ROTTERDAMSCHE A? 1851. 1 Domlerdag a '.4 den 21 Augustus. n. a h :h(. EONDEN den 18 augustus (des avonds). |en welwillend door hem ontvangen. Alleen het ge- J ot viering van den verjaardag van prins Albert werd"L-- - - - laatstleden vrijdag door Z. K. H. en de Koningin te Osborne een groot feest aan de in hunne dienst zijnde handswerkslieden en arbeiders aldaar, alsmede aan honderd en dertig schepelingen der Koninklijke jagten enz. ge geven. Vierbonderd personen hadden plaats aan de w£l voorziene tafelsdie in eene ruirne en fraai versierde tenr geplaatst waren. De spijzen waren in de Koninklijke keukens toebereid, en werden, behalve door Hr.Ms.be- dienden door zeventig zeelieden opgedragen die door muziek waren vooratgegaan. Toen alien aangezeten waren begaven H. M. prins Albert en hunne Kinderen zich naar de tent om getutgen van het feest te ziin. Bij hare terugkomst uit Schotland zal de Koningin denkelijk een bezoek bij graaf Ellesmereop zijn land- goed Worsley Hall afleggen. le San Francisco, de hoofdstad van California, heeft alweder een hevige brand gewoed dertien blokken liuizen geheel en vijf andere gedeeltelijk in de asch ge- legd. Deze ramp wordt ajin k".va*jhvi$igheid toegeschre- ven; gedurende den brand is een groot aantal bekende boosdoeners gearresteerd. De ingezetenen dicrstad zullen zich door allerlei wettige middelen tegen de ontscheping van bewoners der strafkolonien verzetten, en die hunner welke zich nog in hun midden bevinden zoodra moge- lijk verdrijven. Tweehonderd der laatstelijk afgebrande huizen waren reeds weder opgebouwd. Volgens de met de Overlandmail aangebragte berigten breidde de opstand in de zuidelijke provincien van China zich nog steeds uit. Een der hoofden daarvan heeft zich, onder den naam van Tien Tehde Keizerlijke waar- digheid aangematigd, koperen munt doen slaan en de grooten des Rijks uitgenoodigd zich bij hem te voegen. A PAKIJS den 18 augustus. Aan het Elysde is een Ministerraad gehouden in welken gesproken is over de houding welke de algemeene raden moeten aannemen nopens het vraagstuk van de herziening der Constitutie en de verlenging van het ge- zag van Louis Napoleon. Er zou besloten zijn deswege eene circulaire aan de prefecten te rigten, welke in dien geest zou zijn opgesteld, dat zij scl'ijnbaar noch de Constitutie noch de wettigheid kwetste. Men wacht den heer Lion Faucher terug om dit stuk op te stellen. lot beden hebben zich 124 van de 364. arrondisse- mentsraden voor de herziening der Constitutie verklaard. Gisteren hetMt de inwijdi-ng der laatste sectie van den spoorweg van Tours tusschen Angers en Nantes plaats gegrepen. Zulks is niet'door den President der Republiek maar door den Minister van Openbare Werken en eenige hooge ambtenaren bijgewoond. Dezer dagen is alhier een manifest nopens de broeder- schap der Volken openbaar gemaakt door het nieuwe democrati-che Fransche, Italiaansche, Spaansche committd, in we 1 k manifest, dat door den heer Lamenuais is op gesteld wordt geprediktIn het staatkundige Repu bliek in het staaihuishoudkundige socialismus." De oprigting van dit nieuwe comtnittd is het gevolg van twisten met de Europesche detnocratische vereenigiug welke te Londen vergadert. Men verzekert dat eenige volksvertegenwoordigers der Bergpartij naar Londen zul len reizen, 0111 te trachten a I le verdeeldheid uit den weg te ruimen, inzonderheid die aangaande de keus van een kandidaat voorhet presidentschap der Fransche Republiek. Gisteren middag ten half zes ure zijn bier gelijk tijdig de luchtballonnen Globe en Aigle «opgelaten. Eerstgenoemde voerde den heer en mevrouw Poitevin en hun knecht Huot met zich ieder op een paard ge- zeten. In den anderen bevond zich de heer Godard met nog vijf anderen, waaronder een onverschrokken clown uit het Hippodrdme alhier, die onder het opstijgen aller lei kunsten deed; met kijkers zag men dat hij toen de ballon reeds zeer hoog was gestegen, de gevaarlijkste toeren verrigtre, en onderanderen met de voeten aan den ballon en met het hoofd -lijnregt naar beneden hing. De heer Godard is met, zijn gezelschap nog gisteren avond behouden alhier teruggekeerdvan de familie Poitevin heeft men nog niets vernomen. Den 10 dezer werd te Laurac een banket van 100 personen gehouden bij den afloop daarvan begon een vijftal der feestvierders langs de straten te roepen leve meentebestuur van Keulen ontving eenige berisping, waarbij Z. M. zich over den geese van sommige dag- bladen even ongunstig uitliet als zijn Broeder, de Prins van Pruissen eenigen tijd geleden deed. Ook te Dusseldorpwaar de Koning saturdag avond aankwam is hij met vele eerbewijzingen en groote vreugde ontvangen, waarvoor Z. M. zich zeer erkentelijk betoond heeft. Maandag heeft Z. M. de stad Coblenz bezocht en inspectie over de troepen gehoudenwakrna hij naar Stolzenfels wederkeerde, om verder naar Mainz te reizen. De Hertog van Nassau was in zijn gevolg. De Koning wordt den 26 dezer te Isch! verwachten zal denkelijk den 9 September te Berlijn terug zijn. In genoemde badplaats bevinden zich bereids de volgende Vorstelijke Personen of worden daar te gemoet gezien: i1 O K /it 7AT iT'lii CI ,-v cmnri;!' A In gezelschappenverschillende concerten en bals besloten werd. Heden morgen ten negen ure heeft het genootschap voor Taelen Kunst zich naar het stations-gebouw begeven, om de vreemde genootschappen af te halen welke aan zijne letterkundige werkzaaraheden deel komen nemen. len half elf ure trokken de genootschappen met de voor deze gelegenheid vervaardigde vaandels en banieren de stad binnen, vergezeld door het muziekkorps der burger- wacht en door dat van het 9de linie-regement. Ten twaalf ure heden middag werden de gedenkpenningen uitgereikc aan de muziekkorpsen welke gisteren aan het gegeven feest deel hebben genomen; deze plegtigheid geschiedde onder een toevloed van belangstellenden en metmilitaire fanfares. Binnen weinige oogenblikken zal de optogt van den reus een aanvang nemen, waaraan ook zal worden deel de Keizer van Oostenrijk de Koningin van Pruissen genomen door den wagen van Rubens. Ten vier ure de Groothertog en Groothertogin van Baden prins Karel heden middag vangen de wedvaartendoor de Koninklijke van Beijerenprinses Chai Jptte Amelie van Zweden prins Belgische Yacbtclub uitgeschreven aan, waaraan ook IV1 llem van Baden, di? ^aaftshcrtogin Sophia ('sKei-rers door vaartuigeib van.Z. M. den Koning der Nederlanden, de guillotine leve de roodenweg met de witten weg met de gendarmesDe gendarmerie maakte hiervan proces- verbaal op en bewerkstelligde een paar arrestatien, docli de gearresteerden werden door de volksmenigte weder vrij gemaakt. Nu werd een rood vaandel geheschen en ving een hevig oproer aan; de gendarmes werden met steener en flesschen naar het hoofd geworperi en moesten voor de overmagt wijken. Weldra daagde echter uit den omtrek hulp op men maakte zich van de belhamels raeester en spoedig werd nu de orde hersteld. De arrondissemenisraad te Limoges heeft den wensch geuit dat de Constitutie ten uitvoer gelegd mogt worden, vooral war het regt van vereeniging en de vrijheid der drukpers aanbelangt. De President der Republiek en zijne Ministers hebben hierin eene beleediging voor de groote Staatsligchamen gezien en de beslissing deswege vernietigd. Den 7 dezer is te Rome wederom een moord- aanslag beproefd en wel op zekeren Orlandi, die ge- lukkig slechts ligt gekwetst is; de dader is ontsnapt. Men meldt uit Madrid dat het tegenwoordig Ministerje niet voornemens is eenige acht te slaan opde eischen van den heer L. van Vlietnamens de Neder- landsche bouders der Spaansche uitgestelde schuld ge- daan. Bij Koninklijk besluit van den 10 dezer is be- paald, dat de Prins of Prinses, waarvan de Hertogin van Montpensier eerstdaags bevallen zalde regten als in fant van Spanje zal genieten. KEULEN den 19 augustus. Zondag morgen vroegttjdig van Briihl hier terug- gekeerd, woonde Z. M. de Koning de godsdienst in de gamizoenskerk bij bezocht vervolgens den Dom waar hij zich lang met den Kardinaal Aartsbisschop onderhield, aanschouwde op dc Neumarkt de parade van de troepen der bezetting, hield court in het regeringsgebouw, en verliet Keulen tegen edn ure, om zich naar Stolzenfels te begeven. Verschillende deputatien uit gemeentebe- sturen der Rijnprovincie zijn den Koning voorgesteld Moeder), de-Vorst van Lippe-Schaumburg en de Koning van Wurtemberg. lloe ver de president-minister von Mdnteufel den Koning van Pruissen vergezellen zal is nog onzeker. Men_zegt dat die Monarch door de Ko ningin van Beijeren mtgenoodigd is, bij gelegenheid zijner reis naar de Hohenzollernsche landen een bezoek bij haar en den Koning te Ilohenschwangau te brengen welke' uitnoodiging door een der Prinsen nog in persoon zou worden herhaald. De hoop welke men in Baden voeddedat de staat van oorlog zou worden opgeheven, nu de Groothertog zich op zijne rondreis heeft kunnen overtuigen dat rust en orde overal heerschen, schijnt vooreerst nog niet vervuld te zullen worden. Het Petersburger Kabinet heeftvolgens een der Duitsche dagbladen in eene gelijktijdig te Weenen en Berlijn overhandigde nota, als zijn gevoelen te kennen gegeven dat het de intreding der gezamenlijke Oosten- rijksche Monarchic in den Duitschen Bond niet wen- schelijk acht. Een priester te Milaan is tot eene gevangenschap van zes jaren en twee andere personen zijn rot eene gevangenschap van zes weken veroordeeld wegens het verbergen van wapenen. Radetzky was den 9 dezer nog te Monza ontving en verzond gedurig depdehes, en legde groote werk- zaamheid aan den dag, maar leed onder groote verlegen- heid aan geld, die hem tot behoorlijke betaling der troepen buiten staat stelt, hetwelk groot misnoegen onder officieren en manschappen verwekt, verscheiden van- welke daarom reeds gearresteerd en naar elders ge- voerd zijn. Het geruciit wil dat deTscherkessengeneraal Schamijl- bey de Russische troepen onder den generaal Jefdokinioff bij Abediek vetslagen en.Ji^r overschot daarvan overdgn regteroever der Kuban geworpen heeft, waardoor de litikeroever nu weder geheel in handen der Tscherkessen zijn zou. ANTWERPEN den 19 augustus. Zondag hebben de festiviteiten alhier een aanvang ge nomen; terwijl de vreemdelingen des morgens van alle zijden-de stad binnenstroomden werden overal vlaggen uitgestoken en deed het klokkenspel zich hooren. De eerste plegtigheid bestond in den intogt der ver schillende zangvereenigingen en haren optogt naar de zaal waar de wedstrijd gehouden werd. Eerst werd naar prijzen gedongen door vereenigingen van Belgische land- gemeenten; daarna door gezelschappen uit steden in Belgie van den tweeden rang, vervolgens door die uit Belgische steden van den eersten rang en eindelijk door buiten- landsche zangvereenigingen. Aan dezen laatsten wedstrijd werd door zes gezelschappen deel genomen die alien bij hun optreden met luid gejuich werden ontvangen daar het publiek wilde toonen hoe hoogen prijs het stelde op de eer welke Antwerpen door hen werd aangedaan de Bonnsche vereeniging Mdnnergesatig-Verein Concordia was eene van Z. K. H. prins tlendrik der Nederlanden en van eenige andere Nederlanders deel zal worden genomen. sGRAVENHAGE den 19 augustus. Bij Koninklijk besluit van den 1 dezer is aan den majoor J. C. van Mcurs, Zr. Ms. buitengewoon adjudantonder- directeur der artillerie-stapel- en constructie-magazijnen te Delft, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Anna 3de kl. hem door Z. M. den Keizer aller Russen geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van den 16 dezer zijn tot notarissen in het arrondissemeut Zutphen benoemd ter standplaats Didam C. J. P. IVeyn ter standplaats Borculo H. P. Tjeenk Willink en ter standplaats Doesborgh G. Kersten Vervoort. Bij Koninkl. besluit van den 17 dezer is benoemd tot ontvanger der directe belastingen in-en uitgaande regten en accijnsen te Cuyk c. a. de heer IV. L. A. Collard thans ontvfanger der directe belastingen en accijnsen te Beilen. Bij besluit van den 31 julij jl. is baron E. Sirtema van Grovestins, Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij de Hoven van Spanje en Portugaluit laatst- genoemde berrekking eervol teruggeroepen metbepaling dat hij in afwachting eener nadere regeling der Neder- landsche missie te Madrid aldaar in opgedachte hoeda- nigheid geaccrediteerd blijfr; en is wijders 's Konings raad van legatiemr. T. M. Roest van Limburg, thans buiten werkelijke dienstbenoemd tot Zr. Ms. zaakge- lastigde bij het Hof van Portugal. Bij besluit van 14 dezer heeft Zijne Majesteit goedge- vonden j°, aan den isten luitenant bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen G. B. Einwachter, Bilheymer te verleenen den personelen rang van kapiteinen 2°, bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen te benoemen: tot isten luiteoartt A. F. de Bruge, thans 2de luitenant, en tot 2den luitenant T. C. Dommisse, thans sergeant- majoor titulair. Bij den Minister van Finantien is van een onbe- kendeonder het postmerk Rotterdam van 15 dezer, ten behoeve van 's Rijks schatkist, een bankbiljet van f 200 ontvangen. 's GRAYENHAGE den 20 augustus. Bij Zr. Ms. besluit van den 4 dezer zijn benoemd tot Nederlandsche consuls in de Vereenigde Staten van America: i°, de heer G. van Steenwijkte Milwaukee, voor den Staat Wisconsin 2°, de heer F. R. Toewater te St. Louis, voor de Staten Missouri, Jowa en Illinois, en 30, de heer Charles Aess, te Detroit, voor de Staten Michigan Indiana en Ohio. Door het Departement van Binnenlandsche Zaken is, bij resolutie van 14 dezer, letter A, aan den heer Lambertus de Ruyter, -vroeger Rijnschipper, wonende te Tielconcessietot wederopzeggens toe, verleend voor eene stoombootdienst tusschen de steden Tiel, Rotterdam en Schiedam, been en terug, en tusschengelegen plaatsen, opende den strijd het was eene schier onberispe-1 tot het vervoer van personen en goederen "volgens een lijke uitvoering verrukkelijk om te hooren; de beide 1 gelijktijdig goedgekeurd reglement met daartoe betrekke- AL-pncrhe i.lijke tarieven. Met die dienst mag echter niet worden Akensche vereenigingen, Concordia en Liedertafel, kweten zich daarop ook loffelijk van hare taak daarop volgde de Mannergesang - Verein van Keulen, waarvan het genoeg zij deze twee woorden te zeggen volmaakt en verhevende vereeniging Amphion van Rotterdam en Chorale van Valenciennes traden voor het eerst bij den wedstrijd alhier op; hare uitvoeringen waren niet van verdiensten ontbloot; wat zij hier zondag hoorden zal haar tot piikkel verstrekken om zich te blijven bek wamen, ten einde later de Belgische en Duitsche vereenigingen op zijde te kunnen streven. De eerste prijs van dezen belangrijken wedstrijd werd met eenparige stemmen toe- gewezen aan de Mannergesang- Verein te Keulen; de tweede prijs met meerderheid van stemmen aan de Man nergesang-Verein Concordia van Bonn en de "derde prijs mede met meerderheid van stemmen aan Concordia van Aken. De- prijs voor het voortreffelijkste van al de zanggezeJschappen werd toegewezen aan de Keulsche Mdnnergesang-Verein ofschoon enkelen het zanggezel- schap van Gent dierf waardig achtten. Eergisteren had ook een wedstrijd van boogschutters plaats, die eerst in optogt de stad doorgetrokken waren. Ook werd de tentoonstelling van bloemen door velen bezocht. Tegen den avond deed het muziekkorps der jagers zich in verschillende hoeken der stad hooren. Het feest, dat des avonds door de Koninklijke harmonie werd gegeven, was buitengemeen luisterrijk; de groote tuin was met smaak versierd en prachtig verlicht; de muziek was schoon en het vuurwerk dat het feest aldaar be- sloot, voortreffelijk. Jammer was het dat het weder in den loop van den avond veranderde en de duizenden daar aanwezig noopte binnen 's huis eene schuilplaats te zoeken. In de Variitis werd des avonds ook een concert door een bal gevolgd gegeven. Gisteren morgeji had de uitreiking plaats der eergisteren door de zangvereenigingen behaalde prijzen. Daarna deden de harmonie-gezelschappen hunnen intogt waarop de uitvoeringen door deze een aanvang namen. In den loop van den dag hadden volksspelen plaats terwijl de dag van gisteren met een afscheidsfeest aan de vreemde zang- aangevangen dan nadat door den ondernemer de gevor- derde borgtogt zal zijn gesteld. Bij resolutie van dezelfde dagteekening letter Bis ten gevolge eener overeenkomst tusschen genoemden heer en den heer Pieter Konings Pz., te Heusden, ingetrokken de concessie, welke onder dagteekening van 3 julij 1850 was verleend tot het aanleggen eener stoombootdienst tusschen de steden Tiel en Rotterdam en tusschenge- legene plaatsen. De definitive toewijzing der panden, uitmakende het Willemspark, welke eergisteren zou plaats hebben, heeft, gelijk gemeld is, geen voortgang gehad. „Wij vernemen, zegt het Dagblad dezer stad dat dit zou zijn op uit- drukkelijk verlangen des Konings begeerende dat die panden aan Iloogstdenzelven bij de scheiding der nalaten- schap van koning IVillem II, zouden worden toebedeeld. Wij verheugen ons dat hierdoor het lot van dit fraai gedeelte der residentie kan geacht worden verzekerd te zijn en hare inwoners zullen dit besluit van Z. M. gewis met genoegen vernomen hebben daar thans een der grootste sieraden van het Vorstelijk *s Gravenhage ongeschonden en in zijn geheel bewaard zal blijven." Gisteren heeft in het gebouw der teekenakademie, op de Prinsessegracht alhierde openbare prijsuitdeeling plaats gehad van de leerlingen dier akademie. Bij die gelegenheid is door den heer J. Schaade eene rede ge houden, waarbij hij de aandacht der aanwezigen vestigde op hetgeen door de Grieken is verrigt tot opluistering van de bouwkunst. Eene talrijke menigte woonde deze plegtigheid bij. Een en ander werd door het uitvoeren van eenige muziekstukken afgewisseld. Het heeft Z. M. den Koning behaagd het beschermheerschap over de teekenakademie op zich te nemen en daarbij Hoogstdeszelfs verlangen uit te drukken dat telken drie maanden een naauwkeurig verslag over het onderwijs in alle de vakken worde gegeven. Z. Exc. de baron BcntinckNederlandsch gezant bij het Hof van Engeland is heden nacht derwaarts vertrokken. t

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1