Rtjckvvorsel IIz., lid van de Eerste Katner der Staten- Generaal en president der kamer van koophandel en fa- brieken te Rotterdam, en al de heeren eeresloeproeijers bevinuenin de tent ververschingen aangeboden, waarop het bezoek aan de verschillende uitvvendig fraai versiecde werkplaatsen van het etablissement volgt. Alles is daar in voile vverking. De Koning en de Prins nemen al de machines en verrigtingen tot in de minste bijzonderheden in oogenschouw, terwrjl de heer Directeur zich beijvert alle mogelijke ophelderingen te geven. Het machinaal acnavenknippen en ponsen wordt onder hun oog met de grootste vaardigheid en juistheid verrigt. Een cylinder wordt gedraaiden een voor eene stoomboot bestemde cylinder, wier zwaarte op ongeveer 2000 Ned. ponden geschat wordt, a'.s mede eene molenas, ter zwaarte van ongeveep 2500 Ned. ponden, gegotennadat het ijzer daartoe, in de tegenwoordigheid der aanzienlijke bezoe- kers, was gesmolten. Onder het luid hurrah! der werk- heden verlaat Z. M. iedere afzonderlijke werkplaats v e,e" afgeschoten gedeelte der tent nemen nu de Vorstelijke Personen, onder aanwijzing door den weled. zeer gel. heer Giltay, de zonsverduistering waar en voldoen daarna aan de uitnoodiging hun door boven- genoemde Commissie uit de deelhebbers in de Oost- lndische inaatschappij gedaanom het gelieel gereed iiggend aan de fabriek gebouwd ijzeren stoomschip Padang dat binnen weinige dagen naar Batavia vertrekt om in den Indischen Archipel dienst te doen met een bezoek te vereeren. Van daar in de tent teru°-gekeerd betuigt Z. M. bij herhaling zijn hoogste genoegen over al het aanschouwdeneemt een hartelijk afscheid be- geeft zich met zijn gezelscbap even v66r half vier ure, weder in de Koninklijke sloepen wordt, door de heeren eere-sloeproeijersonder het vernieuwd gebulder des geschuts, tot voor het tot Hoogstdeszelfs tijdeliik paleis ingerigt hdtel geroeid, waar de prachtig versierde trap tegen vier ure wordt bestegen. delijke schutterij eenige muziekstukken uitvoert, een bezoek aan de prachtig verlichte en keurig gedecoreerde lokalen dier Societeiten wordt overal op zijnen weg met luid gejuich begroet. Naauwelijks begint de avond te vallen, of overal wordt de llluminatie ontstoken, en een uur later zwemt de ge heele stad als in eene zee van licht. Prachtiger schouw- epel hadden wij nog nooit aanschouwd dan Rotterdam dezen avond oplevert. Ziet het Stadhuiswelks hoog bordes reeds vroeger met groen en bloemen prijkte en dat nu aan alle zijden van de straat tot aan de toren- •p.t« met lampions is verlichteveneens de Beurs, ter wijl bovendien de geheele Beursbrug tot aan het water is geillumineerddeze beide gebouwen leveren een ver- rukkend schouvvspel op. De verdere illuminatien van atadswege zijn mede fraai, zoo als het Paleis vanjustitie, het museum Boymans, het Stadstimmerhuis, de eerepoor- teil|jein Sedenkzuil- Reeds in onze vorige nommers meldden wijdat de bewoners van verschillende havens en straten zich tot unanieme illuminatien hadden ver- eenigd en hoe die in den Houttuin aan het oosteinde der Hoogstraat en verder op in die straatin de Eerste Lombardstraataan het noordeinde van den Oppert en op de Delftschevaart zouden zijn ingerigt; de vroeger beschreven verlichting beantwoordt op die verschillende plaatsen aan de verwachting. De Boompjes de beide zijden der Leuvehaven, de beide zijden der Wijnhaven, de Gelderschekadede Wolfshoek, de zuidzijde ivari den Hanngvliet, de Spaanschekade, de noordzijde derNieuwe- haven en de beide zijden der Blaak zijn mede op eenparige wijze door guirlandes langs de boomenmet trofden afgewisseld, verlicht. De hilizen van alle overige havens en straten waar geene eenparige illutninatie tot stand heeft kunnen komen of niet beproefd is, zijn mede geillu mineerd, en van deze verdienen onderanderen nog bij - zondere vermelding de verlichting aan de groote societeit Amicitia op de Blaak agiurno en die aan het Leesmuseum de verlichting met chassinetten tereere van Y^omnglVillemll aan het koffijhuis IVillem II van den heer van Uden op den hoek der Gapersteegde gazverlichtingen aan de gaz- fabriek, bij den heer C. G. Boonenkamp op de Hoogstraat en aan den winkel van cien heer D. Heystek in de Hoofd- ateeg; in de Boompjes de illuminatie der naamletters van de Neder- en Middenrijn-stoorabootmaatschappij, Jo"!] 1 ^Jenera' Steam - Navigation Company, van de INederlandsche stoombootmaatschappij, van de stoomboot Amicitia en van de stoomboot op Havre, voor de bu reaux dier verschillende maatschappijen; desgelijks die der letters K. N. Y. C. voor de woning van den ed. achtb. heer I romp .vice-president der Koninklijke Nederlandsche xachtclub. Het is onmogelijk hier alles op te sommen, zoo veel schoonszoo veel luisterrijks is er te aan- schouwen, doch de winkels der heeren Allan en Co., Bunnckamp en Mahler, Balilmanrt en Co. en A. Sinkel mogen wij toch niet stilzwijgend voorbijgaan evenmin de illuminatie van het gebouw der Maatschappij tot Nut der Zeevaart en de gazverlichting bij den heer Lucardie, aan de Melkmarkt. Het op stroom liggende fregatschip India kapitein ro"k van de heeren A. van Hoboken en Zoneu, dat geheel met lantarens verlicht is verdient eene bii- zondere vermelding. Duizenden vervullen de straten om het verlichte Rotterdam te aauschouwen. Het heerlijkste weder heeft den eersten onzer feestdagen begunstigd en verhoogt nog het schoone der illuminatie. Nadat een dertigtal genoodigden heden namiddag bij den Koning heeft gedineerd ziet men het muziekkorps delijke schutterij, onder de vensters van het paleis, Z. M. eene serenade brengen. Dat korps wordt opge- volgd door de Rotterdamsche Liedertafel, onder directie van den heer C. II. Fessell. Nadat eenige coupletten aangeheven zijn, wordt eene commissie uit hun midden daartoe door Z. M. uitgenoodigd en bestaande uit de' heeren N. C. Gregoor, A. van der Hoeven Pz., IV. II 3 rrsd A- Zwartendijk, P. Reusch, C.van San ten 11 11 Stewart Collard en J. L. Nierstrasz door leden der Stedelijke Regering binnengeleid met welke heeren Z. M. zich zeer minzaam onderhoudten dank betuigt voor het bewijs van liulde hem gebragt. De heer Gregoor, president der Liedertafelbetuigtin aller naam dank voor de vereerende wijze waarop Z. M. die hulde wel heeft willen ontvangen en verzoekt Hoogstdenzelve het beschermheerschap der Vereeniginc wel te willen aannemen welk verzoek Z. M. in zee°r vleijende bewoordingen inwilligten de Commissie ver- zoekt de tolk zijner gevoelens bij hare medeleden te willen zijn. Daarna rijdt Z. M., door de eerewacht vergezeld en floor de eeresloeproeijers in open rijtuigen gevolgd, uit, om de llluminatie in oogenschouw te nemen; brengt onderanderen op uitnoodiging van heeren commissarissen der societeit Harmonie, waar het muziekkorps der ste t 1 c'en -•> jolij {des avonds). 111 het lloogerhuis werd de wet op de burgerlijke regten in Ierland eergisteren ten tweedenmale g^elezen. G'Steren was de behandeling in committd der wet op de kerkelijke titels aldaar aan de orde, en werd een amen- dement van lord Monteagletot inlassching van een art 1 ke 1waarbij Ierland van de werking dier wet uitge- sloten zou worden met 82 tegen 17 stemmen verwor- pen, en daarna een amendement van lord Kinnaird tot weglaung van het eerste artikel, met 77 tegen <16 stemmen. Gelijk lot der verwerping trof de amendementen des hertogs van Argylltot weglating der in het Lagerhuis aangenomen voorstellen van sir F. Thesingerin zoo ver zij de vervolging te dezer zake op aanklagte van bij - zondere personen betroffen. Ten slotte werden al de verschillende artikelen van het wetsontwerp goedgekeurd Het Lagerhuis, dat eergisteren, bij wijze van proef- neming, in het voor zijne toekomstige zittingen bestemd gebouw vergaderde, bewilligde dien dag in de derde lezing der wet op de in- en uitgaande regten. In de avondzitting van gisteren diende de beer B. Hall petitien der kiezers van Greenwich in, die verlangden voor het Iluis gehoord te worden tot ondersteuning van den eisch des heeren U. Salomons, het door hen gekozen parlementslidom stem en zitting in het Huis te hebben. Gelijke petitie werd door den heer Qurnle, namens de kiezers uit de Gity van Londenten behoeve der verkiezing van den J"0" Baths child ingedienden omtrent beide verzoek- zullenwod'0^" ^aC maandag in overweging genomen De part ij der bescherming vleit 'zich dat de aanstaande verkiezingen te Boston en Scarborough, en in verschillende zeehavens en graafschappen, voorstanders harer beginselen in het Parlement zullen brengen. Verscheiden leden van den gemeenteraad van Londen yerkiezen geen gebruik te maken van het aanbod der transche Regering, tot kosteloozen heen- en terugtogt, bij gelegenheid der feesten te Parijs, tot welker bij- woning in de volgende week zij uitgenoodigd zijn maar geven er de voorkeur aan die kosten zelve te dragen. PARIJS den 26 julij. In de zitting der Wetgevende Vergadering van eer gisteren is besloten tot eene tvveede overwegin*7" der gemeentewet over te gaan. De zitting van gisteren leverde niets belangrijks op. Ook heden was de zitting niet van politiek belang. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een ontwerp ingediend, waarbij de stad Parijs tot het sluiten eener leemng van 50 millioen francs, tot daarstelliiw van cen- trale markten, geregtigd wordt. Dit ontwerp zal spoedig behandeld worden. Omtrent het leggen van den spoor- weg die de hoofdstad met Marseille verbinden zou zal denkelijk voor de prorogatie der Vergadering geen be- sluit genomen worden. Men denkt dat, heeft die prorogatie plaatsde per- manente coiumissie uit lieden van eene kalme en getna- tigde denkwijzeuit de verschillende partijen genomen zal worden gekozen. Alliier uit Weenen ontvangen brieven geven de verzekering dat Oostenrp Pruissen en Rusland met genoegen de herkiezing van Louis Napoleon tot President der rransche Republiek zien zouden, naardien hij, ge- durende den tijd van bijna drie jaren, zich een voorstander der orde en een bevorderaar der wezenlijke belangen des Lands getoond heeft. De Graaf van Chambord zoudus, voor net tegenwoordige althans, geene ondersteuning bij die Mogendheden vinden. Brieven uit Rome van den 16 dezer melden dat de laus aldaar teruggekeerd en met veel vreugdebetoon ontvangen was; zelfs waren vele particuliere huizen geillumineerd. Per telegraaf is hier bij den Minister van Buiten- landsche Zaken berigt ontvangen, dat de zes eerste en voornaamste artikelan van het wetsontwerp tot regeling der schuld den 2+ dezer door den Spaknschen Senaat zijn aangenomen. Ook de concessie tot het graven yan het Ebrokanaal is door de Cortes eenstemmig verleend. KEULEN den 27 julij. De Ivoning van Pruissen heeft zich den 25 dezer naar Komngsbergen en de Koningin naar de badplaats Ischl begeven. De heer von Manteuffelbroeder van den Pruissischen I resident-Minister, die tot ondersecretaris bij het ministerie van binnenlandsche zaken benoemd is heeft den 24 dezer dat ambt bereids aanvaard, terwijl de minister van linantien, de heer von Rabedoor den heer von Bodelschwingh ver- vangen is. Sommige dagbladen verzekeren nu weder dat Pruissen met voornemens is met zijne provincien Pruissen en r°Seiii UIt te treden, en maken daaruit op dat die Mogendheid zich niet langer tegen de opneming van net gezamenlijk Oostenrijk in den Bond verzetten zal. Anderen zeggen daarentegen dat de onderhandelingen nog op verre na niet genoeg gevorderd zijn om hieromtrent iets met zekerheid te kunnen zeggen, en dat Pruissen alleen dan in genoemde opneming zal bewilligen wanneer het genoegzame waarborgen voor het behoud zijner tegen woordige magt en zijner stelling in de Duitsche polidek erlangd zal hebben. De Koning van Wurtemberg is naar Friedrichshafen vertrokken, van waar liij zich naar Venetie begeeft om aldaar de zeebaden te gebruiken. Men weet dat Z. M. eerst voornemens was naar's Gravenhage te reizen, doch dat dit bezoek is uitgesteld. De verkiezingen voor de gemeenteraden in Wurtemberg zijn tot hiertoe door- gaans in den geest der behoudende partij uitgevallen. Opstenrijksche Regering heeft tot de ontbinding der nationale garde in den geheelen omvang der Keizerlijke Staten besloten. Ilet heeft Z. M. behaagdbij besluit van 21 dezer, tot eersten commissaris van politie te Leydenonder de aan dien rang verbondene jaarwedde, te benoemen IV. Bemna Jr.thans tweede commissaris van politie aldaar. Bij Koninklijke besluiten van den 25 dezer zijn benoemd tot ontvangers der directe belastingen en accijnsen: te Grouw (Friesland) de heer A. A. Uitenhage de Mist, thans surnumerair van 's Rijks belastingen te Hoorn- te Goor c. a. (Overijssel) de heer A. H. R. Metelerkamp thans ontvanger te Oudegaen te Hooge en Lage Zwaluwede heer D. baron van Slingelandt thans ont- vanger te Wanneperveeu. Bij Koninklijk besluit van den 22 en 24 dezer zijn verleend de volgende pensioenen te weten aan A. A. le jeune, controleur bij het postkantoor te Rotterdam^ t'^3) G. Kante of Cantibrievenbesteller aan het postkantoor te 's Bosch, 135; A. Sterkidem te Amsterdam, y 193 Barends of Berentsenidem te llarderwijk 87F. A. Jongstra, ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ileerenveen, /1999; J. Meaning, commies der 3de klasse bij 's Rijks belastingen te Waarde, 229 1 B.J. van Engelenwed. van A. Backerin leven ontvanger der directe belastingen te Amsterdam 2448; E. IVouters, wed. van A. Eerens, in leven commies der 2de klasse bij s Rijks belastingen te Amsterdam f 244* E. yenema wed. van B. T. de Cockin leven ont- vanger der registratie te Winschoten, 1041 J. Visscher wed. van IV. van Gulikin leven ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Blokzijl,/iioi J. C., G. IV. en G.J. E. Meijer, minderjarige kinderen van wijlen T. Meijer. onder voogdij van G.J. Arensin leven commies der 3de klasse bij s Rijk$ belastingen te Borgharen, f 176' M. Ptrs, wed. van J. J. Fyon of Foyon, in leven commies bij s Rijks belastingen, f 60, en C. A. van Bijlevelt, ge- wezen Rijks roeijer der dranken te Schiedam, f 1152? - Het Staatsblad n.° 88 bevat het Koninklijk besluit van den 13 junij 1851, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de met Belgie gesloten overeenkomst tot wijziging van art. 22 van het reglement omtrent de scheepvaart op het kanaal van Terneuzen. De Minister van Finantien heeft aan de heeren betaalmeesters in de arrondissementen doen afgaan de volgende missive: Meermalen reeds zijn bezwaren geopperd wegens de vroege slutting der kantoren van sommige betaalmeesters, het zij door ontvangers, ter zake van stortingen, het zij door ingezetenendie betalingstukken hadden in te vor- deren. Ik heb dien ten gevolge noodig "geacht te bepalen dat al die kantoren voortaan van negen ure des ochtends tot minstens twee ure des namiddags zullen geopend blijven zonder dat men zich aan laatstgemeld uur al te streng zal houden, voor betaalsrollenten dage waarop die komen te verschijnen; en wel tot voorkoming, dat met soms, wanneer de belanghebbenden slechts eenige oogenblikken vroeger of later komen, enkele posten on- voldaan blijven, waardoor alleen aanleiding wordt ge- geven tot noodeloozen omslag en dubbele werkzaam- heden en tevens tot kqsten voor ineestal weinig bemid- delde gepensionneerden of dergelijken. Ter zake van de stortingen, behoef ik niet te herin- neren dat de buitenontvangers steeds zoo weinig eenG- zins mogelijk behooren te worden afgewezen ongeacht of de quitantien nog kunnen geviseerd worden en van de strooken ontdaan." Gemelde Minister heeftovereenkomstig de magtiging van_ Zijne Majesteit en krachtens art. 1 der wet van den 18 junij 1851 {Staatsblad n^ 65) en gelet hebbende op zijne aankondiging van den 27 junij jl. waarbij reeds zijn opgeroepen de schatkistbiljetten vervallen den 1 augustus aanstaande, bekend gemaakt, dat alle schatkist biljetten, daargesteld volgens de wet van den 28 april 1834 {Staatsblad 11.0 14), op den verschijndag der rente aflosbaar zijnde de hoiuiers derzelve mitsuien bij deze worden opgeroepen om op of na de respective verschijndagen, van i September dezes jaars af, dezelve schatkistbiljetten aan te bieden ter aflossingten kantore van een der betaalmeesters te Amsterdam, Rotterdam of in de hoofd- plaatsen der provincien, om aldaar het kapitaal te gelijk met de renten te ontvangen; zullende voor kapitaal en twaalf maanden renten op den rug der biljetten voldaan moeten worden geteekend en geene verdere renten daarop worden betaald. Stnteii-€leneraal. tweede kamer, Zitting van saturdag 26 julij. In deze zitting is rngekomen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet houdende goed- keuring van provinciale belastingen in Friesland. Ver- sGRAYEFIHAGE den 27 julij. Bij Zr. Ms. besluit van den 24 dezer is benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Deventer mr. H. Houck, advocaat aldaar. Bij Zr. Ms. besluit van dezelfde dagteekening zijn her- benoemd en bij continuatie aangesteld tot kantonregter te Ginneken en BavelJ. J. Middelaertot plaatsver- vangend kantonregter te Tilburg, J. II. A. Diepentot grittier bij het kantongeregt te Oosterhout, mr. C. C. A. Beenstot griffier bij het kantongeregt te Goes, mr. I J. A. van Damtot griffier bij het kantongeregt te Beetsterzwaagmr. P. Stinstraen tot griffier bij het kantongeregt te LemmerR, II. Brandenburg. zending aan de Afdeelingen, die zich 11a den afloop der zitting van heden met het onderzoek van dat wetsontwerp zullen bezig houden. De Commissie van rapporteurs heeft haar algemeen verslag gedaan nopens de wetsontwerpen tot naturalisatie van Eilbracht en anderen. De beraadslagingen zullen worden gehouden na afloop van die, welke aan de orde van den dag gesteld zijn. De beraadslagingen worden voortgezet over het ontwerp van wet nopens de onteigening ten algemeenen nutte. De nog ter behandeling overig zijnde artikelen worden achtervolgenssommigen met eenige wijziging, goedge keurd en ten slotte het geheele ontwerp aangenomen met 5r tegen 8 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren Gouverneur, van Lijndenvan GoltsteinGroen, van Nispen van SevenaerSchooneveld, Jongstra en Mackay. De Commissie, in wier handen gesteld is hetadresvan J.J. Kicherer, te Amsterdam, brengt verslag uit, ten slotte waar van zij voorstelt, de ophelderende missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken voor kennisgeving aan te nemen en het verslag te doen drukken en rond- deelen; dien overeenkomstig wordt besloten, nadat de heer van Dam van lsselt in het breede voor den heer Kicherer had gesproken. De Commissie, in wier handen gesteld is de rekening van het fonds van den Zuidplas, brengt, bij monde van den heer van der Veen, verslag uit, en stelt voor het verslag te doen drukken en ronddeelenen aan den Minister van linantien inlichtingen te vragen nopens het gebruik der waarborgpenningen voor de lasten der in der tijd ver- veende landen. De Minister van Finantien verklaart zich bereid,^ onmiddellijk inlichting deswege te geven en zegt dat jegens de personen die in het bezit dier penningen zijn, eene actie is ingesteld, waarvan in eerste instantie bereids uitspraak is gedaan, doch waarvan men in beroep gekomen is. De heer van der Veen stelt na deze inlichting, namens de Commissie voor, alleen het verslag te doen drukken en ronddeelen. Dien- overeenkomstig wordt besloten.

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 2