PARIJS den 4 maart. Heden heeft alhier eene groote plegtigheid plaats gehad, de begrafenis namelijk der burgerswelke zich den 22 33 en 24 februarij voor de Republiek hebben opgeofferd. In de Magdalena-kerk, welke daartoe geheel was ingerigt, werd eersc eene lijkdienst gevierd. De kerk was met zvvart behangen en met vaandels en kroonen gedecoreerd midden op het koor stond eene groote katafalk; men las uaar de woorden Aan de voor de vrijheid gestorven burgers. Na de mis had een groote optogt plaats; het getai burgers welke den trein uitmaakten wordt op 250,000 geschat en dat der toeschouwers op 200,000. henige eskadrons ruiterij openden den treindaarna volgden de muzijkanten van de zes eerste legioenen der nationale garde nationale garden, de zangers, de gees- telijken der Magdalenakerk de lijkwagens en de leden der voorloopige Rcgering; onmiddellijk achterdeze kwam een prachtige wagen, door acht witte paarden getrokken, waarop het teeken der Republiek werd rondgevoerd. Verschillende deputatien maakten verder den optogt uit, welke weder door militairen werd gesloten. Deze trein trok te midden der ontzaggelijke menigte naar de Julij- kolomin de kelders van welke de lijken bij die der stnjders van 1830 werden bijgezet. Boven op de Julij- kolom wapperde eene groote nationale vlag nevens eene zwarte met zilveren sterren terwijl rondom de kolom verschillende gekleurde vuren brandden. De Minister van IJinantien is gemagtigd overmorgen een aanvang te maken met de betaling van den interest der 5, 45 en 4 per cents fondsenhetwelk anders eerst den 22sten geschiedde. De interest der schatkistbiljetten is van heden af vastgesteld op 5 per cent in het jaar, voor de biljetten van zes maanden tot een jaar, en op 4i per cent voor de biljetten van drie tot vijf maanden. Het dagblad la Presse zegt dat de heer virago van het bestuur der posterijen tot dat der schoone kunsten zal1 overgaanzijn opvolger wordt echter nogniet genoemd. Sommige personen willen weten dat alle werklieden te Parijs zijn verzocht hunnen arbeid te staken; men wist echter niet met welk doel. Eerstdaags zal het ontwerp eener constitutie worden bekend gemaakt, bij welke echter nog niet wordt vast- gesteldhoe de verkiezing van den Voorzitter der Repu bliek zal plaats grijpen en of bij voor een of voor vijf jaren zal worden verkozen. Zulks zal eerst later door de Constnuerende Vergadering worden beslist. Eenige betrekkingen zoo als die van notaris procureur enz. zouden voortaan als ambten der Regering beschouwd worden. Men wil weten dat velen de aftreding der geheele voorloopige Regering verlangenen voegt daarbij dat 8ommigcn der leden van dat Bestuur aan dezen eisch geen gehoor willen geven. Inmiddels brengen de reeds gedane benoemingen en die welke nog overig blijven de Regering in groote verlegenheid. De werklieden zijn nu voor het oogenblik tevreden gesteld rnaar hoe kort zal zulks welligt duren vooral nu de Regering door de besluiten omtrent het zegel der dagbladen getoond heeft, hoe hgt zij hare vroegere besluiten weder vernietift. Eerst was toch het zegel afgeschaft daarna verscheen een besluit, volgens hetwelk de vroegere wet den 5 dezer weder in werking zou treden; de tegenkantingen, welke deze bepahng ondervond, leidden tot het besluit, dat de belasting van het zegel op de dagbladen en periodieke geschriften tien dagen vodr de bijeenroeping der ver- kiezings-vergaderingen zal worden opgeschort, ten einde aan de verkiezingen de grootst mogelijke openbaarheid te geven. Met dit besluit heeft men nog geen genoegen z?°^at de Regering nu weder tot de geheele afschaffing dier belasting is overgegaan. Het is eene kolonne, bestaande uit vrijwilligers en leerlingen der scholen, gelukt, een aantal der boos- wichtendie rondom Parijs zoo vele verwoestingen hebben aangerigtin hechtenis te nemen. Uit St. Etienne en Rive-de-Gier wordt gemeld dat aldaar onder de werklieden een hevig oproer is uit- gebarsten. Pe a"1'er woonachtige Engelschen zijn voornemens aan de Regering der Fransche Republiek en aan de be- volking van Parijs hunne erkentelijkheid te betuigen voor de bescherming en de veiligheidwelke zij over het algemeen gedurende de drie februarij-dagen hebben genoten; te dien einde ligt aan het bureau van de Gahgnam's Messenger een adres ter teekening, hetwelk dtis luidt: Aan de voorloopige Regering van Frankrijk en aan de burgers van Parijs. Wij onderteekenden te larijs woonachtige Engelschen, doordrongen van diepe erkentelijkheid, bieden de provisionele Regering van Frankrijk en de burgers van Parijs onze opregte en le- vendige dankbetuigingen aan voor de bescherming en volkomen veiligheid welke wij gedurende de ver- loopen gedenkwaardige^dagen hebben genoten, en, wan- neer wij deze gelukkige gebeurtenis als een waarborg voor ue toekomst beschouwen geven wij ons geheel j - gv.vtu w ij una iiciicc aan de hoop over dat de zoo roemrijke overeenstemming voor twee zoo verlichte Natien als Groot-Brittanje en Frankrijk met minder duurzaam zal zijn in haren aard als wijs in hare staatkunde, en zich meer en meer zal bevestigen door de handhaving van een achtingwaardigen vrede door eene billijke gelijkstelling van voordeelen door eene meer en meer innige vermenging van be- langen kortom door een edelmoedigen wedstrijd in de loopbaan van zedelijken, godsdienstigen en maatschap- pelijken vooruitgang." Dc stoomkorvet Titan is van Toulon naar Algiers vertrokkenen ter beschikking gesteld van den Prins van Joinville en den Ilertog van Aumale, die zich daar- medenaar men hier vermoedt, naar Napels ztillen laten overbrengen. De nieuwe Minister van Marine zou een brief aan den Prins van Joinville geschreven hebben om hem over te halen zich in de gevolgen der omwen- teling te schikken en zich vreedzaam bij zijne Familie te vervoegen. den Constitutionnel leest men: Het kanton Neuchatel, in Zwitserland, heeft het juk van den Koning benoemdS!Cn afgeworpen en eene voorloopige Regering Te Madrid is den 27sten 11. berigt ontvangen van de gebeurtenissen te Parijswelke daar een diepen indruk hadden gemaakt, en de Regering eenige maat regelen tot handhaving der orde hadden doen nemen. Zoo de ontvangen tijdingen aanleiding geven tot eenige oewegmgennieende men dat zulki eerder in de proyincien dan in de hoofdstad het geval zou zijn. De Koningin van Spanje zou voornemens zijn dezen zomer eene reis naar de Baskische provincien te doen. BRUSSEL den 5 maart. In de zitting van de Kamer der Representanten van eergisteren heeft de Minister van Finantien een wetsont- vverp aangeboden strekkende tot het gangbaar maken der volgende vreemde muntstukken het pond sterling tegen 25 francs 30 centimes; de gulden tegen 2 francs 10 centimes, en de 2§ gulden tegen 5 francs 25 centimes, lerstond werd eene Commissie met het onderzoek dezer wet belastwelke aan het einde der zitting een gunstig verslag uitbragt. Gisteren nam de Kamer deze wet met algemeene stemmen aan; zulks deed 00k gisteren de Senaaten heden deelt het officiele dagblad deze wet mede welke morgen in werking treedt. Onder den titelwat moet men doen? heeft de be- kende de Potteroud lid van het voormalig voorloopig Belgisch Gouvernementeen klein geschrift uitgegeven waarin onderanderen het volgende voorkomt Onze naburen hebben met geweld hunne dijnastie verjaagd zij hebben daarvoor hunne redenen gehad, waarover zij alleen konden oordeelen. Hebben wij.de- zelfde redenen? Oordeelen wij insgelijks, maar bedaard, zonder hartstogt. Had ik de eer gehad in 1830 in het constitue'rend congres te zetelen gewis de republiek had een bulletin te meer gehad. Een Koning scheen mij toenmaals toe een voorwerp van weelde buiten verhouding tot de kleine staatshuishoudingdie wij moesten organiseren schadelijk door de zorgen en uitgaven welke hij ons zou kosten en nutteloos, om niet meer te zeggen voor onze toekomstige nationaliteit. Had iknadat voor eene monarchie gestemd was, de inconsequentie gehad mij voor een der troonkandidaten te verklarengewis zou het niet geweest zijn uit de familien van koningen of vreemde prinsen. Ik voorzag zeer goed de bezwaren welke zoodanige keus ons vroeg of laat kon berokkenen. Maar vergeten wij het niet, wij waren in 1830. Wij konden alles doen; wij zijn tjians in 1848, en wij moeten uitgaan van hetgene gedaan is." De heer de Potteralzoo voortredenerende, leidt uit laatstgcnoemde stelling de gevolgtrekking af, dat men thans alles moet in het werk stellen om de nationale onathankelijkheid te behouden. Maar, men moest zich haasten want het gevaar was groot. En als nu het Gouvernement niets deed, dan moesten de Kamers bet er toe brengen. En als de Kamers stilzwegen dan moest men zich van de middelen bedienen welke de Constitutie aan de hand geeft. Die middelen vindt de heer de otter ln de volgende artikelen der Constitutie: Art. 25. Alle magt is afkomstig van de Natie. Art. 18. De drukpers is vrij. Art. 19. Het staat de Belgen vrij zich vreedzaam te verzamelen. Art. 20. De Belgen hebben net regt om zich te vereenigen. Ieder heeft regt om door cen of meer personen geteekende petitien aan de openbare autonteiten te rigten. Ziedaar," besluit de beer de Potter, meer dan genoeg, om het Bewind als het ter goeder trouw is, een goeden wil heeft en werk- zaam iste ondersteunenom het te doen ontwaken indien het in eene valsche gerustheid inslaaptof zijn ljver aan te wakkeren als het aarzelt voor overwe<nn- ge.n waaraan de omstandigheden alle waarde benemen; om bet zedelijk te dwingen, als het wilde vergeten dat, zoo de openbare orde eene quaestie van bestaanis, het be- staan zelf wordt ondersteld dat er orde zal zijn, en uat bij gevolg het heil der Natien de hoogste wet is, ge- J "e no°dzakelijkheid de oppermagtigste gebieder is." KEULEN den 5 maart. De rust dezer stad is vrijdag avond verstoord geworden. De Gemeenteraad was van drie tire af vergaderd en het reeds eens geworden over een schrijven aan de Keulsche Afgevaardigden bij de te Berlijn vereenigde Commissie uit de Landstenden, ten einde deze mogt aaiidringen op het overwegen van eenige maatregelen welke men noodig achtte om het vertrouwen en den bijstand der Natie meer voor de Regering te wjnnen. Dit stuk was juist overge- schreven, toen, ten zeven ure, eene deputatie van burgers werdaangemeld,die den eerstenBurgemeester, in het bijzijn van den Gemeenteraad, eene mededeeling wenschte te doen. Eenige honderden menschengrootendeels alien uit de arbeidende volksklasse, bevonden zich in de zaal die aan de vergaderzaal grenst, en hun woordvoer- der las, met veel drift, eenige zoogenaamde eischen des volks voor, welke hierin bestondenwetgeving en be stuur door het volk; algemeen kiesregt en algemeene verkiesbaarheidin burgerlijke gemeente en Staat; on- voorwaardelijke vrijheid in spreken en schrijven; ont- binding van het staande leger, en invoering eener algemeene volkswapeningmet door het volk gekozen aanvoerders; vrij regt van vereeniging; bescherming van den arbeid en waarborg der levensbehoeften voor aliengeheele opvoeding der kinderen op openbare kosten. Onder allerlei oprocrige redenenwerd de vergadering van den Gemeenteraad een geruimen tijd in het raadhuis belegerd, tot dat de gewapende magt, die met veel kalinte te werk ging, het plein van de talrijk verzamelde menigte zuiverde, en eenige personen een waarvan als belhamel bekend stondaan de justitie overleverde. Volgens een officieel bekend gemaakt besluit der Duitsche Bondsvergadering, van den 3 dezer, heeft zij, ten gevolge van een naderen voorslag der Commissie wegens de drukpersaangelegenheden het aan iederen Duitschen Bondsstaat vrijgelaten de censuur op te heffenen de vrijheid der drukpers in te voerenmet bijvoeging nog- tans dat zulks onder zoodanige waarborgen geschiede welke de overige Bondsstaten en den geheelen Bond zoo veel mogelijk tegen misbruik der vrijheid van drukpers verzekeren. Z. M. de Koning van Wurtemberg had dit besluit niet afgewachtmaar bereids den 1 dezer de censuur opge- hevenen de bepalingen der wet over de vrijheid der drukpers, van 30 januarij 1817, weder in kracht hersteld. In het antwoord op het dankadres der Commissie uit de Stenden geeft de_ Koning zijnen wensch te kennen dat men zich voor misbruik der verleende vrijheid wachten moge, naardien dit misbruik de gevaarlijkste vijand der vrijheid zelve is. Onrust en woeling heerschen in vele oorden van Duitschland. Geheel Rijn-I-Iessen is in beweging. Overal worden adressen aan de Kamer der Stenden geteekend, en door talrijke ingezetenen der verschillende steden, op het voorbeeld van Badennaar Darmstadt overgebragt. Die van Mainz waren den 2 dezer aan de beurtdie van Worms zouden den 4 dezer volgen. Overal waar deze deputatien doortrekken worden zij met gejuich ontvangen. Tot voorkoming van verdere ongeregeldheden, zoo als donderdag avond te Mainz plaats grepen, is aldaar tot het oprigten van eene burger- of veiligheids- wacht besloten, die, bij gebrek aan wapenen de dienst vooreerst ongewapend verrigten zou. Uit Kassel moesten vrijdag troepen en artiljerie naar Hanau op- rukkenwaar de gisting zeer hevig was, en men het ergste duchtte, indien de naar Kassel gezonden deputatie niet door stellige beloften bevredigd wierd. Ook uit Marburg waren zeer verontrustende berigten ontvangen. Men wil verandering van het Ministerie en van het Rege- ringstelsel, en onverwijlde bijeenroeping der Stenden. Het gerucht zeide dat ue Regering niet zou inwilligen. De Volkskamer te Karlsruhe heeft den Groothertog van Baden een dankadres voor de gedane belangrijke inwilligingen toegezonden en die gelegenheid tevens waargenomen om weder twaalf andere volkswenschen aan de voeten des Troons te brengen. Intusschen is in den avond van den 2 dezer, in het hotel van het ministerie van buitenlandsche zaken te Karlsruhe op drie plaatsen te gelijk brand uitgehroken waardoor het bovenste ge- defilte van dat gebouw geheel vernield is; het overige is, benevens alle papieren en meubelen van waarde, door ongeloofelijke inspanninggered. Men twijfelde niet of de brand was aangestokenen bereids zouden twee vreemdelingen als brandstichters in hechtenis geno- men zijn. In Saksen laat zich de wensch naar vrijheid van drukpers, en naar het bijeenroepen van vertegen- woordigers der gezamenlijke Duitsche bevolkingen insgelijks luidedoch tot hiertoe niet anders dan op eene kahne en geoorloofde wijze vernemen. Men meent nu met zekerheid te weten dat de Hertogin Weduwe van Orleans, met hare beide Zonen, dezer dagen te Dusseldorf is doorgereisd met het doel om zich naar Ems te begeven. 's GRAYENHAGE den 6 maart. {De vroegere berigten uit 's Gravenliage worden in lict Bijvoegsel gevonden.) Ook heden is de Kabinetsraad vergaderd geweest. Bij besluit van den 1 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden te bevorderen bij de Algemeene Reken- kamer: tot hoofd-commies P. J. Riemersmathans commies; tot commies N. C. van Daalen iVetters en A. J. IVesterouen van Meeteren, thans adjunct-commiezen en tot adjunct-commies G. Z. A. de Jongh, J. B. L. p\ Vintcent, N. van Heusdenjonkh. M. A. P. T.Na/iuy's en E. J. Kruyff, thans eerste klerken. Z. M. heeft, bij besluit van den 4 dezer, goedgevonden i°, te benoemen bij het 6de regement infanterie tot kapitein van de 3de klasse bij ancienneteit den isten lyitenant J. D. Ramdohr, van het 8ste regement van het wapen en 20, te verplaatsen bij de bataillons jagers van het Tegement grenadiers en jagersden kapitein II. F. Kockvan het 6de regement infanterie. Door Z. M. is bij besluit van den 29 februarij jongstl. de heer/. J.Roozeboom, predikant bij de Nederduitsche' Hervormde gemeente te's Gravenhage, verklaard emeritus salvo lionore. De nieuwe adjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje, de 2de Untenant G. A. C. H. von Goedecke, van het regement rijdende artillerie is bereids alhier aan- gekomen. Bij voortduring wordt hier gesproken van ver schillende militaire toerustingenof liever van voor- bereidingen tot het nemen van eenige maatregelen van voorzorg. Men verzekert algemeen', dat een d'eei van het garnizoen welligt eerlang naar Noord-Braband ver- trekken zou. ROTTERDAM den 6 maart. Den 29 februarij laatstl. werd alhier het jaarlijksch examen van de leerlingen der Industrieschool gehouden, ten overstaan der Commissie van bestuur en in tegen- vvoordigheid van Commissien uit de Stedelijke Regerin-r, uit de Rotterdamsche Departementen der Maatschappij van Nijverheid en der Maatschappij tot Nut van't Algemeen uit het Genootschap van Proefondervindelijke Wijsbe- geerte en van den heer Districts-Schoolopziendr. De leerlingen ten getale van ruim 120 van den leeftijd van 12 tot 38 jaren, grootendeels ambachts- en handwerkslieden, gaven uitstekende proeven van hunne vorderingen in de verschillende vakken van reken-, stel- en meetkunst de werktuigkunde de natuurkunde en de beschrijvende' meetkunst. den slotte werden aan meer dan dertig perso nen getuigschriften tot aanmoediging en aan drie per sonen afscheids-getuigschriften tot aanbeveling in de burgermaatschappij uitgereikt. Gisteren avond ontstond alhier brand in een huis op den Schotschendijk, nabij het Roomsch-Katholijke wees- huis, maar werd gelukkig spoedig gebluscht. vSaturdag 11. heeft te Dordrecht in de rijschool het aangekondigde carousel plaats gehad, voorste'llende graaf Dirk IV op het steekspel te Luik anno 1047 gehouden, en 's Graven terugkomst te Dordrecht. De leden hebben geene inspanning ontzien om aan die voorstelling den stempel der waarheid te geven en mogten op hunne pogingen de ondubbelzinnigste blijken van tevredenheid der talrijke toeschouwers inoogsten. Bij de vermelding van het berigt, dat op den Noorder- spoorweg een trein van Brussel eti een andere van Parijs tegen elkander gestoomd zijn, waardoor verscheiden per sonen gedood of gekwetst zouden wezen trekt de Neder- landsche Stoompost het gevolg dat men tot nu toe in Frankrijk gebrek aan een goed scinstelsel heeft, gelijk dit in Nederland en Duitschland bestaat, en waaraan het, middellijk, mag worden toegeschreven, dat wij tot hiertoe geen zoodanig ongeluk op de Nederlandsche spoorwegen te betreuren noch voor het vervolg te vreezen hebben. Saturdag is van de werf van den scheepsbouw- meester H. Schoutente Muiden, met het beste gevolg van srapel geloopen een schoonerschipgenaamd het Matigheids-Genootscliapgroot circa 100 lasten, gebouwd voor rekening der heeren Jacob Post en Co.en bestcmd voor de groote en kleine vaart. De wis- en natuurkundige faculteit der akademie van Utrecht heeft met de gouden medaille bekroond de verhandeling, ingezonden door den heer M. J. Baart

Rotterdamse Courant | 1848 | | pagina 2