ROTTERDAMSCHE A? 1851. Dingsdag <len 25 November. I.OSDEN den 22 novernber {des avondsj. Het Hof heelt heden het kasteel van Windsor ver- laten om eenigen tijd op het eiland Wight te gagn doorbrengen. Reeds vroeg in den morgen van eergisteren waren te Southampton vele viaggen uitgestoken en heerschte daar groote drukte in afwachting van Kossuth die zich dien dag zou inschepen. De maire en gemeente- raad hadden zich in plegtgewaad naar het spoorvveg- station begeven, waar Kossuth, met zijne echtgenoot en gevolg, anderhalf uur over den bepaalden tijd aankvvamen, ten gevolge van het oponthoud dat de spoortrein door de sneeuvv ondervonden had. Men beg.if zich terstond naar het Amerikaansch Consulaac en van daar naar het lioofd waar zeer vele menschenen daaronder niet weinige uitgewekene Hongaren verzameld waren om den beroemden Magyar een laatst vaarwel toe te roepen, of hem nog eenmaal de hand te drukken. Het gezelschap ging nu aan boord der Oostersche stoom- boot Jupiter waar een rijk ddjeund gereed stond aan hetwelk ongeveer zestig heeren en verscheiden dames deel namen. Na de gebruikelijke toasten stelde de maire dien op Kossuths welzijn in hetwelk met eene uit- voerige rede beantwoord werd, die, benevens eene hoofd- zakelijke herhaling van het in zijne vroegere redevoerin- gen betoogde, den hartelijksten dank aan het Engelsche volk en inzonderheid aan den maire van Southampton voor diens betoonde vorstelijke gastvrijheid behelsde. Naardien het stoomschip Humboldt, denkelijk uit hoofde van tegenwind nog niet te Cowes gearriveerd was toen de Jupiter die plaats bereikte gingen Kossuth en zijne reisgenooten te zamen vijftien in getalop eene kleinere stoomboot over, die door de zorg des Amerikaan- schen consuls, den heer Croshey verschaft was. Sedert heeft men hier van Cowes berigt dat de Humboldt aldaar donderdag avond is aangekomen, en na den heer en mevrouw Kossuth den heer en mevrouw Pulzky en hun gevolg aan boord genomen te hebben, de reis naar de Vereenigde Staten aanvaard heeft. De luitenant Pim, die, zoo als bereids gezegd is, iangs een anderen weg dan de tot hiertoe gebezigde beproeven wil sir J. Franklin en zijne togtgenooten op te sporen, is eergisteren, door een daartoe van wege het departement van buitenlandsche zaken benoemden spetialen beambte vergezeld naar Sint Petersburg afgereisd. Het Amerikaansch schip Oriental is binnen den tijd van 125 dagen, met eene lading thee en zijde, van Shanghae in China hier te Lande aangekomen, terwijl het Engelsch schip Stornaway den overtogt van Hong Kong in 103 dagen gedaan heeft. Tot hiertoe had in de Vereenigde Staten het stelsel de overhand dat zij zich niet met de politiek der Europesche Volken moesten inlaten zoo lang geene Mogendheid der oude wereld zich in de zaken der Staten mengde. Thans vormt zich daar, vooral 111 de Oostelijke Zeestaten meer en meer eene partij die deze neutraliteirspolitiek niet is toegedaan, en die partij is het voornamelijk welke Kossuth en Kinkel in hare bescherming neemt. PAR1JS den 22 novernber. De Wetgevende Vergadering heeft in hare laatste zit- tingen de beraadslagingen voortgezet over den Ilden titel van het wetsontwerp nopens het binnenlandsch beheer. Weinig be'iangrijks viel daarbij voor. Gisteren gaf de heer Pierre Leroux de Vergadering aanleiding totlagchen, door voor te slaan aan de vrouwen ook het kiesregt te schenken. Heden werden de beraadslagingen over ge- noemden Ilden titel ten einde gebragt, waarna de Ver gadering met 441 tegen 229 stemmen besloot tot eene derde overweging van gemeld wetsontwerp over te gaan. De minister de Thorigny heeft aan de Vergadering een wetsontwerp aangeboden hetwelk ten doel heeft de ge- deeltelijke departementale en gemeente-verkiezingen uit te stellen tot na de ~afhandeling der organieke wet nopens lTet binnenlandsch beheer. Een volksvertegenwoordiger der linkerzijde, de heer Pradii, heeft aan de Vergadering eene reeks van bepa- lingen voorgelegd, welke moeten strekken om de meer- derheid terug te doen komen op hare stemming van den 17 dezer nopens het voorstel der questoren. Hij heeft zulks gedaan bij wijze van amendement op een door den Raad van State opgemaakt ontwerp van wet aangaande de verantwoordelijkheid van het Uitvoerend Bewind. Heden heeft de Vergadering in hare afdeelingen de commissie benoemd welke het ontwerp nopens de ver antwoordelijkheid van het Uitvoerend Bewind zal moeten onderzoeken. De heeren Michel, Pascal Duprat, Cretan, BichardCrimieux .Berryer JanvierMonet, Arago, Dufaure, de Leyval de Last eyrie Dufraisse Laboulie en Pradii zijn tot leden der commissie be noemd, en alzoo 6 leden der Bergpartij3 Orldanisten, 3 Legitimisten1 stellig voorstander van het Elysde en 2 leden omtrent wier politieke gevoelens men geen stellig oordeel kan vellen. Aangeziqn waarschijnlijk drie vierden der kiezers in het departement der Seine zich van de stemming zullen onthouden, heeft de Regering er aan gedacht de op den 30 dezer bepaalde verkiezing uit te stellen. Datzijechter dit voornemen heeft laten -varen blijkt uit een besluit van den prefect der Seine, tot regeling dier verkiezing. Bij besluit van den President der Republiek zou, volgens gerucht, de heer Lebosuf benoemd worden tot minister van finantienter vervanging van den heer Blondel, welke die betrekking niet heeft aanvaard. Een dagblad verzekert, dat de President der Republiek de belasting op de dranken wil afschaffen ,»en in de plaats daarvan eene inkomsten-belasting voorslaan. Naauwelijk-s is de zoo veel gerucht makende loterij der gouden staven afgeloopen of men spreekt van een ander kansspel op uitgebreide schaal. Het plan zou na- melijk bestaan tot daarstelling eener loterij van veertig millioen francs, met aanzienlijke prijzen wier opbrengst tot eindclijke voltooijing en verfraaijing van het gebouw der Louvre strekken moet, Het revolutionair Committd van het Zuiden heeft den 17 dezer in al de volkrijke buurten der stad Lyon een zeer hevig bulletin doen aanplakken. De Wetgevende Vergadering en de President der Republiek worden daarin op de grofste w(jze uitgescholden, en de laatste een Midas r.1 r a genoemd, dom genoeg om te gelooven dat hij door het algemeen stemregt te herstellen de omwenteling haar vaandel ontrukken zou. Hij kent dat vaandel niet, het Committd wil het hem leeren kennen. Van de 36 millioen bewoners van Frankrijk nemen 24 millioen aan de daar stelling van alle dingen deel, terwijl de 12 overige, zonder iets voort te brengenzes lienden der algemeene voortbrengselen verslinden en bovendien de 24 millioen nog langs alle mogelijke wegen uitzuigei). Deze rneer- derheid nu is het welke hare regten hernemen wilen dit is het vaandel dat de President haar wil ontrukken. De laatste zinsneden van dit woedend bulletin luiden dus Door de politieke omwenteling verstaan vvij de vol- strekte vrijheid der drukpers, der gedachte der spraak, der vereeniging; de afschaffing van het Presidentschap en der constituerende of wetgevende Vergaderingenhet onverwijld ontslag des legersna voorloopige zuivering der zware epauletten de vernietiging der slempers priesters magistraten, politiebeambten regters en der- gelijke. Door de burgejlijke omwenteling verstaan wij de gelijkheid voor den arbeid, de opheffing van het budget en de afschaffing der rente onder al hare vormen. De democratie organiseert zich niet, doorluchtige gaauw- dieven! zij is geheel georganiseerd zij wacht u af, gij hoop laffe huichelaars 1 Durft tegen haar uwe horden van loontrekkende slaven loslaten en in weinige uren is het met u gedaan omgekochten en omkoopers zullen voor altijd verdwenen zijn. Het Committe zal geene orders uitvaardigen het zal het teeken geven door het eerst op te trekken. Al zijne proclamatien zullen onder- teekend zijn. Leve de Democratische en Socia/istische Republiek De Romeinsche Regering verzoekt in eene nota, welke door Oostenrijk en Rusland wordt ondersteund, de terugroeping van het Fransche occupatie-leger uit Rome. Frankrijk zal, naar men meent dit verzoek niet spoedig inwilligen. Een der ministers van den Koning van Napels de markies Fortunato, die meer dan 80 jaren telt heeft zich uit het Kabinet verwijderd; de gouverneur van Sicilie prins Satriano is geroepen om hem te vervan- gen. De finantiele toestand in het koningrijk Napels is zeer bedroevend, ten gevolge waarvan er sprake is van het verhoogen der regten bij den uitvoer van zwavel. De beroemde treurspeelster Rachel, die te Napels grooten opgang gemaakt heeft, zou van daar naar Rome reizen om eenige voorstellingen te geven. Omtrent het vraagstuk der Heilige plaatsen hebben nieuwe verwikkelingen plaats gegrepen welke de zaak nog verergeren. Rusland is namelijk openlijk opgetre- den en uit als zijn gevoelen, dat de II. plaatsen aan de Grieksche godsdienst toebehooren. De Porte, door deze tusschenkomst ontsteld, heeft de onderhandelingen afgebroken en verklaard dat die nergens elders dan te St. Petersburg konden worden hervat. Te Cordova worden buitengewone toebereidselen gemaakt tot de ontvangst van den Hertog en de Hertogin van Montpensier. KEDLEN den 23 novernber. Ten gevolge van het verbeterd aanzien der zaken in Sleeswijk en Holstein, wier geheele regeling echter nog volgen moet, zal de Oostenrijksche bezettingin Hamburg denkelijk eerlang verminderd worden en zullen mogt de loop der gebeurtenissen nieuwen aanvoer van Bonds- troepen in het Noordelijk Duitschland noodzakelijk maken Pruissische troepen daartoe worden aangewend. Mer^ meldt uit Schwerin dat de Oostenrijksche en Pruissische gezanten von Liitzow en von Kamptz naar Hamburg terug zijn gekeerd nadat hunne pogingen om de Mecklenburgsche Regering tot het aannemen van de voorslagen der commissie voor de scheepvaart op de Elbe, tot matiging der Elbetollen, te bewegen zonder gevolg gebleven waren. Dien ten gevolge zal genoemde commissie onverwijld uiteengaan. Van den kant van Pruissen is nu de vormelijke opzeg- ging der Tolvereeniging gevolgd met algemeene uit- noodiging tot bijwoning van het Tolverecniging-congres te Berlijn in de eerste maand des volgenden jaars. Men schrijft gisteren uit Berlijn, dat de menigte overal gevallen sneeuw eene groote stremming in het verkeer langs vele spoor- en straatwegen veroorzaakt had. Door de verstoring der gemeenschap met de electrische tele- graaf was wegens verscheiden achterlijke spoortreinen ook nog geen berigt ingekomen. De iVestfdl. Mercur meldt, dat tusschen Pruissen en Hannover een verdrag is gesloten ten doel hebbende den aanleg van een spoorweg van Osnabruck naar Loehne en van Emden naar den Rijn om vervolgens over Ohne naar de Nederlandsche grenzen te loopen. De Neder- landsche baan zou van Arnhem naar Ohne loopen. De maatregel der Regeringen van Nassau Beijeren en andere, om de Duitsch-Katholieke en vrije gemeenten in de kategorie der politieke Vereenigingen op te nemen, wordt nagenoeg met het besluit tot hare geheele ver nietiging gelijk gesteld. Te Weenen zegt men dat de Spaansche Regering de Oostenrijksche en verscheiden andere heeft aangezocht tot het sluiten van een onderling verdrag, ter bescherming van het eiland Cuba, door diplomatieke of gewapende tusschenkomst, naar gelang der omstandigheden. De Graaf en de Gravin van Chambord begeven zich tegen het einde dezer maand naar Venetie 0111 den winter aldaar door te brengen. Een gedeelte van het gevolg is reeds vooruit gereisd om het paleis van wijlen de Hertogin van Angouleme voor die Vorstelijke personen in te rigten. De Hertogin van Berry begeeft zich gelijktijdig naar Venetie. De Hertogin van Genuageboren prinses van Saksen is den 20 dezer van eene Dochter bevallen. Den it dezer lag te Turijn bij een vrij hevigen graad van koude, alles hoog met sneeuw bedekt, terwijl in den vorigeri winter de eerste sne'euwvlokken niet voor in februarij vielen. Te Genua en la Spezia sneeuwde, bliksemde en donderde het in die dagen bij afwisseling. 's GRAYEKHAGE den 23 novernber. Bij Zr. Ms." besluit van den 20 dezer is aan jonkh. mr. F. L. H. J. Bosch van Drakestein, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en van de arrondissetnents- regtbank te Amsterdam vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van commandettr der orde van Isabella la Catholica, hem geschonken door H. M. de Koningin van Spanje. Bij besluit van den 20 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden aan J. Haefkens, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen uit de betrekkingen van burgemeester der gemeente Leerdam van dijkgraaf en secretaris van het collegie 's Lands van Ter Leede en Schoonrewoerd, en van schoolopziener in het 4de schooldistrict in Zuid- holland. Bij besluit van den 20 dezer heeft Zijne Majesteit de door den gemeenteraad van Uithuizermeden gedane be- noeming van den burgemeester G. Bakker tot secretaris goedgekeurd. Zijne Majesteit heeft bij besluit van den 19 dezer benoemd tot commissaris van politie te Dokkum S. D. IVijma, brigadier der iste klasse bij het wapen der Koninklijke mardchaussde. Bij Koninklijk besluit van dezelfde dagteekening is de afzonderlijke ontvangst der waarborgs - regten te Middelburg opgeheven en vereenigd met die der in- en uitgaande regten en accijnsen aldaar. Bij Koninklijk besluit van den 20 dezer is benoemd tot ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen- te Veere c. a. de heer A. Caland A. Zn. thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Ovezande c. a. Bij Koninklijk besluit van den 16 dezer is aan den kapitein J. Metz van het wapen der infanterie bij het leger in Oostindie, thans met verlof hier te Lande, op het daartoe door hem gedaan verzoek verleend een eer vol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst, onder toeken- ning van pensioen. Bij Koninklijk besluit van den 18 dezer is aan IV. A. Kuyckluitenant-kolonel bij het wapen der artillerie in Oostindie thans met verlof hier te Landeop het daartoe door hem gedaan verzoek verleend een eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienstonder toekenning van pensioen en wijders met vergunning tot h.et blijven dragen van de activiteits-uniform van het wapen, waarbij hij in Oostindie heeft gediend. Bij een dezer dagen genomen Koninklijk besluit is vastgesteld de vrijstelling van zegel- en registratieregten der stukken over te leggen door de gekozen gemeente- raden, tot staving hunner geloofsbrieven. De Koning heeft den heer D. Bleskunstschilder al- hier, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Men meldt uit Scheveningen dat gisteren door den heer P. Varkevisser plaatselijk bestuurder der Noord-en Zuidhollandsche reddingmaatschappijeene premie van f 10 en een loffelijk getuigschrift zijn uitgereikt aan de bootslieden IVillem BalGerbrand Bron Michiel van der Zwan Arie van der Zwan IVillem van der Toorn en Arie Toetdie in den nacht van den 3 dezer de equipage hebben gercd van het gestrande Engelsche schoonerschip New Amity, kapitein John Burton, welkfe belooning met erkentelijkheid is aangenomen en met verklaring, dat zij bereid bleven in tijd van nood hunne medemenschen ter hulp bij te staan. Staten-Generaal. tweede kamer. Zitting van saturdag 22 novernber. Zijn ingekomen twee Koninklijke boodschappen ten geleide van twee ontwerpen van wet, het eene tot voor- schrijving van regelen voor de afkondiging van maat- regelen van algemeen bestuur; het andere tot goedkeuring eener dading tusschen den Staat en de Mijdrechtsche droogmakerij. Gewoon besluit. De Commissie van rapporteurs is bereid haar rapport uit te brengen over de hoofdstukken X en XII der Staats- begrooting voor 1852, de beraadslagingen waarover in de volgorde der hoofdstukken zullen gehouden worden. De beraadslagingen over hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) worden hervat. De heer Zijlker beantwoordt de bedenkingen tegen zijn amendement, om de tractementen en bezoldigingen van personeel der gezantschappen met 6o,oco te verminderen doch wil het intrekken als de Minis>er verklaart het met hem eens te zijn maar een iaar uitstei verlangt om dat stelsel voor te bereiden. De heer Hengst is voor de vermindering, maar stelt voor die op 30,000 te brengen waarop de heer Dirks ver klaart dat de Commissie van rapporteurs zich niet met dit amendement vereenigt. De heer van Lijnden is tegen het voorstel der Commissie van rapporteurs, en de heer Baud insgelijksnu hij vernomen heeft dat zij met de voorgestelde vermindering een bepaald gezantschap op het oog had. De Minister van Buitenlandsche Zaken bestrijdt nader het amendement van den heer Zijlker. Bezuiniging keurt hij goed als zij doelmatig is, maar ten opzigte onzer diplomatic heeft zij de uiterste grens bereikt en kan niet verder gaan zonder de belangen des Lands te be- nadeelen. Liever zou hij zijne portefeuille nederleggen dan daaraan de hand te leenen. In de onderdeelen van zijn departement zal hij intusschen trachten nog eenige besparingen te maken. Ook met het amendement van den heer Hengst kan hij zich niet vereenigen en vvierd dat der commissie aangenomen, dan zou hij op zijne verantwoor delijkheid verpligt zijn de op eene bepaalde missie in- gekrompen som elders te vinden. Na eene woordenwis- seling tusschen eenige leden, waaraan de Minister van Binnenlandsche Zaken deel neemt, wordt eerst het amen dement van den heer Zijlker in stemming gebragt en met 49 tegen 14 stemmen verworpen. Voor, de heeren IVester hof, Storm, ZijlkerHengst, Reinders ,van Wijlick, van der Veen, van der Heyden, de Poorter, ten Gate, van EckHuguenin en Jongstra. Daarna dat van den heer Hengst; verworpen met 45 tegen 18 stemmen. Voor, dezelfde leden, benevens de heeren van Hoevell, Hugenholtz, van der Linden en de Lom de Berg. En eindelijk dat der commissie van rapporteurs, verworpen met 36 tegen 26 stemmen. Voor, de heeren DullertLuyben, Reinders, van IVijlickIVintgens, van Walchrenvan der Veen, van der Heyden, van Goltsteinde Poorter, ten Gate, van Eck, de Moraaz, Huguenin, Metman, van Hoevell, Hugenhultz Storm Dirks, GouverneurZijlkerde Lom de Berg, Hengstde Limpensvan Akerlaken zn van Hall; waarna het artikel onverande-rd is aangenomen. Art. 6 tractementen en bezoldigingen van het personeel

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1