A? 1851. Donderdag den 27 Februarij. o couki LOUDEN den 24 februarij. Tot hiertoe is de uitslag der ministeriele crisis nog niet bekend. Zoo veel weet men dat eergisteren, nadat H. M. audientie aan den president van den Raad, markies Lansdowneen aan den eersten minister Russell verleend had, lord Stanley, bet hoofd van de partij der be- scherming ten Ilove is ontboden en zieh ruira een uur met de Koningin onderhouden heefi die kort daarna een tweeden brief aan zijn Lordschap rigtte welke des avonds beantvvoord werd. Ook lord Aberdeen werd des namiddags ten gehoore geroepen en had een zeer lang- durig onderhoud met H. M. en prins Albert. Lord Stanley zond per courier een brief aan den heer Gladstone af, die zich te Parijs bevond en reeds heden hier ver- wacht wordt. Lord Clarendon de Ierscbe onderkoning, is insgelijks herwaarts geroepen. Volgens sommigM zpl- len lord Aberdeen en sir J. Graham met lord J. Russell in het nieuwe Kabinet koinen. Sir John Cam Hobhouse is tot het pairschap verhe- ven met den titel van baron Broughtonvan Gyfford, in het graafschap Wilts. In te gaan met 6 april worden belangrijke vermin- deringen in de uitgaven voor de Engelsche diplomatic ingevoerd. Slechts twee Ministers zullen voortaan den rang van Ambassadeur voerennamelijk te Parijs en te Konstantinopel. Het tractement van dien te Parijs wordt van io.ooo op 8,ooo ponden sterling verminderd. Het gezantschap te Madrid wordt van <5ooo ponden en 550 voor huishuur op 5000 ponden en 700 voor huishuur gebragt; dat te Weenen van 9000 en 900 voor huishuur op 5000 en 900 voor huishuur; terwijl de Secretaris van legatie te Weenen slechts 550 ponden genieten zalin stede van 9°°> welke thans aan den Secretaris van am bassade betaald worden. Eergisteren ontstond te Yarmouth een zeer dreigende oploop onder het zeevolk, dat een twaalftal kamefaden, die ten gevolge van deelneming aan een twist tusschen een reeder en een matroos in hechtenis genomen waren, met geweld wilde hevrijden. De politie en speciale konstabels waren .niet bij magte het oproer te dempen, maar zoodra de uit Norwich ontboden huzaren hunne ontbloote wapenen vertoond hadden stoof de muit- zieke troep uit een. Nadat verscheiden oproerlingen in hechtenis genomen waren bleef het gisteren rustig. De Spaansche Regering heeft maatregelen genomen om het plan tot daarstelling van eene geregelde stoom- vaart tusschen Spanje en zijne Amerikaansche volk- plantingen ten uitvoer te brengen. Tot dat einde zijn twee stoomschepen, de Caledonia, van 450, en de Hibernia, van 550 paardenkracht in Engeland aangekocht. De berigten uit Noord Amerika, tot 13 dezer, door de Canada overgebragtzijn van geen politiek belang. Sedert de afvaart der laatsre stoomboot was weder voor ongeveer anderhalf millioen dollars in goud te New- York aangebragt. De geheele uitvoer uit de goud- streken beliep, in zoo ver zulks te berekenen is, dertig millioen dollars. PARIJS den 24 februarij. Heden wordt de derde verjaardag der omwenteling van 1848 maar alleen met godsdienstige plegtigheden, gevierd. Den geheelen dag door werden immortellen- kransen aan den voet van het gedenkteeken op de plaats der Bastille nedergelegd, maar men heeft zich over geener- lei ongeregeldheid te beklagen. Honderd vijf en twintig volksvertegenwoordigers tot de Bergpartij behoorende, hielden een banket, waar, zoo ver men weet, ook niets verontrustends voorviel. Bij besluit des Presidentsvan 20 dezer, zijn ver- schillende veranderingen in het Corps Diplomatiek veror- dend. De generaal Aupick, thans te Konstantinopel, gaat als gezant naar Londen de heer de Lavalette, laatst zaken in Duitschland eene zeer onzijdige houding aan- neemt en alleen wil dat geen der verschillende partijen een beroep op de wapenen doen zal. Nog onlangs zou de Keizcr gezegd hebben Wie in de Duitsche zaken het eerst naar de wapenen grijpt is mijn vijand." Men wil ontdekt hebben dat reeds sedert lang een vorme- lijk verdrag tusschen Oostenrijk en Beijeren bestaat, welks hoofdoogmerk is eene vermeerdering der magt van Pruissen in geen geval toe te laten dewijl de invloed der beide genoemde Mogendheden in Duitschland daardoor in gevaar gebragt zou worden. Volgens een Wurtembergsch dagblad zal, in de plaats van het zwart, rood en goud, eerlang eene andere pondskleur als algemeen herkenningsteeken der ver- schilleiide Bondstroepen worden aangenomen. Te ,Rome verwaehtte men den 12 dezer dat eerlang zesduizend man Oostenrijkersde provincien van den Kerke- lijken Staut zouden biunonrokk 1 De Pauseiijke Minister van Oorlog was voornemens zes nieuwe bataillons te vormen. Het blijkt nil dat de vroeger medegedeelde tele- grafische depeche wegens de tusschen de Porte en den Egyptischen Onderkoning gerezen geschillen veel te ver- ontrustend geweest is. De eischen der Porte gaan geens- zins zoo ver als die depdche zeideen hebben noch op het leger noch op de vloot betrekking maar op den boerenstand die in Egypte onder gebrek gebukt gaat, op de administratie die aldaar zeer willekeurig is en op de belastingen, die met groote gestrengheid afgeperst wordenin welk alles de Regering des Sultans ver- betering verlangt te brengen. Men hield zich overtuigd hoe de Pacha in zal zien dat hij door verzet daartegen zijnen toestand zou verergeren. sGRAAENHAGE den 25 februarij. Z. M. heeft den 22 dezer een besluit genomenwaar- van de artikelen dus luiden Art. r. Ten aanzien der vergoeding wegens reis- en verblijtkosten worden onder de na te melden klassen van het tariefvastgesteld bij Ons besluit van den 15 uecember 1849 {Staatsblad n.° 62), gerangschikt als volgt in de tweede klassede presidenten en leden der provinciale commissien van geneeskundig onderzoek indie betrekking voor 's Rijks dienst reizendein de derde klasse, de plaatselijke autoriteiten de inspectien van de grenzen des Rijks bijwonende; de burgerlijke genees-, heel- en vroedkundigen voor 's Rijks dienst in commissie gesteld; de personen van 's Rijks wege belast of te belasten met het onderzoek van stoom wer'ktuigenin de vierde klasse, de personen van 's Pvijks wege in dienst gesteld of te stellen als taxateurs bij onteigeningen. Art 2. Aan de na te melden personen wordtzoowel wanneer zij ter zake van eene aan hen voor's Rijks dienst opgedragen commissie in hunne woonplaats werkzaam zijn als op de dagem dat zij ter zake van eenige zoo- danige commissie reizen of elders verblijf houden boven en behalve de vergoeding wegens reis- en verblijfkosten, toegekend eene schadeloosstelling of vacatiegeld tot zoodanig bedrag als bij elk is uitgedrukt; aan de genees-, heel- en vroedkundigen de presidenten en leden van de provinciale of plaatselijke commissien van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt daaronder begrepenten be- drage van 5 per dag aan de personen van's Rijks wege belast of te belasten met het ondelzoek van stoomwerk- tuigen, ten bedrage van 5 per dag; aan de personen y ^J*| C I? 11. It c ut#j rro in Planer >«ai>ral 1 f 11I s Rijks wege in dienst gesteld of te stellen als taxateurs bij onteigeningen, ten bedrage van 3 per dag. Art. 3. De bepalingen van Ons tegenwoordig besluit worden gerekend in werking te zijn gekomen met den januarij 1851. Art. 4. De vergoeding voor reis- en verblijfkosten, op disponibiliteit naar Konstantinopel; de heer de a's meJe de vacatiegeldenworden door debij Ons Walewski van Napels naar Madrid; de heer A. Barrot jdgenwoordig besluit opgenoemde personen, voor het van Lissabon naar Napels; de heer de Sartiges van Stock holm naar Washington de heer de Marescalchieerste gezantschaps-secretaris te Londen, als gezant naar Stock holm; de heer Andri van Dresden naar 's Gravenhagede heer de Salignac Finelon van de Hanzesteden naar Dresden; de heer Cintrateerste gezantschaps-secretaris te Berlijn' naar de Hanzesteden; de heer Forth-Rouen, minister in China naar Lissabonde heer Bourboulongezant schaps-secretaris te Washington, als minister naar China; de heer de Saint - Georges gezantschaps-secretaris te Rio-Janeiro is tot minister-resident aldaar bevorderd; de heer de Talleyrandeerste gezantschaps secretaris te St. Petersburg, gaat in dezelfde betrekking naar Londen; de heer Seruricr gezantschaps-secretaris te Brussel in gelijke betrekking naar Sint Petersburg en de heer de Sampayegezantschaps-secretaris te Stutrgardt, in gelijke betrekking naar Brussel. Maandag aanstaande geeft de heer Dupinvoor- zitter der Wetgevende Vergadering, een luisterrijk bal, waartoe de President der Republiek en ongeveer drie- duizeatd andete personen genoodigd zijn. Daar men voornemens geweest is, eergisteren eene manifestatie bij de Wetgevende Vergadering te houden, welke door de genomen maatregelen geen plaats heeft kunnen grijpen, zal de Prefect van politie, op last van den President der Republiek, deswege een geregtelijk onderzoek instellen. Heden ziet alhier een verhaal nopens den afstand van Lodewijk Filips het licht, dat waarschijnlijk van de hand van dien Vorst zelven afkomstig is. Te Londen ziet eene brochure van Ledru-Rollin het?um 54^ a?n M. van der Linde, weduwe van E. Pies, licht, waarin hij uitroept: geen President meer! geen 'n 'even commies der 3de klasse bij 's Rijks belastingen volksvertegenwoordigers meer! want kiest het volk zich te Kanrpen 116; aan H. Milsantweduwe van J.G. vertegenwoordigers dan krijgt het daardoor meesters." trulyi" leven beziener en klerk bij het kantoor der jaar 1850, nog genoten overeenkomstig de verordeningen deswege vroeger vastgesteld; op den vorm der declaratien en der verdere bescheiden te dier zake opgemaakt of nog op te rnaken blij ven van toepassing de voorschriften tot aan dat jaar verbindend geweest. Bij Zr. Ms. besluiten van den 22 dezer zijn benoemd tot regter-plaatsvervanger in de arrondissements-regtbank te Amersfoort, mr. F. G. H. R. van Lilaar, thans plaats- vervasger van den kantonregter aldaar, en tot plaatsver- vanger van den kantonregter te Rotterdam, n.°2, mr. P. Kruyjf, advocaat aldaar. Bij Koninklijk besluit van den 23 dezer zijn verleend de volgende pensioenen als aan K. Calk, schatter van het slagtvee te Hatert,/82; aan/. Job, idem te Zweelo, f 132 aan jonkh. A. L. Rutgers van Rozenburg 2den commies aan het postkantoor te Amsterdam f 549; aan J. JV. Bussingh, ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Dinxperlo1010; aan J. Albarda, ontvanger der registratie voor de burger lijke acten te Leeuwarden, f 2202aan A. Valkenburgh, commies der iste klasse bij's Rijks belastingen te Gouderak, /453 aan II. van Dijk, landmeter der iste klasse bij de hypotheken en het kadaster te Eindhoven 411aan M. IVSerli, weduwe van mr. MT. Muntendam, in leven directeur van het postkantoor te Middelburg, 780aan H. de Wit, weduwe van A. C. Hartevelt, in leven arron- dissements-directeur der directe belastingen in- en uit gaande regten en accijnsen te Dordrecht1701 aan A. Urbanus weduwe van C. W. N. Kayserin leven ontvanger der directe belastingen en accijnsen teLopper- Te Madrid sprak men den 19 dezer van de waar- s'chijnlijke aftreding der ministers Artela en Lersundi. K.ECLEPT den 25 februarij. Soinmigen te Berlijn verzekeren dat de Russische Regering ten opzigte van den tegenwoordigen staat der stelling bedoeld bij art. 1 en 6 der wet van den 8 au- gustus 1850 Staatsblad n.° 47). Dezer dagen is van Regerings wege afwijzend be- schikt op de verzoeken van' L. Louwcrse landman te Domburg om onthefling van de betaling d?r boete van f 25 en der solidaire kosten wganp }tij in hpoger be roep bij vonnis van de Arrondissements-Regtbank te Mid delburg, van 4 april 1850, onder bedreiging van gevangenis- straf in geval van onvermogen is verwezen wegens overtreding van het provinciale reglement op de spring- stieren in Zeeland als hebbende hij eene hem toebehoo- rende koe doen bespringen dooreenen niet goedgekeurden stier, en van J. H. Wagenaar, voerman te Stiqns, om kwijtschelding der twee geldboeten ieder van io> waartoe hij, bij vonnissen, van dp Arrondissements-Regtbank te Leeuwarden van 9 pctober en 13 november 1850, is veroordeeld wegens het aanleggen en bij voortduring bezigen eener postwagendienst zonder vergunning. Z. M. de Koning heeft saturdag 11. in een bijzonder gehoortoegelaten den heer Lucardic, gcud- en zilversmid te Rotterdam, die Iloogstdenzelve ter bezigtiging heeft aangeboden een bouloir (waterketel)die besterad is voor de groote tentoonstelling van voortbrengselen van volks- vlijt, welke te Londen zal worden gehouden. Z. M. heeft den vervaardiger van dit fraaije stuk zijne bijzon- dere tevredenheid daarover te kennen gegeven. Morgen avond zal er bij Z. K. II. prins Frederik een groot bal plaats hebben. Aanstaanden vrijdag zal, bij gelegenheid van Hoogstdeszelfs verjaardag, des mid- dags dejeuner en des avonds eene soirde gehouden worden. Met zekerheid kan men melden, dat H. K. H. prinses Marianne zich den 10 dezer te Rome bevond. Naar men verneemt is dezer dagen aan de bedienden van wijlen Z. M. koning Willem II, naar hunn?n diensttijd, pensioen verleend. Saturdag avond jl. is door den heer S. B. Sichel consul van Ilessen-Darmstadt te Amsterdam, die eenigen tijd in deze residentie doorbragteene zeer luisrerrijke partij gegeven waarop de leden van het Corps Diplo matiek de Ministers enz. genoodigd waren. Zoo als reeds gemeld is, zal de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, de hepr Duymaer van Twist, den 15 maart aanstaande het Vader- land verlatenten einde over Triest de reis naar gjjne besteraming voort te zetten. Men verneemt thans dat, door tusschenkomst van ons Departement van Buiten- landsche Zaken en den Oostenrijkschen gezant alhier, baron von Dobblhof, door het Oostenrijksch Gouvernement de noodige bevelen zijn uitgevaardigd om den hoogen Staatsambtenaarmet hen die hem veFgezellen en gevolg, allerwege te ontvangen met de eer, aan zijnen rang ver- schuldigd, en tevens om zorg te dragen, dat hij overal zonder vertraging of bezwaren van de zijde der toibe- ambten zijne reis zal kunnen vervolgen. Voorts zijn mede aan de administratie van de Oostenrijksche Lloyds de vereischte uitnoodigingen gerigt, om alles in het werk te stellen, wat strekkenkan, om den togt van den Land- voogd van Triest naar Alexandria zoo gemakkelijk mogelijk te maken en dien te bevorderen. Genoemde administratie heeft zich daartoe volij verig bereid verklaard en reeds geantwoord, dat zij de noodige bevelen tot dat einde heeft gegeven. Gisteren zijn bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingekomen verschillende ontwerpen van wet tot het brengen van wijzigingen in het bestaande belas- tingstelsel. Die ontwerpen zullen worden gedrukt en alsdan aan de leden der Tweede Kamer rondgedeeld. Men verneemt intusschen dat die ontwerpen spoedig door nog een paar voordragten zullen worden achter- volgd die dan met de aangebodene ddn geheel uitmaken. De ingediende ontwerpen zijn de volgende:-1°, tot het heffen eener belasting op de renten van kapitalen niet bestaande in onroerend goed, noch aangelegd tot eenigen tak van nijverheid; 20, tot afschaffing van de accijnsen op den turf en op de steenkolen en tot het invoeren van een regt van invoer op die voorwerpen; 30, tot verminderiitg vail het tonnegeld der zeeschepen, met welk ontwerp zal worden verbonden de vermindering van sluis- en kanaalregten 40, tot verbetering van den accijhs op het zout; 50, tot wijziging van den vrijdom van den accijns op het binnenlandsch gedisteleerd en 6°, tot wijziging en aanvulling der wet op het zegelregt, van den 3 October 1843 Staatsblad n.° 47). Nog zullen worden aangeboden: i°, een ontwerp tot verbetering van den accijns op de suiker, en 20, eene voordragt tot wijziging en aanvulling van de bestaande wetten op het regt van patent. De" aangebodene ontwerpen zijn van memorien en van vele staten en andere bescheiden voorzien. Men verzekert dat het ontwerp der gemeentewet spoedig welligt in den loop dezer week van Regerings wege aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal worden aangeboden. Door den staatsraad, lands advocaat, den heer Faber van Ricmsdijk, is aan den Minister van Binnen- landsche Zaken een adres uitgebragt over den eigendom van het Ilaarlemmermeer. Door hem zijn, tot oplossing dier vraagtwee punten onderzocht en beoordeeld namelijk: a, welk regt heeft de stad Leyden in 1583 betrekkelijk de Meer verkregen? en b, welk regt kan daaruit voortvloeijen ten aanzien van de Meer, zoo als die thans bestaat en droog gemaakt zal worden? terwijl, om dat adres genoegzaam volledig te doen zijn, daarbij, in de derde plaats, in aanmerking is gekomen de vraag c, hoedanig men zich verder ten aanzien der stad Leyden, bij de droogmaking der Meer, zal moeten gedragen? Met genoegen verneemt men dat de heer staatsraad Rijnvaartregten te Vreeswijk f 250; aan E. G. Bruinsma, Sandelin, schrijver van het verdienstelijke sraathuishoud- weduwe van T. Burghgraefin leven ontvanger der di- kundige werk: Repertoire general etc., dezer dagen een recte belastingen en accijnsen te Witmarssumf 482. nieuw bltjk heeft mogen ontvangen hoezeer zijne in het I let Staatsblad n.° ro bevat een Koninklijk besluit belang der wetenschap aangewende pogingen alom wor- van den 13 dezer, houdende toekenning aan de Mecklen- den gehuldigd. Namens den Groothertog van Toscane burg-Schwerinsche schepen van den vrijdom en de gel(jk-ontving hij de dubbele gouden Rijks-medaille van ver-

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1