ROTTERDAMSCHE COU A0 1848. 30 Dings dag den 7 Ma art. Bij deze Courant behoort een Bijvoegscl. LOUDEN den -1 maart. Eindelijk heeft de pijnelijke onzekerheid over het lot van koning Lodewijk Filips en zijneGcmalin opgehouden, daar beide nu in Engeland zijn aangekomenen wel gisteren morgeneven voor twaalf ure, te Newhaven, in het graafsehap Sussex. Eene visschersboot uit de niet ver van Eu gelegen zeehaven Treport had de Doorluchtige Vlugtelingen naar Havre overgebragt, wer- waarts de Engelsche stoomboot Express heimelijk van Southampton ontboden was, met welke zij nu hunnen togt vervolgden. Van Parijs vvaren zij eerst naar Versaillesvan daaj, in een gewoon rijtuig naar Dreux gevlugt. Hier vet- sehafte een vertrouwd persoon hun kleederen die tot vermomming dienden. De Koning had zijne bakkebaarden afgeschoren en zijne paruik veranderdom niet herkend te worden. Ilerhaalde malen werd de inscheping te Tourville en te Honfleufbeproefd, maar het voortdurend onstuimig weder maakte dit ongeraden. De Koning heeft te Newhaven terstond vertrekken in het Bridgehotel betrokken, en een geemploijeerde der stoomboot-maatschappij met depdches naar Londen doen afreizen. Hij en de lvoningin waren diep ge-troifen door al de blijken van deelneming, belangstelling en hulpvaar- digheid, die hun gegeven werden. Tot den heer Stone, die hem in Engeland verwelkomdezeide de Koning Ik dank u, ik dank u; het was mij.altijd tot genoegen in Engeland te zijn. God dankdat ik nogmaals in Engeland ben!" Spoedig na zijne aankomst hadde Koning naar den heer Packham gevraagd, die verscheiden jaren geleden uitge- strekte goederen, in de nabijheid van het kasteel van Eu, van hem pachtte en nu onlangs nog bij hem te Parijs was, op dien gedenk waardigen dingsdagtoen het refor- mistisch banket gehouden had moeten worden. Die heer kwarn weldra, op een hem gezonden berigt, van Brighton, zijne tegenwoordige woonplaatsaanonderhield zieh met Lodewijk Filips, en noodigde dezen en de Koningin uit hem naar Brighton te vergezellen, maar het ant woord was: Ik ben u zeer verpligt, mijnheer Packham, maar de lieden hier in huis hebben mij zoo vriendelijk be- handeld en ik gevoel mij zoo vermoeid dat ik uw vriendelijk aanbod af moet slaanen antwoord op de expresse af zal wachten, die ik naar Londen gezonden heb." Al het- geld dat de Koning bij zich had stelde hij toen den heer Packham ter hand, deels om daarvoor kleedingstukken te koopen, waaraan groote behoeftc was, deels om het tegen Engelsch geld te verwisselen. Tot het klein gevolg der Vorstelijke Personen behooren de generaals Dumas en Rumigny. Verscheiden ingezetenen van Brighton en Lewes zijn bij den Koning en de Koningin toegelatenen zeer hartelijk door hen ontvangen. De Hertog van Montpensier, benevens de Hertogin van Nemours ei; hare beide Kinderen, waren eergisteren nog op het eiland Jersey, maar hebben den generaal Thierry berigt, dat hij hen heden insgelijks te Southamp ton verwachten mogtwaarvan onverwijld berigt aan prins Albert is toegezonden. Ook de heer Guizut heeft eene schuilplaats op Engelsch grondgebied gezocht. Hij is gisteren namiddag, door den generaal Jacqueminot vergezeld, aan boord der stoom boot la Fille de Bruges, van Ostende te Douvres ge- arriveerdterstond zijn zij Iangs den spoorweg naar Londen gereisd, waar zij gisteren avond ten half zeven ure aankwamen. De heeren Guizot cw Jacqueminot schijnen tot woensdag te Parijs vertoefd te hebben, en toen naar Ostende ge reisd te zijn, waar zij eerst een klein stoomvaartuig af- luturdenhetwelk echter, door het onstuimig weder, terug moest keeren. Kort daarna namen zij plaats op de genoemde stoomboot. Met groote vreugde vernam de gevallen Minister, bij het doorreizen te Folkestone, dat zijne beide dochters, en, volgens sommigen ook zijne hoog bejaarde rnoeder, veilig in Engeland aange komen waren. Men zegt dat de voormalige Fransche minister van binnenlandsche zaken de heer Duchatelzich insgelijks te Londen bevindt. Prins Lodewijk Napoleon, die, zoo als men weet, ter stond op de tijding der omwenteling naar Parijs gesneld was, om de Republiek zijne goede diensten aan te bieden, is reeds eergisteren, onverrigter zake door den generaal Houdetot vergezeld, te Folkestone teruggekeerdwaar hij zelf aan iedereen verhaalde dat het voorloopig Gou- vernement, uit hoofde van den verwarden staat der zaken, bent verzocht had zich weder, voor een korten tijd, uit Frankrijk te verwijderen. De Prins uitte zijne meening dat, indien het voorloopig Gouvernement zich niet staande kan houdener nog meer bloed vergoten zou worden. Lord Palmerston antwoordde woensdag in het Lager- huis, op eene hem gedane vraag, dat de te Parijs verblijf houdende Engelschen ongedeerd gebleven waren gedu- rende de jongste troebelen in die hoofdstad, naardien zij zich wiiselijk van alle deelneming aan de beweging hadden onthouden. Vervolgens verdedigde die Minister zich in het breede op al de aantijgingendoor den heer Anstey tegen Engelands buitenlandsche politiek in de laatste vijf en twintig jaren opgesomd. Het beginsel zijner politiek, zeide Zijn Lordschap, was immer ge- weest, vrede en vriendschap met alle Natien tebewaren, zoo Iang zulks behoudens de eer en waardigheid des Lands geschieden kon, Eene motie van dr. Bowring betrefFende het eiland Man en eene andere van den heer Cochrane, betrefFende de zaken van Griekenland werden in de zittirig van donderdag, beide weder ingetrokken, nadat de ministers Grey en Palmerston daaromtrent eenige ophelderingen gegeven hadden. Van meer algemeen belang was de zitting van gisteren. Toen deed de heer Horsman de motiedatbijaldien de belasting op de inkomsten moest yoortduren, hetnoodig was de wet daarop alvorens te verbeteren, en inkomsten, welke uit beroepszaken en onzekere bronnen voort- sprotenniet op gelijke wijze te belasten als die welke uit gerealiseerde eigendommen voortvloeiden. De heer Goulburn toonde de moeijelijkheden van zoodanige wijzi- gingen aan, en meende ook dat de ongelijkheid in het dragen der belasting niet zdu groat was als sommigen beweerden. Onder degenen welke hem wederlegden be- hoorde de heer Hume, die tevens van oordeel was, dat, dewijl de inkomsten van 50 millioen ponden sterling van 1831 tot 184.1 genoegzaam geweest waren om de staats- uitgaven te dekken, ook van 1848 tot 1858 geene hoogere som vereischt zou worden. Na langdurige debatten is de motie, met 316 tegen 141 stemmenverworpenen derhalve het beginsel aangenomen dat de belasting op den thans bestaanden voetvoort zal duren. Of dit voor ddn jaar of voor Linger zijn zal, wordt maandag in nadere overweging genomen. Daarna werd het wetsontwerp op de diplomatieke betrekkingen met Rome ten eersten male gelezen, en de tweede lezing op den 13 dezer bepaaldals wanneer verscheiden leden zich daartegen verzette'n zullen. Ook is, in deze zitting, de Coinmissie benoemd, die de begrooting voor het leger, de artillerie en de zee- magt onderzoeken moet. I11 ..verscheiden kerspelen dezer hoofdstad zijn ver- gaderingen gehouden, in welke besloten is vertoogen tegen de voortduring der belasting op de inkomsten in te dienen. Ook in andere steden hebben soortgelijke bijeenkomsten plaats. In Ierland hebben de gebeurtenisseu in Frankrijk vele gemoederen sterk opgewondenwaarbij,komt dat de heer/. O'Cunnelldie zich thans te Parijs bevindt, aan zijne vrienden te Dublin geschreven heeft dat nu het oogenolik voor de leren gekomen is om zich in be weging te stellen. De Overland-mail heeft tijdingen van hetVasteland van Indie tot 1 februarijaangebragt. De nieuwe gou- verneur, graaf Dalhousieen diens Gemalin zijn den ia januarij te Calcutta ontscheepr, en spoedig daarop heeft de Graaf zijn ambt aanvaard. Zijn voorganger, lord II. Hardingescheepte zich den 18 januarij aldaar in onder luid en algemeen gejuich der troepen en be- vplking. Slechts zelden heeft een gouvemeur-generaal van Engelsch Indie zoo veel welverdienden roem als hij ingeoogst. Latere brieven van de Kaap de Goede Hoop, tot 9 januarij, bevestigen het eindigen van den oorlog met de Ka-fFers. Den 7den dier maand moesten hunne opper- hoofden eene zamenkomst met den gouverneur, sir H. Smith houden om Van hem te vernemen war zij te verwachten hadden indien zij zich goed gedroegen en hoe men met hen handelen zou indien het tegendeel mogt plaats grijpen. Sir II. Smith was 011 vermoeid met het regelen van alles bezig, wat den vrede bestendigen en de beschaving der Kolonie bevordercn kon. Een ge- deelte der troepen zou huiswaarts gezonden worden. LONDEN den 5 tnaart. Gisteren morgen ten negen ure hebben Lodewijk Filips en zijne Gemalin Newhaven verlaten; toen zij omstreeks half een ure in den namiddag te Croydon aankwamen, vonden zij daar tot hunne groote vreugde den Hertog van Nemours, den Hertog en de Hertogin van Saksen Coburg en den graaf de Jarnac, die gisteren morgen vroegtijdig uit deze hoofdstadderwaarts waren vertrokken. De Koning en de Koningin drukten beurte'ings hunne Kinderen aan het harten tranen blonken in de oogen I van den grijzen Monarch. Nadat zij eenige oogenblikken gezamenlijk in de waciitkamer van het stations-gebouw hadden doorgebragtvertrokken zij met drie rijtuigen naar Claremont. Bij het in het rijtuig stappen ontving Z. M. menigen handdruk en over het geheel was de ontvangst te Croydon zeer hartelijk. De Hertogin van Nemours met hare beide Kinderen de Hertog van Montpensier en de generaal Lefebvre zijn gisteren morgen van het eiland Jersey te Portsmouth aangekomen en van daar mede naar Claremont vertrokken. Men had de Hertogin van Nemours op het eiland Jersey eerst voor de Hertogin van Orleans aangezien. Met het Westindische stoomschip Avon zijn de heer Husson en de generaal Rostoland vertrokken met last van de voorloopige Regering te Parijs, om de Re publiek in de Fransche Antilles uit te roepen. PARIJS den 3 maart. De voorloopige Re'gering heeft gisteren en heden weder een aantal besluiten circulates en proclamatien bekend gemaakt. Zij poogt vooral de werklieden tevreden te stellen, welke haar aanhoudend met deputatien blijven lastig vallenen thans heeft zij bepaald, dat het getal werkuren per dag voor Parijs van elf op tien en voor overal elders van twaalf op elf is gebragt, als mede dat het in het werk stellen van onder-aannemers is afgeschaft; dit besluit is genomen na op het Luxemburg gehou den vergaderingen der Regerings - commissie voor de arbeiders, in tegenwoordigheid van gedelegeerden der verschillende werkliedendie daarbij het woord voerden op de plaats, van waar nog zoo kort te voren de Pairs van Frankrijk hunne stem deden hooren. Bij de verdere besluiten wordt onderanderen bepaald, dat de heer Marrast is belast met het bestuur van alle roerende en onroerende goederen welke de gewezen civiele lijst uitmaaktenen van alle in beslag genomen goederen behoorjnde aan het bijzonder domein of aan de Prinsen en Prinsessen der gewezen Koninklijke Familie; dat de wet op het zegel den 5 maart weder in werking treedt, en dat de ctpenbare ambtenaren der administratieve en regterlijke orde geen eed zullen afleggen. Onder de circulates wordt er eene gevonden aan de procureurs-generaal bij de hoven van appdl der Republiek, om aan te dringen op een onderzoek naar de brand- stichters en plunderaars, en naar alle aanrandingen tegen personen en goederen. Eene der uitgevaardigde proclamatien dient om de burgers aan te sporen zich te do-en inschrijven in de roilen der nationale garde dewijl de algemeene verkie- zingen der nationale garde weldra plaats zullen grijpen; de nationale garde dezer hoofdstad ntaakt reeds bijna een leget van 200,000 burgers uit. De verkiezingen dier garde zullen tot grondslag dienen voor hetgeheele verkiezings- stelsel der Republiek. In eene aan de kolonisten van Algerie gerigte proclamatie wordt gezegddat de voor loopige "Regering zich ijverig bezig houdt met dVn on- zekeren toestand waarin de kolonisten langen tijd zijn gelatendat de Republiek Algerie als den grond van Frankrijk zal verdedigen de zedelijke en stoffelijke be- langen aldaar zal behartigen, en er aan denkt Algerie gelijke instellingen te geven als Frankrijk. Lord Nurmanby heeft gisteren aan den heer Lamartine de depeches medegedeeld, welke hij van lord Palmerston heeft ontvangen, betrekkelijk de gezindheid der Britscbe Regering jegens de nieuwe Fransche Regering. Lord Palmerston heeft lord Normanby medegedeeld, dat Enge land geen oogenblik darzelt het regt der Fransche Natie te erkennen om haren regeringsvorm te verancterenhij heeft daarbij gevoegd, dat de Engelsche Regering terstond haren Gezant bij de Fransche Republiek zal accrediteren, wanneer de voorloopige door eene bepaalde Regering is vervangen, terwijl lord Normanby is gemagtigd inmiddels met de voorloopige Regering alle betrekkingen van goede verstandhouding en vriendschap te onderhouden. Bij eene demonstratie welke gisteren ter nagedachtenis van Armand Carrel plaats had dwong men den heer Marrast zijn rijtuig te verlaten, omdat ieder te voet ging. Het besluit strekkende tot herstel van het zegel derdag- bladen, vindt veel tegenkanting. Van verschillende kanten dringt men er op aan dat de heer Cr&mieux in het provisioned Bestuur door een ander vervangen worde ook dewijl hij zijne Israelitische geloofsgenooten wat veel aan posten helpt. Over het algemeen betoont men zich minder tevreden met de voorloopige Regering en deze zou zich van haren kant mede in moeijelijkheid bevinden, daar zij vo6r de maand junij 120 millioenen francs noodig heeft, en vreest die niet gemakkelijk bijeen te zullen krijgen. De voorloopige Regering heeft 300,000 francs gezon den aan den commissaris bij het departement der Beneden- Seine ten einde daardoor de betaling van het daggeld der werklieden te verzekeren en eene staking van den arbeid te voorkomen. Onder de vele personen welke dagelijks hunne goed- keuring aan de bestaande orde van zaken hechten be vindt zich ook de maarschalk Girard. Een aantal cor- poratien heeft deputatien naar de Regering gezonden om hare goedkeuring te betuigen. Men zdgt dat de begrafenisplegtigheden zullen worden afgeschaft; dat dezelfde lijkwagen voor alle burgers zal worden gebezigd, en dat .men ook in de kerkelijke pleg- tigheden bij die gelegenheid verandering zal brengen. De berigten uit de departementen luiden reeds niet meer alien even gunstigReims en Rouaan hebben droevige tooneelen opgeleverd en men vreesde dat alle fabrijkstcden hun voorbeeld zouden volgen. De werk lieden hebben in die beide steden alien arbeid gestaakt te Rouaan trokken zij bij benden de stad door, zij willen korter werken en meer geld ontvangen; te Reims heb ben zij eene geheele fabrijk verbrand. Eene deputatie uit Rouaan is te Parijs aangekomen om te verkhiren dat die stad hare goedkeuring aan de Republiek niet weigert, mits die gematigd zij en op orde- en vrede- lievende denkbeelden rustemen verlangde de terug- roeping van den commissaris der voorloopige Regering en verder dat de werklieden terstond omtrent hunne ware belatigen wierden ingelicht. Te Macon de geboorteplaats van den heer Lamartine, heeft men het borstbeeld van dien held van den dag, met eikenbladen gekroond plegtig door de stad rondgevoerd de nationale garden namen deel aan dien optogt. Verschrikt door de vijandige bonding van het volk tegen hen hebben de broeders der Christelijke leer te Toulouse die stad verlaten. Men verhaalt dat Lodewijk Filips zijne redding aan een Nederlander, den beroemden schilder Ary Scheffer, te danken heeft gehad. Het schijnt dat de maatregelen, welke men tot verdediging van het paleis had genomen, onvoldoende waren. De Koning even wel, van het tegen deel overtuigd wachtte met gerustheid den uitslag der mededeelingen, aan de Kamer der Afgevaardigden gedaan, toen Scheffer, ko'lonel van een le'gioen der nationale garde, eensklaps kwarn berigten, dat eene tallooze menigte naderdemet het doel om zich op de Tuilerien te werpen, en dat het aan de gewapende magt op het paleis onmogelijk zou wezen den schok wedrstand te bieden. Dit had werkelijk eenige minuten later plaats en het volk stroomde zoo onverhoeds in den tuin dat de Koning zelfs geen tijd had om zich naar zijne appartementen te begeven om eenig geld te krijgen. Scheffer bood den ongelukkigen Monarch zijne beurs aan Welke 20 louis bevatte en daarmede ontvlugtte Lodewijk Filips in een huurrijtuig, met ddn paard bespannen.

Rotterdamse Courant | 1848 | | pagina 1