ti Geschiedenis Tour de France in beeld gebracht U Jaartje Canada m vr amoa wounao? 3G DE POSTILJON EDITIE 12 Dianne Kaelen neemt deel aan een uitwisselingsproject van Rotary International. Sinds augustus 2000 verblijft ze voor een jaar in de Canadese stad Saskatoon. Regelmatig schrijft zij in de Postiljon over haar ervaringen. 'Omdat reizen nou eenmaal mijn groot- ste hobby is hier in Canada, dit keer een verslag van een bijzondere reis die ik heb gemaakt. Ik heb erg veel geluk dat ik zoveel te zien krijg van Noord- Amerika. Dit keer ben ik met de organi- satie 'Youth For Christ' naar Californie geweest. Nog nooit van mijn leven heb ik zoveel gezien, en zoveel gedaan in elf dagen tijd. De dag van vertrek is eindelijk aange- broken. Om's middags twee uur word ik opgehaald en om drie uur vertrekt de bus. Met een grote koffer vol zomerkle- ren en een reistas met eten en 'tijddo- ders' voor in bus gaan we de zon tege- moet. Here we come,-California! De busrit duurt ruim 48 uur en het plan is om zaterdagmiddag in Los Angelos, Californie aan te komen. Met veel goede zin en een lange tocht voor de boeg rijden we met in totaal 5 bussen en 191 studenten het land van fastfood tegemoet. Met alleen een uur durende stop voor het avondeten komen we om 's avonds om half twaalf aan bij de Amerikaanse grens in Montana. Alle Exchange Studenten moeten uitstappen voor een uitgebreide controle van onze papieren en voor het invullen van een paar officiele formulieren. Gelukkig zijn er geen problemen en twintig minuten later rijden we op Amerikaans grondge- bied. Na een lange, oncomfortabele en slape- loze nacht in de bus stoppen we in Idaho Falls om te douchen. Nou ja, dou- chen... We moeten met 35 meiden een hok delen waarin drie douches zijn. Binnen een uur worden we terugver- wacht bij de bus. Dat wordt dus haren wassen in de wasbak. Als iedereen weer lekker ruikt, rijden we naar een Mall om te eten en te winkelen. Drie uur later zit iedereen weer in de bus op weg naar Salt Lake City, Utah. Hier stoppen we om nog meer te winkelen en om te eten. Daarna wacht ons weer een lange nacht in de bus. Om vier uur's nachts worden degene die slapen wakker gemaakt, we zijn in Las Vegas aangekomen. Viva Las Vegas! We krijgen een korte bustour door de stad en daarna mogen we een uur vrije rondkijken. Daar lopen we dan om half vijf's ochtends in Las Vegas. Ik moet zeggen dat ik nog nooit iets vergelijk- baars heb gezien. Er zijn hier zo ontzet- tend veel reclamelichtje dat het wel dag lijkt. Disneyland is er niets bij. Eindeloze straten vol Casino's en clubs. De ene nog groter en spectaculairder dan de ander. Er is een felverlicht casi no/hotel in de vorm van een piramide. Men beweert dat als je op de maan staat, je drie lichtpunten op de aarde kunt zien waarvan dit er een is. Verder zien we honderden 'wedding chapels', waaronder drive-thru chapels en de cha pel waar Elvis Presley en Presilla getrouwd zijn. Om zes uur's morgens zit iedereen weer in de bus. Na 1,5 uur slaap gaan we om half acht ontbijten. Na opnieuw een lange rit komen we dan eindelijk op onze eind- bestemming Los Angeles aan. We stop- - pen bij een gezellige markt waar we drie uur kunnen shoppen. Daarna gaan we richting het strand. De temperatuur is rond de 28 graden en dit is na een 6 maanden durende Canadese winter pre- cies wat ik nodig heb. Na een flinke vitamine D shot rijden we eindelijk naar ons hotel. We gaan met z'n alien lekker eten in een buffetrestaurant en daarna volgt de eerste echte slaap in drie dagen. Na zeven heerlijke, lange uren slaap, stappen we om acht uur in de bus naar Disneyland..Dit wordt echt een fantasti- sche dag. Super toffe achtbanen, vele andere attracties, een mooie parade en veel vuurwerk. 's Avonds weer een lek- kere maaltijd en daarna wat vrije tijd om op het terras van de mooie avond te genieten. Het is opnieuw stranddag. Een ander strand, dit keer eentje met hele hoge golven. Het weer is fantastisch en ik ben al poepbruin geworden. Er is niets beter dan met een goed boek en leuke vrien- den onder de warme zon op een mooi strand te liggen bakken. 's Avonds gaan we opnieuw uit eten eh daarna hebben we nog tijd voor een laatste zwempartij in het zwembad bij het hotel. Op naar Mexico. We brengen de hele morgen door in Tijuana. Een bijzondere ervaring; de cultuurschok komt hard aan. De armoede onder de bevolking is groot. Alhoewel de Mexicanen aardig zijn, is het niet echt verstandig om hier als meisje alleen rond te lopen. Veel mannen zijn opdringerig, zo ervaren we. Op een leuke markt koop ik, na flink afdingen, een slangeleren tas. 's Middags kunnen we een paar uurtjes naar het strand van San Diego voor een finishing (bruine) touch en dan weer terug naar het hotel voor pizza. Vandaag staat in het teken van de film. We rijden door L.A. waar we onder andere het gerechtsgebouw (daar waar de zaak O.J Simpson diende) en het Acadamy Awards gebouyv zien. We zijn op weg naar Universal Studio's, waar we de dag zullen doorbrengen en alle filmsets te zien krijgen. Daarna maken we in Hollywood een toeristische rond- rit. We zien het huis van Michael Jacksons, de beroemde Sunset boule vard, Rodeo drive en natuurlijk de 'Walk of Fame'. We rijden door Beverly Hills en over Melrose Avenue. Eenmaal terug in het hotel nemen we deel aan een limboparty. Op het programma staat Six Flags, Magic Mountain. Het blijkt een heel tof pretpark te zijn met alleen maar achtba nen. Ik ga in de vijf na grootste acht- baan van de wereld, de langste houten achtbaan, en de eerste over de kop gaande achtbaan... Als we geen achtbaan meer kunnen zien, gaan we terug naar het hotel om te eten en te slapen. Het wordt onze laatste nacht in L.A. We rijden naar San Fransisco, waar we een bezoek brengen aan de beruchte gevangenis Alcatraz. We krijgen een audiotour en ik ben erg onder de indruk. De rest van de dag brengen we door in San Fransisco om te winkelen tot dat het tijd wordt voor onze terug- reis naar het 'saaie' Saskatoon. Rijden, rijden, rijden. Even stoppen om te douchen en te eten. Dag 11 Gelukkig is de terugreis even voorspoe- dig verlopen als de heenreis. 's Middags om twee uur komen we in Saskatoon aan, waar mijn gastouders al op me staan te wachten. Ik ben blij om al mijn vrienden weer te zien. Maar ik weet ook, dat ik er een fantastische ervaring achter de rug heb.' if-M I Jean Nelissen en Matthijs Linneman hebben als voor- proefje op de Tour de France een boek uitgegeven met de geschiedenis van's werelds beroemdste wielerwed- strijd. In het 191 pagina's dikke boek 'De Tour de France in beeld' is de historie van de beroemde wieler ronde weergegeven met honderden mooie foto's en vele boeiende verhalen. Het peieton gaat op 7 juli a.s weer op de pedalen voor de grootste en meest bekende wielerronde van de wereld: de Tour de France. Ruim drie weken strijden de renners om de dagprijzen, de bolletjestrui, de groene trui en natuurlijk de gele trui voor het eindklassement. Het in 1903 begonnen wielerronde is uitgegroeid tot een fenomeen en een mediaspektakel. In 'De Tour de France in Beeld' geven Nelissen en Linneman een overzicht -van de tourgeschiedenis. In chronologische volg>rde komen periodes van 10 tot 25 jaar aan bod. Zo is er het hoofdstuk over de Pioniersjaren (1903-1914). In deze periode reden de renners onder enorm zware omstandigheden en op voor hedendaagse begrip- pen totaal onbruikbaar materiaal monstertochten van soms wel 400 kilometer. Ook de verhalen en foto's van de helden uit de periode 1919 tot 1939 geven een goede indruk van de begjnjaren van de Tour. De foto's in het boek worden omlijst met leuke anekdotes over de rijders en bijzondere gebeurtenissen tijdens de wedstrijd. Na de Tweede Wereld Oorlog komen renners als Bartali en Coppi in beeld, later gevolgd door mannen als Anquedl en Merxkx. De vol- gende grote namen zijn Hinault en Fignon. De laatste jaren met win- naars als Indurain en Lance Armstrong zijn eveneens in beeld gebracht en ook Nederlanders als Zoetemelk, Knetemann, Kuiper, Raas en Breukink worden uiteraard niet vergeten in het boek. 'Tour de France in beeld' wordt afgesioten met cijfermateriaal van alle ron- den, Het boek met ISBN 90 5860 0696 is uitgegeven door Strengholt's Boeken en kost in de boekhandel f 24.95. p ArtlDAI 14 JUNI 2001 fOOX Ml)!, fir PAG IN A 8 California here we come! Dag 1 Dag 2 Dag 3 Dag 4 Dag 5 Kennismaken met Noord-Amerika en Californie. Mensen, wat een ervaring. Dag 6 Dag 7 Dag 8 (Foto: Dianne Kaelen) Dag 9 Dag 10 I DeTour de France in beeld biedt een blik op de geschiedenis van's werelds beroemdste wielerronde. (Illustratie: Mesika Design)

Postiljon | 2001 | | pagina 8