ROTTERMMSCQE C 0 u A? 1851. Donderdag LOPSDEN den 9 junij (des avonds'). Terstond na hunne terugkomst in deze hoofdstad hebben H. M. en prins Albert, met hunne Vorstelijke Gasten, hunne bezoeken in het gebouw der tentoonstelling hervat, en vooral groote aandacht aan de voorwerpen uit het gebied der werktuigkunde gewijd. HedenPinkster- maandag was het getal der bezoekers, waaronder zeer velen uit verwijderde graafschappen 47,207. Het feestmaaihetwelk door den gemeenteraad dezer hoofdstad aan H. M. Victoria, ter eere van de groote tentoonstelling alhier, op eene der zalen van het stadhuis zal gegeven worden en in eene avondpartij zal bestaan is, op Hr. Ms. verlangen, van den 2 tot den 9 julij verschoven en zulks uit eerbied voor de nagedachtenis van den grooten staatsman R. Peel, welke op eerst- genoemden dag in het vorige jaar is overleden. In het kerspel S.e Margaretha was de vraag gerezen of het kristallen paleis in Ilydepark niet aan de armen- tax moet onderworpen zijn maar op het vernemen dat de Koninklijke commissarissen der tentoonstelling bereid waren over dat geschil te procederen heeft men lievtT van den eisch afgezien dan zich aan de kosten van zoo- danig regtsgeding te wagen. Gisteren morgen woonde prins Hendrik der Neder- landen de godsdienstoefening in de Hollandsche kerk bij, 11a afloop waarvan de wel eerw. heer dr. Ge/ile de leden dier gemeente aan Z. K. H. voorstelde, die afscheid van hen nam, alvorens de terugreis naar Nederland aan te nemen. Op verzoek eensi deputatie uit Iersche leden van het Lagerhuisheeft de Kanselier der schatkist beloofd jaarlijks eene som van duizend ponden sterling aan de bevordering der vlasteelt in Ierland te zullen wijden. Het springen van eenen stoomketel, behoorende tot de Starveall-steenkolenmijnte King's-wood, nabij Bristol, en het eigendom van mr. Brainheeft eergisteren ochtend den plotselingen dood van 3 werklieden en het gevaarlijk branden van 7 hunner kameraden ten gevolge gehad. Des nachts van den 2 dezer is het bekende stoom- schip de Neptunevarende tusschen Londen en Petersburg, op zijne reis naar laatsrgenoernde hoofdstad, op een koraalrif, genaamd de Swine Bottoms, op dehoogtevan Loganas, niet verre van Elseneur, gestrand. De passa- giers, ten getale van 40, het scheepsvolk en een gedeelte der lading zijn gelukkig gered. Omtrent de troebelen in Portugal behelst een dagblad nog het v^lgende, onder dagteekening van 4 dezer: De aanhangers van graaf T/iomar waren er werkelijk in ge- slaagd een gedeelte der municipale garde van Oporto te verleiden en stonden gereed eene kans te wagen. De gouverneur der plaatsgeneraal Ferreiradie kennis van de zamenzwering droeg bragt al de troepen onder de wapenen en trok naar de kaserne der municipale garde, waar hij na ligten tegenstand binnendrongen een groot aantal officieren en soldaten arresteerde. Ook het volk liep te wapen en bood de autoriteiten de hand tot handhaving der orde. De belveging in de Elvas werd door de afgezondenen uit de Lissabonsche klubs uitge- breid. Het in opstand gebragt garnizoen had Costa Cabral en de Charter uitgeroepen. Des avonds van den 31 mei verliet een deel van het i<5de regement te Lissabon in bezetting, die hoofdstad, onder aanvoering van een offieier, begaf zich naar het kamp bij Ourique en riep daar de oude Charter uit, onder het geroep van: leve de graaf de Thomar! Lissabon bleef rustig. Saldanha en de chef van zijnen staf, burggraaf da Pinheiro waren zeer ongesteld ge- weestmaar beter, en het gerucht dat zij vergiftigd geweest zijn is ongegrond. De berigten uit de Vereenigde Staten tot den 29sten laatstleden zijn niet zeer belangrijk. Te Hoboken, nabij New-York, is een gevecht ontstaan tusschen een troep Duitschers, die een meifeest vierden, en een troep Ieren, die van de overzijde gekomen waren om hen te over- vallen. Vijf personen zijn gedood en verscheiden anderen zwaar gekwetst, terwijl een vrederegter, derwaarts ge komen om de rust te herstellen, is doodgeschoten. Vijftig Duitschers zijn naar de gevangenis gezonden wegens deelneming aan het oproer. Tijdingen uit Rio-Janeiro, gedagteekend van den 12 mei, houden in, dat de Keizer van Brazilieden 3d en dier maand, de Wetgevende Earners aldaar in eigen persoon met eene rede geopend heeft, uit welke onder- anderen blijkt, dat de verschillen tusschen dat Rijk en Buenos-Ayres nog altijd voortduren. De wet van 4 Sep tember 11., betrekkelijk het krachtdadig te keergaanvan den slavenhandelschijnt reeds eene goede uitkomst op- geleverd te hebben, en verklaart het Braziliaansche Gou- vernement daarbij te zullen volharden. PARIJS den 9 junij. Men had verwacht dat de verkiezing van minstens zes de herziening !der Constitutie vijandige leden, in de tot dat einde benoemde Commissie van vijftien leden na- deelig op de Beurs werken zou; tot veler verwondering vindt nu het tegendeel plaats hetwelk door sommigen aan misnoegen over het dubbelzinnig gedrag van den President der Republiek wordt toegeschreven. Intusschen gaat het petitionement ten behoeve dier herziening nog steeds voort, en wordt berekend dat het aantal dergenen die zulks verlangen ruim twee millioen bedragen zal. Men zegt dat den heer de Broglie het stellen van het verslag der Commissie is opgedragen. Denkelijk zal de President der Republiek zich naar Bordeaux begeven tot bijwoning der opening van de spoorweg-sectie van Tours naar Poitiers, die op 1 julij bepaald is, en van die tusschen Orleans en Bordeaux. Sommigen beweren dat Louis Napoleon het handschrift zijner op het feestmaai te Dyon voorgelezene aanspraak terstond verbrand heeftten einde zijne Ministers gele- genheid te geven die in zoodanige bewoordingen publiek te inaken als zij goed mogten vinden. Gisteren middag had het tweegevecht met pistolen tusschen den heer Karel Lucien Bonapartevoormalig vice-president der Constituerende Vergadering te Rome, en den zoon van den aldaar vermoorden minister Rossi plaats. Nadat vier schoten gewisseld waren, zonder eene der partijen te kwetsen, hebben de getuigen verklaard dat aan de wetten der eer voldaan was. Heden werd een ander tweegevecht gehoudenen wel tusschen den volksvertegenwoordiger Pierre Bonaparte en den heer de Nieuwerkerquedirecteur-generaal der museums. Men streed met den degende degens braken tot tweemaalen toe en de heer de Nieuwerkerque ontving eene wonde aan de regterdijwaarna de getuigen den strijd deden eindigen. Uit Madrid wordt den 4 dezer gemeld dat de minister van marine Bustillos tot bevelhebber op het maritiem station van Havannah benoemd is ter vervanging van den generaal Armero die verzocht heeft daarvan ont- slagen te worden. Den generaal Armero is nu de porte- feuille van marine opgedragen. Het Spaansche Gouvernement zal de toestemming der Cortes vragen tot het ligten van vijf en twintigduizend man, binnen den kortst mogelijken tijdten einde op alle omstandigheden voorbereid te zijn. In geval koningin Maria van Portugal met onttrooning bedreigd wierd zal Spanje denkelijk gewapenderhand tusschen beide komen. KEULEN den 10 junij. De landverhuizingzoowcl uit de omstreken dezer stad als uit Baden en den Paltz, "iieemt weder sterk toe. Eergisteren alleen bragt een enkele spoortrein 550 land- verhuizers herwaarts. Grootendeels behooren zij tot den gezeten boerenstand. Sedert eenige dagen hadden te Hamburg talrijke huiszoekingen plaatsten gevolge der ontdekking van eene geheime verbindtenis, waaromtrent de bijzonderheden het publiek nog onbekend zijn. Onderandercn doorzocht men maar vruchteloos de woning van dr. Lafaurie voormalig medelid der Sleeswijk-IIolsteinsche-Landsver- gadering, en niet alleen werden den schrijver IV. Luders, voormalig redacteur van een te Stettin verschijnend dag blad vcle papieren en brieven ontnomen maar hij zelf werd gearresteerd. Dit laatste overkwam ook eenige handwerkslieden. Volgens eene telegrafische depdche van maandag morgen, is te Hamburg een bloedige strijd tusschen matrozen en Oostenrijksche soldaten ontstaan zoodat men zes dooden en een groot aantal gekwetsten telde. De Senaat had zich permanent verklaard. Nadere berigten geven het gebeurde dus op In een danslocaal geraakten zondag eenige knapen in twist met Oostenrijksche onderofficieren twee van welke laatsten ook op de straat aangevallen moeten zijn waarbij een hunner zwaar gekwetst is. De Hanzeatische patrouille, die toen aankwam, zuiverde voor het oogenblik de plaats. Eort daarop kwamen de Oostenrijksche patrouilles, de zamenrottingen des volks begonnen op nieuw, en Zijne Exc. de Oostenrijksche luitenant-veldmaarschalk T/ieiner werd met steenen geworpen en aan den arm getrofifen. Hierop, nadat het volk opgeeischt was zich te ver- wijderen bij gebreke waarvan met scherp geschoten zou worden, werd herhaalde malen met scherp geschoten, en zijn ten gevolge daarvan helaas vijf personen, waaronder een meisje gedood en mccrdaren gekwetst. De rust werd daarop spoedig weder hersteld. Voor maandag zijn groote voorzigtigheidsmaatregelen genoroen, om de rust ongestoord te bewaren. De Oostenrijksche veldtuigmeester vrijheer vo» JVelden is, op zijn verzoek als militair gouverneur van Weenen ontslagen, en de luitenant-veldmaarschalk von Kempen in zijne plaats benoemd. Tusschen de Oostenrijksche, Fransche enPauselijke Regeringen is eene overeenkomst geslotenwelke den stand der Oostenrijksche en Fransche bezettingstroepen naauwkeurig regelten volgens welke eerstgenoemden weldra de provincie Spoleto zullen binnenrukken. Toen de veldmaarschalk Radetzky Weenen den 6 dezer verliet, om naar Verona af te reizenwas een groot aantal generaals en andere voorname personen aan het station van den spoorweg verzameld, om hem het vaar- wel toe te roepen; De Keizer had tot dat einde een zijner adjudanten derwaarts gezonden. De Koningin van Sardinie beviel in den nacht van den 2 dezer van een prins die de narnen ontving van Charles Albert Ferdinand Eugine, hertog van Challais. •s GRAYEPJIIAGE den 10 junij. Bij besluit van den 7 dezer heeft Zijne Majesteit goed- gevonden: tot burgemeester en secretaris der gemeente Poortugaal c. a. en Hoogvliet, in plaats van wijlen P. C. Kluit, te benoemen IV. C. A. Vaupel Kleynmet toe- kenning van eervol ontslag uit de betrekking van burge meester van Nieuwveen en Zevenhoven,en aan S. Rijnbende, op zijn verzoek, tegen 1 julij aanstaatide eervol ontslag te verleenen als burgemeester der stad Schiedam onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking be- wezen diensten. De majoor graaf van der Duyn, adjudant van Z. K. H. prins Frederik der Nederlandendie Hoogstdenzelven bij zijn bezoek aan den Koning van Hanover vergezeld heeft, is door dezen Vorst benoemd tot ridder der Guelphen-orde. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan den heer dr. H. J. Nassau op het daartoe door hem gedaan verzoek, een allezins eervol ontslag verleend als rector aan het gymnasium te Assen, en in zijne plaats wederom als zoodanig benoemd den heer dr. M. J. Noordewierthans rector aan het gymnasium te Winschoten De zitting der Wetgevende Vergadering in het Groot- hertogdom Luxemburg, voor 1850—1851is bij Koninklijk besluit gesloten verklaard. Reeds worden er in den vijver, v66r de societeits- tent in het Bosch aanstalten gemaakt tot het oprigten van eene fraaije pyramidediebij gelegenheid van den aanstaanden verjaardag van H. M. de Koningin op 17 dezer, smaakvol zal worden verlicht. Men verneemt dat op het eilandje in dien vijver eene tent zal worden aangelegd waar zich het muziekkorps van het regement grenadiers enjagers, zoowel deswoens- dags avonds als des zondags middags, zal doen hooren. De wandelaren zullen daardoor winnen, daar de muziek alsdan meer in hunne nabijheid zal geplaatst worden. Burgemeester en Wethouders dezer residentie heb ben bekend gemaakt datop voorstel der Commissie van beheer over de stedelijke badinrigtitig te .Scheveningen het badsaizoen zal geopend worden op vrijdag aanstaatide. Eergisteren maar vooral gisterenis het bezoek van ingezetenenzoo uit andere plaatsen als uit deze stad, ondanks het min gunstige weder, te Scheveningen bij - zonder druk geweest. Zelden zag men een talrijker publiek aan het groot stedelijk badhuis, aan de zeebad- inrigting van den heer Maasin den Romein en in de andere aanlegplaatsen vereenigd. De table d'hdte aan het badhuis was buitengemeen druk bezeten het diner, dat uitmuntend was, mogt den heer de IVit weder tot eere en aanbeveling verstrekken. Ook de table d'hote van den heer Maas, welke gehouden werd in de nieuwe fraaije, thans geheel voltooide zaal van dat etablissement, liet niets.te wenschen over. Den geheelen dag tot laat in den avond duurde het levendigst verkeer met het dorp voort. Diligences omnibussen particuliere en andere rijtuigen wisselden elkander voortdurend af. Niettegenstaande de bijzondere levendigheid die in de stad, op den weg en te Scheveningen heerschte, en hoe- zeer ook het aantal wandelaren ontelbaar was, zijn de dagen in de meest geregelde orde, en zonder dat men ddn eenig ongeluk te betreuren heeftafgeloopenwaartoe ook allerwege, even als vorige jaren, gepaste maatregelen van voorzorg door de politie waren genomen. Htaten-Heneraal. eerste kamer. Zitting van dingsdag 10 junij. In deze zitting heeft de heer Tonckensdie door de Provincial Staten van Drenthe wederom tot lid der Kamer is benoemdna het onderzoeken en in orde bevinden zijner geloofsbrieven, als lid der Vergadering zitting ge nomen. De benoemde had reeds in handen des Konings de gevorderde eeden afgelegd. Onder vele ingekomen stukken worden aangetrofFen i°, een Koninklijk besluit, waarbij aan jonkh. mr. H.J. van der Heimbenoemd tot commies-griffier van de Kamer, eene jaarlijksche bezoldiging wordt toegekend van f 900, in te gaan met 1 julij aanstaande; aangenomen voor ken- nisgeving; 20, eene missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken ten geleide van het verslag van den staat der hooge middelbare en lagere scholen over 1849—1850 griffie; 30, van deTweede Kamer, de 11 vol- gende door haar aangenomen wetsontwerpen als: i°, om trent het verleenen van schadeloosstelling aan de leden der voormalige Eerste Kamer20, houdende nieuwe ver- ordeningen omtrent de schatkistbiljetten; 30, houdende bepalingen wegens de scherpregters en hunne adsisten- ten; 40, 50 en 6°, tot het verleenen der hoedanigheid van Nederlander aan D. M. Massd, te Harlingenmr. Fr. Roessinghte Vlagtweddeen F. A. H. Muller, te Buiksloot; 70, tot invoering van het stelsel van eenzame opsluiting ten aanzien van enkele op te leggen straffen; 8°, tot instandhouding voor een jaar van wetten en ver- ordeningen van vreemden oorsprong in Limburg90, tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Groningen; io°, tot goedkeuring eener overeenkomst omtrent de scheepvaart op het kanaal van Terneuzenen n°, het ontwerp van gemeentewet. De Voorzitter stelt voor al die ontwerpen te verzenden aan de Afdeelingen. De heer van Swinderen meentdat door de onmiddel- lijke verzending van het voorstel nopens de schadeloos stelling, te verleenen aan de leden der voormalige Eerste Kamer, aan de Afdeelingen, een gevaarlijk antecedent zou worden daargesteld. Hij acht het van belang en nood- zakelijk, dat, v66r dat tot die verzending besloten wordt, het gevoelen der Regering deswege worde ingewonnen. Hij stelt dan ook voor, dat de Voorzitter gemagtigd worde v66r de verzending het gevoelen der Regering in te winnen ten aanzien van het meergemeld voorstel der Tweede Kamer. De heer van Beeck Vollenhoven heeft dat voorstel be- streden i°, omdat het strijdt met art. 38 van het regle- ment van orde, dat voorschrijft dat alle ontwerpen van wetof voorstellen die inkomen aan de Afdeelingen worden verzonden en 20, omdat de vraag in welke orde de ontwerpen of voorstellen zullen worden be- handeld door de Centrale Afdeeling wordt beslist. Hij toont aan dat de Regering zoowel in de Tweede als in de Eerste Kamer, vnlkomen in de gelegenheid is haar goed- of afkeurend oordeel over eenig voorstel kenbaar te maken. Het niet verzenden van het ingekomen voor stel aan de Afdeelingen zou, zijns inziens, strijden met het reglement van orde en met de voorschriften der Grondwet; het zou het regt van initiatief van de Tweede Kamer belemmeren. In omvraag gebragt, wordt met 20 tegen I stem (die van den heer van Swinderentot de verzending van al de ontwerpen en het gedane voorstel naar de Afdeelingen besloten. Na het trekken der Afdeelingen wordt de Vergadering gescheiden. •sGRAYENHAGE den 11 junij. Zijne Majesteit heeft bij besluit van den 9 dezer, goedgevonden in zijnen rang over te plaatsen bij de bataillons jagers van het regement grenadiers en jagers, den 2den luitenant A. C. J. de Favauge van het 6de regement infanterie. Heden middag ten half twee ure is Z. K. H. prins Hendrik, vergezeld van zijne adjudanten, van Londen, alwaar hij eenigen tijd heeft doorgebragtin deze resi dentie teruggekeerd. Z. Exc. de baron Doblhoff, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Oostenrijk bij het Neder- landsche Hof, is uit deze residentie naar Londen ver- trokken. Gedurende zijne afwezigheid, die eenige weken zal duren, is de graaf von Paar als zaakgelastigde op- getreden. Eergisteren avond werd de minister van justitie, de heer Nedermeijer van Rosenthaldoor het onverwachte plotseling overlijden zijner echtgenootein diepen rouw gedompeld. Terwijl hij zich met zijne kinderen van huis bevondtrof hem die droevige slag, welke des te tref- fender was, daar een ander smartelijk verlies nog naau- welijks geheeld was. Zijne overleden echtgenoote was sedert eenigen tijd wel in eenen ziekelijken toestand, doch scheen in de laatste dagen genoegzaam hersteld zoodat men den treurigen afloop niet had voorzien. De voorstelling in den Franschen schouwburg zal donderdag 12 junij bestaan uit la Famille Riquebourg les premieres armes de Richelieu en Bruno le Fileur.

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1