GEMEENTERAAD ROTTERDAM. tl TAN ROTTERDAM den 17 november. De heden alhier gehouden openbare zitting van den Gemeenteraad is met het gebruikelijk gebed geopend waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen en zonder aanmerking gearresteerd. De Voorzitter berigtte dat jonkh. mr. IV. T. Gevers Deynootden dag na zijne benoeming zich bereid had verklaard de betrekking van wethouder te aanvaarden. Door den voorzitter werd de ontvangst berigc van een aantal adressen als: i°, van van Gend Loos ondernemers der diligence-dienst tusschen Rotterdam en Antwerpen die verzoeken een accoord te mogen aan- gaan voor het vervoeren hunner passagiers enz. gedu- rende de wintermaanden aan het Katendrechtscheveer vroeger is zulks toegestaan voor/750 in de vier maanden; later zal deswege een besluit worden genomen; 20, van vlasbouwers in het Overmaassche die de opheffing verzoeken der ordonnantie op het keur-, weeg- en markt- loon van bet vlas; dit stuk zal worden aangenomen tervvijl den adressanten inmiddtfls zal worden geaiuwootd, dat dit punt reeds vroeger in overweging is genomen en nog eene beslissing verbeidt; 30, van de Kamer van Koophandel te dezer stede om de noodzakelijkheid te betoogen tot het maken van meerdere los- en ligplaatsen voor schepen in handen gesteld van de commissie voor de uitbreiding der stad, welke steeds ijverig -werkzaanr iseen voorstel van den heer Tromp, om het stuk we- gens zijne belangrijkheid aan de Vergadering mede te deelenhad geen gevolg tlaar het als alle stukken ter visie van de ledea zal worden gelegd; 4°, van agenten van politic der ade klasse die verhooging van salaris verzoeken; gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders tot berigt50, van F. J. Claveau oud-stillewaker, die eene subsidie vraagt even als het vorige gesreld in handen van Burgemeester en Wethou ders ~6°, van commissionairs in granen die klagen over de lekkagien in het gebouw voor de graanmarkt de heer Smalt wilde dit stuk in handen der commissie van beheer gesteld zien waartoe echter niet besloten werd daar de Voorzitter verzekerde dat reeds voor her- stelling gezorgd was alvorens het adres ink-warn 70, van bewoners der Iioogstraat die verzoeken dat de geweerwinkel van den heer Biegelaar, waar onlangs brand is ontstaan niet weder op dezelfde plaats geopend worde; dewijl die geweermaker daartoe geen plan heeft zou het stuk ter zijde kunnen worden gelegd, ware het niet dat de hoofdlieden der brandweer in het door hen nopens dez'e zaak uitgebragt rapport eenige tot hen gerigte be- schuldigingen wegens nalatigheid hadden wederlegd weshalve het stuk met gemeld rapport ter visie zal worden gelegd; 8°, twee adressen tegen de bestaande veror- deningen van het nieuwe ziekenhuis, het eene van den Breeden Kerkeraad der Ned. Uervormde gemeente het ander van particulieren zullen ter visie worden gelegd, terwijl Burgemeester en Wethouders zullen worden uit- genoodigd deswege eenige inlichtingen te geven 90, van verschillende personen die verzoeken begunstigd te worden met de vacerende betrekking van verificateur der belastingen; in handen gesteld der commissie van finan- tien en io°, van 105 personen die in aanmerking verzoeken te komen voor twee vacerende betrekkingen van waagwerker; ter visie gelegd. Verder herinnerde de Voorzitter, dat in de openge- vallen betrekking van graanmeter volgens de bestaande bepalingen door Burgemeester en Wethouders zal moeten voorzien worden. Van Gedeputeerde Staten was berigt ontvangen dat zij hunne goedkeuring hadden gehecht aan de over- schrijving op de begrooting der dienstdoende schutrerij van 100 van den post shako's op dien van verplegings- kosten enz. Van meer gewigt waren de besluiten van Gedeputeerde Staten om niet te bewilligen in het toestaan van de vol- gende posten ter regularisatie op de begrooting van 1852 2coo voor de Akademic van beeldende kunsten en technische wetenschappen15,000 voor het nieuwe ziekenhuis; 7000 voor de demping van een gedeelte der Binnenvest, en f 6,cco wegens de kosten van het bezoek des Konings. De Voorzitter herinnerde-, dat men in deze den vroeger bewandelden weg nu 00k gevolgd had doch dat nu niets anders overig bleef dan die posten, te zamen 30,000 bedragende, nog op de be grooting voor dit jaar te brengen en te vinden uit het vermoedelijk batig slot van ruim 262,000 van het jaar 1850. Tot dat einde werd een besluit opgemaakt en 'door de Vergadering bij acclamatie goedgekeurd. Er was eene missive ontvangen van mr. A. Hoynck van Papendrechtwaarbij deze zijn ontslag verzocht als lid der commissie van oppertoezigt over het stads al- gemeen armbestuur; veelvuldige andere betrekkingen ver- hinderden hem deze naar eisch waar te nemen. Eenige leden drongen bij den heer Hoynck aan, dat hij zijn besluit jnogt intrekken doch hij bleef daarbij volharden, waarn:} het verzoek ingewilligd werd onder dankzegging voor de door den heer Hoynck bewezen diensten. Van de plaatselijke schoolcommissie was een verzoek ontvangen om de subsidie voor de lagere industrie- en herhalingschool met 200 te verhoogen en derhalve tot f 500 te brengen; daarbij werd berigt dat men van het lokaal boven de Beurs geen gebruik had gemaakt uit hoofde van het groot aantal leerlingen, dat aldaar niejt geplaatst kon worden, weshalve men weder gebruik maakte van het lokaal in het Oudemannenhuis; het grootere aantal leerlingen had het aanstellen van nog eenen hulponderwijzer noodzakelijk gemaakt en zal nog meerdere kosten noodzakelijk maken. Niemand verklaarde zich tegen het verzoek, weshalve zulks bij de behan- deling der begrooting nader geregeld zal worden. Van de commissie van administratie over het nieuwe Ziekenhuis alhier was ontvangen eene voordragt van twee personen voor de betrekking van adsistent-heel meester in genoemde inrigting; de voorgedragen per sonen zijn'. C. J. Neuman, te Rotterdam, en J. P. Hofmante Oosterhout. In de volgende vergadering zal tot de benoeming worden overgegaan. Van dezelfde commissie was berigt ontvangen dat de heeren G. Gbreen en H. P. van Ede van der Pals met 31 december dezes jaars als leden der commissie zullen aftreden. In eene volgende vergadering zal tot eene benoeming worden overgegaan. - De Voorzitter berigtte dat door Burgemeester en Wethouders een reglement van orde voor hunne verga- deringen was ontworpen hetwelk volgens de wet door den Gemeenteraad moet worden goedgekeurd. Na eenige woordenwisselingen of dit reglement door eene commissie zou worden onderzocht werd d-aartoe be sloten, en werden de heeren IV. S. Burger Jr., A. Hoynck van PapcndrechtH. A. van Overzee, J. van der Hoop Jacz en J. J. Zeewolit door den Voorzitter tot leden dicr commissie benoemd. Ook was opgem&akt eene verordening omtrent den rooster van aftreding der leden van den Gemeenteraad volgens welken 12 leden in 1853 12 in 1855 en 13 in 1857 zullen aftreden. Omtrent deze verordening zal later een besluit worden genomen terwijl dan tevens de rooster van aftreding vastgesteld zal kunnen worden. Verder deelde de Voorzitter de ontvangst mede van een adres van A. P. C. N. Boer, die eene grossier- derij in kolen uitoefenen onder Kralingen; vroeger |!ieb- ben zij zich steeds vrij en ongehinderd naar hunne kalanten in de stad kunnen begeven om kolen te bren gen doch sedert eenigen tijd ondervinden zij allerlei moeijeiijkhedenweshalve zij verzoeken dat de Raad daaromtrent een besluit neme. Het advies der commissie van fmantien deswege was, het verzoek als geheel in strijd met de ordonnantie op de steenkolen te wijzen van de h..nd daar geen inslag van meer dan 10 mudden mag geschieden dan na meting of weging. Naar aanleiding van dit adres bragt de heer van Rijckevorsel de vraag te berde, of de herziening der ordonnantien spoedig plaats zal grijpen, en meende daarop bij deze gelegenheid te moeten aandringen. Het adres Werd daarop na eenige discussie afgewezen. Nadat de vorige Raad Burgemeester en Wethouders had gemagtigd met de directie der muziekschool te onder- handelen over het afstaan en het inrigten van een ge deelte der lokalen van het Boterhuis voor die school, had men daarvan terstond werk gemaakt; om voor lessen in de muziek te kunnen dienen moeten de lokalen zoo van elkander zijn afgescheiden dat men elkandf-r niet hinderlijk is; men wil nu beproeven daartoe te geraken door in eene der groote zalen een muttr op te trekken en daar tusschen katoenen matrassen aan te brengen; eene dusdanige proefnenting zou 300 kosten waartoe thans de magtiging der Vergadering werd gevraagd. Ver schciden leden bragten daartegen bezwaren in, en nadat de heer J. van der Hoop Jacz. getracht had die uit den weg te ruimenmet aantooning van het groot belang der school werd met 32 tegen 3 stemmen tot het nemen der vermelde proef besjoten." Volgens van de commissie van beheer ontvangen rapport vereischt de groote heischouw noodzakelijkc herstellingen waartoe eene som van 1500 benoodigd zal zijn. De heeren van Rijckevorsel en Tromp bragten bezwaren in tegen het doen dezer uitgaaf bij hot onzekere of men de fabriekage al dan niet zal behouden; de heer van Oordt toonde aan, hoe de ondervinding hadgeleerd, dat het niet bestaan van eene heischouw nadeelig kon werken op de aannemingen weshalve hij het behoud der heischouw, al werd tot het opruimen der fabriekage besloten, verkieselijk achtte. Daarna werd tot het doen der vercischte herstellingen besloten. De heeren, die bij de verkiezing van een lid der Pro- vinciale Staten het stembureau hadden uitgemaakt, werden verzocht zulks ook bij de noodzakelijkc herstemming te Joen waartoe zij zich bereid verklaarden. Ten slotte berigtte de Voorzitter, dat de commissie gereed was met haar verslag nopens de begrooting en de andere commissie met haar ontwerp reglement van orde voor de Vergadering. Het rapport nopens de. begrooting was bereids gedrukt aan de leden rondgedeeld terwijl het ontwe^p-regiemcnt van orde ter visie zal worden gelegd. Daarna werd met 29 tegen 7 stemmen besloten heden avond ten zes ure de beraadslagingen over de begrooting aan te vangen. In de ten zes ure aangevangen avondzitting gaf de heer Ohreen als rapporteur der Commissie wegens de begrooting lectuur van het eerste gedeelte van het rapport dter Commissie. Eene geheele omwerking hdeft zij niet noodzakelijk geacht. Op de vraag des Voorzit- ters wie der leden algemeene beschouwtngcn over de begrooting wenschte in het midden te brengenvroeg niemand het woord. Daarop werd overgegaan tot de behandeling van het Iste lloofdstuk der 2de Afdeeling: Gewune uitgaven. 1. Plaatselijk huishoudelijk bestuur. De heer R. A. 'Mees meende dat de presentiegelden der leden van den Raad behoorden te vervallen welk voorstel door den heer van Rijckevorsel onderstettnd werd, die hetbenedei de waardigheid dier leden achtte zich te doen betalen daar zij zonder dat de belangen der gemeente wel zouden waarrtemen en de prikkel van boete onnoodig en irt deze Vergadering niet te huis behoorende is. De heeren Thooft Ledeboer, Obreen, Ezechiels en de Fritter waren van eene tegenovergestelde meening; laatstgenoemdc wenschte uit die gelden drukloonen betaald te zien. Daarentegen vereenigden zich de heeren Hoynck van PapendrechtTromp, Jvan Vullcnhoven en yJ' Mees met het voorstel tot afschaffing. De Burgemeester bragt nu eenige aanmerkingen in het midden maar liet de beslissing aan de Vergadering over. Ook de Provinciale Staten ont vangen presentiegeld. Hij de Voorzitter, achtte het behoud van den post voor de meerdere orde goed en beschouwde het als defroijement voor enkele kosten welke men maakt. Nadat ook de heer Gevers Deynoot zich tegen de betaling van presentiegeld verklaard en de heer R. A. Mees zijne meening daaromtrent op nicuw verdedigd had ging men tot stemming over, en werd met 28 tegen 5 stemmen beslist dat de som van 1200 voor presentiegeld niet betaald zal worden, zoodat deze post der begrooting vervalt. Overigens werden artt. 40—42 goedgekeurd. Wel tnaakte de heer F. van Vollenhoven aanmerking op de jaarwedde van den Ontvanger, vvaarin hij meende dat meer bezuiniging kon gebragt, maar voor het oogenblik wel niets veranderd worden omdat ook deze >aarwedd-eblijfcens Provinciaal Bladis bepaak?, Bij eene volgende begrooting wenscht hij daarop indachtig te zijn, verlangde alleen daarom aanteekening in de notulen, en eindigde, nadat eenige leden hierover gesproken hadden, met het verzoek over dit punt niet langer te beraad- slagen. Artt. 43 46 werden goedgekeurd. Bij art. 47 wilde de heer van Rijckevorsel veranderitigen in de boeten aan de Beurs die gelden niet aan den beursknecht maar aan de armen geven, en het salaris van den beursknecht verhoogen. De Burgemeester meende dat dit bij de nieuwe ordonnantie op de Beurs ter sprake kon komen, waarop genoemd artikel en de volgende tot art. 54 ingesloten, goedgekeurd werden. 2. Onderhoud van plaatselijke eigendommen en werken, was nu aan de orde van behandeling. De heer Tromp voerde over het een en ander, hiertoe behoorende, het woord. Op zijne vraag of de kosten van het onderhoud der Oude Iloofdpoort door de directie van den Rijn- spoorweg betaald Werden ontving hij een bevestigend antwoord. Voorts sprak hij over het wenschelijke dat de klok der Beurs weder verlicht wierd, en meende, opde herinnering des Voorzitters aan de aldaar plaats gehad hebbende hoogstgevaarlijke ontplofTing, dat het niet 011- uitvoerlijk is. In hoe verre het tnogelijk is, zeide de Burgemeester, daarover zal de architect inlichtingen moeten geven. Verder zeide de heer Tromp dat het rein houden der straten veel te uenschen overig liet, en las eenige artikelen van het bestek voor, om aan te toonen dat de aannemer daarvoor moet zorgen. Langdurige discussion werden over dat punt gevoerd. De Burgemeester merkte aan dat de Werkvereeniging niet in overeenstemming met den aannemer schijnt te wer ken. De heer Thooft achtte het best de zaak uit te stellen tot de behandeling der ordonnantie op de reinheid. De heer Joost van Vollenhoven verdedigde de Werkvereeniging, welke het vuil op hoopen bijeenvergadert dat alsdan door den aannemer weggeruimd moet worden. De heer Thooft zeide daarop, dat de aannemer geen kar en paard achter de werklieden der Werkvereeniging kan laten gaan. De heer van Rijckevorsel merkte aan, dat er geen verband schijnt te bestaan tusschen de hier ter stede bestaande middelen voor de schoonmalting der stad. De heer van der Pot meende dat de voorschriften van den aannemer duidelijk genoeg waren en dat deze derhalve genoodzaakt zou kunnen worden. Bij herhaling drong de heer van Rijckevorsel aan op het nemen van buitengewone maat- regelen voor de reinheid der straten, al kostte zulks ook extra geld. De heer de Critter schreef de vuilte ook toe aan de soort van z.iitd welke gebezigd wordt de Voorzitter echter meer aan de drukte op de straten. Ten slotte werd bepaald eerst te trachten met de ge- wone middelen een beteren staat van zaken te erlangen en anders buitenge-wone maatregelen te nemen. De heer J J" Mees bragt vervolgens ter sprake het doen van herstellingen en verbeteringen aan het lokaal aan de Galerij, waar de heer de Vrij onderwijs geeft aan de leerlingen der Clinische School. De heeren Eickma en F. van Vollenhoven ondersteunden dat voorstel, waarna besloten werd de commissie van beheer uit te noodigen de zaak te onderzoeken. In het verslag der commissie was ter sprake gebragt het cumuleren van verschillende bezoldigde betrekkingen op ddn persoon. De heer Joost van Vollenhoven sloeg naar aanleiding daarvan, voor, bij eene volgende begrooting de namen der beambten te vermelden waardoor zulks alras zou blijken. De heer van Rijckevorselondersteunde dit voorstel, en trad, daartoe door den loop der discussien uitgelokt in verdere beschouwingenhij haalde den heer Pellissier tot voorbeeld a.m deze geniet alshoofd- beambte bij den burgerlijken stand 1200, als kastelein van het Raadhuis 150, aan emolutnenten bij huwelijken f 300, aan avans op de leveling van verversehingen/830; zijne vrouw heeft voor toezigt over het schoon houden van het gebouw 2C0, en voor bet leveren der hand- docken 250, terwijl de beer Pellissier bovendien nog vrije woning geniet zoodat hij een inkomen heeft tetwelk dat van den geachten Voorzitter zeer nabij ko'mt in de tweede plaats haalde hij den heer Bram- bacht aan die als boekhouder bij de fabriekage 672 geniet als opzigter over de materialen/542 en voor toe zigt over de verlichting 500, benevens vrije woning. Hij had niets tegen goed bezoldigen maar wil regel- inatig bezoldigen en nu is het eene waarheid 6f dat leze beambten zeer rijkelijk 6f al de overigen zeer schraal bezoldied zijn. Nadat nog andere leden aan deze woordenwisseltng deel hadden genomen, werd ten slotte jrepaald, bij volgende begrootingen de named der beambten op te geven, ten einde beter over het cumuleren der betrekkingen te kunnen oordeelen. De heer F. van Vollenhoven vestigde de aandacht op* de noodzakelijkheid van de daarstelling van urine-bakken; waarvoor hij niets op de begrooting vond uirgetrokken. De Burgemeester antwoordde, dat daaraan wel was ge- dachtdoch dat alsdan eerst de vaststelling van een politie-reglement noodig was, dewijl het anders toch niet baten zou. Bij acclamatie werd tot vaststelling van een politie-reglement besloten. Door den heer Bichon van IJsselmonde werd daarop het behoud der fabriekage ter sprake gebragt. Op aanraden van den Voorzitter werd goedgevondendeze zaak eft al war daartnede in verband stond rijpelijk te onderzoe ken ten einde daarvan tegen het opmaken der volgende begrooting gebruik te maken. II werd daarna in haar geheel goedgekeurd met inbegrip van het voorstel der commissie om het vrienden- huis op de stedelijke begraafplaats af te breken. III, Publieke veiligheidgaf weder tot velerlei be- schouwingen aanleiding. Op voorstel van den heer Hoynck van Papendrecht werd de som van 800 voor bureaukosten van den directeur van politie van de be grooting afgetrokken, omdat deze than^Rijks atnbtenaar is. De heer Tromp meende dat de straat-politie wel beter kon zijn de Voorzitter deelde dat gevoelen niet geheel echter zullen Burgemeester en Wethouders niet af houden aan de handhaving der orde de hand te doen houden. De heer van der Pot klaagde over de slechte verlichting des avonds in de stad en over het sterven der boomen was de gaz-verlichting daarvan deoorzaak, dan moest men maar weder tot de oude verlichting terug- keeren. Verscheiden leden voerden over dtt punt het woord,-en alien stemden bier in overeen dat de ver lichting naar mate van de daaraan bestede sommen veel beter moest zijn. Een voorstel van dc.i heer van der Pot,

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 3