ROTTERDAMSCHE C II I K A T. A? 1851. Donderdag den 20 February. LOFTDEPf den 17 februarij (ties avondsj. De Hertog en Hertogin van Nemours hebben een bezoek bij H. M. op het paleis van Buckingham afgelegd. Van de Kaap de Goede IIoop zijn nadere berigten tot 19 december ontvangen. De Gouverneur is den 9den dier maand te East London aangekomen heeft terstond de reis naar King-Williams-Town voortgezeten den volgenden dag eene proclamatie uitgevaardigdwaarbij de grensbewoners opgeroepen worden zich ter hunner eigene verdedigingals de troepen verder opgerukt zouden zijn te wapenen. Zijne Excellence verzamelde zijne krijgsmagt nabij het gebergte Amatola, de voornaamste verblijfplaats der oproerige Kaffer-opperhoofden. De ge- voelens liepen sterk uiteen of Sandili en de andere op- perhoofden al dan niet voornemens waren den strijd te wagen. De stoomboot Arctic, die New-York den 5 dezer verlietheeft 25,000 ponden sterling in specie maar weinig belangrijk politiek nieuws aangebragt. Eene stoom bootJohn Adams genaamdwas verongeluktwaarbij ongeveer honderd menschen zijn omgekoihen. Het fregat St. Lawrence lag gereed om zee te kiezenen ongeveer vijfhonderd voorwerpen, voor de wereldtentoonstelling bestemd, herwaarts over te brengen. De haven van San Juan de Nicaragua is voor alle Natien opengesteld. In het goudland schijnen de geneesheeren niet goedkoop te zijn. Althans dr. Stillman te San Francesco heeft den heer H. Bige/ow, maire van Sacramento, die gedurende vijf weken ten zijnen huize verpleegd was, den 29 november 1850 de volgende rekening doen over- handigen Voor verschillende uitgaven gedurende zijne ziekte ten mijnen huize 480 dollarsuirgave voor het wasschen van het door zijne wonden besmet linnen 165 dollars; voor huur van het beste bed en de grootste kamer van het huis 500 dollars; voor een door kool- chloor bedorven tapijt in die kamer 77 dollars; verschot voor een paar laarzen 16 dollars; voor diversen als ver- band lichtververschingen wijnen enz., 500 dollars; voor de diensten dag en nacht door dr. Stillman ver- leend 500 dollars; totaal 2536 dollars(nagenoeg 6,500 Nederlandsch). PARIJS den 17 februarij. De Wetgevende Vergadering hield heden geene open- bare zitting, maar onderzocht in de afdeelingen het ont- werp der gemeentewet; de benoeming der commissie, welke met het onderzoek van dit ontwerp belast zal worden zal eene nieuwe gelegenheid voor de verschil lende partijen wezen om hare krachten te meten. Bij een verzoekschrift wordt aan de Vergadering ver- zocht de schadeloosstelling der volksvertegenwoordigers van 9000 op 3000 francs 's jaars te verminderen. De Bonapartisten zijn voornemens deze petitie te onder- steunen ten einde zich daardoor op de meerderheid te wreken welke de dotatie-wet heeft verworpen. Door de vereeniging van volksvertegenwoordigers in de straat der Pyramiden zijn de heeren Baroche, Faucher en Beugnot tot hare voorzitters verkozen waardoor de meerderheid dezer vereeniging toont dat zij het Elysde zeer is toegedaan. Zulks zal waarschijnlijk aanleiding geven tot het verlaten van den heer Thiers en anderen van deze vergadering. De President zou er aan denken den 24 februarij eene gedeeltelijke amnestie te verleenen en te dien einde aan den Minister van Justitie een breedvoerig verslag gevraagd hebben nopens het gedrag der verschillende staatkundige veroordeelden. Zonder de toesteinming der Wetgevende Vergadering kan echter geeneamnestie worden verleend. Als een gevolg van de verwerping der dotatie-wet zullen den 26 dezer 21 paarden van den President in het openbaar verkochi worden. Een paar dagen geleden kondigde het dagblad National aan dat het Elysde dacht aan het verplaatsen van een generaal van het leger te Parijs, om gelijke redenen als vroeger tot het afzetten van den generaal Neumayer en den generaal Changarnier hebben geleid. Het officiele dagblad van gisteren bevatte de bevestiging van dit be- rigtdaar het de benoeming behelsde van den gendraal dHIerbillon tot bevelhebber der iste brigade van de 3de afdeeling van het leger te Parijs, ter vervanging van den generaal Jullien, die, zoo voegt het officiele dagblad er bijop zijn verzoek beschikbaar is gesteld. Volgens TOpinion publique had de ontslagen Generaal bij zijne brigade steeds voor de getrouwste naleving der militaire reglementen zorg gedragen, zoodat deze Iwndelwijze van het Elysde wel weder tot nieuwe aanvallen van de zijde der Vergadering aanleiding zal geven. Zoo als te voorzien was geeft de verwijdering van den generaal Narvaez in Spanje tot verdeeldheid van de meerderheid in de Kamer der Gedeputeerden aanleiding en ongelukkig neemt de grootste partij eene vijandige houding jegens het Kabinet aan.doch het Kabinet heeft den ia dezer bij monde van zijnen voorzitter, den heer Bravo Murilloaangekondigddat het de Kamer der Gedeputeerden zal ontbinden wanneer deze oppositie maaktzulks geschiedde naar aanleiding van interpellatien van den generaal Ortiga nopens de ware oorzaken der ontbinding van het vorige Ministerie; in dezen woorden- strijd vond de generaal Narvaez warme verdedigers. KEULEN den 18 februarij. In eene audientieeenige dagen geleden door den Prins van Pruissen aan eene deputatie uit de Pruissische Eerste Kamer verleend wedersprak hij het gerucht dat de Regering niet voornemens zou zijn de staatsregeling heilig te houden maar uitte tevens den wensch dat de Kamers zich beijveren mogten haar in de bevestiging van het behoudend beginsel in die staatsregeling bij te staan onderanderen door de nieuwe gemeentewet, die op de drukpers en die op de verkiezingen voor de Tweede Kamer aan te neraen. Gisteren is te Berlijn de volgende telegrafische depeche uit Weenen ontvangen De laatste berigten uit Egypte zijn van bttiten- gewoon belang. De hooge Porte heeft stellige bevelen aan den Onderkoning gezonden maar deze wil zich daarnaar niet schikken. In stede van het leger, gelijk hem bevolen werd, tot twintigduizend man te verminderen, heeft hij de ligting van veertigduizend man land- en vijftienduizend man zeesoldaten verordend. Hij wil den dwang des nood's met geweld van wapenen afweren. Men houdt het voor mogelijk dat het Oostersch vraag- stuk op eene hevige wijze zal ontvlammen." Men verwacht verscheiden veranderingen in de Oostenrijksche diplomatic: graaf Than zou Frankfort met Londen de baron Roller Londen met Brussel ver- wisselen graaf von Rechberg naar Berlijn en de heer ProkeschOstenzoo als vroeger reeds gezegd is, naar Konstantinopel gaan. De bekende humorist Saphir wil naar Londen reizen, om daar gedurende de wereldtentoonstelling een Hoog- duitsch dagblad uit te geven, in hetwelk de wonderen der nij verheid van het maatschappelijk standpunt be- schouwd, in zijnen gewonen trant'zullen worden opge- helderd. Niets moeijelijker nogtaifs dan periodiek geestig te moeten zijn; men ziet dk in vele zoodanige dagbladen welke zich dit sedert jaren ten taak gesteld hebben. -— Te Smyrna zijn in het laatst van januarij meer dan tweehonderd vijf en twintig winkete afgebrand. 's GRAYENHAGE den 18 februarij. Gisteren heeft de heer Duymaer van Twist in handen des Konings den gevorderden eed afgelegd als gouverneur- generaal van Neerlandsch-Indie. Die heer is door Z. M. benoemd tot ridder met de ster der orde van de Eiken- kroon. Bij besluit van den 8 dezer heeft Zijne Maj. goed- gevonden aan den heer H. Pennink op nieuw voor ddn jaar ontheffing te verleenen van de bepaling van art. 8 alinea 2 der wet van 9 j ulij 1842 [Staatsblad n.° 20), ten einde gedurende dien tijd alsnog de betrekking van notaris met die van burgemeester der stad Hattem te mogen blijven vereenigen. Bij Zijner Majesteits besluit van den 12 dezer is be noemd tot substituut-griffier bij de arrondissemenrs- regtbank te Sneek mr. M. van Helomathans griffier bij het kantongeregt te Oldeberkoop. Bij Zijner Majesteits besluit van den t4 dezer is de heer C. E. Moll fcrkend als consul der vrije Hanze-stad Bremen te Rotterdam. Bij besluit van den 17 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden i°, tot militie-commissaris in de pro- vincie Noordbrabant te benoemen H. A. J. B. de Quay, lid der provincial staten van Noordhrabant en m.ijoor van het 3de bataillon der iste afdeeling rustende schut- terij in gemelde provincie, met ingang van 1 februarij jl. en 20, met ingang van hetzelfde rijdstip in te trekken het wachtgeld aan voornoemden heer H. A. J. B. de Quay toegekend als gewezcn districts-commissaris in de provincie Noordbrabant. In de residentie is aangekomen en aan het Hotel de 1'Europe afgestapt de heer E. L. baron van Tuyll van Scrooskerken van Fleu tenop'perjagermeester van Z. M den Koning. Den r5 dezer is voor het Provinciaal Geregtshof van Zuidholland onder voorzitterschap van mr. J. A. Philipsebehandeld het hooger beroep van A. Ferbeek, te Delft drukker en uitgever van het vroeger te Delft uitgegeven weekblad de Echo des Folksen die door de Arrondissements-Regtbank alhier veroordeeld was ter zake van medepligtigheid aan een drukpers-delict door het, des bewustdrukken uitgeven en verspreiden van een dagblad, waarvoor de schrijver J. Ferhorst, van een artikel, onder den titel Faria, veroordeeld was ter zake van laster en hoon jegens een openbaar ambtenaar ge- pleegd en de drukker ter zake van medepligtigheid aan gezegde wanbedrij ven. De verdediger van den beklaagde, mr. C. van Baerleheeft in eene uitvoerige rede het Openbaar Ministerie op verschillende gronden bestreden, de onschuld van den beklaagde volgehouden en tot diens vrijspraak geconcludeerd. De uitspraak is bepaald op saturdag den 22 dezer. De voorstelling in den Koninklijken Franschen schouwburg alhier zal donderdag den 20 dezer bestaan uit Le verre d'eau ou les effets et les causes en Un monsieur qui suit les femmes. Staten-Generaal. tweede kamer.. Zitting van dingsdag 18 februarij. In deze zitting heeft de Kamer hare werkzaamheden hervat. In- gevolge art. 10 van het reglement van orde bekleedt de heer mr. B. tVichers tijdelijk het voorzitterschap. Is ingekomen een Koninklijk besluit, waarbij de heer mr. A. J. Duymaer van Twist, voorzitter der Kamer, op de voordragt van den Minister van Kolonien, benoemd wordt tot gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, en waarbij tevens wordt bepaald dat die heer den dag na zijne aankomst te Batavia zijne betrekking zal aanvaarden en optreden ter vervanging van den heer Rochussen die reeds vroeger eervol als gouverneur-generaal is ontslagen. Is ontvangen eene missive van den heer Duymaer van Twist, van den volgenden inhoud: a Mijnheer de Voorzitter! Ik heb de eer ter kennis van U Hoog Edel Geslr. te brengen, dat ik, door den Koning benoemd tot gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, dat staatsambt heb aangenomenen daardoor heb opgehouden lid te zijn van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal. Ik verzoek U tevens, van dit berigt mededeeling te willen doen aan die Kamer. Terwijl ik alzoo afscheid neem van de Tweede Kamer, gevoel ik, sterker dan ooit, hoezeer ik aan die Kamer gehecht ben. Ik heb er zoo gewigtige en moeijelijke dagen in beleefd! Ik heb er zoo raenig blijk van welwillendheid van vertrouwen, van vriendschap ontvangen! Dat alles, en vooral 00k de onderscheidingmij in den laatsten tijd te beurl gevallen, zal ik niminer vergeten. Ik verzoek U, Mijnheer de Voorzitter! mij in het welwiilend aandenken mijner geachte voormalige ambtgenooten te willen aanbevelen, en te willen aannemen de betuiging der bijzondere hoogachling, waarmede ik de eer heb te zijn" enz. Na de voorlezing van deze missive vat de heer IFichers als tijdelijk voorzitter het woord op en zegt het volgende: a Uit de voorlezing van dezen brief is U gebleken, M. II.! dat ik door den heer van Twist word uitgenoodigd om hem in het welwiilend aandenken zijner voormalige ambtgenooten aan te bevelen. Maar is het noodig, dat dit door mij worde gedaan? Ik geloof het niet, M. II.! Het verzoek wordt ja wel lot mij, als uwen lijdelijken voorzitter, gerigt, maar zulks is niet anders dan als eene inkleeding als een gekozen vorm te beschouwenen inderdaad is het hetzelfde als of tie heer van Twist den wenschom in uw aan denken te blijven voorllevenregtslreeks en aan U zelve had te kennen gegeven, en dan is die door hem geuite wensch voorzeker 00k op zichzelve reeds de meest krachtige, de meest afdoende aan- bcveling; dan kan het niet anders, of hij zal door U niet vergeten worden, Zijn verzoek aan U is ja een schriftelijk verzoek, en gij hadt welligt gewenscht dat hij het in persoon had kunnen doen, en wel daarom omdal gij thans van de gelegenheid verstoken zijt om van eene hartelijkheid te kunnen doen blijkenwaartne zijne tegen- woordigheid U anders in staat zou hebben gesteld. Ware hij toch thans hier, en sprak hij voor het laatst tot U, U verzoekende om hem toch niet te willen vergeten, dan zondt ge hem zeker niet zonder aandoening te gemoet voeren: a Gij hebt niet noodig U aan te be velen, wij vergeten U niet." Ge zoudt U om hem scharen, en ik met U, en zijne hand drukkende, zouden we zeggen0 Vaarwel! wees gelukkig! gelukkig voor U zelven! gelukkig voor geheel het Vaderland! Vaarwel! met God tot wederziens!" Met welgevallen zult gij overigens met mij de gevoelens hebben gehoorddoor den heer van Twist in den U voorgelezen afscheidsbrief uitgedrukt. Hij geeft daarbij toch de ondubbelzinnigste bewijzen, hoezeer hij deze Vergadering hoogschat, en dit bewijs van hoogachling zullen wij al geldt het hier dan 00k slechts dat van een enkel voor- malig lid tegenover eene geheele Vergadering gewisselijk alien met ingenomenheid aannemen, en ons als iets gewenschts toeeigenen. Van onze zijde gaven wij hem die hoogachling geheel en van harta terug Ja uwe Vergadering zal met mij instemmen, wanneer ik zeg, dat het ons leed doet, dat wij den heer Duymaer van Twist niet meer als lid onder ons zullen zien; dat wij zijne medewerking zullen moeten missen, eene medewerking, die ons zoo dikwijls niet minder bij het werken in de afdeelingen dan in de openbare zittingen t& stade kwain meermalen hebben wij zijne juiste zienswijze 00k bij de veelsoorligsle onderwerpen bewonderd en steeds hoorden wij hem met belangstelling in de openbare beraadslagingenwaaraan niet weinig toebragt, dat hij zich bijzonder tot de zaak in behandeling zelve bepaalde, zoodat een ieder het dadelijk nut van hetgeen hij zeide gevoelde hij was bij uitstek, om mij zoo eens uit le drukken, een man van discustie. a Maar, hetgeen zijne bekwaamheden vooral van nut deed zijn, was, dat, als men in gevoelen met hem verschilde, het zij dat dit be trekking had tot bijzondere onderwerpen, of 00k wanneer zulks, zoo als vroeger bij velen met mij plaats vond, eene meer algemeene staatkundige zienswijze en rigling betrof, men zich evenwel altijdover- tuigd hield, dat hij zelf overtuigd was van hetgeen hij als zijne pver- tuiging aan ons voordroeg; het was deze regtschapenheid bovenal, die aan zijne redenen ingang verschaflewant, gelukkig, geene welbespraakt- heid, geene vermogens van den geest werken op den duur zonder rein- heid in bedoeling, en geene grootere, geene kleinere staatkunde zal proefhoudend worden bevonden zonder eerlijkheid des harten hier helpt zelfs geen beroep op menschelijke zwakheid en onmagthet zedelijk gevoel eischt, en aan dien eisch moet worden voldaanof anders geen geloof, geen vertrouwen. a Verloren wij dus waarlijk veel aan den heer van Twist als mede- lid hoe zou bet bijna anders kunnen, of het gevoel van dat gemis moet zich 00k uitstrekken tot zijne laatst bekleede betrekking van voorzitter en toch, M. II.! zou dit anders hebben kunnen zijn, indien namelijk, bij eene minder juiste en wijsgcerige schatting van alle menschelijke eerbewijzingen zonder onderscheid, de hem te beurt ge vallen onderscheiding voor hem eene aanleiding ware geworden lot een te ver opgevoerd gevoel van eigenwaarde maar hoe weinig zulks echter het geval was, welen wij alien. Bij de overige voorzitters der afdee lingen, die met mij en hem de centrale afdeeling hebben uitgemaakt, zal het, evenmin als bij mij, onopgemerkt zijn gebleven, hoegaarne hij 00k over die onderwerpen raadpleegde en in overleg trad, waarin hij zelf zou hebben kunnen beslissen. Allen gaven wij ons dan onk gaarne aan zijne bij uitstek onpartijdige leiding over; wij zagen bij hem vaslheid zonder eigenzinnigheid, voortvarendheid zonder ongeduld, de orde beminnend om haar zelve wi I le, omdat, zonder orde, noch vrijheid van beraadslaging kan bestaan, noch zaken kunnen worden behandeld. Gelukkig echter, dat zoo veel goeds niet, zoo als zoo dikwijls, helaas, ten gevolge van de wet der sterfelijkheid, geheel voor ons ophoudt, maar slechts van hier naar elders zal worden overgebragt. Wij rekenen het daarom eene gelukkige keus, waarbij de heer nam Twist tot gouverneur-generaal van NeSrlandsch Indie is benoemd. Moeijelijk was zeker die keus. Het was bekend, dat de benoemde zich bijzonder had toegelegd op de juiste kennis van ons finantie- wezen waarmede onze Indische bezitlingen in zulk een naauw en onafscheidelijk verband staanmaar dit zou, op zichzelf genomen, geene genoegzame aar.beveling zijn. Het is, geloof ik, op dit punt van niet minder aanbelang, dat iemand derwaarts worde gezonden, die in staat is om een meer staatkundigen blik te kunnen laten gaan over het geheele raderwerk van ons bestier en gevolgd regeringsstelsel, zoo als ze naar binnen en naar buiten werken dat iemand derwaarts ga, die, ingelicht door hetgeen hier te Lande vrijelijk geschreven en gesproki n is, daardoor te beter in staat zal zijn om te zien, wat naar den aard der zaak en overeenkomstig de omstandigheden verandering zal be- hoeven wat zal moeten worden behouden; het zal toch wel even maglspreukig wezen om te beweren, dat ons beheer, dat ons regerings stelsel in onze Overzeesche bezitlingen zoo goed isdat alles kan blijven zoo als het is, als om te willen aannemendat alles zoo slecht is, dat niets in stand zou moeten worden gehouden. a Zouden de in Europa veranderde denkbeeiden, voor zoo verre ze goed waren, want alle waren ze voorzeker niet, zoo als bij ons, van dezelfde goede gehalte zouden de omstandigheden, die in het Moeder- land, dank zij der nagedachtenis van ffillem II toegebragt, hebben plaats gehadzoude het hier te Lande geschrevene en ge- sprokene, het zij dan nu meer of minder juist, want ik neem slechts het feit, zoude dit alles niet tot nadenken hebben gebragl, of, ik eigen mij de woorden uiteen U bekend staatsstuk toe wan neer ikdaarop bevesligend antwonrdeudezeg: voorzeker, a if anders hadt ge 00k de lucht moeten kunnen afsluiten." Zoude hi t k geene verandering le weeg moeten brengen dat thans meer dan in vroegere tijden mannen derwaarts gaan die lot de keur onrer jonge staatsburgers behooren, hebben zij niet een beter regt om met vertrouwen le worden te gemoet gekomen en zullen zij dat ver trouwen niet verdienen? Ik geloof, dat men deze omslandigheid te weinig in berekening brengten zoude dit dan niet, om maar iets te noemen bij voorb. op eene meer onaf hankelijke reglerlijke magt, dat bolwerk van alle burgerlijke vrijhedrn, kunnen terug- werken? En zoude niet bij de keus van zulke menschen de kring van bemoeijing 00k tot andere hooge staats-collegien kunoen worden uit- gebreid, zonder dat eenheid van magt nog te zeer zoude behoeven verloren te gaan? Ziedaar slechts eenige algemeene vragen die, hoe schroomvallig men ook zij, toch wel eenig bedaard onderzoek zouden waardig zijn; wie onzer zou ten deze geene omzigligheid eischen Maar uit te ver gedreven vrees en angst is nooit iets geboren; het denkbeeld aan de Godheid is er zelfs door verontreinigd Men on- derzoeke dan, zoo als ik hoop, den grond van ons bestier en van onze instellingeneven als men er op uit is om den natuurlijken bodera, tot het voortbrengen van betere vruchten en meerdere op- brengslen, te onderzoeken evenzeer toch als aller eisch naar bevre- diglng van stoffelijke behoeflen zich verre, zeer verre uilstrekt even zoo gevoclt zich echter niemand, ook bij den kwistigsten overvloed aller natuorgeschenken, door deze alleen bevredigd. a Het is waarlijk te wenschen, dat door de mogelijkheid om aan de eersten te kunnen voldoen, zonder te gelijk van iets hoogers en edelers verstoken te zijn, meer nog, dan thans het geval is de ingezetenen hier mogen worden uitgelokt om niet slechts, zoo als men zegt, daar hun fortuin tebeproeven, maar om den zelel van hun fortuin en daar- mede hunne meerdere beschaving er over te brengen, opdat zoo docride als 't ware Nederland meer IndieIndie meer Nedcrland worde. a Den benoemdeu Gouvernenr-Gcneraal acht ik in staat om te onder zoeken of en in hoe verre de tijd daartoe gekomen is, en het is vooral uit dien hoofde dat ik de gedane keus gelukkig noem. a Hebben wij dan aan den heer Duymaer van Twist veel verloren als lid der Kamer, veel als voorzitter, meer nog heeft het Vaderland door zijne laatste benoeming gewonnen; doch ik wil hiermede eindigen, M. II.want al bczat ik ook bet buigzaam en Ienig talent om eene

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1