ROTTERMMSCIIE COURA mw. A? 1851. Dingsilag Ml den 17 Junij. B AIAT I A den 23 april. (Per Overlaud-post.) Bij besluit van den 7 dezer van den Gouverneur-Generaal is de directeur der middelen en dorneinen gemagtigd om, even_ als bij besluit van 12 mei 1838 ten opzigte van de koffij is bepaald alle suiker, welke tot eene hoeveel- heid van 5 picols en daar beneden naar Nederland wordt uitgevoerd te ontheiFen van de borgstellingvoorge- schreven bij art. 1 van het besluit van 17 raaart 18501. Als passagiers zijn van Java naar Nederland ver- trokkenvan Batavia den 27 rnaart met het schip Willem de Eerstekapitein J. J. Muntendam naar Am sterdam de heeren N. C. de Fremery, J. K. Rienks en echtgenootG. D. Pratje en familie en mevrouvv O. FL. Breijerden 3 april, met de Neirlands Foiling, kapit. P. Admiraal, naar Rotterdam, de kolonel J. C. van Rijneveld en echtgenoot de iste luit. E. T. A. H. van Rijneveldde officier van gezondheid 3de klasse C. G. C. F. Greiner, de heer P. P. van Epen en familie, en mejufvr. M. G. C. RedekerdendJen, met de Europa, kapit. D. Reus, mede naar Rotterdam, de Untenants iste klasse H. Camp en T.A. Nieuweuhuizende heeren A. R. Fermeulen en echtgenoot C. Rodenburg, A. J. F. Jansen IVHarbord en dochter, de Seriire en familie van Exter en zoonmevrouvv de weduwe Hoevenaar en dochter, mejufvrouw M. L. A. List, dejongeheer Stok en de hotmeester P. C. van Doe/en. Van Soera- baija, den 12 april, met de Alfenkapit. S. A. Heijer- da/ilnaar Amsterdam de heer J. IJ. Kingdom. Van Pasoeroevvanden 3 april, met de Aidebarankapitein R. G. Meyboom, naar Amsterdam, door Straat Balie, de 2de luit. der infanterie II. A. A. Niclou, de heeril/. H. Halewijn en echtgenoot, mevr. de wed. G. D. Marnstra geb. Bluk en twee kinderenen de jongeheeren J. H. J. SchrcuderC. G. H. Boijer en J. F. Mulderden .pden, met de Delta, kapit. G. Crans, naar Middelburgdoor Straat Balie de jongeheeren E. Etty en C/i. Hardy. Van Banjoewangie den 9 maartmet de Plancius, kapitein S. J. Rotgans, naar Amsterdam, de heer Vischman en familie, en mevr. de wed. Siebrechtden 16 dito, met het schip Aert van Nes, kapitein J. Nobackmede naar Amsterdam, de kapitein der infanterie G. F. Nautade heeren Tilanus en familie, II. A. T. d'Ozy, de Haas, en de jongeheeren Brugge en Alixden 20 dito met de Jonge Jan kapit. H. Evers, naar Rotterdam, de heer J. Rnagge en kind. Zr. Ms. fregat prins hendrik der nederlanden, kapitein ter zee jonkh. PI. A. van Karnebeekis den 15 april van Batavia naar Makasser vertrokken. Van Samarang is den 12 dezer het berigt ontvangen, dat aldaar eenige personen aan de cholera morbus waren overleden. Van de zijde van het bestuur waren de mogelijke voorzorgsmaatregelen aanbevolen. Uit nadere berjgten van Samarang tot den 15 dezer mag men met blijdschap opmerken dat die ziekte zich thans niet met dezelfde snelheid uitbreidt als in 1821. Van den aanvang der ziekte tot den 15 dezer, zijnde 10 dagenwaren 440 personen daardoor aangetast en 162 van deze overleden. De bevolking van Samarang bedraagt ruim 82,000 zielen zoodat per dag 1 van de 1800 per sonen door de ziekte is aangetast. Gisteren ontvangen berigtcn van Samarang, loopende tot den 18 dezer, zijn, de omstandigheden in aanmerking genomen gunstig te noemen; de sterfte was in de laatste 3 dagen 5o°/0 ver- minderd. Berigten van Soerabaija vermelden dat den 6 dezer 1 Europeesch militair aan cholera lijdende in het hospi- taal werd opgenomen van den 6 tot den 14 dezer waren nog <5 andere militairen daardoor getroffen doch tot den 17 dezer had de ziekte zich nog niet onder de bevolking vertoond. Ook werd gisteren tijding ontvangen nopens het uit- breken der cholera te Makasser. Aanvankelijk hadzulks eene verslagenheid onder de bevolking en de ingezetenen der hoofdplaats te weeg gebragtwelke echter spoedig verminderde bij de over het algemeen gunstige uitwerking der toegediende geneesmiddelen terwijl den n dezer, door het meer en meer afnemen der ziekte, de gerustheid onder de bevolking schier geheel was teruggekeerd zoodat handel en nij verheid hunnen gewonen loop hadden hernomen. Met de voorlaatste landmail is mededeeling ge- daan van den laatst bekenden stand der zaken ter West- kust van Borneoalsmede dat op den 1 februarij Zr. Ms. stoomschip phoenix ter reede van Batavia was aange- komen overvoerende den resident van de Westerafdeeling van Borneo en drie Chinesche afgevaardigdenen dat eindelijk sedert dien tijd, bij het Gouvemement de be- raadslagingen omtrent het beeindigen van deze onlusten onafgebroken werden voortgezet. Die beraadslagingen zijn beeindigd op den 27 maart, door de verklaring, dat de Regering, haars ondanks, door daden en provocatien van de Chinezen in de afdee- ling Sambas tot middelen van bedwang overgegaan zijnde, doch steeds vergevingsgezinden vrede en rust verkie- zende boven oorlog en verwoesting, het betoon van berouw en de betuigingen van onderwerping en gehoor- zaamhpid met genoegen heeft vernomen, en harerzijds genegen is de krijgsverrigtingen definitief te doen staken, zoo lang niet andermaal het Nederlandsch gezag wordt gehoond en de daardoor uitgevaardigde verordeningen zullen worden geeerbiedigd en nageleefd. Terwijl tevens is verklaarddat de resident der Westerafdeeling van Borneo, als 's Gouvernements vertegenwoordiger, in den geest daarvan heeft gehandeld door het beeindigen der krijgsverrigtingen en door het beramen van schikkingen, ten doel hebbende de regeling der voorwaarden op welke de Chinezen in de afdeeling Sambas toekomstig zullen worden toegelaten en behandeld. De oorkondeop die schikkingen betrekkelijk is niet in haar geheel bekrach- tigd; maar de resident is gemagtigd om te Pontianak teruggekeerd, in den geest van eenige hem medegedeelde aanmerkingen met de in opstand geweest zijnde kongsies in nadere besprekingen te tredenna voorafgaand overleg met den Sultan van Sambas, opdat geene bepalingen zouden worden gemaaktdoor welke de regten van dien Vorst zouden worden verkort; zijnde hem tevens opge- dragen om, in overeenstemming met dien Vorst, voor- /r'PA stellen te doen, betreffende het beheer der landen, waar vroeger de kongsie San-tioe-Kioe gevestigd was. In- middels zal de in- en uitvoer van koopmanschappen ter Westkust van Borneo weder op den vroegeren voet plaats hebbenmet uitzondering van wapenen en buskruiden zullen vooreerst geene versterkingen der land-en zeemagt naar de Westerafdeeling van Borneo worden gezonden en slechts voor eenen onbepaalden tijd een of meer kleine vaartuigen van oorlog en kruisbooten ter Westkust van Borneo worden gestationeerdten einde te waken tegen ongeoorloofden handel langs de kusten en rivier-mondin- gen niet voor den grooten handel opengesteld. Nadat deze beslissing aan de Chinesche afgevaardigden is medegedeeld, zijn deze toegelaten tot Zijne Excellentie den Minister van Staat, Gouverneur-Generaal, die hen in den namiddag van 31 maart, in tegenwoordigheid van den resident van Batavia, vergezeld door eenige Chinesche officieren van Batavia, en onder geleide van den resident der Westerafdeeling van Borneo, heeft ontvangen. De drie afgevaardigden betoonden op de wijze der Chine zen, berouw; zij verzochtco met duidelijke stem ver- gifFenisen bodennaroens de drie vijandelijk geweest zijnde kongsies in nederigheid en met den meesren eerbied een klein geschenk als hulde aan. Door Zijne Excellentie werden die betuigingen van berouw, nederigheid en eer bied aangenomen met het tot hulde strekkende geschenk de vergiffenis werd niet afgewezen, met kennisgave dat de resident der Westerafdeeling van Borneo gemagtigd was, defmitieve schikkingen te beramen en voor te stel len, een en ander met de verzekering, dat het Neder landsch Gouvemement hunne nij verheid wenscht te be- schermen maar nimmer het Nederlandsch gezag ongestraft zal laten honen. Nadat de afgevaardigden te kennen hadden gegevenhet verhandelde te hebben begrepen, en hadden verzocht dat hun de verdere beschikkingen van het Gouvemement zouden worden medegedeeld, door den op Pontianak gevestigden resident, die 's Gouver nements vertrouwen bezit, zijn zij weder uirgeleid. Binnen weinige dagen zal de resident van Borneo's Wes terafdeelingmet die afgevaardigden, aan boord van een van Zr. Ms. stoomschepennaar Pontianak terugkeeren. Men mag de hoop voeden, dat op deze wijze, en onder de beraamde schikkingen de rust in de Westerafdeeling van Borneo zoo veel mogelijk zal zijn iiersteld. In den namiddag van den 2 dezer is de titulaire sultan Anomin den ouderdom van omstreeks 82 jaren, in zijnen kraton te Cheribon overleden. Door eenen grooten bandjir in de rivier Progo residentie Kadoe is de bamboezen hangbrug welke de hoofd-communicatie daarstelde tusschen de hoofdplaats Magelan en het district Bandonganweggespoeld. Door overstroomingen en door instorting der oevers zijn ongeveer 44 bouws rijstvelden in het regentschap Temang- goong vernietigd. In den avond van den 14 en tegen den morgen van den 15 dezer werden te Painan hoofd plaats der zuidelijke afdeeling van de residentie Padang vrij hevige aardschuddingen waargenomen, zonder van onderaardsch gedruisch voorafgegaan te zijn. Door Z. Exc. den Minister van Staat, Gouverneur- Generaal van Nederlandsch Indie, zijn de volgende be schikkingen genomen Civiel Departement. Benoemdtot raadsheer in bet hoog geregtshof van Nederl. Indie, mr. F. L. Anthingtot lid in den raad van jnstitie te Makasser, J. C. Fetter; tot advokaat en procureur bij den raad van justitie te Samarang, mr. A. li. van Limburg Brouwer; tot notaris te Batavia, J. R. Kleyti; tot tijdelijk waarnemenden noraris te Batavia C. van Sonsbeek tot secretaris der resid. Tagal, tevens vendumeester aldaar, IF. L. II. Brocx; tot secretaris van bee collegie van boedelmeesteren te BataviaIF. de Fal; tot secretaris, tevens boekbouder, bij de weeskamer te Amboina, L. G. Lans; tot deurwaarder bij den raad van justitie te Batavia, J. P. Brouwer; tot tweeden komtnies op het resid.-kantoor teMuntok fBanka), IF. F. G. L. van der Smissen; tot klerk op het residentie- bureau te MadioenG. M. B. Lapri; tot tweeden stads geneesheer te Samarang, dr. P. IF. B. de IFildetot translateur voor de Engelsche en Hoogduitsche talen te Soerabaija, F. IV. Mehlbaumtot eersten onderwijzer bij de 3de Gouvernements lagereschool te Samarang, D. C. de Bruin; tot lid, tevens penningmeester, van de hoofd-commissie van weldadigheid, mr. H. M. (Filler; tot lid en secretaris van decommissie tot ondersteuning van behoeftige Christenen in de Soerabnijasche afd., S. G. F. Fraenkel; tot leden der commissie tot ondersteuning van behoeftige Christer.en in de Bataviascbe afdeeling, J. C. Meijer en J. J. Blanckenhagen tot lid van het bestuur van het Protestantsch wees- en armhuis te Samarang, F. E. de Nips, en tot predikanten, bij de Protest, gemeente te Samarang F. C. van der Meer van Kuffclcr, te Soerabaija J. F. G. Brumund, te Tagal A. C. van Maarseveen, te Passoeroean A. van Davelaar en te Padang/. C. Fraissinet. Geplaatst, bij de landelijke inkomsten en cultures, in de residentie der Preanger regentschappen, de r.ieuw benoemde kontroleur der 2de klasse, II. A. Steyn i'arvd; in de resid. Samarang, de nieuw benoemde controleur der 3de kl., IF. K. F. Falck Palm in de resid. Bagien, de nieuw benoemde kontroleur der 3de kl., inr. F. C. A. van Ciitersindeafd. Patjitan, de nieuw benoemde kontroleur der 3de kl., Zwager, en in de resid. Cheribon de nieuw benoemde surnumeraire ambtenaar, M. Scott. Overgeplaatst, naar de resid. Bantam, de kontroleur der 3de klasse, G. van de Pollnaarde resid. der Preanger regentschappen, de kontroleur der 2de kl. F. II. Sluyternaar Je resid. Tagal, de kontroleur der 2de kl., R. Schif; naar de resid. Pekalongan, de kontrol. der 3de kl., J. IV. Schultz; naar de resid. Samarang, de kontr. der3dekl., P. M. van l.arennaarde resid. Soerabaija, de kontr. der iste kl., C.J. Bosch, en de kontroleurs der 3de kl. K. F. IF. Koelman en C. Iloogeveen; naar de resid. Bezoekie, de kontr. der iste kl., Foss, en de kontr. der 3de kl., M. II. J. Kollmanta F. IF. Sijthoff; naarde resid. Madioen, de kontr. der 3de kl., J. IF. Boers; naarde resid. Kedirie, de kontr. der 2de kl., R. 0. S. Steenstra Toussaint, en naarderesid. Banjoemaas, de kontr. der 2de kl., N. F. C. Ilolmberg de Beckfelt, en de kontr. der 3de kl. IF. van Rijck. Eervol uit's Lands dienst ontslagen, met behoud van regt op pensioen, de ambtenaar op wachtgeld R. Keyzer, en fop verzoek j M. D. K. van Chastelet, binnen-regent van het Protest, wees- en armenhuis te Samarang, en zijne wettige huisvrouw, binnen-regentes van dat gesticht, met toe- kenning van pensioen aan M. D. K. van Chastelet. Eervol ontslagen, wegens vertrek, onder dankbetuiging voor de door hen bewezen diensten de heer D. F. Schaap, uit de betrekking van secretaris van de hoofdeommissie van weldadigheid; IF. Poolman fop ver- zoelt), als lid, tevens penningmeester, van die hoofdeommissieals mede als lid der hoofdeommissie van onderwijs; II. G. D. Pratje en J. J. Mtjnssen, als leden der commissie tot ondersteuning van behoeftige Christenen in de Bataviasche afd.; F. C. Bangert, als lid en secretaris van de commissie tot ondersteuning van behoeftige Christenen in de Soerabaijasehe atd.en J. J. Scheuer, als lid van het bestuur van het Protestantsch wees- en armhuis te Samarang. Eervol onthevende koffijpakhuismeester in de residentie Bezoekie, E. Baptist, van de verdere vervulling dier betrekking, en fopverzoek, wegens vertrekj, de ambtenaar F. Ketting Olivier, van de betrekking van lid in den residentie raad lid van de sub-comm. van onderwijs en ouderling en kerkmeester bij de Protest, gemeente te Benkoelen. Onthevenop verzoek de secretaris der resid. TagalL. Ferboon, van de verdere vervulling dier betrekking,onder toekenning van wachtgeld. Ingetrokkenop het door hen gedaan verzoekde benoemingen van F. IV. Mehlbaumtot translateur voor de Engelsche en Fransche talen te Batavia, en van/. Gtjsing, tot translateur voor de Engelsche taal aldaar. Toegelaten, C. F. Goedkoop, als tweede gezworen landmetervoorde dienst in de residentie Pasoeroean. Een tweejarig verlof naar Nederland verleend, tot herstel van gezond heid aan den te Batavia residerenden notaris L. A. Nieuvtenhuisen met bepaling, dat hij, na zijne eventuele terugkomst, zyn tegenwoordig ambt onverwijld op nieuw zal tnogen bekleeden. Goedgekeurd, de door den gouverneur van Sumatra's Westkust gedane verplaatsingen van den surnumerairen ambtenaar IF. de Lanoy, van Halaban naar Tan Datar, en van den posthouder II. de Hart, van Tikoe naar Halaban als mede de benoeming van S. Strli tot kerkmeester en ouderling bij de Protest, gemeente te Benkoelen, en van P. Severijn, tot diaken bij die gemeente aldaar. Marine Departement. Opgedragen de waarneming van de betrekkingen bij de fabriek voor de marine, het stoomwezenen de nij verheid, te Soerabajja, als: directie, die van directeur, aan den kapitein der artillerie G. Stipriaan Luisciusadministrate, die van administrateur-boekhouder, tevens pakhuismeester, aan II. M. Buttelingdie van kommies, aan P. J. H. de IFaalen die van klerken, aan II. J. CramcrenJ. G. Rosbach ambachten, bij den modewinkeldie van baas, aan G.J. C. Aveling bij de ijzergieterij, die van opziener, aan C. Gill; bij dekopergieterij, die van baas, aan J. Bos/eld; bij de smederijdie van bazen, aan F. J. IFillems en IF. van Sprang en die van onderbaas, aan IF. D. van Ligten; bij den draaijers- en bankwerkerswinkel, die van opziener, aan C. Forbes; die van onderbaas draaijer, aan M. van Klingeen die van onderbaas bankwerker, aan F. IVesselsby den stelwinkel die van opziener, aan IFalker, en die van onderbaas, aan A. Remmert bij den koper- en blikslagerswlnkeldie van baas, aan C. Huysdens, en die van onderbaas aan N. van IFassenaarbij de ketelmakery die van baasaan Bergmansen die van ketelmakers aan RemmertS. Kruidhoff, P. Van der IVal en N. M. Kahl; bij de kuipery, die van baas, aan Dtimoulin, en die van onderbaas, aan L. F. Mittedorferbij den schilderswinkeldie-van onderbaas aan/. Scholtzbij den riemenmakerswinkeldie van onderbaas, aan J ell em a bij de stoommacliine, die van machine-dryver, aan/. St am en bij den modelzolder, die van opziener, aan Hahn. AANGEKOMEN: Te BATAVIA 27 maart SiriusH. Mulder, van Onrust5 april LibraU. Trip, van Boston, en Java Packet, H. van der Mejdenv. Rotterdam 6 dito Prins van Oranje, C. van der Zweep, en 13 dito Kolonel Koopman, J. J. Klein, beiden van Rotterdam; 15 SphynxG. Wigman, van Samarang; 17 Henrica J. R. de Boer, van Pekalongan; 19 de LeeuwR. R. Bokvan Samarang; 21 Albrecht Bey ling, K. van de Erve, van Hong Kong, en Mercurius, K. Wiarda, v. Tagal; 23 Ternate, T. Cars Tz.van Canton. Te SOERABAYA 30 maart MercuriusW. G. jutting, van Makasser, en te BANJOEWANGIE 31 dito Osiris, P. IJ. Jobs, van Pasoeroewan. VERTROKKEN: Van BATAVIA 3omaart Johanna Maria Chris tina, C. N. Gorter, 11. Pqnaroekan, en Ecndragt, M. van Velthoven, n. Singapore; 3 april Neirlands Kor.ing, P. Admiranl, n. Rotterdam, en Dolfijn, C. B. Brandligt, n. Padang; 6 dito Europa, D. Keus, naar Rotterdam10 Clara Anna MariaP. J. Bakeman. Amster dam 11 Zr. Ms. schoenerbrik Padang, luit. ter zee iste kl. H. A. Meijer, koers siellende om de N. 0.; 13 Libra, U. Trip, naar Samarang, Drie Frienden, H. Prins, n. Amsterdam, en Johanna Cornelia., A. P. Achenbach, n. Rotterdam, en 18 CeciliaB. Hjiirnc, mede naar Rotterdam; 19 Raleigh, J. Volumn. Nederland; 20 Doelwijk, D. H. Kramer, n. Rotterdam, Hendrika, J. Lourens, nMercurius K. Wiarda, en Gesina, P. Burggraaf, naar Amsterdam. Van SAMA RANG 12 april Joan, C.T. van Assendelft de Coningb, n. Soerabaija. Van SOERABAIJA 9 dito Jan Pieterszoon Koen, L. van der Plas, n. Nederland; 12 Alfen, S. A. Heijerdahl, naar Amsterdam; 14 Twee Anthony's, J. F. Klomp, over Bezoekie, Panaroekan, Pasoeroewan en Batavia n. Rotterdam. Van PASOEROEWAN 27 maart Mercurius W. Veeneman, over Bezoekie naar Middelburg3 april Aidebaran, B. G. Meyboom, n. Amsterdam, en 4 dito DeltaG. Crans, naar Middelburg, beiden door Straat Bali. Van BAN|OEWANGIE 9maarc Plancius, S. J. Rotgans, n. Amsterdam, en de ljssel, P. G. Visser, n. Nederland; 15 Stad Amsterdam H. Blokzielnaar Amsterdam en Lourens Foster, D. R. Kleve, n. Rotterdam; 16 Aert van Nes, Noback, naar Nederland, en Jonge JanH. Evers, naar Rotter dam 27 dito David Carnegie, C. F. Wallander, naar Falmouth. Ter reede van BATAVIA lagen den 21 april Zr. Ms. korvet Nehalennia, stoomschip Batavia en schoener Aruba;deNeder- landsche schepen Sirius, kapitein H. Mulder; Prins van Oranje, J. C. van der Zweep; Albrecht Bey ling, K. van de ErveJava Packet, H. van der Meyden; Kolonel KoopmanJ. J. Klein; HenricaJ. R. de Boerde Leeuw, R. R. Bok Koning IFillem de Tweede, H. B. Eeftingh, en/as van Galen, P. H. de Boer; de Engelsche schepen Athena, Trident en Jenny Lind; Amerikaanscbe schepen Dolphin, Talbot en Abby Pault;Hamburgsch schip Rio de Janeiro, en Pruis- sische bark Friedrich. Ter reede van SAMARANG lagen den 18 april de Nederlandsche schepen Banca, kapitein B. C. ten Ham, den tiden, Magdalena, A. P. Klein, den ioden, en den Elshout, P. F. Rijken, den gden aauge- komen, alle drie van Batavia. Ter reede van SOERABAIJA lagen den 17 april Zr. Ms. stoom schepen Bromo, Vesuvius, Samarang, Suriname, Hekla en Etna; stoom-adviesvaartuigTjipannas, korvet Boreas, schoenerbrik Huzaar, schoener Argo en roei-kanoneerboot N.° 14; de Nederlandsche schepen Sara Johanngkapit. H. Sweys; Prins Frederik der Nederlanden, T. Hofkamp; Amboina, E. Bergman, en Twee GodfriedsW. C. Brandligt. STRAAT SUNDA doorgezeild den 30 maart Willem de Eerste I. J. Muntendam, van Batavia naar Amsterdam; den 18 april Victoria, H. Otto, van Makasser naar Batavia, en den tpden Boreas, A. Messen, van Singapore naar Boston. I.OJNDEIY den 14 junij des avonds). Het gecostumeerd bal, gisteren ten Hove gegeven, en waar al de aanwezigen de kleederdragt hadden aangenomen, tijdens de herstelling van koning Karel II in zwang, heeft de daarvan opgevatte verwachting nog overtroffen. H. M. en prins Albert waren in het groot costuum van het Ilof van Lodewijk XIVdoor genoemden Koning her- waarts overgebragt. Vijftienhonderd personen waren genoodigd. De Hertog en Hertogin van Saksen Coburg en de Hertog van Wurtembergdie hier geruimen tijd door- bragten, zijn eergisteren over Douvres naar hetVasteland teruggekeerd. De tooneeldirectienwinkeliers en anderen die zich groote voordeelen van de tentoonstelling hadden voor- gespiegeldzien zich over her algemeen sterk teleur- gesteldnaardien de rneeste vreemdelingenzoo buiten- landsche als Engelsche, bijna den geheelen dag in het glazen paleis doorbrengen en dan weder vertrekken. Dien ten gevolge stelt een der dagbladen voor het gebouw des avonds ten vijf ure in plaats van ten zeven ure te sluiten. Het Lagerhuis hervatte eergisteten zijne zittingen. Na veel tegenspraak werd het voorstel der Regering tot vorming eener lijst van pensioenen en wachtgelden voor zeeofficieren aangenomen. Met 106 tegen 38 stemmen is vervolgens de motie van den heer Hume verworpen om de voor maritime behoeften aangevraagde som van 843,000 ponden sterling met een derde te verminderen. Gisteren verzocht en verwierf lord Russell vrijheid tot het inbrengen van een wetsontwerp op eene verbeterde reg-tsbedeeling in het Hof van Kanselarij en de regterlijke Commissie in den Geheimen Raad. Daarna vroeg de Kanselier der Schatkist 300,000 ponden sterling tot be-

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1