concert van deBeriot en de fantaisie-caprice van Vieuxtemps werden door den heer Paling zeer goed voorgedragen en ofschoon velen der toehoorders zich die stukken herinnerden door hunne beroemde vervaardigers zelve espeeld heeft men toch aan het talentvvaarmede de eer Paling ze uitvoerde, welverdiende hulde bewezen. Als ensemble-stukken werden door het uitmuntend orchest een gedeelte eener sijnfonie van Spohr, eene ouverture van Fesca en eene ouverture van von IVeber uitgevoerd, terwijl het genot van dezen rauzijkalen avond waardiglijk werd bekroond door het, ten slotte, meesterlijk uitvoeren van Beethoven's beroemde symphonia eroica. 's GRAYEJIHAGE den 18 februarij. Het heeft H. M. onze geeerbiedigde Koninginals mede II. K. H. mevrouw de Prinses van Oranje, dezer dagen behaagd, op nieuw bewijzen te geven van Hoogst- derzelver belangstelling in zoodanige inrigtingen welke zich door eene menschlievende strekking onderscheiden, door het schenken, van wege H. M., van eene fraai en rijk bewerkte voetbank of trdpieden door H. K. H. van twee zeer fraaije voorwerpen, aan de dames-ver- eeniging te Zierikzee als bijdragen voor de verloting van handvverken en voorwerpen, eerlang aldaar ten behoeve der armen te houden. Heden avond zullen de kinderen Neruda, waarvan de dagbladen van Amsterdam, Utrecht en elders met zoo veel lof gewag gemaakt hebbenin den Koninklijken Nederduitschen schouwburg alhier een instrumentaal con cert geven. Deze kinderen wekken in de hoogste mate de algemeene belangstelling op. Men heeft ze op sommige plaatsen den naam van wonder kinderen gegeven. Men verwacht hier de aankomst van den jeugdigen pianist Alfred Jaell. Gisteren avond heeft het declamatorisch gezelschap Mnemosyne in het locaal Diligentia eene openbare voor- dragt gehouden van dramatische en andere dichtstukken, waarvan de opbrengst zal gestort worden in de kas der commissie tot de algemeene armenvergacfering belast met het verschaffen van arbeid aan behoeftige huisgezinnen. De avond kon wel niet schooner worden aangevangendan met het, voordragen van een Bedelbrief in den JVinter, een dichtstttk van II. Tollens Cz., hetwelk eenen diepen indruk voortbragt. Ilet werd gevolgd door' fragmenten uit VondePs Lucifer, als: uit het iste bedrijf de Rei van Engelenden beurtzang aanheffende tot lof van God, en uit het 2de bedrijf, het iste, 2de en 3de tooneel. Daarna werd voorgedragende oorsprong van dengeest des kwaads, slotzang van het fragment van lord Byron's Cain vrij evolgd en met oorspronkelijke reijen doorvlochten oor mr. I. da Costa. Vervolgens werd gereciteerd het dichtstuk van Nicolaas Beets, getiteld: Minone. Toen werd uitgevoerd het 3de tooneel, 2de bedrijf, van het treurspel van mr. S. I. IViseliusde Dood van Karel kroonprins van Spanje. De eerste afdeeling werd beslo- ten met twee zeer vrolijke dichtstukjes van den heer IV. J. van Zeggelengetiteld: I Grietjes Verzuchling en II Boeren-Vrijaadje. De tweede afdeeling ving aan met een fragment uit Jochebeddichtstuk van mr. A. Bogaersen wel: het kind Mozes aan de wateren toevertrouvVd. Het werd gevolgd door het 7de8ste en pde toohe.el van het Hieronymus Jamaar, blijspel in ddn bedrijf, door den auteur van de Neven. Daarop werd voorgedtagen de Dood van Claassens, fragment uit den derden zang van de Hollandsche Natie. De avond werd besloteh met een slotvers van den heer >5". J. van den Berghdoor hem zelven voorgedragen. Even als in het vorige jaar heeft deze avond bewijzen geleverd van den golden wil en van den ijver der leden van het gezelschap Mnemosyne, en voordeelig getuigd van den aanleg of1 het reeds gerijpte talent van dezen en genen. Ook nu heeft deze bijeenkomst getoonddat de kunst van declameren, die gedurende eenen tijd in ons Vaderland in verval was geraakt, wederom groote vorderingen triaakt, en men weder meer en rneer de Hollandsche poezij van vroegeren en lateren tijdop waardige wijzedq'artoe dienstbaar maakt. De edele jongelingschaar ga hier en elders zoo voort, en er valt niet aan te twijfelen, velen kunnen, zullen met den tijd ook in dit opzigt lauweren plukken. Bijzondere melding verdient mejufvrouw Sablairolles actrice aan den Koninklijken Nederduitschen schouwburg alhier, die ook nu weder opgetreden is om de loffelijke pogingen van dit gezelschap te otidersteunenen die vooral in de twee dichtstukjes van den heer van Zeggelen en in het: Hieronymus Jamaar, blijken van algemeene goedkeuring heeft mogen inoogsten. Evenzeer moet met bijzonderen lof gesproken worden van den heer Peters, directeur van den gemelden schouwburg, die niet weinig bijgedragen heeft tot opluistering van den avond en die na de voordragt vande Dood van Claassens, met herhaaldeallezins verdiende toejuiching werd begroet. De uitvoering der stukken werd afgewisseld door het bespelen van het orgelwaartoe de heer Klerkuit Delft belangeloos en uit liefde voor de kunst zijne talenten heeft willen leenen. De verheven toonen van het orgel bragten soms niet weinig bij om de menigte in die hooge stemming te plaatsenwaartoe eenige der voorgedragen stukken zoo zeer aanlciding gaven. ROTTERDAM den 18 februarij. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, van zijnen Adjudant vergezeld, heeft gisteren morgen het alhier aan 'sRijks werf liggend stoomschip pegasus onder bevel van den luitenant ter zee der rste klasse J. May, bezocht; welk Rijks stoomschip gereed ligt de reis naar Madera aan te nemen, ter beschikking van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, ten welken einde die bodem (gelijk wij reeds voor eenigen tijd het plan daartoe mededeelden) op eene waardige wijze is ingerigt gewordenen in het begin der volgende week naar Hellevoetsluis zal vertrekken. De grijze tooneelspeler Schouten nam laatstleden woensdag, in eene voorstelling ter zijner benefice, van het vaderlandsch tooneel en ons publiek afscheid. Nadat hij nog met veel talent de zoo moeijelijke rol van John Cooke in het bekende drama van Ziegler, Partijwoede, vervuld had, werd hij, onder daverend applaudissement van de zeer talrijke toeschouwers teruggeroepen. Hij trad voor, vergezeld van zijnen oudsten kunstbroeder, den hier algemeen geachten van Hanswijkdie hem in eene korte en hartelijke toespraak de gevoelens schetste, die zeker al de aanwezigen in dat aandoenlijk oogenblik bezieldenen de beste wenschen voor zijn verder geluk ontboezemde. Naauwelijks had de spreker geeindigd, toen de heer directeur Petersin naam van eenigen der geabonneerden en verdere voorstanders, in vereeniging met heeren Commissarissen van dezen schouwburg en een lid van ons tooneelgezelschap, den heer Schouten, als een blijk van hoogachting en belangstelling eene fraai be werkte snuifdoos, die eene aanzienlijke som in tiengulden- stukken bevatte, overhandigde. De beneficiant diep ontroerd door zoo vele blijken van hartelijke toegenegen- heid sprak vervolgens nog eenige dichtregelen tot af scheid uitwaarmede deze plegtigheid ten genoege van al de aanwezigen eindigde. Heden avond had in de Manage alhier een luisterrijk Carousel plaats, bij welke gelegenheid het locaal smaak- vol gedecoreerd en schitterend verlicht was. De voorstel ling, in twee afdeelingen gesplitst, was die der feesten, gegeven bij gelegenheid van een tournooi, ten jare 1300 te Toulouse gehouden, naar aanleiding van de overle- veringen der Troubadours. Na eene ouverture, door het goed bezet orchescwerd in de eerste afdeeling een optogt van Vorstelijke personen en edelliedeneene manoeuvre van 8 baanderheereneene evolutie van 4 rid- ders van de ronde tafel van koning Arthuren eene manoeuvre van 8 ridders voorgesteld. Na eene pauze ving de tweede afdeeling weder met eene ouverture aan, en bestond in: een optogt van 20 ridders, groote manoeuvre door gemelde 20 riddersgecommandeerd door den Hertog van Bourgondie, en den aftogt. De pracht der costumes, door den heer Morrien geleverd, de juistheid en fraaiheid der manoeuvres en evolutien, het smaakvoile der'figuren, door den heer pikeur IVeijers ingerigt, alles bragt het zijne toe om de talrijk opgekomen leden en dames een alleraangenaamsten avond te doen doorbrengenen de waarde dezer zoo bloeijende inrigting op den regten prijs te doen schatten. Naar wij met zekerheid vernemen, zal, ten behoeve der Armen het hier ter stede gevestigd Letterkutidig Genootschap: door Vriendschap werkzaam gebleven in zijne gewone vergaderzaal in het locaal Verscheidenheid en Overeenstemmingmet bereids ontvangen goedkeuring der Stedelijke Regering op woensdag den 23 februarij aanstaande een buitengewonen leesavond houden. Als spreker zal optreden de heer G. A. Bar, medebestuurder des genootschapsverschillende bijdragen zullen worden geleverd door in en buiten het Genootschap daartoe uitgenoodigde dichters van naam en een en ander zal worden afgewisseld door het koor eener zangvereeniging, die vvelwillend het aanzoek heeft aangenomen om als- dan alles aan te wenden wat tot het doel dier bijeen komst bevorderlijk zijn kail. De vergaderzaal voor dien avond kosteloos afgestaan zijnde zal de bruto-opbrengst der toegangbiljetten verdeeld worden onder die com- missien van heeren Wijkmeesterswelke openlijk om hulp voor de Armen in hunne wijk hebben aanvraag gedaan. De bewijzen van toegang van heden af voor ieder aan het locaal Verscheidenheid en Overeenstemming, aan de Scheepmakershaven, verkrijgbaar gesteld, worden voor ieder heer tegen betaling van vijftig en voor elke dame tegen vijf en twintig cents afgegeven. Een aange- narnen avond mag zich gewis een elk beloven die hieraan deel neemt; moge daarotn, rnaar tevens om het weldadig doelhet Bestuur van dat Genootschap zich verheugen in eene ruime deelnemingom langs dien weg het schoone aan het goede verbindende, mede iets te kunnen bijdragen tot leniging van den nood van verarmde stad- genooten. De Rederijkerskamer In Lief de bloeijende" gezegd de Dothanistenzal de door haar beraamde feestviering, ter gedachtenis van de vestiging van Neerlands onafhan- kelijk volksbestaan door den voor nu twee eeuwen in Minister gesloten vrede, ter beeindiging van den tacluig- jiftgen oorlog tegen Spanje, doen plaats grijpen op zondag den 5 maart aanstaande. Na gepaste toespraken in proza en poezij, zal eene treffende Allegorie, ver- vaardigd door het lid van eer der Earner, den heer L. van den Broek, worden opgevoerd, en een en ander door muzijk en zang worden afgewisseld; terwijl een feestbal in de toepasselijk gedecoreerde zaal de werk- zaamheden besluiten zal. Men vertrouwt dat een verslag dier feestviering, met invlechting van al het daarbij voorgedragene later het licht zien en voor het publiek verkrijgbaar zijn zal. De Delftsche Courant meldt het volgende: Den 1(5 dezer heeft de openbare aanbesteding plaats gehad, 1°, van het gewoon eenjarig onderhoud en het doen van herstellingen aan de metsel- en timmerwerken van 'sRijks militaire gebouwen alhier, en 20, het ver- rigten van belangrijke voorzieningen en vernieuwingen aan de metselwerken van genoemde gebouwenhet eerste is aangenomen door B. Veth, alhier, voor de som van 4100, en het tweede door G. de Rondevoor 2420. Door den Raad van Bestuur der Koninklijke aka- demie van beeldende kunsten te Amsterdam zijn, in de vergadering van den 12 dezer, tot leden dezer akademie benoemd de heeren Bracassartte Parijs; Ludulph van Bronkhorstte 's GravenhageConradus Leemans te Leyden; Bastiaan de Poorter, te Utrecht; Radin Saleh, te Parijs, en Felix de Vigne, te Gent. De Amsterdamsche Courant meldtdat de tentoon- stelling der schilderij van den heer C. Kruseman, in de zaal van het genootschap Arti et Amicitia, de algemeene belangstelling in hooge mate opwekt. Ilet aantal per sonendat deze schilderij onderanderen op zondag jl. heeft bezigtigd, wordt op ruim 1000 geschat. De bevolking der kolonien van weldadigheid was op den 1 dezer 11,671 zielen. Den 1 januarij was zij 11,793 zielen. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank teMiddel- burgvan den 2 dezer, is tegen de uitgeefster der Vlissingsche Courant regtsingang verleendter zake van het in haar nommer van 3 januarij dezes jaars voorko- rnende door haar uit het weekblad de Burger overge- nomen artikel, getiteld: de aftreding des ministers van Hall; terwijl ook reeds ten gevolge van een bevel van den heer Regter-Commissaris in dezelve Arrondissements- Regtbank eene dagvaarding en daarop gevolgde ver- schijning en verhoor voor welgemelden heer heeft plaats gehad. Als eene zeldzaamheid van buitengewoon hoogen leeftijd meldt men uitKadzand, dat aldaar op den 11 dezer, in den ouderdom van 102 jarenoverleden is Jean Dommingie. Hij was geboortig van Millac, in Frankrijk, was als deserteur uit Fransche dienst voor ettelijke jaren van Duinkerken derwaarts overgekomen en voorzag steeds als een ijverig daglooner, zoo lang hem dit eenigzins mogelijk was, in zijne behoeftentot dat hij, nu ruim dertig jaren geledenin het armengesticht van het Hervormd diakonie armenbestuur werd opgenomen, en aldaar tot aan zijnen dood toe is onderhouden en verpleegd ge worden. Op den 14 dezer is zijn stoffelijk overschot, gevolgd door de leden des kerkeraads en van het ge- meentebestuur, op eene plegtige wijze ter aarde besteld. Volgens het dagblad Overijsselis de oprigting van eene marechaussde in sommige provincien reeds zoo ver gevorderd dat bepaald is in de provincien Gelderland en Overijssel eene compagnie marechaussde van 180 man, te voet en te paard te plaatsen. Het Provinciaal Geregtshof te Leeuwarden heeft den 14 dezer uitspraak gedaan in de zaak der zes perso nen, die beschuldigd waren van zich den 25 junij jl. te Bolsward te hebben schuldig gemaakt aan plundering van eetwaren en aan bedelarij, in vereeniging en met geweld. Twee der beschuldigden zijn veroordeeld tot geeseling en tuchthuisstraf van 8 en 6 jaren; een tot tepronkstel- ling en tuchthuisstraf voor 5 jaren; een tot 4 jaren tuchthuisstraf, en de twee overigen tot correctionele gevangenisstraf voor den tijd van 3 en 2 jaren; alien daarenboven tot overbrenging naar een bedelaarsgesticht na het uiteinde der gemelde straffen. Dit is het laatste der regtsgedingen betreffende de onlusten die in den verloo- pen zonter in deprovincie Vrieslund zijn voorgevallen. De Pruissische generaal-veldmaarschalk von Boijen is den 15 dezer te Berlijn overleden, na twee dagen vroeger eene operatie ondergaan te hebben, die door een gezwel aan den hals noodzakelijk geworden was. Hij bereikte den leeftijd van ruim 76 jaren. Reeds in zijn dertiende jaar trad hij in de krijgsdienstwoonde in 1794 den veldtogt in Polen bij bevond zich in 1806 als kapitein bij den generalen staf des Ilertogs van Brunswijk kwam in 1809 als majoor bij het departement van oorlog, waarhijaan de reorganisatie des legers veel toebragtwas in 1810 adjudant des toenmaligen Konings, kwam na den wapen- stilstand van 1813 weder bij den generalen staf, maakte in dat en het volgend jaar, als chef daarvan den veld togt met het 3de legerkorpswerd in 1814 generaal- majoor, en na den eersten Parijzer vrede oorlogs-minister, in welke hoedanigheid bij den Koning naar Parijs ver- gezelde. In 1818 woonde hij het congres te Aken bij en bleef na 18rp buiten openbare betrekking tot dat de nu regerende Koning hem weder tot de actieve dienst opriep, en hem tot generaal der infanterie be- noemde. In 1841 werd hij andermaal minister van oorlog en verwisselde deze hooge betrekking nu eerst onlangs met de hoogste militaire waardigheid van generaal-veld maarschalk. Nadat de gravin Landsfeld, de voormalige danseres Lola Montis Munchen op hoogen last verlaten heeft, is de rust in die hoofdstad volkomen hersteld. Het gebeurde in die hoofdstad heeft ook op het doorgaans stille Augsburg eenige terugwerking gehad. Nadat tien leden van het verbannen studentencorps Alemannia aldaar des morgens van den it dezer aangekomen waren en spoedig hunne reis naar Leipzig voortgezet hadden volgde de gravin Landsfeld des namiddags door twee politiebeambten en drie Alemannen begeleid met welke zij, schijnbaar in goeden luim, het middagmaal in een der logementen nam, en hare jongste lotgevallen schertsend verhaalde. Nogtans leide zij eene pistool nevens zich op de tafel. Van Augsburg is zij naar Lindau verder gevoerd om daar hare nadere bestemming te vernemen. Volgens berigten uit St. Petersburgvan 2 dezer, waren de Keizer en de Grootvorst Troonopvolger toen weder volmaakt w£l. Eerstgenoemde had eene groote wapenschouwing over de troepenop de Admiraliteits- plaats, gehouden en door den laatstgenoemde was een bal parti in het winterpaleis gegeven. Hellevoetsluis den 17 dezer. Gisteren zijn door de stoomboot Kinderdijk binnen door van Brouwershaven alhier op de reede gesleepc de schepen Jan Daniel en Jeannette, beiden van Batavia n. Rotterdam. Heden morgen arriveerden uic zee Kulcan, R. Telfer, John, J. Scotland, en RotterdamA. Bruce, van Glasgow; Saucy JackT. Sims, van Liverpool; Giraffe (st.j, R. Stranncken Magnet (st.J, J. Boxer, van Londen Jane Jackson C. Ward, van Newcastle, en zeilden de Stad Edam, H. J. Schuring, naar Marseille, en Marie Jeannette J. Heres, naar Liverpoolde wind N. N. O. Brielle den 17 dezer. Gisteren 11a posttijd niets gepasseerd. Heden voor posttijd is binnengekomen Magnet (st.'jJ. Goodburn van Londen de wind N. Maassluis den 17 dezer. Heden morgen arriveerde Hendrik Gijsbert, L. Mnasdijk, van Rouaan, laaist van Noordwyk; de wind N. Hellevoetsluis den 18 dezer. Gisteren na den middag zeilde in zee Audacious, J. Cracknell, n. Ipswich. Ilet schip Hendrik Jan, kapit. P. Wap, van Batavia 11. Rotterdam, is door de stoomboot Kinderdijk binnen door van Brouwershaven alhier in het Kanaal gesleept. Heden morgen zeilden in zee HarmonieH. Bouma, naar Makasser; Emilie1'. F. Marker, naar Samarang; Celebes, J. R. N. J. Bijl, Nagasaki, F. A. Bunnemeijer, en Johanna Maria, J. C. F. Lupcke, naar Batavia; AnimoA. van der Meydennaar de Delagoabaai Hervatting, J. Valkenier. en de MaasT. van Vliet, 11. Gibraltar; Hillechina, H. H. llrakke, naar Nantes; Venilia, H. Meppelder, en Mercurius, W. Kleindijk naar Belfast; IValkingtonT. Sadler, Laura, G. A. Jackson, Amelia, H. Cross, en MaeseT. Moloney, naar HullChance, R. Taylor, naar Newcastle, en arriveerde gisteren na den middag Sea Gull (st.J, J. W. Bouch, van Hull; de wind O. Brielle den 17 dezer. Gisteren na posttijd is binnengekomen Alkanna Hendrika, J. C. Westerbrink, v. Corsoer. Heden voor posttijd zeilden Adriana PetronellaD. Spaans, naar Yarmouth, en Morgenster, W. VV. Smit, binnen door naar Hellevoetsluis; de wind Z. O. Maassluis den 18 dezer. Heden morgen zeilden naar zee Kriendschap, H. K. Bekkering, naar Duinkerken, en Adriana, D. van Gent, naar Newcastle; de vVind N. O. Volgens ontvangen berigt, is den 12 december in de Tafelhaai (Kaap de Goede Hoop) binnengeloopen de bark Clara Anna Maria, kapit. P.J. Bakema, van Amsterdam (verder naar Batavia en China besremdj, en den 3 januarij te Mogador (Maroccoj aangekomen het galjootschip Newa, kapit. L. J. Doekes, van Rotterdam. St. Helena den 31 december. Gisteren binnengeloopen Susanna Christina, J. Hoekstra, van Tjilatjap naar Amsterdam, welke den volgenden dag de reis heeft voortgezet, en den agsten op de hoogte van dit eiland aangekomen Oud-Alblas, P. Kley, van Batavia n. Amsterdam. Texel den 17 dezer. De wind N. N. O. Gisteren niets binnen gekomen. Vertrokken Zr. Ms. kotter de Vlinder, stuurman G. A. Lutznaar Vlissingen. I-Ieden binnengekomen Freifrau Mina, A. Broringvan St. Petersburg, laatst van Vlissingen; uitgezeild Verwachting, F. J. Frankena, naar Frankrijk. Vlie den 16 dezer. Gisteren binnengekomen Lord John Russell (st.) van Louden, en Gesina, J.J. Blouw, v. Hull; de w. W. Z. W»

Rotterdamse Courant | 1848 | | pagina 2