cuRSUssen a 'De liniaal als toverstaf Laatste rondjes Schiespoor 50 jaar Zeekadetten activiteiten Expositie Nederlandse kunstenaars KflTHY column Oranje bomen WERELDMUZIEK - Leon Elias de productie 'Holland Amerika Lijn' op Friends treden donderdag 31 mei vanaf 21.30 uur op in podiumcate De Graauwe Hengst. De muzikanten ver- zorgen aan de Lange Haven 28 een wereldmuzieksessie. ROMMELMARKT Wijkcentrum De Erker houdt op zaterdag 2 juni vanaf 11.00 uur een grote rommelmarkt waar nog tafels voor te huur zijn. Mensen die tweedehands artikelen te koop willen aanbieden kunnen voor f 15,- (plus f 10,- borg) een tafel huren. Info en aan- meldingen: wijkcentrum De Erker (010) 4267767. ZOS-RADIO - De Ziekenomroep Schiedam zendt uit op 91.5 FM. Vrijdag is er van 20.00 tot 22.00 uur het pro- gramma 'ZOS voor het weekend'. ZOS op zaterdag is een uitzendingvan 10.00 tot 17.00 uur met actualiteiten, de agenda en verenigingen. De uitzending ZOS 55+ Is op maandag van 10.00 tot 12.00 uur, ZOS-Laudate met geestelijke muziek kan beluisterd worden op maandag van 18.00 tot 19.00 uur. Langs de Waterweg besteedt maandag van 20.00 tot 22.00 uur aandacht aan natuur en milieu. Info: (010) 4260000. ROCK-STAMPEDE - Podiumcate De Graauwe Hengst aan de Lange Haven 28 staat zaterdag 2 juni in het teken van Rock-Stampede. Het afwisselende pro- gramma begint om 21.30 uur en bestaat uit optredens van Bitches Crew, ToxiC, en Full Blown. KAPPERSCURSUS - Bij Kluphuis Oost aan de Boerhaavelaan 79 kan men deelnemen aan de kapperscursussen op maandag of donderdagmorgen. De blok- ken van telkens zes lessen kosten f 25,- Deelnemers leren knippen, permanen- ten en watergolven. Kinderopvang is mogelijk. Info: (010) 2451818. THEATER - In het Stedelijk Museum Schiedam brengt van 6 tot en met 9 juni het reizende toneelgezelschap Nomade de planken. Het verhaal concentreert zich op een boerenzoon, een nachtclub- danseres en een advocaat die begin 20e eeuw de oversteek naar Amerika maak- ten. Het stuk begint om 20.30 uur in het museum, kaarten 4 f 17,50 zijn te koop bij het Fortis Theater (010) 2462553 en op de avonden zelf bij het museum. TENTOONSTELLING - In de biblio- theek aan het Bachplein is nog tot en met 2 juni een tentoonstelling van boe- kenleggers te zien. Ook is er informatie over verzamelen aanwezig. De collectie is afkomstig van Wilma Lems, mede- werkster van de bibliotheek. Belangstellenden kunnen gratis een door haar ontworpen boekenlegger meenemen. Info: (010) 2465714. KUNSTKLASSEN - De cursisten van de Kunstklassen van het Stedelijk Museum Schiedam hebben woensdag 30 mei hun werkstukken gepresenteerd in de Stadswinkel. Het werk bestaat uit schilderijen, tekeningen, grafiek en geboetseerde beelden. De tentoonstel ling aan het Stadserf 1 kan tot 20 juni bezichtigd worden. EXPOSITIE - In De Blauwe Brug aan het Bachplein exposeren tot 20 juni de deelnemers van de cursus Olieverf en Tekenen hun werk op de expositie Glaceren met Olieverf. Onder leiding van Vera Harmsen hebben zij zich afge- lopen seizoen verdiept in de oude schil- dertechniek glaceren. Het schilderwerk is hierbij opgebouwd uit diverse dunne transparante laagjes verf over elkaar. OUD-LEDEN HARPE DAVIDS - Op zaterdag 13 oktober is er in wijkcen trum De Blauwe Brug een reiiniecon- cert van het harmonie-orkest met mede- werking van oud-leden. Oud-leden die aan dit concert willen meewerken en nog geen uitnodiging hebben ontvan- gen, kunnen zich opgeven bij Erik van Leeuwen (010) 4713755. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum Schiedam presenteert van 2 juni tot en met 9 Septem ber de tentoonstelling De line- aal als toverstaf - Erfgenamen van De Stijl. Op de tentoonstel ling is werk te zien van verschil- lende generaties Nederlandse kunstenaars die alien in hun werk reageren op de streng- geometrische schilderkunst van De Stijl. In het museum aan de Hoogstraat 112 zijn kunstwerken tentoongesteld van Nic Bezemer, Ad Dekkers, Jaap van den Ende, Dineke van Huizen, Henri Jacobs, Rob van Koningsbruggen, Johan van Oord, Sonia Rijnhout, Jan Roeland en Peter Struycken. De tentoonstelling is een initiatief van kunstcriticus Jan Donia, die tevens als gastcurator optreedt. De presentatie werd eerder gerealiseerd in Tourcoing. Het Stedelijk Museum Schiedam was als organisator en belangrijkste bruik- leengever nauw betrokken bij de tot- standkoming van de presentatie. Als tegenhanger van een uitgesproken expressionistische richting met de Cobra-collectie als belangrijkste ver- tegenwoordiger, verzamelt en presen teert het museum al lange tijd geome- trisch-abstracte, systematische en funda- mentele schilderkunst. Het resultaat van de keuze van Jan Donia is een enigszins curieuze ten toonstelling met werken uit de jaren zestig van bekende kunstenaars en recente schilderijen en muurschilderin- gen van minder bekende kunstenaars. Bij de tentoonstelling is een publicatie in krantvorm verschenen die gratis ver- krijgbaar is in het museum. De opening van de tentoonstelling vindt plaats op zaterdag 2 juni om 15.00 uur. De toe- gang is gratis. SCHIEDAM - De leden van Modelspoorvereniging Schie spoor reden afgelopen zaterdag voorlopig de laatste rondjes met hun treinen. Niet dat men uitge- keken is op de rondjes op de grote baan zoals de 'collega's' van de NS, alleen maar vanwege de zomerstop <igt het reinver- keer in het clubhuis aan de Westerkade even stil. Op de laatste Schiespoordag was de grote baan weer volledig in bedrijf. De diverse treinen op de baan legden hun traject af op de verlichte baan. Diverse malen werd de zaalverlichting uitgezet en was de prachtige baanverlichting goed te zien. Op de open dag werden verder demonstraties gegeven van de verschillende takken van de model- spoorhobby zoals de zelfbouw van bomen, auto's en vrachtauto's. Overigens waren niet alle leden van Schiespoor zaterdag aanwezig. Enkele leden namen in Almere deel aan een geslaagde recordpoging een trein te laten rijden over een spoor van 10 kilo meter. Leden van diverse verenigingen hadden van de winter de rails gemaakt voor dit enorme parcours. De bijdrage van Schiespoor bestond uit 280 meter rails. In he .lieuwe seizoen vindt de eerste maandelijkse Schiespoordag plaats op zaterdag 25 augustus. SCHIEDAM - In oktober is het 50 jaar geieden dat het Schiedamse Zeekadettenkorps Jacob van Heemskerck werd opgericht In het kader van het jubileumjaar vinden er tal van activiteiten plaats, waaronder en grote reiinie in oktober. Het Zeekadettenkorps hoopt zoveel mogelijk oud-leden bij elkaar te krijgen en is hiervoor op zoek naar adressen van oud- leden. Oud-kadetten worden verzocht om zo snel mogelijk contact op te nemen met de reiinie-commissie, bestaande uit de nog altijd actieve leden van de eerste jaren Jan Sprang (0181) 314667 en Glijn Stoker (010) 4709575 of met oud-kadet Ron van Doom (010) 4349268. In oktober viert het korps het 50-jarig bestaan, maar eigenlijk bestond het korps al eerder. Voor de oprichting bestonden de activiteiten ook uit roei- en en zeilen maar had men geen schip maar een oud pakhuis als onderkomen. in 1951 besloot men de intrek te nemen aan boord van het opleidings- schip Spica. Het korps groeide en ruil- de de Spica in voor de stalen mijnen- veger Jan van Gelder, ook in de Vooorhaven. Door de inmiddels omvangrijke vloot moest men later uit- wijken naar de Wilhelminahaven. De Jan van Gelder werd vervangen door het huidige opieidingsschip dat weder- om Spica werd gedoopt. In de jaren tachtig kwam de ondiepwatermijnen- veger Van Versendaal de vloot verster- ken, nu een onmisbaar element in de vele varende kampen en vaartochten die de zeekadetten jaarlijks houden. Jongens en meisjes tussen de 11 en 16 jaar, die van actief op en rond het water bezig zijn houden, kunnen vrijblijvend een zaterdagmiddag sfeer komen proe- ven aan boord. Informatie: ir L.J. van Ewijk, commandant van het korps (010) 4732533. 10 MEI 2001 DE POSTILJO DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A'6 PAGtNA 7 Olieverf op doek van johan van Oord. (Foto: Hans Werther, Dussen) V -- De modeltreinen bij modelspoorvereniging Schiespoor konden afgelopen zaterdag bezichtigd worden op de open dag. (Foto:Joop Zeemeijer Fotografie) "Oranje bomen, Oranje bomen, leve Maxima". Dit liedje zong een heel klein kindje, zittend op de schouders van haar vader. Ze stond langs de kant tijdens de rij- toer die prins Constantijn en Laurentien Brinkhorst maakten, na hun kerkelijke huwelijksvoltrekking in de Grote Kerk in Den Haag. Wat schattig he, dit kleine meis- je. Hooguit drie jaar.ze begrijpt er niets en toch ook een heel klein beetje van. 'Oranje boven', zingt de echte oranjefan, maar waarom geen oranje bomen op zo'n fee- stelijke dag, en dat niet Maxima in het huwelijk treedt, maar Laurentien, ach, je bent drie en je ziet het verschil nog niet. Begin jaren vijftig heb ik zelf eens in de rij gestaan tijdens een bezoek dat (toen) prinses Beatrix bracht aan het dorp waar ik naar school ging. Ik had oranje strikken in mijn haar, een vlaggetje in mijn hand en ik zong uit voile borst met alle kinderen uit het dorp vrolijke liedjes, het Friese volkslied en het Wilhelmus; dit allemaal in afwachting van de komst van de prinses. Ik weet absoluut niet meer waarom ze het dorp bezocht, ik denk zelfs dat ik de reden nooit geweten heb, maar wat heb ik genoten van het moment dat ik de prinses zag. Ze zat in een krompanelen sjees met vier Friese paarden ervoor; naast haar zat de burgemeester. Ik zong voor en zwaaide nddr de prinses en ineens stond de sjees stil, vlak voor me. Had ik mijn hand uitgestoken - ik dorst het niet - dan had ik haar aan kunnen raken. De burgemeester reikte de prinses zijn hand; heel elegant stapte ze uit de sjees. Ze trok haar rok een beetje recht, lachte stralend naar iedereen die in haar buurt stond en tegen ons - allemaal jonge kinderen - en riep: "Hallo, wat zien jullie er feestelijk uit." Tegen de burgemeester zei ze: "Het wie- belde zo in dat karretje." Woordelijk verstond ik de koninklijke conversa- tie en wat vond ik de prinses leuk. Ze leek een beetje op mijn grote zus- sen. Op school hebben we nog lang nagepraat over het bezoek van de prinses. Ik vergeet mijn hele leven niet meer dat een van mijn vriendinnetjes mij min of meer toebeet: "Nou stond je vlak bij de kroonprinses, jij durft altijd wat te vragen of je begint ineens spontaan te zingen, en nu sta je vlak voor prinses Beatrix, ie had ie mond open en je zegt niks!" Ik heb koningin Beatrix kort geieden nog eens van neel dichtbij gezien, k had mijn mond open, maar zei weer niks.

Postiljon | 2001 | | pagina 7