viezen nopens de genoegzame sterkte van leger en marine de Ministers, diemogten opvolgen, zich dienden tehouden. Tevens achrte hij het wenschelijk, dat de opperbevelheb- bers van de land- en zeemagt in Indie zouden worden gehoord, wanneer de Raad van IndiS wierd geraadpleegd over de expeditien, die mogten gezonden worden. Zijn eenig doel met deze interpellatie is de belangen van het Vaderland te behartigen waaraan het lot onzer dier- baarste kolonien zoo naauw verbonden is. De Minister van Kolonien heeftop grond der officiele berigten die hij heeft ontvangenontkend dat onze troepen te Sambas teruggetrokken zijn. Zij hebben ook geene stelling verlaten. Het fort Sorg werd door de vijanden wel aangevallen doch die aanval werd afge- slagen. De ontvangen en in de Staats-C.ourant van 18 februarij jl. openbaar gemaakte officiele berigten van den stand van zaken ter westkust van Borneo kornen hem allezins geruststellend voor. Hij ziet in de gebeurte- nissen te Sambas in geenen deele eene woeling van staat- ktindigen aard. Zij betreffen slechts plaatselijke belangen. De Minister lieeft erkend dat onze morele invloed in Indie die steeds ons grootste wapen is geweest in de laatste jaren veel geleden heeft en hij heeft dan ook de noodzakelijkheid toegestemd dat die worde versterkt door schraging en ondersteuning van het Indisch bestnur. Wat daartoe strekken kail, vvat door het Indisch bestnur daartoe wordt verlangd, heeft het Nederlandsch Gouver- nement volgaarne verleend. Hij verklaart voorts dat hij de belangen der be- zittingen met hart en ziel voorstaat en bereids veel heeft gedaan tot verbetering. Reeds sedert eenige maanden is de noodige magtiging verstrekt tot het daarstellen in Indie van een committd van defensie. Onze marine is in Indie tegenwoordig gebragt op 2200 man en de landmagt op meer dan 16000 man.. De Minister geeft de verzekering, dat de noodige maatregelen zttllen worden genomen tot uitbreiding van ons leger in Ned. Indie, voor zoo verre dit maar eenigzins is overeen te brengen met den staat der geldmiddelen. Intusschen wordt de getalsterkte op dit oogenblik voor voldoende gehouden otn binnenlandsche onrust te beteugelen en Java kan ook een aanval van een bttitenlandschen vijand wederstaan. Hij hoopt dat hij den spreker en de Katner zal hebben overtuigd dat de toestand van zaken ter westkust van Borneo het uit- zigt geeft op eene spoedige goede uitkomst, en dat de toestand van Indie als allezins voldoende kan worden aangemerkt. De heer van Dam van Isselt en de Minister hebben nog nader het woord gevoerd. De heer van Hoevell heeft er op aangedrongen, dat de Minister den vijanddien wij te Sambas te bestrijden hebben, niet te ligt achte. Waarna deze interpellatie is afgeloopen. De Commissie tot de verzoekschriften heeft, bij monde van de heeren Stolte en Mackayeenige verslagen uitge- bragt. De Vergadering is daarna gescheiden. ROTTERDAM den 28 februarij. Ileden wordt alhier de vier en vijftigste verjaardag van Z. K. H. prins Frcderik der Nederlanden op de gebruikelijke wijze gevierd. Aan het bureau van den burgerlijken stand zijn, van den 1 tot en met den 28 februarij 1851, aangegeven 296 geborenen197 overledenen, 21 levenloos aange geven kinderen en 88 paren gehuwd, terwijl ddne echt- scheiding heeft plaats gehad. Ileden is van werf van de heeren geb. Visser alhier met goed gevolg te water gelaten het brikschip Gouverneur Elzeviergroot 147 ton, gebouwd voor rekening van den heer H. van Rijckevorsel en gevoerd zullende worden door kapitein J. Kuyt. Van Hellevoetsluis wordt aan het Algemeen Handels- blad geschreven dat de zeildag van Zr. Ms. brik de haai kapit.-luitenant J. F. E. von Rdmer, bepaald is op den 20 maart aanstaande. Tevens zal aan den bevel- voerder over Zr. Ms. wachtschip de schelde, den kapit.- luitenant J. C. da Clouxhet commandement worden opgedragen van Zr. Ms. tregat prins van oranje, terwijl de kapit.-luitenant P. A. Talma als zoodanig op eerst- gemelden bodem zal worden geplaatst. Door de Nederlandsehe llandel-Maatschappij zijn bevracht geworden de volgende 38 schepen als Voor Amsterdam Neerlands-Indiekapitein H. C. Haackeqq.; Nehalenniakapitein D.J. Bart; Vijf Gebroe- ders, kapitein P. Dekker; Margaret ha Johanna, kapitein M.Schou; Alida IVillemina kapit. J. C. Berk; Jeannette Philippine, kapitein N. Rademaker, liggende te Cardiff en bestemd naar Fernando Po; Japan, kapitein P. H. IVillers; Diligence, kapitein L. Smit; Oast-India Packetkapitein B. BakkerGz.Schoon Verbond, kapitein N. N.Barend IVillem kapitein J. IV. Retgers; Graaf van Nassau, kapitein E. Sanders, op reis naar Californie; Java's IVelvarenkapitein D. BoelhouwerZeevaartkapitein J. A. Knaap; Veronica, kapitein K. IVelger; Dolfijn, kapitein C. B. Brandligtliggende te Calcutta; Zwaluw, kapitein H. D. Visser, liggende te Waterford; Herman de Ruyter, kapitein P. J. Feynten Geertruida Maria, kapitein C. Spiegelberg (van Dordrecht). Voor Rotterdam Annakapitein B. H. Kuiper, den 14 januarij van Halifax vertrokken; Batavier, kapitein H. H. Uil; Boer have, kapitein H. U. Visser; Hendrika, kapitein J. Lourens, den 21 november reeds uitgezeild; IVillem, kapitein C. Vermey, den 19 december reeds uit gezeild; Elite Susannekapitein N. A. Dijkema; Generaal Chassi, kapitein J. M. de IVinter Jr.'; Batavia, kapitein H. Poort; Celebes kapitein J. J. van der EbPrinses Mariannekapitein F. RietmeijerDrie Gebroedcrs, kapitein K. J. Swart; Kinderdijk, kapit. JV. Ouwehand; Macassarkapitein P. D. Nap; Alblasserdamkapitein P. G. Pott; Jan van Brakel, kapitein A. J. Delclisur, en Jacoba, kapitein J. Hensing. Voor Dordrecht Jan van Hoornkapitein J. Bouten, en Graaf Dirk 111, kapitein A. J. van Nouhuys. Voor Schiedam: Vier Gczusters, kapit. B. P. Martens (van Rotterdam). In den vroegen morgen van den 24 dezer ontstond onder de gemeente Zegwaard een zware brand in de zoo- genaamde Horn, waardoor drie woningen in de asch zijn gelegd als: een huis waarin een kruidenierswinkel en broodbakkerij, het andere eene smederij en het derde een huis in zeven gedeelten bewoond; een der bewoners van het laatstgemelde pand vernam dit noodlottig berigt te 's Gravenhage waar hij zich voor zaken bevond. De brand is in het eersrgemelde huis ontstaan. De schade aan inboedels en eetwaren mag betrekkelijk aanzienlijk genoemd worden. Behalve de brandspuiten van Zegwaard en Zoetermeer, hebben die van Ilazerswoude, Benthuizen en Moerkapelle ook goede diensten bewezen. Gisteren promoveerde aan de Leydsche Hoogeschool de heer L. A. P. F. Buynvan het eiland Java, in-de regten na openbare verdediging van zijn specimen, de quaestione Possitne actio civilis de Damno resarciendo coram Judice Poenali secundum Art. 231. Cod. de Meth. Proc. in Caus. Crim. institui adversus mulierem, Marito auctoritatem suam non interponente. Eergisteren werd te Amsterdam eene Algemeene Vergadering van deelhebbers in de Hollandsche IJzeffeh Spoorweg-Maatschappij gehouden. Er waren vertegen- woordigd 207 aandeelen, uitbr'engende 78 stemmen. De heer Conrad, ingenieur-directeur der maatschappij las een verslag voor, waaruit wij kortelijk het volgende op- teekenen Het verbruik van gaz is in het algemeen be- zuinigd. De werking van den electro-magnetischen tele- graaf is in den loop van verleden jaar steeds regelmatig geweest. Het gebrttik door het publiek is merkelijk toe- genomen, en de opbrengsten zijn daardoor zeer vermeer- derd. De aanleg van een tweeden draad (eene werkelijke behoefte daar de enkele draad meermalen is gebleken onvoldoende_ te zijn voor de daarvan verlangde dienst,) is in uitvoering. In het algemeen zijn in alle deelen van de dienst alle mogelijke bezutnigingen in acht genomen, die met de veiligheid vereenigbaar zijn. De dienst der locomotieven en verdere middelen van vervoer bestaat ujt 22 locomotieven. Aan verschillende dezer locomo tieven hebben in het afgeloopen jaar meet en minder belangrijke reparatien plaats gehad zij worden in goeden staat onderhouden. Het materieel der rijtuigen bestond op 31 december 1850 uit29 rijtuigen der iste klasse 29 rijtuigen der 2de klasse 79 rijtuigen der 3de klasse 12 goederenwagens, 23 beestenwagens, 8 paardenwagens, 19 platte wagens, 14 overdekte goederenwagens, te zamen 213 rijtuigen en 3 expressenwagentjes. Eenige rijtuigen zijn voor het brievenvervoer ingerigt waarvan zich in iederen trein den bevindt. Deze rijtuigen voldoen aan het oogmerk. De in 1850 geheel verbruikte coke (het coke-gruis daarbij gerekend) bedraagt eenaantal van 91404 mudden van 40 Ned. ffi, dat is: 3,656,160 Ned. S. In het jaar 1849 zijn er in het geheel verbruikt geworden 91223 mudden of 3,648,920 Ned. ffi. De prijs der coke zal eene vrij belangrijke vermindering ondergaan. Voor de dienst der locomotieven is gedurende 1850 verbruikt: Aan oiie 5973 Ned. kannen en aan vet en wagensmeer 1473 Ned. ponden; zijnde minder dan in 1849. Met het Gouvernement is een contract gesloten voor het brieven vervoer met vier doorloopende treinen. De uitvoering daarvan geschiedt in behoorlijke orde. Er zijn in 1850 vervoerd 953,084 reizigers en 912,086 in 1849-. In het vervoer van reizigers heeft dus eene niet onbelangrijke vermeerdering plaats gehad. Er zijn in 1850 vervoerd aan goederen 9,956,629 Ned. ffien 9,872,725 Ned. ffi in 1849, zoodat het goederen-vervoer in het algemeen eene verbetering heeft verkregen. De totale opbrengst van het vervoer is. in 1850 geweest f 1,018,109. 42j in 1849 f 943>45^- 61 J. Uit het daarna door den heer Melvil voor- gelezen finantiele verslag nemen wij het volgende over: De inkomsten hebben die van anno 1849 met 78,005.581 overtroffen. Ten einde de moeijelijkheid aan eene ge- deeltelijke betaling van het dividend met sclntldbeken- tenissen der laatste leening verbonden, te vermijden, heeft men getracht de overblijvende 555 stuks, zonder de be langen der maatschappij te kwetsen als gereed geld in betaling te gevenwaarmede men ten bedrage van 322 stuks is geslaagd. De overige 233 stuks zullen op dezelfde wijze kunnen worden geplaatst. De post van uitgaven voor onafgedane werken, waarvoor in de Algemeene Ver gadering van het jaar 1848 eene som van f 60/m. is toegestaan, is dit jaar met f 28,696. 73J aangegroeid en staat thans op de balans voor f 42,663. 39D Het cijfer van de dagelijksche kosten derbeweging bedraagt/434,642. 91 waarvan moeten worden afgetrokken de baten ten voor- deele der exploitatie-rekening ad fq,350. 661, dus zuiver 427,292. 25, zijnde circa 40/3 per cent der inkomsten De winst- en verlies-rekening levert een batig saldo op van f 162,511. 38I zijnde 21 per cent, berekend over het maatschappelijk kapitaal hetgeen eene uitdeeling van 25 per aandeel, te betalen in gereed geld tegen intrekking van het bewijs n.° 15, zal toelaten. De over- gelegde balans werd na eenige discussie met algemeene stemmen goedgekeurd. De heer commissaris Gerken, als- mede de aftredende commissarissen in de buitensteden werden alien herkozen. De heerSerrurier, consul-generaal van Saksen-Weimar- Eisenach te Amsterdam, is door den Groothertog benoemd tot ridder iste klasse van den VVitten Valk, tot belooning voor zijne bewezen diensten. De Koninklijke Nederlandsehe Maatschappij tot aan- moediging van den tuinbouw, onder bescherming van Z. M. den Koning heeft haar jaarboek over 1850 uit- gegeven. Uit het daarin voorkomend verslag van den staat dier Maatschappij, sedert 1849, blijkt onderanderen, dat zij thans telt 803 leden waarvan 26 eereleden in Nederland en zijne Overzeesche bezittingen; 20 buiten- landsche eereleden; 42 binnenlandsche en 40 buitenlandsche corresponderende leden; 386 binnenlandsche, 71 buiten landsche en 218 contribuerende leden in Nederlandsch Oostindie. Ingevolge besluit der algemeene vergadering, van den 13 mei 1848, werden tentoonstellingen geopend te Haarlem en Rotterdam. Beide voldeden wederom aan de daarmede bedoelde oogmerken. Aan den invoer van gewassen werd in het vorige jaar een begin van uitvoering gegeven door de medewerking van den heer F. IV. Hostmanterwijl reeds toen een gunstig gevolg werd verwacht van de toezeggingen van anderen. De heeren mr. H. C. Focke en A. List droegen, in den loop van dit jaar, bij tot de voortzetting van dit hoofdonderwerp der bemoeijingen der maatschappij. Eerst- genoemde zond eene verzameling palmen van Suriname de laatstgenoemde zond uit Java eene verzameling van boomvarens in acht exemplaren van buitengewone grootte. Eene toezegging van dergelijke uitzendingen van Brazi- liaansche planten of van pianten uit andere gewesten is aan de Maatschappij gedaan door dr. von Nurdmann; zoodat de kleinere schaalwaarop tot dus verre aan den invoer gevolg is gegeven, meer veroorzaakt wordt door gebrek aan middelen ter bestrijding van onkosten dan door het gemis van de daartoe noodwendige mede werking. De staat der geldmiddelen is gunstig; alles toont een gelijkmatigen vooruitgang aan en levert een goed voor- uitzigt op voor den bloei der Maatschappij. Voorts vindt men in dit jaarboek eene beschrij ving, door professor de Vriese, van de Kankrienia de Vriese een nieuw geslacht uit de natuurlijke orde der primulaceae, op het eiland Java ontdekt door dr. F. Junghuhn (met eene plaat). De heer J. II. Molkenboer levert een opstel over: Gladiolus sulphureus de Graaf, eene nieuwe ver- scheidenheid uit Gladiolus psittacinus verkregen, waarbij een fraai gekleurd afbeeldsel gevoegd is. Hierop volgen de naamlijsten der planten en voor- werpeningezonden voor de vierde en vijfde tentoon stellingen der Maatschappij ,- in 1850 te Haarlem en te Rotterdam gehouden benevens het programma der zesde rentoonstelling, welke dit jaar van den 6 tot en met den \o april te s Gravenhage zal gehouden worden en ren slotte het programma voor de zevende tentoonstel- ling te houden te Rotterdam van den 7 tot en met den 11 julij 1851. Bij de Commissie voor de Hollandsche gemeente te 1'rederikstad is van ds. J. Visscher te Utrecht f 134 ontvangen, zijnde de helft der zuivere opbrengst van de door hem ten voordeele der Remonstrantsche en Doops- gezinde gemeenten te Frederikstad bij inteekening uitge- gevene redevoering bij de Utrechtsche Afdeeling van het Bijbelgenootschapterwijl de andere helft aan de Doopsgezinde Commissie is ter hand gesteld. Tot predikant te Ooltgensplaat (classis Brielle) is beroepen ds. H. Z. A. Gutteling, pred. te Scherpenisse. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te Opheusden (classis Tiel) is, ten gevolge van het be- danken van ds. C. J. Kraft te Veenendaal, tot herder en leeraar beroepen de wel eerw. heer J. A. Ruys predikant te Balk. De waterhoogte te Amhem was den 26 dezer 1 el 2 duirn. Uit het ministerieel rapport aan de Noorweegsche Storthing, thans te Christiania vergaderd blijkt onder anderen dat de tollen welke de hoofdbron der Sraats- inkomsten uitmaken wederom even als ten vorigen jure de raming ver overtroffen hebben, terwijl daarentegen, ten gevolge van het meer en meer afnemend brandewijn- drinkende belasting op dat artikel ver beneden de raminv is gebleven. B Den 18 dezer meldt men uit Stockholm dat aldaar sedert verscheiden dagen talrijke en dreigehde volks- oploopen plaats vonden onder welke men vele wel- gekleede lieden opmerkte. Een aantal personen was be reids in hechtenis genomen maar spoedig weder ont- slagen. h Vnn ROTTERDAM uitgeklaard RoerhaveH. U. Visser, naar BataviaLuconia, A. Pronk n. New-York Vulcan, R. Drvsdale. naar Glasgow, en AlkmaarI. Heath, naar I.onden. Stuurman li Bijl, voerende Iter viscli-hoekerschip op Hoop van Zegenrapporteertden 25 dezer, des morgens ten aelit tire, op de lioogte van Walcheren in goeden staat zeilende gepraaid te hebhen het barksclnp Java Keener, kapitein F. G. Reinits, van Amsterdam naar Liverpool. Hellevoetsluis den 27 dezer. Gisteren na den middag arriveerde Kinderdijk Cst.j)> K. van Leeuwen, van de Noord Zee; dewind N O. Heden morgen arriveerden Ocean ^t.), C. Hast, van Londen Isabella beron, G. H. Dixon, van BLyth Afina H. R. Post, van Arroeskibbing, en Rudolf, C. Stuurman, van Bergen; de wind N. O. Hellevoetsluis den 28 dezer. Gisteren na den middag arriveerden F.dzcirdlna Catharina, H. F-. Ohisen, van Liverpool; Jupiter fst.), T. Illakestone, v. Goole, en Henry 6? Elizabeth, C. Innis, v. Blyth; de wind N. 0. Heden morgen arriveerden Magnet (st.T. Colycr, van Londen, en Sea Cull (st.), G. Nichol, van Hull; de w. N. YV. ZEILKLAAR ie HELLEVOETSLUIS Zwaantina Hendrika 1. J, de Boer, van Rotterdam naat Belfast. Brielle den 27 dezer. Heden voor posttijd zijn binnengekomen Giraffe (sr.), Til. Goodburn, van Londen, en Swanland ("st.), YV. Holdswortb, van Hull; de wind N. O. Brielle den 28 dezer. Gisieren 11a en heden voor posttijd niets ge- passeerd de wind N. Maassi.uis den 28 dezer. Gisieren, en heden voor posttijd, niets gepasseerd de wind gisieren N. en heden N. YV. Brouvversiiavf.n den 27 dezer. Uit zee Stad Dordrecht (st.), J. H. Stuit, van Londen naar Dordrecht; de wind N. O. 1 exel den 27 dezer, Dewind N.N. YV. Binnengekomen Roscommon (st.) v. Londen, II. F. Bieze v. Dantzig, H. Nielsen v. Bandholin en S. A. M. Salvesen v. Drammen. Vertrokken Jonkvrouw Geertrui, A. de Boer, naar Suriname; Foskr Helena, E. IJ. Post, n. New- York; Geertruida R. R. Tunieler, naar Oporto, en Ranger (st.) naar Londen. Texel den 26 dezer. De wind N. O. 0. Binnengekomen niets. Vertrokken Anna en ElisaC. 1. Jaskinaar Cardiff en Singapore Lord John Russell (st.) en YV. Cummings naar Londen, G. Grille naar Newcastle en H. R. Giezen naar Dundee. ZEILKLAAR te NIEUVVEDiEP Japan, P. H. YVillers, naar Batavia, en Baltimore, F. C. Jaski, naar Valparaiso, Panama en San Francisco. AANGEKOMEN: Te VALPARAISO 10 december de Vrouw Elisabeth, D. van der Valk, van Iquique; 28 dito Indus, YV. Cox, van Amsterdam, en 29 Theresia M. A. Smits, van Rotterdam. Te CALLAO 22 dito Voorvraarts, |.Vink,-v. Chincha, en is den 25sten naar Engeland vertrokken; 24 dito tVoltemadeF. Guyt, van San Francisco, en is den 30sten naar Chincha aezeild 28 dito Koopliandel en Zeevaart, H. den l'>reems, en 7 januarij Emanuel, N. Dofty, beiden van Valparaiso. Te CURAQAO n januarij Maracaibo, YV. C. Kool van Rotterdam. Te LAGUAYRA 18 dito OndernemingH. H. Vierow, van Amsterdam, en is den 23-sten naar Porto Cahello ver trokken. Te YVILMINGTON 4 dezer de Amstel, G. YV. Kernkamp, van New-York, om de lading voor Rotterdam te completeren. Te BREMERHAVEN 25 Jantina, Joosten, v. Hamburg, enopdeELVE dien dag L. J. van Peer van Amsterdam. VERTROKKEN: Van CALLAO 10 december Juno, YV. J. Chevalier, naar Chincha. Van [ACMEL 31 diio Daisy, Thomson, en van AUX CAYES 14 jaiiuarij Mary Taylor, Cailender, beiden n. Falmouth, en 28 dito JosephClausen, n. Antwerpen. Van GENUA 19 dezer Scheepsbouwlust, N. van den Bos, naar Smyrna. Van MAR SEILLE 22 Rembrandt, V. Arends, naar Antwerpen. Van CADIX 15 de Macs, H de Goede, 11. Gibraltar. Van St. MALO 17 Arguenon Leroy, naar Rotterdam. Van HAMBURG 26 J. H. Potjer, n. New castle. Van CUXHAVEN 24 C. Kroger en J. Krbger n. Amsterdam. Van BREMERHAVEN dien dag Catharina, H. H. Bakker jr., naar Christiania. UITGEKLAARD: Van HAVANNA 22 januarij Activo, L. Hus, naar Amsterdam. Het schip Lammechina, kapitein J. D. Greven, van Koningsberoen naar Bremen, is vddr den 10 dezer te Arendat binnengeloopen.' Uittreksel uit de LloydshJsten van den 25 en 26 februarij Te LONDEN aangekomen 26 dezer T. I. Boer van Amsterdam en C. Kaspersma van YVorkum. Te SHOREHAM 25 H. Matthews van Rotterdam. Te YARMOUTH 24 J. G. Munneke van Harlingen. Te HULL 22 P. J. Nienhuis en 24 L. E. Koning van Zwoile, E. .schaap en -5 J- W. de long en S. Ouwehand, alie drie van Amsterdam. Te SHIELDS dien dag J. T. YYtornnan, mede v. Amsterdam. Te DUN DEE 23 J. Kuiner en te BELFAST 26 P. Poldervaart v. Rotter dam. Van LIVERPOOL vertrokken 24 Olivier van Noord, O. Kievyt, naar Shanghai. Sc.illy-St.-Mary's den 24 dezer. De Bernardus, kapitein B. H. Engelsman, van Nickerie n. Rotterdam, alhier binnen, heeft de lading weder aan boord genomen en is gereed om de reis voort te zetten. De schepen Climence, kapitein Bauwens, van Messina naar Gent, en Stanislas, J. B. Gombeer, van Antwerpen naar Havanna, waren deil 24 dezer op de lioogte van YVight. Het schip Maria Elisabeth, kapit. D. H. Tjakkes,*v. Rotterdam 11. Londen was den 24 dezer op de lioogte van het Noord-Voorland. Het schip George Washington, kapitein M'Kenzie, van Curasao n. Amsterdam is den 24 dezer te Plymouth binnengeloopen doch heeft den vojgenden dag de reis voortgezer. Het schip Daring, kapitein Stiles, van St. Domingo, is den 25 dezer om order te Plymouth binnengeloopen. Het schip Amicitia, kapitein B. J. VVijgersvan Suriname naar Amsterdam, was den 24 dezer op de hoogte van Wight. Het schip Zuiderzeekapitein K. D. de Jong, van Harlingen naar Havanna, is den 24 dezer, en de Triton, kapitein P. Rijntjes, van Amsterdam naar Suriname, den 25Sten Deal gepasseerd; de wind den s6sten N. 0.

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 2