ROTTERDAMSCHE c 0 R A IV T. A? 1851. 0 24. Dings dag f i <lea 25 Februarij. LONDEN den 22 februarij des avonds Woensdag hield H. M. een kapittel der orde van den Kousenband op bet paleis van Buckingham, in hetvvelk de markies van Norman.by tot ridder dier orde geslagen werd. In het Iloogerbuis zeide de Lord Kanselier gisteren dat de Regering voornemens was in den loop der vol- gende week een wetsontwerp in te dienenwelks aan- neming eene algeineene verandering in het Hof der Kanselarij te weeg zou brengenmaar in welk der beide Iluizen dat ontwerp het eerst ingebragt zou worden was nog niet beslist. Op het voorstel van den heer Slaney bewilligde het Lagerhuis eergisteren in de benoeming van eene spetkle commissie tot overweging der wet op de ven nootschappen met het doel om nuttige ondernemingen en het in het werk stellen van meerdere inenschen aan te moedigen. Vervolgens werd de mode van den heer Locke King waarbij hij verlof vroeg tot het indienen van een wetsontwerp, tot gelijkstelling van het kiesregt in de graafschappen in Engeland en Wallis met dat in _de steden met too tegen 52 stemmen goedgekeurd. In de zitting van gisteren waren vele leden opgekomen, naardien de behah^eling van het finantieel budget ver- wacht werd. Toeb echter voorgesteld was in committd daartoe over te gaan deed de eerste minister Russell de mode om zulks tot maandag uit te stellen, met bijvoe- ging dat hij alsdan tevens de redenen voor dit uitstel op zou geven. Op de vraag van den heer Merries of de discussien over de belasting op de inkorasten dan stellig dien dag zouden gevoerd worden, antwoordde de Minister dat hij zulks niet met zekerheid zeggen kon. Nadat in de verdaging der behandeling van het budget bewilligd was ging het Huis onverwijld uiteen. Dit onyoorzien uitstelgepaard met het houden van een eerst dienzelfden voormiddag aangeschreven Kabinets- raadna afloop waarvan lord J. Russell eene audientie bij de Koningin haden zich toen naar het Lagerhuis begaf, geeft aanleiding tot het algemeen gerucht dat de Ministers hun ontslag gevraagd hebben, en dat Zijn Lordschap zulks maandag aan het Huis zal mededeelen. Anderen zeggen echter dat het nog zoo ver niet is gekomen maar dat, dewijl in den gisteren gehouden Raad de twee tegen over elkander staande partijen in het Kabinet het niet eens hebben kunnen worden, de eerste Minister tijd tot maandag heeft zoeken te winnen ten einde eene verzoening te beproeven en alzoo den val van zijn Ministerie voor te komen. Wat hiervan zijn mogezoo veel is zeker, dat het voorstel van den kanselier der schatkistsir C. IVood tot verlenging van den duur der belasting op de inkomsten' zoowel bij vele Parlementsleden als bij het publiek en in de dagbladen grooten tegenstand ondervindt waarbij er misnoegen komt over de huns inziens te zwakke tregelen tegen de bekende Pauselijke besluiten. Men zegt datzoo de discussie over de incometax vrijdag avond ware doorgegaan de heer Disraeli het volgend besluit als amendement voorgesteld zou hebben: Dat, naardien de belasting op eigendom en inkomsten, met het doel is voorgesteld om in een toen bestaand te kort in de openbare inkomsten te voorzien en dit te kort nu heeft opgehouden, terwijl er een werkelijk over- schot bestaat, dit overschot tot vermindering dergenoemde belasting op de inkomsten zal worden aangewend." Men kan nog niet met zekerheid zeggen welke Ministers de tegenwoordigenals deze werkelijk aftreden, zullen opvolgen. De Protectionisten schijnen geene kans hoe- genaamd te hebben. Sommigen spreken van eene her- vorming des tegenwoordigen Kabinets, altijd met lord Russell aan het hoofd; anderen beweren dat lord Clarendon, de onderkoning van Ierlatidmet de vorming van een Ministerie belast zal worden. Eenige dagen geleden werd hier eene aanzienlijke vergadering van kooplieden onder voorzitting van den Lord-Maire, gehouden, in welke de voorstellen zijn goedgekeurd tot uiting van den wensch dat regtbanken van koophandel rnogen worden gevestigd. Een genootschap, waartoe verscheiden Parlements leden behooren heeft zich in deze hoofdstad gevormd, met het doel om de vreemdelingengedurende den loop der groote tentoonstelling voor alle misrekeningen ten opzigte hunner verblijfkosten te behoeden. Tot dat oogmerk zal het honderdduizend exemplaren van lijsten doen drukken en aan alle logementhouders en vele andere personen bezorgen, met verzoek van opgave hoe vele vreemdelingen zij voornemens zijn te huisvesten. Ook in het werkhuis te Yarmouth, in Norfolk, is eergisteren oproer ontstaan en zijn eenige vensters en banken vernield. De spoedige hulp der politie belette echter dat de gevolgen zoo ernstig werden als eenige dagen vroeger te Barham. Een zestal belhamels is in hechtenis genomen. Sir IV. Winnies, luitenant-gouverneur van de Goud- kust en die zich door zijn raenschlievend gedrag en de invoering van vele verbeteringen, ook onder de zwarte bevolking aldaar zeer bernind maakteis den 4 december te Acra overleden. Volgens het gedrukt verslag wegens den finantielen sfaat der Engelsche Oostindische bezittingen over 1850 tot 1851, hebben.de inkomsten daarvan 20,498,413 pon- den sterling bedragenen blijft, na aftrek der uitgaven, een batig saldo van 77,662 ponden sterling over. De rnoeder van den kardinaal Wiseman is den 7 dezer, ten huize harer dochter, gravin Gabriellite Fano in Italic, 11a kortstondige ziekte overleden. llet stoomschip Franklin heeft berigten uit Amerika tot 8 dezer overgebragt. Pogingen werden aangewend om den hoofdzetel van de munt der Vereenigde Staten uit Philadelphia naar New-York, het middelpunt van handel en verkeer, over te brengen. Voor ruim een millioen dollars in goud was weder uit California aangebragt, waar de cholera in het laatst des vorigen jaars had op gehouden en de drukte der bezigheden steeds toenam. Te St. Davis, op -eenigen afstand van Kingston in Jamaica, is den 27 januarijbij gelegenheid der verkie- zing van een lid der Wetgevende Vergadering, een hevig oproer uitgebarsten waarin het gebouw der zamenkomst grootendeels vernield i3 en verscheiden personen zwaar w gekwetst zijn. De cholera had de Kolonie nagenoeg geheel verlaten. Volgens brieven uit Monte Video tot 23 december had het Braziliaansch Gouvernement eene zeer dreDende houding tegen den generaal Rosas aangenomen. Niet alleen waren al zijne eischen verworpen en zijn Minister weggezonden, maar een sterk leger was op de grenzen geplaatsteene aanzienlijke vloot uitgerusten een of- en defensief verdrag met de Regering van Paraguay ge sloten, die beloofd heeft de Braziliaansche op meer dan ddne wijze te zullen ondersteunen. Rosas zat niet stil, maar wapende zich tot tegenweer. PARIJS den 22 februarij. Een brief van den Hertog van Bordeaux den 23 ja nuarij 11. uit Venetie aan den heer Berryer geschreven, en thans door de dagbladen openbaar gemaakttrekt dezer dagen in hooge mate de aandacht. De Hertog vangt zijn schrijven aan met betuigingen van erkentelijkheid voor de wijze waarop de heer Berryer in de zitting der Wetgevende Vergadering van den 16 januarij 11. zijne zaak heeft verdedigd; hij betuigt verder zich volkomen met de politiek van verzoening te kunnen vereenigen en wenscht voor ieder eene toekomst waarin elk eerlijkman zich in het voile bezit zijner persoonlijke waardigheid gevoelt. Later verklaart hij te weten dat de Monarchic niet aan alle behoeften van Frankrijk kan voldoenwan- neer zij niet in overeenstemming is met zijn maatschap- pelijken toestandzijne zeden en zijne belangenterwijl hij betuigt, dat gelijkheid voor de wet, vrijheid van geweten en toegankelijkheid van alle verdiensten tot ambten en eereposten hem dierbaar en heilig zijn. Ilij hoopt nog eenmaal tot het vestigen eener geregelde. en hechte Regering in Frankrijk geroepen te worden. Ten slotte vermaant hij met vertrouwen de toekomst af te wachten. De Vergadering heeft zich in hare laatste zittingen bezig gehouden met het wetsontwerp nopens de privilegien en hypotheken en de tweede overweging daarvan heden ten einde gebragtwaarna bepaald is dat tot eene derde overweging van dat wetsontwerp zal worden overgegaan. De commissie, welke met het onderzoek der gemeen- tewet belast is, heeft den generaal de Lamoricibre tot haren voorzitter en den heer Labouli tot haren tweeden voorzitter benoemd; eerstgenoemde behoort totdepartij Cavaignac en de tweede tot de Legitimisten. Daar de verjaardag der februarij-omwenteling dit jaar alleen door het zingen van een Te Deum gevierd zal worden, heeft de heer de Sigur d' Aguesseau zijn voorstel deswege ingetrokken, daar zijn doel thans ten minste ten deele bereikt is. De Vergadering denkt er ernstig aan voortaan weke- lijks slechts drie openbare zittingen te houden en de drie overige dagen aan de werkzaamheden in de afdee- lingen te wijden. De heer Brun is thans benoemd tot specialen com- missaris van politie der Vergadering ter vervanging van den heer Ton. De organen van het filysde hebben een gerucht medegedeeld volgens hetwelk de bewoners der voor- steden van Parijs eene demonstratie tegen de Vergadering zouden ondernemen doch daaraan wordt zoo weinig geloof geslagen dat een aanbod van versterking van troepen door den generaal Baraguay d'Hilliers aan de Vergadering gedaan door deze van de hand is gewezen. Zonder eenige gegronde reden is de heer Morin, eskadrons-clvef bij den staf van den generaal en chef van het leger te Parijs, dezer dagen naar Metz verplaatst. Zulks geeft velen nieuwe aanleiding tot verbittering jegens het Elysde. Een der gewezen Ministers, wiert men zijn ge- voelen over Louis Napoleon vroeg, antwoordde: Hij is een koffer met vele sloten, hij alleen weet wat er in is en hij houdt zorgvuldig de sleutels in zijn zak." Men blijft verzekeren dat de heer Dubois de Saligny, de gezant van Frankrijk te 's Gravenhage zal worden teruggeroepen en door den baron d'Andrithans gezant te Dresden vervangen. Eergisteren avond zijn door de Regering gewigtige depeches van den Consul-Generaal van Frankrijk te Alexandria in Egypte ontvangen. Ook is alhier de heer Coreerste drogman der Fransche ambassade te Konstan- tinopelaangekomen, door den generaal Aupickden gezant van Frankrijk in Turkije, met eene bijzondere zending belast. De aanvoer van goud aan de munt alhier duurt steeds voort; van den r januarij tot den 20 dezer is daar voor eene waarde van 45 millioenen francs in souvereinen, gouden willems, Russische imperialen en goudstaven gestort. Door de vleeschhonwers dezer hoofdstad wordt een verzoekschrift in gereedheid gebragt, om den vrijen verkoop van vleesch te erlangen. Volgens aan het ministerie van finantien ontvangen berigten, moeten alle gouden muntspetien behalve de Engelsche souvereinen, in Portugal buiten omloop zijn gesteld. In geval eener gewapende interventie van Pruissen en Oostenrijk in Zwitserland zou het Fransche Kabinet als voorzorgsmaatregel Gendve en Lausanne vvillen be- zetten. Gisteren middag had op de kaai de la Mdgisserie een vreemdsoortig tooneel plaats. Een persoon van eene bleeke gelaatskleur, met lang nederhangenue haren en de kleederen geheel in wanorde, liep daar in aller ijl voort, door een grooten troep volks gevolgd. Nu en dan hield hij stil en riep met luider stem: Bekijkt mij alien goed; ik ben Plutus, de_ god van het goud! Ik heb Californie in raijne zakkehdaar!" En bij dat laatste woord wierp hij geheele handen vol geld onder de volks- menigte hetwelk niet weinig opschudding veroorzaakte, daar men elkander als het ware verdrong om de geld- stukken meester te worden. - Weldra kwara de politie 'tusscheiv beide en vermaande den milden persoon zich te verwijderen; in plaats van daaraan gehoor te geven, be- gon hij de agenten te beleedigen die hem nu in verze- kerde bewaring numen wanneer het spoedig bleek dat men met een ongelukkigen zinnelooze te maken had, die aan zijne familie had weten te ontsnappen. De Jury van Nevers heeft twee volksvertegen- woordigers der Ilergpartij vrijgesprokendie naar het hof van assises waren verwezen wegens het uiten van beleedigingen jegens den algemeenen raad van het departement. De Spaansche Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Justitie hielden den 17 dezer eene langduTige conferentie met den Nuntius van den II. Stoel over het concordaat. De beraadslagingen in de Kamer der Gede- puteerden over de ontbinding van het vorig Kabinet zijn cervol voor het tegenwoordig Ministerie in Spanje afge- loopende gewezen ambtgenooten van den generaal Narvaez hebben hunne ondersteuning aan het nieuwe Ministerie beloofd. De commissie, belast met het uit- brengen van een verslag omtrent het wetsontwerp nopens de schuldregelingheeft den 15 dezer hare discussien aangevangen waarbij de gepastheid en de mogclijkheid van den voorgestelden maatregel in de eerste plaats ter sprake kwamen. KEULEN den 23 februarij. Uit Dresden werd hier gisteren het volgend berigt per telegraaf overgebragt: Tot nog toe bestaat geen uitzigt op eene plenaire zitting der Conferentie. Aan vorst Scliwarzenberg is eene Pruissische nota overgereikr, in welke de weigering wordt uitgesproken om in de vestiging van een Centraal orgaan te helpen, zoo lang niet alle Duitsche Regeringen hare inzigten en beraad slagingen over de herziening der Bondsconstitutie uit gesproken en aan'een gemeenschappelijk onderzoek onder- worpen hebben. Vorst Scliwarzenberg wederspreekt ten stelligste den eventueel gedanen voorslag om tot den Bondsdag terug te keeren." Volgens eene nadere depdche uit Berlijn nogtans zou heden te Dresden eene plenaire zitting plaats hebben, en werd de president-minister von Mameuffelmorgen te Berlijn terug verwacht. Zelfs de ministeriele Pruissische dagbladen erkenncn nu dat de laatste voorstellen van vorst Scliwarzenberg van zoodanigen aard zijn dat Pruissen die, behoudens zijne eerniet aan kan nemen, maar nog beter doen zou door tot den ouden Bondsdag weder te keeren111 welk voornemen de kleinere Staten bereid zouden zijn het te ondersteunen, terwijl de koningrijken Beijeren Saksen Wurtemberg en Hannover de zijde van Oostenrijk houden. Is dit waar, dan bevindt Pruissen zich thans, door de vorderingen welke de Oostenrijksche politiek sedert ge maakt heeft, in nog ergere stelling dan tijdens de mobiel- making van het leger; want Oostenrijk zou verklaard hebben dat het, met de genoemde Koningrijken, gereed staat het nieuwe Uitvoerend Bewind in het leven te roepen, zonder zich aan verdere wederspraak te bekreunen, en het aan Pruissen en de kleinere Staten vrij laat zich van het uiten hunner stemmen al of niet te bedienen. Gisteren was te Berlijn het gerucht verspreid dat de gezamenlijke reserve van het Pruissisch leger weder onder de wapenen zal geroepen worden. Doorgaans goed onderrigte bladen zeggen echter dathoedanig de onderhandelingen ook mogen uitvallener volstrekt geene vrees voor oorlog bestaat. Ilet schijnt nu stellig zeker dat de heer von Rochow, 'de Pruissische gezant te Sint Petersburg, op dien post blijven, maar eerst na verloop van zes of acht weken, gedurende welke hij eene reis voor familiezaken maakt, derwaarts terugkeeren zal. lit het'Berner ambt Interlaken vielen den 18 dezer nieuwe ongeregeldheden voor, en had een gevecht tus- schen houthakkers en militairen plaats, waarbij acht der eersten en twee der laatsten wonden ontvingen. Den 19 dezer reisde een Pruissisch kabinetscourier, als over- brenger van depeches voor den Bondsraad te Bazel door. Uit Konstantinopel meldt men den 4 dezer, dat tusschen de Gezanten der vreemde Mogendheden en de Ministers der Porte gedurige conferentien gehouden wer den. Algemeen hield men het er voor dat zeer gewigtige zaken, Egypte betreffende, behandeld werden. Van Samos wordt den 6 dezer berigt dat de op- standelingen op de eilanden kapituleerden en hunne ge heele onderwerping na op handen was. sGRAAEMIAGE den 23 februarij. In de verschillende kerken dezer residentie is gisteren en heden het geboortefeest herdacht van Z. M. den Koning en zijn gebeden opgezonden voor hot welzijn Van Z. M. de leden van het Koninklijk gezin en voor het heil van het Vaderland. Tevens zijn 's Hemels beste zegeningen afgesmeekt over H. K. II. mevrouw de Erfgroothertogin van Saksen-Weimar-Eisenachdie zich in gczegende omstandigheden bevindt. Heden hebben H. M. de Koningin-Weduwe, Z. K. H. prins llendrik en HH. KK. 1111prins en prinses Frederik der Nederlanden de godsdienstoefening in de Waalsche kerk bijgewoond onder het gehoor van ds. Bouchez. Bij gelegenheid van 'sKonings verjaardag heeft aan het paleis te Apeldoorn eene uitdeeling van brood, spek en bier aan de armen plaats gehad. Z. M. de Koning heeftbij besluit van den 19 dezer, benoemd tot ridders van de orde der Eikenkroon de heeren A. Reyzer, gepensioneerd kapitein van het wapen der mardchaussdes P. Stevens, koopman en fabriekant te Maastricht, en N. Nivelonaerwijzer te Meersen nabij Maastricht. Ilet Staatsblad n.° 9 bevat een Koninklijk besluit van den 6 dezer, waarbij wordt goedgevonden en ver- staan art. 7 van het Koninklijk besluit van 13 maart 1844 Staatsblad n.° 18), betrekkelijk de wet op het regt van zegelte vervangen door de volgende bepaling Van de bij het vorig artikel bedoelde stempeling met de woorden te zegelen" is uitgezonderd a het papier of perkement waarvoor een andere srempel wordt vereischt, dan in de kantoren in art. 6 opgenoemd voorhanden zijn; b, het papier of perkement waarvoor de drooge stem- pel wordt verlangd. Dit papier of perkement wordt, door de tusschenkomst van de bij art. 6 laatstelijk ge noemde ambtenaren ten algemeenen zegel kantore te 's Gravenhage, van den dro >gen zegel-stempel voorzien. Onze Minister van Finantien is gemagtigd om, naar gelang der behoeften, te bepalen, welke zegel-stempels aan de kantoren van het buitengewoon zegel in de

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1