De uitgestelde Chinesche verlichting voor de societeits- tent in het Boschop den avond van den verjaardag van H. M. de Koningin, door het ongunstig weder, is nu bepaald op dingsdag den 24 dezer, wanneer door het korps muziekanten van het regeraent grenadiers en jagers verscheiden fraaije muziekstukken zuLlen worden uit- gevoerd. Wij hadden, zegt de Toekomsthet genoegen deze week te zien de afbeelding van den grooten prijswelke op het Loo zal vereerd worden aan het best schietend gezelschap van scherpschutters. Die afbeelding stelt voor eene rotswaarop een scherpschutter staat in het kostuum der zestiende eeuw. De rots is van onderen omgeven met een bandwaarop de spreuk Je maintiendrai gedre- ven is. Het geheel staat op een bordop welks rand mede gedreven zijn de wapens der prov'incieenz. Keert men deze rotsotn, dan heeft men eene sierlijke bokaal, geheel in zilver bewerkt door den heer van Kempen te Amsterdam. Het kunststuk is schoon, doelmatig en smaakvol tevens. Wij vermeenen hier te kunnen bijvoegen, dat het door onzen eenigen in dit genre uitmuntenden kunstenaar Rochussen geteekend is. •s GRAYENHAGE den 23 junij. Bij besluit van den 18 dezer heeft Z. M. goedge- vonden te benoemen tot Hoogstdeszelfs adjudant in bui- tengewone dienst den generaal-majoor H. A. de Hart kommandant van de 4de brigade infanterie, waarnemend provincialen kommandant van GelderlandUtrecht en Overijssel. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeftbij beschikking van den 22 dezer, goedgevonden, ter ver- vanging van den heer L. J. A. van der Kun, inspecteuf van 's Rijks waterstaatthans buitenslandstot lid der speciale commissie, bij dispositie van dat departement van den 20 dezer ingesteld tot het afnemen van het eind- examen van eenige k weekelingen der Koninklijke Akademie te Delftdie met het ten einde loopend akademiejaar hunne studien zullen hebben voltooid en een diploma verlangen van civiel ingenieur, te benoemen den heer J. G. van Gendtingenieur van 's Rijks waterstaat te Amsterdam. De commissie van beheer over de tentoonstelling van schilderijen enz.aihier, heeft bekend gemaaktdat de tentoonstelling zal verlengd worden tot en met den <5 julij aanstaandeen dagelijksop de gewone urenals 00k op zondag den 29 dezer en den 6 julijvan 12 tot 4 ure, voor een ieder, tegen betaling van het gewone entree- geld zal geopend zijn. Bij circulaire van den 21 dezer, heeft de commissaris des Konings in de provincie Zuidholland aan de gemeente- besturen te kennen gegevendat uittwee onderscheidene gemeenten bij hem het berigt is ontvangen, dat zich aldaar een dolle hond vertoond heeftdie eenige personen aangerand en andere honden gebeten heeft. Onder ver- wijzing naar zijne circulaire van den 5 augustus 1850 heeft hij hun aanbevolenom onverwijld de noodige maatregelen van voorzorg te nemen en om het laten los loopen van honden zonder muilbanden binnen hunne ge- meentegedurende eenigen tijd, te verbiedenonder kennisgeving dat de honden, die desniettemin gedurende den bepaalden tijd losloopende en zonder muilband zullen worden gevonden, door de politie-beambten behooren doodgeslagen te worden. Staten-deneraal TWEEDE kamer. Zitting van maandag 23 junij. In deze zitting is besloten de jongste ingekomen wets- ontwerpen tijdens geen genoegzaain getal leden tegen- woordig was, te doen drukken ronddeelen en naar de Afdeelingen te verzenden. De Voorzitter geeft kennis, dat door de Afdeelingen tot rapporteurs benoemd zijn, over het ontwerp tot wij- ziging der begrooting ter zake der adelborsten, de heeren Storm van 's Gravesande Borretvi n Eck IVester hoff en Baud; over onderscheidene naturalisatie-wetten de heeren van Hasselt, Taets van Amcrongen, Metman, Tpey en Hoffman; over het ontwerp tot wijziging van hoofd- stuk VI der Staatsbegrooting, ter zake der kindergelden, de heeren van Voorst, Borret, van Eck, IVester hoff en Baud, en over dat tot wijziging van hoofdstukken II en IX b der Staatsbegrootingde heeren Wintgens Borret, Metman, IVesterhoff en Baud. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp van wet houdende dispensatie voor den verkoop onder 's hands van een stuk domeingrond te Maastricht. Niemand het woord vragende wordt het ontwerp in hoofdelijke omvrage gebragt en met alge- meene (44) stemmen aangenomen. Daarna zijn, mede zonder eenige beraadslaging en met algemeene stemmen aangenomen de ontwerpen strek- kende tot naturalisatie vanmr. E. G. van SendenB. MendelA. MendelF. IV. Hepner J. Giesbers P. J. Berger, L. F. C. Hausemann, IV. F. von Pestel, A. C. A. Schdnstedt, C. H. de Perrot, C. U. F. Degering, I4/. Seib en F. IV. H. Hornbostel. Die verschillende ontwerpen zullen op de gebruikelijke wijze aan de Eerste Kamer worden verzonden. Het woord is hierop aan den Minister van Finantien, naar aanleiding van een op 10 april 11. door de Kamer genomen besluit, waarbij zij zich vereenigde met het voorstel harer commissieom van den Minister nadere en meer voldoende inlichtingen te vragenter zake van een ingekomen adres van J. Nyenhuisweduwe Pieter van Lier, omtrent het regt van den Staat op de visscherij in het Pannerdensche kanaal. De Minister heeft te kennen gegeven, dat de vroegere hatidelingen van de Regering ten deze niet waren ge- schied dan op het rapport van den directeur der regis- tratie omtrent wiens kunde en naauwgezetheid geen twijfel bestaat; dat echter na de qualificatie in het opge- meld adres en na het jongste besluit der Kamer, hij Minister het zich ten pligt gerekend heeft niet alleen af te gaan op de inlichtingen van hooge ambtenaren, maar in persoon de zaak te onderzoeken. Dat onderzoek heeft eenige weken gevorderd en Z. Exc. deelt daarvan thans de uitkomst mede. De Minister trad nu in een uitvoerig geschiedkundig overzigt der zaak strekkende ten betooge dat gemelde visscherij in eigendom behoort aan den heer van Nispen van Pannerden en geenszins aan den Staat. Na dit in het breede uit den inhoud der daartoe betrekkelijke stukken aangetoond te hebbenzegt de Minister, dat door het bestuur der domeinen voorzigtig gehandeld is, met ten deze geen proces te voeren tegen de eigenaren van het Pannerdensche kanaal; dat de eigendom van den Staat niet door gemeld bestuur verwaarloosd isdat de Staat niet kan blootgesteld worden aan eenige gegronde actiedat de Ilooge Raad van den aanvang de onge- grondheid van den eisch ten deze heeft ingezien door niet, toe te staan het gratis procederen; dat het domein- bestuur in deze geheele zaak niet ligtvaardig heeft ge handeld en dat deszelfs verrigtingen niet raadselachtig kunnen genoemd worden. Niemand verder het woord vragende, is deze zaak hiermede afgeloopen. Naar aanleiding van art. 101 van het regiement van orde, doet de Voorzitter de zitting thans overgaan in committd-generaal. De openbare zitting hervat zijnde, zegt de Voorzitter dat er niets meer aan de orde van den dag is, en si uit de vergadering. De Eerste Kamer zal morgen ten 3 ure eene zitting houden. ROTTERDAM den 23 junij. LI. vrijdag avond is aihier eene Algemeene Vergade ring gehouden van leden der Maatschappij tot oprigting van bevvaarscholen te Rotterdamwaar door het Bestuur verslag werd gedaan van het voorgevallene sedert de laatste Algemeene Vergadering, op 21 junij des vorigen jaars gehouden. Aan dat verslag ontleenen wij onder- anderen het volgende: De heeren S. DunlopN. M. van Beeftingh C. J. Glavimans en M. Plemp, ten vorigen jare tot bestuur- ders gekozen, hebben die benoeming aangenomen; thans treden de heeren E. P. de Monchy, D. Burger, M. Gouka en G. Ph. F. Groshans als bestuurders af, wier plaatsen door nieuwe keuzen moeten worden vervuld. Van de dames-bezoeksters zijn mevrouw van Beeftingh, geb. Messcherten mevrouw van der Lnoy, geb. Castcndijk, afgetreden terwijl mevrouw Dunlopgeb. Kraijenhoff van de Leur, en mevrouw van Vollenhoven-, geb. van Prehnop uitnoodiging van het Bestuur, zich bereid hebben werklaard de plaatsen der afgetredene dames- bezoeksters in te nemen.' De Maatschappij heeft groote verpligting aan de dames-bezoeksters; het toezigt door haar uitgeoefend heeft den gunstigsten invloed op de orde en netheid der scholen en draagt bij tot het onder- houden van dien zachten vrolijken toon, van die hui- selijke gezelligheid welke de bewaarscholen voor de kinderen zoo aantrekkelijk maakt. Het nieuwe schoolgebouw in de Kerklaan is op den bepaalden tijd gereed geweest; het is een ruim en luchtig lokaal dat weinig te wenschen overig laat. De gebouwen in de Breedstraat worden insgelijks goed onderhouden, en hoewel daar minder ruimte is dan in de Kerklaan, wordt die school toch om hare gunstige ligging zeer hoog geschat. Ook het lokaal op de Meent, het kleinste der drie, is zeer goed gelegen en bruikbaar. Het onder- wijzend personeel bestaat thans uit 3 hoofdonderwijze- ressen10 hulponderwijzeressen en 11 kweekelingen. De onderwijzeressen zijn ijverig en geschikt voor hare betrekking; de openbare lessen welke in februarij en maart zijn gehouden hebben daarvan weder zeer vol doende bewijzen gegeven. De hulponderwijzeressen en kweekelingen bezoeken getrouw de kweekschoo! en worden, zoo ver noodigdoor mejufvrouw A. C. Summer in handwerken onderwezen. De Maatschappij heeft zich met de directie der Gereformeerde diakonie- bewaarscholen en met die der bewaarscholen van de Plaatselijke Schoolcommissie verstaan tot het oefenen van een gemeenschappelijk bestuur over de hulponder wijzeressen en kweekelingen, Daardoor worden de wederzijdsche belangen dier inrigtingen bevorderd, de toestand en de vooruitzigten van de onderwijzeressen verbeterd en hare bevordering geregeld en verzekerd. Eene commissie, welke tot proef voor den tijd van twee jaren met die regeling was belast, is in den aanvang van dit jaar door de betrokken besturen tot eene gevestigde instelling verklaard. De drie scholen der Maatschappij kunnen 544 kinderen bevatten, maar zijn thans niet geheel bevolkt. De 329 leden der Maatschappij hebben slechts regt tot aanbe- veling van 448 kinderen en de finantien veroorloven niet kinderen op te nemen die niet door leden zijn aanbevolen. De Maatschappij verloor sedert junij des vorigen jaars 18 leden, terwijl daarentegen slechts 12 nieuwe leden werden aangenomen. Ilet Bestuur heeft daarom onlangs weder eene poging gedaan tot vermeerdering van het getal leden, ten einde de Maatschappij voor kwijning en verval te behoedenwant wel zijn de uitgaven nog steeds uit de inkomsten kunnen worden bestreden maar het is niet genoeg dat de Maatschappij worde in stand gehouden, zij moet nog zeer worden uitgebreidzal zijovereen- komstig haar plan eenigzins in de bestaande behoefte voorzien. De veelvuldige aanvragen tot plaatsing van kinderen bewijzen dat die behoefte nog zeer groot is. Daarom wenscht het Bestuur zoo vurig de deelneming uit te breiden. Eene kleine jaarlijksche bijdrage kan hier veel nut stichten; immers, arme kinderen te bewaren, te verplegen en aanvankelijk te ontwikkelen is: eene dienst bewijzen aan de burger maatschappij en eene weldaad aan de behoeftige gezinnen. Te Vlaardingen is per post een berigt ontvangen van den Nederlandschen Consul op Ilitland meldende dat eenige haringjagers in de baai waren geweest tot voor- ziening in kleine haverijen of behoeften, doch dat er nog niet had kunnen worden gevischt ten gevolge van het koude en stormachtige weder, hetwelk den haring belette op te komen; den 16 dezer echter had het weder een gunstigen keer genomen, de weerglazen beloofden ver- betering en men vertrouwde, dat de vangst dien nacht zou beginnen. Eenige schepen waren niet in de baai gekomen en waren dus nog gaaf in orde. De vertraging is redelijkerwijze aan niets anders toe te schrijven dan aan het buitengewoon koude en ruwe weder, sedert 1 tot 16 dezer aldaar (en immers ook hier) ondervonden. De geheele vloot ongeveer zal nu wel om de Noord bijeen zijn en dus zullen, naar men zich vleit, in geval van vangst, spoedig jagers moeten komen opdagen. Het is te verwachten, dat thans de haring niet zout zal zijn als pas gevangen. Saturdag morgen zijn nog negentien haringbuizen van Brielle in zee gezeild. Heden morgen is van Hellevoetsluis naar Vlissingen vertrokken Zr. Ms. stoomschip gedeh, kapitein-luitenant A. J. de Smit van den Broecke. Eergisteren heeft de commissie, benoemd tot het examineren der kandidaten die dit jaar wenschten toe- gelaten te worden tot de Koninklijke Akademie te Delft, hare laatste zitting gehouden; van de 35 geexamineer- den zijn slechts vier afgewezen, hetgeenin vergelijking met vorige jaren, zeer gunstig te noemen is. Ter algemeene jaarlijksche Maatschappij van Neder- landsche letterkunde, 11. donderdag te Leyden gehouden, is, op voorstel van het Bestuur, met algemeene toe- juiching besloten, den oud-hoogleeraar TS1Siegenbeek die van het jaar 1823 tot 1848 het voorzitterschap heeft bekleed en sedert 1803 lid der Maatschappij is geweest, van wege de menigvuldige en belangrijke diensten, ge durende al dien tijd aan de Maatschappij bewezenhet eerelidmaatschap aan te bieden. Laatstl. vrijdag kwam de algemeene vergadering der maatschappij tot bevordering der geneeskunde te Leyden bijeen. Bij de opening hield de hoogleeraar G. E. Voorhelm Schneevoogt eene redevoeringwaarin hij de verrigtingen der maatschappij tot op den tegenwoordigen tijd beschouwde en uiteen zette, en ten slotte betoogde dat door haar de band tusschen geneeskundigen enger was toegehaald, de wetenschap was bevoordeeld en hare zedelijke kracht versterkr. De bloeijende staat der maat schappij bleek zoowel uit het algemeen verslag van den secretaris dr. Heije, als uit dat van den thesaurier dr. Everts. Den 20 dezer promoveerde aan de Leydsche Hooge- school de heer L. IV. van Deventer, van 's Gravenhage., in de letterenna verdediging van zijn specimen: de Interpolationibus quibusdum in Sophoclis Tragoediisen den 2isten de heer A. Kuenenvan Haarlem, in de godgeleerdheid, na openbare verdediging van zijn specimen continens: Geneseos libri capita triginta quatuor priora ex Arabica pentateuchi Samaritani versione nunc primum edita cum Prolegomenis. Door dr. P. P. Roorda van Eysinga is aan de Leydsche Courant de volgende mededeeling gedaan: In het Handelsblad van den 19 dezer wordt het berigt mede- gedeeld dat dr. Giitzlaff bij gedrukte circulaire kennis heeft gegeven, dat hij afstand deed van de zendingszaak. Dit berigt is ongegrond want op den 15 dezer is in Amsterdam met de landmaal een brief van dr. Giitzlaff ontvangen, in welken hij wel kennis geeft, dat hij niet langer aan het hoofd der Chinesche Vereeniging te Hong-Kong heeft willen staan omdat er te veel ver- deeldheid onder hare medeleden bestond waardoor hij belemmerd werd, door haar zijn doel te bevorderen maar dat hij nu zelfstandig geheel alleen zich eenen werkkring had geschapen die veel betere vruchten be- looftdaar hij thans onaf hankeliik op grond zijner on- dervinding, in het belang der Zendingszaak kan handelen. Ik achtte het pligt den afwezigen dr. Giitzlaff door deze mededeeling tegen die geruchten te verdedigen welke tegen hem bereids veld begonnen te winnen en hen, die in zijn werk belang stellen de verzekering te geven dat hij de man niet is om zich te laten ontmoedigen. De in China bestaande onlusten zijn geenszins het gevolg van de invoering van het Christendom in dat Rijk, maar van de sedert onheugelijke tijden bestaande vete tegen de Mantchou-dynastie mitsgaders van de geheime ge- nootschappen die ook al met den zuurdeesem van So- cialismus en Communismus doortrokken zijn." Uit het vroeger medegedeelde zestal predikanten is tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Amster dam beroepen ds. P. van der Goot Pz.thans te Rotterdam. Te Ooltgensplaat is andermaal en wederom met een- parigheid van stemmen de beroeping uitgebragt op ds. G. J. Zijnen P. J. Zn., predikant te Zevenhoven. Tot predikant te Hindeloopen is thans beroepen ds. P. Boeles Jr., te Pingjum en Zurich. Uit het vroeger medegedeelde twaalftal predikanten opgemaakt ter vervulling der te Meppel bestaande vaca- ture is het volgende zestal geformeerd dd. H. Uden Masmante Vollenhoven; H. Bakker, te Willemstad; J.H. Carpentier Alting, te Pttrmerlartd; C. Boon, th. dr., te Medemblik; A. J. Schilt, te Bodegraven, en J. T. H. Huguenin, te Zuidwolde. In de heden door de Nederlandsche Handel-Maat- schappij te Amsterdam gehouden veiling van 161,437bossen Bindrotting is alles verkocht van 7 tot 10. 10. De op gisteren vastgestelde wimpelpartij aan de Amsteljagthaven te Amsterdam heeft op den bepaalden tijd en op gebruikelijke wijze plaats gehad en is in de beste orde afgeloopen. Muziek, verlichting en schitte- rend vuurwerk zetten veel luister bij aan het feestdat, niettegenstaande het ongunstige weder, den geheelen dag door eene groote menigte werd bijgewoond. Saturdag morgen is van het Nieuwe Diep naar Batavia vertrokken het Nederlandsch koopvaardijschip Prins Maurits, kapitein J. J. Bart, aan boord hebbende een detachement van 150 onder-officieren en manschappen suppletie-troepen, onder bevel van den isten luitenant der infanterie IV. Beelaerts van Emmichoven. De Utrechtsche Courant behelst onder dagteekening van 22 dezer het volgende: De toeloop van vreemde- lingen, ter bij woning van de feesten, door heeren studenten te geven, vermeerdert bij elken dag. De spoortreinen zijn opgevuld, de diligences van vele bijwagens voor zien. Heeft men dus in deze stad getuige aller deel neming in eene bijna algeheele verlichting derzelve de blijken gegeven, dat men groote waarde aan dit feest hecht, van buiten wordt die deelneming niet minder betoonddaar men van heinde en verre opkomt om te zien hoe Utrechts studenten en burgers een akademie- feest vierenen om het peerderen luister bij te zetten. Morgen vangt het feest aan, met het uitsteken der vlaggen, en met de in den feestwijzer vermelde bijzonderheden. De festiviteiten op het Loo zijn donderdag door het houden van wedrentien voortgezetwanneer prijzen gewonnen werden door de paarden van de heeren Max deCroy, PrivinaireGayStirling CrawfurdJ. van den Brink en G. R. Abbring. Deze wedrennen werden, behalve door de Koninklijke familie en de op het Loo aanwezige aanzienlijke vreemdelingendoor vele belang- stellenden bijgewoond. Vrijdag avond heeft Z. M. aan een aantal genoodigden eene soirde dramatique gegeven in de veel verfraaide tooneelzaal van het paleis; door de tooneelisten van den Koninklijken Franschen schouvvburg te 's Gravenhage werden verschillende kleine stukjes uitgevoerd. Na de tooneelvoorstelling soupeerden al de aanwezigen ten Hove. Het voorplein van het paleis was bij die ge- legenheid gei'llumineerd. Saturdag werden wederom wedrennen gehouden wan neer prijzen behaald werden door paarden van de heeren Privinaire, Stirling Crawfurd, KamphorstKleinpas, IVilbrinkGoetzeede Graaf, van Essen en Klopman. De waterhoogte te Arnhem was den 19 dezer 2 el 2 palm 5 duim en den 20sten en 2isten 2 el 2 palm. Te Antwerpen is dezer dagen eene bijeenkomst ge houden van Belgische en Nederlandsche ingenieurs om de punten in overweging te nemen welke betrekking hebben tot den aanleg van een spoorweg tusschen Belgie en Nederland. Door het Handelsblad zijn berigten ontvangen uit Batavia van den 27 april, waaruit blijkt dat zich in die stad ook enkele cholera-gevallen hadden geopenbaard. Van ROTTERDAM uitgeklaard Vriendschap, F. VV. E. Schuchard, naar Batavia, en Leila, W. VV. Stafford, naar New-York. Volgens ontvangen berigt van VALPARAISO, waren aldaar aan- gekomen: den 9 april Diana, P. L. Schep, van Gent, laatsc van Dartmouth, en den iadito AdrianaD. van Gent, van Maassluis, laatst van Lissabon (de laatste is den 23 dito naar San Francisco ge zeild). Van Valparaiso vertrokken: den 27 maart Valparaiso, J. van

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 2