fat- dc gemeerttewet bij stemming in haar geheel wordt aatvgenoraen met 28 tegen 7 stemmen. Tegende heeren van Nispen van Banner denBorski, lnsinger, Bosch van Drake steinvan Westernvan Foreest en Andritiga de Kempenaer. Daarna is de Vergadering gescbeiden. ROTTERDAM den 27 junij. Gisteren heeft alhier de opening plaats gehad van de stembriefjes, ingeleverd bij de herstemming voor een lid van de Provinciale Staten van Zuidholland ter vervan- ging van den heer G. A. Blankenheym. Er waren 213 briefjes ingekomenwaarbij 2 van onvvaarde; van de an geidige stemmen waren 128 uitgebragt op den heer mr. J. van Stolk Cz. en 83 op den heer Jacq. H. C.van der Kunweshalve de eerste verkozen is tot lid van de Provinciale Staten van Zuidholland. Nadat gedurende drie dagen examina in alle aan het Gymnasium onderwezen wordende vakken waren ge- houden werd heden alhier in de Waalsche Kerk de jaarlijksche promotie van het Erasmiaansch Gymnasium gehoudeti. Bij deze plegt'igheid werden L. J. Bouman, pr., J. II. van Mierop, pr.A. L. van Mierop, pr.van de zesde .klasse van het Gymnasium ontslagen de eerste van hen hield eene oratio de Ciceronis Tusculanarum disputationum libra I. Van de vijfde naar de zesde klasse werden bevorderd J. Cramer, pr.die eene declamatio hield de L. Furio CamilloP. A. Hugenholtz, pr.J. G. Gleichman, pr.W. Jesse, pr.II. Timmerspr.; J. II Sluiter, pr.R. P. Meespr.II. F. Schuurman Schimmel, pr.A. J. Kloos, pr.J. D. Firuly, pr.F. J. Dupont, J. Mijs, C. G. Hultman. Van de vierde klasse A naar de vijfde klasse II. de Jager, pr.; J. H. Bouman, pr.; F. Repelius, pr.; P. L. Moll,pt.; J. J. Pfister,pt.\ L. L. van den BroekL. FLedeboer; J. S. Ulrich. Van de vierde klasse B werden van het Gymnasium ontslagen W. J. Croi, pr.E. Burger, pr. Van de derde klasse A werden bevorderd naar de vierde klasse A, R. Brouwer, pr.IIvan den Heuvelpr.F. Plate, pr.II. G. van Doesburgh, pr.; B. Mees, pr.J. L.Sirks, pr.J. O. Ramaer, pr.A. E.van der Bell, pr.; E. J. Deprez, pr.A. M. Repelius, pr.; C. P. llanegraaffpr.; A. Snellen, pr.H. M. Hoffmann van Hovepr.C. L. van den Brock. Van de derde klasse B naar de vierde klasse R, C. A. van den Abeele, pr.IV. H. Ledeboer, pr.F. A. Ackerlin, pr.M. P. Dicke, pr.A. Nobel; F. Spiers, pr.; G. IV. van LimburghIV. de Moor; A. H.Antony; II. JNicrstrasz. Van de tweede klasse A naar de derde klasse A, J. J. de Berset, pr.J. de Beer, pr.; M. L. Vorstman, pr.C. IVilleman pr.B. Tideman; G. Vriens; A. de Moor; II. C. Voorhoevepr.; L. C. van Senus. Van de tweede klasse B naar de derde klasse B, .S'. van der Held, pr.II. N. Montauban van Swijndregt, pr.; H. Schroder Visser, pr. P. J. van den Berg, pr.C. M. Koiff, pr.; J. H.Schmidt, pr. M. Heymanspr.; F. L. Plate, S. Tours, pr.; J.J. Fonk Robbers. Van de eerste klasse naar de beide Afdeelingen der tweede klasse, J. Hudig pr.J. H. Wachter, pr. IV. H. Dunlop, pr.H. Schultz Jacobi, pr.J. H. de Ilaas, pr.; S. Brons, pr.J. IV. de Fries, pr.G. Beker, pr.; II. Trostorff, pr. IF. J. Puis; A. J. Kttp, pr. II. E. van Deinse; J. Haaxman; IF. P. van den Broek; J. M. Scheffer, pr.J. J. GleichmanG. C. Foorhoeve; A. II. Gevers; R. Jesse, pr.J. Wijt; H. M. LehrR. P. Thooft, pr. M. FirulyA. van der Leeuw, pr. J. A. Nieuwkamp; C. M. St. Martin; G. F. Plate, pr.; IF. A. van Noorden. In de heden gehouden Vergadering van Commis- sarissen ter zake van drenkelingen alhier, is aan den ■agent van politie der 2de klasse Gerrit Helsdingen een loffelijk getuigschrift toegekend voor zijne met levens- gevaar vergezelde pogingen tot redding van den heer IF., uit den Groenendaal, op den 10 dezer maand. Door het heerlijkste weder begunstigd, had gisteren de vroeger aangekondigde harddraverij bij den kastelein B. Kranendonk te Katendrechttegenover deze stad plaats. Zoowej de voormiddag - prijs een k ri st all en suikermandje met zilver gemonteerd als de namiddag- prijs een zilveren cigaren - standaard werden behaald door het paardgenaamd Diana, toebehoorende aan den heer F. Bckker, te Charlois, en door den eigenaar zelven bereden. Was de geestdrift des morgens reeds groot des namiddags steeg die ten toptoen denzelfden be- kwamen rijder 00k de tweede prijs ten deel viel. In weerwil van den grooten toevloed van menschen is alles in de beste orde afgeloopen. Heden morgen is te Hellevoetsluis binnengekomen Zr. Ms. stoomschip cycloop, onder bevel van den 1 uit. ter zee rste klasse II. Wipff, als eersten haringjager van de visscherij met 22 ton haring. Gisteren morgen is te Hellevoetsluis binnengekomen Zr. Ms. stoomschip gedeh, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee A. J. de Smit van den Broeckevan Vlissingen. Nadat het voornemen om eene verbinding daar te stellen tusschen de Belgische spoorwegen en den Rijn- spoorweg aan het oordeel van onzen waterstaat onder- worpen is moet door dezen de meening geuit zijn, dat die vereeniging met de minste bezwaren zou kunnen tot stand komen tusschen Mechelen en Veenendaal gaande langs Turnhout, Tilburg, 's Hertogenbosch, Lith en Tiel, terwijl de .uitwerking van dit plan aan den heer ingenieur Fijnje zou zijn opgedragen. Door kapiteinBaltzersen, voerende het Noordsch schip Niordlaatstleden dingsdag van Droback in het Vlie binnengekomen is aangebragt de bemanning be- staande uit den schipper en drie" manvan de Neder- landsche kof de Munte, kapitein J. II. Hazewinkel, van Stettin naar Lynn bestemd welke laatstleden saturdag op 56 gr- 8 min. NB. en 60 gr. 21 min. WL. is gezonken. Dingsdag werden de festiviteiten te Utrecht voort- gezet met het houden van verschillende feestmalen van oud-studenten, en des avonds werden zoowel het vocaal en instrumentaal concert van de heeren CoenenmCraey- vanger als de soirde in het Maliehuis door het Utrechtsche mannenkoor gegeven drttk bezocht. De gecostumeerde optogt der heeren Utrechtsche studentenwoensdag avond gehoudenheeft de daarvan opgevatte hooge verwachting niet teleurgesteld maar die veeleer nog overtroffen. Ten vijf uFe verliet de trein het Munsterkerkhofdoor het korps muziekanten onder directie van den heer Pdtzer voorafgegaan en onder bedekking van eenige ruiterij en voetvolk. De eerste der acht groepentusschen iedere van welke een be- hoorlijke afstand was, verplaatste de toeschouwers in den tijd der Batavieren en Friezen. Men zag de gesluijerde priesteres Fellcda op een door ossen getrokken wagen gezeten welke ossen echter, nadat de trein eengedeelte van den weg had afgelegddoor paarden vervangen werden. In den optogt van koning Radboutmet eeiv stoet van grooten en geestelijkenom den doop te ont- vangen, werd door de tweede groep de invoering des Christendoms .hier te Lande verzinnelijkt, en het Rid- derwezen door de derde groepin welke men graaf IVillem I aanschouwde na zijne terugkomst uit het Hcilige Land de stad Haarlem binnenrijdende. Het hofleven van den Grafelijken tijd zag men in de vierde groep. Floris F, met Machteld van Felzen aan zijne zijde en door edelen en jagtknapen omringd, was daar voorgesteld, zich ter jagt begevende. De Haarlerasche Rederijkerskamer Liefde boven al hield in de vijfde groep, een optogt, om de uitvinding der boekdrukkunst te vieren. Op een wagen was eene drukpers met drukkers- gezellen geplaatstlustig strooiden die gezellen aardige gedrukte versjes, ten deele aan onze oude dichters ont- leend onder de menigte rond terwijl eenige leden der Kamer de beleefdheid hadden die versjes aan de voor de lage vensters staande dames uit te reiken. De verdruk- king door Spanje werd in de zesde groep voorgesteld door het gevankelijk wegvoeren van eenige bij eene hagepreek overvallen personen. Op eene kar zaten of lagen een gekwetste en eenige gevangen kinderen. Nu volgden de meer dan dertig oude voeten hooge triomf- wagen -door den heer architect Kram met de meeste zorg ontworpen en met behulp van den wagenmaker Amerongen daargesteld en op het voorstuk van welken wagen een kunstige levensgroote leeuwdoor den heer van der IVurff vervaardigdprijkte. Voor den koepel, die aan de raadzaal moest herinneren waar de Unie van Utrecht ten jare 1579 gesloten werd, zat de Waakzaam- heid(, met een haan bij ich,. nevens de Voorzigtigheid, die een Spiegel in de hand hield. Gelukkig kwam dit sierlijk en smaakvol gevaarte zelfs de naauwste straten, door welke de trein ging, door, zonder eenige schade te lijden of te veroorzaken. Eene reeks van .groote mannen in alle vakken, uit den hoogsten bloeitijd der Republiek, vormde de achtste of laatste groep. Slechts enkelen daarvan waren te paard gezeten; al de overigen gingen statig te voet. Het korps muziekanten onder directie van den heer E. Stumpf uit Amsterdam, besioot den trein. In de beste orde trok deze optogt een groot gedeelte der stad door, tot ongeveer 9 ure, toen de zegekar door de Maliebaan, de stoet de Maliesitigel langs, naar het lokaal in de Nieuwe Baan terugkeerde, om aldaar eene korte pauze te houden, na afloop van welke de trein zich weder in bewe- ging stelde om andere, grootendeels nog niet bezochte ge- deelten der stad te doorwandelen en zich eerst in den nachtop het Munsterkerkhof te ontbinden. Tot het laatst toe bleef, na een zoo langen en vermoeijenden togt goede orde onder de jongelieden heerschen die zich zoo veel kosten en moeite getroost hadden om het feest luister bij te zetten. Men moet getuige van dezen heerlijken optogt ge- weest zijn om zich een denkbeeld van den rijkdomden smaak en het eigenaardige der costumen uit zoo vele ver schillende tijdvakken te kunnen vorrnen als hier op ddn punt vereenigd waren. Men moet Utrechts schoone grachten, zijne ruime pleinen en welvarende straten, op dien feestavond hebben doorkruist om zich de vele duizenden van alle rangen en standen te kunnen voor- stellen uit alle oorden des Lands dervvaarts gestroomd, om zich met Utrechts ingezetenen te vereenigenen opgeruimd en vrolijk te zijn zonder verstoring van rust of orde. Voorwaar, dat was eene waardige hulde aan eene der hoofdbronnejv van licht, wetenschap en bescha- ving, die zich van daar, nu 215 jaren langover het Vaderland verspreid hebben. De bevvoners der Akademie- stad deden wel door zich, op de voornaamste grachten, behalve in het uitsteken van tallooze vlaggenop vele van welke de aanleiding tot hunne vreugde stond uit- gedrukt, en in de hoofdstratentot eene eenvormige en smaakvolle versiering en verlichting te vereenigen, wier glans op sommige puntenzoo als aan het stadhuis, aan den schouwburg aan de fabriek van den heer de Heus op het Vreeburg, aan het overoude Fresenburg, bij ver schillende boekhandelaars en voor groote manufactuur- en andere winkels, nog door afzonderlijke illuminatie, hier en daar met toepasselijke chas'sinetten, verhoogd werd. Tot laat in den nacht waren grachten en straten met wandelaars en rijtuigen als overdekt. Gaarne deelen wij de hulde, door de Utrechtsche Courant van heden toegebragt aan de heeren Bergsma Brouwer, Huydecoper van Nichteveclitvan Rappard en Mees die het plan tot den optogt ontwierpen en zoo gelukkig volvoerdenen aan de heeren Hamelberg Boumanvan Dijk, Sternberg, Meemeling van der Bcke CallenfelsIJssel de Scheppcr en van Foorthuysen aan welke, als commissarissen van orde, de orde van den« trein was opgedragen, en die zich voortreffelijk van deze taak hebben gekweten. Moge de afloop der feesten, die tot saturdag avond voortduren, aan de eerste dagen be- antwoorden, en door even schoon weder begunstigd worden. Moge het Stichtsch Athene, dat 00k thans weder de sympathie der Natie in zoo ruime mate onder- vond voor somtijds gevreesde vernietiging bewaard, nog dikwijls een zoo schoon gedenkfeest .vieren. Op de dezer dagen te Beusjchem gehouden paarden- markt zijn meer dan 2CC0 paarden ten verkoop aange- boden. Voor buitenlandsche rekening was nog al handel tegen 250 a 350. De ziekte in het koreh, van welke in onze vorige melding gemaakt werd heeft zich 00k in sommige streken der provincie Utrecht, onderanderen in de gemeente Schalkwijk, geopenbaard. Het bederf vertoont zich niet in den topmaar in den wortel der aren. Gelukkig echter is, 00k in die provirtcie, de ziekte ver van alge- meenen het veldgewas, 00k daar, veelbelovend. Bij den wedstrijd der handboogschutterijen op het Loo zijn behalve de reeds in ons vorig nommer ver- melden nog prijzen ten deel gevallen aan de volgende schutterijenSt. Sebastiaanvan Beek in Noordbrabant, eene gouden medaille; de Friendenkring, van Breda, eene bronzen medaille, en Eendragt en FriendschapVan Amsterdam de eerste rozen-medaille. De zilveren me daille voor de meeste punten (49) werd behaald door den schutter A. Bierensvan Beek in Noordbrabant terwijl de afstands-medaille aan de Batavieren van Hulst ten deel viel. Een honderdtal schutters nam aan het schieten naar den vogel deel; de eerste werd er afge- schoten door Fassaert van Hulst, de tweede door Kegelaar, mede van Hulst en de derde door Ferbiest van Breda. V66r dat de wedstrijd aanving was Z. M. plegtig het diploma als opperbeschermheer van Nedrlands handboogschutterijen overgereiktwaarvoor de Koning zijnen dank had betuigd toen hij daarop de boogschut- terij IVillem III van Vlissingen eene prachtige banier van blaauwe zijde met zilver ter hand stelde voegde hij daaraan mede eene zeer hartelijke toespraak toe. Het feest werd met eenen prachtigen maaltijd in eene ver- lichte tent besloten op verzoek des Konings had de heer mr. J. van Lennep de leiding van dezen disch op zich genomen. Dingsdag morgen had de keuring plaats der ingezonden voorwerpen van handboog-nijverheidom naar de uitge- loofde medailies te dingen. De zilveren medaille voor de beste handbogen viel ten deel aan C. Engels en Zonen, te St. Oedenrodeeene dito voor de beste doel- en boutpijien aan de wed. C. Bressers en Zoon, te Tilburg; eene bronzen medaille voor de beste armbanden en vinger- toppen aan L. Oebles, te Alkmaar, en eene dito voor de beste pezen aan de wed. C. Bressers Zoon, te Tilburg. Uit het vroeger medegedeelde zestal predikanten is door den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Meppel het volgend drietal geformeerd dd. H. Udcn Masman, te Vollenhoven; C. Boon, th. dr., te Medem- blik en J. H. Carpentier Altingte Purmerland. Uit het vroeger medegedeelde drietal predikanten is door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Groningen tot herder en leeraar beroepen ds. A. Rutgers van der Loeff, th. dr. te Leyden. Tot predikant te Opheusden, klassis Tiel, is beroepen ds. J. IV. Felixthans te Longerhouw. Den 26 dezer zijn aan de Groningsche Iloogeschool tot doctors in de regten bevorderd de heeren C. B. van Hanswijk, van Zwolle, en J.J. A. van Steenbergen, van Borne, na het verdedigen van eenige quaestiones juris inaugurales. In den morgen van dingsdag jl. brak boven de ge- meenten Delfzijl, Termunten, 't Zaridt en omstreken een hevig pnweder los, vergezeld van bagelslag. Ongeveer te(n 8 ure sloeg de bliksem in een aan A. van Heukelum toe- behoorenden koren- en pelmolen te Delfzijl, waardoorde knecht en zoon zeer ligt getroffen werden; beide waren eerst beseffeloos, doch later bleek, dat de zoon aan een arm en een been was getroflfen en de knecht drie ligte wonden aan een der beenen had ontvangen De kap van den molen vatte vuur, doch door spoedige ontdek- kitrg heeft een schipper, E. II. B., die zich toevallig op dat oogenblik in de nabijheid bevond, het geluk gehad het vuur te blusschen. Te 't Zandt sloeg de bliksem in den toren en zette de spits in brand; met eene, men zegt van Loppersum, in aller ijl gehaalde brandspuit, werd het vuur spoedig gebluscht. Te Leermenswerd eene ntolenwiek getroffen en aan sparren geslagen. Te Farmsum zijn door de'zware hagelsteenen vele glas- ruiten verbrijzeld. LI. maandag avond is het huis van den bakker J. Folten, op den hoek der Groote Poortstraat te Har der w ij k geheel uitgebrand. In den nacht van den 23 op den 24 dezer zijn te Oldebroektusschen Elburg en Zwolle, tegenover de kerktwee huizen in de asch gelegd. De waterhoogte te Arnhem was den 25 dezer 2 el 2 palm 5 duim. Van ROTTERDAM uitgeklaard de Hoop van CapelleD. F. Browning, Nova ZemilaL. Heykoop, en Resident van Son, F. C. Bauditz, alle drie naar ISataviaCarlosA. Clnse, naar Genua; Glasgow, J. Henderson, en Endeavour\V. Branch, naar Glasgow. Hellevoetsluis den 26 dezer. Gisteren na den middag arriveerde Tfy, J Howes, van Grangemouth; de wind W. Heden morgen arriveerden Prinses Charlotte, L. C. E. van der Brughvan Surinatne; Bon Henri, J. le Galle, van Rddonen Rainbow (st.), S. Frost, van Louden. En zcilden Gerardina Klasina, B. J. Goosens, naar Corfu; Catliarina Isabella, R. G. Walter, n. Triest; tZuppcr, Cross, naar Hull; Lively, J. Bambrough, 11. Stockton; Martha, J. Collis, en GanymedeJ. Simpson, naar EngelandTay, D. Brown, n. Dundee; tVendelina, H. J. Mulder, n. St. Petersburg, en Neptun, S. Ulsted, naar Arendalde wind N. Hellevoetsluis den 27 dezer. De schepen, gisteren morgen ge- meld, zijn wel in zee gekomen. Gisteren 11a den middag zeilde in zee Annetta Fossina, D. Kraan, op avontuurde wind N. N. W. Heden morgen arriveerden Joy's, J. joy, van Londen, en Sea Gull (st.), G. Nichol, van Hull. En is door de stoomboot Kinderdijk in zee gesleept Ilendrika, H. Reiniersen, naar Newport en ISatavia. En zeilde llarmonie, P. H. Schabeling, n. Rochefort; dewindN. N. O. ZEILKLAAR te HELLEVOETSLUIS Vriendschap, F. VV. E. Schuchard, n. Batavia. Brielle den 26 dezer. Heden voor posttifd is binnengekomen Apollo (st.), W. II. Smith, van Londen. En stoomden in zee Prinses van Oranje, D. Visser, naar Duinkerken, en EnterpriseG. Oliver, naar Yarmouth. En zeilden Straela, P. Boysennaar Stavanger; Alfred Hiltise, le Cauchon, de Jonge LucasW. 11. Bontekoe, Hendrika Hillechina, J. I. Kulper, Dina Marchina, R. G. Engelsman, en Juffer Sara Anna Cornelia, J. H. Rabe, alle vijf op avontuur; de wind W. ten N. en N. W. Brielle den 27 dezer. Gisteren na posttijd arriveerde A'or/o/A(st.), J. Leetham van Gooie; heden voor posttijd I'Estafette (st.), C. Sueur, van Duinkerken, en Fijenoord (st.), A. H. Rolfe, v. Londen. En zeilden GesinaIS. H. Smit, naar Bilbao; Ellen, T. VVymark, naar Liverpool; Murray, J. Holdridge, naar Londen Economy, J. Redhead naar Stockton; HinduD. ISrownIris, A. Jorgensen, Pallion Hall, J. Carruthers, Sir John Rennie, G.Curry, en Antelope, T. Thompson, alle vijf naar Newcastle; Retiske, E. J. Mooi, naar Archangelen Gesina Jantina, F. W. Pronk, op avontuur de wind N. N. VV. en N. Maassluis den 26 dezer. Jdeden is alhier voor posttyd niets ge- passeerdde wind N. VV. Maassluis den 27 dezer. Heden morgen zeilde in zee Faillant, J. Morice, naar Sunderland; de wind N. Zierikzee den 25 dezer. Binnengekomen Elisabeth en Johanna, J. A. Ballot, van Tjilatjap; Marinas en Gertruida, T. C. Kainmirga, en Alert, W. R. Hadgraft, van Liverpool. Zierikzee den26dezer. Binnengekomen Mary Elizabeth, Handford, van Liverpool. Kapitein J. A. Ballot, van Tjilatjap alhier binnen, heeft op de hoogte van Wight gezien de schepen Nassau, kapit. J. L. ten Boekel, IJstroom, T. de Meester, en Triton, H. Olie, alle drie van Amsterdam naar Batavia. Texel den 25 dezer. De wind VV. Binnengekomen Liberti dit Commerce, Berthoud, v. Paraiba, laatst van Falmouth; D. Ouwehand van Hull, Z. Helmers en J. B. Altona van Dantzig, J. A. van der Zee van Krageroe, P. VVaerner, J. Hagensen en E. Osgaard van Drammen; gisteren nog J. Jacobsen, mede van Drammen. Vertrokken Magnet (st.) naar Londen. Texel den 26 dezer. De wind VV. Binnengekomen Lion (st.) v. Londen, G. VV. Nanninga van Nerva (om order), en L. A. Morck van Fredrikstad, Vertrokken Vriendschap, T. Boer, n. Bayonne; Nijverheid, W. J. Bakker, naar Bordeaux; H. Wright n. Liverpool, en H. With naar Drammen. ZEILKLAAR te NIEUWEDIEP Immagonda Sara Clasina, H. Zoetelief, naar Batavia; SurinameR. van der Mey, naar Suriname, en Catharina Johanna, J. B. Jaski, naar Newport en St. Thomas. Het smakschip Anna en Mientje, kapit. H. Hazewinkel, van Newcastle naar Zwolle, den 17 dezer bewesten Huisduinen gestrand is, volgens brief van den Helder van 25 dezer, na gelost te hebben, dien dag van het strand afgewerk,t en in het Nieuwe Diep gebragt. Volgens brief van kapitein H. C. Wriborg, voerende iiet Amster- damsch barkschip Mathilde, den 2 dezer van Bremerhaven te New- York aangekomen, in daco 10 dezer, had hij op de reis een zwaren storm doorgestaanwaardoor het tuig oncramponeerd was en de boeg- spriet, fokkemast en groote mast gesprongen waren; het schip was echter digt gehleven. Vlie den 23 dezer. De wind N. VV. Binnengekomen B.J. Amsinga van Nerva, C. Wegener van MemelG. A. Boomgaard van Pillau E. S. van der Wijk van Stavanger, R. IJ. Visser van Arendal, G. Oostervink van Osterrisoer, J. H. Jonker van Oudsoen, N. Andersen en H. J. H. Naess van Fredrikstad. Vertrokken J. A. Tinholt naar ArchangelH. B. Kolk naar Drontheim en J. Christoffers n. Hamburg.

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 2