Onneembare bruggen in de praktijk schrijven DORTER I Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging LEZERS Omdat er veel meer is Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - Stenen keren aan de kust, zee-egels, anemoontjes en slakken zoeken, door een telescoop een kievit met vier pluizige jonkies zien lopen. Het kan allemaaJ bij de KNNV, de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging. Hier in Vlaardingen zit de afdeling Waterweg-Noord van de lande- lijke vereniging die dit jaar 100 jaar bestaat. De KNNV is voor de echte natuurliefhebber die wat meer wil, maar zeker ook voor ieder die wat meer over de natuur wil weten. "Onder de modder kwamen we thuis. Zij is dan voor de broeken en ik voor de schoenen. Die broeken stopt ze in de wasmachine en ik maar boenen op de schoenen", zegt Rob Nijland gekscherend over zijn vrouw. "Met rugzak en ther- mosfles koffie op pad, zo gaat dat nog steeds". 5 Mei organiseert de afdeling Waterweg Noord weer een wandeling van 16 kilometer, de MiddenDelfland route. "Daar doen we lang over, want we stoppen een poos op mooie plaatsen om goed te kijken en lopen dan hard door naar een volgende plek. Begrijp je?", ver- telt Belia Nijland. Werkgroepen Binnen de afdeling Waterweg Noord, die het gebied van Schiedam tot en met Hoek van Holland bestrijkt, zijn verschillende werkgroepen actief op de volgende terrei- nen: een strand, insecten, mossen, plan- ten, vogel en de floristische werkgroep. Zij struinen in de Broekpolder, Aalkeetbuitenpolder, het Kraaienest tus sen Schipluiden en de Lier, lang? de Maassluissedijk, op het strand of de Maasvlakte, aan de Zeeuwse kust of in de Vlaardingse Heemtuin, al naar gelang wat men zoekL Elke maand is er wel een excursie en er zijn dia-avonden en lezin- gen in het verenigingsgebouw. "We maken als vereniging gebruik van het gebouw van Natuurcentrum De Boshoek in Schiedam", vertelt Wout van Schalie, de beheerder van De Boshoek. Je vindt hier een voormalig schoolgebouw met vier zalen waarin een groot diorama met veel opgezette dieren, een dassenburcht en een oude muur met vleermuizen. Ook verschillende vogels pronken daar. Ook verkopen we boeken, wetenschappelijke, maar ook educatieve. Voor schoolgroepen en kinderen heeft het centrum aardige werkbladen en materialen. De KNNV heeft een eigen uitgeverij. Het is de bedoeling een tentoonstelling over nest- gelegenheid in te richten." Wout van Schalie is blij met de vereniging en zijn vrijwilligers. "Het centrum is mooi ingericht en we zijn bezig met de tuin. Er komen leuke plantjes voor balkon of tuin die niet bij de gewone winkel om de hoek te krijgen zijn. Ze worden het hele jaar verkocht voor een redelijke prijs." Met trots vertelt hij over de expositie en lezing over mammoeten die vorig jaar plaatsvond. "We hebben toen mammoet- botten van het natuurmuseum kunnen lenen, die we voor f 35.000,- moesten verzekeren. Spreker was Dik Mol, betrok- ken bij de vondst de Siberische mam- moet. Hij kwam vanuit New York hier- heen, toch een hele eer. Er waren toen 600 man binnen. Ook de kinderen von- den het erg leuk. Kennismakingscursus De jubilerende vereniging heeft inmiddels 62 afdelingen en is de oudste natuurvereniging van het land. Ter gele- genheid hiervan gaf PTT-post een serie postzegels met natuurafbeeldingen uit. Schitterende zegels, nu niet meer te krij gen, een echt verzamelaarsitem. Speerpunten van de vereniging zijn natuurbescherming, beleving, educatie en natuurstudie. Een heel brede opzet, die leden veel mogelijkheden geeft. Vroeger was het een echte veldbiologen- vereniging, maar nu is het veel meer een vereniging met een beperkt aantal specia- listen, die kennis doorgeven aan belang- stellende leden. Om het jaar organiseert de afdeling in Schiedam een kennismakingscursus voor beginnende natuurliefhebbers. Altijd in het voorjaar, want dan is er na en periode van rust een explosie van leven in de natuur. "Mijn zoontje van vier vraagt van alles. Daarom vind ik het leuk meer te weten te komen over de natuur", moti- veert een cursist haar deelname. "Vanavond gaan de dia's over het strand- leven, maar ook alle andere deelgebieden van de natuur zoals bloemen en planten, vogels, insekten, zoogdieren als vossen, dassen, mollen en vleermuizen, en amfi- bieen en reptielen komen een avond aan de orde. Een medecursist vertelt dat je anders leert kijken. "Wanneer ze de plant- soenen aan het maaien zijn denk je aan wat daar tussen het gras leeft. Je denkt aan het behoud van de natuur." Veel cur- sisten worden enthousiaste leden. Determineren Concreet houdt een werkgroep zich bezig met determineren, het op naam brengen van vondsten. Bij het vinden van een onbekend plantje vragen de leden zich af welke soort het is. Ze nemen dan gidsjes mee het veld in of leggen de vond sten later onder de microscoop. De afde ling is in het rijke bezit van twee grote microscopen die je op een camera kunt aansluiten. Een beamer laat de beelden zien op en groot videoscherm, een cadeau van het Fonds Schiedam Vlaardingen. Ook voor jeugd en jongeren is er veel te beleven. Nestkastjes maken, scheppen in sloten en dan kijken wat je opvist bijvoorbeeld. Helaas is de jeugd is er wel, maar is er momenteel niemand die tijd heeft om deze werkgroep te bege- leiden. Tellingen Ook inventarisatiewerk is belangrijk. Met regelmaat rondlopen en tellen om ont- wikkelingen te kunnen volgen. Dit jaar heeft de landelijke vereniging 'de mus' als waarnemings inventarisatieproject, zo staat te lezen in het kleurrijke tweemaan- delijkse ledenblad Natura. Er zijn steeds minder mussen in Nederland. De vereni ging wil achter de oorzaak komen en vraagt leden een zoekkaart in te vullen. Vragen als: 'Is het een ringmus of een huismus?, hoeveel zie je er en waar, op het dak, in de straat, de tuin of het park?' komen aan de orde. De vindplaatsen van de mussen en hun nesten worden geno- teerd op postcode. Hiermee wil de KNNV achter de oorzaak van de afname van het aantal mussen komen. Is er geen nestge- legenheid doordat we onze huizen zo keurig onderhouden? Is er te weinig voedsel te vinden of ligt de oorzaak in het feit dat er steeds minder ruige stukjes natuur te vinden zijn? De afdeling gaf inventarisatierapporten uit over mossen op de Vlietlanden en in insekten en vlinders in de Broekpolder. Momenteel werken verschillende leden en werkgroepen mee aan inventarisaties in het Volksbos Lickebaert tussen Maassluis en Vlaardingen. Overheden en private ondernemers hebben daar plan- nen voor 'commercieel geslaagde multi- functionele intensieve recreatie', terwijl het een rustplaats is voor de zeldzame oeverzwaluw en trekvogels uit Afrika. De leden van de KNNV hopen dat de inven tarisatierapporten bij politici gewicht in de schaal leggen, wanneer beslissingen moeten worden genomen over dit gebied. Het lidmaatschap van de KNNV kost f 50,- per jaar, huisgenoten hebben korting en betalen f 15,-. Informatie: Belia Nijland, (010) 4706928 of www.knnv.nl/waterweg-noord. Annette Vink SCHIEDAM "De stad is een plaats waarin het voor alle groepen van de bevolking leefbaar moet zijn. Leefbaarheid is een zeer ruim begrip. Wij willen de Schiedammers wijzen op het feit dat bij de inrichting van open- bate ruimtes zoals de straten, parken, plantsoenen en winkelcentra de binnenterreinen ingericht zijn also/ iedereen tussen de 15 en 55 jaar oud en 100 procent valide is. Vaak wordt er door diegene die de stad 'aankleden' aan voorbijgegaan dat er ook talloze mensen zijn voor wie leuke objecten in de stad onneembare obstakels zijn. Kort geleden zijn over de weer aange- legde singel langs de Burgemeester Honnerlage Gretelaan twee nieuwe bruggen geplaatst. De kant-en-klaar aangevoerde bruggen zien er fraai uit met hun leuke boog- constructie. Helaas heeft klaarblijkelijk niemand nagedacht dat de bruggen in de aanlooproutes liggen naar de win- kels aan de Mgr. Nolenslaan van ver zorgingshuis Thurlede, van Stricklede, van de Emma- en de Nieuwlandflats en van de te verwachten nieuwbouw van de 4 Molens. Nu we dit vastgesteld hebben begrijpen we iets niet. Waarom zijn de bruggen door de boogconstructie praktisch onbegaanbaar voor ouderen en ande- ren die niet goed ter been zijn. De boogconstructie is zo steil dat de brug gen voor velen onneembare hindernis- sen zullen zijn. Wie bedenkt zoiets in zo'n omgeving? Waarschijnlijk heeft de (jonge?) ontwerpergeen oudere familie die hem op de absurditeit van het ont- werp had kunnen wijzen. Jammer, want we zullen het de eerste 40 jaar wel met deze bruggen moeten doen. Guus Klepke en Piet Tijsen, raadsleden PvdA Schiedam Ingezonden brieven kunnen wor den gestuurd naar; De Postiljon, t.a.v. Lezers schrijven, Postbus 85,2640 AB Pijnacker. De redac- tie behoudt zich het recht voor om brieven in te korten, danwel aan te passen. Ook kan zonder overleg met de inzender worden afgezien van plaatsing. Anonieme brieven worden niet in behande- ling genomen. Plaatsing betekent niet dat de redactie instemt met de inhoud van de brief. k /I J p) 31 MEI 2001 c t Jji kUL_k40U' rdGfj_ii1 DE POSt/LJON EDITIE 12 PAGINA 5 Natuurliefhebbers een Over enkele dagen staat ons weer een lekker lang Pinksterweekend te wach- ten. Dat dit feest betekent: 'Komst van de Heilige Geest, waarvan de mens in moeilijke en verdrietige tijden gebruik kan maken', is misschien wat op de achtergrond geraakt. Steeds minder mensen doen nog iets aan geloof. Daarentegen lijkt juist het algemeen besef dat er meer is tussen hemel en aarde, en de interesse daarin, toe te nemen. Zo zoeken patienten met moeilijk behandelbare kwalen nog weleens hun toevlucht tot het bovennatuurlijke, ofwel paranormale. Een enkele maal komt een patient me vragen of hij er wel goed aan doet om naar bijvoor- beeld een medium te gaan.Wat kan ik daarop antwoorden? Zelf heb ik weinig ervaring op dit gebied. Misschien komt het wat lachwekkend over, maar aan het einde van m'n middelbare schooltijd had ik een vrien- din die over een 'bijzonders gave' beschikte. Wanneer zij niet gelukkig was viel haar haar uit. Onze relatie was niet jofel, hetgeen duidelijk aan het meisje te zien was. Dus maakte ik de verkering maar uit, voordat zij hele- maal kaal werd. Een andere ervaring vond plaats tij- dens een kerkdienst, waar ik op aanra- den van een vriend naar toe was gegaan. Er trad namelijk een koor op, bestaande uit dove mensen en volgens die vriend was dat iets heel bijzonders. Voor aanvang vond ik een plaatsje niet ver van het podium, vlak voor het kerkorgel. Ik had daarvandaan een prima uitzicht op het koor. Een vrien- delijke man, later hoorde ik dat hij de kerkoudste was, bood mij een stoel aan. Welnu, het was inderdaad heel bijzon der. Ondanks dat de liederen op ver- schillende toonhoogten werden gezongen, klonken de woorden gelijk en leek het of daardoor de bedoeling van het lied meer tot z'n recht kwam. Tijdens een van de liederen gebeurde het; opeens was daar een immens hard geluid dat bij nader inzien van het orgel afkomstig bleek te zijn. Over de ver- schillende klavieren van het orgel lag het schokkende lichaam van de orga nist; rond zijn mond stond vlokkend schuim. Het beeld maakte mij duidelijk dat de man een epileptische aanval had. Ik probeerde op te staan om naar de man toe te gaan, maar dat was niet makkelijk. Aangezien het een drukbez- ochte kerkdienst was, waren na mijn komst nog heel veel mensen binnenge- komen die met stoel en al voor het podium en rondom mijn plek waren gezet. Moeizaam baande ik mij een weg door de menigte. Voordat ik op het podium was geklommen, zag ik de kerkoudste bij het orgel staan. De man legde zijn rechterhand op het hoofd van de nog steeds schokkende orga nist. Ik geloofde mijn eigen ogen niet, maar heel snel werden de slaande bewegingen van het lichaam minder. En in een mum van tijd zat de organist weer op de bank en wreef hij met z'n handen over zijn hoofd. De kerkoudste was weer gaan zitten. En ik? Ineens realiseerde ik me dat het dovenkoor nog aan het zingen was en ik daar maar midden op het podium stond... Ja, er is inderdaad meer tussen hemel en aarde, in ieder geval veel 'hulp'. En 'gehoor' vinden voor een hulpvraag is niet eens zo moeilijk als men denkt. Misschien zouden we - als mensen van deze tijd - kunnen proberen de veel grotere waarde van het Pinksterfeest eens te (her)ontdekken en te gebrui- ken. In de tussentijd zet ik, zo goed als ik kan, mijn praktijk gewoon maar voort met 'ouderwets' dokteren. Het boekje 'Huisarts in Praktijk', de verzameling columns uit 1999/2000 van Pieter Vlasveld, is inmiddels uitver- kocht. eeuw verenigd De KNNV gebruikt Natuurcentrum de Boshoek in Schiedam-Noord als verenigingsgebouw. Hier zijn regelmatig exposities te zien voor jong en oud. (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie)

Postiljon | 2001 | | pagina 5