TTERMMSCHE C 0 U R A0 1851. Ad'Vs. Saturdag <len 22 November. LOKDEIf den 19 november (des avotids). Lord Palmerston is in de gelegenheid gesteld geworden zijne gevoelens aangaande Kossuth en diens lotgenooten te openbaren. Gisteren namelijk ontving liij de deputatien uit de inwoners der kerspelen Finsbury en Islington, die hem adressen van dankbetuiging en gelukwensching aan- boden, voor de hulp welke hij den Sultan verleend had in de bevrijding des voormaligen Gouverneurs van Hongarije. Die adressen behelsden ook vrij hevige uitdrukkingen tegen Oostenrijk en zijne bondgenooten. Zijn Lordschap betuigde zijne erkentelijkheid voor deze uiting der meening van zoo vele duizenden zijner latidgenooten ten opzigte der door hem aangewende pogingen voor de zaak der vrijheid bij Natien die daaraan behoefte hadde.il. Ms orgaan der Regering die in vriendschappelijke betrek- kin'g tot de groote vreemde Mogendheden stond, kon hij niet denken dat men zijne goedkeuting van sommige der in de adressen gebezigde uitdrukkingen verwachtte; maar het was streelend voor zijn gevoel dat hij de zaak der vuderlandslievende Hongaren en Polen had mogen helpen bevorderen, die, zonder Engelands tusschenkomst, gewis tot eeuwige gevangenscbap, welligt tot den dood gedoemd zouden zijn geweest. Maar die Regering had deze hulp nimtner kunnen verleenen, ware zij niet door de openbare meening in Engeland gerugsteund gewor den. De invloed der Britsthe Regering was gewis ont- zagchelijk meer dan men algemeen gelooft, maar hij zal slechts dan krathtig zijn zoo lang Regering en Volk elkander ondersteunen gelijk nu werier het ge- val geweest is. Het Gouvernement zeide hij verder, en inzonderheid het departement van buitenlandsche zakenwordt somtijds van te groote geheimhouding ten opzigte der onderhandelingen met andere Mogend heden beschuldigd; maar, even als afzonderlijke perso- nen in hunne handelszaken al de bijzonderheden hun ner onderhandelingen niet publiek maken v66r dat de hoop gesluten is, zoo is het noodig dat de mededeeling van de onderhandelingen der diplomatie aan het oordeel en de bescheidenheid van dat departement worden over- gelaten. Op eene aanmerking van den heer Shaen voegde lord Palmerston nog bij het gezegde hoe de menigte adressen, die van alle zijden des Lands tot hetn gestrooind waren toen Kossuth en diens vrienden nog gevangen zaten, veel tot zijne pogingen ter hunner bevrijding had toegebragt, daar zij hem aanleiding gaven orn den gezant te Konstantinopel te onderrigten dat zulks niet slechts de wensch der Regering, maar ook die des Volks was. Den Sultan prees hij hoog, wegens diens geneigdheid om de zaak te bevorderen. In een gisteren te Dublin gehouden kapittel der Orde van St. Patrick hebben de Hertog van Cambridge en baron Carew het lint en den ring dier Orde ont vangen. De Niagara brengt Noord-Amerikaansche berigten tot den 5 dezer over. Utt California luiden zij zeer gunstig wat de voortgezette gouddelving betreft. Zckere kolonel Fremont heet't een stole goudland in Mariposa voor een millioen dollars aan eene Londensche compagnie verkocht. Hij is een der rijkste ingezetenen van California, en bezit, behalve het nuafgestane land, nog groote eigen- dommen te San Francisco. Tusschen het Bestuur der Vereenigde Staten en eenige Indiaansche stammen in de Jowastreken is een verbond van eeuwigen vtede en vriendschap gesloten. Gedurende vijftig jaren zullen de Staten jaarlijks eene waarde van 50,occ dollars in goederen of voor den landbouw ge schikte materialen betalen. Uit I-Iayti had men tijding tot ro October. De Ame rikaansche Fransche en Engelsche autoriteiten waren overeengekomen keizer Soulouque tot eerbiediging van den wapenstilstand met de Dominicanen te dwingen en, in geval hij het onderteekenen der door genoemde autori teiten gestelde voorwaarden weigerde zijne havens te blokkeren. De Engelsche Minister te Mexico heeft een onder- houd met den president Arista gehad en beslissend ant- woord op de door lord Palmerston gezonden depdehes gevraagd. Men verzekerde dat, bijaldien het antwoord niet voldoende was, al de Mexicaansche havens geblok- keerd zouden worden. De ten dezen jare door meer dan duizend schepen op verschillende punten gedane onderzoekingen naar de diepte der Amerikaansche Zeeen hebben de zekerheid doen ver werven dat de grond des Oceaans nog veel ruwer en oneflener is dan de oppervlakte van het land. Uit Alexandria is hier berigt dat de Sultan het ontwerp tot het leggen van den spoorweg in Egypte bekrachtigd heeft en alle moeijelijkheden ten aanzien diet zaak uit den weg geruimd zijn. De berigten van het Vasteland van Indie per Overlandmail aangebragtzijn in alien opzigte onbelang- rijk. Uit Siam is tijding dat de nieuwe Koning vol- komen aan de wegens hem gekoesterde verwachting be- antwoordt en zich alle moeite geeft tot invoering van verbeteringen. Aangaande den burgeroorlog in China weet in en niets met zekerheid, dan dat de generaal Sy een grooten prijs op het leven van Tien till, het hoofd der rebelled, en op dat van diens vader en voornaamsten raadsman gesteld heeft en dat de wederzijdsche troepen zich meer binnen vestingwerken schenen op te sluiten dan beslissende gevechten te leveren. .VW:.--". eenige aarzeling, besloot naar zijne plaats terug te keeren en zijn jiieuw voorstel te vernietigen. Gisteren heeft de Wetgevende Vergadering de beraad- slagingen aangevangen over den tweeden titel der ge- meentewet met oogmerk om daarbij eenige wijzigingen te maken in de kieswet van den 31 mei. De linkerzijde heeft verklaard geen deel aan deze discussien te zullen nemdn. Ileden werd de behandeling van dit punt voort- gezet maar vond weinig belangstelling. De zittingen der Spaansche Cortis zullen tegen den tijd der bevalling van de Koningin voor eenigen tijd geschorst worden. Bij de hervatting der werkzaam- heden zou de Regering magtiging vragen tot het heffen der belasringen, zonder dat de begrooting overwogen is. De heer IVeisweillerde gedelegeerde van het Engelsch committd van Spaansche fondsenhoudersheeft een ver- zoekschrift tot de Spaansche Wetgevende Kamers gerigt, om aan te dringen op het maken van eenige wijzigingen in de wet tot regeling der schuld. REULEPf den 20 november. koning Ernst Augustus van Hannover is den 18 dezer, des morgens ten 7 ure overleden. Hij was de laatst overgebleven zoon van koning George III van Engeland en 00m der thans daar regerende Koningin. Bij den dood van koning 111 llem IFdie den 20 junij 1837 plaats had, beklom hij den Ilanno verschen troonvan welken de Salische wet de vrouwen uitsluit. De nu overleden Monarch was den 5 junij 1771 geboren en dus ruim tachtig jaren oud. Hij huwde den 29 mei 1815 prinses Ftederica van Mecklenburg-Strelitz die den 29 junij 1841 stierf. Zijn opvolger is de kroonprins Georgeden 27 mei 1819 geboren en den 18 februarij 1843 met prinses Maria van Saksen-Altenburg gehuwd, uit welker echt reeds een Prins en twee PrinseSsen gesproten zijn. Daar de nieuwe Koning, in wedrwil van herhaalde kunstbewerkin- genhet gezigt mist, deliken sommigen dat een Regent benoemd en zijn neef, prins George van Cambridge, tot dat ambt geroepen zal worden. Denzelfden dag van het overlljden zijqs Vaders heeft koning George F de regering aanvaard en daarvan bij Koninklijk patent kermis aan zijne onderdanen gegeven, met de plegtige verzekering dat hij de constitutie des lands on verbrekel ijk zal handhaven. Alle staatsministers en verdere wereldlijke en geestelijke ambtenaren worden in hunne betrekkingen bevesiigd. De Prins van 1'iuissen, als naaste bloedverwant des Konings, zal denkeliik diens rou.wbeklag over het afsterven van koning Ernst Augustus te Hannover gaan overbrengen. Het geruchtreeds eenigen tijd geleden medegedeeld dat de zoon des Prinsen van Pruissen met de oudste dochter van koningin Fictoria verloofd is, wordt te Berlijn meer en meer voor waar gehouden, terwijl men daar ook van de verloving van prins Frederik van [-lessen met de jongste dochter van prins Karel van Pruissen spreekt. le Munchen zijn de Kindertuin en de Vrouwen vereeniging door de politie gesloten, en is het bezoeken daarvan verboden. Laatsrgenoemde was eene vereeniging van Duitsch Katholieke vrouwen en meisjes, welke"den Kindertuin openden het bestuur daarover hadden en nu en dan loterijen en concerten ten behoeve der Duitsch- Katholieke gemeente daarsrelden. De Russische grootvorst Konsiantijn en zijne Gemalin zijn den 14 dezer te Venetie aangekomen en in het ter hunner beschikking gesteld Keizerlijk paleis afgestapt. Vele Oostenrijksche troepen trekken naar de ltaliaansche grenzen denkelijk uit voorzorg bij de mogelijke ge- beurtenissen in Frankrijk. De Toskaansche Regering heeft hare gezantschap- pen te KonstantinopelTurijn en Napels afgeschaft en hare gezanten te Parijs, Louden BrusselWeenen en Rome tot den rang van zaakgelastigde doen afdalen. Den Sardinischen gezant te Konstantinopel baron Tecco werd op de terugreis naar Turijn te Napels de landing geweigerd, hetwel-k te Turijn groote verbittering verwekt, vooral op een tijdstip nu de markies Fillamarina van wege Sardinie naar Napels gaat en de heer Ramirez voor Napels te Turijn geaccrediteerd is. s GRAYED HAGE den 20 november. Bij besluit van den 15 dezer heeft Z. M. tevens be- schikkende op eenige gedane verzoeken goedgevonden i.° Aan de nagemelde officieren bijde rustende schutterij eervol ontslag te verleenen te weten in de provincie Noordbrabant iste afd. 3de bat. fide comp. aan II. M. A. Boll; 48c comp., tot 2den luit. mr. A. Hanedoes thans schutter; 2de afd., iste bat., fide comp., tot isten luit. A. Dubbelman, tot 2den luit. A. Martens; 3deafd., 2de bat. 4de comp. tot isten luit. P. J. van Deijck thans 2de luit.; tot 2de luit. II. Maas, thans schutter; 3de bat., staf, tot 2den luit.-kwartiermeester J. II. A. von Schmidt auf Altenstadtthans 2de luit. bij de 3de comp. van het bat.; 3de comp., tot kapit. IF. F. Rijkzen, thans iste luit.; tot isten luit. P. Ferhoeven, thans schutter; tot 2de luitenants jonkh. L. R. L. J. de Kuyper, thans schutter, en J. L. IVerner; 4de bat., 4decomp., tot2den luit. A. E. Fritsen, thans schutter; in de prov. Zeeland, half bat. n.° 2, staf, tot majoor-kommandant P. A. de Rear, thans kapiteinbat. n.° 5, tot 2de luitenants D. de IVaal, thans sergeant-majooren J. van Brabant thans schutter; in de provincie Friesland is'e afd., iste bat., staf, tot majoor-kommandant mr. U. II. IVielinga Huber, thans kapit. bij de iste comp. van het bataillon; 2de afd., iste bat., 6de comp., tot isten luit. H. Mantingh, thans 2de luittot 2den luit. R. H. Brouwerthans schutter; 3de afd., 2de bat., fide comp., tot kapit. F. C. Andreaethans onder-officier; in de pro v. Groningen, tot 2de luitenants bij de iste comp. van het 4de bat. II. J. de IFeert en IF. H. Schetsberg, thans schutters. Bij besluit van den ifi dezer heeft Zijne Majesteit goed gevonden i°, op de daartoe gedane verzoeken eervol ontslag te verleenen aan jonkh. mr. J. C. L. A. Nedermeijer ridder van Rosenthalals 2de luitenant bij de dienst doende schutterij te Arnhem uit hoofde van verande- ring van woonplaats, en aan jonkh. mr. J. Quarles van affordals 2de luitenant bij de dienstdoende schutterij re 's Gravenhage20, bij de dienstdoende schutterij te 'sGravenhage te benoementot 2den luitenant jonkh. mr. IV. G. van de Pollthans schutter, en tot 2den luitenant la suite, jonkh. mr. J. C. L. A. Nedermeijer ridder van Rosenthaltot dusverre 2de luitenant bij de dienstdoende schutterij te Arnhem. Bij besluit van den ifi dezer heeft Zijne Majesteit goed gevonden i°, eervol ontslag te verleenen aan M. C.van Hall Azn., als iste luitenant bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam uit hoofde van verandering van woon plaats en aan J. H. A. Kruimelals iste luitenant bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam; 20, bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam te benoemen tot kapiteins IV. EbelingJ. Backer Jr., IV. J. R. II. Haerten J. Engelberts en mr. D. P. II. Abersonthans iste luitenants; tot iste luitenants, mr. IV. Smit Kruisinga, mr. G. C. Blaauw, J. Sichel van Meerdervoort II. Luden mr. J [I. van Eys, T. Tieleman Lebbe mr. IV. Muyderman Loofs J. II. tVarnaars en J. Brouwer Ancher Jr., thans 2de luitenants; tot 2de luitenants, A. Meijer Cluwen, thans korporaal; II.J. Geerling, J. C. P. F. Diest, mr. IV. Rahusen, J. den Tex Bondt, J. H. Fock en jonkh. L. Rutgers van Rozenburgthans schutters. Bij Koninklijk besluit van den 13 dezer is aan den heer C. C. Traverseersten tolk en kanselier bij Zr. Ms. legatie te Konstantinopel vergunntng verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van de orde van den Verlosser, hem door Z. M. den Koning van Griekenland geschonken. Bij Zijner Majesteits besluit van den 5 dezer is de betrekking van vice-president van het collegie van regen- ten over het huis van arrest te Brielle opgedragen aan den heer mr. llendrikus Theodoras Iloijer, lid van het- zelve collegie van regenten; alsmede benoemd tot lid van dat collegie de heer mr. J. C. M. van den IIonert ofheier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Brielle. Bij Zijner Majesteits besluit van den 16 dezer is be noemd tot notaris te Ouderkerk aan den Amstel H. J. van Menscandidaat-notaris te Amsterdam. Het bij Koninklijk besluit van 9 dezer vastgesteld reglement voor de kamers van koophandel en fabrieken bepaalt, in de eerste plaats, dat in alle gemeenten waar de uitgebreidheid van handel en fabrieken zulks naar het oordeel der gemeentebesturenwenschelijk maakt, zoodanige kamers, onder 's Konings goedkeuring ge- vestigd worden, wier bestemming is, aan het algemeen bestuur en de provinciale en gemeentebesturen binnen welker gebied zij gevestigd zijn, inlichtingen tegeven, adviezen uit te brengenof voorstellen te doen over onderwerpen den handel of het fabriekwezen betretFende, en aan de handelaars en fabriekanten der plaats waar zij gevestigd zijn zoodanige mededeelingen te doen als ge- der Colff, als 2de luitenant; 4de bat. iste comp., zegde besturen verlangen of als zij in het belang van aan /t. V. Des lombe als 2de luitenant; 3de comp. handel en fabriekwezen nuttig achten. Om tot lid eener PARIJS den 19 november. De wet nopens de verantwoordelijkheid van den Pre sident der Republiek en van de Ministers zal eerlang aan de Vergadering worden voorgelegd; de heer Baze wil bij die gelegenheid een dergelijk voorstel ter sprake brengen als eergisteren verworpen is. Van zijnen kant brengt de President naar men verzekert eene nieuwe boodschap en een nieuw ontwerp tot intrekking der kieswet van den 31 mei in gereedheid. Nad'at de generaal de St. Arnaudde minister van oorlog, in de zitting van eergisteren, het woord gevoerd had tegen het voorstel van de questoren zag men den heer Baze het spreekgestoelte beklimmen met een papier in de hand door hem in der haast geschreven. Naar men verzekert was het een voorstel tot het in staat van beschuldiging stellen van den Minister van Oorlog, doch verscheiden zijner vrienden hielden hem op de trappen aan O. L. van Gelsdorpals 2de luitenant; 4de comp aan M.Kieboom, als 2de luitenant; 2de afd., iste bat., fide comp. aan N. P. Janssenals 2de luitenant, en zulks alien wegens verandering van woonplaats 3de afd. 2de bat. 4de comp. aan B. Daemsals iste luitenant; 3de bat., 3de comp., aan H.Manders, als 2de luitenant 4de bat. 4de comp.aan P. van de Rijdt Az.als 2de luitenant; in de provincie Zuidholland aan A. M. Montijnals kapitein bij de qde comp. van het isteb.it. rustende schutterij in het 3de district met vergunning om de uniform der schutterij en de onderscheidingstee- kengn aan den rang van kapitein verbmiden voortdu- rend te mogen dragen; in de provipcie Noordholland, aan P. IVzn. de Grootals iste luitenant bij de 3de comp. van het 5de bat.; in de provincie Zeeland, halfbat. n.° 2aan J. A. de Glopper, als kapitein bat. n.° 5, aan .V. P. van der Hoofd, en aan P. J. Bachieneals 2de luitenants; in de prov. Utrechtaan J. D. G. F. P. van den Sieen van IVadesteyn en (jmmerenals kapitein bij de 4de comp. van het 3de bat. der afdeeling uit hoofde van verandering van woonplaats; in de pro vincie Friesland iste afd. iste bat. staf, aan J. de Sitter, als majoor-kommandant; 2de afd., iste bat., iste comp., aan G. Reeling, als iste luitenant; in de prov. Groningen aan E. J. IFilthof en aan IV. B. Janssema, als 2de luitenants bij de iste comp. van het 4de bat. 2.0 Bij de rustende schutterij te benoemen: in de prov. Noordbrabant, iste afd., iste bat., 3de comp., tot 2de luitenants J. C. IV. M. Reepmaker van Belle en J. J. van Deursen; 5decomp., tot2de luitenants A. IV. vanDuureii en J. Lankhuizen Sz., thans schutter; 3de bat., fide comp., to^t 2den Iuh. M. C. J^Koenen; 4.de bat., iste comp., tot van het gestoelte staande waarop de heer Baze, na 5den luit. J. IV. R. Gerlack; 3de comp., tot zden'luit. kamer benoembaar te zijn moet men den ouderdom van 30 jaren bereikt hebben, ter plaatse wonen waar de kamer gevestigd is, en aldaar gedurende ten minste vijf jaren bestuurder eener onderneming van handel of fabriek wezen, of in eenige daarmede in verband staande betrek king geweest zijn. Consuls van vreemde Mogendheden zijn niet benoembaar. I let getal der leden wordt voor elke kamer afzonderlijk bepaald. Jaarlijks treedt een derde af, de aftredenden zijn op nieuw benoembaar. De benoetning van leden zoo tot het zamenstellen van nieuwe als later ter vervulling der opengevallen plaatsen, geschiedt door de kiesgeregtigde handelaren en fa briekanten der plaats. Om in dit geval kiezer te zijn moet men Nederlandermeerderjarig ingezeten der ge- meente en in het vol genot der burgerlijke en burger- schaps regten wezen; ter zake van eenig bedrijf van handel of fabriekwezen in het patentregt zijn aange- slagen voor of boven eene voor elke kamer te bepalen sum. Jaarlijks in november wordt eene vergadering van kiesgeregtigden gehouden, om de plaatsen aan te vullen der ledendie met het einde des jaars aan de beurt van aftreding zijn of door overlijden of andere oorzaken zijn uitgevallen. De kamers kiezen jaarlijks uit haar midden een voorganger en een plaats- vervangeren uit of buiten haar midden een secretaris. De secretaris wordt voor drie jaren benoemd, maar is telkens weder benoembaar. Aan elke kamer wordt uit de gemeentekas eene jaarlijks te bepalen som toege- legd, ter bestrijding der noodige kosten en van de be- zoldiging van den secretaris en verdere beambten. De leden genieten geene bezoldiging. Jaarlijks, injanuarjj, zendt de kamer rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar aan het Gemeentebestuur in. Elke

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1