hoofdplaatsen der provincien en van het hertogdom Limburg zullen worden verstrekt." Z. M. heeft bepaald, dat op maandag den 23 junij dezes jaars een concours met den handboog naar den doelen en den vogel op het Loo zal gehouden worden, en tevens als prijzen daarvoor uitgeloofdvoor den doeleneene zilveren en eene bronzen medaille als eerste tweede en derde prijs, eene zilveren medaille voor de schutterij wier viertal de meeste rozen zal liebben geschoten een prijs van H. M. de Koningin voor de schutterij welker viertal het tweede de meeste rozen zal liebben geschoten, eene zilveren medaille voor den schutter die de meeste pur.ten heeft geschoten en eene bronzen voor de verstkomende schutterij. Voor den vogel bestaan de prijzen in eene goudeneene zil veren en eene bronzen medaille. Het afscheids-dinereergisteren middag door den afgetreden voorzitter van de Tweede Kamer der Staten- Generaalden heer Duymaer van Twist, in de groote zaal op den Fluweelen Burgwal, aan zijne voormalige medeleden gegeven, is zeer luisterrijk geweest. Menige hartelijke feestdronk is ingesteld op het welzijn van Koning en Vaderlatid op de welvaart van de Overzeesche bezittingen, op den nieuwen Gouverneur-Generaal enz. Hunne Excellentien de Ministers woonden dit diner bij. Gisteren middag heeft de nieuw benoemde Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indie deze residentie verlatep en zich naar Deventer begeven, om van daar zijne reis verder voort te zetten. Reeds eergisteren heeft de heer van Nes vice-president van den Raad van Nederlandsch Indie, deze residentie verlaten. Men verzekertdat in het wetsontwerp nopens de regterlijke organisatie, dat eergisteren bij de Tweede Kamer is ingekomenwordt voorgesteld .slechts vier hoven te vestigen; de zetels dier regterlijke collegien zouden nader worden bepaald. Naar aanleiding van art. 5 van het Koninklijk besluit van 21 augustus 1818 \Staatsblad n.° 33), is door het Departement van Binnenlandsche Zakenbij resolutie van den 13 dezer, aan den heer IV. Steins, commissionnair- expediteur te Maastricht, op zijn verzoek, concessie tot wederopzeggens toe verleend tot het oprigten eener ge- regelde volks- en pakschuitendienst tusschen Maastricht en Luik langs het nieuwe Kanaalvoor zoo veel het Nederlandsch grondgebied betreft. Deze dienst moet worden in werking gebragt binn'en zes maanden na ge- melde dagteekening, doch mag niet worden aangevangen dan nadat een volledig reglement omtrent de wijze van hare uitoefening en het daartoe betrekkelijke tarief door genoemd Departement zal zijn vastgesteld. Naar aanleiding van het daartoe geuit verlangen heeft de Minister van Finantien bekend gemaaktdat bij hem ontvangen is eene som van 240 welke door den eerw. heer A. L. baron van BlocklandRoomsch- Katholiek priester, namens een onbekende, aandenRijks ontvanger te Megen ten behoeve van 'sRijks schatkist, was ter hand gesteld. Vrijdag 11. is bij den Iloogen Raad bepleit het regtsgeding door jonkh. II. L. van Andringa de Kempenaer ingesteld tegen de erfgenamen van wijlen Z. M. koning IVillem IIstrekkende tot uitbetaling eener jaarlijksche som vtfn f 3600 gedurende zijn leven, en van 2100 gedurende vijf jaren. De vordering is ontwikkeld ge- worden door den heer advokaat mr. van Raalteen voor de erfgenamen bestreden door de heeren advokaten mrs. Faber van Riemsdijk en Delprat. Een talrijk publiek woonde de pleidooijen bij. Den 7 maart zal het Openbaar Ministerie zijne conclusien uitbrengen. Gisteren heeft het Provinciaal Geregtshof in Zuid holland, kamer van correctionele appellenuitspraak gedaan in de zaak van A. Ferbeekboekdrukker wonende te Delft. Het Hof heeft zich vereenigd met de uitspraak van de Arrondissements Regtbank te 's Gravenhageen alzoo het vonnis in deze bevestigdwaarbij hij was veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf en twee geldboeten van 25 en/8, wegens drukpers-delict. Naar men verneemt zal de veroordeelde zich in cassatie voorzien. sGRAYENIIAGE den 24 februarij. Men wil weten dat Z. M. den baron van Heeckercn van Kelt heeft benoemd tot opperstalmeester, in plaats van wijlen den graaf van Limburg Stirum. De gewone audientie van den Minister van Marine zal op vrijdag den 28 dezer geen plaats hebben. Men verzekertdat in de heden bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerpen onderanderen wordt voorgesteld, de accijnsen op de brandstoflen en het zout geheel of ten deele af te schafifen en door eene belas- ting op de inkomsten waaronder 00k die op renten, te vervangen. De wel eerwaarde heer K. N. Meppen heeft, in het Dagbladvan 's Gravenhage, op verlangen van eenige voor- standers van het duinwerk, zich verpligt gerekend de aandacht van 's Gravenhage's ingezetenen met nadruk te vestigen op hetgene in hunne nabijheid plaats vindt. Wij bedoelen (zoo zegt hij daar) het duinwerk, onder het bestuur van de commissie uit de algemeene armen- vergadering. Men begeve zich naar de Sprank, en over de zoogenoemde Zwitsersche brug, en aanschouwe hoe 00k wederom in de jongst verloopene weken door den arbeid van ruirn een iootal die anders bedeeld werden, eenige vlakke en geeffende akkers het glooijend en henvelig duin vervangen hebben. Het is nu reeds de vierde winter, waarin men een aanvang maakt met woeste en dorre duingronden in schoone en vrttcht- dragende akkers te herscheppen en zulks door vlijtige handen werk te verschafFen die het elders niet konden vinden, en verschillend ligchaam- en zielverpestend kwaad, waarvan de ledigheid vaak de moeder is, te voorkomen. Wij wenschen dat elk wien het lot der armen ter harte gaat en die de behoeftigen liever in waarheid onder- steunt dan slechts eene aalmoes uitreiktde pogingen der commissie zal schragen ten einde zij zich in staat gesteld zie op den ingeslagen weg te blijven voortgaan, opdat nog eens een later geslacht in de nabijheid van Huygens wondere schepping (de zeestraat), 00k te midden der woeste duinen de schepping van vruchtbare akkers bewondere, waardoor de behoeftige in den barren winter- tijd arbeid en brood vond." I let Provinciaal Geregtshof in Zuidholland heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van A. L. Kdhler geagreeerd klerk bij den ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen alhier. Het Hof heeft, wat de be- schuldiging der valschheid in geschrifte betreft hem daarvan vrijgesproken, doch hem schuldig verklaard aan de raisdaad van verduistering van gelden ten kantore van voormelden ontvanger door de belastingschuldigen voldaan. De bcschuldigde is te dier zake veroordeeld tot een half uur tepronkstelling binnen deze stad, con- linement in een rasp- of tuchthuis voor den tijd van zeven jaren, eene geldboete van 400 en in de kosten. Slate n-(m enema I. tweede kamer. Zitting van maandag 24 februarij. Ill deze zitting zijn ingekomen drie Koninklijke koodschappen, ten geleide van verschillende onlwerpen van wet. als i°, zevenontwer- pen lot het brengen van wrjzigingen in het beslaande stelsel van be- [aslingen20, vier onlwerpen betrekkelijk de bevorderinghet ontslag en het pensioneren der olficieren van de land- en zeemagt, en J0, een ontwerphoudende nieuwe verordeningen nopens de schatkist- biljetten. Deze onlwerpen, met de daartoe behoorende slukken, zullen worden gedrukt en rondgedecld en ter overweging verzonden aan de Afdeelingen. Zijn ingekomen zes ministeriele missives, als: 1° en 2°, twee missives van den Minister van Finantien houdende overlegging der door de Rekenkamer opgenomene en afgeslotene rekening van nil- gaven en ontvangsten van het funds, voortspruitende uit de koopprijzen der domeinen als, in de eerste plaats, lot 3i decembrr 1847, en in de tweede plaats, over het dienstjaar i848. Drukken en rond- deelen en verzending aan eene commissie, die zamengesteld wordt uit de heeren IVichers, YpeyEngelenvan Hasselt en Anemaet. 3.° Eene missive van den Minister van Finantienhoudende over- legging van het verslag betrekkelijk de algemeene begrooting van inkomsten en uitgaven over i848 en i84g, tevens opleverende een algemeen overzigt van den staat van 's Rijks schatkist op 1 januarij x85o, voorafgegaan door een rapport aan den Koning. Gelijk besluit; zullende de commissie bestaan uit de heeren van Hall MeeussenHoffman Smit en Jongstra, 4.° Eene missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken houdende overlegging van een afschrift der afgeslotene rekening van de gedane ontvangsten en uitgaven van het bijzonder fonds, be trekkelijk de kolonisatie van de behoeftigen door de Maatschappij van VVeldadigheidover den jare 1849. Gelijk besluit; de commissie zal bestaan uit de heeren de Man, Husenholtz., Jesners Borret en Zijlker. 5.° Eerie missive van den Minister van Finantien, waarbij wordt overgelegd eene memorie van beantwoording op het verslag, den 12 September i84g in de Kamer uilgebragt, wegens het verslag aan den Koning over den staat der algemeene begrootingen gedurende de jaren i846 en 1847, Gelijk besluit; de commissie wordt zamengesteld uit de heeren van Zuylen van Nyevelt, Heemskerk, Bachienevan Doom en Gevers van Endegeest. 6.° Eene missive van den Minister van Finantien, waarbij eenige inlichtingen gegeven worden naar aanleiding van een hem toegezonden adres nopens het regt van den Staat op de visscherij op het Panner- densche kanaal. Gelijk besluit; de commissie zal bestaan uit de heeren Lay ben, Dommer van Poldersveldtvan LimdenSchifFer en Blusse. De Voorzitter deelt mede, dat door de Afdeelingen tot rapporteurs gekozen zijn: t°, voor de zeven onlwerpen van wet op het verleenen van naluralisatie, de heeren YpeyLaybenvan der Yeen van IValchren en Jespers; 2°, voor het ontwerp tot wijziging der wet op het Nederlanderschap, de heeren van DoomLaybenvan der Veenvan IValchren en van Hall, en 3°, voor het ontwerp nopens de verstrekkingen van het materieel, de heeren Storm, van 's Gra- vesande, DullertHuguenin Bachiene en Met man. De Commissie tot de verzoekschriften heeft tot haren voorzitter gekozen den heer Mackay. De Voorzitter stelt nu voor om gevolg te geven aan het besluit in de vorige zitting genomen, en lhans den dag te bepalen, waarop door den heer van Dam van I.iselt inlerpellatien zullen worden ge- rigt aan den Minister van Kotonien, nopens de krijgsverrigtingen ter westkust van Borneo. Overeenkomstig het voorstel van den Presi dent wordt beslotendie inlerpellatien te doen plaats hebben op vrijdag aanstaande, den 28 dezer, des middags ten een ure. De Commissie tot de verzoekschriften heeft, bij monde van dg heeren YpeyMackay en van Akerlaken onderscheidene verslagen gedaan op in hare handen gestelde stukkenals van: i°, J. J. Kicherer, winkelier te Amsterdam, betrekkelijk het met hem voor- gevallene tijdens hij kapitein der schutterij was nederlegging ter grilfie en verzending bij afschrift aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. 2°, P. Ik\ Steenkamp en andere bewoners van de 4de en 5de districten van Zeeland omtrent de vestiging eener regtbank in die districten; griffie. 5°, Denzelfden en anderen in het 5de district van genoemde provincie, omtrent de keus lot het vestigen eener regt bank te TerJNeuzen; griflie. 4", Gedeputeerde Staten van Zeeland, betrekkelijk de vermindering op de provinciale begrootinggriffie.— 5°, F. van Brakelop den huize den Eng, gemeente Liendenom trent den afkoop van tienden; griffie. 6°, A- Krot c. s. te Zwolle, houdende bezwaar over hunnen pcrsonelen omslag; orde van den dag. 70, H Petrie en A. Aach te Cochein bij Coblentz, verzoe- kende om inlichting nopens de nalatenschap van den luitenanl-admiraal Piet Hein, waarop zij aanspraak maken; orde. 8°, C. G. von Reeken en IV. H. LampenRijks-veearlsen te Monnikendam en Purinerendhoudende verzoek tot voorziening in hunne bezoldiging; grilfie. 9°, K. IV. Salomons c. s.tjalkschippers te Gasselter Nieuwveen, houdende verzoek om wijziging in de kieswelorde. to°Bevervoordevan der Voo en andereo te Amsterdam, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp omtrent het regt van vereeniging en vergadcring griffie 110, H. G. Stahl Az. en anderen te 's Gravenhage, idem; griffie. 120, M. D. Teenstra te Ulrumverzoekende de afschaffing der slavernij in de Kolonien griffie en afschrift aan den Minister van Kolonien. i3*, H. IV. IViebeslogementhouder te Bolsward houdende bezwaren tegen de wet op het personeel griffie. >4°, J. Bade c. s schippers te lioogeveen, bezwaren tegen de wet op het patentgriffie. i5°, J. C. Stoe/ler, fabrikant in gouden en zilveren werken te Rotterdam, aandringende op verhetering der verordeningen omtrent den waarborg griffie. i6°, G. van Ewijk c. s.tabrikanlen in gouden en zilveren werken te Schoonhoven, idem; griffie. 17", Arrachart en andere secretarissen en onlrangers van gemeenten ten plalten lande arrondissement Breda, houdende bedenkingen tegen het bij de Provinciale Staten ingekomen ontwerp van geincentewet griffie. 180, Stadlander c. s.zeepzieders te Amsterdam en elders, over de afschaffing van den accijns op de zeepgriffie. Daarna wordt de Vergadering gescheiden. ROTTERDAM den 24 februarij. Gisteren voormiddag bevestigde de wel eerw. heer C. A. Hollinghauscnoudste leeraar bij de Evangelisch Luthersche gemeente alhier, zijnen van Kampen herwaarts gekomen ambtgenoot, den wel eerw. heer/. IIBrandes met eene leerrede over Luk. 12 vs. 48, de laatste vvoor- den. Des avonds hield de bevestigde zijne intredrede over 1 Thessalonicensen 2 vs. 4. Heden avond had alhier het jaarlijksch examen der leerlingen van de Industrie-school te dezer stede plaats, ten overstaan van de Commissie van bestuur en in tegenwoordigheid van Commissien van het stedelijk Bestuur, het departement der Maatschappij van Nijver- heid en het Schiiderkundig Genootschap en van den heer Schoolopziener in het 8ste district van Zuidholland. Nadat een groot gedeelte der 140 leerlingen proeven hunner vorderingen in de reken-stel-meet-, werk- tuig- en natuurkunde gegeven had werden aan ruim 50 leerlingen vereerende overgangs-getuigschriften uitge- reikt als mede aan eenen verdienstelijken leerling een zeer lofFelijk afscheids-getuigschrift tot aanbeveling in de bttrgermaatschappij. Met gepaste aanspraken door den heer Voorzitter der Commissie van Bestuur aan de leer lingen en de tegenwoordig zijnde heeren werd dit feest gesloten. Uit Hellevoetsluis meldt men: Zr. Ms. stoomschip merapi, hetwelk op 's Land werf alhier voor de dienst in orde wordt gebragt, zal den 16 maart e. k. in dienst gesteld worden. Het kommandement over dien bodem is opgedragen aan den Untenant ter zee iste klasse II. J. van Maldeghem, terwijl als rste officier daarop is geplaatst de luitenant ter zee iste klasse P. A. Matthijsenge- melde bodem is bestemd voor eene reis naar Oostindie. Zr. Ms. brik haai, mede alhier liggendezal niet, zoo als aanvankelijk was bepaald, naar de West-, maar mede naar Oostindie vertrekkenen zal het kommandement van den kapitein luitenant F. Sluyter overgaan op den kapitein-luitenaht J. F. E. von Rcimer. Te Vlissingen wordt ter vervanging van Zr. Ms. brik de zwaluw, Zr. Ms. brik de koerier op 'sRijks werf voor de dienst in gereecheid gebragt terwijl men verzekert dat 00k nog andere schepen spoedig zullen worden in dienst gesteld. Volgens bij het Departement van Marine ingekomen berigtis Zr. Ms. stoomschip suriname onder bevel van den luitenant ter zee der iste klasse G. Fabius, na op den 15 december 11. aan de Kaap de Goede Hoop te zijn aangekomenop den 22sten dier maand van daar ver- trokken ten einde de reis naar Oostindie te vervolgen. De vrijwillige jagers der Utrechtsche Hoogeschool, die den tiendaagschen veldtogt hebben bijgewoondals 00k de Utrechtsche studentendie destijds bij andere korpsen in dienst stonden zullen zich den 12 augustus aanstaande te Utrecht vereenigen, ten einde gezamenlijk een vriendschappelijk herinneringsfeest te vieren. Uit Steenwijk schrijft men eergisteren dat de uitslag der gehouden verkiezing tot een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalin de plaats van den heer mr. A. J. Duymaer van Twist, is geweest als volgt: mr. N. van Heloma oud lid van de Tweede Kamer, 282 stem- men J. A. dc Fremery, oud lid van de Tweede Kamer, 221 J. A. G. de Fos van Steenwijk, 125; mr. J. L. van der Brugghen, 97, enz. Daar niemand de volstrekte meerder- heid heeft bekomen, moet er eene herstemming gehouden worden tusschen de heeren van Heloma en de Fremery. De waterhoogte te Arnhem was den 21 dezer 1 el 2 palm en den 22sten 1 el 1 palm 7 duim. Te Ilarlingen is den 19 dezer van de werf IVelgelegen door de scheepsbouwmeesters D. L. Alta te water gelaten her schoonerschip Beerta Hendrikagebouwd voor rekening eener reederijonder bestuur van de heeren Barend Fisser en Zoon te Ilarlingen en gevoerd zullende worden door kapitein T. IV. Sluit. Ter vervulling der vacatureontstaan door het overlijden van den wel eerw. heer J. R. de Bruine, heeft de breede kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Middelburg het volgend twaalftal van predikanten geformeerd: dd. B.J. II. Taats, te I-Iarderwijk; J. J. van Toorenenbergente Vlissingen; N. Ostite Putten; I. C. de Fijver, te SchoonrewoerdH. Steenberg, te DirkslandF. IF. van AndelIFeijers te Westzaandam; L. J. van Rhijn, te Chaam en Baarle-Nassatt; c! Ferhoeff, te SluisD. Bresser, te Strijen; II. T. de Blaauw, te Hoorn; A. J. Molenaar, te Scheveningen, en L. Tinholtop het eiland Marken. De Middelburgsche Courant deelt mede dat de heeren mr. IV. C. Bursitis J. J. den Bouwmeester en P. J. van der Ley in hunne pogingen tot oprigting eener reederij tot vrachtvaart op 'Oostindie of andere groote vaart te dier stede gelukkig zijn geslaagd. De door hen tot dat einde in omloop gebragte polis is dezer dagen volgeteekend geworden. De Luxemburgsche Stenden zijn de vorige wee verdaagd. De Vergadering is echter met het oog Duitschland en de te Dresden te nemen besluiten nie bepaald gesloten. Het jaarlijksch Nederrijnsch muziekfeest zal dit jaar weder gehouden worden en wel gedurende de Pinkster- dagen te Aken onder directie van den heer von Lind- paintner, Koninklijk Wurtembergschen kapelmeester. Het oratorium Judas Maccabeus van Handel zal daar onder anderen ten gehoore worden gebragt. De gczondheidstoestand aan de kust van Guinea was, volgens schrijven van St. George d'Elmina van den 23 december des vorigen jaars, in den laatsten tijd zeer ongunstig geweest; bijna alle Europeanen leden aan koortsen en ongesteldheden van rheumatischen aard. Reeds maakten wij gunstig gewag van dr. Gutzlaff's in het Hoogduitsch ttitgegeven Verslag zijner Reis van China naar Engeland en door de verschillende landen van Europain 1849 en 1850, in het belong der Evangelie- verkondiging in China. Thans ziet, gelijk mede bereids is aangekondigd, de Nederduitsche vertaling daarvan, bij de boekhandelaars IV. IVenk en 0. Petri alhier, het licht. Die vertaling was den bekwamen heer/. Oudijkvan Putten toevertrouwdpapier en druk zijn overeenkomstig de waarde van het werkje, en de prijs is matig berekend. Hoogst belangrijk is de inhoud: van den 1 October 1849, toen de Apostel der Chinezen de reede van Hong Kong verliettot in november 1850, toen hij op zijne terugreis zich op Corfu bevond vergezelt de lezer hem op zijne reizen door Engeland, Holland, Belgie, verschillende landen van Duitschland (waaronder zijn vaderland Pom- meren), Polen, Rusland, Zwedenen Denemarken, Oosten- rijk Moravie HongarijeZevenbergen Zwitserland, Frankrijk en Italie; bewondert overal zijnen heiligen en rusteloozen ijver voor de zaak aan welke hij zich geheel gewijd heeften leert de hier meer elders minder geluk- kige uitkomst zijner pogingen kennen, van wier eindelijke zegepraalin wedrwil van alien tegenstandhij zich over- tuigd houdt. Ongetwijfeld zal dit werkje grooten bijval onder onze landgenooten (wier belangstelling in alles wat de Evangelieverspreiding betreft Gutzlaff te regt roemt) ten deel vallen. Van ROTTERDAM uitgeklaard Jeannette, S. Halfvveg, en s GravenhageC. J. N. Blok naar Batavia. Hellevoetsluis den 23 dezer. Gisteren niets gepasseerd. Heden morgen arriveerden Port DundasJ. Scotland, van Glasgow, en Chance, C. Davis, van Newcastle. En zeilden Curasao, P. Kuyt, naar de Kust van Guinea via BrazilieAnnaG. S. Vegter, naar NewryJacoba GesinaR. H. Reinders, n. LondonderryRebecca, A. Bruce, naar Glasgow, en Maria Elisabeth, D. H. Tjakkes, naar Londen. En stoomden in zee Stad Dordrecht, J. H. Stuit, Magnet, T. Coiyer, en Giraffe, Tit. Goodburn alle drie naar Londen; Sea Gull, G. Nichol, naar Hull, en Ivanhoe, T. Robertson, naar Leitb; de wind O. Hellevoetsluis den 24 dezer. Gisteren na den middag zeilden MacaoK. H. de Groot, n. Batavia; Argus, J. Cordia, n. Rouaan, en Elizabeth, II. Matthews, n. Shoreham. En arriveerden Ida, H. H. Hazewtnkel, van Liverpool, en OuseJ. Banks, van Newhavende wind O. Heden morgen arriveerde Fijenoord (st.), A. H. Rolfe, van Londen. En zeilden JczelinaA. W. de Jonge, naar Londonderry,en Johanna Petronella, H. J. Visser, naar Belfast. En stoomde in zee KinderdijkA. van Leeuwenop avontuur; de wind Z. O. Brielle den 23 dezer. Gisteren niets gepasseerd. Heden voor posttijd stoomden in zee Rainbow, S. Frost, naar LondenJupiter, fh. Biakestone, naar GobleSwanland, \V. Holdsworth, naar Hull, en zeilde One, W. Orwin, naar Sunderland. En is binnengekotnen Rhine (st,), R, Stranack, van Londen; de wind 0.

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 2