baar is, zijn de ontvangsten berekend als volgtge- woon 155,764. 63, buitengewoon /13,48s. 50, totaal 169,248. 13. De uitgaven zijn geraamd als volgt: ge- woon 148,881. 28, buitengewoon 20,273. 51 totaal f 169,154. 79. Gi$teren middag is te Amsterdam, van de werf het JVa pen von Harlingenvan den scheepsbouwmeester F. Haverkamp, in de Groote Wittenburgerstraat, met goed gevolg geheel afgebouwd en gekoperdte water ge- laten het barkschip Ardjoenogroot circa 300 lasten gebouwd voor rekening der heeren J. J. Granpri Molilrc en A. fVten Gategevoerd zullende worden door kapitein J. R. Post, en bestemd voor de vaart op Oostindie. ~tP-e heel^ dAratar consul-generaal van hetKoningrijk der Beide Sicilien en dat van Sardinie, te Amsterdam heeft den 19 dezer, op de ontvangst der officiele ken- nisgeving van het verleenen eener staatsregeling in die beide Landende vlaggen van het consulaats-gebouw doen uitsteken die 00k de twee volgende dagen zouden blijven wapperenen is het consulaat zondag avond, terzake van die heugelijke gebeurtenis, luisterrijk gei'llu- mineerd geweest. De ProvincialeStaten vanNoord-IIolland zijn gisteren buitengewoon vergaderd geweestom een drietal op te makenter benoeming van een lid in het Provinciaal Geregtshof, in de plaats van den heer mr. A. Z. Hanlo, onlangs tot raadsheer in den Hoogen Raad aangesteld. Op dat drietal zijn gebragt de heeren mrs. J. IV. van Romunde, kantonregter te Amsterdam, G. Jde Martini advocaat te Amsterdam, en P. Elias. kantonregter te Haarlem. In cene voorlezing van ds. J. Herman de Ridder, dezer dagen uitgekomen bij van Goor, te Goudawordt opgegeven dat in 1847, het jaar toen alle levensmiddelen zoo duur warenin Nederland aan sterken drank is verteerd: aan Rijks accijns (hoofdsom en opcenten), /3.43G885. 74; de belasting op 100 per cent van de waarde stellende komt daarbij aan drankwaarde/3,431,885. 74; aannemende 10 per cent, vvaarbij de belasting ontdoken is dan is dit/343,188. 57; winst voor den handelaar, slijter en tapper op 100 per cent van de betaalde waarde 7,206,960. 05, geeft 14,413,920. 10. Zonder dus te rekenen, i°, de vracht en onkosten,op ruim per cent te schatten; 2°,den gemeente-accijns, die Zijn Eerw. onbekend is, en 30, de belasting op buitenlandsch gedisteleerd, die f 273i943- 72 beliep, hebben de Nederlanders in het hongerjaar 1847 aan sterken drank uitgegeven eene som van veertien millioen vierhonderd dertienduizend negen- honderd twintig gulden en tien cents. Het Provinciaal Geregtshof van Gelderland heeft op de aanbevelingslijst tot de plaats van raadsheer in bedoeld Hofopengevallen door het vertrek van den voorzitter, jonkh. IVL. F. C. van Rappardgeplaatst de volgende zes candidaten: mrs. G. J. JJsselde Schepper, president der arrondissements-regtbank te Arnhcm; J. G. Luykcn Glashorst, regter te Zutphen; IV. A. van Liih de Jeuderegter te TielJ. JV. Schiff, advokaat te Amhem; H. C. Paijen, advokaat te Nijmegen, en J. M. van Pabst tot Bingerdenkantonregter te Elst. Den 19 dezer had aan de Groningsche Hoogeschool de bevordering plaats van den heer G. C. P. Poelman, van Appingedamtot doctor in de regtenna het ver- dedigen van eenige quaestiones juris inaugurates. j~ voor den graanhandel zeer gunstige jaar 1846 bedroeg de uitvoer van granen in Rusland 5,510,853 tschetwerts; in 1847 heeft zich de uitvoer merkelijk vermeerderdhebbende toen bedragen een totaal van 10,582,036 tschetwerts. Terwijl alzoo de uitvoer in 1847 zich in vergelijking met het vorig jaar heeft verdubbeld, is alleen uit de zuidelijke havens van Rusland meer uit- gevoerd dan in 1846 uit geheel Rusland te zamen eene zoo enorme vermeerdering van uitvoer zal niet bevreemden, wanneer men bedenktdat Rusland na een gunstig jaar in staat is, ongeveer 30 millioen tschetwerts der ver- schillende graansoorten uit te voerenals overschot der productie, na aftrek der binnenlandsche consumtie. Per Overland-mail zijn Javasche berigten tot den 29 december ontvangen. Bij publicatie van den 3den dier maand was bekend gemaakt dat Zijne Excellentie c'e. Douverneur-Generaal van Nederlandsch Indiemet wijziging in zoo verre van vroegere publicatiengoed gevonden had te bepalen: ten eerste dat de algemeene bepalingen van wetgevinghet reglement op de regter- lijke organisatie en het beleid der justitie, het burgerlijk wetboekhet wetboek van koophandelen de bepalingen betrekkelijk de misdrijven, begaan ter gelegenheid van faillissement en bij kennelijk onverraogenmitsgaders bij surseance van betaling, afgekondigd bij publicatie van 30 april 1847, in geheel Nederlandsch Indie zullen wor den ingevoerd op 1 mei 1848 behoudens de bevoegdheid, hem Gouverneur-Generaal door den IConing verleend om enkele gedeelten en bepalingen dier wettelijke ver- ordeningenwier dadelijke of onveranderde invoering in eenig gedeelte van Nederlandsch Indie aan overwegende bezwaren onderhevigmogt worden bevonden, bij nader v6or het tijdstip dier invoering te nemen besluiten, voorloopig geheel of ten deele buiten werking te laten ofte wijzigen. En ten tweede, dat op hetzelfde tijdstip mede zullen worden ingevoerd en van krachtzijn de reglementen, bij publicatie van 14 September en 8 novemberjl. afgekondigd, mitsga ders het alsnog vast te stellen reglement op de uitoefening der politie, de burgerlijke regtspleging en de strafvordering onder de inlanders en de met deze gelijk gestelde per- sonen op Java en Madura, als mede alle andere wettelijke en reglementaire bepalingen, voorschriften en instructien, krachtens Koninklijk besluit, v6or dat tijdstip door hem uit te vaardigen. Bij resolutie van 29 november heeft Zijne Excellentie voornoemd goedgevonden en verstaante verklaren dat de haven van Tjilatjap, residentie Banjoemaas, voortaan zal behooren onder de zoodanige, welke voor den kleinen handel zijn opengesteld en dat daarop alzoo van toe- passing zullen zijn het bepaalde bij art. 2 der publicatie van 31 december 1825 (Staatsbladn.0 48) en alle zoodanige verordeningen welke voor de voor den kleinen handel op Java opengestelde havens in het algemeen bestaan. Terwijl Zijne Excellentiebij resolutie van 22 decem ber laatstl.heeft goedgevonden ten vervolge op het besluit van 31 december 1846, n.° 1 a te bepalen, dat padie en rijst in geheel Nederlandsch Indie, onverschillig van welke plaats en onder welke vlag aangebragt, ge- durende het jaar 1848 vrij van regten zal kunnen worden ingevoerd. De stemgeregtigde deelhebbers in de Javasche Bank waren tegen den 4 januarij opgeroepen ten einde te beraadslagen over de door het Gouvernement gestelde voorwaarden waarop de verlenging van het octrooi zal kunnen worden verleend. Door tusschenkomst en met aanbeveling van het Minis- terie van Kolonien zijn bij het Koloniaal Gouvernement eenige exemplaren van het maandblad de Volksvriend ont vangen met uitnoodiging om dit geschrift 00k in de Kolonie te verspreiden tot bestrijding der dronkenschap. De heer F. F. Schultze, hoofd-intendaut der militaire administratieheeft zich met de verspreiding belast. Het feest der verjaring des Koningsop 6 december, was te Batavia met den meesten luister gevierd. Op het Waterlooplein werd doorde schutterij en het garnizoen groote parade gehouden, welke de Gouverneur-Generaal, vergezeld van den luitenant-generaalkommandant van het leger, en omringd van een luisterrijken staf, bij- woonde. Ten twaalf ure des middags verleende de Gouverneur-Generaal eene buitengewone audientieen (jes avonds werd, in het gebottw der societeit Harmonie, van Gouvemements wege een gala-bal en souper gegeven; Zijne Excellentie en de leden der regeringals mede de kommandanten der zee- en landmagtbevonden zich onder de talrijke schare van feestgenooten. De onder- officieren en manschappen der bezetting en van Zr. Ms. zeemagt zijn op brood vleesch en wijn onthaald ge- worden. Den 17 december is, in de societeit Harmonie door ingezetenen en officieren te Bataviaeen afscheidsfeest gegeven aan den aftredenden kommandant van het Indische leger, den luitenant-generaal Cocliius, en aan diens echt- genoot, welke Java binnen kort zouden verlaten en naar het Vaderland terugkeeren. En den 20sten daaropvolgende gaf Zijne Excellentie de Gouverneur-Generaal een prachtig afscheidsmaal, ter eere van genoemden Luitenant-Generaal, waarbij alle hooge autoriteiten, vele officieren der land- en zeemagtambtenaren en notabele personenin alles ten getale van vier en tachtig, vereenigd waren. Aan het dessert wijdde de Gouverneur-Generaal een toast aan den generaal Cochius, waarbij hij zijne gevoelens op eene even treffende als welsprekende wijze uitte. I let is bekend dat de generaal Cochius in januarij 1848 dacht te repatrieren. De javasche Courant bevat thans de officiele benoeming van den generaal-majoor van der IVijckals zijn opvolger in het commando over de landmagt. De javasche Couranten bevatten weder de verhalen wegens eene reeks van ongelukken, door onweder, wind- vlagen en stortvloeden veroorzaakt. De residentien SamarangDjocjokarta en Rembang en de afdeeling Tjiringin, residentie Bantam, zijti daardoor inzonderheid getroffen. Menschen zijn daarbij echter, zoo ver uit deze berigten is op te maken, niet omgekomen. Zr. Ms. brik de zwaluw, onder bevel van den kapitein-luitenant C. Noorduynis den 16 december van het Nieuwe Diep, laatst van de Kaap de Goede Hoop, te Batavia aangekomen. Den 6 december was het Nederl. schip's Hertogenbosch, kapitein Matthijsen, als passagiers aan boord hebbende de heeren BorstDelprat en Mac Gillavry, benevens zes Amerikaansche schipbreukelingenvan de reis naar Japan ter reede van Batavia teruggekeerd. Eenige zeeroovers, die, in de laatste dagen van julij, met hunne praauw de wijk onder de zuidkust van Borneo genomen haddenzijn aldaar door twee Daijaksche praauwen aangevallen, en afgemaakt, gevangen genomen, of verstrooid. In de javasche Courant van 25 September 1847 is melding gemaakt, dat de heer Reynvaan, van het handels- huis Reynvaan en Co.en de heer Vouchereen Z witsersch juwelier, die zich in eene boot van Canton naar Macao ingescheept hadden op eene gewelddadige wijze waren aangevallen met het noodlottig gevolg dat het vaar- tuig geplunderd werd, de heer Reynvaan niet dan over- dekt met wonden ontkwam en de heer Voucher het leven verloor. De Chinesche autoriteiten werden ge- zegd ijverig werkzaam te zijn om de schuldigen op te sporen. Een bij de Regering van den keizerlijken com- missaris te Canton, Key-Ing, ontvangen brief, houdt de mededeeling in, dat de handels-aangelegenheden voor alle Natien in China op ddnen en denzelfden voet geregeld zijn, en dat de Keizer van China de Hollanders, die nu reeds meer dan twee eeuwen in het Chinesche Rijk ten handel komenbeschouwt even als de handelaren van andere Natien, zonder eenig onderscheid te maken, waar- om dan 00k de hoop gevoed wordtdat het Rijk van China met dat van Holland bij voortduring in vriend- schap blijve, opdat de handel meer en meer bloeije en de handelaren groote voordeelen mogen genieten. Om- trent den aan de heeren Reynvaan en Voucher gepleeg- den roof en moord wordt voorts kennis gegeven dat ten gevolge van de uitgevaardigde bevelen, twaalf per sonen zijn gevangen genomen, van welke twee terstond in het openbaar zijn onthoofd zoo als bereids aan den lyeizer berigt was; dat bij eene nadere uitspraak nog vier schuldigen veroordeeld zijn om door het zwaard te worden omgebragt, en de zes overigen zouden worden verbannen. Van de geroofde goederen waren acht en twintig horlogien en eenige lijnwaden aan den Neder- landschen consul te Canton in China overgeleverd als op de schuldigen achterhaald. Berigten van Canton tot den 25 december melden dat den 8 dito aldaar een felle brand is uitgebarsten, die twee dagen geduurd heeft, en waarbij circa tweehonderd huizen vernield zijn ware de wind niet oostelijk ge- blevende factorijen zouden het grootste gevaar geloo- pen hebben. De Engelsche ingezetenen verkeerden aldaar sedert eenigen tijd in de grootste verslagenheid, daar zes jonge Engelschen, op onderscheiden kantoren in die stad werkzaam, door de handlangers van een ge- heirn genootschap opgeligt en vermoord waren. De gouverneur sir John Davies had terstond twee oorlog- schepen naar Hong Kong doen ontbieden en eischte vol- doening. Ook moet hij om instructien naar Engeland geschreven hebben. De wissel op Nederland stond 95 per cent, met veel papier aan de markt; de vrachten naar Nederland waren dalendeen stonden voor schepen onder Nederlandsche vlag/90 a too met 15 per cent. Door Zijne Exc. den Gouverneur-Generaal zijn benoemd Bij de algemeene secretarie, tot referendaris mr. H. W. Mees thans belast met de functien van referendaris; tot eersten commies S. B. Damans, thans tweede commies; tot tweeden commies J. van Coppenaal, thans derde commies, en tot derde commiezen de klerken G. TV. ten Cats, M. S. van Bulderen, L. JV. J. de JVaal P. van der Crab en A. J. B. JVattendorff; tot inspecteur bij de dtrectie der m.ddelen en domeinen H. J. Severijn Haesebroeclc secretans der residentie Soerabaija; tot resident van Iiiouw A F van den Berg, ambtenaar op wachtgeld tot adsistent-resident'van Aqer Bangles en Rau (westkust van Sumatra) J. Blob, ambtenaar op wachtgeld laatst administrateur der linmijnen te Blinioe (Banka)- tot adsistent-resident van Pandeglang, J. J. Hasselman, thans ad- sistent-resident^ van Lebaktot adsistent-resident van Lebak A. J. van Dijcbadsistent-resident voor de residentie Bantam tot secretaris der residentie Kadoetevens vendumeester aldaar, L AGalle ambtenaar op wachtgeld; tot secretaris en magistraat der residentie banda, G. N. H. baron van Lawick van Pabst, vroeger controleur der tweede klasse bij de landelijke inkomsten en cultures tot wmmies op het bureau van den adsistent-resident van Patjitan H. G. J. van Naerssen, ambtenaar op wachtgeld, laatst commies op' het residentie-kantoor te Djokjokarta tot algemeen ontvanger te boerabaqa F. W. Spangenbergthans hoofd-commies bij de alge meene rckenkamer; tot lid en secretaris van de commissie tot ondersteumng van behoeftige Christenen in de derde afdeeling F. C. Bangertadsistent-resident voor de comptabiliteit te Soerabaija en zulks in plaats van den heer J. Seydelboonaan wien, uit hoofde van vertrek naar Nederland als zoodanig is verleend eer- vol ontslag onder dankbetuiging voor de door hem bewezen goede diensten tot adjunct-secretaris van het bestuur over de Protestant- sche kerken in Nederlandsch Indie de heer mr. A. M Meertens eerste gezworen klerk bij den raad van justitie te Batavia - to't bnitengewonen contrAleur der derde klasse bij de landelijke in komsten en cultures A. van der Ploeg, thans surnumerair amb- tenaar der eerste klasse; tot vendumeester ter hoofdplaats Muntok (eiland Banka) Grudelbach, eerste commies op het residentie- kantoor aldaar, ter vervanging van den afgetreden eersten commies P. Swerver; bij de landelijke inkomsten en cultures, tot surnume- raire ambtenaren der eerste klasseJ. H. K. Phitzmger, tbans surnumerair ambtenaar der tweede klasseJ. J. van Leeuwen, thans klerk bq de generale directie van finantien, en S. G. A. Bassletot surnumerair ambtenaar der tweede klasse JV. G.Meijerthans su'rnu- merair ambtenaar der derde klasse, en tot surnumerair ambtenaar der derde klasse A. J. L. van Hemert; tot opziener der vierde klasse bii de thee-cultuur G. A. van Kesteren, thans leerling, werkzaam bij de thee-cultuur te Meester Cornelis; bij den waterstaat en 's Lands ge- bouwentot opzieners der eerste klasse, de opzieners der tweede klasse L. Andre en J. J. Dikschei, en tot opziener der tweede klasse de op ziener der derde klasse J. JV. Scholtz; tot bootmeester van het'buiten- praauwenveer te Soerabaija D. E. Nanningaadspirant-ingenieur van den waterstaat en's Lands gebouwen te Soerabaija. Voorts is de ambtenaar op wachtgeld mr. J. G. Lange, laatstelijk hscaal bij den raad van justitie te Padang en auditeur-militair ter west kust van Sumatra, belast met de waarneming der betrekking van secre taris en fiscaal bij de regtbank van ommegang in de Soerabaijasche af deeling; een tweejarig verlof naar Nederland verleend aan J. D. van Herwerden, resident van Madioen, en aan C. Rodenburg, adsistent- resident van Aijer-Bangies en Rau (Sumatra's Westkust). Op vcrzoek eervol uit's Lands dienst ontslagen, T. Modderman Jr inspecteur bij de directie der middelen en domeinen. Gepensioneerd de vroeger ontslagen opziener van Kema (Moluksche ei I and en) J. P. Constans. Uit hoofde van ziekte ontheven, de ambtenaar^. de Lanoy, van de vervulling der betrekking van tweeden commies ter algemeene sccretaiie Uit 's Lands dienst ontslagen, de opziener der eerste klasse van den waterstaat en's Lands gebouwen, L. de Loo. Bij het militair departeraent zijn door Zijne Exc., bij besluit van 17 december 1847, n.° 1 voorloopig en in alwachting van 's Konings bevelen, benoemd: Tot kommandant van bet leger in Nederlandsch Indie de generaal- majoor jonkh. C. van der JPijcb, thans directeur der genie en inspec teur der sappeurs, en tot directeur van het maritiem etablissement op het eiland Onrust, de luitenant ter zee der eerste klasse M. Kuyp, administrateur van genoemd etablissement, thans die betrekking waar- nemende. Bevorderd tot 2de luitenants der infanterie de adjudant-onder- oflicieren F. J. T. JVilbersvan de 5de afdeeling dep6t, J. P.M. de Groot, van het garnizoens-bataillon te Palembang, en J. F. G. Kortebosvan het garnizoens-bataillon te Banka, met bepalingdat zij, als bestemd om in te vallen bij de militaire administratie, daarbij gedetacheerd zullen worden en dragen de voor die dienst vastgestelde uniform; tot ritmeester bij het regement Oostindische cavaleriede eerste luitenant S. van Starnpa, met bepaling dat hij, als adjudant van den kommandant van het Indische leger, bij het regement no» zal blijven gevoerd a la suite; bij het wapen der genie en sappeurs" lot kolonelde luitenant-kolonel jonkh. R. G. B. de Vaynes van Brakell, tweede directeur der genie en aan hem voorloopig opgedra- gen de waarneming der functien van directeur der genie en inspecteur der sappeurs; tot luitenant-kolonel, de majoor der genie A. H. Dibbetzen aan hem voorloopig opgedragen de waarneming der functien van tweeden directeur der genietot majoor der genie de kapitein der genie JV. C. von Schierbandtot kapitein bij het corps sappeurs de iste luitenant der genie JV. A. J. van Krippendorjjf, en tot eersten luitenant bij het corps sappeurs, de 2de luitenant'/. H. J. baron Sureerts de Landasvan dat wapen bij de militaire geneeskundige dienst, tot oflicier van gezondheid der tweede klasse, de officiervan gezondheid der derde klasse II. A. Schreuder. In activiteit hersteld de vroeger, op verzoek, onder toekenning van pensiocn, eervol ontslagen majoor der infanterie F. C. van Hopbergen; zijnde voorts aan hem verleend een verlof naar Nederland voor den tijd van den jaar. Een tweejarig verlof naar Nederland is verleend aan J. L. de Salis, kapitein bij het yde bataillon infanterie. Op verzoek eervol uit Zr. Ms. militaire dienst ontslagen, onder toe kenning van pensioen de eerste apotheker P. P. Briet en de eerste luitenant bij de ode afdeeling depot A. B. Mansfeldtmet vergun- ning, behoudens nadere goedkeuring des Konings, om de activiteits- unil'orm van het wapen der infanterie te blijven dragen. Voorts is aan den luitenant ter zee der 2de kl. M. L. Moggenstorm voorloopig opgedragen de waarneming der betrekking van administrateur van het maritiem etablissement op het eiland Onrust. IIellevoetsluis den 22 dezer. Gisteren 11a den middag arriveerden uit zee Elsina CatharineG. J. Ruibing, van Pernati, laatst van de Orkadische Eilanden; Triton, C. Kulper, van Cardiff; Samuel id Sarah, R. Robinson, en Thomas, Thompson, v. Sunderland. Heden morgen zeilden Morgenster, \V. W. Sinit, naar Belfast; Lily, T. Lanfesty, naar Hartlepool; Cornelia, H. A. Harms, 11. Newcastle, en Peter, C. Olsen naar de Oost Zee. De schepen Netrlands Koning, kapit. J. F. Klomp, Batavia, C. Schoewert, Kenau llasselaar, P. S. Schuil, en Admiraal van KinsbergenA. Glazener, alle vier van Batavia naar Rotterdamzijn binnen door van Brouwershaven alhier op de Reede gekomen, de laatste gesleept door de stoombooc Kinderdijkde wind Z. VV. Brielle den 22 dezer. Gisteren na posttijd isbinnengekomen Maria Aletta, L. Schut, van Cardiff, laatst van Falmouth. Heden voor posttijd stoomde in zee Magnet, Goodburn naar Londen, en zeilden Sophie, N. P. Aakjer, naar HartlepoolCaroline Murgrethe, H. Sorensen, naar Newcastle, en MathildeH. K. Nielsen, naar Svendborg; de wind Z. W. ten Z. Maasslltis den 22 dezer. Heden morgen zeilden naar zee Karen Kirstine, P. Hansen, Tvende Brodre, J. Jensen, en A dolphin eH. Lijster, naar Newcastle, en Fortuna, J. Erichsen, naar eene onbekende bestemmingde wind Z. Z. W. Hellevoetsluis den 23 dezer. Gisteren na den middag zijn binnen- gekomen de LeeuwJ. J. van der Veen, van Savannah, en Clasina

Rotterdamse Courant | 1848 | | pagina 2