CI J RSI JSSEI 16 - activiteiten Samenstelling afval Pieter Vlasveld trots op eerste boek DOKTER in de praktijk 'Huisarts in praktijk' Van goede daden en bitterballen Vlooienmarkt Pieter Vlasveld huisarts GRAAUWE HENGST - Leon Elias verzorgt donderdag 17 mei om 21.30 uur een wereldmuzieksessie in podium cafe De Graauwe Hengst aan de Lange Haven 28. Zaterdag 19 mei spelen de singer-songwriters Remmelt Muus samen met zangeres Femke Japing vanaf 22.00 uur. Het repertoire bevat de muziekstromen rock, blues, soul, ballades en folk. LEZ(JMG METEOROLOGIE - Bij de afdeling Woudhoek van Passage komt op donderdag 17 mei om 19.45 uur meteoroloog de heer G. de Bont van het KNMI op bezoek. Besproken wordt de taal der wolken. Bijwonen van de lezing in De Stuurhut aan het Nijhoffplein 21 kost f 5,-. Passage is een christelijk- maatschappelijke vrouwenbeweging voor vrouwen met hart voor de samen- leving, oog voor de naaste en gevoel voor natuur. Info: (010) 4708948. OPENING SPEELTUIN - De speel- tuin aan de Oude Maasstraat wordt zaterdag 19 mei offlcieel geopend om 13.00 uur. Voorafgaand brengen leerlin- gen van muziekschool Annelies om 12.00 uur muziek ten gehore. Ook vin- den er spelletjes plaats. BIBLIOTHEEK - De Schiedamse bibli- otheken zijn van donderdag 24 tot en met zaterdag 26 mei gesloten vanwege de overstap naar een nieuw automatise- ringssysteem. In de week van 16 tot en met 23 mei kunnen boeken boetevrij worden ingeleverd. Info: Bibliotheek Stadserf (010) 2465700. ZOS-RADIO - De Ziekenomroep Schiedam presenteert op 91.5 fm een nieuw programma-onderdeel: Service van de ZOS aan de luisteraar. In het pro- gramma kan men vragen stellen over medicijnen, ziektekostenverzekeringen etc. Adres: Postbus 239, 3100 AE Schiedam, telefoon (010) 4260000. WERELDWINKELDAG - De Wereldwinkel Schiedam doet zaterdag 19 mei van 11.00 tot 16.00 uur mee aan de Europese Wereldwinkeldag. Aan de Lange Achterweg 14 kan men genie ten van koffie en sinaasappelsap van het Max Havelaar keurmerk. Ook is het kookboek 'Alles over koffie' te koop. Voor iedere klant is er een presentje. INLOOPCONCERT - In de Grote Kerk Schiedam vindt zaterdag 19 mei een inloopconcert plaats met medewer- king van het kamerkoor Gaudeamus Musica. Het koor uit Berkel en Rodenrijs staat onder leiding van Wiecher Mandemaker en zingt onder andere motetten van Bruckner en Mendelsohn. De aanvang is om 15.00 uur en de toegang is vrij. BUURTFEEST - Buurtpost De Goeman en de bewoners van de Goeman Borgesiuslaan e.o. vieren zaterdag 19 mei het 10-jarig bestaan van de buurtpost. Van 11.00 tot 21.00 uur is er feest, met onder andere muziek, clown Ricky, een bloembakke- nactie, kinderactiviteiten en optredens. ANNIE M.G. SCHMIDTDAG - De Schiedamse bibliotheken besteden op zaterdag 19 mei aandacht aan de jaar- lijkse Annie M.G. Schmidtdag (20 mei). Er is materiaal aanwezig zoals oude boekjes, muziek en video's. Op het Stadserf lezen 50+ vrijwiliigers bekende boeken voor tussen 12.00 en 14.00 uur. Er is ook een quiz. Vestiging Stadserf is open van 11.00 tot 16.00 uur. Bibliotheek Bachplein is open van 10.00 tot 13.00 uur; hier leest men voor tussen 10.30 en 13.00 uur. KAPPERSCURSUS - Bij Kluphuis Oost aan de Boerhaavelaan 79 kan men deelnemen aan de kapperscursussen op maandag of donderdagmorgen. De blokken van telkens zes lessen kosten f 25,-. Deelnemers leren kaippen, perma- nenten en watergolven. Kinderopvang is mogelijk. Info: (010) 2451818. TENTOONSTELLING - In de biblio theek aan het Bachplein is nog tot en met 2 juni een tentoonstelling van boe- kenleggers te zien. Ook is er informatie over verzamelen aanwezig. De collectie is afkomstig van Wilma Lems, mede- werkster van de bibliotheek. Belangstellenden kunnen gratis een door haar ontworpen boekenlegger meenemen. Info: (010) 2465714. CONVERSATIE - Het Ouder en Kind Centrum heeft elke maandagmorgen van 9.00 tot 11.00 uur een activiteit in het Wijkcentrum Wibautplein. Op maandag 21 mei praten vrouwen die moeite die Nederlandse les volgen naar aanleiding van een thema. Het gezellig praten en in alle rust Nederlands leren kost f 2,50 per ochtend. Vooraf opgeven via (010) 4491511. VISSERSKOOR - Het Vlaardings Visserskoor treedt zaterdag 26 mei om 14.00 uur op bij het seniorenzorgcen- trum De Harg-Spaland. Het optreden aan de Willem Andriessenlaan kost f 5,- inclusief consumptie. de zaal is open vanaf 13.30 uur. ROMMELMARKT - Op het plein bij het wijkcentrum Dreesplein vindt op zondag 27 mei van 12.00 tot 16.00 uur de maandelijkse rommelmarkt plaats. Tafels zijn voor f 15,- plus f 5,- borg vanaf 17 mei te huur. De entree is gra tis. Info: (010) 4738671. PATIENTENSPREEKUUR - In het Vlietlandziekenhuis vinden de komen- de week diverse spreekuren voor en door patinten plaats. Behalve folders en boeken die bekeken kunnen worden geven patientenverenigingen voorlich- ting. De bijeenkomsten zijn gratis toe- gankelijk; aanmelden is niet nodig. Dinsdag 22 mei: Astma Fonds afdeling NWN 14.00 tot 16.00 uur; maandag 28 mei Stichting Pijn-Hoop 14.00 tot 16.00 uur. OPENLUCHTTHEATER - Theater Kakki Prakki speelt van 6 tot en met 10 juni de openlucht theatervoorstelling Stamppot. De hilarische opvoeringen vinden's avonds om 20.30 uur plaats in de tuin van de voormalige kleuterschool aan de Leliestraat 10. Kaarten kosten f 12,50 en zijn verkrijgbaar bij de ingang, bij de VW en via internet www.kakki- prakki.nl. Info: (010) 4736522. EXPOSITIE - In Zorgcentrum De Harg/Spaland aan de Willem Andriessenlaan 2 exposeert Gerda van Zijderveld tot en met 25 juni met haar schilderijen. Vanaf haar jeugd heeft Zijderveld belangstelling voor beelden- de kunst en schilderen. De schilderijen SCHIEDAM - Op het terrein van afvalinzamelaar Irado aan de Van Heekstraat gaat donderdag- middag 17 mei het onderzoek naar de samenstelling van het huishoudelijk restafval in Vlaardingen en Schiedam van start. De Schiedamse wethou- der mevrouw Meijer en haar Vlaardingse collega de heer Van der windt verrichten hiertoe de eerste handelingen. Het terugdringen van de hoeveelheid restafval door afvalscheiding draagt bij aan de verbetering van het milieu en beperkt de afvalverwijderingskosten voor de gemeente. Om dit te kunnen bereiken onderzoekt de directie van Irado samen met de gemeenten wat de zijn naar eigen ontwerp en vervaardigd met acryl- en olieverf op papier en lin- nen. ROMMELMARKT - Wijkcentrum De Erker houdt op zaterdag 2 juni vanaf 11.00 uur een grote rommelmarkt waar nog tafels voor te huur zijn. Mensen die tweedehands artikelen te koop willen aanbieden kunnen voor f 15,- (plus f 10,- borg) een tafel huren. Info en aan- meldingen: wijkcentrum De Erker (010) 4267767. SCHIEDAM - De Margriethal aan de Nieuwe Damlaan is zondag 20 mei gevuid met 250 kramen. De twee hal- len bieden plaats aan de Snuffelmarkt- en de Curiosamarkt Zowel de snuffe- laar, de liefhebber als de verzamelaar kan hier altijd lets van zijn gading vin- ding. De hallen met 4000 vierkante meter ruimte zijn gevuid met stands met onder meer poppen, sieraden, postzegels, munten, eierdopjes, oude boeken, stripboeken, antieke objecten en nog veel meer. De vlooienmarkt is geopend van 9.00 tot 17.00 uur. Kraamverhuur: Organisatiebureau Midland BV (033) 4751167. beste maatregelen zijn. Het onderzoek naar aanbod en samenstelling van het huishoudelijk afval moet betrouwbare informatie leveren over de bereikte resultaten en de verbeteringsmogelijk- heden. Volgens een bepaalde systematiek zal steekproefsgewijs afval uit beide gemeenten onderzocht worden. Een gespecialiseerd bureau gaat het restafval onderzoeken. Het afval wordt uitgesor- teerd op 15 componenten waaronder drankenkartons, textiel, papieren ver- pakkingsmateriaal, gft-afval en kleine huishoudelijke apparaten. Om alle sei- zoensinvloeden mee te nemen vindt het onderzoek plaats in mei, in de zomer en een keer in het najaar. Na afloop van het onderzoek kunnen de gemeenten en Irado de resultaten gebruiken voor het verdere afvalbeleid. DELFT - Met het in ontvangst nemen van het eerste exem plaar van 'Huisarts in praktijk' ging voor Pieter Vlasveld een lang gekoesterde wens in ver- vulling. De Delftse huisarts trad toe tot de groep mensen die een boektitel op hun naam hebben staan. In deze uitgave van Grafia Print Media Groep bv, uitgeefster van de Postiljon, zijn columns en verhalen opgenomen die Vlasveld in 1998 en 1999 voor de Postiljon schreef. De uit- gever besloot tot het bundelen van de columns np herhaaldelijk aandringen van lezers. Uit de voorintekeningen bleek inder- daad dat Vlasveld zich mag verheugen op een flinke schare fans onder de Postiljonlezers. Sommigen bestelden zelfs meerdere exemplaren van het boek voor familie en kennissen en ook van ver buiten het verschijningsgebied van de Postiljon kwamen bestellingen binnen. Kortgeleden bracht de afdeling expeditie van Grafia dozen vol verpakte boeken naar het postkantoor. Inmiddels hebben de voorintekenaars het boek in huis. Nog te bestellen Het 95-pagina's tellende boek 'Huisarts in praktijk' is in een vrij grote oplage gedrukt. Het boek bestellen is daardoor nog steeds mogelijk. Omdat het in eer ste instantie een lezersactie betreft, heeft de uitgever besloten voorlopig de voorintekenprijs te handhaven. U kunt het boek dus nog steeds voor f 17,- (inclusief verzendkosten) bestellen via de bon in deze krant. Bij de uitgeverij zijn overigens diverse onvolledig ingevulde bonnen binnenge- komen. Daardoor konden een aantal bestellingen niet worden verwerkt. Mensen die v66r 1 mei een boek heb ben besteld en dat eind deze week nog niet in huis hebben, doen er verstandig aan opnieuw een bon in te vullen. 17 MEI 2001 iE POSTILJON^DITIE 12 DE POSTILJON EDITIE 12 17HW3NE007 Een patinte vroeg aan assistente Sanne of ze een taxi wilde bestellen. "Doe maar van Taxi De Groot, die zijn altijd heel vriendelijk." Ik keek op. Taxi De Groot? Dat herinnerde mij aan dertig porties bitterballen... De heer en mevrouw Tasman wonen al jaren in bejaardenhuis 'Buytenstaedte'. Meneer is vrijwel bedlegerig en heeft per dag een aantal litertjes zuurstof nodig; het gevolg van jarenlang roken en nog eens roken. Gelukkig kan hij op 'goede' dagen een klein uurtje in een aangepaste stoel zitten om dan, volgens eigen zeggen, weer even een normaal leven te leiden. Vier jaar geleden was het echtpaar Tasman vijftig jaar getrouwd en samen hadden ze een grote wens: hun platina jubileum vieren in het 'Hertenkamp', een uitspanning midden in het stads- park. Ze hadden jaren gespaard voor het feest. Maar hoe kregen ze het bed met meneer erin, de gerieflijke stoel en de zuurstofvoorziening naar het etablis- sement? Daarvoor riepen ze mijn hulp in. Ik begon met contact op te nemen met het ziekenhuis. Die laten de ganse dag bedden-met-patienten vervoeren. "Alleen op ons eigen terrein en beslist niet daar buiten", luidde het afwijzend antwoord. De volgende poging was bij de ambulancedienst. Die vertelde me dat zij "ofwel iemand van een medische plek ophaalde, ofwel er naar toe brach- ten." Na nog wat telefoontjes, onder andere naar een verhuisbedrijf, kwam ik terecht bij taxibedrijf De Groot. "Tasman uit het bejaardencentrum? Ja, die ken ik wel", zei de man aan de tele- foon. Maar voor zo'n klus hebben we twee busjes nodig en twee chauffeurs die je de hele middag nergens anders voor kunt gebruiken. Dat gaat twaalf- honderd gulden kosten. En dan moet er ook een medische begeleider mee van- wege die zuurstof." Voor dat laatste zou ik zelf aanwezig zijn, maar die twaalfhonderdgulden waren wel een bezwaar: die hadden de Tasman's niet. "Ja, hoor eens, graag of niet", klonk het door de telefoon. Vlug nam ik een besluit. "Ik betaal wel", zegde ik toe, "als je dat maar aan niemand ver- telt." De man bromde: 'Best", waarop we de overige details bespraken. Op een prachtige septemberdag begaf een bonte optocht (twee busjes met daarachter versierde auto's) zich rich- ting stadspark. Het vervoer verliep vlek- keloos en al snel zat het gezelschap te genieten van de zon. Toen e6n van de chauffeurs langs liep leek het een goed idee om de twaalf briefjes van honderd die ik bij me droeg, te overhandigen. "Nee, meneer", zei de chauffeur, "u hoeft niet te betalen. De familie Tasman is altijd z'n goede klant. De baas heeft besloten het uit eigen zak te bekosti- gen." Een warm gevoel bekroop me; geweldig, dat zoiets gebeurt. Aangestoken door deze gulheid bestel- de ik bij de ober een rondje bitterbal len. "Dat zijn zo'n dertig porties meneer", zei de ober. "Dat kost zo'n tweehonderd gulden." Ach, dacht ik, ik heb nu toch twaalfhonderd gulden 'over', dus even later kwamen de ballen langs. Toen een uur of drie later het echtpaar Tasman in de 'Buytenstaedte' terugkeerde, bezwoeren ze me dat dit de fijnste dag van hun leven was. Drie weken later ontving ik een envelop van Taxi De Groot, met daarin een rekening van twaalfhonderd gulden. Verbaasd bestudeerde ik het papier, pakte de telefoon en belde De Groot op. "Joh, wat maak je me nou?", vroeg ik. "Ik wilde op de dag zelf betalen voor de taxi's, maar een van de chauffeurs zei dat het voor jullie rekening was..." "Luister eens", klonk het. "Niemand mocht toch weten dat jij betaalde? Nou, dus ook mijn chauffeurs niet, van- daar. Maar jij hebt die busjes gehuurd, dus wil ik toch wel graag m'n geld." Later kon ik om de hele situatie lachen, alhoewel ik een spijtig gevoel aan de bit terballen heb overgehouden. En de Tasman's, hun familie en kennissen? Tot op de dag van vandaag spreken zij nog steeds met diepe dankbaarheid de naam 'De Groot' uit. Ton Gimbrere, bedrijfsdirecteur van Grafia Print Media Groep BV, reikte onlangs het eerste exemplaar van 'Huisarts in praktijk' uit aan de auteur, Pieter Vlasveld. (Foto: Ruud Veldkamp)

Postiljon | 2001 | | pagina 7