IJiTZ'iJl Pd00' K°""' dc" iTSi e?. T-Sd 2 JZ syjjdrog der kosten van den Kafferoorlog. De heer Adder ley meende het eenig middel tot beeindiging van dien oorlog daarin gelegen te zijn, dat eene Constitutie aan de Kaapkolonie geschonken vvorde die de kolonisten in staat stelt zelve de aanvallen der inlandschc stammen af te weren. Lord Russell zag geene reden om te ge- looven dat zij dit doen zouden, al hadden zij eene Constitutie, en later zeide hij dat binnen weinige vveken e^!LV0,0rstel- dienaangaande gedaan zal worden. De heer Adderley wilde toen eerst de verdere behandeling der zaak nog uitstellen, raaar spoedig trok hij die motie in, en het Huis stond de gevraagde som toe. ^ei1 gevolge der chemische ontdekking dat de bladeren van den koffijboom dezelfde stof als die des theebooms bevatten, ofschoon zij in die des eenen koffeine in die des anderen theine heet, heeft dr. Gordon alhier voorgeslagen eerstgenoemde bladeren even als die der thee te droogen en op gelijke vvijze te bezigenzoodat men waarschijnlijk deze koffij-thee of thee-koffij weldra in den handel zal zien komen. stoomboot Iberiaonder wier passagiers de hertog en hertogin van Palmella en de Russische Minister in Portugal warenheeft berigten uit Lissabon tot den 9 dezer aangebragt. Die hoofdstad en het geheele Land bleven rustig; met verlangen zag men het besluit op de verkiezingen te gemoethetwelk over Saldatrka's stel- ling beshssen zal. De Fransche vloot, uit zes linieschepen bestaandewas te Cadixen twee stoomfregatten lagen voor Gibraltar. Met het stoomschip Franklin is tijding ontvangen dat de geschillen tusschen Ilayti en Sint Domingo den- kelijk hunne yereffening naderen. De Keizer heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarbij hij zijn verlangen naar verzoening met het Spaansche gedeelte des eilands uit. Volgens de per Overlandmail overgebragte berigten tot 14 mei was Indie rustig, maar werden de westelijke grenzen van Punjaub nog door de rooverbenden uit het gebergte bedreigd, weshalve talrijke troepen tot bewa- king der bergpassen afgezonden waren. Stormen uit het noordwesten hebben in Bengalen en Madras gewoed. Men is er in geslaagd de personen te ontdekken die uit de Bombay- en Oostersche Bank aanzienlijke sommen ont- vreemd hadden. PAR ITS den 14 junij. Wetgevende Vergadering van don- In de zittingen der ,w.6«uc..„6 yail uoll. derdag en vrijdag zijn de beraadslagingen voortgezet en ten einde gebragt oyer de wetsontwerpen betrekkelijk de suiker- en koffijtarieven en nopens de nationale garde; beide zijn ten slotte aangenomenhet eerste met 450 tegen 228 en het tweede met 429 tegen 235 stemmen. Heden zijn de discussien gehouden over het wetsontwerp atrekkende tot het verdagen der verkiezingen voor de algemeene, stedelijke en arrondissements-raden welkont werp ten slotte is goedgekeurd. De commissie voor de herziening der Constitutie heeft reeds verseheiden bijeenkomsten gehouden maar nog geen besluit genomen. De Ministerraad heeft zich dezer dager. bezig ge houden met de aangelegenheden van Portugal en besloten net rransche eskader vooreerst nog te Cadix te doen blijven. Naar men verzekertis de generaal Aupick tot gezant van Frankrijk te Madrid, en de graaf Walewski als zoodamg te Londen benoemd. De Graaf van Chambord zou voornemens zijn eer- lang weder een uitstapje naar de boorden van den Iliin te doen. J KEULETT den 15 junij. De Pruissische Gezant bij den Duitschen Bondsdag heeft aldaar de verklaring afgegeven dat de in Pruissens af- wezigheid zonder zijne medewerking genomen besluiten door zijne Regering niet als Bondsbesluiten beschouwd worden. ^fer ^duard Kunzvroeger kapelmeester bij verschillende schouwburgen, thans directeur der muziek- vereeniging te Worms, heeft eene tweede symfonie vol- tooid, die, naar het oordeel van bevoegde kunstregters zijne eerste in de muziekale wereld loffelijk bekende nog ver overtreft. Men had veelvan den aanstaanden terugmarsch der Oostenrijksche troepen uit Noordelijk Duitschland ge- sproken. Thans schijnt het echter als zullen de treurige gebeurtenissen te Hamburg op pinksterzondag oorzaak ot voorwendsel zijn om veeleer eene versterking van Oostenrijksche troepen naar dat gedeelte van Duitschland te zenden. Te Weenen zou, volgens een doorgaans goed onderrigt b'ad, uit Frankfort het berigt der ontvangst van depdehes overgebragt zijn, volgens welke de President der Fransche Repubhek zijn vast voornemen aankondigt om ten op- zigte der opneming van het gezamenlijk Oostenrijk in Duitschland de strengste neutraliteit in acht te nemen. - De Keizer van Rusland, die in den nacht van o op i° dezer van Warschau naar St. Petersburg is teruggereisd, heelt den zoon van den Prins van Pruissen tot chef van het bste Russische huzaren-regement benoemd. Die Monarch is te Olmutz zeer ruim in het'verleenen van ridderorden en het maken van geschenken geweest. Het Iptal der tot ridders van verschillende orden be- noemden bedraagt ruim honderdde waarde der geschenken wordt op ongeveer vijftigduizend florijnen geschat. Het gerucht dat de Conferentien der Monarchen in augustus of September te Olmutz hervat zullen worden schijnt hierdoor in waarschijnlijkheid te winnen dat keizer Nicolaastoen hij die stad verliet, jegens den Kardinaal Aartsbisschop de hoop geuit heeft hem spoedig te zullen wederzien. 0 Thans verzekert men weder dat Kossuth en zijne zes voornaamste medestanders niet vrijgelatenmaar op aanhouden der Oostenrijksche Regering in Turkije in bewaring gehouden zullen worden. a GRAVENHAGE den 15 junij. Bij Zijner Majesteits besluiten van den 9 dezer zijn benoemd: tot officier van justitie bij de arrondissements- regtbank te Goes, mr. IV. G. de Knokke van der Meulen, thans substituut - officier bij dezelve arrondissements- regtbank en tot griffier bij het kantongeregt te Naarden, 1 a Van Stbans plaatsvervangend kantonregter aiaaar. Bij Koninklijk besluit van dezelfde dagteekening is aan Dicdercngewezen hoofd-onderwijzer bij de Rijks lagere school te Maastrichtverleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van 540 'sjaars. Ilet 0taatsblad n.° 55 bevat een Koninklijk besluit van den 5 dezer, houdende vernietiging van art. 7 van het reglement op de Rijnbrug te Arnhem welk artikel de vnje vaart op den Rijn belemmert. Reeds ziet men in het Bosch vele toebereidselen maken voor de llluminatie, bij gelegenheid van den ver- jaardag van H. M. de Koningin. De stedelijke regering heeft eene prachtige naald doen plaatsen tegen over den grooten rijweg, en verder onderscheidene punten ter verlichting der zoogenaamde cicobcilaanaan vvelker begin een tempel^ vo^or een orkest is opgerigt. Door de societeit op het Plein is, in denVijver voor de tent, eene schoone Chinesche piramide geplaatstdie gewis een luisterrijk effect zal makenook de tent voor de muziek der grena diers en jagers op het eilandje en het terrein der societeit worden op eene eigenaardige wijze verlichtterwijl be- zijden de tent, tegen over den hoofdingang, eene fraaije naald wordt opgerigt. Wij hopen dat schoon weder dit volksfeest begunstige. In al de kerken dezer residentie is heden plegtig herdacht de luisterrijke en gezegende overwinning voor 36 jaren in de velden van Waterloo bevochten. In de R. K. kerk op het Binnenhof alhier is bij die gelegen heid eene plegtige militaire mis gevierd en daarna het Te Deum met het gebed voor Z. M. den Koning ge- zongen. 8 8 Staten-fienemal. eerste kamer. Zitting van saturdag 14 junij. In deze zitting zijn drie adressen ingekomenals: 1 van v. d. Tuuk te Haarlemhoudende bezwaren tegen het ontwerp der gemeentewet, en de twee an deren uit Groningen en Middelburg, houdende bezwaren tegen het voorstel nopens de schadeloosstelling aan de leden der voormalige Eerste Kamer. Verzending aan de Commissie tot de verzoekschriftendie verslagdoet: i°, bij monde van den heer v. Eysingaop vier adres sen uit Friesland en Groningenwaarbij evenzeer be zwaren tegen gemeld voorstel der Tweede Kamer worden ingebragten 2°, bij monde van den heer van PVessem: 1, op een adres van den raad der stad Monnickendam, die zich beklaagtdatingevolge art. 4 der aangenomen gemeentewet, het getal raadsleden dat nu elf bedraagt tot 7 zal worden verminderden dat die stad de eenige zal zijn in Noordholland die een zoo gering getal raads leden zal tellen11, op een adres van burgemees- ter en wethouders der stad Alkmaar, die hunne bezwaren tegen de gemeentewet, welke bij de Tweede Kamer zonder gevolg zijn gebleven, meenen te moeten herha- Ien, - en m, op een adres van J. A. Zaal Stroobandt te Ameland die bezwaren voordraagt tegen de on ver eenigbaarheid van somraige betrekkingenvastgesteld bij de gemeentewet. Alle deze adressen zullen ter griffie worden nedergelegd. De Commissien van Rapporteurs brengen hare ver- slagen uit op de volgende ontwerpen van wet: i° omtrent het verleenen van schadeloosstelling aan de leden' der voormalige Eerste Kamer; 201, houdende nieuwe verordeningen omtrent de schatkistbiljetten 30, houdende bepalingen wegens de scherpregters en hunne adsistenten en 4 tot invoering van het stelsel van eenzame opslui- ting ten aanzien van enkele op te leggen straffen. Die verslagen zullen worden gedrukt en rondgedeeld en de beraadslagingen worden gehouden op aanstaanden raaandag des morgens ten 11 ure. De beraadslagingen worden geopend over de op heden aan de orde van den dag gestelde ontwerpen van wet, als: I. Ontwerp van wet tot goedkeuring eener overeenkomst omtrent de scheepvaart op het kanaal van Terneuzen. Ten gevolge van eene door den heer van Riickevorsel ge- dane vraag, zegt de Minister van Buitenlandsche Zaken, dat het grootste gedeelte van het kanaal van Terneuzen op Belgisch grondgebied gelegen is, doch dat hij deswege geen nader onderzoek heeft ingesteld en alzoo geene be- paalde bijzonderheden kan mededeelen. Het ontwerp wordt met algemeene stemmen aangenomen. II. Ontwerp van wet tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Groningen. Aangenomen, zonder beraad- slaging, met algemeene stemmen. III. IV en V. Ontwerpen van wet tot naturalisatie van F. A. H. MutterteBuiksloot; D. M. Mass6e, teHarlingen, en mr. T. Roessingh te Vlagtwedde. Aangenomen zonder beraadslaging met algemeene stemmen. En VI. Ontwerp van wet tot instandhouding voor een jaar van wetten en verordeningen van vreemden oorsprong in Limburg. Na eenige discussie aangenomen met 31 tegen 2 stemmen, die van de heeren van Roijen en vanRijckevorsel De Vergadering wordt daarna tot maandag gescheiden. Uit dc memorie van bcantwoording der Rsgering aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal toegezonden, nopens het ontwerp tot regeling en beperking der uit- oetening van het regt van vereeniging en vergadering blijkt, dat de Regering met het grootste genoegen heeft ontwaard dat tusschen haar en de overgroote meerder- heid der Tweede Kamer volkomen overeenstemming be- staat omtrent het repressief beginsel waarop de wet", die uitvoering van art. 10 der Grondwet zal gevenbehoort te rusten. Uit het gewijzigd ontwerp, bij de memorie gevoegd blijktdat iedere vereeniging waarvan het oogmerk met de openbare orde bestaanbaar is, is geoor- loofd zoo lang de middelen die zij bezigt niet met die orde in strijd zijndat tot de oprigting eener ver eeniging de magtiging der overheid niet wordt gevor derd dat tot alle vergaderingen op openbare ver- eenigingsplaatsen of in de open lucht te zamen komende de ambtenaren van algemeene of plaatselijke politic den vrijen toegang hebben dat tot vergaderingen in be sloten gebouwen op gezag en onder medewerking van den kantonregterde toegang kan worden verleend wanneer het hoofd van het gemeentebestuur, ofde politie, dit in het belang der openbare orde noodzakelijk achten dat de oproepingen tot zoodanige vergaderingen ten minste drie dagen te voren aan het gemeentebestuur zullen moeten worden medegedeelddat het dragen van wapenen is verboden bij alle vergaderingen, op openbare vereenigings- plaatsen of in de open lucht te zamen komende enz? s GRAYENIfAGE den 16 junij. Staten-ljieneraal. eerste kamer. Zitting van maandag 16 junij. In deze zitting zijn de beraadslagingen gehouden over het wetsontwerp omtrent het verleenen van schadeloos stelling aan de leden der voormalige Eerste Kamer. Het ontwerp is ten slotte verworpen met 19 tegen 15 stemmen. Daarna is zonder discussie en met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp, houdende nieuwe veror deningen omtrent de schatkistbiljetten. De beide andere wetten, heden aan de orde en het departement van justitie betreffende, zijn op verzoek van het hoofd van dat departement, aan de Kamer ge daan door den Minister van Binnenlandsche Zaken, uit- gesteld tot een nader te bepalen dag. doen uitreiken de zilveren medaille en getuigschrift aan A. van der Luitvoerende de vischbomschuit genaamd Zorg en Vlijtte huis behoorende te Noordwijk be- nevens dertig gulden om onder zijne manscbap te ver- deelen voor luinne edele pogingen in het, op den <den maart laatstleden in de Noordzee, bij stormweder, redden der equipage, bestaande in zes personen, van de maste- looze en 111 eenen zinkenden staat verkeerende bezaan vischschuit, genaamd Met Gods hulpgevoerd door stuurm.in Ecendert tiurdijkte huis behoorende te Pernis en voor hen veilig te Noordwijk aan wal te brengen' zijnde deze redding geschied, nadat reeds eenige visschers van Scheveningen de ongelukkigen waren voorbijgevaren zonder op hunne noodkreten de minste acht te geven In het programme der derde Orgelbespeling in de Groote Kerk alhier, woensdag aanstaande, komen onder- anderen voor: Andante, Menuetto en Trio uit de preis-sinfonie van Frans Lachner Introductie en Rondo voor de fluit, van Tulou, en Fuga van A. Hopner. ROTTERDAM den 16 junij. Directeuren der hier ter stede gevestigde Zuid- 1 tlottandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelin- gen hebben, in hunne jongste vergadering, besloten te Men meldt oils ter plaatsing het volgende: Op de den 5 dezer maand te Gouda gehouden tenroon- stelling en keuring van inlandsche rijstieren door de afdeelmg Gouda en omstreken der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, zijn de navolgende prijzen toe- gewezenvoor tweejarige en oudere rijstieren, eerste prijs, 25 en een getuigschrift, aan Frans de Vroegete /)°T «,°itt^ve®dc. PriJ,sJ 10 en een getuigschrift, aan DtrkBakte Stolwijk derde prijs,/5 en een getuigschrift, aan A art Burst, xt Stein; vierde prijs, een getuigschrift, aan Cornells de Jong, te Berkenwoude; terwijl eindelijk een buitengewoon getuigschrift werd toegewezen aan Simon Hoogervorst, te Haastrecht voor zijnen schoonen stier, welke te laat ter mededinging was aangebragt Voor jonge stieren geboren in 1850, eerste prijs f 20 en een getuigschrift aan Adrianus van der Breggen te Noordwaddingsveen; tweede prijs, 8 en een getuig schrift aan Jan van den lleuvelte Broek c. a - derde prijs,/3 en een getuigschrift, aan Leendert Blink, te Broek c. a.; vierde prijs, een getuigschrift, aan Klaas de Fries, te Moordrecht. Mogt deze eerste poging der Afdeeling, om op zulk eene wijze de belangstelling in de Maatschappij van Land bouw op te wekken, vooral strekken tot meerdere ver- edeling van den schoonen Ilollandschen veestapel, en tot handhaying van den roem die dezelve sedert onheuo-eliike jaren zich ook in den vreemde verworven heeft. Uit Pernis wordt onsonder dagteekening van 12 dezer, het volgend berigt gezonden Deze dag was voor de gemeente een ware feestdag. De wel ed. achtb. heer IV. Verduyn mogt op denzelven gedachtenis vieren van gedurende vijf en twintig jaren in de betrekking van burgemeester aan het hoofd dezer gemeente te zijn geplaatst geweest. Algeraeen was de deelneming, die den allerwege geachten man werd be- vyezen De regering der stad Schiedam zond reeds vroeg- tijdig de bewijzen van hare belangstelling, terwijl de wapperende vlaggen die het dorp feestelijk tooiden van de deelneming der ingezetenen getuigden. Bij eenen maaltijd waaraan de feestvierende burgemeester het ge- meentebestuur, benevens eenige andere genoodigden, rond- om zich vereenigde werd hem ter gedachtenis een ge- schenk in zilver aangeboden. De dag aan feestelijke vreugde gewijd worde door nog eene reeks van jaren van voorspoed en zegen gevolgd en blijve steeds in gunstig aandenken. R r:.0'.51"611 morgen zijn weder vijf haringhoekers van Bnelle in zee gezeild. 1 "J6, A'blasserdam is den 13 dezer te water gelaten het barkschip Nijverheidgebouwd voor rekening eener reederij onder bestuur van den heer C. G. van der Lee aldaar en gevoerd zullende worden door kapit. G. F. Bus Eergisteren had te Amsterdam de wedstrijd der Nederlandsche Zeil- en Roeivereeniging plaats, en werd door het weder bijzonder begunstigd daar de lucht ter halve bewolkt en gematigd warm was en eene stijve koelte uit het noordwesten woei. De prijs voor vier- nems gieken, geroeid en gestuurd door heeren liefhebbers aangeboden door de genoemde Vereeniging is behaald door C. J. van Speyk, toebehoorende aan de roeiver eenigingde Hoophet accessitzijnde het bedrag der lnieggelden, door Prtns Hendrik, toebehoorende aan den heer Dudok van Heel. De prijs voor zesriems gieken, door de Vereeniging aangeboden, door Josephine, toebe hoorende aan den heer Dudok van Heel, en de 2de prijs aangeboden door dezelfde, door Sumatra, toebehoorende aan den heer J. A. Keeman. De iste prijs voor vier- riems gieken aangeboden als voren door Amsterdam, toebehoorende aan den heer E. Sillemde 2de uitge- loofd door idem, aan Theodora Machtilda, toebehoorende aan den heer B. IV. van Starckenborch van Straten Voor wherrys (voor heeren liefhebbers) door edn man ge roeid de prijs, aangeboden door den President der Ver- eemgiTig behaald door Fannytoebehoorende aan den heer A. Taylor; het accessit door Nimf. toebehoorende aan den heer J. J. A. H. Clignett. Voor vierriems roei- vaartuigen geroeid en gestuurd door kweekelingen van ma.trozen'ln®tl.tuut/er Vereeniging, de iste prijs, door die Vereeniging uitgeloofd, door de sloep n.° 4 en j°r de sloep 3- Voor vierriems jollen en sloepen de iste prijs, uitgeloofd door de Vereeniging dn°r Ai v" ,ep Vai1 den heer T- D- Sickens de 2de door N. N., jol van den heer A. Kok Voor platbodem roeivaartuigen de iste prijs door N. N.flet van den heer T. IVals-, de 2de door N. N. ?npnVnn den,he.e/ Berk/toutde 3de en 4de door N. N.\ alien door de Vereeniging uitgeloofd Voor overdekte kotters schoeners en andere scherpe vaartuigen de iste prijs door Nijverheid, van den heer dFhZ^Tl'' vracht" °f veerschepen, de iste prijs door de Jonge Pieter van den heer A. P. Dekker, en de 2de prijs door de Stokvisch van den heer K. Dekker Voor jagten boeijers euz., de iste prijs door' Diana van den heer A. baron van Lijnden en de 2de prijs door de IVaakzaamhetd van den heer J. IVijnsouw beide prijzen door de stad Amsterdam uitgeloofd Ne-derlandschTzeil-^n Roe^vereJ^i^/TtgeloSd' door Amph,trite van den heer J. van de Stadt Voor jagten, boeijers enz., de iste prijs door de]on°e Voorscheepsbarkassen, de prijs door Wilhelmina Lucia I

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 2