cuRsussen a activiteiten KflTHV column Kunst bij opening basisschooi SCHIEDAM - Het nieuwe gebouw van basisschooi De Vlinder en kinderdagver- blijf Yggdrasil wordt zaterdag 12 mei om 12.00 uur officieel geopend. Bijzonder aan het gebouw is het gelnte- greerde kunstwerk van Ton Zwerver, zeven ruimtelijke tekeningen in de gemeenschappelijke ruimte van het gebouw. De ruimte kan gebruikt wor- den voor gymnastiek, optredens en andere groepsgebeurtenissen. De pane- len van de schuifwand die de ruimte in tweeen deelt is door de kunstenaar onder handen genomen. Te zien is een soort schimmenspel van licht met figu- ren voor zowel de jongste peuters als de oudste kinderen. Wereldmuziek op festivalterras SCHIEDAM - Op het Stadserf vindt op vrijdag 29 en zaterdag 30 juni een brui- send wereldmuziekfestival plaats voor alle Schiedammers. Op het gratis toe- gankelijke Stadserffestival treffen de bezoekers muziek en dans uit alle wind- streken en smakelijke verrassingen op het culinair terras. Het evenement gaat op vrijdagavond om 19.30 uur van start en is zaterdagnacht om 01.30 uur afge- lopen. De zaterdag is grotendeels gere- serveerd voor jeugd en jongeren. Op de twee podia op het Stadserf en in de foyer van het Fortis Theater a.d. Schie spelen nationale en internationale acts. Het Stadserffestival is georganiseerd door de Stichting Stadserffestival in samenwerking met het theater, de gemeente, het Fonds Schiedam Vlaardingen en het lokale bedrijfsleven. Met het festival wil de organisatie een impuls geven aan het Schiedamse cul- tuuraanbod en het imago van het Stadserf als cultureel centrum verster- ken. Kinderjury kiest favoriete boek SCHIEDAM De Nederlandse Kinderjury kiest elk jaar het favoriete kinderboek van Nederland. Tussen 1 februari en 1 mei konden de jonge lezertjes hun keus maken. De landelijke uitslag zal begin juni op tv bekendge- maakt worden. De Schiedamse uitslag is echter nu al bekend. In tegenstelling tot de Kinderboekenweek waar volwassene bepalen wat het leukste kinderboek is, mogen bij de Nederlandse Kinderjury de kinderen zelf de boeken beoordelen. De afgelopen vier maanden kon de jeugd in de basisschoolleeftijd het favo riete boek van vorig jaar kiezen. Kinderen in Schiedam konden de geno- mineerde boeken in vier bibliotheken via een invulformulier een cijfer geven. De lezers van 6 tot 9 jaar kozen op de vestiging Stadserf het boek 'Jubelientje wil winnen' van Hans Hagen. In Noord kreeg '1-0 voor buurvrouw Krul' van Koos Meinderts de meeste stemmen. De kinderen in de leeftijd van 10 tot 12 jaar kozen bij het Stadserf 'Razend' van Carry Slee. In Noord was 'Hoe overleef ik de brugklas' van Francine Oomen het populairst en in Zuid werd het boek 'Computerheks in de sneeuw' van Francine Oomen het meest gekozen. In bibliotheek Nieuwland kreeg 'Mevrouw Fledder neemt wraak' van Lieneke Dijkzeul de meeste stemmen. Blauwe Brug Nacht SCHIEDAM - In ontmoetingscentrum De Blauwe Brug vindt op vrijdagavond 25 mei en zaterdagochtend 26 mei weer de jaarlijkse Nacht van de Blauwe Brug plaats. Kinderen van 9 tot en met 12 jaar kunnen deelnemen aan leuke activiteiten en overnachten in het wijk- centrum. 'De nacht' begint vrijdag om 15.00 uur en is zaterdag om 12.00 uur afgelopen. Het programma bestaat uit het kennismakingsspel, T-shirt verven, avondeten, pyjamadisco, Early Morning Gym, ontbijt en het Zweedsloopspel. Inschrijfformulieren liggen klaar bij de balie aan het Bachplein 590. De kosten bedragen f 7,50. Info: (010) 2470464. GRAAUWE HENGST - Podium Cate De Graauwe Hengst presenteert op don- derdag 10 mei om 21.30 uur een optre- den van Leon Elias and Friends. Het con cert maakt deel uit van de wereldmu- zieksessies. Zaterdag 12 mei speelt om 22.00 uur het rock 'n' roll gezelschap Korsakov Cowboys. De coverband speelt muziek van de jaren '50 en '60 met de energie van de jaren '90. THEATERPRODUCTIE - Bij de Oude Sluis is van donderdag 10 tot en met zondag 12 mei de SCHAT theaterpro- ductie Kolk te zien. De voorstelling begint om 22.00 uur. Kaarten kosten f 12,50 of f 15,- en zijn te koop bij de VW Schiedam. INLOOPCONCERT - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote- of Stjanskerk maakt zaterdag 12 mei deel uit van het totaalprogramma van de grote manife- statie van Woonplus Schiedam. Om 14.30 uur begint het concert van het Koninklijk Mannenkoor Orpheus uit Schiedam. De dirigent heeft een feeste- lijk programma samengesteld. De toe- gang is vrij. DARTSTOERNOOI - In cafe Klein Thalia aan de Hoogstraat in Schiedam vindt op zaterdag 12 mei vanaf 20.00 uur een 501 dartstoernooi plaats. Het toernooi is georganiseerd door de Schiedamse Darts Competitie. Deelname kost f 5,-, inschrijven kan tot 19.50 uur. Informatie: Rob Eekman (010)4263523. POPSCHOOL - Leerlingen van Popschool Schiedam verzorgen op zater dag 12 mei de hele middag door optre dens op het terras van Cate De Unie aan de Gerrit Verboonstraat De Gigaband, een gelegenheidsformatie met Popschoolleerlingen en oud-leerlingen begint om 12.00 in de muziektent aan de Tuinlaan op loopafstand van Caf6 De Unie. JEUGDLAND - Jeugdland 2000 orga- niseert op 22, 29 en 31 mei aanstaande weer grootschalige kinderactiviteiten. Voor de begeleiding van de activiteiten is de organisatie op zoek naar mensen van 16 jaar en ouder die willen helpen. Aanmeldingen: Dienst Sport en Recreatie, (010) 2465507, vragen naar Daphne. MOEDERDAGCADEAU MAKEN - Kinderen kunnen op zaterdag 12 mei gratis meedoen aan de Moederdag Workshop in winkelcentrum De Nieuwe Passage. Tussen 12.00 en 16.00 uur kan er bij de Kleine Kunstkarren onder professionele leiding een 'origidin- gus' gemaakt worden. In de tientallen speciaalzaken zijn allerlei gezellige cadeautips te vinden. GERANIUMMARKT - De Groei Bloei afdeling Schiedam van de KMTP houdt op zaterdag 12 mei de jaarlijkse Natuur- en Geraniummarkt. De zaterdag voorafgaand aan moederdag kan men van 10.00 tot 16.00 uur terecht op het Bachplein in Schiedam-Noord. Behalve geraniums zijn er perkplanten, struiken, cactussen en bloembakken te koop. Verder is de aquariumvereniging aanwezig en zijn er demonstraties bloemschikken. OPEN DAG EDELSMID - Nancy Roeters Edelsmid houdt op zaterdag 12 mei een open dag in haar atelier aan de Korte Kerkstraat 7. Behalve voor het repareren en maken van nieuwe sierra- den vinden in het atelier ook cursussen en workshops in het edelsmeden plaats. Cursisten van afgelopen jaar stellen hun werk zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur tentoon. Info: (010) 4731344. BILJARTEN - Biljartliefhebbers 55+ kunnen zich opgeven als lid bij B.V. De Kromme Keu aan de Lange Nieuwstraat 181. Hier kan men dagelijks op de 4 tafels biljarten. De clubdagen en compe- tities vinden plaats op maandag en woensdag. Informatie: (010) 4266079 of langskomen om maandag in het club- gebouw. JAZZ BIJ ZEEMAN Muziekliefhebbers kunnen zondag 13 mei weer genieten van life swing, bal lads en latin jazz bij Cate Zeeman. Het caf6 is te vinden aan de Oude Sluis 17 naast het Zakkendragershuisje. De toe- gang is gratis. Info: (010 4730476. ZAKENKRING - Ondernemers en zakenlieden zijn maandag 14 mei wel- kom op de bijeenkomst van de Zakenkring Schiedam en Omstreken. Thema is 'Ik schrijf zoals ik ben'. Te gast is grafologe Maresi de Monchy. Na de lezing volgt het Zakenkring diner in restaurant Le Pecheur. Info en aanmel dingen: (010) 4745826. SAMEN KNUTSELEN - Het Ouder Kind Centrum organiseert op 14 mei en elke 2e maandag van de maand de acti- viteit Samen Knutselen. Van 9.00 tot 11.00 uur kan men voor f 2,50 per keer in het wijkcentrum Wibautplein terecht om bijvoorbeeld kaarten te maken en dozen te plakken. PATIENTENSPREEKUUR - In het Vlietland Ziekenhuis vinden komende week diverse spreekuren voor en door patienten plaats. Behalve folders en boe ken geven patientenverenigingen voor- lichting. De bijeenkomsten zijn gratis; aanmelden is niet nodig. 15/5 Diabetes Ver. Ned. 10-12 uur; 15/5 Borstkankerpatienten 14-16 uur; 16/5 Alg. Ned. Gehandicapten Organisatie 10- 12 uur; 16/5 Psoriasis Ver. Ned. 14-16 uur; 17/5 Ned. ver. Fibromyalgiepatienten 14-16 uur. TRIO MUSTANG - Het bekende Schiedamse Trio Mustang neemt woens dag 16 mei de nieuwe live-cd op in zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat 75. De cd met de titel Gewoon Gezellig bestaat uit Nederlandstalige zelfgeschreven of vertaalde liedjes. De opnames kunnen gratis bijgewoond worden vanaf 20.00 uur. Inlichtingen (010) 4731399 of www.triomustang.nl. KLEDINGACTIE - De stichting Kleding-Ophaal Voor Algemeen Medisch Onderzoek (Kovamo) haalt op woens dag 16 mei kleding op in Schiedam. Verder kan men ook beddengoed, schoeisel, gordijnen en ander textiel in de thuisbezorgde witte plastic zak langs de stoep zetten. De vrachtwagen haalt de zakken vanaf 9.00 uur op. De netto opbrengst is bestemd voor het Diabetes Fonds Nederland. CD-PRESENTATIE De Rijnmondband presenteert op donder dag 17 mei om de nieuwe cd 'We've Got Rhythm'. In het Fortis Theater a.d. Schie speelt de band vanaf 20.00 uur. Tevens vindt de ondertekening plaats van het contract met streekmuziek- school OpMaat. De samenwerking bestaat uit een opleiding voor de leerlin gen. BOYBAND IN THEATER - Vrijdag 18 mei is de Popmusical Boyband te zien in het Fortis Theater a.d. Schie. Vijf jon- gens vormen onder leiding hun manager (Johnny Kraaijkamp) een popband. Alle machtsspelletjes, glamour en fun komen voorbij tijdens de spetterende musical. Naast een musical is Boyband ook een concert; d^ band behaalde met de eerste single daadwerkelijk een hoge top-40 notering. De musical begjnt 18 mie om 20.15 uut Kaarten zijn te koop via de kassa van het theater: (010) 2467467. ZOMERZANGCURSUS - Jacintha Brice geeft vanaf midden mei lessen (kinder)koorzangen cursussen en work shops op zanggebied. Brice (1973) stu- deerde enkele jaren terug af aan het Rotterdams Conservatorium en is gespe- cialiseerd in American Black Gospel. Het cursusaanbod bestaat uit o.a. uit pop, gospel, leren noten lezen en begeleiding van meer ervaren zangers en zangeres- sen. Info: (010) 2731828. WORKSHOP FOTOGRAMMEN - Fotograaf Sjef van Duin begeleidt vanaf 9 juni voor de tweede maal de work shop Fotogrammen maken in het Stedelijk Museum Schiedam. De silhou- etten van vormen worden na een ont- wikkelingsproces afgedrukt. De work shop bestaat uit vijf lessen en kost f 125,- inclusief materiaal. Info: (010) 2463666. ZOS-RADIO - De Ziekenomroep Schiedam brengt op vrijdag van 20.00 tot 22.00 uur 'ZOS voor het weekend'. Zaterdag is er van 10.00 tot 17.00 uur 'ZOS op zaterdag', een uitzending met actualiteiten. Maandag 10.00 - 12.00 uur 'ZOS 55+', 18.00 - 19.00 uur ZOS-Laudate', 20.00 - 22.00 uur 'Langs de Waterweg', een programma over natuur en milieu. ZOS- radio is te ontvangen via 91.5 FM. Info: (010) 4260000. Foto Sinds kort ben ik in het bezit van foto waar- van ik niet wist dat hij bestond. Er staan twee soldaten op. Ze lopen op straat, 66n met beide handen in de broekzak, de ander met een sigaret in de linkerhand. Het solda- tenpak is indrukwekkend: een baret op het hoofd, een soort koetsiersjas met zeven knopen, een broek tot net onder de knie en dan lijkt het alsof er lappen zijn gewikkeld om de benen. De voeten zijn gestoken in enkelhoog schoeisel. E6n van de mannen op de foto is mijn vader. Hij is 34 jaar en opgeroepen voor zijn nummer, in de oorlog, meidagen 1940. Naast hem loopt zijn dienstkameraad Willem. Rients - mijn vader - een Fries, Willem 'een Hollander'. Ze hebben elkaar gevonden in die vreselijke oor- logsdagen en niet meer losgelaten. Ik word gebiologeerd door de uitdrukking op de gezichten van de mannen, hun houding, het rechte in hun schouders. Twee kerels, in de bloei van hun leven, opgeroepen om te vechten voor volk en vaderland. Zoals ze lopen, allebei hun beste linkerbeen voor. Ik bel mijn oudste zus en zeg met jaloer- se toon in mijn stem: "Jij kende hait hfe, toen hij deze leeftijd had?" Oh ja, ze weet zoveel over hem te vertellen. Ik bel mijn moeder - ze is inmiddels 93 - en zeg: "Wat had je toch een mooie man." Ze schiet even in de lach en zegt: "Kind, ik weet niet eens waar die foto gemaakt is, voor mij was hij spoorloos, ik heb weken niet geweten waar hij zat, post kwam niet aan; hij in de oor log, ik thuis met vijf kinderen, het vee en de boerderij." Tranen schieten mij bij deze verhalen in de ogen. Wat ben ik toch een bevoorrecht na-oorlogs kind. En hoe kom ik nou aan deze foto? Ik was op doorreis door Nederland, zag tijdens de autorit een bord met een plaatsnaam en dacht ineens: "Hier woont Ida, de dochter van Willem." Haar adres staat al jaren in mijn geheugen gegrift. Ik bel aan; ze herkent me onmiddellijk. Ze zet koffie en haalt een doos met oude foto's tevoorschijn. "Dit zijn onze vaders," zegt ze, en ze laat me bovengenoemde foto zien. Wat voel ik mij verbonden met deze vrouw. Vjfij, de dochters van die mooie, stoere mannen, die strijdbaar op de foto staan. Ze stralen vertrouwen uit. Alsof ze willen zeg- gen: "Leun op ons, vrouw, kinderen, vaderland, wij zullen voor jullie vech ten." Ze hebben het slecht gehad in die barre meidagen van 1940, maar ze hoor- den, zagen en zwegen. Alleen over hun vriendschap staken ze de loftrom- pet. Vandaar dat ik nu, eenenzestig jaar na dato in bezit ben van die prachtige, ontroerende foto. DE POSTILJON EDITIE 12 10 MEI 2001 (Foto: Robert Hoetink) PAGINA 7, The New Popmusical Boyband is vrijdag 18 mei te zien in Schiedam.

Postiljon | 2001 | | pagina 7