ROTTERDAMSCHE A". 1851. Saturdag <len 12 Julij. jL ^.-v: ^0 LOADEA den 9 julij {des avondsj. Ileden avond heeft H. M. het sedert lang aangekondigde bezoek aan de City gebragt. De Koninklijke stoet ver- liet ten negen ure het paleis van Buckingham; in het achtste rijtuig waren de Konirigin en prins Albert ge- zeten. H. M. droeg een wit satijn gewaad met goud geborauurd en met goudenzilveren en wit satijnen linten vetsierd rijk met diamanten bezet; haar hoofd- tooisel bestond uit bloemen en diamanten. Prins Albert droeg de uniform van kapitein-generaal en kolonel der artillerie, met de teekenen der orden van den Kouseband en van bet Gulden Vlies. In Guildhall gekomen werd de Vorstin met veel geestdrift ontvangen; alles wasdaar teestelijk getooid en toen II. M. op den troon gezeten was, ontving zij daar de hulde van meer dan 3000 aan- wezigen. De Koningin nam vervolgens aan een luisterrijk banket deel en keerde tegen den nacht naar het paleis ter.^S- De City was bij deze gelegenheid prachtig getllumineerd. Hare Majesteit hield eergisteren court in het paleis van ^Lnckingb m, en ontvii^ do gfijoof&bri'" uir handen van den nietivven buitengewonen ambassadeur der Fransche Republiekgraaf IValewski. Des avonds van dien dag werd een groot concert ten Hovegegeven, totbijwoning waarvan ongeveer vierhonderd personen van aanzien ge- noodigd waren. Dagelijks wordt de groote tentoonstelling door H. M. en prins Albertvergezeld door een of meer hunner Kinderen bezocht. Het getal der overige bezoekers blijtt bestendig zeer groot; gisteren bedroeg het 65,062. Door het wegnemen van het glas op verschillende punten is de warmte in het gebouw vcel dragelijker geworden. Lit den nu volledig opgemaakten staat der openbare inkomsten gedurende het den 7 dezcr geeindigd kwartaal blijkt, dat zij in die dtie maanden 95*354 ponden sterling minder dan in dezelfde drie maanden van het vorige jaat en over het geheele jaar 210,739 ponden sterling minder hebben opgeleverd, zoodat vooraf te regt gezegd was dat de vermindering betrekkelijk niet zeer belangrijk wezen zou. Welke hoofdstukken gunstige, welke minderegun- stige uitkomsten opleveren is reeds vroeger medegedeeld. De wet op de kerkelijke titels werd maandag in het Hoogerhuis ingebragt en ten eersten male gelezen. Lord Monteagle wilde reeds dadelijk zijne bezwaren tegen die wet ontwikkelen, maar de President van den Raadzeide dat bij zich tegen alle discussie daarover verklaren zou, voor dat de gelegenheid daartoe zich bij de beraadslaffing over de tweede lezing van zelf zal opdoen. In het Lagerhuis viel dien dag niets van algemeen be lang voor. Gisteren bragt de heer H. Berkeley aldaar zij 11 jaarlijksch voorstel tot invoering der stemming bij ballotagc bij de verkiezing van Parlementsleden ander- maul ie berde en met 87 tegen 50 stemmen werd hem vrijheid verleend om een wetsontwerp aangaande deze zaak in te dienen. De heer Hume was voomemens ge- WPPCf Aran A »r»AAr D ("A rV - 1 weest eene nicer uitgestrekte anotie tot wnzi on'' van net steisel der nationals vertegenwoordiging te 'doen, maar zeide daarvan weder afgezien te hebbentoen hij bemerkte dat vele leden zich thans alleen tot de bal lotagc bepalen wilden. Eene motie van den heer Scully om den arbeid in de Iersche werkhuizen zoo veel doen-' lijk tot verligting van de armentax in Ierland te doen strekkenwerd vervolgens met 64 tegen 42 stemmen verworpen. Dien dag Leed het Ministerie nog. eene nieuwe nederlaag, door de aanneming van een door lord Grosvenor gedaan voorstelwaartegen de Kanselier der schatkist bedenkingen geopperd had. I-Iet strekte om verlof te hebben yot indiening van een wetsontwerp tot opheffing der jaarlijksche betalingen aan welke pro- cureurs en solliciteurs onderworpen zijn. De invoer van edele metalen in Engeland heeft in de vorige week eene waarde van 450,000 ponden sterling bedragen en de uitvoer die van 151,600 ponden sterling waaronder 50,000 oncen zilver in staven38,000 oncen in gemunt zilver en 13,900 oncen gemunt goud voor Lelgie, en 18,000 oncen zilver in staven en 75,000 oncen gemunt geld, naar Rotterdam bestemd. ^ckere John Schultzdie op denzelfden avond, in Vauxhall Gardens, drie gouden horlogien uit de zakken van andere bezoekers dier plaats geligt hadis door een der geregtshoven alhier tot zeven jaren transportatie veroordeeld. PARIJS den 9 julij. oor het oogenblik is in Frankrijk geen gewigtiger vraagstuk aanhangig dan dat wegens het al of niet her- zien der Constitutie. Geen wonder dan dat daarop aller aandacht is gevestigd cn dat het verslag van den heer de 1 ocqueville nopens de voorstellen tot herziening gisteren 111 de zitting der VVetgevende Vergadering met alle aan- dac.it werd aangehoord; de slotsom van dat verslag was dat de commissie eene geheele herziening der Constitutie' wenscbelijk acht, echter niet om dus tot den Monarchalen vorm tcrtig te keeren maar om den bestaanden Repu- blikeinschen regeringsvorm te verbeteren en op nog hechtere grondslagen te vestigen. Eenparig is de commissie van oorJeeldat,, wordt door de wettige meerderheid in de Vergadering tot geene herziening besloten, de Constitutie dan moet blijven zoo als zij is en door alien geeerbiedigd worden. De beraadslagingen over het verslag van den beer de rocqueville zijn op aanstaanden maandag bepaald. Door den heer de Melun werd gisteren 00k verslag uit- gebragt betrekkelijk de ingekoraen verzoekschriften nopens de herziening. De zitting van heden was van alle belang ontbloot In den afgeloopen nacht zijn in de straat Madame vijitien personen 111 hechtenis genomen, die bezig waren met bet drukken van een nieuw bulletin van het centraal committd van wederstand; 00k is de drukpers welke zich daai beyond in beslag genomen. Het nieuwe bulletin is 111 gelyken geest als de vorige; hevig wordt daarin tegen Louis Napoleon uitgevaren, als een werktuig in de handen der Jezuiten. - Vroeger is gebleken dat aan deze stukken,van het zoogenaamd committd van wederstand met te veel gewigt moet worden gehecht, dewijldievan eenige nietswaardigen afkomstig schijnen te zijii. it Loulogne-sur-Mer heett men dezer dagen 12 oco unilormen aangehouden welke ingevoerd werden aan'het adres van den Hertog van Brunswijk. Uit een daarop mgesteld onderzoek zou gebleken zijn dat vroeger reeds 18,000 uniformen waren ingevoerd zonder de aandacht der beambten te trekken. Het moeten alien linie-uniformen zijn welke geen ander onderscheidingsteeken hebben dan geel galon aan de mouwen. lie Spaansche Kamer der Gedeputeerden had den 4 dezer nopens het ontwerp tot schuldregeling nog geen besluit genomen. - Men sprak te Madrid van op handen zijnde wijzigingen in het Ministerie. K.EULEN den 10 julij. Men meldt uit Berlijndat de Kroonprinses van Wurtemberg den 8 dezer van daar naar Sint Petersburg is afgereisd om tijdig in die hoofdstad, tot viering van den verjaardag der Keizerinden 13 dezer, te kunnen aankomen. Voorts dat de heer von Kleist Retzow het hem opgedragen ambt van Opperpresident der Rijnprovincie aangenomen heeften eerstdaags derwaarts afreist De Prins van Pruissen is eergisteren van Berlijn naar de Rijnprovincie afgereisd. Naar men te Frankfort verzekert, zijn nagenoeg alle Duitsche Regeringen over^'geboinen eene algemeene wet 'op ue drukpeis voor net gtzamenlijk geliied van den Duitschen Bond nit te vaardigen. Ook de beraad- Siagingen over de volksvertegenwoordiging in de ver- selli 11 cnde Duitsche Staten zullen eerlang aanvangen waarbij eene wijziging der kieswet van 1848 buiten alien twijfel scliijnt te zijn. De nieuw benoemde Nederlandsche Minister bij het Beijersche I-Iof, de heer Travers, heeft den 7 dezer, bij afwezigheid des Konings van Beijeren, den President- Minister zijne geloofsbrieven overgereikt. 'sGHATENIIAGE den 10 julij. Bij Koninkl. besluit van den 16 mei jl. is Jande Kater Nz. ontslagen als majoor-kommandant van het half-bataillon rustende schutterij n.° 2 in de provincie Zeeland. Bij Zr. Ms. besluiten van den 4dezer zijn benoe'md tot notaris te Zuidhorn, prov. Groningenmr. II. Guichart nbresch candidaat-notaris en bnrgemeester der geraeente Grijpskerk en Zuidhorn; tot regter-plaatsvervanger in de arrondissements-regtbank te Appingadam mr. B. ten Brink rector van de latijnsche scholen aldaar; tot plaatsvervanger van den kantonregter te Wychen J. G. J. Moll, candidaat- notaris aldaar, en tot. plaatsvervanger van den kanton- tc •^3'ten mr- IV. A. Roelvink, candidaat-notaris te„YI"ter®vV-|k. en ''d van de Staten van Gelderland. Bij Koninklijk besluit van den 6 dezer, is de algemeene rekening aantoonende de hoegrootheid der Oostindische remises in goederen en geld en het gebruik van die re mises gemaakt, gedurende het jaar 1849, benevens de tweede suppletoire rekening over 1847, en de eerste suppletoire rekening over 1848, goedgekeurd en de Staats-commissiebenoemd bij Koninklijk besluit van den 28 december laatstledenontbondenonder dank- zegging voor den door haar verrigten arbeid. ^et Staatsblad n.° 69 bchelst de wet van den 29 junij laatstleden, tot verkoop onder 's hands, van een stuk douveingrond te :*;SC. De Maatsbladen n.s 70 tot 75 bevatten de wetten van den 29 junij 1851 houdende naturalisatie van inr. Everhardus Gerhardus van Senden Bernhard Mendel Alexander MendelFriedrich IVilhelm Hefner, Jacob Giesbers en Peter Joseph Bcrger. Z. K. H. prins Frederik heeft gisteren in een bijzon- dergehoor ontvangen Z. Exc. den graat von Koningsmarck, minister van Pruissen bij he? Nederlandsche Hof, die den heer Helnientagraad van administratie en directeur van de indirecte belastingen enz. in Rijn-Pruissen aan Hoogstdenzelve heeft voorgesteld. 'lrins Hendrik is gisteren uit deze residentie naar II. M. de Koningin-Moeder, op het buitenverblijf Soestdijk, vertrokken. Ileden wordt in de residentie verwacht de prins IViasemskidie als secretaris aan het Russische gezant- schap alhier zal worden verbonden. Z. Exc. de minister van Staat, baron von Arnim ge- heimraad van Z. M. den Koning van Pruissen, en'z. die eenen geruimen tijd in de residentie doorgebragt heeft, keert morgen terug naar Berlijn. Z. Exc. sir E. C. Disbrowe is heden met zijne familie in deze residentie teruggekeerd. Men verneemt dat op de laatstelijk alhier gehouden tentoonstelling van schilderijen en kunstwerken van ievende meesters 57 schilderijen zijn aangekochtna- melijk 42 door particulieren en 15 door de Commissie voor de verloting. De voorstelling in den Koninklijken Franschen schouwburg alhier zal saturdag den 12 dezer bestaan uit Hay die. Staten-Gleneraal. tweede kamer.. Zitting van donderdag 10 julij. De beraadslagingen over ontwerp A der militaire wetten worden voortgezet, en wordt art. 42 daarvan, met een door den Minister van Ootlog daarin voorge- slagen amendement, met 52 tegen 6 stemmen aangenomen, als mede de volgende artikelenongewijzigd, nadat in kct 45ste of laatste artikel was ingevuld de tijd der in werking treding dezer wet, zijnde r October 1851. Daarna is de geheele wet A (regeling van de bevordering het ontslag en op pensioen stellen van de officieren der land- magt) aangenomen met algemeene stemmen op edne na (die van den heer Taets van Amerongenj. Aan de orde is ontwerp B (tot regeling van pensioenen bij de landmagt). De artikelen 141 wordenenkele daarvan met araendementen aangenomenen de voort- zetting der discussien over die wet wordt op morgen bepaald, weshalve die over de wet op het regt van ver- eeniging alsdan geen voortgang zullen hebben. De Ver gadering gaat over in committd-generaal. In den loop dezer zitting is kennis gegeven dat het algemeen verslag over het wetsontwerp nopens de be- talmg door Nederland in de Russische schuld in Holland gereed is. De dag der behandeling daarvan zal nader worden bepaald. Provinciate Staten van Zuidholland. Zitting van donderdag 10 julij. De Voorzitter geeft kennis, dat de commissie van rapporteurs voor het ontwerp wegens de verdeeling der provincie in kiesdistricten tot haren voorzitter heeft gekozen den heer Elink Sterk en tot algemeen rapporteur den heer van Hoogstraten. Is ingekomen een adres van de Afdeeling de vijf heeren- landen van den Alblasserwaard in het Land van Arkel beneden de Zouwevan de Hollandsche Maatschappij van Landbouwwaarbij die Afdeeling hare bedenkingen mededeelt over de ongelijke verhouding van het gewigt der stukken boterdie in verschillende gemeenten ter markt worden gebragt, en welke eene zoo ongunstige wending in de marktprijzen te weeg brengt. Gemelde Afdeeling^ heeft het hierom raadzaam geacht de tusschen- korast van het provinciaal bestuur in te roepen opdat door hetzelve een maatregel worde verordend, krachtens welken de zwaarte van het ter markt gebragt stuk boter overal in de provincie Ned. pond bedrage of dat daaromtrent zoodanig reglement worde vastgesteld als dienstig mogt worden geoordeeld ter verkrijging eener vaste verhouding in deze.Dit adres wordt in handen gesteld van de commissie voor de verzoekschriften. Is ingekomen eene missive van Gedeputeerde Staten betrekking hebbende tot het adres, aan de Staten inge- zonden door 1J. van IVijngaardenaannemer van publieke werkenuie tene schadevergoeding verzoeiu voo. de schade, geleden bij de door hem aangenomen werken aan de haven van Goedereede. Gedeputeerde Statenover- tuigd van de deugdelijkheid van het verzoek wegens de schadedoor den adressant geleden door omstandig- heden buiten zijn toedoenhebben gemeend aan de ver gadering te moeten voorstellen om den adressant eene schadevergoeding van 2000 uit de provinciale fondsen te verstrekken eh die te brengen op den post van on- voorziene uitgaven. Dit stuk wordt in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren van Baerle van der Burgh, van VollenhovenHein en Metelerkamp. Is ontvangen eene missive van burgemeester en wet- houders der stad Gorinchemhunne beschouwingen mededeelende over de bepalingen van een reglement voor den Hoogenwaard met betrekking tot zeker sluisje, het- welk steeds onder het beheer is geweest van de stad en hetwelk men thans onder een ander beheer wil hebben gebragt. Op grond van verschillende beschouwingen stellen de adressanten voor, dat het voornoemde sluisje voortdurend onder hetzelfde beheer blijve en verlangen zij, dat de stad in haar regt ten deze worde gehandhaafd. Wordt in handen gesteld van de commissie voor het reglement van den Hoogenwaard. Eindelijk is ingekomen een schriftelijk voorstel van leden der 6de afdeeling, strekkende tot aanwijzing van een post op de provinciale begrooting voor zoo veel het Rijksbestuur is, ter voorziening in de verblijfkosten van die leden der vergadering, welke, volgens art. 95 der provinciale wetals commissien vereenigA^-nog-na de Staten-Vergaderingmet bepaalde werkzaamheden zullen kunnen belast blijven. Zij beroepen zich op de verklaring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, bij gelegenheid der beraadslagingen over het wetsontwerp wegens de reis- en verblijfkosten der Provinciale Smen waarbij hij te kennen had gegeven, dat dit niet bij de wet moest worden voorziendoch dat, als de leden der Staten door buitengewone werkzaamheden na de ge- wone vergadering schade hadden geleden eene vergoe- ding wettig kon geschiedendoor die op de provin ciale begrooting te brengen. Mitsdien stelden de leden der 6de afdeeling voor, daarvoor eene som van 600 aan te wijZen. Dit voorstel zal worden aangehouden tot na de be handeling der huishoudelijke provinciale begrooting, die heden aan de orde is gesteld. _De commissie voor de verzoekschriften brengt verslag uit over de volgende adressen: r.° Van het bestuur der reeds bovengemelde afdeeling van de Hollandsche maatschappij van landbouw, strekkende om de vlotbruggen door ophaalbruggen te doen vervan- ge|j- Zonder te kunnen oordeelen over het juiste of onjuiste van de meening der adressanten, heeft de com missie zich de vraag voorgesteld, of de vergadering bevoegd was om aan hun verzoek te voldoen, namelijk om hunnen wensch dien zij reeds vroeger, doch vruchteloos, aan den Minister van Binnenlandsche Zaken hadden kenbaar gemaakt, bij het hooger bestuur te ondersteunen? Zij heeft die vraag ontkennend beantwoord met het oog op art. 134 der Grondwet, en stelt mitsdien voor omtrent dit adres over te gaan tot de orde van den dag. 2.0 Van jonkh. van der Straten van den Hill, zijne beschouwingen mededeelende in verband tot de te ver- wachten voorzieningen nopens de waterschappen. De commissie stelt voor dit adres ter griffie nederte leggen. Dien overeenkomstig wordt besloten. De commissien in wier handen gesteld zijn de voor stellen van Gedeputeerde Staten: i°, wegens de rekenin- gen over 1848 en 1849, en 20, tot het brengen op de provinciale begrooting eener som van io.cxxd voor de uitdieping van den IJsselzijn met hare verslagen gereed. Blijkens het eerste verslag, dat alsnu wordt uitgebragt, hebben er bij de commissie geene aanmerkingen plaats ge- had over de juistheid der rekeningen en zijn slechts enkele ondergeschikte wijzigingen van redactie voorge steld waarmede Gedeputeerde Staten zich hadden ver- eenigd. Beide rekeningen aan de orde gesteldgeven tot geen discussie aanleiding en worden goedgekeurd. Uit het verslag nopens het 2de voorstel blijkt dat de commissie, na eene zorgvuldige overweging der zaak, het groote nut van het voorstel volkomen beaamt. Na de mededeeling van de gevraagde inlichtingen en bekend geworden bijzonderheden waaronder inzonderheid het gevoelen der Regering dat de rivier de IJssel is eene rivier van den Staat, heeft zij betreurd dat na die ver klaring des Ministers niets is aangewend om den slechten toestand dier rivier te verbeteren zoodat men tot dit voorstel zijne toevlugt heeft moeten nemen de Minister van Binnenlandsche Zaken toch was wel bereid van Staats wege in de kosten te voorzien, mits de betrokken pro- vincien Zuidholland en Utrecht en de belanghebbende polders mede daartoe bijdroegen. De commissie nu heeft in overweging genomen, of de verlangde verbetering was in het provinciaal belang en ofdaaraan alzoo eene bijdrage moest worden gedaan in evenredigheid met de behoefte. Na kennismaking met de vereischte stukken plans en inlichtingen heeft zij niet geaarseld die vraag toe- stemmend te beantwoorden. Die bijdrage wordt haars inziens dringend gevorderd in het belang der bevaarbaar-

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1