4 a: 1835. ROTTERDAMSCHE (loudening A C 0 0 H A N T. den 20 Augustus. op" N: 100. G£'W00>: ;g| ■A if *m.' feed g w FRANKFORT den 15 augustus. Uit Brcslati meldc men, dat aldnar groote toebereidselen gemaakt worden tot de ontvangst der vorstelijke personen die zich van daar naar Kalisch zullen begeven. De Roiling van Pruissen zal er zijn eigen paleis betrekken, terwijl het gouvernementsgebouw voor den Keizer en de Keizerin van Rusland wordc in gereedheid gebragt. Die dagbladen, welke verzekerd hebben dat eene zamen- zwefing tegen het leven van den Russischen Keizer ont- dekt zou zijnblijven de waarheid van dit gerucht nog altijd volhouden, niettegenstaande daaromtrent geene nadere bijzonderheden worden openbaar gemaakt. Zij voegen er ter geruststelling bij, dat zoodanige maatregelen zijn ge- nomendie de uitvoering van dergelijken aanslag ten eenenmaie onmogelijk ma ken. De Zwitsersche Landdag heefc commissarissen naar Munchen, Stuttgart en Karlsruhe gezonden, om te onder- handelen over het op gunstiger voorwaarden invoeren van zwitsersche producten. De badensche gezant, de heer von Dutch had het Voorzittend Kanton kennis gegeven dat zijne Regerifig bereid was tot zoodanige onderhande- iingen, doch niet dan in overeenstemming met Beijeren en Wurtemberg. De Voorzitter der genoemde Vergadering heeft voorloopig aangekondigddat uit Geneve eene petitie is ingekomen van drie en zeventig om politieke oorzaken verbannen burgers van Neuchateldie de tusschenkomst van den Landdag verlangenom weder naar hunne haardsteden te mogen terugkeeren. De werkzaamheden van den Landdag worden met bij - zonderen spoed voortgezetzoodat hij waarschijnlijk nog in deze maand zal kunnen scheiden. AIs opvolger van den aartsbisschop van Keulen wordt de vicaris-generaal Pliisgen opgeaeven. De servische vorst Milosch heeft zich eindelijk den 31 julij naar Konstantinopel op reis begeven werwaarts hij van Varna door een stoomvaartuig van den Sultan zal worden overgebragt. Zijn gevolg^ waaronder zich zijne beide hofraden bevinden, besiaat uit niet minder dan zestig personen. PARIJS den 16 augustus. Volgens officiele bekendinakingheeft de Koning 6er- gisteren den nederlandschen zaakgelastigdeden heer Fabricius, ten gehoor toegelaten die hem een brief van gelukwensching van zijnen Koninklijken Meester heeft over- handigdwegens de redding van zijn leven en dat zijner Zonen. Men merkt hierbij opdat zulks dien heer op zijn bijzonder verzoek is toegestaannaardienvolgens het bestaand gebruikde Zaakgelnstigden anders hunne officiele mededeelingen aan den Minister van Buitenlandsche Zalcen plegen ter hand te stellen. Gisteren is 00k de oostenrijksche ambassadeur, graaf cP Appony, tot geiijk einde, bij den Koning en de Koningin ter audientie toegelaten. Zijne Excellence wercf vergezeld door al de personen welke tot zijn gezantschap behooren. De nieuwe gouverneur-generaai der fransche bezittingen in Afrika, maarschalk graaf Clauselis den 5den te Perpignan aangekomen en van daar naar Port-Vendre vertrokken, om met eene stoomboot de reis naar Algiers voort te zetten. Hij wordt door zijne echtgenoot Jerwaarts vergezeld. De Gedeputeerden hebben eergisteren beraadslaagd over de voorgedragen wet op de jury, volgens welke in die regtbank niet langer acht van de twaalf stemmen vereischt zouden worden ter veroordeeling van eenen beschuldigde maar zeven stemmen, en dus slechts ddne meer dan de helft, daartoe voldoende zouden zijn. Verscheiden ledenonder anderen de heeren Hennequin Salverte en Arago, verzetten zich ten sterkste tegen het ontwerp. Zij beweerden dat het tegen de voorschriften der rede en menschelijkheid streedde zoo gewigtige in- stelling der jury, van wier uitspraak leven en vrijheid af- hing, met overhaasting en gestrengheid te willcn wijzigen; voerden de voorbeelden van Engeland en Amerika aan ten betooge dat men eerder meer dan minder stemmen dan bij de wet van 1831 bepaald was, ter veroordeeling mocst verlangen, en deden opmerken hoe men, ten einde politieke misdadigers des te zekerder te treffen00k aan- geklaagden 0111 andere oorzaken aan de dwaling of wille- keur van een enkel persoon ter prooi zon latcn. De heeren Salvandy en Parant hebben ais leden der commissiegetracht deze bedenkingen te wederleggen onder anderen door te vooronderstellendat de leden der jury doorgaans te veel medelijden met de beschuldigden voeden zonder genoegzaam onder het oog te houden dat de belcedigde maatschappij wraak en voldoening eischt, en door te betoogcn dat thans de grondslagen der maatschappij in Frankrijk zoozeer ondermijnd warendat men aan het regt geen waarborgen genoeg kon schenkenten einde zich behoorlijk staande te houden. Uit hoofde van den invallenden feestdag zal de zitting der Kamer niet voor morgen hervat worden. De afgevaardigde Berenger, die door ziekte verhinderd wordt de zittingen bij te wonen, heeft, door middel van een dagbiad, zijne beredeneerde afkeuring der nieuwe wet op de jury publiek gemaakt, onder betuiging, dat zijne verkleefdheid aan den Koning, wiens belangen hij onaf- scheidelijk acht van die des Lands, hem daartoe hebben bewogen. Men zegt dat de commissie der Kamer haar onderzoek der wet op de drukpers heeft ten einde gebragt en de be- palingen op de gevangenisstraf een weinig wil verzachten, maar daarentegen het minimum der geldboeten eenigzins verhoogen. De censuur op de tooneelvOorstellingen zou door haar zijn goedgekeurdbehoudens de wijziging, dat niet de Minister of de Prefecten maar eene commissie zamengesteld uit leden der beide Kamers van verscheiden geleerde genootschappen en van de commissie derschnjvers voor het tooneel, daarmede belast zou worden. Ook moet zij verlangen, dat de naam van aanranding van den persoon des Rollings alleen aan eene onbewimpelde beleediging zal worden gegeven maar dat het oordeel over bedekte toespelingen aan de hoven van assises zal worden over- gelaten. Nog laat men zich verhalendat vier der Ministers een gesprek met genoemd committd gehad en zich tegen aile belangrijke wijzigingen in hun ont werp verzet hebben maar dat de heer Sauzet verklaard heeft, het rapport niet te willen uitbrengenindien hij en zijne medeleden het werk niet volgens hunne overtuiging konden ten einde brengen. De heer Sauzet heeft laatstleden donderdag bij den Koning ter maaltijd geweest, waartoe ook de heer Odillon Barrot was uitgenoodigd. Somtnige dagbladen hebben verzekerd dat de bekende gedeputeerde Royer Collard den minister Guizot beloofd zou hebbende zittingen der Kamer niet bij te wonen omdat hijzulks doendezich verpligt zou achten zijnen invloed ten nadeete der voorgestelde wetten aan te wenden. De vrienden van dien afgevaardigde haasten zich dit voor hem vernederefid gerucht te wederspreken. De dagbladen- der Oppositie betoonen zich uiterst ver- stoord op den minister van justitie Persil, dewijl hij in zijne onlangs in de Kamer der Gedeputeerden gehouden redevoeringter verdediging der voorgedragen wetten, ge- zegd heeftdat het Besruur niet zonder dringende nood- zakelijkheid den weg zou verlaten die door de Charter is aangewezen, en zich daaraan houden zou, zoo lang er een andere weg tot hehoud ovcrblcef, Zij willen er het bewijs in zien dat de Ministers zich het regt toekeimen de plegtig bezworen Constitutie naar omstandigheden te veranderen of, des verkiezende, geheel ter zijde te stellen. Genoemde tolken der partijen die het Gouvernement niet zijn toegedaangaan zoo ver, dat zij het v'olk open- lijk tot gelijken tegenstand aanzettenals de Ministers van Karel X in julij 1830 hebben ondervonden bijaldien het tegenwoordig Kabinet scappen mogt doen die de Constitutie in gevaar brengen. Ook geven zij hunne verwondering te kennendat men het voor misdadig zou houden den Koning aan te raden afstand van den troon te doenwan- neer men meende dat zulks ter bevordering van het alge- meen welzijn zou kunnen dienendaar, zeggen zijeen zoodanige afstand dikwijls eervol kan wezen en eene ge- dreigde omwenteling voorkomen. Men heeft de lyor.nesche beschuldigden, die tot viif of meer jaren opsluiting vervvezen zijn, naar Bicetre en de tot deportatie veroordeelden voorloopig weder naar St. Pelagie overgebragt. Het vonnis over de wedefspannige aange- klaagden zal denkelijk morgen worden uitgesproken. In een der artikelen van een republikeinsch blad, dat over de veroordeeling dezer Lyonnezen handelt, heeft men de onbeschaamdheidhen de Heiligen te noemen, die nu voor de wereld dood zijnmaar wier namen men aan- roepen en wier voorbeeld men navolgen moet. Wederom zijn hier twee mannen en twee vrouwen in hechtenis genomen, als verdacht van met het gebeurde op den 28 julij in verband te staan. Bovendien is te Melun een persoon aangehouden, dien men in den oogenblik van den aanslag op de Boulevard du Temple had opgemerkt maar sedert nit het oog verloren. Behalve vier honderd francs in goud, welke hij bij Z'"ch droeg, is in zijne koffer nog voor drie en twintig honderd francs, insgelijks in goud, gevonden. Men meent dat ten gevolge dezer arrestatie veej licitt over bet voorgevallene verspreid zal worden. Naar men wil wordt thans druk onderhandeld over een handelstractaat tusschen Pruissen en Frankrijk, de sluiting waarvan echter, vooral van laatstgenoemde zijde nog groote zwarigheden zou ondervinden. Naar sommiger meening vestigt zich de openbare aan- dacht thans veel te weinig op de geschillen met Amerika die volgens hen sedert de tehuiskomst van den gezant Livingston een zeer dreigend aanzien verkrijgen waartoe de heimt'lijite invloed van het Britsch Kabinet niet weinig zou medewerken dat zich van dien twist zou willen be- dienen om de banden tusschen Engeland en de Vereenigde Staten, ten koste van Frankrijk, naauwer toe te halen. De heer Livingston zou door den President tot gezant te Londen bestemd zijn. Uit Turyn wordt berigt, dat de hertogin van Beira en de Zonen van don Carlos niet alleen met de grootste ondencheiding aan het Sardinische Hof ontvangen zijn, en dat verscheiden miguelistische uitgewekenen zich bij hen gevoegd hebbenmaar dat de portugesche zaakgelastigde Rodriguezdie aldaar sedert veertien jaren zijn verblijf houdt, bevel zou hebben ontvangen om binnen vier en twintig uren uit de Sardinische Sraten te vertrekkenen daaraan voldaan hadna zijn protest tegen dit bevel in handen der Fransche en Engelsche Ambassadeurs gesteld te hebben. Ten gevolge dezer tijding zouden fransche agenten derwaarts zijn gezonden, om op de gedragingen der genoemde Regering een wakend oog te houden. Er wordt gesproken van een voorgenomen huwelijk van de hertogin van Beira met haren behuwdbroeder don Carloswaartoe de vereischte pauselijke dispensatie reeds gevraagd zou wezen. De spaansche financieminister Mendizabal heeft heden Parijs verlatenom zicii naar Madrid te begeven. Hij zou aan een der Ministers gezegd hebben, dat er een plan bestond, om al de kloosters in Spanje, zonder uitzon- dering, op te heffen. De vrijwiiligersin deze hoofdstad voor de dienst der Koningin van Spanje aangeworvenbegeven zich naar Cataloniewaar zij in het vreemd legioen zullen worden ingelijfd. Bij telegrafiscbe depeche van den igden is heden de tijding ontvangen, dat te Sarragossa ernstige Onlusten zijn uitgebroken. f.- <D oj U GJ LO <U 0> 4> p- 02 o 5"S oj S M - 03 Y\ oj rii/j QXSi, do, ca S tn *-* g Si C Tj OJ o *- r£l o» o g "E'13 t/j ~j o c K CO b£ rhvo d a ci be rt 0 bCftJ Hi Ci 0\ O T P5'S CS QJ bJ5 biD-rj a el cm ci

Rotterdamse Courant | 1835 | | pagina 1