Regering moest overlaten dat de tegenvvoordige Ministers zich met het herstel van orde en rust belastten, zoo lang zij nog aan het bewind waren en dat de behandeling der zaken die aan de orde van den dag zijn haren geregelden loop moest hebben sloot de Voorzitter, tegen den zin van vele leden de vergadering. De Groothertog van Toskane heeft, onder dag- teekening van den 15 dezer, zijne Constitutie uitge- vaardigd. Toskane zal twee Wetgevende Kamers hebben; de eene Senaat geheetenwelke bestaan zal uit leden die voor levenslang door den Groothertog benoemd worden; de andere Algemeene Raad genoemdwelker leden verkiesbaar zullen zijn. 's GRAVENHAGE den 25 februarij. (De vroegere berigten uit 's Gravcnhage worden in het Bijvoegsel gevonden.) De Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans bijeen geroepen tegen dingsdag den 7 maart aanstaande des middags ten 2 ure om hare gewigtige werkzaamheden te hervatten. Bij besluit van den 23 dezer heeft Zijne Majesteit aan den heer C. J. Tcmminckdirecteur van *s Rijks museum van natuurlijkc historie te Leydenvergunning verleend tot het aanemen en dragen der versierselen van ridder der Koninklijke orde van het Legioen van Eer, hem door Z. M. den Koning der Franschen geschonken. Bij Koninklijk besluit van den 23 dezer zijn benoemd tot ontvangers der registratie, te Amsterdam de heer A. /I. van Hoek, thans inspecteur der registratie te Rotterdam; te Noordwijk de heery.y. Hubrccht, thans te Vlaardingen; te Vlaardingen jonkh. E. W. van Weede, thans teZevenaar; te Gennep J. A. grave van Bijlandtthans surnumerair der registratie in Zuid-Holland; te Maarssen de heer y. Thierry de Bije, thans te Gouda; te Gouda de heer y. y. IVEekhoutthans te Oldenzaal te Oostburg de heer L. P. le Sage ten Broekthans te Oud-Beijerland, en te Oud-Beijerland de heer J. Heeringa, thans te Raalte. Men verneemt dat, in plaats van wijlen den heer J. D. Janssen, tot secretaris-generaal van het departement voor de zaken van de Hervormde en andere eeredienstcn, behalve die der Roomsch-Katholijkenbenoemd is ds. y. y. Rooseboompredikant alhier, fid en secretaris der algemeene synode en secretaris der algemeene synodale commissie. ROTTERDAM den 25 februarij. Gepasseerden vvoensdag had de vroeger aangekondigde buitengevvone vergadering ten behoeve der armen plaats van het alhier gevestigd Letterkundig Genootschap ,,Door Vriendschap werkzaam gebleven." Voor een niet onaan- zienlijk getal toehoorders en toehoorderessen trad de heer G. A. Bar, voorzitter des Genootschaps, op en hield de aandacht der vergadering bezig met eene zeer gepaste rede, waarin luim en ernst elkander beurtelings ver- vingen en door tooneelen uit het volksleven getrokken het voorgestelde onderwerp werd opgehelderd. Na afloop hiervan en de gewone pauze traden de heeren van Ilarderwijk Rz., II. Maronier en L. van den Broek, hiertoe door het Bestuur uitgenoodigd op het spreekgestoelte en boeiden andermaal de vergadering aan de voordragt hunner treffende dichttafereelen. Deze werkzaamheden werden voorafgegaanafgewisseld en besloten door de zangen van een mannenkoor, uit ruim twintig liefhebbers bestaande en behoorende tot eene hier kortelings ge- vormde Zangvereenigingonder de zinspreuk Amphion, waarvan de keurige uitvoering niet weinig toebragt om het genoegen der aanwezigen te verhoogen, en algemeenen lof inoog?tte. Moge al de opbrengst van dien avond.(een te wachten gevolg van den te gering gestelden toegangsprijs en de veranderde wecrsgesteldheid) niet aanmerkelijk zijn geweest, zoo heeft het Bestuur des Genootschaps evcnwel het met die bnitengewone vergadering beoogde doel be- reikt, door iets ter leniging der bchoeften bij verarmde stadgenooten te kunnen bijdragen, en degenendie zich de geringe opoffering daarvoor gaarne deden welgevallen, eenen genotrijken avond te schenkendie hun de daartoe verstrekte liefdegift niet zal doen beklagen. In de op jl. maandag gehouden vergadering van dijkgraaf, heemraden en hoofd-ingelanden van den droog- gemaakten polder van Nootdorp c. a., is, in plaats van den heer G. II. Landmeterdie voor zijne benoeming heeft bedankttot secretaris-penningmeester van den polder benoemd de heer A. M. Schagen van Leeuwen, secretaris der gemeente Vrijenban enz. De heer Landmeter is op dien dag beeedigd als hoofd-ingelandtot welke betrekking zijne benoeming door de stemhcbbende inge- landen vroeger had plaats gehad. Den 22 dezer is aan de stads waag te Delft gebragt een bijzonder zwaar en fijn varkenwegende 278 Ned. pondengemest bij L. van Wijk, te Berkelen geslagt door y. Hoffman, mr. vleeschhouwer en spekslager in de Choorstraat, wanneer het als schoon een gewigt had van 253 Ned. ponden. In vele jaren was zulk een zwaar varken aldaar niet gewogen, hetwelk 00k hieruit blijkt, dat de ontvanger der belasting niet wist hoe veel impost er voor moest geheven worden, alvorens dit onderzocht te hebben. Op de bijeenkomstden 16 dezer te Ocgstgeest ge houden door de leden der Ilollandsche Maatschappij van Landbouw van Hillegom, Lisse, beide Katwijken, beide Noordwijken, Noordwijkerhout, Rhijnsburg, Valkenburg, Warmond en Sassenheim, werd de afdeeling Oegstgeest en omstreken gevestigd en het bestuur voor die afdeeling benoemd. De heer jonkh. mr. D. T. Gevers van Endegeest, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op het kasteel Endegeest, werd tot voorzitter benoemd; de heer L. graaf van Limburg Stirum Warmond, lid der ridderschap, te Warmond, tot tweeden voorzitter; de heer jonkh. mr. D. A. Gevers, adjunct-houtvester op'den huize Rijngeest onder Oegstgeest tot secretaris, en de heer F. A. G. graaf van Limburg Stirum, lid der ridderschap burgemeester te Noordwijkerhouttot pen- ningmeester. De eerste vergadering dezer afdeeling zal plaats hebben te Sassenheim op den 6 maart aanstaande. De Arnhemsche Courant wil wetendat onder- scheiden leden der Tweede Kamer, met leedwezen gezien hebbende dat het protest der vreemde Consuls tegen het barbaarsch bombardement van Palermo niet onderteekend werd door den Nederlandschen Consulzich voorgenomen hebben deswege, bij de eerste gelegenheidden Minister van Buitenlandsche Zaken te interpelleren. Volgcns een particulier schrijven uit Batavia, heeft deChinesc'ne tusschenhandel aldaar sedert de openstelling der onderscheiden havens in China nagenoeg opgehouden. De invoeren op Java bepalen zicli meestal tot artikelen voor de inlandsche markten de uitvoeren tot Spaansche matten, rijst, suiker, vogelnestjes enz. Doch volgens dezelfde brieven heeft men op Makassar een groot eta- blissement te wachtenmet filiaal-kantoren in de meeste havens der Molukken tot welker bestuur, naar men wil, een veertigtal jongelingen uit Holland ontboden zijn. In hoe ver dit nuttig is voor directe toezendingen uit Europa, zal de tijd leeren. Makassar is echter tot nog toe geen belangrijk debouchd voor de Javasche markt geworden. Van Borneo, Laboan en Serawak zijn berigten tot het laatst van december ontvangen, behelzende dat alles aldaar rustig wasen de handel zeer vooruitging. In het afgeloopen jaar hadden 218 koopvaarders Serawak bezocht. Uit Berlijn wordt, onder dagteekening van den 21 dezer, de terugkomst aldaar uit Weimar gemeld van den Nederlandschen gezant, graaf Schimmelpenninck van der Oije. Volgens sommige Duitsche dagbladen zou de Pruis- sische Regering maatregelen nemen als rustte zij zich ten oorlog uit. De grensvestingen zouden ten spoedigste in goeden staat van tegenweer gesteld moeten worden, en aan de bevelhebbers der verschillende legerkorpsen be- velen gegeven zijn, die aan het mobiel maken der land- weer doen denken. Vermoedelijk zijn deze geruchten echter overdreven. De president van den Oostenrijkschen hofkrijgsraadgraaf von Hardeggis den 17 dezer te Weenen overleden. Hij bereikte den ouderdom van bijna 76 jaren, en onderscheidde zich reeds vroeg door dappere daden, gelijk later door zijne administrative werkzaam heden. De nu gestorven Staatsman was uit een deroudste en beroemdste geslachten van Duitschland voortgesproten. Z. M. de Koning van Beijeren heeft den hoog- leeraar Thiersch tot voorzitter van de akademie der wetenschappen en tot directeur-generaal over de weten- schappelijke verzamelingen van den Staat benoemd. Berigten uit Turijn houden in dat Z. M. de Koning van Sardinie, bij open brieven van den 18 dezer, aan de bewoners der valleijen van Piemont, meer algemeen be- kend onder den naam van Waldenzengeheel gelijke regten heeft toegekend als aan alle overige inwoners van zijn Land. Zoodat," dit zijn de eigen woorden des Konings, „zij in het vrije genot gesteld worden van alle burgerlijke en staatkundige regten onzer onderdanen, en worden toegelaten tot de openbare scholcn en tot de universiteiten tot het verkrijgen van akademische graden. Er wordt evcnwel geene verandering gemaakt in de uit- oefening van hunne godsdienst, nocli inde scholen welke zij zelve besturen." De Keizer van Rusland heeft den 17 februarij als den dag bestemd op welken de prinses Alexandra van Saksen Altenburg door plegtige zalving in de Grieksche Kerk zou worden opgenomen, en den r8 februarij als dien van hare verloving met den grootvorst Konstantijn. Door de Fransche Regering wordt aan de zeeva- renden bekend gemaakt, dat van den r dezer een draaijend licht vertoond wordt op het eiland Giraglianabij den noordelijken uithoek van Corsika, op 43 graden r min. 45 sec. noorderbreedtc en 9 gr. 24 min. t7 sec. wcster- lengte van Greenwich. Het is 72 voet boven den grond en 269 voet boven de oppervlakte der zee verheven en zigtbaar op den afstand van 27 mijlen. De verduis- teringen vinden om de halve minuut plaats doch schijnen binnen den afstand van tien mijlen niet totaal te zijn. Nog is door het Trinity-Huis te Londenonder dag teekening van 9 dezer, ter kennis der zeevarenden gebragt, dat, ten einde het binnenkomen der haven van Harwich bij nacht gemakkelijk te maken,'de hierna beschreven lichten, op en na den avond van genoemden dag, van het lager gedeelte van den hoogen vuurtoren zullen vertoond worden. Gezagvoerders van schepen, die des nachts de haven van Harwich willen binnenkomenmoeten dien- volgens in acht nemen, dat, wanneer zij de Rolgronden met het hooge licht, open ten westen van het lage licht, bereikt hebben een rood licht zigtbaar zal worden in het lager gedeelte van den hoogen vuurtorenen zigt baar zal blijven tot aan de'vaart tusschenhet strandeinde en de klipvoet-tonnenwanneer het gezegde licht helder en kleurloos zal worden houdende bij korapas N. N. W. 4 W. Het is in het oog te houden tot voorbij Landwacht- Fort, wanneer de gewone verandering van vaart ten noor- den en oosten tot ankeren noodig zal zijn. Het licht zal zich 00k als rood vertoonen onmiddellijk nadat de schepen ten zuidwesten van het witte licht gekomen zijn, zoodat zijdoor te wenden zoodra het roode licht aan beide zijden in het gezigt komtgereedelijk en veilig hunnen koers kunnen volhouden bij het witte lichttot zij (zoo als boven is opgegeven) Landwacht-Fort zijn voorbijgevaren. Vijfde Jagt-DistrictIangs de OeversGorzen en Putten van da rivieren de Merwede, de Noordde Lek en de hinge, voorts Iangs het Steenhoeksche en Zederikkanaalhet Waterschap van den Overwaard en op de daarbij gelegen en naast aangrenzende lage en moerassige landen. 2.0 Dat het verboden is, om bij het Weispel van Kwartelen andere netten te gebruiken dan SteekgarensSprei- en Vliegnettenwelke twee iaatstgenoeinde soorten Dimmer tot het slepen (tirasserenj der Kwartels zullen mogen worden gebruikt; terwijl dit Jagtbedrijf alleen van den 1 Mei tot en met den ig July zal mogen worden uitgeoefend. 3.0 Dat de Kooitijd in Zuid-Holland zal zijii gesloten en het vangen van Eendvogels alzoo verboden zal zijn op en na den 1 April tot aan den dag van de opening der Jagt op Ganzen, Eenden en VVatersnippen, welke opening later zal worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan eenige onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd en aangeplakt, alom waar zulks te doen ge- bruikelijk is, mitsgaders in het Provinciaal glad geplaatst wordenf 's Gravenhage den 18 Februarij 1848. De Staatsraad, Gouverneur ad interim, voornoemd, GEVAERTS. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders der stad Rotterdam, willende, ten gerieve der belanghebbenden en ter bevordering eener geregelde behan deling der zaakmaatregelen nemen met betrekking tot de invoering van het Reglement op de Tapperijen en daarmede gelijk gestelde Bedrijven in de stad Rotterdam en haar grondgebied, gepubliceerd den I4den Februarij dezes jaars, vermeenen bij deze alle thans reeds bestaande Tappers, waaronder, volgens art. 1 van gemeld Reglement, voor de toepassing van hetzelve worden verstaan alle Kofiijhuis-, Wijnbuis-, Bierhuis- en Kroeghoudersen in het algemeen al diegenenwelke wijn, bier, sterke dranken of likeuren in hunne huizen, winkels tuinen of piaatsen van uitspannlng aan het Publiek verkoopen en uitschenkente moeten uitnoodigen om de schriftelijke Kennisgeving welke zij, volgens het 2de lid van hetadeartiltel van gemeld Reglement, verpligt zijn binnen twee maanden na de afkondiging van hetzelveen dus v66r den igden April eerstkomende, te doen, en die, bij hunnen naam, de juiste opgave van straat, vvijk en nommer moet inhouden, op de navolgende dagen in te leverente weten de Tappers wonendein wyk 1op Woensdag, Donderdag en Vrijdag den I 2 en 3 Maart de Tappers wonende in wijk 2, op Saturdag en Maandag den 4 en 6 Maart de Tappers wonende in wijk 3, op Dingsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Saturdag den 7, 8, 9, 10 en 11 Maart; de Tappers wonende in wijk 4, op Maandag en Dingsdag den 13 en 14 Maart; de Tappers wonende in wijk 5, op Woensdag, Donderdag, Vrijdag, Saturdag en Maandag den 15, id, 17, 18 eii 20 Maart; de Tappers wonende in wjjk 6, op Dingsdag en Woensdag den 21 en 22 Maart de Tappers wonende in wijk 7, op Donderdag en Vrydag den 23 en 24 Maart de Tappers wonende in wijk 8op Saturdag en Maandag den 25 en 27 Maart de Tappers wonende in wijk 9op Dingsdag en Woensdag den 28 en 2g Maart; de Tappers wonende in wijk 10, op Donderdag en Vrijdag den 30 en 31 Maart; de Tappers wonende in wyk n op Saturdag, Maandag en Dingsdag den 13 en 4 April de Tappers wonende in wijk 12, op Woensdag en Donderdag den 5 en 6 April de Tappers wonende in wijk 13 op Vrijdag en Saturdag den 7 en 8 April; de Tappers wonende in wijk 14, op Maandag, Dingsdag en VVoensdag den 10, 11 en 12 April en de Tappers wonende in wijk 15op Donderdag en Vrijdag den 13 en 14 April. Zullende tot de ontvangst der kennisgevingen op de gemelde dagen worden gevaceerdvan des voormiddags 10 tot des namiddags 3 ure, aan het zoogenaamde Wijk-Bureau op het Raadhuisingang hebbende in de Stadhuissteeg. Burgemeester en Wethouders voornoemd geven voorts nog aan de belanghebbenden kennis, dat de gedrukte exemplaren van het Reglement, welke, volgens art. it, bij den ingang der Tapperijen of Gelagkamers moeten opgehangen zijn, ter Stads Drukkerij van de IVed. P. VAN IVAESBERGE cn ZOON verkregen kunnen worden, tegen be- taling van 7^ centen per stuk dat de verzoeken welke de Tappers naar aanleiding van art. 4, mogten verlangen te doen tot het bekomen van vergunning om het uur van sluiting te verschuiveningevolge de Wet op het Zegelregt, op een zegel van 15 centen moeten worden geschreven en dat deze verzoeken, evenzeer als de kennisgevingen wegens het aanvangen van het bedryf van Tapper, bedoeld bij het iste lid van art. 2 van het Reglement, en die wegens de verplaatsing enz. eener Tapperij, bedoeld bij art. 3 van het Reglement, ter Secretarie moeten worden ingeleverdwaartoemet uitzondering van de Zon- en Feestdagendagelijks gelegenheid is van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 ure. Aldus gearresieerd en gepubliceerd den 25 Februarij 1848. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H O F F M A N. Ter ordonnantie van dezelve STORM VAN 'S GRAVESANDE. N E. NOTIFICATIE. Staatsraad, Gouverneur van de provincie Zuid-Holland, De Staatsraad, Gouverneur van de provincie Zuid-Holland, ad interim, gezien de missive van den Opperhoutvester van den 12 Fe bruarij 1848, n.° 19, betreffende de aanwijzing der Locaiiteiteu in de verschillende Jagt-Districten dezer Provincie, alwaar het nog eenigen tijd zal vergund zijn Watersnippen te schieten na de aanstaande sluiting der Jagt op Ganzen, Eenden en Watersnippen, als tnede betrekkelijit de uitoefening van het Weispel van Kwartelen en de sluiting van den Kooitijd brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden de navolgendedoor voornoemden Opperhoutvestermet overieg van Gedeputeerde Staten, vastgestelde bepalingen i.° Dat aan bonders van permissien voor de Jagt op Ganzen, Een den en Watersnippen11a debij Notilrcatie van den 20 December 1847, bepaalde sluiting van dat Jagtbedrijf, op den laatstenderloopende ntaand February 1848, nog eenigen tijd het schieten van Watersnippen, en wel van den 1 Maart tot en met den 15 April aanstaandevoor zoo veel het Publieke Jagtveld betreftwordt toegestaan in de navol gende Localiteiten dezer Provincie, te weten: Eerste Jagt-Districtde Oevers van het Haarlemmer-, Kager- en Brnassemmeer en van de Wyde Aa, voorts den Plaspolder onder Woubrugge en de Veenplassen onder Ter-Aar, AarlanderveenNieuvv- veen, Zevenhoven, Nieuwkoop en Noorden. Tweede Jagt-Districtopen Iangs de Veenplassen onder Nootdorp, Vrijenban, Stompwijk, Zoetermeer, Rijswijk, Wateringen, 't Woud, Pijnacker en Berkelde Maassluissche en Vlaardingsche Vaarten en Vlietlanden onder den Haagpolder. Derde Jagt-Districtde Platen gelegen in de rivier de Maas Boezems, Putten en Rietgorzen, gelegen Iangs de rivieren de Lek de IJssel. Vierde Jagt-Districtde rivier de Oude en Nieuwe Maas Noord, de Kil, het Mallegat en Krapgat, het Bergsche Veld, Iangs de oevers der Maas, op de Slikken in die Rivier, zoo als 00k iangs de rivieren deFlakkee, den Haringvliet en het Spui, de de gezien hebbende Januarij 1817, ATIONALE MIL1TI VR1JSTELLINGEN. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders der stad Rotterdam art. 77 der Wet op de Nationale Miiitie, in dato houdende: Dat de bewijzen die voor het verkrijgen van VrijsteB lingen benoodigd zijnten spoedigste moeten ingewonnen en door de belanghebbenden, in behoorlijke orde, binnen de vijfeerstko- mende dagen na de lotingaan de Regering hunner woonplaats inge- leverd worden Hebben mitsdien goedgevonden te bepalen, dat de daartoe benoemde Commissie derzelver zittingen zal houden op de hierna te melden plaats, dagen en uren, ten einde alsdan te onderzoeken naar de gegrondheid der reclamatien van hen die, in krachte van art. 91 tot en met 94 van de gemelde Wet, en die van 27 April 1820, zullen vermeenen aanspraak op Vrijstelling te kunnen makendewelke mitsdien worden opgeroepen om te compareren in het OUDEMANNENHUISerr wel in de volgende orde: Maandag den 6 Maart 1848 van het Lotingsnommer 932 tot 1075, Dingsdag den 7 Maart 1848 van het Lotingsnommer 1076 tot 1220, (Voensdag den 8 Maart 1848 van het Lotingsnommer 1221 tot 1365, Donderdag den 9 Maart 1848 van het Lotingsnommer 1366 tot 1510, Vrijdag den to Maart 1848 van het Lotingsnommer 1511 tot het einde, des voormiddags ten 10 ure. Onder deze oproeping zijn echter niet begrepen degenen die uit hoofde van ligchaamsgebrekenof omdat zij te klein zijn, redenen tot Vrystelling vermeenen te hebbenalle dewelke zich aan den Militieraad te dien einde zullen moeten vervoegen. Strekkende deze Kennisgeving zich alleen uit tot degenen die in de volgende gevallen verkeeren, en dewelke, bij hunne verschijning voor d e bovengenoemde Commissiezich zullen moeten voorzien van de stukken hier volgende genoemd te weten Tot het bewijs dier redenen van Vrijstelling wordt het volgende vereischt Moeten hun Paspoort deswege inleveren. 1. De zoodanigenwelke we gens ligchaamsgebreken uit de Land- of Zeemagt der Neder- landen zijn gepasporteerd. 2. Geestelijken van alle Gezind- heden. Alle eenige wettige Zoons t evens eenige Kinder en zijnde. 4. Bij overlijden van beide Cin ders, alle eenige wettigeKlein- zonent evens Kostwinners zijnde. Een Certificaat van de Classis, Amplissimus, Opper-Rabbijn of ander Geestelijk Opperhoofd, naar gelang der Gezindheden. De Trouwccdul hunner Ouders, benevens drie Getuigenwelke in persoon moeten compareren. De Trouwcedul der Groot- Ouders en der Ouders, de Dood- ceduls der Ouders, benevens drie Getuigen, welke in persoon moeten compareren.

Rotterdamse Courant | 1848 | | pagina 2