Kunstenaar Jack Tange timmert aan de weg Vier Appels in museum DOKTER in de praktijk door GLOB Seizoen geopend BEDDEN MATRASSEN RECHTSTREEKS VAN FABR/EK Opstelling De achterkant van Appel Pssttt... Ja, u daar die dit stukje leest. Kunt u me zo zien? Nee? Kom dan wat dichter naar de heg toe. Ja, goed zo. Nu een stukje naar rechts, hier is een gat in de heg. Stap daar door heen, maar blijf niet steken. Bent u door de heg? Kijk dan naar rechts... en... Hallo, welkom op ons campingplekje dat we sinds afge- lopen zaterdag hier bezetten. Over dat 'hier' schreef iemand ooit: 'Ergens in Nederland bestaat nog een groen-blauwe oase, waar het waterle- ven veelzijdig is en het landleven rijk: Zeeland. Het weidse landschap en het fraaie natuurschoon geven je een wel- dadig gevoel van rust en ruimte. En overal ontmoeten water en land elkaar.' Hatsjoe! Sorry hoor, maar jeuk in mijn gezicht, compleet met een verkoud- heidsgevoel (snif) dwingt me de folder die ik net voorlas neer te leggen. Hoort u overigens ook dat mysterieuze gezoem? Ons logeeradres is het erf van een boer nabij een klein gehucht op Schouwen- Duiveland. M'n zonen spelen daar onder ieiding van Jan-Willem, op dat speelplaatsje, en Bea is net koffie aan het zetten. En ik? Ik lig hier prinsheer- lijk in m'n klapstoel te genigten van het uitzicht. (j Maar (snif) wat is dat nou toch? M'n ogen jeuken en (snif) m'n neus loopt. En dan hoor ik nog steeds dat zoemen- de en snorrende geluid. Weet u wat? Ik ga gewoon eens kijken waar dat geluid vandaan komt. Het gras kietelt wat aan m'n voeten; schoenen heb je hier niet nodig. Luister eens... achter de heg waar die Kip-cara van staat lijkt het geluid harder. Kom mee, dan lopen we daar naar toe en... aha, nu wordt alles duidelijk, daar op het veld zie ik de boerin die ons gisteren zo vriendelijk welkom heette. Kijk, ze rijdt rond op een kleine grasmaaimachi- ne-met-zitje. Die jeuk en (snif) m'n plot- selinge verkoudheid komt natuurlijk door dat versgemaaide gras. Tja, het is weer de tijd van het jaar. Vorig jaar had ik ook last. Ik denk dat ik allergisch voor graspollen ben. Dus heb ik hooikoorts, hoewel dit alles maar weinig te maken heeft met hooi en koorts. Hooikoorts is een aandoening waarbij het menselijk lichaam overgevoelig rea- geert op de pollen (stuifmeel) van bomen, struiken en grassen. Nu ben je echt geen uitzondering als je allergisch bent. Maar liefst tien procent van de Nederlanders heeft er last van. Hoewel men er niet zeker van is, zou de oor- zaak mogelijk een verstoring van je afweer, je immuunsysteem, kunnen zijn. En soms speelt een erfelijke aanleg een rol. De beste behandeling is in feite het ver- mijden van de stof waar je gevoelig voor bent. Hoewel, met al die stuifmeel in de lucht is dat vrijwel onmogelijk. Het dra- gen van een (zonne)bril kan voorkomen dat korrels in de ogen terechtkomen en met een beetje crfeme in de neusgaten kan een deel van de pollen 'weggevan- gen worden'. Na een regenbuitje is de concentratie in de lucht tijdelijk minder. En tja, dan zijn er natuurlijk nog medi cijnen... Trouwens, ik weet iets veel beters Tegen wind inlopen die ergens vandaan komt waar geen pollen zijn, dus bij voorbeeld wind uit zee, dan verdwijnen de klachten al vlug. Vandaar dat ik m'n jongens en vrouw ga roepen. Gaat u mee? Heerlijk toch, dat lopen over de dijk langs de Oosterschelde. Jan-Willem en Tom rennen direct een eind weg, maar Basje en Teuntje blijven bij ons in de buurt. Weet u, terwijl ik over de binnenzee kijk en de frisse zeebries inadem, moet ik.plotseling aan een tv reclame denken. Ik weet daar een mooie variant op: Hierbij verklaar ik dit graspollenseizoen, (snif)... voor geo pend. Pieter Vlasveld huisarts Iedereen kent in zijn of haar omgeving wel iemand met een boeiend verhaal. In de serie: JIk geef de pen door aan tekent Kathy Korporaal-Huitema deze ver- halen op. De gei'nterviewden geven vervolgens zelf 'de pen' weer door. Op die manier bepalen zij wie er aan het woord komt in een volgende aflevering en ontstaat er een serie interessante portretten van plaatsgenoten. SCHIEDAM - Jack Tange is kun stenaar, hij maakt hele mooie schilderijen in pastel en in zijn 'vrije tijd' maakt hij bijzondere creaties van hout: tafels, tv- kastjes, maar dan net even anders. De in Vlissingen gebo- ren Jack heeft een atelier en een winkel in Schiedam. De eerste twintig jaar van zijn leven bracht Jack door in de Zeeuwse plaats. Hierna deed hij toelatingsexamenjroor de kunstacademie in Rotterdam. Omdat Jack al gauw gezien had dat deze oplei- ding niets voor hem was toog hij naar Den Haag, alwaar hij onder de bezie- lende Ieiding van schilder Bouthoorn terecht kwam. "Van deze man - hij zal nu in de zeventig zijn - heb ik ongelo- felijk veel geleerd. Ik wist al heel jong dat ik kunstenaar wilde worden, ik ont- wierp altijd wel wat. Tijdens mijn diensttijd deed ik niets anders dan strips tekenen. Schilderen deed ik vanuit romantische overwegingen in de hoop er ooit geld mee te verdienen. Dat is gelukt mijn schilderijen verkopen goed", vat Jack zijn loopbaan samen. Handelswaar De kunstenaar maakt veel 'pastels' schil derijen gemaakt van geperst krijt van pure kleurstof. Vanaf 27 mei is zijn nieuwste werk drie weken lang ten- toongesteld in Dutch Art Galeries in Rotterdam. "In november heb ik ook een tentoonstelling gedraaid, na afloop was alles verkocht. Kunstenaars hebben het goed tegenwoordig", vertelt Jack verder. "Dat komt omdat ze veel meer naar buiten treden met hun werk en gezien worden. We timmeren als kun stenaars aan de weg, je tegenwoordig niet alleen kunstenaar zijn maar ook zakenman. Er is een potentieel aan klanten, die moet je bereiken; eerst jezelf verkopen, dan exposeren. Ik heb absoluut geen binding met mijn werk, wel als ik er mee bezig ben, maar zodra het af is wordt het handel", legt de kun stenaar uit. Open winkeldeur Jack heeft behalve een eigen winkel ook een atelier in Schiedam, alhoewel deze Specialist in het ontwerpen van matrassen voor mensen met rugklachten boxsprino OPfWIEUEN 299,- SOFTSPRXNG MATRAS 795/ MATRASSEN VANAF 99,- POWERSPRING MATRAS BEDBODEMS VANAF 149,- 795,- SENIORBEDDEN - NASA MATRASSEN - BEDDEN VOOR STARTERS Consumentendagen: do. en vr. 10.00 - 21.00 uur la. 10.00 - 17.00 uur niet zo vaak open is. Jack: "Het open zijn van de winkel is best wel moeilijk, ik ben veel in mijn atelier, en ik kan natuurlijk niet op twee plaatsen tegelijk aanwezig zijn. De winkel gaat wel open als mensen een afspraak maken, dan kunnen geihteresseerden rondkijken en eventueel een keuze maken. Eigenlijk moet de winkeldeur dan ook open staan, als ik hier ben", vertelt de kunstenaar, "maar kijk eens wat er op de bank zit." Hij wijst naar twee katten -halve Russen - van ongeveer twee jaar oud. De katten liggen te doezelen. "Ben ik hier en heb ik de winkeldeur open, dan piepen ze naar buiten, gevaarlijk dus, ze kunnen weglopen of aangere- den worden. Heb ik de winkeldeur dicht, dan komen de klanten niet binnen. Snap je het probleem, de drem- pel van de winkel is te hoog." Liefkozend aait hij zijn katten. Kleur en compositie Jack staat's morgens vroeg op, vooral's zomers. Daglicht is belangrijk bij het schilderen. Zodra hij zijn atelier binnen- stapt zet hij de radio aan. Klassieke muziek inspireert hem enorm; als de radio niks te bieden heeft, zet hij een cd op. "Als 'warming-up' begin ik's mor gens met het maken van een lijst, ik lijst al mijn schilderijen zelf in. Om een uur of tien begint het echte werk; iedere dag ontstaat er iets. Geen 66n schilderij is hetzelfde, vaak leg ik er het gevoel van de dag in. Dat uit zich in de kleur, de vorm, kortom de hele compositie. Er zit altijd wel wat in het hoofd en het wordt altijd een schilderij. Soms denk ik wel eens dat ik beeldhouwer wil wor den." Ook zou Jack dolgraag meer meu- beltjes willen ontwerpen. De tijd hiervoor ontbreekt hem vaak. "Eigenlijk houd ik van alle kunst. Ik heb eens een tentoonstelling van Appel gezien toen hij 60 werd. In het Gemeente Museum in Den Haag heb ik ook werk van hem gezien, ik was onder de indruk. In Parijs bezocht ik de ten toonstelling van Picasso. Soms koop ik op tentoonstellingen, maar een echte Picasso is onbereikbaar." Jack begint ineens smakelijk te lachen. "Ik moet er opeens aan denken dat ik toen ik op de academie zat alle vernissages afliep. Een vernissage betekende: wijn, bier en pin- da's. Wat wilde je nog meer; kunst bekijken en altijd een voile maag." In de etalage van Jacks winkel staan enkele prachtig beschilderde pullen, het schilderwerk is van Jacks hand. "Het is de kunst om te zien en te associeren", zegt hij, "dat is niet alleen in mijn werk, maar in alle dingen." Kathy Korporaal-Huitema SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum Schiedam vertoont vanaf afgelopen week de opstelling De achterkant van Appel: Op zoek naar een Experimentele praktijk. De werken geven de onbekende keerzijde van vier recent geconserveerde gouaches van Karel Appel uit 1047 en 1948. De semi-permanente opstelling is kleinschalig maar biedt een aantrekke- lijk voorproefje van de resultaten van het grootschalige Behoudsproject Cobra-collectie dat eind 1999 is gestart. Het gaat om de werken Grijze vormen in biauw, Ogen, Staande figuur, en kindje met bloemen. Het Stedelijk Museum Schiedam bezit een kwalitatief hoogwaardige coilectie met werk van de Cobra-kunstenaars. De ruim 100 schilderijen, gouaches, sculpturen, keramiek, textiel en vele documenten vormen samen de coilec tie van het museum. De tentoonstel ling laat een glimp zien van de praktijk van Appel door het verband te leggen tussen het experiment - de achterkant van de gouaches - en op weike wijze zijn explosieve creativiteit zich heeft ontwikkeld tot thema's in zijn geheie oeuvre. Bezoekers kunnen een tweezijdige blik werpen op de vier gouaches en de overige documenten, boekjes en uit- nodigingen bekijken. Openingstijden: dinsdag t/m zaterdag 11.00 tot 17.00 uur, zondag van 12.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. 7 JUNI 2001 DE POSTILJON EDITIE 12 PAGINA 7 I Jack Tange voor de etalage van zijn winkel aan de Grote Markt. VOOfcMENSEN MET GEWR ftHTS KLACHTEN VOOR MENSEN METOVERGEWjCHT Zuidplaspolderweg II Moordrecht tel.: (0182) 375022 afslag Moordrecht/Gouda industrieterrein't Ambacht Moordrecht (Foto: Joop Zeemeijer Fotografie)

Postiljon | 2001 | | pagina 7