Voorlopig Ontwerp RandstadRail gereed Expositie raadsleden in stadhuishal Keuze voor nieuwe stations ROTTERDAM - Het College van B en W heeft ingestemd met het Voorlopig Ontwerp (VO) Rand stadRail. Dit Voorlopig Ontwerp is opgesteld na onder meer een uit- gebreid grondonderzoek, civiel- technische doorberekeningen naar de tunnel en stedenbouw- kundige/architectonische- schet- sen van stations. Het VO dient als basis voor de beschikkingsaan- vraag, die de Stadsregio Rotterdam en het Stadsgewest Haaglanden medio dit jaar geza- menlijk bij het Rijk gaan indienen. Naar aanleiding van het Voorlopig Premie bij werk ROTTERDAM - Mensen die een regu- liere baan aannemen rja een bijstands- uitkering of een WiW (wet inschakeling werkzoekenden|-baan of werkerva- ringsplek krijgen een premie. Rotterdam doet mee aan de landelijke regeling voor een werkaanvaardingspremie van vierduizend gulden te verstrekken in vier termijnen. Voor deze regeling, die met terugwerkende kracht geldt vanaf 1 januari 2001, komen mensen in aan- merking die minstens 1,5 jaar een bij- standsuitkering, een WiW-baan of wer- kervaringsplaats hebben. De regeling geldt ook voor wie na zo'n periode een eigen bedrijf begint. Daarnaast kent de gemeente Rotterdam een eigen premie- regeling, die op onderdelen wordt aan- gepast. Voor mensen met een WiW- baan komen nieuwe voorstellen na beeindiging van het lokaal akkoord, dat tot 1 januari 2002 loopt. Voor mensen die na een jaar uit de bijstand komen en daarom geen beroep kunnen doen op de landelijke regeling wordt de' premie van f 1500,- uitgekeerd een half jaar na het aanvaarden van werk. Voor mensen die op geen enkele premie recht hebben komt er een overgangsrecht om te voor- komen dat voor deze groepen een ver- slechtering zou optreden. Brede school krijgt meer geld ROTTERDAM - De gemeenteraad heeft het budget voor brede schoolaciiviteiten verhoogd. Vanuit de Stedelijke Visie is 7,15 miljoen beschikbaar gesteld en voor wijkgerichte brede schoolontwik- keling is nog eens 1,2 miljoen beschik baar. Om de werkgelegenheid in de Brede School te stimuleren krijgt het openbaar onderwijs structureel 3,5 ton en het bijzonder onderwijs 3,8 ton. Met dit geld wordt maximaal voortgebouwd op wat in de wijken en buurten al in gang is gezet door de scholen en hun omringende bo»dgenoten. Dit gebeurt alleen in gebieden en scholen met een hoge achterstand. Gemeente koopt Imax theater "ROTTERDAM - De gemeenteraad heeft ingestemd met de aankoop van het erf- pachtsrecht met het gebouw Leuvehaven 75 - 77 voor een bedrag van 8,75 miljoen. Dit gebouw was voor- heen deels in gebruik als Imax theater en voor een deel bestemd voor Asklepion. De aankoop is strategisch voor het gebied, dat in de toekomst wordt ontwikkeld tot een hoogwaardige Iocatie waar de mogelijkheden voor wonen, werken en vrijetijds-besteding optimaal zijn. Ontwerp kiest het College van B en W voor een station Statenweg direct ten noorden van de Stadhoudersweg, een nieuw modern station Melanchtonweg en een geheel nieuw driesporig metrostation CS. Wethouder Nico Janssens: "Rand stadRail wordt een hoogwaardige OV- voorziening die straks de binnensteden van Rotterdam en Den Haag, Zoe- termeer en de nieuwe en bestaande woongebieden hiertussen gaat verbin- den. Zonder zo'n hoogwaardige verbin- ding zullen de regio's door het aldoor toenemende autoverkeer zeer moeilijk bereikbaar worden. Het VO is daarbij binnen de strakke financiele randvoor- waarden van het rijk gebleven, waarbij tevens aandacht is besteed aan een par- ticipatieproces binnen de deelgemeen- ten. Rotterdam heeft zijn huiswerk goed gedaan." Metrostation CS Het nieuwe metrostation CS verschuift in westelijke richting en krijgt drie spo- ren en twee eilandperrons. Zodoende is er voldoende perroncapaciteit voor de te verwachten groei van het aantal rei- zigers en kunnen -RandstadRail- en metrovoertuigen op dit station keren. De hoofdtoegangen worden georien- teerd op het zogenaamde reizigersplein uit het Masterplan Rotterdam Centraal. De komende maanden. worden de fase- ring en planning van het metro/ RandstadRail-station in relatie tot het vervoersknooppunt uit het masterplan nader onderzocht. Station Statenweg De twee enkelsporige tunnels worden geboord tot een maximale diepte van circa 24 meter en hebben een diameter van 6,5 meter. Station Statenweg ligt op een diepte van circa 18 meter en zal naar verwachting 90 meter lang wor den. Het College kiest voor een station direct ten noorden van de kruising met de Stadhoudersweg. Reizigers kunnen dan snel overstappen op tram- en bus- verbindingen. Door de entreeruimte van het station grotendeels onder de grond te leggen, blijft het bovengrondse toegangsgebouw bescheiden en is een compact stationsentree aan te leggen dat goed aansluit op de bestaande win- kels. Nadere studie heeft uitgewezen dat aanleg van een parkeergarage boven op het station niet aantrekkelijk is, van- wege het geringe aantal parkeerplaatsen (40-60) dat te realiseren is. Kleiweg Ten oosten van het Sint Franciscus Gasthuis komt een aansluiting op de bestaande Hofpleinlijn. Het College a*; kiest voor een nieuw modern station Melanchtonweg dat het bestaande stati on Kleiweg moet vervangen. Melanchtonweg ligt namelijk voor potentiele reizigers gunstiger en biedt daarbij een goede aansluiting op het overige openbaar vervoer en de wijk Schiebroek. Het College heeft voor dit nieuwe station (22 miljoen gereser veerd. in nadere studies zijn de mogelijkheden en de noodzakelijkheid van een onge- lijkvloerse kruising met de Kleiweg onderzocht. Ongelijkvloerse varianten blijken weliswaar stedenbouwkundig inpasbaar, maar alleen tegen hoge kosten (minimaal 50 mln). Het College twijfelt aan de noodzaak van een onge lijkvloerse kruising op dit moment, omdat er aan de verkeersdoorstroming en de veiligheid niets wezenlijks veran- dert na de komst van RandstadRail. De huidige NS-overgang Kleiweg is zowel voor auto's als (brom-)fietsers en voet- gangers met slagbomen beveiligd en daarmee niet te vergelijken met een aantal met verkeerslichten beveiligde metro-overgangen op de Calandlijn. De slagbomen zullen in de toekomst korter dichtblijven, ondanks een toename van de frequentie van het aantal voertuigen. Bij NS-treinen zijn de bomen 45 tot 65 seconden per passage gesloten, bij RandstadRail-voertuigen (die sneller optrekken en afremmen) gemiddeld 30 seconden. Het aantal motorvoertuigen dat overdag de Kleiweg-overgang pas- seert is 5900 en goed vergelijkbaar met de kruising van de Calandlijn en de's- Gravenweg (5200). Een ander argu ment is dat op de rest van het trace in de Stadsregio Rotterdam en op het Haaglandse deel eveneens gelijkvloerse kruisingen worden gehandhaafd of aan- gelegd. Wei wil het College, wanneer in de verdere toekomst wel knelpunten ontstaan in de doorstroming en over- steekbaarheid of er mogelijkheden ont staan bij nieuwe ruimtelijke ontwikke- lingen, dat de kruising Kleiweg alsnog dat een ongelijkvloerse kruising wordt Financiering De financiering van RandstadRail kent een voorgeschiedenis met strenge finan ciele randvoorwaarden van" het Rijk, complexe onderhandelingen met het Stadsgewest Haaglanden en een moei- zaam tot stand gebrachte eigen bijdrage in de financiering. Voor de bouwkosten van het Rotterdamse deel zijn vorig jaar een aantal bedragen gereserveerd: het Rijk (309 mln), Gemeente Rotterdam (50 mln), Stadsregio Rotterdam (50 mln), Fonds Bereikbaarheidsoffensief (100 mln), reservering metrostation CS (100 mln) en de toekomstige exploitan- ten (30 mln). Ten opzichte van eerdere ramingen uit 1999 zijn op basis van vooral het bodemonderzoek de ramingen in het "VO voor de bouwkosten met (113 mil joen gestegen. De verschillen zijn onder meer te ver- klaren uit de noodzakelijke sloop van 2 collecteurriolen en een ondergrondse singelverbinding, de grondgesteldheid bij de Sint Franciscusdriehoek en niet de voorziene grondverbeteringen bij Station Statenweg en random de boor- tunnel. Door onder meer het gebruik van 1 boor in plaats van de eerder voorgestel- de 2 boren in te zetten en een extra gemeentelijke bijdrage van 25 mln te verlenen (Kwaliteitsimpuls Stedelijk Visie), is het mogelijk binnen de begro- ting te blijven. ROTTERDAM - De hal van het stadhuis staat van 14 juni tot en met 13 juli in het teken van 'Motta's Raadsledenhoekje'. De expositie, waarvoor ge- meenteraadsleden een favoriet kunstwerk uit privebezit tijde- lijk ter beschikking stellen, wordt donderdag 14 juni in de pauze van de gemeenteraads- vergadering, omstreeks 16.00 uur, geopend door Bur- gemeester mr. Ivo Opstelten en Bert van Meggelen, intendant van Rotterdam Culturele Hoofdstad van Europa 2001 (R2001). Het initiatief voor het Raadsledenhoekje is afkomstig van beeldend kunstenaar en gemeente- raadslid Ronald Motta. Hij heeft in december in de raadsver- gadering het idee geopperd om in het kader van R2001 een tentoonstelling te organiseren met (persoonlijke) kunstvoorwerpen afkomstig van leden van de gemeenteraad. Het enthousias- me voor dit idee is zo groot, dat twee- maal een expositie wordt georgani- seerd. Het tweede 'Motta's Raadsledenhoekje' is in het najaar in het stadhuis te zien. Boekje De eerste expositie telt 20 kunstwer- ken, ingeleverd door 17 leden van de gemeente-raad. Te zien zijn een 'fami- lie attribuut', tegels, zeefdrukken, een foto en een aantal schilderijen en sculpturen. Onder de makers van de kunstwerken bevinden zich Helbne van Stralen, Hans Wap, Cor Kraat, John Wouda, Lucebert, H. Berssen- brugge, Klaas Gubbels en Guy Wooles. Ook van Ronald Motta zelf zijn twee werken te zien. Voor de bezoekers van de expositie is een eenvoudig boekje beschikbaar met een toelichting op de getoonde werken. 'Motta's Raads ledenhoekje' is te bezichtigen tijdens de openingsuren van het stadhutf, maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 17.00 uur. 14 JUNI 2001 DE POSTILJON EDITIE 12 PAG IN A 11 r!7J^T x Er komt een nieuw station aan de Melanchtonweg. Het College van B en W heeft hiervoor 22 miljoen gereserveerd. (Foto: Ruud Veldkamp)

Postiljon | 2001 | | pagina 11