ROTTERDAMSCHE C 0 II R A IV 1 A? 1851. Dingsdag den 3 Junij. LONDEN den 31 mei {des avonds'). Heden de dag tot viering van het verjaarfeest der Koningin bestemd werd alhier eene groote revue ge- houden en onderanderen door den hertog van Wellington bijgewoond. H. M. zal gevolg geven aan de uitnoodiging van den Lord Maire dezer hoofdstad om een grooten maaltijd, welke den 2 julij in Gui-ldhall gegeven wordtmet hare tegenwoordigheid te vereeren. Het ernstig geschil in het Lagerhuis omtrent lord Torringtons gedrag op Ceylon en de handelingen van het Ministerie dienaangaande is eergisteren in het voor- deel der Ministers beslist. Nadat nog verscheiden leden daarover het woord gevoerd haddenzijn de voorstellen van den heer Baillie met 282 tegen 202 stemmen ver- worpen. Gisteren werden de beraadslagingen over de kerkelijke titelwet voortgezet. Zonder hoofdelijke stemming ver- wierp het Huis de motie van den heer Keogh dat in het eerste artikel eene zinsnede gelascht zou worden, ter voorkoming van alle vervolging onder de werking dezer wet zonder toestemming van den procureur-generaal. Sir J. Graham bestreed vervolgens het eerste artikel en de wet in het algemeen die hij eene oorlogsverklaring aan acht maal honderdduizend onderdanen der Kroon noemde. De eerste Minister ontkende zulks maar be- toogde op nieuw de noodzakelijkheid der voorgeslagen bepalingen wier verwerping het Hof van Rome de deur zou openstellen om de voor dit Rijk het meest verne- derende bullen uit tevaardigen. Ten slotte werd genoemd artikelmet de groote raeerderheid van 244 tegen 62 stemmen aangenomen. Lord Russell poogde daarop, tot bespoediging der zaak, die leden welke hun voornemen aan den dag gelegd hadden om nog meerdere amendementen voor te slaan daarvan af te doen zien maar kolonel Sibthorp zeide onderanderen dat hij de zijne niet wilde opgeven. De discussien worden dus maandag voortgezet. De afgetreden gouverneur van Malta, de heer O'Ferrall, heeft dat eiland den 21 dezer verlaten onder zoo geringe blijken van belangstelling der bevolkingdat somtijds weinig beduidende vreemdelingen eene grootere ondervinden. De luitenanr-generaal Ellice vervangt hem ad interim. PARIJS den 31 mei. Morgen zal de plegtige opening van den spoorweg van Dyon naar Chalon-sur-Saone plaats grijpen welke door den President der Republiek zal worden bijgewoond. De minister van binnenlandsche zakende heer Lion Faucherzal onderanderen den President op dit uitstapje vergezellen bewijs genoeg voor de ongegrondheid der dezer dagen verspreide geruchten omtrent eene verkoeling tusschen genoemden Minister en Louis Napoleon. Som- migen meenen dat de President bij deze plegtigheid eene redevoering zal houden, in welke hij eenige inlichtingen nopens de staatkunde van het Elysde geven zou. Maandag avond wordt Louis Napoleon alhier terug verwacht. LI. donderdag heeft de Wetgevende Vergadering geene zitting gehoudenterwijl de bijeenkomst van gisteren niets meldenswaardigs opleverde. In de zitting van heden zijn de beraadslagingen gehouden over het voorstel van de heeren Moulin en Morinnopens de verzoekschriften betreffende de herziening der Constitutie. Het voorstel werd, na de verwerping van verschillende amendementen, goedgekeurd zoo als het door de commissie gewijzigd en onlangs medegedeeld is. Na afloop dezer discussien reikte de heer de Broglie den President zijn voorstel tot herziening der Constitutie over. Men herinnert zich dat het dus luidt„Met oogmerk om het volk de geheele uitoefening zijner souvereiniteit te laten, hebben de ondergeteekende volksvertegenwoordigers de eer aan de Nationale Vergadering voor te stellen den wensch te uiten dat de Constitutie herzien moge worden." Dit voorstel hetwelk van de voorstanders van het Elysde uitgaat, is thans door 232 volksvertegenwoordigers onderschreven. De Legitimisten weigeren nog altijd hunne goedkeuring daaraan te schenken; zij willen meer op de geheele herziening der Constitutie aange- drongen hebben. Aanhoudend worden echter de pogingen nog voortgezet, om eene toenadering tusschen de Legiti misten en de aanhangers van het Elysde te bewerken. Her committd van wedersrand heeft op nieuw eene proclamatre verspreid maar zulks heeft thans zoo veel onrust niet verwekt als den vorigen keer, omdat men weet dat het slechts het werk is van eenige weinige heethoofden. De heer Thiers is heden morgen naar Londen ge- reisd werwaarts hij zich volgens zijn zeggen, begeeft om de groote tentoonstelling te bezigtigen. Menmaakt echter de opmerking dat het kristallen paleis te door- schijnend is, om het ware doel dezer reis te verbergen. Het stoomschip Grondeur is dezer dagen van Toulon naar de kusten van Italie vertrokken met instructien voor de consuls van Frankrijk te Nizza en Genuawaarsterke gisting heerscht. Reeds was een ander stoomvaartuig derwaarts afgezonden met last, zoo noodig, de Fransche onderdanen aldaar te beschermen. Geheel Parijs spreekt sedert gisteren over een toor.eel dat ten huize van eene der voornaamste zangeressen dezer hoofdstad heeft plaats gegrepen. De man dezer zangeres, die van een zeer jaloerschen aard is vond eergisteren middag ten vijf ure te huis komende zijne echtgenoote met den heer C. P. in gesprek. Daar deze wat vreemd over zijne tehuiskomst opzagen, kreeg de man der zangeres terstond de ergste vermoedens en sloot de kamerdeur, waarop de heer C. V. een goed heenkomen zocht en zulks meende gevonden te hebben in een afgeschoten vertrekje. Hierdoor nog meer in zijne vermoedens be- vestigd vervolgde de beleedigde echtgenoot den heer C. P. drong met geweld tot hem door, wondde hem eerst door een pistoolschot en daarna nog met een dolk in den rug. Beiden raakten daarop aan het worstelen terwijl de zangeres om hulp rieptoen het den echtgenoot mogt gelukken los te komen en hij bloed zag vlieten, maakte hij zich uit de voeten. Er daagde nu spoedig hulp op, wanneer het bleek dat de wonden van den heer C. P. niet doodelijk waren. De zangeres was te zeer geschokt door het voorgevallene om dien avond in de Tie aux Roses te kunnen optreden. Uit Algerie is berigt ontvangen dat van den 11 tot den 21 dezer in klein Kabylie bloedige gevechten hebben plaats gegrepen. Hoog wordt daarbij opgegeven van de hierdoor erlangde voordeelenmaar de ver'iiezen, aan de Fransche zijde geleden zijn 00k niet gering. Uit Madrid schrijft men den 26 dezer, dat aldaar ge ruchten nopens wijzigingen in het Ministerie in omloop warenvolgens welke de Ministers van Marine en van Openbare Werken zouden aftreden. Er waren door de militaire overheden verscheiden maatregelen van voorzorg genomen daar de studenten eenige demonstratien hadden gehouden en men vreesde dat de vijanden der orde Iriervan partij zouden trekken om de rust te verstoren. KEULEN den 1 junij. Z. M. de Koning van Pruissen keerde donderdag avond ten negen ure te Berlijn terug en werd aan het station van den Potsdammer spoorweg door den Prins van Pruis sen en den President-Minister ontvangen. Den volgenden dag arriveerden prins er prinses Frederik der Nederlan- den en saturdag de Russische grootvorsten Michiel en Nicolaas. Nadat de Koning van Pruissen des morgens van den 25 mei de godsdienstoefening in de Evangelische kerk te Warschau bijgewoond had, waren hij en de Keizer en Keizerin van Rusland des avonds van dien dag van daar afgereisd. Gelijktijdig vertrokken de Groothertogin van Mecklenburg Schwerin, prinses Agnes van Anhalt Dessau, prins Frederik Karel van Pruissen en de grootvorsten Nicolaas en Michiel. Langs een anderen weg begaven de llussische en Pruissische ministers Nesselrode en von Manteuffel, de Pruissische gezant bij het Russische Hof von Rochow en de Pruissische gezant te Weenen Meijendorff zich over de grenzen. Keizer Nicolaas en zijne Zonen kwamen des avonds van den 27sten te Myslowitz aan. Volgens programma van het feest der onthulling des standbeelds voor Frederik den Groote, op gisteren, moest zich de feeststoet des morgens ten tien ure, onder het luiden van al de klokken, uit het Koninklijk slot naar het Operapleinwaar het gedenkteeken opgerigt staat, begeven. De trein werd geopend door de Commissie, in wier midden zich de kunstenaars, werkbazen en werklieden bevonden, die tot daarstelling van het monu ment hebben inedegewerktdan volgden de generaals, de staats-ministersde werkelijke geheimraden de leden van den Staatsraadde deputatien uit den Evangelischen opperkerkeraadde consistorienhet domkapittel en de geestelijkheidde deputatien uit de verschillende Minis- terien; de vertegenwoordigers der verschillende provin- ciende deputatien der vaderlandsche en algemeen nut- tige vereenigingen en van het schuttersgildeen die der verschillende handwerken. Nadat al deze zich ter wederzijde van het gedenk teeken geschaard hadden en de veteranen uit den tijd der regering van Frederik den Groote derwaarts ge- leid waren, kwamen de Koning en de Prinsen op het plein en vroeg de President-Minister Zr. Ms. bevel tot de onthulling van het monument, die daarop, onder het presenteren van het geweer en het hurrahgeroep der troepenhet blazen van een marsch door de gezaraen- lijke muziekkoren en het lossen van roi kanonschoten, plaats greep. Met domkoor en de koraalvereeniging vingen toen het van Frederiks tijd heugend hartver- heffend lied: Nun danket Alle Gott!" aan. Nadat de Koning de troepen en gilden voor zich had doen defileren keerde alles in geregelde orde terug. Dit feest is in de beste orde afgeloopen. Groot was de algemeene geestdrift toen het kolossaal bronzen ruiter- standbeeld op een prachtig voetstuk van graniet en brons rustende zich aan aller oog vertoondeniet minder toen de Koning, v66r den afloop der plegtigheid, eene toespraak aan de verzamelden rigtte en zich ver volgens tot den ontwerper en voomaamsten vervaardiger des werks, den heer Rauch begaf, om hem erkentelijk de hand te drukken. De Koningin en de Prinsessen zijn op het balkon van het paleis des Prinsen van Pruissen getuigen van dit indrukwekkend schouwspel geweest. De Prinses van Pruissen heeft zich van Coblentz naar Baden-Baden begeven, werwaarts 00k de Prins uit Berlijn heen zal reizen. De Sleeswijksche notabelen hebben, in hunne tweede zitting, de eerste paragraaf van het organisatie-ontwerp, die dus luidt: De Deensche Monarchic zal voortdurend een vereenigd geheel uitmaken onder denzelfden Vorst, met dezelfde erfopvolging, gemeenschappelijke gezanten, vtoot en vlaghandels- en scheepvaartstelsel munt, post- en tolwezen eenparig aangenomen. Uit Weimar meldt men dat de Hertogin-Weduwe Orleans nu zelve de mededeeling gemaakt heeft dat zij eerlang met de beide jonge Prinsen naar Eisenach terug zal keeren. Overigens verspreidt zich de geheele familie Orleans, daar de Koningin-Weduwe naar Napels, de Prins van Joinville naar Madrid of Brazilie, de Hertog van Nemours naar Wurtemberg reizen wil. Den 28sten des namiddags kwam de Keizer van Rusland te Olmutz aan. Mag men een berigt uit Weenen gelooven, dan zal de zamenkomst der twee Keizers te Olmutz meer van vriend- schappelijken dan van politieken aard zijn en is het groot Congres van Monarchen tot de maand augustus uitgesteld, om dan te Weenen te worden gehouden. Zijdiegewoon zijn de beraadslagingen der Vorsten vooruit te loopen noemen als hoofdbedoelingen van dat Congres een kruis- togt tegen hft revolutionaire Frankrijk en eene verbrok- keling van het Ottomanische Rijk. Uit Konstantinopel schrijft men den 17 mei dat in het Turksche Ministerie eenige wijzigingen, maar niet van het grootste belang, hebben plaats gegrepen. Rescind- pacha bleef aan het hbofd des bewinds en steeds werk- zaara in de kalme invoering van zoodanige verbeteringen, die ongetwijfeld een goeden invloed op het welzijn des Volks moeten uitoefenen. 'sGRAVEJIHAGE den I junij. Z. M. de Koning is heden morgen ten zes ure uit deze residentie naar het Loo vertrokken. Naar men verneemt zaltot meerdere opluistering van de feesten welke door Z. M. den Koning op het Loo zullen gegeven wordeneen groot gedeelte van het korps muziekanten van het regement grenadiers en jagers uit deze residentie derwaarts vertrekken, om bij die gelegenheid dienst te doen. - Naar men verneemtzijn door de heeren J. van Leeuwen en Zoonkunstvuurwerkmakers te Haarlem, met toestemming van het Bestuur dezer residentie, intee- keningslijsten opengesteld voor een groot schitterend kunstvuurwerk om op den 18 dezer op het veld, be- zijden de Maliebaanaf te stekenten einde aan de viering der verjaardagen van HH. MM. den Koning en de Koningin, en aan de hetinnering van de roemrijke overwinning van Waterloo meerder luister bij te zetten. Wij twijfelen niet, of dit zoo nationaal feest zal door de ingezetenen dezer residentie krachtig ondersteund worden. Bij Koninklijk besluit van den 2 mei is de minister van Staat mr. G. graaf Scliimmelpenninck op zijn ver- zoekeervol ontslagen uit zijne betrekking van Zijner Majesteits buitengewoon gezanten gevolmagtigd minister bij het Hof van Groot-Brittanje onder dankbetuiging voor de vele en gttrouwe diensten door hem aan den Lande bewezen. Bij besluit van dezelfde dagteekening is de minister van Staat, mr. A. A. baron Bentinck, Zijner Majesteits buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij het Hof van Belgie, als zoodanig benoemd bij het Hof van Groot-Brittanje. Bij Zr. Ms. besluit van den 31 mei is tot referendaris titulair bij het departement van justitie benoemd jonkh. mr. J. C. L. A. Nedermeijcr ridder van Rosenthal. Bij besluit van den 28 mei heeft Z. M. goedgevonden: t°, aan de nagenoemde officieren bij de dienstdoende schutterijen uit hoofde van verandeting van woonplaats, eervol ontslag te verleenen alsaan J. van Embden, als tweeden luitenant bij de dienstdoende schutterij te Nijmegen aan A. Perwey, als tweeden luitenant bij de dienstdoende schutterij te Zutphenaan mr. P.J. Cunaeus, als eersten luitenanten aan H. J. Lezwijn, als tweeden luitenant, beiden bij de dienstdoende schutterij te Leyden,— en 20, te benoemen: bij de dienstdoende schutterij te Nijmegen, tot tweeden luitenant G. O. ter Linden, thans korporaal; bij de dienstdoende schutterij te Zutphen, tot tweeden luitenant A. J. van Marie thans korporaal bij de dienstdoende schutterij te Leyden tot eersten luite nant P. G. C. Eigeman, thans tweeden luitenant, en tot tweeden luitenant mr. A. P. A. Schmidt; bij de dienst doende schutterij te Zierikzeetot tweeden luitenant H. W. Mulock Houwer, thans korporaal. Bij besluit van gemelde dagteekening heeft Zijne Majest. goedgevonden aan J. F. Diemenop zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als majoor-kommandant van het 2de bataillon der afdeeling rustende schutterij in de provincie Utrecht, met vergunning om de uniform der schutterij en de onderscheidingsteekenenaan den rang van majoor verbonden voortdurend te blijven dragen. Bij Koninklijk besluit van den 15 mei is verminderd tot op f 5 de geldboete van 75, en tot op een dag de gevangenisstraf van zeven dagen, in geval van onver- mogen waartoe C. Boelaars, te Middelharnis, bij vonnis van den kantonregter in het kanton Sommelsdijk van den 27 September 1850, is veroordeeld wegens overtrading van het reglement op het overzetveer tusschen Middel harnis en de aan de overzijde der rivier gelegen plaatsen. Het vonnis blijft overigens in zijn geheel. Door het Departement van Binnenlandsche Zaken is, bij resolutie van 27 mei 11., aan den heer Adrianus Petrus Timmermansbeurtschipper van Rotterdam op Arnhem wonende te Rotterdam concessie, tot wederopzeggens toe verleend voor eene geregelde stoombootdienst tus schen die beide steden en langs de rivier gelegene tusschen- plaatsen heen en terug, tot vervoer van passagiers, goederen en veevolgens een gelijktijdig goedgekeurd reglement met daartoe betrekkelijke tarieven. Met die dienst mag echter niet worden aangevangen dan nadat door den ondememer de gevorderde borgtogt zal zijn gesteld. De Minister van Buitenlandsche Zaken in Belgie heeft dezer dagen aan onzen stadgenootden heer W. F. Kervel, med. doctor, doen toekomen eene prachtige medaille, met begeleidend diploma, hem door den Koning der Belgen vereerdwegens de uitstekende diensten, welke hij in Belgie bewezen heeft, bij het heerschen der cholera in het jaar 1849. Men verneemt, dat de commissie van beoordeehng van het concours door Z. M. den Koning geopend tot het vervaardigen van de muziek, op eene opera, getiteld le Roi de Boheme den prijs heeft toegekend aan onzen jeugdigen stad- en landgenoot, den heer Martin Lazare, die zich reeds vroeger als componist zoowel binnen- als buitenslands zeer gunstig heeft doen kennen. Men verneemt, dat er wederom met ernst wordt gedacht aan de stichting van een Roomsch-Katholiek oude mannen- en vrouwenhuis alhier; dat er eenige wij zigingen in het primitive plan gebragt zijn en dat de aanbesteding daarvan nog dezen zomer kan worden te gemoet gezien. Staten-Ceneraal. tweede kamer. Zitting van saturdag 31 mei. In deze zitting wordt het ontwerp van wetstrek- kende om eenige wetten van vreemden oorsprong, thans in Limburg geldende, als nog voor den tijd van een jaar in stand te houdenzonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Daarna worden de beraadslagingen voortgezet oyer titel VI van het ontwerp der gemeentewetwelke titel handelt van plaatselijke belastingen. Artt. 232-237 worden zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Bij art. 238 wordt bepaald dat: voor plaatselijke be lastingen worden gehouden of daarmede wat de toe- passing van artt. 232—237 betreft, gelijkgesteld de in naam der gemeente gevorderde weg-, straat-, brug-, kaai-, haven-, kraan-, sluis-, dok-, boom- en veergeldenwik-, weeg-, meet- en keurloonen gelden voor banken of staan- plaatsen in hallen, op markten en dergelijke openbare plaatsen 'begrafenisregten en andere gelden voor het gebruik of genot van openbare gemeentewerken bezit- tingen of inrigtingen en dat van door of van wege het gemeentebestuur verstrekte diensten."

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1