ROTTERDAISCHE C 0 IJ ft A IV T fc V rv23; A? 1851. Saturilag den 22 February. I k LOTfDEN den 19 februarij des avondsj. Gisteren werd in tegenwoordigheid van H. M. prins Albert en verscheiden andere voorname personen eene belangrijke en wdl slagende proef genoraen op de stevigheid der galerijen van het gebouw der groote ten- toonstelling in Hyde Park. Maandag bragtde Kanselierder schatkist zijn finantieel verslag in het Lagerhuis uit. Na vooraf gezegd te heb- ben dat hij de hernieuwing der belasting op de inkomsten en van die op het zegel in Ierland voor een bepaalden tijd voor zou stellen deelde hij mede hoe in de uitgaven eene vermindering van 640,000 ponden sterling was daar- gesteld terwijl de inkomsten 2,521,000 ponden sterling meer hadden opgebragt. De uitkomst der in- en uitgaande regten en der accijnsen was zeer bemoedigend. De vermindering der uitgaven was voor een aanzienlijk ge- deelte zonder eenige vermindering der gewapende magt daargesteld en 00k in de nationale schuld eene wensche- lijke reductie bewerkstelligd. De geheele uitgave was dp 50,247,171 ponden geraamd met een oyerjchot van I,892,000 ponden. Wieru'de belasting dp cTe Inkomsten, die ruim vijf millioen opbragt, afgeschaft, dan zou een te kort van meer dan drie millioen ontstaan endaartoezou het Iluis niet willen medewerken. Die belasting tot Ierland uit te strekkenzoo als sommigen verlangen zou hij eene wreedheid achten. Van al de aangeheven klagten tegen de belastingen kwamen die over het venster- geld hem de gegrondste voor, dewijl deze belasting een nadeeligen invloed op de gezondheid uitoefentderhalve zou hij voorslaan de belasting op de vensters door eene op de huizen, naar hunne waardete vervangen. Ieder huis d"at op eene jaarlijksche huurwaarde van meer dan 20 ponden gesehat is zou dan twee derden betalen van wat het nu aan venstergeld opbrengt. Het hierdoor ontstaand verlies zal ongeveer 700,000 ponden wezen. Zijn tweede voorname voorstel was eene gelijkstelling der regten op de koffijvan welke de vreemde thans 6 en de koloniale 4 pence betaalthetwelk hij door een regt van 3 pence op alle koffij vervangen wil zien. Voorts wenscht hij de regten op vreemd timmerhout tot aanmoediging van den scheepsbouw, en dat op de zadenvoor den landbouw gebruikt, te verminderen. Ten slotte deed hij het aangekondigd voorstel, tot voortdurende' heffing van de incometax en van die op het zegel in Ierland, voor een beperkten tijd, waardoor hij vroeger gezegd had dien van drie jaren te bedoelen. Eenige leden nraakten voorloopige bedenkingen tegen de voortduring der incometax, en de eerste minister Russell bewilligde in het voorstel van den heer Merries, dat die zaak niet v66r vrijdag aanstaande behandeld zal worden. Gisteren duurde de zitting slechts kort. Nadat de heer Scrope de benoeming voorgesteld had eener speciale commissie van onderzoek naar het al of niet raadzame der gelijkstelling van de armenwetten in Ierland Enge- land en Schotland bleek het dat het vereischt getal leden tot voortzetting der vverkzaamheden niet meeraan- wezig was. In de ochtendzitting van heden is niets van algemeen gewigt behandeld. Een aantal wetten van plaatselijk belang werd ten tweeden male gelezen. Het indienen van een aantal verzoekschriften om hulp- midJelen in den nood der landbouwdistricten gaf gisteren in het Hoogerhuis aanleiding tot emstige woordenwis- selingen over dat gewigtig onderwerp. Bijna dagelijks hebben hier meer of minder hevige branden plaats. Zoo werden in den afgeloopen nacht de uitgestrekte pakhuizen {der heeren Wigan While, kooplieden in hop in DttkestreetSout'nwark, geheel, en verscheiden naburige huizen gedeeltelijkdoor de vlammen vernield. Laatstleden woensdag hadden zich een heer en eene dame naar Londen begeven om het Britsch museum te bezigtigen en vroeg in den namiddag naar hunne familie terug te keeren. Het werd nogtans middernacht en men vernam niets van hen. De in ongerustheid ver- keerende betrekkingen zonden iemand naar het museum, en eerst des nachts ten 66n ure bleek het dat de twee bezoekers bij vergissing in de medaille-kamer opgesloten waren geworden. Gedurende de maand januarij zijn te New-York II,259 landverhuizers uit Engeland 577 uit Schotland en 512 uit Ierland ontscheept. Met de Ovffrlandmail is een berigt ontvangen dat velen echter voor niet meer dan een gerucht houden en volgens hetwelk sir J. Franklin en zijne togtgenooten, nadat de Russische autoriteiten vergeefsche pogingen hadden aangewend om hen van levensmiddelen te voor- zien, door een inlandschen stam zouden omgebragt zijn. PAR IJS den 19 februarij. In hare afdeelingen heeft de Wetgevende Vergadering de commissie benoemd welke het ontwerp der gemeente- wet zal moeten onderzoeken en deswege verslag ttit- brengen. De meerderheid dezer commissie is het Ministerie en het' Elysde vijandig en bestaat uit 9 Legitimisten 6 Bergmannen en 2 leden der partij Cavaignacbus te zamen 17 leden; de 13 overige leden, die het ontwerp hunne ondersteuning schenken zijn bavendien alien 00k de staatkunde van den President der llepubliek niet toe- gedaan. De hoop op eene toenadering der verschillende elkander vijandige partijen verdwijnt elken dag meer. Inmiddels sluiten de Legitimisten zich meer en meer aan de Berg- partij aan. Eergisteren heeft de generaal Narvaez het middag- maal bij den President der Republiek gebruikt. Gisteren heeft de generaal Baraguay d'Hilliers in het Veld van Mars eene revue gehouden over eene der divisien van het leger van Parijs. Het fraaije weder had velen uitgelokt getuigen van dat schouwspel te wezen. Men verzekert, dat de Fransehe en Engelsche Regeringen het volkomen eens zijn om zich tegen de plannen van Oostenrijk in het congres te Dresden het opnemen namelijk van al de Slavonische en Italiaansche bezittingen in den Duitschen Bond te verzetten. De Republikeinen moeten er nog steeds aan denken, in het voorjaar op nieuw in Italie de vaan des oproers op te steken. Volgens de loopende geruchten, zou men het eerst het koningrijk Napels en Sicilie in beweging willen brengenen de demagogen hopen dat alsdan wel- dra het geheele schiereiland dat voorbeeld zal volgen te meer daar te Rome, Florence en Livomo vele mis- noegden zijn, en de gisting te Turijn van dag tot dag toeneemt. Ten gevolge dezer geruchten is den maarschalk Radetzky dubbele waakzaamheid aanbevolen, terwijl de Oostenrijksche Regering besloten heeft hare legermagt in Italie weder te versterken. Den 14 dezer duurden in de Karner der Gedeputeer- den te Madrid de beraadslagingen nog altijd voort over de ontbinding van het laatste Kabinet, waarbij de generaal Prim zich vooral met veel bitterheid tegen het Ministerie Narvaez uitliet, dat hij even despotiek als onverdraag- zaam noemde. De vredebreuk van Egypte met de Porte kan in Europa tot ernstige diplomatieke verwikkelingen aanlei ding geven rnaar het Republikeinsche Frankrijk zal er in 1851 niet aan kunnen denken te verrigten wat het Monarchale Frankrijk in 1840 *ehc£ii te willen beproeven, zoodat Egypte zonder beschermer zal zijn ten zij het mogt besluiten zich onder de protectie van Engeland te stellen. KEULEN den 20 februarij. De Pruissische president-minister von Manteuffel keerde eergisteren namiddag onverwachts van Dresden te Berlijn terug had onverwijld een gehoor bij den Koning en is den volgenden tnorgen naar Dresden wedergekeerd. Uit Dresden schreef men den 16 dezer dat de ministeriele conferentie weldra eene plenaire zitting houden zou. Bereids waren de verslagen der eerste en tweede commissie aan de gezamenlijke leden der conferentie medegedeeld. Bij de hervatting der conferentien zou Oostenrijk nevens de ernstige herhaling van de begeerte om met al zijne Staten in den Bond te treden 00k die geuit hebben dat het Uitvoerend Bewind, met uitsluiting der kleinere Staten, te Frankfort gevestigd en het presidium daarvan aan Oostenrijk alleen opgedragen worde. De Pruissische Regering voegt men hierbij wil eerder nog tot den ouden Bondsdag terugkeeren dan zich naar deze voor- stellen voegen die zoo in het oog loopend den uitslui- tenden invloed van Oostenrijk in Duitschland bedoelen. Men schrijft den 17 januarij uit Bucharest het vol- gende aan het Eransch dagblad van Konstantinopel De generaal DuhamelRussisch commissaris in de Donauprovincien is teruggeroepen en moet Bucharest binnen twee weken verlaten. De ontruiming van dat land door de Keizerlijke en Russische troepen zal binnen twee of drie maanden geschieden, volgens eene overeen- komst tusschen de beide Hoven. De Consul-Generaal van Rusland zal voorloopig de functien van Russisch commissaris, tot op de ontruiming, uitoefenen." Ge- noernd dagblad van den 4 dezer voegt hierbij dat de generaal Duhamel reeds toebereidselen tot zijn vertrek rnaakte. sGRAVENHAGE den 20 februarij. Z. M. heeft, bij besluit van den 19 dezer, goed- gevonden en verstaan: i°, aan den Jieer dr. A. Numan, met den isten maart dezes jaars, op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekkingen van hoogleeraar en directeur van 's Rijks veeartsenijschool onder dank- betuiging voor de onmiskenbare diensten door hem aan den Lande bewezen, en met vrijlating om zijne regten op pensioen te doen gelden; 20, aan den heer dr. P. J. J. de Fremerymet den isten april dezes jaars, eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van hoogleeraar aan genoemde school; 30, aan dr. P. H. JIVellenbergh, met den isten maart eerstkomende, eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van buitengewoon hoogleeraar aan genoemde school; 4°. tot directeur van 's Rijks veeart senijschool, in te gaan op den isten maart eerstkomende, land (Zuidholland) L. J. van der Kunin plaats van de Willigen, eervol ontslagen; tot leden van het be- stuur van den polder Oostvoorne (Zuidholland), in plaats van wijlen J. Kwak en A. VermaatJ. Kwak en J. Arkenbouttot heemrakd van den Assendelftschen Zeedijk, van wege den polder Krommenie (Noordholland) K. Reyneten gevolge van aftreding; tot raad in de centrale directie van Walcheren (Zeeland), H. J. van Deinse, in plaats van C. Mis, eervol ontslagen; tot beheerder bij den Bastiaan de Lange-polder (Zeeland) IV. du Troije tot dijkgraaf van den Papeschor-polder (Zeeland), B. A. van Ackertot dijkgraaf van den polder westeren Ban van Schouwen (Zeeland), J. A. Bolletot -schout der vijf polders onder de gemeente IJsselstein (Utrecht), J. van der Roest C-z.in plaats van wijlen P. C. J. Hooft Graafland; tot watergraaf bij het collegie over derivier de Eem beken en aankleven van dien (Utrecht), H'rR. baron van Tuyll van Serooskerken van Coelhorst, in plaats van wijlen J. G. G. baron Taets van Amerongen van Renswoude tot lid van het dijksbestuur der zeven Grie- tenijen en de stad Slotencontributie zeedijken, jonkh. mr. O. R. van Andringa de Kempenaerten gevolge van aftreding; tot dijkgraaf van Kollumerland en Nieuw- Kruisland (Friesland), M. Eskes, en tot dorpsvolmagt voor den dorpe Kolluraerzwaag (Friesland), P. A.Zuidema. Bij Koninklijk besluit van dezelfde dagteekening is be noemd, tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Loppersum (Groningen) jonkh. B. van Herenthals Eberts, thans ontvanger te Tzum in Friesland. Bij besluiten van den 3 dezer heeft het Z. M. be- haa-gd als blijken van Hoogstdeszelfs goedkeuring en tevredenheid zilveren medailles te verleenen aan de na- volgende personen alsaan G. van Rijn voerman te Katwijk aan Zee, wegens zijne met goed gevolg be- kroonde pogingen tot redding der equipage van het den 29 december 1849 nabij Katwijk gestrancl Nederlandsch scheepje de Vrouw Elisabethaan II. van Rooijen IV Minderhout en P. Verstraate, dijkwerkers, en A. Ding- mans stuurman ter koopvaardij te Westkapelle, wegens de door hunne medewerking volbragte redding der equi page van het nabij Westkapelle den 7 februarij 1850 ge- strand Fransch brikschip I Africain; aan J. T. de Kinder, schipper bij het Belgische loodswezen te Vlissingen wegens zijne welgelukte pogingen tot het redden van de manschappen van een op den 9 augustus 1850 nabij het hoofd van Vlissingen omgeslagen schuitje en de vele door hem reeds vroeger volbragte reddingenaan den matroos der iste klasse Jochems en den vuurstoker J. Petersen, dienende op het stoomschip phoenix, wegens de door hen den 17 november 1849 met levensgevaar volbragte redding van een over boord gevallen matroos in de baai van Soerabaija. Voorts heeft Z. M.bij besluit van den 3 dezer, aan den kapitein Fermannvan het Noorweegsche schip Amphitriteals een blijk van Hoogstdeszelfs erkente- lijkheid wegens de door hem volbragte redding van de bemanning van het op de Noorweegsche kust gestrande Nederlandsche schip de Hoop de gouden medaille ver- leenden bij besluit van dezelfde dagteekening heeft Z. M. aan T. van den Akker, stads-arbeider en klap- waker te Breda ter belooning van de door hem op den 3 September 1850 met levensgevaar volbragte redding van een nabij de stadspoort in het water gevallen persoon, als een blijk van goedkeuring en tevredenheid toege- kend eene gratificatie van/10 en een loffelijk getuigschrift. Bij Koninklijk besluit van den 13 dezer is aan de onderstaande Roomsch-Katholieke' geestelijkenwegens verrigte kerkelijke diensteen pensioen verleend, als: aan Antonius Toms, zich noemende Antonius Thomas afgetreden kapellaan bij de Roomsch-Katholieke gemeente van de Heilige-Theresia-kerk te 's Gravenhage ten be te benoemen dr. P. H.J. IVellenbergh, op eene jaarweddedrage van 165. el1 aan Carolus Casparus Dericksaf- van/2000; 50, tot leeraren aan's Rijks veeartsenijschool, getreden desservant der succursale kerk te Ubagsberg in in te gaan met den isten april eerstkomende, te benoemeh a, J. Jennes, veearts der iste klasse te Zwolle; b, F. C. Hekmeijer, paarden irts bij de Koninklijke militaire akademie te Breda; c, G. Wit, veearts der iste klasse te Nieuwer- Amstel elk op eene jaarwedde van /1400; dB. C. Rijnders, veearts. der iste klasse aan 's Rijks veeartsenij school, op eene jaarwedde van/1000, en e, dr./. R. E. van Laer, math. mag. phil. nat. doct. te Utrecht, op eene jaar wedde van/ 1000; 6°, den Minister van Binnenlandsche Zaken te magtigen bij 's Rijks veeartsenijschool te be noemen: een opziener op eene jaarwedde van 700; een prosector anatomes, tevens custos der kabinetten, op eene jaarwedde van/300; een smid, tevens onderwijzer in het practische hoefbeslag op eene jaarwedde van/500, en de noodige bedienden wier bezoldigingen te zamen de som van 2300 jaarlijks niet mogen te boven gaan; 70, met den isten april dezes jaars in te trekken en buiten effect te stellen de Koninklijke besluiten van 18 septembe 1839, n.°i27, 8 maart 1842, n.°90, 22 September 1840, n.° 80, 31 maart 1844, n.°73; 8°, de directeurende leeraren, beambten en bedienden aan 'sRijks veeartsenij school zullen zich in de uitoefening hunner functien hebben te gedragen naar de instructien hun door den Minister van Binnenlandsche Zaken te geven. Een af- schrift van deze instructien zal aan Z. M. worden over- gelegd, en zal de Minister voomoemd jaarlijks aan Z. M. aanbieden een verslag omtrent den staat der school; Z. M. behoudt zich voor, na gedaan onderzoek, in Limburg, ten bedrage van 230. De Commissie van de Tweede Kamer der Staten- Generaalbelast met het aanbieden der lijst van drie kandidaten voor het voorzitterschap der Kamer gedurende den verderen loop der Zitting, heeft zich heden middag ten half vijf ure naar 's Konings paleis begeven om zich van hare taak te kwijten. II. M. de Koningin, met haar gevolg, heeft gisteren, bij gelegenheid van den verjaardag van haren Gemaal, de bewoners van het Evangelisch Lutbersch weeshuis 00k. met een bezoek vereerd. H. M. heeft zich met de weezen op het minzaamst onderhouden en hare hooge tevreden heid aan heeren regenten te kennen gegeven. Het gala-diner, dat gisteren, bij gelegenheid van den verjaardag'des Konings, bij Zijne Exc. den Minister van Buitenlandsche Zaken heeft plaats gehad, werd bijge woond door Hunne Exc. de buitenlandsche Gezanten, de Ministers, den gouverneur-generaal van Ned. Indie, den heer Duymaer van Twistden Commissaris des Konings in de provin- cie en de voorzitters der beide Kamers van de Staten- Generaal. Morgen middag heeft het afscheids-diner van den heer Duymaer van Twist aan zijne voormalige medeleden der Tweede Kamer van de Staten-Generaalin de groote zaal op den Fiuweelen Burgwal, plaats. Stnten-ijieiiemal, Ontwerp van wet tot onteigening ten algemeenen nutte. De hoofdpunten, op welke het bij eene wet over de onteigening ten overwegin/vr nVmen oTe'n irf fioeverre^S RijkTvee" j algemeenen nu.te aankomt, zijn 1* in het belang van den eigendom te zorgen dat niemand daarvan ontzet worde, zonder dat het algemeen aysenyschool zal kunnen dienstbaar worden gemaakt aan beU "z(|lk ee„ „lXer vordert. 20) waarborgen te 5te||Pri) dat de aan. de opletding van veeartsen, bestemd voor de Overzeesche 0 bezittingen. Bij Zr. Ms. besluit van den 17 dezer is mr. D. Thibaut Mathijsenop^zijn verzoek, eervol ontslagen als plaatsvervangend kantonregter te Middelburg. Bij besluit van den 19 dezer heeft Z. M. goedgevouden 1°, een eervol ontslag te verleenen aan H. E. Tonkes op zijn verzoek, als zijlvest van het Termunter zijlvest, in de schepperij Meeden (Groningen); 2°, te benoemen: tot heemraad van den Vervoorne-polder (Noordbrabant), A. Bakker, ten gevolge van aftreding; tot dijkgraaf van den Sabina-IIenrica-polder (Noordbrabant), C. Maris ten gevolge van aftredijig; tot lid van hfet polderbestuur van Nieuw-Alathenesse (Zuidholland), A. Post Uiterweer, ten gevolge van aftreding; tot hoofd-ingeland van Delf- wijzing der percelen, die onteigend zullen moelen worden, op de regt- vaardigsle wijze gebeure 3°, te bepalen, hoe men tot de onteigening geraakt; 4°, den kortsten weg aan lewijzen, om de in billijkheid ver- schuldigde schadeloosstclling te leeren kennen, en 3°, de gevolgen der behoorlijk volbragte onteigening te regelen. Bij het 11. dingsdag aan de Tweede Kamer aangehoden wetsontwerp zijn. volgens de memnrie van toelichting, deze beginselen gevolgd, en is het hoofddoel, de spoedige verkrijging van het te onteigenen goed, en dus het belang van werken van algemeen nut, steeds in het oog gehouden. Het ingediende wetsontwerp bevat 7II artikelen. De artt. 14 be- helzen algemeene bepalingen. De artt. 561 behelzen den Isten titel der wet, handelende over onteigening in gewone gevallen. De artt. 52 72 maken den Ilden titel nit, handelende over de onteigening bij vestingbouwden aanleg, het herstel of onderhoud van dijken, bij besmetting of andere dringende ometandigheden. De artt. 73-3 bevatten den Illden titel der wet, handelende over onteigening bij

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1