ROTTERDAMSCHE C 0 E R A N'T. A? 1851. Dondcrdag den 27 November. - '•v'' LORDEN den 24 november des avonds). TIet Hof heeft gisteren den rouw over den Koning van Hannover voor den tijd van drie weken aangenomen, terwijl de opperhofmaarschalk bovendien op last van H. M.het publiek uitgenoodigd heeft den rouw gedu- rende tien dagen aan te neraen. De baron Brunow, Russisch ambassadeur bij het Engelsche Hof, is gisteren van zijne reis naar St. Peters burg bier teruggekeerd. Op den heuvel van Croom, te Greenwich, is eene prachtige Roomsch - Katholieke kerk gesiicht die den 9 december door den bisschop van South wark, door andere prelaten bijgestaan ingewijd zal worden, de bijwoning van welke plegtigheid men zegt dat tegen betaling van een halven guinje vergund zal zijn. Ook spreekt men van het plan tot oprigting eener zeer prachtige Roomsch- Katholieke kerk binnen deze hoofdstad en wcl in de nieuwe straat tusschen de abtdij van Westminster en Vauxhallroad tot daarstelling van welk gebouw, dat met genoemde abtdij in aanzien moet wedijveren en de residentie des kardinaals Wiseman wezen,groote sommen zijn toegezegd. Men verneemt dat Kossuthbij zijne aankomst in Noord-Amerikazich terstond naar de woning van den president Fillmore begeven en gedurende tien of twaalf dagen diens gast wezen zalom vervolgens de voor- naamste steden der Vereenigde Staten te bezoeken waar men reeds bezig is hem eene aldaar voorbeeldeloos luis- terrijke ontvangst te bereiden. Bij het verlaten van Engeland was Kossuth voornemens tegen het einde van raaart of in het begin van april derwaarts terug te keeren, om zich, na verloop van zes of zeven weken, met een veertigtal zijner landgenooten en vriendentijdelijk in Belgie te gaan vestigen, aan welk Land hij zoowel om de goedkoope levenswijze als om de daar heerschende politieke vrijheid de voorkeur geeft. De Keizer van Haiti heeft, luidens berigten uit Port-au-Prince van den 23 October, aan den eisch der vreemde Mogendheden toegegeven, en met de Domini- canen eenen wapenstilstand van 66n jaar gesloten. Ook heeft hij zich aan de voorwaarde onderworpen om in geval van eene hernieuwing der vijandelijkhedenddn jaar vooruit te waarschuwen. l'AR IJ S den 24 november. Gisteren zou de President der Republiek in het groote salon van de Louvre de belooningen uitreiken welke zijn toegekend aan Franschen voor op de Londensche tentoonsielhng ingezonden voorwerpen. In plaats echter van die plegtigheid heeft een tooneel van verwarring plaats gegrepen veroorzaakt door de groote menschen- massa welke bijeen was en het daardour ontstane ver- schrikkelijke gedrang; eeti tooneel van verwarring zoo als men zich niet herinnert unit bijgewoond te hebben. llet gedrang was zoo verhazend dat van de uitreiking der belooningen niets kon kornen en ieder, ook de Pre sident der Republifek, een goed heenkomen moest zoeken. De Voorzitter der Wetgevende Vergadering raakte in de verwarring zijn paletot kwijt, en de generaal Excelmans verklaarde, dat het hem meer moeiie had gekost buiten de zaal te komen dan in 1805 Ultn te doen kapituleren. De plegtige uitreiking is nu op morgen bepaalden zal alsdan in het Cirque plaats grijpen waar tot dat einde vele toebereidselen worden gemaakt. llet dagblad Cotistitutiunnel be'helst heden een arti- kelvolgens hetwelk eene zamenzwering zou bestaan en men weldra een burgeroorlog te verwacliten heeft. Dat artikel kwam heden in de zitting der Wetgevende Ver gadering ter sprake de heer Cretan verlangde namelijk de Regering deswege te interpelleren waarop de Ver gadering bepaalde dat zulks dan op staanden voet zou geschieden. De'heer Cretan zeide nu, dat de zaak waar- over hij wilde spreken van zeer eenvoudigen aard zou zijn wanneer de Ministers antwoordden dat zij niet voor de leugenachtige verhalen der dagbladen aansprake- lijk waten maar zeide de Minister, dat de zamenzwering bestaan heeft, of antwoordde hij met aarzelingdan zou de Vergadering ten deze een besluit dienen te nemen wat ook het antwoord van den Minister ware het be- sproken dagblad-artikel had inmiddels op de bevolking der hoofdstad een treurigen indruk gemaakt. De heer Daviel, de minister van justitie, antwoordde, dat de Regering niet aansprakelijk was voor een dagblad-artikel en van het onderhavige v66r de openbaarmaking geen kennis had gedragen, evenmin als zij aansprakelijk was voor al wat in de nevenvertrekken van de zaal der Ver gadering behandeld werd. Up eene vervolgens door den heer Berryer gemaakte aanmerking, antwoordde de Mi nister van Binnenlandsche Zaken dat de Vergadering zich ten deze niet tot de Regering moest rigten om inlich- tingen te erlangen maar tot hem die melding van het bestaan der zamenzwering heeft gemaakt; hij voegde daar nog bij, dat, zoo eene zamenzwering bestaan had, de Regering haren pligt gedaan zou hebben, wie ook aan de zauienzweiing deel mogten hebben genomen. Bij de opening der zitting is beraadslaagd over het wetsontwerp bet re k lie 1 ij k den Lyouschen spoorweg. Bij besluit van den President der Republiek is de heer Casabianca tot minister van Gnantien benoemd en de heer Lefebvre-Durufld tot minister van koophandel ter vervanging van den heer Casabianca. Het gerucht is alhier in omloop, dat de Regering belangrijke depdches ontvangen heeft van den heer Delacourden vertegenwoordiger van Frankrijk te Weenen. Daarin zouden zeer omstandige bijzonderheden vervat zijn nopens de maatregelen welke de Oostenrijksche Regering voornemens is te nemen om den voortgang der revo- lutionnaire propaganda in Italie te stuiten. Deze maat regelen zouden, naar men verzekert, in overeenstemmittg met Rusland beraamd zijn, ende minister vonSchwarzenberg zelf zou in eene langdurige conferentie den heer Delacour daarvan kennis hebben gegeven. Oostenrijk zou den wensch uitgedrukt hebben, dat dergelijke maatregelen in de Romeinsche Staten wierden genomen, en dat zoowel de generaal Gemeau als de Pauselijke Regering konden besluiten in overeenstemming met de Oostenrijksche over- heden te handelen. Men verzekert dat Rossini tegen het einde dezer maand alhier wordt verwacht. Niet alleen in Frankrijk doen zich teekenen van een vroegen winter op ook in Italie heerschte reeds in de eerste dagen dezer maand eene voor den tijd van het jaar ongenieen felle boude. Te Madrid heeft den 16 dezer eene vergadering plaats gehad van Spaansche fondsenhouders welke ook door den heer Weisweiler werd bijgewoond. Men heeft besloten zich nogmaals tot de Cortds en de Regering te wenden, ten einde gunstiger bepalingen te erlangen dan bij de wet tot regeling der schuld zijn vastgesteld. FLEULEN den 25 november. Laatstleden zondag avond heeft de Dusseldorper stoom- boot Stadt Bonn door aanvaring de Nedeflandsche stoom- boot N.° 24 aan eene der raderkasten en aan de boegspriet beschadigd en daarbij zelve nog grootere schade bekomen. Koning George van Hannover heeft zijn Ministerie ontslagen en een nieuw met den voormaligen minister von Scheie als president en minister van buitenlandsche zaken aan het hoofd benoemd, hetwelk niet slechts verwondering verwekt •he-eft, daar die Vorst nog'weinige dagen te voren bij zijne troonsbeklimmingopenlijk verklaard had alle staatsbeambten in hunne posten te bevestigen maar bij velen ook ontevredenheid dewijl de heer vun Scheie als een stren.g zoogenaamd behouds- man en vriend van Oostenrijk bekend sraat. Het lijk van koning Ernst Augustus ligt op een hoog paradebed ter bezigtiging, en wel in de uniform van het Engelsch huzaren regement, welks chef hij was. Volgens zijne begeerte moet hij in deze uniform, die hij ook bij zijn huwelijk droeg, nevens de Koningin begraven worden. In den nacht van 25 op 26 dezer wordt het stoffelijk overschot des Konings en der Koningin, welk laatste bij haar overlijden in de slotkapel te Hannover werd b ij - gezet, naar Herrenhausen overgebragt, waar de begrafenis in het op last des nu overleden Monarchsgebouwd mau soleum plaats zal hebben. De zesjarige Kroonprins was bij het zien van zijnen afgestorven Grootvader, die zeer veel werk van hem maakte sterk aangedaan. Ook in Saksen is gedurende de laatste dagen zoo veel sneeuw gevallen dat de gemeenschap langs de spoorwegen daardoor aanmerkelijk gestremd is. Men spreekt te Weenen van sterke gisting in Midden- Italie en van het voornemen des Groothertogs van Toskane om ten behoeve zijns nog minderjarigen Zoons afstand van het bewind te doen hetwelk in deze dagen van spanning, hoogst gevaarlijk geacht wordt. Sommigen brengen het vertrek van den Aartshertog Albert naar Italie met deze omstandigheden in verband. Op aanzoek van verscheiden bewoners van Genua, die tot de Anglikaansche Kerk behooten zal aldaar een Protestantsch kerkgebouw gesticht worden. WaarschijnlijJt m.takt de Russische grootvorst Konstantijn die thans te Venetie is, in den loop des winters van daar eene reis naar Athene, Alexandria en Cairo, terwijl zijne Gemalin te Venetie bl ij ft vertoeven. Als erkentenis voor het geschenk, den Sultan door ijen President der Fransc'ne Republiek onlangs toegezon- den en in een kostbaar porseleinen servies uit de fabriek van Sevres bestaande, zijn zes schoone Arabische paarden bestemd, met de daarbij beboorende kostbare schabrakken, een van welke met diamanten en turkoizen het andere met diamanten en robijnen bestikt is, terwijl de stijg- beugels, gebitten en teugels van goud zijn. De paarden met toebehooren bevonden zich den 8 dezer bij den Franschen Consul te Konstantinopel en zouden weldra naar Parijs worden afgezonden. 's GRATEiMIAGE den 25 november. De audientiewelke Z. M. de Koning heden heeft gegeven is wederom zeer talrijk bezocht geworden. Bij Koninklijk besluit van den 18 dezer, is de gepen- sionneerde Untenant ter zee van de iste klasseChalmers Hoynck van Fapendrecht, met den laatsten december 1851, eervol ontslagen uit de betrekking van onder-inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en ver- lichting in het 3de district en ter zake van langdurige dienst op pensioen gesteld onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van iccg, en met den eersten j'anuarij aanstaande de betrekking van onder inspecteur over het loodswezen betonning bebakening en ver- lichting in het 3de district standplaats Willemsoord opgedragen aan den luitenant ter zee der rste klasse J. D. Wolterbeek, thans vootloopig daarmede belast. Bij Zr. Ms. besluiten van den 20 dezer, zijn benoemd: tot suhstituut-griffier bij de arrondissements regtbank te Gorinchem mr. J. van Tienhoven thans procureur bij dezelve regtbank; tot grilher bij het kantongeregt te Groenlo, J. G. J. Mollthans plaatsvervanger van den kantonregter te Wychen en candidaat-notaris aldaar, en tot gritlier bij het kantongeregt te Lochem mr. II. Engelberts advocaat te Zutphen. Bij besluit van Zijne Maj rsteit van den 19 dezer is aan F. II. IVillich ontslag verleend als commissaris van politie te Maastrichten in diens plaats benoemd mr. N. II. Nijstadvocaat aldaar. Bij besluit van den 21 dezer heeft Zijne Majesteit goedgevonden, op hunne verzoeken, eervol ontslag te verleenen aan J. Verdam, als burgemeester der gemeenten Mijdrecht, Wilnis en Oudhuizen en aan mr. C. IV. baron van Dedem, als burgemeester der gemeenten Avereest en Nieuw-Leuzen. Bij Koninklijk besluit van den 21 dezer is: i°, de kadastrale gemeente Tjalleberd, thans behoorende tot de ontvangst van de Knijpe c. a. daarvan afgescheiden en gevoegd bij 't Heerenveen en St. Johannisga, welke drie gemeenten met den 1 januarij 1852 worden vereenigd tot ddn kantoor van ontvangst der directe belastingen en accijnsen, waarvan de hoofdplaats zal zijn Heerenveen; 2°, de gemeenten van Knype en Mildara zamengevoegd en met den 1 januarij 1852 vereenigd op den voet van ddn kantoor van ontvangst der directe belastingen en^ accijnsen, hoofdplaats Knijpe 30, benoemd tot ontvan- ger der directe belastingen en accijnsen te Heerenveen c. a. de heer L. J. van Dunnithans ontvanger derzelfde raiddelen te Knype c. a. Bij Koninklijk besluit van den 21 dezer is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Anjum, de heer J. S. Greidanusthans ontvanger der zelfde middelen te Burgwerd zijnde voorts laatstge- noemde ontvangst ingetrokken en op den voet yan ddn kantoor vereenigd met die derzelfde middelen teTjerkwerd, onder voortdurend beheer van den ontvanger J. F. Snethlage. Bij besluit van den 23 dezer heeft Z. M. goedgevon den op de daartoe gedane verzoeken eervol ontslag te verleenen: aan K. J. Schip/torst, als burgemeester en secretaris der gemeente de Wijk, en aan F. A. Gerdissen, als secretaris der gemeenten Vierlingsbeek en Maashees c. a. Bij besluit van dezelfde dagteekening heeft Z. M. goedgekeurd de door de Gemeenteraden van Beegden Heel, Herten, Itteren Meijel, Munstergeleen, Neerritter, Ottersum, Spanbeek en Ulestraeten respectivelijk gedane benoemingen der burgemeesters A. Verheggen, R. Severijns, M. S. KorstenA. P. ScheepersB. van der St een J. MLuytenF. A. Linssen J. Gratters, J. A. Eussen en J. F. Schoenmaeckers tot secretarissen. Bij besluit van den 24 dezer heeft Z. M. goedgevon denaan A. A. baron van Hugenpoth op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als burgemeester der gemeente Herwen en Aerdt. Het Staatsblad n.° 145 bevat een Koninklijk besluit van den 15 dezer, houdende vernietiging der verordening tot maintien der markt- en veerschependiligences en postwagensdoor den Raad der gemeente Rotterdam den 27 September 1824 vastgesteld. Dat besluit luidc als volgt Wij WILLEM IIIenz. Op het rapport van Onzen Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 3 October 1851, n.° 124, 2de Afdeeling, waarbij de vernietiging eener verordening tot maintien der markt- en veerschepen, diligences en postwagens, door den Raad der gemeente Rotterdam den 27 September 1824 vastgesteld, wordt voorgedragen Overwegende, dat bij deze verordening op eene boete van 50 wordt verboden het aanleggen of gereed houden van vaartuigen of rijtuigen om daarmede verzamelde vrachten te vervoeren naar plaatsen waarop geregeld markt- en veerschuiten varen of postwagens rijden, tenzij men daartoe van de bevoegde magt vergunning mogt hebben verkregen dat volgens art." 2 der wet van 21 mei 1819 Staats blad n.° 34), de houder van een patent de bevoegdheid heeft het daarin uitgedrukt bedrijf allerwege uit te oefenen tenzij hem dit bij eene wet of eene door Otis goedgekeurde verordening bepaald of voorwaardelijk mogt zijn verboden; dat in de tabel n.° 14 van die wet onder n.° 18 en 66 afzonderlijk worden opgenoemd de ondernemers van wagen- en karrenvrachten tot vervoer van koopwaren en de ondernemers van postwagens en openbare rijtuigen tot vervoer van reizigers; dat de houders van zoodanige patenten in de uitoefening van deze bedrijven beperkt zijn door het reglement op de dienst der openbare middelen van vervoer te Lande goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 24 november 1829 Staatsblad n.°73), waarbij het vervoer van reizi gers en goederen op vaste en gezette tijden zonder ver- kregene vergunning wordt verboden; dat men dus krachtens zijn patent bevoegd is reizigers en goederen te vervperen werwaarts men wil, mits zulks niet op vaste en gezette tijden geschiede; dat de verordening van Rotterdam door in het alge- meen het aanleggen of gereed houden van rijtuigen, om daarmede verzamelde vrachten te vervoeren zonder be- koinene vergunning, te verbieden, eene bevoegdheid ont- neenu welke bij de wet is toegekend dat daarenboven het in lading leggen van vaartuigen tot vervoer van reizigers en goederen ter benadeeling van bestaande beurtveren, bij het slot van art. 2 van het Koninklijk besluit van 21 augustus 1818 Staatsblad n-° 33)i is verboden, en de overtreding dezer bepaling, als overtreding van eenen algemeenen maatregel van in- wendig bestuur volgens art. 1 der wet van 6 maarc 1818 Staatsblad n.° 12), strafbaar is; dat derhalve de Gemeenteraad van Rotterdam onbe- voegd was tegen hetzelfde feit in zijne verordening stiaf te bedreigen; Den Raad van State gehoord (advies van den 28 October 1851, n.° 2); Gelet op het nader rapport van Onzen voornoemden Minister, van den 11 dezer, n.° 154, 2de Afdeeling; Gezien art. 153 der gemeentewet Hebben goedgevonden en verstaan, de verordening tot maintien der markt- en veerschepen diligences en post wagens, door den Raad der gemeente Rotterdam den 27 September 1824 vastgesteld als in strijd met de wet te vernietigen. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in het Staatsblad geplaatst en" in afschrift aan den Raad van State mede- gedeeld zal worden. Men ziet eerlang het Koninklijk besluit te gcmoet, waarbij aan de onderofftcieren en korporaals der 2de klasse bij het leger het aan hunnen rang verbonden tractement zal worden toegekend. Ook vemeemt men dat na de aanneming van de begrooting voor het Department van Oorlog, de reorganisatie der artillerie en cavaletie zal plaats hebben. Donderdag den 27 dezer zal de gewone audientie van den Minister van Finantierf-en vrijdag den 28sten die van den Minister van Marine geen plaats hebben. Er zijn in de laatste dagen wederom geruchten in omloop geweest nopens de waarschijnlijke aftreding van den generaal-majoor Spengler als minister van oorlog. De aunleiding tot dat voornemen zou bestaan hebben in de -aanmerkingen die op zijn hoofdstuk der Staats- begrooting voor 1852 in de Tweede Kamer der Staten- Generaal zijn gemaakt. Men verneemt echter dat, ten gevolge van den bijzonderen aandrang van vele leden der Kamer, de Minister van zijn voornemen heeft afgezien. Ofschoon bij herhaling reeds melding is gemaakt van de bijzondere liefdadigheidwaarvan mevrouw de prinses/E7«.r£OT.rX:f,echtgenoote van den Russischen legatie- secretaris alhier, blijk heeft gegeven, kunnen wij niet nala- ten gewag te inaken van een nieuw bewijs van de wel- dadigheid van die dame. Onderrigt dat eene vrouw met vier kinderen door man en vader verlaten waren en de ongelukkige, die ziek was geworden, met hare kleinen in den winter tijd aan volslagen gebrek was overgegeven,

Rotterdamse Courant | 1851 | | pagina 1