1 Herstructurering in Nieuwland LEZERS Wandelavonden in aantocht DOKTER in de praktijk schrijven ro En nu naar bed Pieter Vlasveld huisarts SCHIEDAM - De Dienst Sport en Recreatie en de Dienst Educatie hebben onlangs ter gelegenheid van een schoolproject het boek je Schiedam Cricketstad uitge- geven. In het boekje is aandacht voor de sport zelf en voor de Schiedamse verenigingen Excelsior'20 en Hermes DVS. De spelregels komen in het boekje als eerste aan bod. Veel mensen zijn immers niet op de hoogte van de regels van het uit Engeland afkomstige spel. Wickets, bats, runs, bowler en overs zijn enkele van de termen die de school- kinderen na het lezen van het boekje bekend in de oren moeten klinken. Na het regelgedeelte volgt een korte beschrijving van de geschiedenis van de cricketsport en de eerste wedstrijden in Nederland. Het laatste deel behandelt cricket in Schiedam. Hermes DVS werd in 1884 opgericht terwijl Excelsior'20 bestaat sinds 1920. Beide ploegen spelen al jaren in de hoogste klasse van Nederland. hermes DVS behaalde twee keer het landskampioenschap, Excelsior'20 werd vanaf 1990 maar liefst 7 keer kampioen en is momenteel de regerend landskampioen. Bij beide verenigingen is het voor de jeugd moge- lijk cricket te spelen. Info: clubgebouw Excelsior'20 '(010) 4706338, clubgebouw Hermes DVS (010) 4704048. SCHIEDAM - De gemeente Schiedam, woningcorporatie Woonplus Schiedam en de wijk-en bewoners van Nieuwland zijn het er met elkaar over eens, dat er in de wijk Nieuwland het een en ander dient te gebeuren. De opbouw van de wijk, gebouwd in de zestiger jaren, in een tijd van grote woningnood, heeft een wijk opgeleverd met een saai beeld. Voor het grootste gedeelte opge- bouwd uit galerij- en portiekflatgebou- wen. Ook voldoen de meeste wonin- gen niet aan de eisen die men tegen woordig aan een woning mag stellen. Ook in die situatie zou best verande- ring mogen komen. Over al deze pun- ten zijn wij bewoners het dus roerend eens met de gemeente en de woning corporatie. Complete afbraak Alleen de manier waarop deze beide organisaties de problematiek aan wil- len pakken roept bij ons bewoners veel vragen op. Complete afbraak van delen van Nieuwland, waarbij nauwelijks de mogelijkheid wordt geboden aan de huidige bewoners om in de vernieuwde gedeeltes terug te keren, is niet datge- ne wat wij beschouwen als het her- structureren van een wijk. Dat komt in onze optiek erg dicht bij deportatie van de huidige bevolkingsgroep. In de visie van de gemeente en de woningcorpo ratie moet een aantal delen van de wijk Nieuwland volledig worden gesloopt. In eerste instantie geldt dit voor de gebieden Parkweg Noord en de buurt rond het Wibautplein tussen de Troelstralaan, de van Haarenlaan en de Ruijs de Beerenbroucklaan. Deze gedeeltes dienen in hun huidige vorm praktisch compleet te verdwijnen. Natuurlijk worden er nieuwe woningen in de betaalbare sector teruggebouwd, maar dat zijn er in de Parkweg Noord ruim 100, die bestemd zijn voor de leeftijdscategorie 50+ en rond het Wibautplein ruim 50. Als de plannen door zouden gaan, verdwijnen er in Nieuwland bijna 950 woningen in de betaalbare sector. Met een dergelijke uitholling van het woningaanbod in Nieuwland kunnen wij als bewoners niet akkoord gaan. Wonen in eigen wijk Wij begrijpen als bewoners best, dat voor de herindeiing van Nieuwland erg veel geld nodig is en dat deze fondsen deels gerealiseerd dienen te worden uit de verkoop van nieuw te bouwen woningen in de wijk, maar daar zijn ook andere locaties voor aan te merken dan alleen de Parkweg Noord en het Wibautplein en omgeving. En met een veel minder ingrijpend karakter voor de wijk Nieuwland. Daardoor zou de unie- ke samenstelling van de bevolking van Nieuwland op basis van diversiteit in etnische achtergronden ook veel beter behouden blijven. Samen met de opbouwwerkers, de medewerkers van het Steunpunt Wonen en diverse Ingezonden brieven kunnen worden gestuurd naar: De Postiljon, t.a.v. Lezers schrijven, Postbus 85, 2640 AB Pijnacker. De redactie behoudt zich het recht voor om brieven in te korten, dan- wel aan te passen. Ook kan zonder over- leg met de inzender worden afgezien van plaatsing. Anonieme brieven worden niet in behandeling genomen. Plaatsing bete- kent niet dat de redactie instemt met de inhoud van de brief. andere ondersteunende organisaties, zullen de bewoners van Nieuwland zich in blijven zetten en de dialoog met gemeente en woningcorporatie blijven zoeken. Dit alles opdat er de mogelijk heid blijft voor Nieuwlanders om in Nieuwland te blijven wonen. Ook in de toekomst in betaalbare woningen, die voldoen aan de eisen die je in deze tijd aan een woning mag stellen. Niels Nieuwland (echte naam bij redactie bekend) Selectie PPSC SCHIEDAM - De selectie van voetbal- vereniging PPSC uit Schiedam onder- gaat het komende seizoen een aantal veranderingen. Nieuwe spelers voor de club van trainer Ron de Bruijn zijn: Kenny Fiegel, Jeremy Jalink, Jeffrey Liefhebber, Remco van der Lugt, Henry Mentink, Bilar Yarar, Kevin Stiefel en Jaime Eikmans, Ahmed Bouaousan, limit Sarac, Robert de Rooy en Sergio Bynoe verlaten de club. Zomerstage SCHIEDAM - Bij het Verpleeg- en reactiveringscentrum DrieMaas Stede kunnen jongeren 's zomers gratis stage lopen. Ook dit jaar stelt het centrum belangstellenden in de gelegenheid zich te orienteren op de gezondheidszorg en de wereld van de ouderenzorg. Jongeren vanaf 14 jaar kunnen tien dagen deelne- men aan de stage van 23 juli tot en met 3 augustus. gedurende vier uur per dag zijn zij als vrijwilliger actief en kunnen ze kiezen uit verschil- lende activiteiten. De jeugdige stagiaires hebben de ouderen enthousiasme, sponat- niteit, aandacht en een frisse kijk op de dingen te bieden. Ouderen die vaak jarenlang in een verpleeghuis verblijven hebben behoefte aan veelzijdig contact met de buitenwe- reld. Meer informatie: Annemarie de Waard (010) 4278123 of www.svnwn.nl. 14 JUNI 2001 DE POSTILJON EDITIE 12 PASiNA 5 Decennia geleden hadden ouders het maar wat gemakkelijk als zij huri kroost naar bed wilden hebben; het was niets meer dan een onderdeel an het dag- programma.Als vader na het werk zijn laarzen in de gang stond uit te trekken, zaten vrouw en kinders al rond de avonddis. Na de maaltijd werd er snel afgeruimd, zodat de kleintjes, soms al gapend, nog even konden spelen voor het naar bed gaan. Het kleuterpro- gramma op tv, iets voor zeven uur, vormde de afsluiting van de dag. Bij de Fabeltjeskrant zei meneer-de-uil "Welterusten aliemaal", en deed dan zijn ogen dicht. Om een tel later een oog weer omhoog te laten gaan om te controleren of het grut hem wel had begrepen. Een zekere Pipo de Clown pakte het verstandiger aan en liet de kleintjes weten dat zij niet de enige waren die naar bed moesten. "Dag vogels, dag bloemen, dag kinderen... welterusten." En dan? Dan gingen de kinderen naar bed; de jongsten eerst, de oudere iets later. Tegenwoordig is het met 'naar dro- menland gaan' anders gesteld. De jeugd wil (nog) niet. Naast toenemende druk door meer huiswerk, computeren en internet, hebben we ook te maken met de zomertijd. De zon is rond 'bedtijd' nog lang niet onder. Om het maar bars te zeggen: er wordt geknoeid met de biologische klok. Er zijn heel wat vol- wassenen die gedurende de zomertijd een gevoel van gejaagdheid en tijd- tekort ervaren. Dat neemt af als de klok weer een uur wordt teruggezet. Als dat gevoel van onbehagen nu al bij zoveel ouderen heerst, welk effect zal dit dan hebben op jongeren. Hun bio logische ritme staat immers dichter bij de natuur en dus ook de aanvang van het slaapgevoel. Om meer te weten te komen over het onderwerp heb ik de hulp ingeroepen van een kinderarts die mij iets zou kunnen vertellen over slaapgewoonten van kinderen. Helaas, hij wist niet meer te zeggen dat hierover niets in de lite- ratuur wordt beschreven. Wel is bekend dat een normaal mens per nachtrust minimaal behoefte heeft aan vijf uur slaap. In die vijf uur worden bepaalden fasen doorlopen, waarin het lichaam volkomen tot rust zou moeten komen. De in de voorafgaande dag opgedane spanningen worden ver- werkt. Langer dan vijf uur slapen kan natuurlijk wel, maar is niet noodzake- lijk. Bij bejaarden leidt dat vaak tot pro- blemen, maar bij weinig activiteiten is niet meer slaap nodig. Nu is het op zich niet zo erg om toch een vast uur te hanteren met het naar bed gaan. Ook voor kinderen. Als u uw zoon of dochter dan maar niet kwalijk neemt dat er bijvoorbeeld een boekje wordt meegenomen. Patsstellingen tussen ouders en kinderen kunnen soms dramatische vormen aannemen. Of ook niet. Toen ik onlangs met vrouw en zonen een nacht in onze caravan doorbracht, lag ieder kind rond tien uur op bed, maar waren ze nog wel bezig met spelletjes, speelgoed of een boek.Alle lichten brandden. Met de beste intenties verhief ik m'n stem, ook om boven het geluid van een spelende radio uit te komen. "Ik tel tot vijf en dan gaat het licht uit!" Bij vijf was het ineens donker en met een draai aan een knop van de radio werd daaraan een serene stilte toegevoegd. Even bleef het stil en leek mijn gebod door iedereen geaccepteerd. Maar dan was daar een klein stemmetje (van Basje) dat zei: "En nou tel ik tot vijf en dan gaat het licht weer aan..." Na vijf tellen ging het licht weer aan. M'n vrouw moest daar vreselijk om lachen. En ik? Na een draai aan de knop van de radio was de muziek weer zachtjes hoorbaar. Maar na een kwartiertje lag ieder toch op een oor. Schiedam Cricketstad Wethouder Wiegman opende eind april het Schiedamse cricketseizoen door de eerste bal te bowlen bij een oefenwedstrijd tussen Excelsior'20 en Hermes DVS. (Foto: Roel Dijkstra) SCHIEDAM - De avondvierdaagse mag zich ieder jaar in een grote belangstelling verheugen. Misschien is het aantal deel- nemers niet meer zo groot als vroeger, het enthousiasme is er niet minder om. In Schiedam starten binnenkort weer honderden kinderen en volwassenen voor hun kilomerslange wandeltochten. De wandelavondvier- daagse wordt in Schiedam van maan- dag I 8 tot en met vrijdag 22 juni ver- lopen. Deelnemers kunnen de maandag- avond gebruiken als inhaalavond. Inschrijven kan via de VW Schiedam aan de Buitenhavenweg 9, telefoon (010) 4733000. (Archieffoto: Joop Zeemeijer Fotografie)

Postiljon | 2001 | | pagina 5