ROTTERDAMSCHE M ANT. c 0 A? 1851. k Saturilag den 28 Junij. x LONDEN den 25 junij {des avotids). In een heden door de Koningin gehouden court heeft de heer Brouyn de Lhuys, de Fransclie ambassadeur, zijne brieven van terugroeping aan H. M. overgereikt, en sir E. Bisbrowe de Engelsche minister plenipotentiaris te 's Gravenhage eene afscheids-audientie gehad. Nadat de Koning der Belgen eergisteren de revue had bijgewoondwelke door prins Albert des morgens in Hyde-park werd gehouden heeft hij des middags met zijne kinderen het groote model van de aardglobe in Leicester-square bezigtigd. Gisteren bragt hij vvederom met zijne kinderen de Koningin en prins Alberteen bezoek aan de tentoonstelling. Van den i mei tot den 24 dezer is de wereldtentoon- stelling door 1,579,868 personen bezochtmaandag laatstl. klotn het getal bezoekers tot 67,555. De tentoonstelling werkt 00k gunstig op de ontvangst der verschillende spoorwegen; in de tweede week van junij heeft men alleen aan de stations in deze hoofdstad 34,818 ponden sterling meer ontvangen dan in die zelfde week van het vorige jaar. Het Lagerhuis sp'oedt thans ten einde met de beraad- slagingen over de wet nopens de kerkelijke titels. Eer gisteren is de considerans dier wet, zoo als die door de Regering was voorgedragen met 200 tegen 39 stemmen goedgekeurd, nadat twee daarop door den heer Walpole voorgedragen amendementen waren verworpenwaarvan het een strekte om te verklaren dat de Kroon en de Kerk van Engeland geheel onafhankelijk zijn van alle vreemde kerkelijke heerschappij en dat de instelling der Katholieke kerkelijke heerschappij eene inbreuk is op de regten en het gezag der Kroon terwijl het andere moest dienen 0111 de vestiging van de Katholieke kerkelijke heerschappij strijdig te verklaren met de wetten en gewoonten des Koningrijks. Luide toejuichingen volgden op de aan- netning van den considerans. Het versiag over deze wet zal in de zitting van vrijdag aanstaande worden uitge- bragt. Het Huis nam verder de artikelen der wet omtrent het toelaten van Israelieten in hetParlement aan, en bewilligde in eene som van 300,000 ponden sterling voor den Kafferoorlog. Gisteren besloot het Huis met 8r tegen 32 stemmen tot de derde lezing der wet nopens het overbrengen der veemarkt van Smithfield naar buiten de hoofdstad. In de zitting van heden werd de tweede lezing van het door den heer Cowan ingediend wetsontwerp, dat ten doel had de leerstoelen aan de Schotsche Universi- teiten niet alleen voor leden der Schotsche Kerk en voor Episcopalenma a; 00k voor Dissenters open te stellen, met de meerderheid van slechts ddne stem verworpen. Maandag middag is in de uitgestrekte magazijnen van den alderman Humphrey, aan den Teems, nabij de London-brug, een vreeselijke brand uitgebarsten. Eerst laat in den nacht werd men de vlammen meester. De aangerigte schade wordt op 175,000 ponden sterling ge- schat. Ofschoon meer dan duizend spuitgasten tegelijker tijd den brand trachtten te blusschen is geen enkele bij deze ramp onrgekomen of gekwetst. De bevolking van Ierland is sedert het jaar 1840 met 2,500,000 zielen verminderd en telt er thans 6,250,000. Volgens berigten uit Lissabon tot den 19 dezer bleef het in Portugal rustig. Den i8den was de kieswet uitgevaardigd. Eerst den 15 October zullen de Cortes bijeenkomen. De maarschalk Saldanha had twee burgerlijke gouvemeurs van provincien afgezet, daar hij misnoegd op hen was wegens het niet behoorlijk ten uitvoer leggen zijner instructien. De nieuwe Engelsche gezantsir Richard Pakenhamwas te Lissabon aangekomen en terstond bij de Koningin ten gehoore toegelaten. I'AGIJS den 25 junij. Sedert eenigen tijd is van hier weinig belangrijks te melden; zulks is 00k heden wederom het geval. De zittingen der Wergevende Vergadering van gisteren en heden, waren van alle belang ontbloot. De coromissie voor de herziening der Constirutie houdt bijna dagelijks eene bijeenkomst, heeft den heer Tocqueville tot haren rapporteur benoemd, en met 8 tegen 7 stemmen besloten, aan de Verggdering voor te slaan, naar luid van art. in der Constitutie, den wensch te uiten dat de geheele Constitutie herzien moge worden. Zulks is wel het gewigtigste dat voor het oogenblik van hier te berigten is, ofschoon de vraag nu nog altijd blijft, of drie vierde gedeelten der Vergadering hiermede zullen instemmen. Gisteren heeft de President der Republiek in het Veld van Mars wederom eene revue gehouden. De stedelijke Regering van Lyon heeft haar ont- slag gevraagd omdat bij de onlangs aangenomen wet de stedelijke politie aan het beheer van den stedelijken Raad dier stad is ontnomen. A! de leden der door de Spaansche Kamer der Ge- deputeerden benoemde commissie tot onderzoek van het ontwerp tot schuldregeling zijn het Ministerie toegedaan; die commissie heeft den heer Calderun tot haren voor- zitter en den heer Maquieira tot haren secretaris benoemd; waarschijnlijk zou zij reeds den 23 dezer haar versiag uitbrengen, dat, naar men verzekerde, geheel eensluidend zou zijn met het aan de vorige Kamer ingediende. Volgens schrijven uit San Francisco van den 1 mei, was in het goudland twist ontstaan tusschen de daar aanwezige Franschen en de overige Natien, welke, zonder de tusschenkomst van den Consul van Frankrijk te San Francisco, de bloedigste gevolgen had kunnen hebben maar nu gelukkig geschikt wasde meeste Franschen waren echter van al hunne bezittingen beroofd door muitelingen die van de gelegenheid gebruik hadden weten te maken. KEULE1V den 26 junij. Men zegt dat de Koning van Pruissen zich, in het laatst van julij of het begin van augustus, in de vorsten- dommen Ilohenzollern zal doen inhuldigen en bij die gelegenheid de stad I rankfort met een bezoek vereeren. Den 23 dezer nam de Koning van Pruissen, in bij- zondere audientie, den brief aanwaarbij de graaf van Westmoreland als gezant van Engeland te Berlijn wordt teruggeroepen. De Ilertog en I-Iertogin van Saksen-Coburg-Gotha zijn van hunne reis naar Engeland te Coburg teruggekeerd. In de badplaats Homburg nabij Frankfort bevondeii zich dezer dagen reeds meer dan dertienhonderd vreemde f K f a* ~'w>7,> bezoekers waaronder prins Willem van Pruissen en verscheiden Pruissische en Russische diplomaten werden opgemerkt. Uit Weenen meldt men dat de onderhandelitigen tusschen Oostenrijk en Beijeren wegens de wederzijds'che spoorwegverbindingen ten einde gebragt zijn, en het verdrag deswege geslotcn is. Uiterlijk in het begin van julij vangt de Oostenrijksche Keizer zijne reis naar Gallicie, de Bukowina, Zevenbergen en Agrain aan, denkelijk zonder Hongarije te bezoeken alwaar het als opzettelijk voorbijgaan van dat Kroonland groot mis- noegen zou veroorzaken. Met toestemming des Sultans zal te Konstantinopel eene Osmanische akademie van wetenschappen gevestigd worden. 's GRAYENHAGE den 26 junij. Bij Zijner Majesteits besluiten van den 22 dezer zijn benoemdtot oflicier bij de arrondissements-regtbank te Roermond, mr. R. Twiss Tz., thans substituut-oflicier bij de arrondissements-regtbank te Gorinchem tot oflicier bij de arrondissements-regtbank te Dordrecht, mr. P. A. Sanderthans substituut-officie# bij uezelve regrbank, en tot oflicier bij de arrondissements-regtbank te Brielle, mr. C. M. van den Honertthans substituut-oflicier bij die regtbank. H. K. H. prinses Frederik der Nederlanden is gisteren morgen van Berlijn op Hoogstdeszelfs buitengoed het huis de Paauw teruggekeerd. In de residentie is aangekomen en in het Hotel de 1'Europe afgestapt Z. Exc. de baron d'Andrae, minister van Frankrijk bij het Nederlandsche Hof. Z. Exc. de heer Montaltominister van Z. M. den Koning van Sardinien bij de Hoven van Nederland en Belgie, die een geruimen tijd in de residentie heeft door- gebragt, is heden naar Belgie teruggekeerd. Bij resolutie van den Minister van Binnenlandsche Zakenvan den 24 dezer, is tot lector in de ontleed- en natuurkunde van den mensch aan de geneeskundige school te Rotterdam benoemd dr. Q. J. Goddard, prosector aan genoemde schoolen zulks ter vervanging van dr. A. M. Ledeboerop diens verzoek eervol ontslagen. De Minister van Justitie, voorloopig belast met het bestuur van het departement voor de zaken der llervormde eeredienst enz. heeft goedgevonden bij circulaire van den 20 dezer, tot leden van de algemeene commissie van examinatoren voor de Israelitische gods- dienst-onderwijzers die dit jaar den 6 julij aanstaande te Amsterdam zal bijeenkomen te benoemen deheeren: mr. A. C. Cosmantevenstot voorzitter; dr. 6'. J. Mulder, tevens tot secretaris; J. v. J. Ferares, opperrabbijn der Nederlandsch Portugeesch IsraSlitische hoofdsynagoge te 's GravenhageL. P. Schaapopperrabbijn der hoofd synagoge te Amersfoortdr. J. lsancsohnopperrabbijn der hoofdsynagoge te Rotterdam A. Fas Bias, rabbinaal aspirant te Amsterdammr. Jolles Kannes, te Amsterdam; dr. A. M. Israels te Amsterdam en J. v. J. Bassan, te Amsterdam. Voorts is bepaald dat de kandidaten die mogten verlangen geexamineerd te worden als oefenaar, leeraar of rabbinaal aspirant als mede de studenten in de Israe- litische godgeleerdheid, die bij de nationale militie dienst- pligtig zijn het examen in de godgeleerdheid zullen afleggen voor eene rabbinale commissie, onder voorzitting van mr. A. C. Cosman, bijgestaan door den heer dr. S. J. Mulder als secretaris, en zamengesteld, voor de kandi daten die behooren tot het Nederlandsch IsraSlitisch kerk- genootschap, uit de eerwaarde heeren L. B. Schaap, dr. JIsaacsohn en J. v. J. Ferares en indien zij tot het Nederlandsch Portugeesch Israelitisch kerkgenootschap behooren uit de eerwaarde heeren J. v. J. Ferares L. B. Schaap en A. Fas Biasovereenkomstig de hier- omtrent vastgestelde bepalingen; zullende ten gerieve van het lid-secretaris dr. A. J. Mulder, hem zijn toegevoegd de heer mr. J. van S. Mulder, als adjunct-secretaris der voormelde algemeene en rabbinale commissie. De voorstelling in den Koninklijken Franschen schouwburg alhier zal saturdag den 28 dezer bestaan uit Le songe d'une nuit d'iti en Mademoiselle Bangeville. 8lateii-(Jeneraat. tweede kamer.. Zitting van donderdag 26 junij. -In deze zitting heeft de Voorzitter kennis gegeven dat door de Afdeelingen gekozen zijn tot rapporteurs voor de voordragt der huishoudelijke begrooting van de Kamer voor den jare 1852, de heeren Storm van's Grave- satide, Borretvan Eck, Lotsy en Birks. Is ontvangen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van zes ont- werpen van wet, houdende de naturalisatie van B. Bleck- mannE. G. BttbeH. B. Wilmes, J. Chevalier, J. A. Lungen en IF. F. Meerwein. Verzending aan de Af deelingen. Het ontwerp van wet tot wijziging van hoofdstuk II (de Hooge Collegien van Staat en het Kabinet des Konings) der Staatsbegrooting voor 1850 wordt zonder beraad- singing met algemeene stemmen aangenomen. De beraadslagingen worden geopend over het ontwerp tot wijziging van hoofdstuk IX£ Departement van Finantien) der begrooting voor 1850. De heer van Goltstein vindt in deze voordragt en meerdere in den laatsten tijd aangeboden strekkende tot vermeerdering van uitgaven, eene gereede aanleiding den wensch te uiten dat de leus der Regering voortaan niet moge zijn, dat de rij der vermeerdering van uitgaven is geopend, vooral wanneer men achterbleef bij die ver meerdering haar behoorlijk te regtvaardigen. Nadat hierop door den Minister van Finantien kortelijk was geant- woordis de wet aangenomen met algemeene stemmen op ddne nadie van den heer Storm. De Commissie tot de verzoekschriften heeft, bij monde van den heer van Engelenrapport gedaan 1°, op een adres van de predikanten in den ring Winschoten over de sluikerij i°, op dat van inwoners van het kies- district Deventer, nopens de belastingwetten en 30, op dat van de vereeniging van handelaren te Groningen, nopens de regtspleging in zaken van kooplundelalien ter griffie. Daarna is de Vergadering gescheiden. De gemeentewet is bij de meerderheid der leden van de Eerste Kamer over het algemeen met goedkeuring ontvangen. Niet te nan heeft een niet onaanzienlijk aantal leden zich met twee voorname grondbeginselen waarop het stelsel der wet is gebouwd niet zoo gaaf 1/ 11 nnp.a trarpoto i rran tO /Ir\ uui f,rmL r> F*. Lzz n 1 - kunnen vereenigen de uniformiteit heeft bij velen weinig bijval gevonden, doch deze bedenking werd door de overige leden niet gedeelden 20, de doorgaande strekking van centralisatie welke sommige leden in het ontwerp afkeurden, terwijl de meerderheid daarin veeleer een grond tot goedkeuring zag. Over het voorgedragen stelsel van plaatselijke belastingen hebben in alle Afdee lingen de gevoelens en beschouwingen zeer uiteen ge- loopen. Ofschoon de bepalingen, in dit hoofdstuk ver- vatbij zeer vele leden bijval vonden hebben even wel de meesten afgekeurd, dat men in dit opzigt al de ge- meenten onder gelijke voorschriften heeft gebragt. Aan de andere zijde werden die bezwaren niet gedeeld. In het bijzonder werd de beperkte heffing van accijnsen toegejuicht. 's GRAYENHAGE den 27 junij. De Minister van Finantien, overeenkomstig de mag- tiging van Zijne Majesteit, en krachtens art. 1 der wet van den 18 junij 1851 {Staatsblad n.° 65) heeft bekend gemaakt dat alle schatkistbiljetten, daargesteld volgens de wet van den 28 april 1834 Staatsblad n.° 14), op den verschijndag der rente aflosbaar zijn aan te vangen met den 1 augustus eerstkomende. Wordende de houders der schatkistbiljetten verschijnende den r augustus 1851, opgeroepen om deze biljetten op of na dien dag ter aflos- sing aan te bieden ten kantore van de betaalmeesters te Amsterdam, Rotterdam of in de hoofdplaatsen der pro vincien, om aldaar het kapitaal te gelijkmet de renten te ont vangen; zullende voor kapitaal en twaalf maanden renten op den rug der biljetten voldaan rnoeten worden getee- kend en geene verdere renten daarop worden betaalu. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot het afnemen van het eind-examen van eenige kweekelingen der Koninklijke Akademie te Delftdie aldaar zijn op- geleid voor de betrekking van Oostindisch ambtenaarder eerste en tweede klasse eene speciale commissie inge- steld waarvan tot leden zijn benoemd de heeren G. Simons, directeur der akademie, voorzitter; B. Lenting, predikantvroeger te Batavia nu te ZeistJ. B. van Herwerden laatst resident van Madioen, nu met verlof te _'s Gravenhage J. W. H. Smissaertgepensioneerd resident van Samarang, te 's Gravenhageden generaal- majoor titulair jonkh. F. F. A. ridder de Stuerswaar- nemend administrateur der koloniale bestellingen bij hec departement van kolonien; Beijermanhoogleeraar aan het athenaeum te Amsterdam; T. Roorda, hoogleeraar in de taal-land- en volkenkunde van Nederlandsch Indie, bij de akademie, en J. Pijnappel en S. Keyzer, leeraren in de taal-land- en volkenkunde van Nederlandsch Indie bij de akademie. Door den Commissaris des Konings in de provincie Zuidholland zal aan de leden van de vergadering der provincial Staten in het Hotel de PEuropeop den 2 julij een diner gegeven worden, waartoe de zaal der foge op den Fluweelen Burgwal smaakvol gedecoreerd zal zijn. Aan de belanghebbenden wordt nogmaals opgemerkt dat de met lak gesloten brieven, welke met de over- landpost naar Oostindie worden gezondenveelal zoo- danig aan elkander gehechtaldaar worden aangebragt, dat zezonder beschadiging niet kunnen worden los- femaakt; wordende de ingezetenennaar aanleiding van ene herhaalde klagt, ter voorschreven zake van het Indisch bestuur ontvangen, op nieuw aangemaand om de met de overlandpost naar Oostindie te verzenden brieven te sluiten met eenen ouwel, dan wel indien aan lak de voorkeur gegeven wordt, het couvert alsdan enkel aan de biniienzijde daarmede te verzegelen. Wordt, in som mige gevallen, de verzegeling aan de buitenzijde van het couvert met lak wenschelijk geacht, dan is het noodig, dat het zegel met een stuk papier wordt bedekt. Degenen welke deze voorzorgen niet in acht nemenzijn oor- zaak van de beschadiging niet alleen hunner eigene brie venmaar 00k van de brieven van anderen. In de residentie is aangekomen en in het hotel de Oude Boelen afgestapt de baron d'Isola, iste secretaris van legatie van Sardinie die belast is met het overbrengen van depdehes naar Londen. Gisteren heden en morgen heeft het vergelijkend examen plaats van de leerlingen der Koninklijke muziek- school door wie op den 4 julij in de zaal Biligentia, een vocaal en insrrumentaal concert zal worden gegeven. Staten-tleneraal. eerste kamer. Zitting van vrijdag 27 junij. In deze zitting is ingekomen eene missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, ten geleide van den staat van het armwezen over 1849;— aangenomen voor kennisgeving. Van de Tweede Kamer zijn ontvangen de gisteren aangenomen ontwerpen van wet tot verhooging van de Hoofdstukken II en IX B der Staatsbegrooting van 1850; verzending naar de Afdeelingen. De Commissie tot de verzoekschriften heeft, bij monde van den heer van Beech Follenhovenversiag gedaan: i°, op een adres van P. van der Feen, houdende beden- kingen tegen het verleenen van schadeloosstelling aan de voormalige leden van de Eerste Kamer;daar er reeds eene beslissing over dat onderwerp is gevallen zoo wordt ten aanzien van dit adres overgegaan tot de orde van den dag, en 20, op een adres van P. de Boer, te Medemblik houdende bezwaren tegen het stelsel van plaatselijke belastingen voorgedragen in de gemeente wet; gri-ffie. Door de Afdeelingen zijn, tot rapporteurs voor de ont werpen der dertien naturalisatie-wetten en voor het ont werp wegens den onderhandschen verkoop van een stuk domeingrond te Maastricht, gekozen de heeren van Rhemen van Aylva van Pallandtvan Andringa de Kempenaer en de Brauw. Die Commissie van Rap porteurs brengt hare rapporten over die voordragten uir. De beraadslagingen daarover worden bepaald op morgen ochtend ten elf ure. Aan de orde van den dag zijn de beraadslagingen over het ontwerp der gemeentewet. Verscheiden sprekcrs- voeren zoo voor als tegen het ontwerp het woord. Daarna verdedigt de Minister van Binnenlandsche Zaken de voordragt in het breedu en beantwooidt de geopperde bedenkingen, met dat gevolg,

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1