ROTTERMMSCHE A? 1851. Donderdag den 6 Maart. cor LOUDEN den 3 maart (des avonds). Het I-Iof gaat denkelijk den 7 dezer naar Osborne, om nagenoeg veertien dagen op het eiland Wight door te brengen, maar de Vorstelijke Kinderen zullen daar waar- schijnlijk een geruimen tijd vertoeven, om het genot van de zeelucht te hebben. Het Ministerie was heden morgen nog niet gevormd, maar men dacht vrij algemeen dat het vorigemet eenige wijziging, weder zou optreden. Nadat de hertog van Wellington en de markies van Lansdowne eergisteren avond audientie bij H. M. gehad haddenheeft laatstgenoemde staatsman met lord J. Russell geconfereerd en zich ver- volgens naar den hertog van Newcastle begeven. Gisteren morgen ging hij op nieuw ten Hove en van daar naar lord Russell, die des namiddags een langdurig gesprek met H. M. hield. Heden morgen ontving lord Russell al de leden van het afgetreden Kabinet, met uitzondering van den heer Laboucherepresident van het bureau van koophandel ten zijnent, en begaf zich, zoodra de zamenkomst af- geloopen was, andermaal naar de Koningin. In de zitting der beide Huizen van het Parlement werd heden avond medegedeeld, dat de Ministers besloten hebben, op uitnoodiging der Koningin, en volgens den raad des hertogs van Wellington, aan het be wind te blijven. De Regering heeft al de stukken tusschen haar en de Oostenrijksche wegens het den generaal Haynau in de brouwerij van Barclay Perkins bejegende gewis- seld doen drukken en aan de leden des Parlements rond- deelen. Vorst Schwarzenberg schrijft het gebeurde aan buitenlandschen invloed toe en eischt een gestreng onder- zoek. Dagelijks komen groote bezendingen van voorwerpen in het gebouw der wereldtentoonstelling aan, en de com- missie is onvermoeid in hare voorzorgen om die voor alle schade te behoeden, maar beklaagt zich datsommige der ontvangene voorwerpen zoo onachtzaam zijn inge- pakt, dat zij dien ten gevolge onder weg reeds beschadigd zijn, weshalve zij alle volgende inzenders verzoekt de meeste zorg bij het inpakken te dragen. Nabij het stadje Frankford in het graafschap Leinster, had laatstleden maandag eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats. De woning van den pachter Carroll, die zich daar met twee zusters, gereed om naar Amerika te vertrekken een oud man en een jongen knecht be- vond werd door een zevental gewapende mannen aan- getast, toen alien zich reeds te bed begeven hadden. Op zijne weigering om de deur te openen riep men hem toe dat hij het geld moest afgeven hetwelk zijne zusters naar Amerika wilden medenemenen toen hij ontkende dit in huis te hebben begonnen de roovers teschieten. Carroll schoot terug en zag een der aanvallers tuimelendie daarop door zijne kameraden werd weggedragen. Maar kort daarop keerden zij terug, schreeuwden dat zij hunnen makker wilden wreken, staken het huis in brand enom- ringden het tot dat de vlammen aan alle kanten waren uitgebarsten. Eindelijk trokken zij af, voorzeker uit vrees dat het zien van den brand de bewoners der nabu- rige plaatsen op de been zou brengen. Carroll en zijne huisgenooten hebben toen hun leven en het grootste gedeelte van hun geld nog kunnen redden terwijl de knecht naar Frankford reed om de politie van het ge beurde te verwittigen. I'ARJJS den 3 maart. De zitting der Wetgevende Vergadering van heden was gewijd aan beraadslagingen over een voorstel van den heer Ducouxbetrekkelijk het daarstellen eener beurs voor werklieden. De commissie voor het initiatief stelde de verwerping voor, omdat het eene gemeente-uitgave gold, het initiatief waartoe noodzakelijk van de stad Parijs moet uitgaan. De heeren Ducoux, Sain en Madier de Montjau poogden door hunne aanmerkingen de ge- mocderen in beweging te brengenmaar zulks gelukte hun niet en het voorstel werd met 419 tegen 218 stemmen verworpen. De Vergadering bepaalde ten slotte dat zij v66r saturdag geene openbare zitting zal houden en deze week in de bureaux de begrooting zal onderzoeken. De beraadslagingen in de zitting van eergisteren heb ben tot eene vredebreuk tusschen de heeren Berryer en Thiers aanleiding gegeven. Gisteren is de President der Republiek, in een rijtuig gezeteneen gedeelte der boulevards langs gereden, maar werd volstrekt met geene kreten begroet. De President is voornemens vooreerst wekelijks aan het Elysde een concert te geven waar telkens 400 a 500 personen genoodigd zouden worden. Een groot diner, gisteren door den generaal Narvaez gegeven, werd onderanderen door den President der Republiek bijgewoond. Het geheel der Staatsschuld in Frankrijk bedroeg den 1 januarij dezes jaars in kapitaal 6,139,405,485 francs, aldus verdeeld: geconsolideerde schuld (5, 41,4 en 3 per cents fondsen) 5,270,102,049 francs; leeningen voor kanalen en verschillende werken 85,970,103 francs; kapi- talen van cautionnementen 233,333,333 francs, en vlot- tende schuld der schatkist 550,000,000 francs. Gisteren heeft in deze hoofdstad de optogt met den vetten os wederora plaats gehadwclk dier dit maal den naam had ontvangen van Frijheidtn t95oponden woog. De maarschalk Dode de la Brunerie is den 28sten 11., in 77jarigen ouderdom, overleden. Sedert eenigen tijd werden in verschillende ver trekken van een kasteel in het departement der Seine-et- Marne dat door mevrouw de C. met verscheiden vrouwe- lijke dienstboden en slechts eenen mannelijke den con cierge bewoond wordtvoorwerpen van waarde ver- mist. Het was vermoedelijk dat deze diefstallen des nachts geschiedden en dat de misdadiger in het bezit van valsche sleutels was, want nooit vond men een enkel slot beschadigd. Reeds had de concierge bij herhaling des nachts de wacht gehouden, maar te vergeefs; zoodra hij geen wacht hield, werden op nieuw kostbare voorwer pen vermist. De concierge bood toen zijne meesteres aan, zijnen zoon een man van 26 jaren, die bij de jagers gediend had te doen waken. Mevrouw de C. hechtte hieraan hare goedkeuring en den volgenden avond kwam de gewezen miiitair op het kasteel aan en plaatste zich tegen den nacht met zijn geweer in den gang welke naar het slaapvertrek van mevrouw de C. geleidde. Ongeveer een uur na middernacht werden voetstappep gehoord; de schildwacht zag eene menschelijke gedaante door den gang sluipenlaadde zijn geweer, riep tot drie malen toe: „Wie daar!" en loste toen, daar hij geen antwoord kreeg en de gedaante stil bleef voortsluipen, zijn geweer; het schot deed den vreemden wandelaar al gillende neder- storten. Op dit gedruisch ijlden mevrouw de C. en hare dienstboden met lichten toe en herkenden in den gewonde den concierge die dus door zijn eigen zoon, doch ge- lukkig slechts Iigt gewond was. Bij onderzoek bleek nu dat de getrouwe en eerlijke concierge een slaapwandelaar was en in dezen toestand des nachts opstond met de in zijne bewaring zijnde sleutels de deuren opendede kostbaarheden weghaalde en in eene kist wegsloot, waar alles dan 00k werd wedergevonden. De commissie voor de regeling der Spaansche schuld bleef, volgens schrijven uit Madrid van den 26sten 11., veelvuldige bijeenkomsten houden, maar vorderde weinig met haren arbeid. Tusschen den Spaanschen Minister van buitenlandsche zaken en den Vertegenwootdiger van Groot-Brittanje te Madrid waren in de laatste dagen eenige nota's gewisseld omtrent het kapitaal der coupons; deze nota's waren van beide zijden in zeer verzoenenden geest gesteld. Te Madrid Iiep het gerucht, dat de hertog van Soto-Mayor, de Spaansche gezant te Parijszou worden teruggeroepen wegens zijne receptie van den generaal Narvaez. KEULEN den 4 maart. Het Oostenrijksch occupatiekorps in Holstein zal met eene brigade van drieduizend man verminderd worden. Ten gevolge van een verschil met den Minister van Oorlogheeft de bevelhebber in de Markende bekende Pruissische generaal von Wrangel, zijn ontslag verzochtmaar de Koning heeft hem alleen een 011- bepaald verlof willen toestaan waarvan hij zich in de eerste plaats bedient om zijnen zoon, die te Wiesbaden ziek ligtte bezoeken. Vrijdag had eene tweede plenaire zitting der Con- ferentie te Dresden plaats die bijna vier uren duurde. Een Oostenrijksch blad beweert, dat tusschen de Hoven van Weenen en Berlijn de grootste eenstemmigheid heerscht, en dat na de terugkomst van vorst Schwarzenberg te Dresden alles definitief zal worden geregeld. Te Zurich verheugde men zich zeer over de menigte sneeuw, die den 27sten der afgeloopene maand gevalien is, naardien het geheel achterblijven van sneeuw groote vrees voor belemmering der scheepvaart verwekt had. Het zenden van Oostenrijksche'troepen tot ver- sterking van het leger in Italie duurde in het laatst van februarij onafgebroken voort. Graaf Appony zou te Turijn met de bezetting van Alexandria gedreigd hebben, bijaldien de Sardinische Regering geene ernstige maat- regelen nam om de woelingen van Mazztni te keer te gaan. Van den anderen kant worden pogingen aangewend om eene betere stemming in de Italiaansche provincien van den Keizerstaat te weeg te brengen. Daartoe be- hoort dat Venetie weder eene vrijhaven worden zal en dat de uitgewekenen uit het Lombardisch-Venetiaansch Koningrijk aanzoek zullen mogen doen om naar hunne haardsteden terug te keeren. Een gedeelte van een Oostenrijksch regement is te Ferrara binnengeruktom zich naar Bologna verder te begeven. Men wachtte nog meerdere troepen. TeTerni, eene stad van tienduizend inwoners, zijn, ten gevolge van het planten van vrijhe;dsboomen Oostenrijksche troepen binnengerukt en hebben de strategisch belangrijke stelling van het Sommagebergte ingenomen. Brieven uit Bucharest van 15 februarij bevestigen wel het vroeger berigtdat de Russische troepen het Vorstendom zouden ontruimen de tijd waartoe op r maart bepaald was, maar zeggen tevens dat die afmarsch niets meer dan eene garnizoens-verwisseling ten doel had, naardien andere troepen, en zelfs nog in sterker getal, de aftrekkende vervangen zouden. 'sGRAVENIIAGE den 4 maart. Bij Koninklijke besluiten van den 1 dezer zijn benoemd: tot hoofdcontroleur voor de directe belastingen te Am sterdamde heer M. M. A. Heymans, thanS controleur van de iste klasse aldaar; tot contr.oleurs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen: te Bergum, de heer/. W. A. de Grootthans ontvanger te Langezwaag; te Oude Pekel-Ade heer H. Houwing,' thans hoofdeommies te Dordrecht, en te Oud-Beijerland, de heer H. J. Westenbergthans surnumerair der belas tingen te Arnhem; zijnde voorts de volgende controleurs van 'sRijks belastingen verplaatstals: naar Amsterdam, voor het werk der directe belastingen de heer J.Kuyper, thans te Meppel; naar Meppel, de heer R.J. G. Bouricius, thans te Harderwijk; naar Harderwijk, de heer E. Tpey, thans te Bergum; naar Boxtelde heer C. van der Schoot, thans te Oirschot; naar Oirschot, de heer P. C. Kooy, thans te Zuidbroeknaar Zuidbroek de heer/. G.Moll, thans te Oude Pekel-A; naar Rotterdam, voor de active dienstde heer F. H. Krusemanthans te Zaandam naar Zaandam, de heer A. A. T. de Man, thans te Zierikzee; naar Zierikzeede heer van Assum, thans te Oud-Beijerland; naar Tholende heer G.J- Buys, thans te Brouwershavenen zulks met intrekking van laatstgenoemde controle en vereeniging met die te Zierik zeetot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Tzum (Friesland), de heer Spree, thans surnumerair der belastingen te Leeuwarden. Bij Zr. Ms. besluit van den 2 dezer is het dagelijksch beheer en toezigt der rnijnen en groeven in Limburg opgedragen aan eenen ingenieur der rnijnen, die zich zal hebben te gedragen naar de wetten en besluiten, nopens dit onderwerp hier te Lande nog van kracht, als mede naar de instructien door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen. Daarbij is voorts tot ingenieur der rnijnen in Limburg benoemd de kapitein der artillerie P. J. J. Bogaerten de directeur der domaniale steen- kolenmijnen te Kerkrade Buttzenbach eervol ontslagen van de- waarneming der functien van ingenieur der rnijnen in Limburg. Z. K. II. de Prins van Oranje is werkelijk gisteren morgen uit deze rcsidentie naar het instituut Noordhey van den heer P. de Raadt vertrokken, vergezeld van II. D. gouverneur, jonkh. de CasembrootTot hiertoe was nog nooit een der kinderen van het Koninklijke Gezin op een dergelijk instituut geplaatst. Men verzekert dat het 'sKonings verlangen is, dat de jeugdige Vorst op het instituut geheel op denzelfden voet worde behandeld als de overige daar geplaatste jongelingen. De Afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal houden zich heden bezig met het onderzoek van het ontwerp van wet nopens de onteigening. Namens heeren ambtenaren uit de resiJentie Bagelen (Java), werd heden een prachtig stuk zilverwerk als blijk van hoogachting en erkentelijk aandenken, ten ge- schenke aangeboden aan den heer jonkh. G. 0. S. von Schmidt auf Altenstadtridder van de beide Nederlandsche orden, laatstelijk resident van Bagelen, thans met verlof in Nederland. Het geschenk vervaardigd in de werk- plaats van den heer P. de Meijer, te 's Gravenhagebe- staat uit eene zware zilveren vaas met voetstukvorm Medicis in den rocaille-stijl, hoog gedreven, geciseleerd met zware en fijne partijen; hoog 33 Ned. duim, rnid- dellijn 2$ duim. De Directeur van Politie ad interim te 's Graven hage, opgeraerkt hebbende dat zich sedert eenigen tijd kwaadwilligen niet ontziende kleedingstukken van dames op de wandelingen te bederven door middel van tegen dezelve een bijtend vocht te werpenheeft door eene algemeene bekendmaking een iegelijk daarop oplettend gemaaktmet uitnoodiging ombij ontdekkingde politie daarvan te verwittigen en den persoon of per sonen bekend te maken, daar de gewone middelen die de politie bezit, te kort schieten om deze baldadigheden te keer te gaan. Wordende voorts eene belooning van 50 gulden uitgeloofd aan dengenen die voldoende aan- wijzingen van hen, die dit misdrijf plegen, kunnen geven. De voorstelling in den Koninklijken Franschen schouwburg alhier zal donderdag den 6 dezer bestaan uit Le verre d'eau ou les effete et les causes en Un monsieur qui suit les femmes. Staten-fieneraal, Ontwerpen van voet, tot regeling der bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen van ojjic.ieren der Land- en Zeemagt en tot regeling der militaire pensioenen. Ter uitvoering van art. 58 der Grondwet zijn den 24sten 11. aan de Tweede Kamer vier wetsontwerpen ingediend. Het ontwerp I.a A strekt tot regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen van de olficieren der landmagt; het ontwerp I.B tot regeling van de pensioenen bij de landmagt; het ontwerp l.» C tot regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der olfi cieren bij de zeemagt, en het ontwerp l.a D tot regeling van de pen sioenen bij de zeemagt. Ontwerp L.a A. Met uitzondering van de afwijkingen voor den tijd van oorlog op het beginsel van dienstjaren in elken rang door te brengenvan de verhouding waarin de olficieren van minderen rang bij keuze kun nen worden bevorderdvan het bevorderen van olficieren op non- activiteit en van de zoodanigen die diensten verrigten welke vreemd zijn aan het Departement van Oorlog, en van hetgene de bevordering bij het personeei der geneeskundige dienst betrefl, zijn in dit ont werp geene nieuwe bepalingen op het stuk der bevorderingen opge- nomen. De bepalingen nopens het ontslag zijn in dien geest vervat, dat de Regering de bevoegdheid zal hebben, wanneer dit tot hand- having der krijgstuchl noodzakelijk zij of wanneer onverhoopt een oflicier zijnen stand tot oneer mogl verstrekken, dezen van zijnen rang te ontzetten en uit de dienst te verwijderenterwijl daarbij aan den eenen Jcant zijn omschreven de gevalien waarin of de daden ten gevolge waarvan een olficier uit de dienst zal kunnen worden ont slagenis aan den anderen kant tevens bepaald, dat het bedoelde ontslag, voor zoo verre het niet eervol op eigen verzoek wordt ver- leendniet zal kunnen worden gegeven dan op advies van eenen raad van onderzoek. Wat het eervol ontslag op eigen verzoek betreft, is de Regering van oordeeldat dit, wanneer een olficier zulks vraagt behoort te worden ingewilligd, terwijl alleen in bepaalde gevalien het al of niet inwilligen dier aanvrage aan de beslissing des Konings moet worden overgelaten. Den olficier wordt regt op pensioen verzekerd na 4o jaren dienst, gepaard met 55jarigen leeflijd, en bij het be- komen van zware wondm. Ontwerp n.a b. Bij dit ontwerp worden de regelennaar welke de militaire olficieren door den Koning op pensioen worden gesteld, op de bijzondere ge valien en met belrekking tot het bedrag van toepassing gemaakt, en voorts 00k de pensioenen geregeld der militairen beneden den rang van olficier, mitsgaders van hunne weduwen en kinderen in de ge valien dat eerstgerioemden in den strijd of ten gevolge van bevolerie dienstverrigting, gesneuveld of omgekomen, of aan de gevolgen van daarin bekomen wonden overleden zijn. Het pensioenbedrag, hetwelk echler in bepaalde gevalien voor vermeerdering of vermindering vat- baar is, wordt voorgcsteld als volgt: RANGEN, GRADEN EN BETREKK1NGEN. Bedrag van het jaarlijksch pensioen van de olficieren en militairen. Bedrag van het jaarlijksch pensioen van de weduwen en kinderen. f 3ooo J 1000 - 24oO - 800 - 1800 - 700 - i5oo - 600 - i3oo - 5oo - goo - 4oo - 600 - 5oo - 5oo - 5oo Militaire fortilicatie-opzigter, iste klasse, - 425 - 200 idem idem 2de d - 35o - 175 idem idem 3de d - 3oo - i5o Conducteur der artillerie,iste d - 25o - i5o idem idem2de n - 22 5 - 120 idem idem3de a - 200 - 120 Schrqver bij het depart, van oorlog (miii - 45o tair zijnde), iste klasse, - 225 idem idem (milit. zijnde), 2de d - 375 - i85 idem idem idem 3de d - 3oo - i5o - 25o - i5o - 120 - i5o - 90 - 120 - 70 - 100 60 Ontwerp L.a c. Bij de bepalingen betreffende de bevorderingen heeft men de regle- menten, thans op dit onderwerp bestaande, voor zoo veel zij doel- treffend zijn bevonden gevolgd en daarin alleen zoodanige wijzi- gingen gebragt als. de ondervinding dienstig heeft doen oordeelen. In ait. 1 wordt het beginsel van den ouderdom in rang vaslgesteld, waarnaar de bevordering van degenen die tot het vaste corps der marine behoorcnin den regel geschiedt en waarop alleen die bij keuze uitzondering raaaktals mede ongeschiklheid tot bevordering.

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1