SCHIEDAM - Het in december 1999 vastgestelde beleidsplan verkeersveiligheid voorziet in de inrichting van 30km-zones in alle woongebieden waar dit nog niet het geval is. Het college van B en W heeft hiertoe eind vorig jaar een krediet beschikbaar gesteld. De gemeenteraad spreekt zich maandag 14 mei uit over de eindnota waarin ook de inspraakreacties van bewoners en omwonenden zijn verwerkt. Nadat het verkeersbesluit in oktober is bekendgemaakt volgde nog een inloop- dag. In totaal kwamen er 28 reacties binnen, waarvan 3 in de vorm van een bezwaarschrift. De reacties hebben vooral betrekking op de aan te leggen verkeersdrempels. Tegen de instelling van de 30km-zone op zich kwamen geen bezwaren binnen. Onder meer kwamen reacties binnen over de drem- pels in de Boterstraat, op de Korte Haven, Lange Haven. Diverse bewoners uiten hun verontrusting over het feit dat er dicht bij hun woning of bedrijfspand een drempel gepland staat. Zwaar vrachtverkeer zorgt voor trillingen waardoor schade aan aangrenzende panden kan optreden. In de reactie van de gemeente wordt aangegeven dat de geplande drempels voldoen aan de eisen en dat geen schade of hinder te ver- wachten is. andere reacties hebben betrekking op het aanleggen van drem pels in woongebieden waar sowieso al langzaam gereden wordt. De gemeente heeft daarom toegezegd enkele drem pels niet aan te leggen. De commandant van de Brandweer Waterweg maakte bezwaar tegen de geprojecteerde verkeersdrempels in de hoofduitrukroutes op de Breedstraat, Vlaardingerstraat en de kruising Noordmolenstraat/Spinhuispad. Na overleg is besloten de brandweervrien- delijke drempels te laten vervallen omdat ook personenauto's deze zonder veel snelheid te verminderen kunnen passeren. Het voorstel is nu de rijbaan te versmallen en markeringstrepen aan te leggen bij de poort. Ongetwijfeld leeft onder u de ver- wachting dat, vanwege de huisartsen- staking van vorige week, ik er nu ook nog een preek aan zal wagen. Maar nee, dank u. Preken laat ik graag aan anderen over. Bovendien was ik met mijn gezin druk bezig vakantie te vie- ren in de caravan op een boerderij in Goirle. Daar had men wel iets veel belangrijkers aan het hoofd dan 'een' staking: het voorkomen van Mond- en Klauwzeer (MKZ). Zowat alle boerderijen in de buurt hadden de toegang afgesloten of ver- sperd met hekken en rood-wit lint. Onze boerderij had dat niet maar stel- de wel verplicht dat elk voertuig over een schuimrubberen matras reed, die begoten was met een zure vloeistof ter doding van het virus.Voorts was er een voeder- en aaiverbod. Vanaf het eerste moment dat we het erf betraden hadden we het naar de zin. Onze vier jongens werden al direct opgenomen in een groepje kinderen dat bij een trampoline en een aantal andere speeltoestellen stond. De boe- renfamilie deed ook een duit in het zakje: 's ochtends vers brood en 's avonds friet en snacks.Tussendoor was er snoep en ijs verkrijgbaar. Elke dag mochten de jongens een ritje maken op een pony (en een keer op een groot paard) op het weiland achter de boerderij. Natuurlijk kon ik me op bepaalde momenten nuttig maken in geval van kleine ongevallen: campinggasten kwa- men langs met onder andere schaaf- wondjes (altijd goed schoonmaken) en snijwonden. Een keer kon ik zelfs de dochter van de boer van advies dienen nadat ze een verbranding had opge- lopen tijdens het frituren. Eerlijk gezegd heb ik op bepaalde momenten in die week overwogen om mijn huidi- ge werkplek op te geven voor een leven op de boerderij. Midden in de week zat ik's avonds met de boer op een hek vlakbij de trampo line. Hij vertelde dat hij donderdag- avond met een huifkar zou gaan rijden 'voor die jonge gastjes, ge weet wel'. Toen het even stil was, vroeg ik hem: 'Heeft u wel eens tijd voor uzelf?' Het antwoord was kort: nee. 'Ge werkt gewoon de ganse dag. 's Morgens vroeg stoat men op met het krieken van de dag, en met de dageraad stopt het. Seizoensgebonden help je mekaar met inzaaien en hooien. Of wanneer een koe moet kalven. Daarbij komt nu de ellende rond de MKZ.' 'En vakantie, doe jullie daar nog aan?' was ik benieuwd.Vastberaden schudde de boer het hoofd. 'Nee, ik laat de die- ren toch niet over aan een wildvreem- de? Ja, misschien als ons kinders wat ouder zijn en ook in het boerenbedrief willen.' Langzamerhand realiseerde ik me tij dens het gesprek dat het boer zijn een 24-uurs beroep is. Hetgeen logisch is bij dit werk: continue zorg, in dit geval voor een veestapel, die het best zoveel mogelijk gegeven kan worden door iemand die van alles op de hoogte is.Je zult dus ook maar weinig stakende boeren tegen komen, tenzij er een echte noodsituatie is. Ik lachte in mezelf om mijn eigen gedachten: het beroep van huisarts is immers ook een 24-uurs beroep. Met collega's is weliswaar een dienst- rooster voor de avonden en nachten afgesproken, maar die 'vrije' tijd wordt weer voor administrate, nascholing, overleg, EHBO-lessen en achterstallige post gebruikt. Huisartsen kunnen niet echt staken, net als boeren. De 'staking' van vorige week werd dan ook bege- leid door artsen die aan noodtelefoons zaten of noodvisites reden; sommige huisartsen zaten zelfs ingekwartierd in ziekenhuizen. Weer andere artsen deden zondagsdienst (te bereiken voor dringende zaken). Met de waardering die ik na deze week voor de boer voel, besef ik weer's des te meer welk geweldig beroep een huisarts heeft. Maar het recht op een waardige beloning blijft! Pieter Vlasveld huisarts Groot onderhoud in Tuindorp Annemieke Gijtenbeek bij het egelkastje in haar tuin. De bewoonster van Tuindorp is bezorgd om het lot van de egels tijdens de onderhoudswerkzaamheden. (Foto:Joop Zeemeijer Fotografie) De gemeenteraad behandelt op 14 mei de eindnota 30km maatregelen in de Binnenstad. (Foto:Joop Zeemeijer Fotografie)

Postiljon | 2001 | | pagina 5