ROTIERDAMSCIIE A? 1851. Saturdag <lcn aart. LOPTDEN den 20 februarij des avonds). Maandag voldeed lord J. Russell in bet Lagerhuis aan zijne belofte door de redenen op te geven om welke hij in de zitting van vrijdag uitstel der behandeling van het finantieel budget verlangd had. Ware, zeide hij, de bekende raotie van den heer Disraeli om de llege- ring tot maatregelen ten behoeve der landbouvvende klassen verpligt te verklaren doorgegaan het gevolg daarvan zou de ontbinding van het Ministerie gevveest zijn en ofsehoon dit nu in de meerderheid gebleven is, was het eene meerderheid van slechts 14 stemmen geweest. Den 20 dezer verzette de Regering zich tegen de mode tot uitbreiding van het stemregt, en ondervond de nederlaag door eene meerderheid van 48 stemmen. Onder deze om- standigheden en daar hij reden had te gelooven dat de Regering bij de behandeling van andere voorstellen soort- gelijke nederlagen zou ondervinden achtte hij het niet wenschelijk finantiele discussien aan te vangen, daar het hem toescheen dat het Ministerie geen kans had de Zitting te doorleven. Daarom had hij het Kabinet bijeengeroepen en gezegd dat hij het indienen van ontslag den besten weg achtte. Zijne ambtgenooten waren van hetzelfde gevoelen, maar dewijl de markies van Lansdowne niet in de stad was, had hij vrijdag het bekend uitstel gevraagd. Zoodra de markies van Lansdowne, na zijne terugkomst, zich met het gevoelen der overigen had vereenigd had lord Russell het ontslag van het gebeele Kabinet inge- diend, hetwelk terstond werd aangenomen, terwijl H. M. hem mededeelde dat zij lord Stanley zou doen ontbieden. Dit gebeurde en later op^lien dag ontving hij berigt dat lord Stanley toen niet genoegzaam op het vormen van een Kabinet was voorbereid. Daarop ondernam hij (lord Russell) andermaal er een te vormen, en om tijd tot uit- voering van deze zeer moeijelijke taak te hebben stelde hij voor dat het Huis zijne zittingen tot vrijdag ver- dagen zou. Tusschen den Minister en den heer Disraeli ontstond eene woordenwisseling over het al of niet juiste van het gezegde, hetwelk te kennen gaf dat lord Stanley niet in staat geweest zou zijn een Kabinet te vormen. Nadat de heer Roebuck den eersten Minister verantwoordelijk had gesteld voor het behoud van het groote beginsel des vrijen handels, stemde het Huis in de verdaging tot vrijdag toe en ging daarna uiteen. Dienzelfden dag deed de markies van Lansdowne, pre sident van den Raad in het Hoogerhuis soortgelijke mededeelingen omtrent de ministeriele crisis als lord Russell in het Lagerhuis gemaakt had. Daar het Kabinet, zeide hij ten slotte nog slechts in naam bestond, sloeg hij voor de bijeenkomsten tot een nader te bepalen tijd te verdagen. Lord Stanley nam nu het woord, en zeide hoe men gevoelen zou dat het hem voor alsnog niet zou passen alles mede te deelen wat tusschen de Koningin en hem was besproken, waaromtrent hij dus alleen zeggen kon dat II. M. zich daarbij met de meeste voorkomend- heid en waardigheid gedragen had. Als d^.crisis zal zijn voorbijgegaan zou hij onbewimpeld mededeelen welken raad hij had gegeven en welken weg hij had gevolgd. Graaf St. Germans en lord Campbell uitten de hoop dat geen bezwaar gemaakt mogt worden in de behandeling der. wet op de huwelijken aangezien sommige geeste- lijke en regterlijke leden van het Huis bij eene volgende gelegenheid daaraan misschien geen deel zouden kunnen nemen en die wet bovendien van geen politieken aard was. Zulks werd toegestaan en de overweging dier wet op den volgenden dag bepaald. Gisteren werd dien ten gevolge dit wetsontwerp volgens hetwelk een weduwenaar de zuster zijner over- ledene vrouw zou tnogen huwen, in overweging geno- men eil, nadat verscheiden Bisschoppen zich, sommigen op godsdienstige en zedelijke, anderen op maatschappe- lijke gronden, daartegen verklaard hadden met 50 tegen 16 stemmen verworpen. Reeds maandag avond vernam men dat alle pogingen van lord Russellom zijn Kabinet met medehulp van sir J. Graham en diens volgelingen te herstellen, ten eenen- male mislukt waren, en gisteren morgen vroeg H. M. lord Stanley de hem vroeger toevertrouwde taak voort te zetten. Sommigen voegen hierbij dat tusschen degenen uit welke lord Russell het gewijzigd Kabinet had willen zamenstellen groote oneenigheid ontstaan was. Lord Stanley had gisteren voormiddag een langdurig onderhoud met den heer Disraeli. Verscheiden lijsten wegens de vermoedelijke zamen- stelling van het nieuwe Ministerie zijn heden in omloop; het meeste geloof wordt a,.n de volgende daarvan ge stagen, hoewel daaromtrent nog niets met zekerheid te zeggen is: Lord Stanley, eerste lord der thesaurie; sir E. Sugdende opperregter Blackburne of de heer Pembertun Leigh lord-kanselier; de heer Merries kanselier der schatkist; de heer Henley voor binnenlandsche zaken de heer Disraeli of burggraaf Canning voor buitenlandsche zaken; lord Hardwicke eerste lord der admiraliteitlord Ellenborough president van het bureau derlndische zaken; de hertog van Richmond of lord Glengall postmeester- generaalde heer Newdegate president van het bureau van koophandelde markies van Exeter of lord IVitoln onderkoning van Ierlandde heer A.Stafford of lord John Manners eerste secretaris. Het nu aftredend Whig-Kabinet was den 6 julij 1846 benoemd. Het huis Raring Brothers heeft met de Regering der Vereenigde Staten schikkingen tot uitbetaling van het nog overig gedeelte der schadeloo-sstelling voor rekening der Mexicaansche Regering getroffen, en zal den obligatiehouders alle geinak verschaften tot ver- zekering der twee en een half millioen dollars, welke door de Regering en Vertegenwoordigers van dat Land voor achterstallige dividenden zijn toegestaan. Een kleedermaker te Leeds heeft bekend gemaakt dat hij de inwoners van Yorkshire, opdat zij zich goed gekleed op de groote tentoonstelling mogen kunnen ver- toonen een gcheel nieuw pak kleederen en spoorweg- briefjes naar Londen en terug, tegen betaling van slechts 3 ponden en 3 schellingen per persoon wil leveren. I11 Portugal heeft de eerste minister, graaf Thomar, ten gevolge der aanneming in de Kamer der Gedeputeer- den van een artikel in de wet op de verkiczingen, waarbij c 0 u een aantal militaire en burgerlijke ambtenaren onverkies baar voor het lidmaatschap der Cortbs verklaard wordt, zijn ontslag ingediend en de Koningin aangeraden den hertog van Terceira te ontbieden, inaar H. M. wilde daarin niet bewilligen en raadde den Graaf de Gede- puteerden op hunne stemming terug te doen komen Tot veler verbazing hebben deze hierin bewilligd en in de zitting van den 19 dezer weder verworpen wat zij eenige dagen vroeger, en wel met 66 tegen 14 stemmen, goedgekeurd hadden. I'ARIJS den 26 februarij. In de zitting der Wetgevende Vergadering van heden bragt de heer Piscatory verslag uit nopens het voorstel van 186 volksvertegeiuvoordigers der Bergpartij strek- kende om geheele kwijtschelding van straf te verleenen aan alle burgers die sedert den 24 februarij r848 wegens staatkundige handelingen zijn veroordeeld. Uit het ver slag bleek hoe de Ministers meenden dat de aanneming van het voorstel tot groot rtadgel van het Land zou strekken daar de zamefizwering te Lyon tot de ont- dekking van vele geherme genootschappen heeft geleid welke krachtiger zijn zamengesteld dan men gedachi had en in de oostelijke en zuidelijke departementen onder den invloed der Fransche uitgewekenen in Zwitserland schijnen te staan. Wat de naar Engeland uitgewekenen betreftdeze houden hunne bedoelingen 00k niet geheim, zoodat het toelaten der uitgewekenen in de gegeven omstandigheden niet anders dan hoogst gevaarlijk ge- noemd zou kunnen worden, weshalve de commissie voor- sloeg het voorstel niet in overweging te nemen. De heer Savatier-Laroche stelde daarop eene gemotiveerde dagorde voor, maar de Vergadering besloot met 429 tegen 275 stemmen eenvoudig tot de orde van den dag over te gaan. Het bal gisteren avond door den President der Vergadering gegeven was allerprachtigst en werd door ongeveer 3000 genoodigden bijgewoond. Van half elf tot half twaalf ure vertoefde de President der Republiek in de salons. De tegenwoordigheid van den generaal Narvaez maakte 00k veel sensatieiedereen bewonderde het indrukwekkend en krijgshaftig gelaat van den gewezen voorzitter van het Spaansche Ministerie, die zich vooral veel onderhield met de heeren Berryer en Thiers en de Gezanten van Pruissen en Belgie. De voorstad St. Germain was ruimschoots op het bal vertegenwoordigd maar de democratic door geen enkel lid. Heden heeft de verkooping plaats gehad van 21 paarden van den President der Republiek welke door vele liefhebbers werd bijgewoond. Sommige paarden werden tegen zeer hoogen prijs, anderen voor verre be- neden hunne waarde verkocht. Het paard Mistigris dat zich door zijne daden bij de wedrennen beroemd had gemaakt goid 4,800 francs en een ander, Lubir geheeten bragt ongeveer denzelfden aanzienlijken prijs op. Een zeer schoon span paarden daarentegen kon niet meer dan 4,200 francs gelden. In verschillende gemeenten, onderanderen teNeuilly, wordt eene petitie geteekendom den tertigkeer der Prinsen van de familie Orleans te verzoeken. De heer Billing gewezen vertegenwoordiger van Frankrijk bij een der kleine Noordsche Iloven is met eene bijzondere zending naar Brussel "sGravenhage en Londen belast, waarvan het doel is middelen te beramen om die verschillende Landen den nadruk van letterkundige werken te beletten. De commissie voor het ontwerp tot regeling der Spaansche schuld hield den t9 dezer eene vergadering, welke door vele gedeputeerden werd bijgewoond; de heer Llorente verklaarde wat de gepastheid en de noodzake- lijkheid der schuldregeling betrof, zich in alien deele met de inzigten van het Kabinet te kunnen vereenigen maar de mogelijkheid van den voorgestelden maatregel wenschte hij dat 00k naauwkeurig zou worden onder- zocht, waartoe hij van de Regering eene naauwkeurige opgave verlangde van de schuld en van de interested welke in het vervolg van tijd door de conversie betaald zullen moeten worden. De commissie schijnt weinig haast met haren arbeid te maken en zich steeds bezig te houden met^iet onderzoek der stukken welke haar door de Regering worden verschaft. De Koningin van Spanje heeft van den Paus prachtige geschenken ontvangen, bestaande in eene kostbare tafel van mosalk afkomstig uit de werkplaatsen van het Vatikaan te Rome, en zeer schoone schilderijen van de Italiaansche school. K.EULEN den 27 februarij. Nadat de Saksische Minister van buitenlandsche zaken den vorigen avond een luisterrijk feest gegeven had dat door den Koning en de Koningin en zeer vele aan zienlijken werd bijgewoond, had den 23 dezer de plenaire vergadering der Minister-Conferentie te Dresden plaats; zij duurde zes urcn de debatten waren zeer levendig, Oostenrijks voorstellen werden verworpen, en op den voorslag van Pruissen is de volgende plenaire vergade ring veertien dagen uitgesteld, welken tijd men zich ten nutte wil maken om de pogingen tot overeenstemming, inzonderheid tusschen de twee groote Duitsche Mogend- heden, voort te zetten. Vorst Schwarzenberg zou zich den volgenden dag weder naar Weenen begeven. De luitenant-generaal von Radowitz verlaat, naar gezegd wordt, Erfurt eerlang weder, om zich naar Berlijn te begeven, waar zijne tegenwoordigheid door den Koning verlangd wordt. De Hertogin-Weduwe vail Orleans en hare beide zonen keeren eerlang naar Eisenach terug om langen tijd daar te blijven hetwelk als bewijs wordt aange- voerd dat de familie Orleans niet voornemens is voor- eerst althansiets ten voordeele harer dynastie in Frankrijk te ondernemen. Uit Boheme zijn talrijke Oostenrijksche troepen naar Italie en het Vorarlbergsche opgerukt. Men sprak voortdurend van ernstige demonstratien tegen Zwitser land en misschien 00k tegen Piemont, aan hetwelk hoofd- zakelijk de ondersteuning der woelingen van Mazzini en de zijnen verweten wordt. Volgens een brief van de Zwitsersclie grenzen is Zwitserland bereid al de eischen der groote Mogendheden ten opzigte der vreeinde uitgewekenen in te willigen. Den 17 dezer hield de Paus een geheim Consistorie, waarin verscheiden nieuwe Aartsbisschoppen en Bisschop pen meestal in Italiebenoemd werden. Men meldt den 9 dezer uit Konstantinopel, dat de Commissie, tot regeling van het bestaand toltarief tusschen de Porte en de Nederlanden benoemd, hare werkzaam- heden geeindigd had en dat het herzien ontwerp tot t3 maart 1855 van kracht zal blijven. Te Brussa werd den 5 dezer eene sterke aardbeving waargenomen; het getal der gevoelde schokken was minstens twintig. In de Dardanellen hebben zware stormen gewoed. sGRAYENHAGE den 27 februarij. Z. M. heeft den heer IV. J. van Heynsbergenfabrie- kant in goud- en zilverdraad en van militaire ornamenten, in een bijzonder gehoor ontvangen, en toen de rijke ver- zameling van voorwerpen die door hem naar de tentoon stelling te Londen zal worden gezondenmet de meeste belangstelling en aandacht bezigtigd terwijl het Z. M. behaagde den heer van Heynsbergen zijne bijzondere tevredenheid daarover te betuigen. De heer Gustave Baneuxvan Parijseen uitmun- tend waldhorenist heeft gisteren avond de eer genoten, zich voor Z. M. te doen hooren Hoogstdezelve heeft zijne hooge tevredenheid aan dien kunstenaar over zijn voortreffelijk talent, op de meest vleijende en vereerende vvijze doen kennen. Ilet bal, dat gisteren avond bij Z. K. IT prins Frederik werd gehouden, werd bijgewoond door Z. K. H. prins Hendrik. Onder de talrrjke genoodigden bevonden zich de leden van het Corps Diplomatiek en de Ministers. Het Staatsblad n.° 11 bevat een Koninklijk besluit van den 19 dezer, waarbij de gemeente Axel 00k wordt aangewezen als losplaats van steenkolen bij aanvoer langs Het kantoor Bath. Het reserve-gelddat in het begin der maand no- vember van ieder jaar aan de onderofficieren en man- schappen van het leger wordt uitbetaald zal op last van Z. Exc. den Minister van Oorlog, van nu af, jaarlijks niet meer worden uitbetaald maar na afloop der dienst- jaren, waarvoor ieder heeft geteekend. Men wil wetendat de voorgestelde belasting op de renten zou bedragen bij wijze van incometax, 3 pet. op de inkomsten van roerende goederen en wel bepaal- delijk van schuldbrievenwat de aangifte en verdere formaliteiten betreft, meer of min overeenstemmende met die der wet van maart 1844. Men verneemtdat bij het wetsontwerp tot wijziging van den vrijdom van accijns op het binnenlandsch gedis- tilleerd van Regeringswege aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend, wordt voorgesteld al de vrij- dommen in te trekken, met uitzondering van dien op den azijn. Men verzekertdat 00k het ontwerp nopens het arm- wezen thans spoedig van Regeringswege aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. &laten-1deneraal. Heden hebben de Afdeelingen der Tweede Kamer zich bezig gehouden met het onderzoek van het wetsontwerp nopens het regt van vereeniging en vergadering, en zul len dat morgen ochtend!r66r het houden der openbare "tting voortzetten. •sGRAYEPIIIAGE den 28 februarij. Den 27 dezer heeft Z. M. een besluit genomen houdende bepalingen omtrent de premien voor^de onder- scheidene zeevisscherijen over 1851. Bij besluit van den 26 dezer heeft Z. M. goedge- vonden aan tnr. J. IV. Blanken, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als majoor-kommandant der dienst- doende schutterij te Gouda. Staten-Qdcnernal. tweede kamer. Zitting van vrijdag 28 februarij. In deze zitting heeft de Voorzitter kennis gegeven dat door de Afdeelingen tot rapporteurs gekozen zijn i°, voor het ontwerp van wet nopens het regt van ver eeniging en vergadering, de heeren Groen van Prinsterer, Dullert, Meeussen van Eck en Metman 2°, voor dat wegens de verjaring der drukpers-delictende heeren van Hasselt, Borret, Godefroi, van Akerlaken en Metman; 30, voor dat ten aanzien der amortisatie van schuld, de heeren HoffmaTi Poortman Engelen, Bachiene en Smit 40, voor dat ten opzigte van de wijziging der Oostin- dische tarieven de heeren Stoltevan der Linden, Sloet tot Oldliuisvan Zuylen van Nyevelt en van Voorst; 50, voor dat betrekkelijk de muntbiljetten de heeren Blussd, Storm, Meeussen, Jongstra en Smit; 6°, voor dat ter zake van het fonds van den verkoop van domeinen, de heeren van Doom Dirks Heemskerkvan Eck en van Hall, en 70, voor dat wegens de reis- en verbiijfkosien voor de leden der Provinciale Staten de heeren Taets van Amerongen Dommer van PoldcrsveldtHengstvan Heiden Reinestein en Anemaet. De Commissie van Rapporteurs heeft hare algetrreene verslagen gedaani°, over het ontwerp van wet tot wijziging der wet van 1846, nopens de burgerlijke pen- sioenen 2°, over dat nopens het te loor gaan van schuld brieven van den Staat, en 30, over dat wegens negen naturalisatie-vvetien. Deze algemeene verslagen zullen worden gedrukt en rondgedeeld. De beraadslagingen over die ontwerpen zullen achtervolgens worden gehouden op aanstaanden donderdag den 6 maart. Aan de orde van den dag is het rigten van vragen door den heer van Dam van Isselt, over den afloop der krijgs- verrigtingen ter westkust van Borneo. Die heer heeft bij deze gelegenheid het gewigt aangetoond, dat Neder- land bij het behoud zijner schoone Overzeesche bezit- tingen heeft, en voorts doen uitkomen de noodzakelijk- heid, dat onze eer, onze vlag en het Nederlandsch gezag in die bezittingen steeds allervvege worden geeerbiedigd. Krijgsverrigtingen als tweemalen te Balie en te Sambas, hoe roemrijk op zichzelve 00k, zullen, naar hij vreest weinig daartoe kunnen bijdragen. Hij h eeft uit dien hoofde de noodzakelijkheid betoogd dat de land- en zeemagt in onze Overzeesche bezittingen worden versterkt en uitgebreid, en het wasjuist te dezer zake dat hij de vragen aan den Minister rigtte. Hij achtte het tevens wenschelijk dat er een committd van defensie hier te Lande wierd gevestigd, aan welks ad-

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1