rust verzekerd. Te Chalon is de orde gehandhaafd. Ver- scheiden dezer berigten zijn door prefecten afgezonden anderen door Republikeinsche commiu^s, weder anderen door commissarissen der Regering. Alphonse de Lamartinedie als de ziel der nu voltooide omwenteling althans van her nu gevestigd voorloopig Bestuur, schijnt te mogen worden aangcmerkt, werd den 10 October 1791 te Mafon geboren. Zijn vader, de rid- der de Lamartinewas kavalerie-kapitein, zijne moeder de dochter des kanseliers van den Hertog van Orleans, vader des nu gevallen Konings. Bij de verdediging der Tuilerien, op den beruchten 10 augustus, werd zijn vader gekwetst en gekerkerd. Na het schrikbewind gingen zijne ouders te Milly stil leven en de zoon groeide daar, inzonderheid ondcr de leiding der moeder, op. Na in eene geestelijke school te Belley verder opge- voed te zijn, vestigde bij zich in 1809 te Lyon, deed eene korte reis naar Italie, en ging toen te Parijs de verma- ken der jeugd en de genoegens der vriendschap genieten. Verzwakt van ligchaam keerde hij in 1813 naar Italie terugen nam, bij zijne wederkomstna de herstelling der Bourbons, onder de lijfwacht dienst. Ecbter keerde hij, na den tweeden val van Napoleon, in 1815, niet andermaal in de krijgsdienstmaar schijnt door eene on- gelukkige liefde geleden te hebben. Hij gaf zich bijna geheel aan dichterlijke bespiegelingen over, de eerste vruchten waarvan ten jare 1820 het licht zagenen die hem algemeenen en wdl verdienden roem verwierven. Door zijne familie aangemoedigd, nam hij dien roem te baat om de diplomatieke loopbaan in te tredenen werd geattacheerde bij het gezantschap te Florence. De roem, eene rijke erfenis, een gewenscht huwelijk met eene jonge Engelsche dame, alles liep hem mede en stelde hem tevens in staat om aan zijne zucht tot weldoen bot te vieren. Tijdens de julijomwenteling was hij secretaris van ambassade te Florence, en reeds tot gevolmagtigd minister in Griekenland bestemdmaar dewijl zijne liberale gevoelens weinig overeenstemden met het door de Restauratie gevolgd stelsel had hij zijn ontslag als diplomaat ingediend, en keerde tot het afgezonderd leven terug. Kort na de uitgave van een staatkundig geschrift, waarin hij zijne denkbeelden van vooruitgang ontwikkelde, en de voorschriften der zede- lijkheid en Evangelische liefde op het besturen der men- schen toepastevertrok hij naar het Oosten waar hij twee jaren doorbragt, en door het verlies zijner eenige hoogst beminnelijke dochter, ten diepste geschokt werd. Door de kiezers van Bergues, in het departement du Nordnaar Frankrijk teruggeroepentrad hij in de Kamer der Gedeputeerden op, en toonde daar, en sedert in andere betrekkitigenhoe zijne politieke uitzigten al verder en verder reiktenwaarvan zijne deelneming aan reformistische banketten, nog korten tijd geleden, nieuwe bewijzen opleverde. In de laatst verloopen jaren heeft hij zich, meer dan vroeger, 00k als prozaschrij ver roem ver- worven, inzonderheid door zijne uitvoerige Geschiedenis der Girondijnendie door levendigen stijl en krachtige schildering der gebeurtenissen uitmuntmaar van een- zijdige voorstelling en overdrevenheid in de toepassing zijner politieke beginselen geenszins is vrij te pleiten. Het volgend artikel in een der Parijsche dagbladen kenschetst den geest die door de werken van Sue en anderen onder het volk verbreidde tegenwoordige omwenteling heeft helpen voorbereiden, door eene poli tieke dweepzucht in de plaats van hetechte Christendom te stellen dat wel de algemeene broederschap wil, maar langs geheel andere wegen dan woeste omverwerping der bestaande orde moord plunderingbrandstichting en dwangzieke verheffing van de eene klasse der maat- schappij boven de andere. Dus luidt de bedoelde anecdote Bij de verovering der Tuilerien vond het volk in de koninklijke kapel een prachtig gebeeldhouwd Christus- beeld. De menigte hield stil en boog zich. „Vrienden, zeide een leerling der Polytechnische school, zie daar ons aller meester." Het volk nam het Christusbeeld op, en bragt het op eene plegtige wijze naar de kerk van St. Roch. Ontbloot uwe hoofdenburgersGroet den Christus!" dus riep men, en alles boog zich met godsdienstig gevoel neder. Edel Volkdus laat de steller van het berigt hierop volgen dat alles wat heilig is eerbiedigt. Edel Volkdat Hem zegent die de wet der algemeene broederschap verkondigd heeft!" Het kasteel van den heer Rothschild, te Suresnes, is in brand gestoken. Te Rouaan hebben ongeregeldheden plaats gehadden 27sten des namiddags duurden die nog voort. Te Rome heeft den 14 dezer een consistorie van Kardinalen bepaalddat de Romeinsche Staten eene Constitutie zullen erlangen. Den 13 februarij hebben driehonderd zangers en zangeressen eene serenade aan den Koning van Napels gebragt; zestigduizend personen namen deel aan die demonstratie. In de Kamer der Spaansche Gedeputeerden van den 19 dezer werd gevraagd hoe het met de zaak stond van den heer Salamanca, die zich nog steeds in staat van beschuldiging bevindten aangedrongen op een spoedig afdoen daar van; het antwoord was dat de te dier zake benoemde commissie haar onderzoek nog voort- zette. LOYDEN den 29 februarij. De Hertog van Nemours, met zijne zuster en schoon- broeder, den Hertog en de Hertogin van Saksen Coburg zijn zondag aan het hotel van het Fransch gezantschap alhier aangekomen. De Hertogin van Kent en de rege- rende Hertogin van Saksen Coburg hebben terstond bezoeken bij hen afgelegd. De doorluchtige vlugte- lingen begaven zich spoedig daarop nqar het paleis van Buckingham om de Ivoningin te bezoeken. Zij zullen in dat paleis vooreerst hun verblijf houden. De Hertogin van Montpensier kwam later in den namiddag aan het gezantschaps-hotel aan. De Ambassadeurs van verschillende Mogendheden hebben den Hertog van Nemours bezoeken trachten te brengen, toen deze het gezantschaps-hdtel bereids had verlaten. Alles wat men met zekerheid omtrent de verdere leden der Koninklijke Familie weet is dit, dat zij zich, op het zien van den slechten geest die overal waar zij doortrokken heerschte, van elkander hebben afgescheiden, om Engeland langs verschillende wegen te bereiken. Het blijft dus 00k nog raadselachtig waar koning Lodewijk Filips en zijne Gemalin zich be vinden. Zoo veel is althans zeker dat zij heden nog niet te Londen zijn. Hunne laatst bekende plaats van oponthoud was Drieux, op den weg naar Havre, waar de Familie zich van elkander schijnt te hebben gescheiden. De wet op de diplomatieke betrekkingen met Rome is gisteren in het Hoogerhuis ten derden male gelezen en aangenomen. In het Lagerhuis antwoordde lord J. Russell,op eene vraag van den heer Hume, dat de Engelsche Regering geenszins voornemens was zich te bemoeijen met den vorm van Gouvernement welken de Fransche Natie goed mogt vinden voor zichzelve te kiezenof zich, op eenigerlei wijzein de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk te mengen. Deze aankondiging werd van alle kanten toegejuicht. Het Huis heeft voorts in committd over de wegen en middelen beraadslaagd. ANTTYERPEY den 29 februarij. Volgens een particulieren brief, aan het dagblad le Pricurseur alhier gerigtdoor iemand die eergisteren morgen van Douvres te Ostende is gearriveerdhebben de Hertog en Hertogin van Nemours, met hunne Kin- derende Hertog en Hertogin van Montpensier, de Prinses van Saksen-Altenburgde prefect van politic Delesserten eenige aides-de-camp, zich zondag morgen te Douvres ontscheeptwerwaarts zij door eene Engelsche paketboot van Boulogne waren overgevoerd. De goe- deren die zij bij zich hadden waren te Boulogne in beslag genomen, en niet dan met moeite hadden zij zich kunnen inschepen. De Hertogin van Nemours was nog dien- zelfden dag naar Londen voortgereisden zou daar door het gepeupel beleedigd wezen. Een aide-de-kamp des I-Iertogs van Nemours is eergisteren morgen van Douvres te Ostende teruggekeerd, en zou zich naar Parijs begeven. Te Calais was de bevolking saturdag rustig, maar onder de troepen heerschte veel gisting. Te Brussel heeft zich gisteren het gerucht verspreid van de aankomst eens buitengewonen couriers aan het ministerie van buitenlandsche zakendie depdches der Fransche voorloopige Regering overbragt, volgens welke deze de onzijdigheid en onafhankelijkheid van Belgie erkent, en verklaart die te willen handhaven en eer- biedigen. Deze tijding, die allergewigtigst wezen zou, heeft zich echter tot hiertoe niet bevestigd. Zondag avond ging het te Valenciennes vrij onstuimig toe, maar gisteren is de rust daar weder hersteld. In de zitting van de Kamer der Belgische Repre- sentanten van gisteren is de \Ver betrekkelijk de her- vormingen in de verkiezingen ingetrokken en eene andere wet aangeboden, waarbij het stem- en kiesregt nog meer wordt uitgebreid. Groote ongerustheid heerschte hier op het vernemen dat de Antwerpsche handelsbank hare betalingen ge- schorst had. Het schijnt echter dat de finantiele toestand dier inrigting van zoodanigen aard is, dat de crediteuren volstrekt geene ongerustheid behoeven te voeden. Eene commissie van vijf uit de belanghebbenden is tot het onderzoeken harer rekeningen benoemd. 'sGRAYENHAGE den 29 februarij. Ook heden is er aan het paleis des Konings een zeer langdurige Kabinetsraad gehouden. Men verzekert dat deze herhaalde bijeenkomsten van den Raad betrekking hebben zoo wel tot de gebeurtenissen te Parijs, als tot de voorstellen nopens de grondwetsherziening welke eerlang aan de Staten-Genera'al zullen worden gedaan. Men verneemt dat aan het nieuwe park gelegen over de Scheveningsche brug, door het Stedelijk Bestuur dezer residentie, na voorafgegane toestemming van Zijne Majesteit de naam is gegeven van Willems-Park. Het gerucht wil dat de heer mr. J.delVal, sub- stituut-advocaat fiscaal bij het hoog militair geregtshof, eerlang den heermr. C. Vollenhoven als secretaris-generaal bij het departement van binnenlandsche zaken vervan- gen zalen voegt er bij dat genoemde heer V0 lien hoy en tot raad adviseur benoemd zal worden. De heer P. L. P. Ferrand zouop zijn verzoek zijn eervol ontslag als referendaris bij genoemd departe ment erlangen. Men verneemt, dat voor de verloting van schilderijen, die hier ter stede ten behoeve der armen heeft plaats gehad, verkocht zijn 1147 loten, zoodat daarvoor zal worden afgegeven en uitgedeeld het aanzienlijk bedrag van 6882 bons. sGRAYENHAGE den 1 maart. De Kabinetsraaddie gisteren gehouden werdheeft van it ure des morgens tot gisteren middag ten half vier ure geduurd. HH. KIC. HH. de Prinsen van Oranje en Frederik der Nederlanden hebben dien Raad wederom bijgewoond. Bij besluit van den 19 februarij jl. heeft Zijne Majesteit tot lid der commissie voor de Rijnvaart te Rotterdamin plaats van wijlen den heer IV. A. Fuclis benoemd den heer J. J. van Overzee. De gewone audientie van den Minister van Marine zal op vrijdag den 3 dezer geen plaats hebben. President en Directeuren van de Nederlandsche Bank hebben aan de belanghebbenden herinnerd dat er geene overschrijvingen van aandeelen ten hunnen over- staan zullen kunnen plaats hebben van den I5den tot en met den 3isten dezer maand. ROTTERDAM den I maart. Aan het bureau van den burgerlijken stand' alhier zijn, van den 1 tot en met den 29 februarij 1848, aange- geven 257 geborenen, 239 overledenen, 25 levenloos aan- gegeven kinderen gehuwd 41 paren, terwijl geene echt- scheidingen hebben plaats gehad. Wij hebben vroeger medegedeeld dat het Bestuur der Rotterdamsche Spaarbank een ruim lokaal aan de west- zijde der Botersloot had aangekocht. Om tot het doel te kunnen dienen moest dat lokaal aanmerkelijke ver- bouwing en verandering ondergaan. Het voornoemd Bestuur heeft dus onlangs, op zijnen naam, volgens ge- maakte bestekken de aanbesteding gedaan van een ge- bouwgeheel in te rigten voor de Spaarbank en tot de inschriiving alle m.rs metselaars en timmerlieden op- geroepen die als leden van het Departement Rotterdam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen bekend stonden. Van de 18 opgeroepenen hebben 14 ingeschreven en den 26 februarij is het werk aan den laagst ingeschreven hebbenden m.r timmerman J. van Limburgh alhier, voor de som van 10,670, toegewezen. Door de Nederlandsche Handel - Maatschappij zijn bevracht geworden de volgende 16 schepen als Voor Amsterdam Pollux, kapitein A. P. Klein; StacF Amsterdam, kapit. H. Blokziel; Admiraal Jan Evertsen kapit. C. P. Iiuyper; Petrus kapit. A. Stokvliet; Anna Maria Henrietta, kapit. H. F. Zeylstra; Maria, kapit. D. van IVijken Jacob Catskapit. A. Keeman van Dordrecht. Voor Rotterdam, Comelis Wernard Eduardkapitein H. liagers; Doggersbankkapitein IV. Smith; Maria kapitein E. Verschoor; Dankbaarheid aan de NH. M., kapitein P. G. Pott; Anna, kapitein B. H. Kuyper; Maasstroomkapitein H. Schuthen Maaskapitein Timmermans. Voor Dordrecht, Orion, kapitein C. M. Borghorst. Voor Middelburg, Ondernemingkapitein J. C. van Heeckereti. De Gorinchemsche Courant wil weten dat Z. M. de Koning last gegeven zou hebben om alle werkzaam- heden aan het paleis te Tilburg provisioned te staken. Wij vinden dit berigt nog van geen anderen kant bevestigd. Een buitengewoon nommer der Utrechtsche Courant vangt aan met een vertoog van den hoogleeraar G. IV. Vreede, over de gebeurtenissen van den dag in Frankrijk, en den invloed welke zij op het lot der wereld zouden kunnen uitoefenen. Het iszegt hijgeen constitutio- nelen vooruitgang dien men te Parijs beoogtmaar de vernietiging van alle maatschappelijke inrigtingen, welke met de wanbegrippen van den dag in strijd zijn. Hij vraagt of, te midden van zulke bekommeringen de stem der partijschappen zich in Nederland zal laten hoorenof niet de liefde tot het Vaderland tot die vrijheid welke ook in de overheid regten erkentde overhand zal behouden. Er moet niet getwist en ge- redekaveld er moet gehandeld worden. Hoe regtmatig de wenscher. zijn naar eene onbekrompen grondwetsher ziening deze onheilspellende oogenblikken eischen uit- stel. Het is geen tijd voor raadplegingen geschikt. Men spare de lessen men schenke tot aller welbegrepen welzijn steun aan het Ministerie." De Hoogleeraar wenscht verder dat onze staatslieden in gemeen overleg met Belgie met den in 1830 afgevallen broeder, die met ons tegen den Franschen Jakobijn een en hetzelfde belang heeft, geene middelen tot verdediging van den vaderlandschen grond nalaten, en door een dadelijken, krachtvollen maat- regel den toeleg verijdelen om Frankrijks grenzen tot den Rijn uit te breiden. Is alzoo (dus besluit hij zijn betoog) met eendragtigen zin de even voortvarende als stoutmoe- digevijand afgeweerd en Nederland inderij derzelfstan- dige Mogendheden bevestigd, dat dan eene milde herziening van onze Staatswet de banden tusschen Vorst en Volk toehale, en een nieuw bewijs levere dat onze landge- nooten de ware vrijheid evenzeer liefhebbenals zij af- keerig zijn van wanorde en regeringloosheid." Volgens een Duitsch dagblad, heerschte den 25sten der afgeloopen maand te Straasburg de groorste vreugde over de uit Parijs ontvangen telegrafische berigten. De stad zou des avonds gei'llumineerd worden. Een heden namiddag ontvangen Duitsch dagblad voegt hierbij, dat de maire van Straasburg is afgetredeneene municipale commissie uit burgers der Radicale Partij hem vervangen heeft, en de luitenant-generaal Atidri zich met de nieuwe orde van zaken heeft vereenigd. De Kolnische Zeitung vermeldtofschoon slechts als eene mededeeling die zij zelve nog schijnt te betwijfelen, dat de Hertogin van Orleans, met haren zoon, den Graaf van Parijs, maandag nacht die stad is doorgereisd, zonder dat men wist welken weg zij verder had ingeslagen. Hellevoetsluis den 29 februarij. Gisteren na den middag zijn al hier binnengekomen het Vertrouwen, R. S. Pinksterboer, v. Nickeric, en OndernemingK. Zwanenburg, van Triesc en Cephalonia; heden morgen AmeliaH. Cross, van Hull, en Victoriaf. Greig, van Leith. Het fregatschip Sourabatjakapitein A. M. Swartsvan Batavia naar Rotterdam, is door de stoomboot Iiinderdijk binnen door vaii Brouwershaven alhier op de Reede gesleept, en debark Nagasaki kapitein F. A. Bunnemeijer, van Rotterdam naar Batavia bestemd, is van over het Painpus op de Reede gesleeptde wind W. Z. W. Brielle den 29 februarij. Heden voor posttijd zijn binnengekomen Cygnet, D. Martin, van Glasgow, en Audacious, J. Cracknellvan Ipswichde wind W. ten Z. Maassluis den 29 februarij. Heden is alhier voor posttijd niets ge- passeerd de wind VV. Hellevoetsluis den r dezer. Gisteren na den middag arriveerden uit zee RoclinaK. J. Pronk, v. Londen, en Laura, G. A. Jackson, v. Hull. Heden inorgen zeilde Gefion, J. J. Thrane, n. Denemarken, en stoomden in zee Dumbarton Louth, P. Rodger, n. Glasgow; Giraffe, R. Stranack, en Magnet, T. Goodburn, naar Londen; de wind Z. VV. Brielle den 1 dezer. Ileden voor posttijd zijn alhier binnengekomen A t twood Cst.), H. Cheesinan, en City of London(jaA), VV.Watts, beiden v. Londen, en Border Queen fst.), A. Bell, v. Leith; dewindZ. W. Maassluis den 1 dezer. Heden is alhier voor posttijd niets gepas- seerd de wind W. Te Brouwershaven is den 27 februarij binnengekomen Sara Lijdia, B. van der Tak, van Batavia naar Rotterdam. Door dezen gezagvoer- der is den 23 dito, op 36 gr. noorderbreedte en 2(5 gr. westerlengte, gepraaid het barkschip Vier Gebroeders, kapit. C. Tjebbes, v. Pangool naar Amsterdam. Brouwershaven den 29 februarij. Heden binnengekomen Generaal Chassi, J. M. de Winter jr.van Bezoekie, en iVeltevredenJ. A. Bangma, van Batavia, beiden naar Rotterdam. Texel den 28 februarij. De wind Z. W.hard. Binnengekomen Jeantine, J. H. Renkenvan Suriname. Texel den 29 februarij. De wind Z. W. Binnengekomen Flevo, S. van der Mey, en Sara JohannaH. Sweys, van Batavia. Volgens brief van kapitein L. A. J. Boulet, voerende het barkschip A. R. Falck, van Amsterdam naar Batavia, gedagteekend i4januarij, was hij toen zeilende op 1 gr. zuiderbreedte en 21 gr. westerlengte; hebbende een lievigen orkaan doorgestaanwaarbij het schip zoodanig over zijde had geiegen, dat de lading was Overgegaan. Ook had het koper geleden aan boord was alles wel. Te Havanna is den 27 januarij aangekomen Fenelon, J. Barkentien, v. Antwerpen; teTriestden20februarij Ida, H. E. Dik, v. Amsterdam, en den 2isten EmcrentiaF. Gribnitz, van Antwerpen; te Havreden 25Sten Valentine, H. E. Marin, v. Samarang; te Stockton den 2isten Bethesja, R. Watson, v. Rotterdam, en te Shields den 25sten Friso D. H. Duintjer, van Harlingen. Van Batavia is den 18 december gezeild Prins Frederik der Nederlanden, P. lluidekoper, n. Amsterdam; vanSt.Thomasden 29januarij Maracalbo, H. B. Conter, naar Curasaovan St. Ubes den 9 februarij Helena, H. van der Baan, n. Amsterdam, en van Glasgow den 23 dito Glasgow, J. Henderson, naar Rotterdam. Te New-Orleans lag den 22 januarij zeilklaar Bertha, J. M. Ode, n. Rotterdamte New-York den 4 februarij Scandia, j. E. Westman, naar Amsterdam; te Marseille den 22 dito Achilles, H. VV. Velt, naar Hamburg, Nieuwland, H. D. Visser, en Vier Gebroeders, J. J. Mets, naar Rotterdam. De kof Annegina, kapitein VV. VV. Patje, van Bordeaux naar Amsterdamis d'en 25 februarij te Cowes binnengeloopen. Gepraaid, den 18 januarij, op 2 gr. noorderbreedte en 22 gr. wester lengte, de bark Henricus Gerardus, kapitein P. Verschuur, van Amsterdam naar Batavia, en den 15 februarij, op 38 gr. 10 min. noorderbreedte en 32 gr. 32 min. westerlengte, het schip Dorothea, kapitein H. Visser qq. i van Batavia naar Amsterdam.

Rotterdamse Courant | 1848 | | pagina 2