ROTTERMHSCHE A? 1851. Dingsdag den 18 Novenioer. LOUDEN den la november {des avonds). De Koningin en hare Familie zullen zich den-22 dezer naar Osborne op her eiland Wight begeven. H. M. heeft, onderatideren, de benoeming van den heer John Dubois Dobrle tut consul des Konings van Hannover op het eiland Guernsey goedgekeurd. Het L>al jaarlijks omtrent dezen tijd in Guildhall alhier ten oehoeve der Poolsche uitgewekenen gegeven ohtleende ditmaal eene buitengewone levendigheid aan Kussuths bijzijn. Bijna tweeduizend toegangkaarten waren uitgegeven, zoodat de opbrengst veel ruimer dan anders zal zijn geweest. De beroemde Magyar, door lord D. Stuart begeleid en door zijne echtgenoot vergezeld doorwandelde de zalen werd met het luidst gejuich begroeten sprak verscheiden heeren en dames met de grootste minzaamheid toe. Eergisteren zijn Kossuth de adressen uit de verschil- lende kerspelen dezer hoofdstad in Hannoversquare Rooms overgereikt waarvoor hij in eene lange redevoering zijnen dank betuigde, en eindigde met de herhaling der verzekering dat zijn geheel volgend leven aan de zaak der vrijheid zijns vaderlarids gewijd zal zijn. Het Vrouwen-Genootschap tot emancipatie der vrouw heeft dezer dagen een adres aan mevrouw Kossuth doen aanbieden waarin het verzoek vervat was dat zij tot die vereeniging zou toetreden. Haar zeer verstandig antwoord hierop luidde dusWat mijne denkbeelden over de emancipatie betreft reeds vroeg heb ik mij binnen den kring mijner huiselijke pligten bepaald, zonder ooit verder te z;en. De verpletterende loop der ge- beurtenissen heeft mij sedert nog minder tijd tot over- wegingen van dien aard gelaten; maar gij zult mij, de vrouw van Kossuth van den man die door de algemeene stem en meer nog door mijn hart een uitstekend man genoemd wordt wel willen vergeven dat ik mij geheel aan de leiding mijns echtgenoots overgeef en nooit aan de emancipatie denk De heer Mat/lias Attwood overleed laatstleden dings- dag, in zijn 72ste jaar, te Dulwichhill. Gedurende dertig jaren was hij lid van het Lagerhuis, waar hij steeds de gevoelens der Behoudende partij voorstond. De Nationale Provinciale Bank van Ierland werd door hem gesticht 00k is aan hem en eenige zijner vrienden de vestiging der algemeene stoombout-maatschappij te danken wier besrendig voorzitter hij was, tot dat zijn zoon de heer Wolvcrly Attwood, hem als zoodanig verving. Bovendien heeft hij zich door het uitgeven zijner beschouwingen over bet munt- en bankweze'n zeer verdienstelijk gemaakt. Volgens de Lissabonsche berigten tot 8 dezer was de benoeming der kiezers van de leden der nieuwe Cort&s bijna overal in Portugal ten voordeele der Septembristen uitgevallen en waren nagetioeg geene Cabralisten daartoe gekozen. Daar de partij van' Saldanha sedert eenigen tijd den bijstand der Septembristen versmaad heeft, zag men weldra de optreding van een nieuw Kabinetuit aanhangers der iaatstgenoemde partij zamengesteld te gemoet. Uit Montevideo stemmen de tijdingen hierin over- een dat de generaal Oribe meer en meet veld verloor, geen vierduizend man meer onder zijne bevelen had en zich of reeds had overgegeven of dit althans weldra doen zou. Een der berigten zegt zelfs dat hij aan boord van het Engelsch schip Tweed was gevlugt en zijne troepen krijgs- gevangen zijn gemaakt. EAR IJ S den 15 november. Het door de Re'gering ingedier.de ontwerp tot wijziging der kieswet is door de Wetgevende Vergadering ver- worpen. Nadat in de zitting van eergisteren de heeren de Larochejacqueleinde Thorigny en Michel v66r en de heeren de .Fatimesnil en Daru tegen het wijzigen der thans bestaande kieswet het woord hadden gevoerd werd met 355 tegen 34.8 stemmen besloten niet tot,eene tweede overweging van het ontwerp tot wijziging der kieswet over te gaan. c 0 u wijzigingen in het Ministerie; 00k is het niet wel mogelijk dat de tegenwoordige Ministers te zamen aan het bestuur blijven, nadat zij zoo openlijk met elkander in tegenspraak zijn gekomen. Louis Napoleon ziet zich in nieuwe moeijelijkheden gebragt; hij aarzelt nog om zich regelregt tot de linkerzijde te wenden om Ministers, echter zal het hem zwaar vallen onder de mannen der regterzijde Ministers te vinden die geneigd zijn strijd tegen de Vergadering te voeren. Men spreekt van de wederoptreding der heeren FouldBaroche en Rouher 00k wordt de heer Odilon-Barrui als aanstaande minister genoemd. IvEULEPf den 16 november. De Prins van Pruissen begeeft zich denkelijk den 20 dezer weder van Berlijn naar de Rijnprovincie. Prins Adalbert van Beijeren is den 12 dezer van Munchen naar Berlijn afgereisd, volgens sommiger meening om zich daar met prinses Louise oudste dochter van prins Karel van Pruissen, te verloven. Van de Russisch Poolsche grenzen wordt geschreven hue Russische officieren verzekerden dat het geheele leger van dat Rijk zich den 1 november, dus den 13 november nieuwe stijl, op vollen voet van oorlog bevinden moest. De Russische grooivorst Konstantijn is den ir dezer, met zijne Gemalin en gevolg naar Trieste afgereisd waar hij slechts twee dagen vertoeven en dan aan boord van een Russisch stoomschip naar Venetie vertrekken zal, met het doel om geruimen tijd daar te blijven en intus- schen uitstapjes naar de overige havens op de Oosten- rijksche kust te doen. Te Venetie zal de veldmaarschalk Radetzky den hoogen gast ontvangen. Omtrent het doel dier bezoeken van den Russichen Admiraal worden vele onzekere gissingen gemaakt. Sommigen denken zelfs dat hij bestemd zou zijnom, in geval van een oorlog tusschen Oostenrijk en Napels met Engeland het bevel over een gedeelte der zeemagt van eerstgenoetnde Mogendheden op zich te nemen. sGRAVEPfHAGE den 16 november. Bij Koninklijk besluit van den 14 dezer is het ontvangkan'toor der directe belastingen en accijnsen te Gaast (Friesland), opgeheven en vereenigd met dat der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Makkum op den voet van ddne ontvangst onder voortdurend beheer van den aldaar fungerenden ontvanger A. H. Jans en. Het heeft Z. M. den Koning behaagdbij besluit van 2 dezer, op een daartoe gedaan verzoek, aan den heer J. B. IVailagh tandmeester alhier, te verleeneneen octrooi op de uitvinding van eene nieuwe wijze om kunsttanden te vervaardigen. Het Staatsblad n.° 141 bevat een Koninklijk besluit van den 5 dezer, waarbij met intrekking van dat van den 15 februarij 1815 n.° 16 nadere bepalingen wor den gemaakt ten aanzien van her gelijktijdig bekleeden van ambten. De artikelen van dit besluit luiden dus: Art. 1. DeRijks ambtenaar, die bij het zijne een ander Rijks ambc erlangt of hiermede tijdelijk belast wordt, geniet de daaraan verbondene jaarweddezoo deze/"300 te boven gaatniet, dan met Onze magtiging, daartoe in elk bijzonder geval bij besluit te verleenen. Art. 2. Voor jaarwedde worden gehouden de gewone en buiten- gewone inkomsren en voordeelen die het asnbt mede- brengt. Reis- en verblijfkosten, daggelden en vacatie- loonenzijn echter daaronder niet begrepen. Art. 3. Geen Rijks ambtenaar mag eenig uit eene provinciale, gemeente- of waterschaps-kas bezoldigd ambtwaartoe de benoe ming niet door Ons geschiedtte gelijk met zijn ambt bekleeden, dan met Onze magtiging. Zoodanig ambt zonder deze magtiging aan vaardendewordt hij beschouwd als Rijks ambtenaar zijn ontslag te hebben gevraagd. Door dit voorschrift wordt niets veranderd in de bestaande bepalingen ten aanzien van de voor het leven aangestelde ambtenaren en van-de leden der regterlijke magt over het Gisteren verzocht de heer de Thorigny, dat de Verga- algemeen. Art. 4. Ilet besluit'van'den Souvereinen heer de Vatimesnil voor, dat aanstaanden maandag zou den Koning der Belgen gesloten door Hoo jstdeszelfs'we worden beraadslaagd over het hoofdstuk der gemeente-1 derzijdsche gevolmagtigden, de heeren mrP. Pvan Basse wet betrekkelijk de verkiezingen waartoe, nadat zulks en F. Pahud, en den luitenant-generaal baron IVillmar en door den heer Arago bestreden en door den heer Odilon Ch. Liedtsbestaat uit 28 artikelen. Op den voorgrond Barrot verdedigd was, besloten werd. wordt gesteld het genot van voile vrijheid van handelen lleden waren aan de orde van den dag de interpellatien I tusschen de ingezetenen der beide Rijken in elk van deze; van den heer Ch. Lagrange nopensde hinderpalen door de voorts worden bepalingen vasrgesteld wegens het gelijk aanwezigheid van agenten van politic in den weg gelegd genot van alle gunsten en voordeelen voor de schepen aan de zittingen van het Socialistisch conclave, dat ver- en ladingen over en weder; hulp en bijstand gewaarborgd gaderde om over de aanstaande verkiezingen in het de- aan de equipagien bij schipbreuk of gevaar daarvan in partement der Seine te beraadslagen. De spreker voer, welk geval de koopwaren aaii geenerlei regt zullen volgens zijne gewoonte op eene hevige wijze uit en derworpen zijn, ten zij die in het verbruik worden c overdreef de door hem voorgestelde zaken niet weinig hij verklaarde dat eene botsing bij de aanstaande alge meene verkiezingen onvermijdelijk was en dat de van de stemming uitgesioten kiezers zich naar de stembus zouden begeven met het geweer in de hand. Na het uiten dezer bedreiging raadpleegde de Voorzitter de Vergadering of hij den spreker al dan niet voort zou laten gaan, en toen de Vergadering bepaalde dat den redenaar het woord niet verder zou worden verleend ontstond een verbazend tumult. De minister de Thorigny beklom daarop het spreekgestoelte en verklaarde 111 antwoord op het door den heer Lagrange aangevoerde dat bij de aanstaande verkiezingen de wet, hoedanig die 00k mogt zijn, ten uit voer zou worden gelegd, en gaf, te midden der toejuichingen van de regterzijJe. zijne sterke afkeuring te kennen van het beroep op den burgeroorlog door den volksvertegenwoordiger der Bergpartij van het spreek gestoelte gedaan. Zulks belette den heer Madier de Montjau niet eene dergelijke taal als de heer Lagrange te voeren waarop de Vergadering om een einde aan de zaak te maken nopens de interpellatien tot de orde van den dag overging. Vervolgens heeft de heer Vitct het versing voorgelezen der commissie voor het initiatief nopens het voorstel van de questoren; de commissie stelt daarin het in overweging nemen van het voorstel voor, zoo als het later gewijzigd is; de beraadslagingen daar- over zijn op maandag bepaald terwijl de processen-verbaal der commissie inmiddels zullen worden gedrukt. Men gewaagt voortdurend van op^handen zijnde on over- gebragt. Is wijders bepaald dat de wederzijdsche consuls de matrozen, die van de schepen hunner Natie raogten weg- geloopen zijn, kunnen doen arresteren en naar boord of naar bun Land tcrugzenden; dat de scheepvaartregten op het kattaal van Terneuzenen het kanaal van Maastricht naar 's Hertogenbosch met 50 per cent in beide Staten zullen verminderd worden; dat over en weder het genot verzekerd wordt van het meest gunstig stelsel nopens den doorvoer in de twee Staten; dat de koopwaren van Nederlandschen oorsprong komende uit het entrepot van de vrije vaart der Maas, te Luik zullen kunnen transigeren ten behoeve van vrijheid van regten op den spoorweg van den Staat in Belgie; dat het vervoer van vee over de kantoren van Westwesel Zelzaete en Faucon St. Martin, over de stations des spoorwegs te Antwerpen, Gent en Verviers gelijk zal gesteld worden, wat vrijheid van doorvoerregten aangaatmet het transport over den spoorweg van den Staat; dat de schepen, ge- bezigd in de vaart tusschen de Schelde en den Rijn op de tusschengelegene wateren in geval zij het gewoon doorvoerstelsel verkiezen piet zullen onderworpen zijn aan eenige andere formaliteiten dan die op hen toepas- selijk zijn als zij het scheepvaartregt betalen bepaald bij het reglementden 20 raei 1843 te Antwerpen ge sloten dat de koopwaren onder de beiderzijdsche vlaggen ingevoerd, gelijke ontheffingen premien enz. zullen ge- nieten waarop echter voor Belgie eene uitzondering is toegestaan voor den invoer van zout van de zeezijde welke uitzondering Nederland zich ten opzigte van her- zelfde artikel voorbehqudt. Bij de optelling der waren en koopmanschappenwaar- van de invoer in Belgie is omschreven komt onderanderen voor, dat die invoer zal plaats hebben tegen de regten gelegd op de regtstreeksche aanvoeren van de Landen van productie onder Belgische vlag, a, met bijvoeging van 11 per cent, van eene jaarlijksche hoeveelheid van 7,380,000 Ned. ponden koflfij afkomstigvart de Nederland- sche Oostindische kolonienb, van eene jaarlijksche hoeveelheid van 180,oco Ned. ponden tabak, afkomstig van Landen buiten Europa. Elke andere uitzondering welke Belgie mogt maken op zijn stelsel van differentiele regten ten behoeve van andere Staten zou 00k onder dezelfde voorwaarden aan de Nederlanden ten deele vallen. De bovenstaande hoeveelheid koffij zal verminderd of vermeerderd worden 11a het verstrijken telkens van vijf jaren in te gaan met 1 januarij 1849, derwijze dat be- houden worde de tegenwoordige evenredigheid van zeven zeventienden van het gemiddelde verbruik van Belgie, en zonder dat, in elk geval, de hoeveelheid zal kunnen dalen tot beneden het minimum van zeven millioen Ned. ponden. De invoeren van de Nederlanden door de kanalen en rivieren zullen gelijk gesteld worden met die van de zeezijde voor dit en andere artikelen. De schepen en goederen van Belgischen oorsprong zullen voortdurend in de Nederlanden al dezelfde voor deelen genieten welke zij thans ingevolge de wetten van den 8 augustus 1850, genieten. Mogt evenwel Nederland bij eene verandering van beginsel in die wetten eene volkomene wederkeerigheid van de andere Stater) eischen en nieuwe differentiele regten opleggen voor vlag of herkomstwaardoor de Belgische scheep- vaart benadeeld zou worden, dan zou Belgie voor Neder land die voordeelen kunnen terugnemen welke het onderwerp van de bepalingen voor de koffij tabak en andere omschreven artikelen betreft. Het inkomend regt op de visch is onderanderen voor den haring: de ioco stuks 5 francs in Belgie, 2.40 in Nederland. Het inkomend regt is bepaald op zes franken per ton in Belgieuit Nederland ingevoerd wordende onder Neder- landsche of Belgische vlag. De jaarlijksche invoer in Belgie van verschen en zouten visch regen de verminderde regten is vastgesteld voor de volgende kantoren: versche visch zoute visch Antwerpen1",400,000 N. pond, 2000 ton, Gend 25,000 500 Ostende25,000 Westwezel (landzijde) 50,000 De Fransche en Rijnwijnen, van den eenen Staat naar den anderen ingevoerdzullen worden toegelaten tot dezelfde regten, alsof de invoer daarvan regtstreeks van het Land van herkomst hadde plaats gehad. De vermindering van regten, over en weder toegestaan, zal niet speciaal aan eenig ander Land worden inge- willigd, dan tegen daarmede gelijk staande voordeelen. Het tegenwoordig traktaat zal kracht hebben tot den 1 januarij 1857. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Neder landen hebben tot instandhouding van kerk en pastorij te Wijk aan Zee eene bijdrage gezonden van 150. Wwoensdag den 19 dezer zal de gewone audientie van den Minister van Kolonien geen plaats hebben. In deze residentie is aangekomen en aan het Hotel de TEurope afgestapt de heer de Steinberg zaakgelastigde van Z. M. den Koning van Hannover bij de Hoven van Nederland en Belgie komende van Hannover, met gevolg. Gisteren middag hebben de leden van het Hoofd- bestuur der Maatschappij van Weldadigheid zich in het Hotel de T Europe aan eenen vriendschappelijken maal- tijd vereenigd die met de tegenwoordigheid van Z. K. II. prins Frederik vereerd werd. Men verneemt dat onze landgenoot, de heer A. J. L. M. Lux door Z. H. Paus Pius IX benoemd is tot ridder der orde van St. Gregorius den Groote. Donderdag avond j 1ten half een tire, heeft de vergadering tot reorganisatie van het Israelitisch kerkge-- nootschap hare werkzaamheden voorloopig geeindigd en het ontwerp van reglement vastgesteld. Dat ontwerp zal alsnu zoowel aan de Regering, als aan de Israelitische kerk- en armbesturen en aan de kerkeraden alsmede aan de school-commissien worden medegedeeld ten einde het in overweging te nemen en hunne bedenkingen op dat stuk te doen kennen. Zij zullen die binnen den tijd van twee maanden aan de opgemelde vergadering moeten inzenden. Na de ontvangst dier aanmerkingen zal de Vergadering wederom bijeenkomen, ten einde ze in over- weging te nemen en het reglement definitief .vast te stellen, dat alsdan aan 's Konings goedkeuring zal worden onderworpen. Sedert den eSsten der verleden maand zijn te Sche- veningen nog 36 bezendingen haring aangebragt bedra- gende te zamen 2.223,000 stuks. De schuit welke in ddne bezending den meesten haring heeft aangebragt is die van den reeder ADijkhuizen, welke reeds drie reizen heeft volbragt en de laatste maal eene lading had van 101,000. Er zijn thans ido.cco haringen meer gevangen dan verleden jaar op dezen tijd. De steurharingvisscherij staat alzoo, op een paar uitzonderingen na, zeer gunstig, en de prijzen van den haring blijven redelijk hoog. In- tusschen is het met de kant- of kustvisscherij met de netten allerongelukkigst afgeloopen de visschers keerden op den duur zonder eenigen vangst, na verscheiden dagen afwezigheid uit zee terug, hetgeen niemand mag heugen. Moge de visscherij met het hoekwant op kabeljaauw en schelvisch waarmede morgen een aanvang kan gemaakt worden meerder zegen erlangen anders zal de toestand van velen onzer ijverige visschers allerbeklagenswaardigst zijn. Volgens ontvangen berigt uit Paramaribo van den 8 October, was de gezondheidstoestand onder de stads- bevolking en de slavenmagten op de plantagies steeds beterende; en ofschoon zich nog enkele op zich zelve staande sterfgevallen voordedenmeende men de ge-

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1